דעת הפרקליטות הצבאית 55608
ענף הדין הבין-לאומי בפרקליטות הצבאית גיבש חוות דעת בנושא ה"חיסולים", לפיה:

1. התנקשות תהיה רק כאשר יש מידע מבוסס לפיו המחבל המיועד לחיסול מתכוון לתכנן או לבצע פיגוע וכל הפניות לרשות הפלסטינית לעצרו עלו בתוהו.

2. נכשלו המאמצים להביא למעצרו על ידי יחידות של צה"ל.

3. אין המדובר בפעולות ענישה או נקמה על פעולות שביצע המחבל בעבר, אלא על תכנון פעולות טרור בעתיד הקרוב שעלולות לגרום לקורבנות בנפש.

גורמים משפטיים סבורים כי "יש להתייחס לסיכול הממוקד בבחינת 'הבא להרגך - השכם להרגו'. אם אתה יודע שיש אדם ששלח ארבע פעמים אנשים לירות על ישראלים הנוסעים בצירים, ויש מידע מבוסס שבכוונתו ליזום עוד פעולות כאלה מחר ואולי מחרתיים, הוא עומד בקריטריונים לסיכול".

שתי תופעות מענינות יש בדיווח ב"הארץ". האחת - ריבוי המונחים המתייחסים לפעולות החיסול, והשנייה, המחלוקת בפרקליטות הצבאית (כמו גם באזרחית) על ה"אקטיביזם השיפוטי". הנשיא היוצא של בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף אילן שיף שבראיון ל"במחנה" אמר כי היה מעדיף כי גורם משפטי יעיין ברשימת המיועדים לתנקשות ויאשר אותה בטרם ביצוע הפעולות (בכך הוא מכפיף את הרמטכ"ל למרותו, כמו שהקביעה "הכל שפיט" מכפיפה את הרשות המחוקקת והמבצעת לרשות השופטת) לעומתו גורם משפטי בכיר עלום שם בפרקליטות אמר להארץ כי אין צורך בחוות דעת משפטית לפני כל התנקשות.
דעת הפרקליטות הצבאית 55662
היועץ המשפטי (דבל"א או אחר) ייָעץ, ובפועל יעשו, כתמיד, מה שבא להם. יחסלו כך או אחרת, יהיו בטוחים ש"הבתים היו ריקים" (עד היום הם בטוחים), ובית-המשפט יענה ש"ברירת אמצעי הלחימה אינה מן העניינים שבית-משפט זה יראה לעסוק בהם", ואז מה שוות כל חוות הדעת שבעולם? אין בחוות הדעת הזו כל חידוש מעשי – ושום מידה של בקרה חיצונית או שקיפות אינה מתאפשרת. זהו מצב שסכנתו רבה.

רשויות הבטחון משתיתות את החלטותיהן על מודיעין מסווג. בתי-המשפט לא נוטים להתערב, ולאחרונה אי התערבות זו מחמירה. כשכבר נוטים להתערב, החומר המסווג נשאר מסווג. כשהוא נחשף.... לעיתים הוא דווקא מתגלה כמשענת קנה רצוץ, ויש לכך הסטוריה. האם נפקיד בידי הרשויות שלנו חיי אדם ללא בקרה שיפוטית? האם הן אמינות? קשה מאוד לחשוב כך. (דובר צה"ל בתגובה: "הטענות נבדקו ואינן מוכרות".)
דעת הפרקליטות הצבאית 55664
לא היא שאמרתי. כמובן שיש למצוא איזון בין המערכת המשפטית למערכת המבצעת (והמחוקקת), אולם גם להתערבות הרשות השופטת, הנפוצה כל-כך בזמן האחרון, יש לשים גבול, כדי למנוע את אותו ''פוטש שקט'' שעליו אני מדבר. לא נפקיר בידי הרשויות שלנו חיי אדם ללא בקרה שיפוטית אלא נפקיד בידי הרשויות חיי אדם ונשפר את מערכי הבקרה, אך נקפיד שמעמדן ישאר מייעץ. כידוע, אין פותרים עוול אחד על ידי עוול שני.
דעת הפרקליטות הצבאית 55676
אין לי אמון בבקרה פנימית כזו. המערכות לוקה בכל כך הרבה כשלים שמכשילים אפילו את המטרות המיידיות שלה – אי-יעילות, קבעונות מחשבתיים (יו"כ, 1978, פינוי רצועת הביטחון, חאלד משעל), שאני ממש לא חושב שאפשר לסמוך עליה להגן על אינטרסים מתוחכמים ומורכבים הרבה יותר כמו זכויות אדם. לא בלי שקיפות ובלי בקרה חיצונית, שכאמור כאן אינם קיימים: המערכת המשפטית שיתקה את עצמה, העיתונות שיתקה את עצמה, היועץ המשפטי מפלבל, אפילו דן מרידור שמחה כנגד התנהגות צבא-ההגנה-לישראל (ביזה, חמס, הרג) נענה על ידי אריאל שרון ש"הנזק למתעלל גדול יותר מזה [שמתעללים בו]". וגם מר מרידור, אחרי שמחה, השתתק.

