אלכוהול- מסוכן או בריא? 555719
כל הקטע עם האלכוהול מאוד מוזר, הרי עד לפני כמה זמן כולם רעשו על ''הפרדוקס הצרפתי'' שהצרפתים אוכלים טוב ובריאים, אז הסתבר שזה לא כל כך פרדוקסלי כמו שחשבו בהתחלה אבל עדיין המון אנשים בצרפת שותים יין עם כל ארוחה ובריאים. מעבר לזה יש המלצה לשתות כוס יין אחת ביום למען הבריאות. אז קשה לי להבין איך פתאום זה הפך לכל כך מסוכן.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555723
כמו (כמעט) כל דבר אחר בחיים, הכל תלוי במינונים (או מה שבית המשפט אוהב לכנות ''מידתיות'').
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555735
מה שאני לא מבין במחקר זה בין מה למה הם השוו, איזה כמות של יין מסוכנת ואיזה כמות של מריחואנה בטוחה יחסית.
גם אם אני מסתכל באופן אישי ורוצה להחליט איזה סם אני מעדיף אין לי שום אינפורמציה.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555730
אני חושבת שגם יש הבדל בין מה שיין עושה לך לבין וודקה / בירה / שמפניה. לא זוכרת הרבה אנשים שהולכים לנתץ תחנות אוטובוס אחרי בקבוק שרדונה. אבל זו כמובן גם שאלה של מינון וריכוז.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555749
יש תלות במינון, בנסיבות, ובאופן הצריכה.
בקבוקי שרדונה, מטבעם שהם נצרכים בזמן ארוחה טובה ועשירה. ארוחה כזו (1) לוקחת הרבה זמן, (2) ומכילה לא מעט שומנים שאותם האלכוהול יכול לפרק לפני שהוא נספג בדם. לקיחת אלכוהול ישירות למעי בכמויות גדולות (http://darwinawards.com/darwin/darwin2007-13.html) יכולה להרוג. קצב צריכה נמוך מפחית את הכמויות שמגיעות למעי משום שמרבית האלכוהול מתפרק בדרך. לגבי שומנים, זכורים לי סיפורי גבורה מסמרי שיער של דודים רוסיים שהיו מתיישבים על ארגז וודקה וצורכים אותו ביחד עם סיר קציצות בשר שומניות. כנראה שהשומן והאלכוהול חיסלו זה את זה, במקום לחסל את הדודים הזקנים שלי.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555751
וודקה שותים עם הרינג (או דג כבוש אחר אם אין הרינג)

לא נראה לי שהדודים שלך היו מרוסיה
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555754
אתה מרגיש לגמרי נוח כשאתה מודיע למישהו איפה הדודים שלו חיו?
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555758
כן

אם למשל מישהו היה מספר לך שהדודים ההודיים שלו נהגו לאכול סטייק חזיר לא היית מתפלא ?
אם הם הודים נוצרים? למה לא? 555847
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555755
שטויות. אתה רוצה ללומר שלא שותים וודקה עם המנה העקרית או אחרי הארוחה?
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555757
וודקה זו המנה העיקרית
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555771
א שטיקעלע הרינג מקובל ללוות בכוסית וודקה, אבל וודקה לא שותים אך ורק עם הרינג. הוודקה+הרינג הם במידה רבה עניין אופנתי-אלגנטי של עשרות השנים האחרונות, אולי מאה, מאה ומשהו, ומושפע גם מפינלנד ומהמדינות הבלטיות. בבישול הרוסי העממי-מסורתי היה מקובל כבר מאות שנים שיש בארוחה החמה מרכיבי בשר ודגים גם יחד, כך שאין טעם לספור אותם בנפרד בהקשר הזה. הגברים (בעיקר) שותים עם כל האוכל הרבה וודקה, גם במסגרת המשפחה וגם בייחוד בכמויות יותר גדולות כשבאים אורחים וההגשה קצת יותר חגיגית.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 555932
רוסיה. אין ספק. מדינה גדולה. קורים בה הרבה דברים מוזרים.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556941
או של אופי...
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556942
זה ענין תרבותי (מן הסתם). אני מאמין שרוב השינוי ההתנהגותי שאנשים עוברים לאחר שתיית אלכוהול הוא תרבותי, ולכן סוג המשקה רלבנטי משפיע.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556955
מעניין וכנראה נכון. אבל לא הבנתי את סיום המשפט שלך.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557004
אני אומר ש(נגיד) בריטים נעשים אלימים, יפנים מדברים את אשר על לבם, ואמריקאים משוחררים מינית כשהם שתויים בגלל שהם מצפים שזו תהיה השפעת האלכוהול עליהם, והאנשים שסביבים מצפים לזה, והם יודעים את זה. ההתנהגות הלא-רגילה ואולי גם לא-נורמטיבית בנסיבות פיכחות היא פתאום יותר מובנת, כי הרי כולם יודעים שזה מה שאלכוהול עושה, ולא סופרים לאדם שיכור נקודות וגם אם כן סופרים פחות או לא זוכרים אותן למחרת. אז מן הסתם גם לאווירה ולסביבה החברתית יש תפקיד, כי הם משפיעים על הציפיות של השיכור והחברה שסביבו. מי ששותה כוסית לבד בבוקר לא יתנהג כמו מי ששותה כוסית עם חברים בסוף שבוע עבודה, ומי ששתה פיינט בירה לא יתנהג כמו אדם לאחר ששתה כמה כוסיות שמפניה מעודנת אחרי שערסל את הכוסית בידו והסניף את הארומה. טקס אחר, חברה אחרת, ציפיות אחרות ולכן התנהגות אחרת, ואפילו אם אחוז האלכוהול בדם זהה בדיוק. חוץ מזה, לאנשים יש ציפיות מהמשקה ומהחוזק שלו; יש להם דעות קדומות לגביו. אם יין לא נחשב ל"משקה אמיתי", הציפיה של אדם מעצמו להתנהגות שיכורה תהיה פחותה או מבוטלת ולכן גם ההתנהגות תלוית-התרבות לא תתממש במלוא הפוטנציאל.