צה"ל מודה כיום שפקודות בלתי-חוקיות-בעליל ניתנות בו; לא מדובר בארועים חריגים או זניחים, אלא באירועים נשנים ומוכרים. ראה למשל את הפקודות שצה"ל נותן לעוברי-אורח פלסטינים לפנות בידיהם חפצים חשודים בצידי הדרכים, כדי לא לחכות לחבלן.

מהי הפקודה הבלתי-חוקית-בעליל? זו חומרה שאין כמותה, המבטלת את כל ההיררכיה הצבאית ובה כל חייל הוא לנפשו, ואין עליו חובת ציות, אלא חובת סירוב. היא פקודה "שדגל שחור מתנוסס עליה, שדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת ואם הלב אינו אטום". מעשיו של צה"ל – תחת כל מערכות הבקרה הפנימיות שלו – במקרים רבים מדי הם פקודות בלתי-חוקיות-בעליל, אבל העין אינה נדקרת, והלב אינו מתקומם, ומדוע? כי העין עיוורת והלב אטום. השיטה פרחה, והחייל נגשׂ:

-הפרקליטות הצבאית יודעת ושותקת (ראה דו"ח בצלם, שקיבל בטעות פקידותית את כל תחקירי צה"ל באחד האירועים ונחשף באופן ישיר לכל מערכת הטיוח שהפעילה הפרקליטות – כל החומר מופיע באתר).

-העיתונות יודעת ומדווחת בשולי העמודים האחוריים (ראה הסקירה של אביב לביא מהשבוע האחרון).

-בתי-המשפט (אני חושב שבסופו של דבר בלית ברירה) מנערים חוצנם.

-דובר צה"ל בתגובה: הטענות אינן מוכרות. אנחנו לא יכולים לבדוק כל שקר שמספרים לנו מדרגי השדה (לאמור, אנחנו מודים שצה"ל משקר! אבל ידנו לא היתה במעל).

אז אפשר לתת בהם אמון?
דעת הפרקליטות הצבאית 55668
כתבת: "יהיו בטוחים ש'הבתים היו ריקים'(עד היום הם בטוחים)".
זה נשמע כאילו אתה יודע שלא היו ריקים, וגרסת הריק היא שקר. מניין האינפורמציה שלך ?
דעת הפרקליטות הצבאית 55671
צה"ל כבר פרסם בשבוע שעבר (27.1) כי חלק מהבתים לא היו ריקים.
לאחר שלפני כן (למשל 12.1) דובר צה"ל הכחיש זאת:
דעת הפרקליטות הצבאית 55688
הקישורית הראשונה שהבאת היא ''פרומו'' שערך ''הארץ'' לתחקיר של צה''ל, ואני חושב (אני רואה זאת לראשונה) שהיה ראוי שהוא יתנצל התנצלות מאד רצינית על כתבה זו.
אני שמעתי דווח על התחקיר הזה לאחר שפורסם (לא לפני). דובר שם על טעות בנווט שבגלל נהרסו יותר בתים ממה שנמסר תחילה, אבל הייתה חזרה על הדברים הראשונים שהבתים (גם הנוספים) לא היו מיושבים, אלא ננטשו קודם בגלל חילופי האש באזור, וזו הנקודה העיקרית שעליה הוויכוח