אבל זה הכל ניחושים ואינטואיציה. זה בטח קל מאוד לבדוק את זה מחקרית, ואולי זה גם נעשה.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557016
תודה. אני נוטה להסכים.

זה מזכיר לי משום מה מחקר אנתרופולוגי שבו נמצא שנערים שמעשנים מריחואנה לראשונה כלל לא מקשרים את התחושות שהם חווים להנאה - רק אחרי שהם דנים בהן ונוצר ''דיבור'' על השפעת החומר, ומשתמשים ותיקים מקשרים במפורש את התחושות האלה להנאה (''איזה כייף לאבד את תחושת הזמן'' וכולי), רק אז המשתמש החדש מתחיל ליהנות גם הוא. להצהיר על הנאה, בכל אופן, אבל גם להתנהג כאילו הוא נהנה מהעישון.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557036
האמת היא שכבר שמעתי שהפעם הראשונה של עישון מריחואנה אינה מהנה כל כך. עדיין יכול להיות שמדובר בטעם נרכש פיסיולוגית. אם זה עניין חברתי, מעניין אם ניתן באופן דומה לקשר אצל בני נוער הנאה עם הכנת שיעורים, התנדבות ואי הפרעה לאפופידס לישון בין שתיים לארבע...
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557100
הטענה שאני מכיר (ונכונה במקרים רבים) היא שמריחואנה לא משפיעה בפעם הראשונה. מה שהופך את התגובה שלך לנכונה באופן טריוויאלי.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557037
נראה לי שכך גם לגבי קפה. משום מה יש אנשים שאוהבים את הטעם הזה.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557045
גם בירה זה לא מי יודע מה טעים.
כבר היכרתי מישהו, ספק-אלכוהוליסט, שאמר שבירה כבר לא עושה לו כלום (מבחינת אחוזי האלכוהול). שאלתי למה הוא שותה בכל זאת, והוא אמר ''אוהב את הטעם''.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557046
איש אחד...
לקח את בנו לפאב. הילד ביקש לטעום מהמשקה של אבא והאב נתן לו לשתות מהבירה שלו. עיקם הילד את הפרצוף בגועל ואמר: איכס, זה מר!
נאנח האב והניד בראשו ואמר: אתה רואה, בני? ואת זה אני צריך לשתות כל יום!
אלכוהול- מסוכן או בריא? 557052
Most people hate the taste of beer to begin with. It is, however, a prejudice that many people have been able to overcome.
- Winston Churchill

אלכוהול- מסוכן או בריא? 556989
קראתי פעם בדיחה המתארת כיצד אנשים מלאומים שונים מתנהגים בשכרותם, רק שאני לא זוכר מי עושה מה. ההתנהגויות שנדמה לי שאני זוכר מן הבדיחה הן: התרברבות, ריקוד, נשיאת נאום, שירה, פתיחה בקטטה, פלירטוט והתעטפות בשתיקה. הלאומים הם צרפת, אנגליה, פולין, רוסיה, ארה"ב ועוד שניים.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556981
אני חושב שזה בעיקר תלוי באיזה בן אדם היית לפני ששתית אלכוהול, אנשים נורמטיבים, בדר''כ לא ילכו מכות, יאנסו או ידקרו גם אם רמת האלכוהול בדם שלהם גבוהה. ראיתי חברים שיכורים, הייתי שיכור, לא זכור לי שאי פעם ראיתי מישהו נוקט באלימות.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556987
תגובה 555729 (בשינויים המתבקשים).
אלכוהול- מסוכן או בריא? 558991
גם בירה לא משכרת אחרי בקבוק. כולה 5.8%.
מי שמנתץ תחנות אוטובוס אחרי בירה, פשוט לא יודע להציב לעצמו גבולות.

________
דווקא ביין לדעתי יש יותר אלכוהול.
בקבוק בירה לא משפיע עלי.
אחרי כוס יין אני הולכת לישון.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 558992
מי שמנתץ תחנות אוטובוס אחרי בירה ואין לו בירה, מוצא משהו אחר שאחריו הוא ירשה לעצמו לנתץ תחנות אוטובוס. ניתוץ תחנות אוטובוס הוא לא תוצאה של בירה יותר משהוא תוצאה של שוקולד למריחה.
אלכוהול- מסוכן או בריא? 556214
השתיינים הגדולים בארץ, אם אינני טועה, שותים וודקה. זה קצת שונה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים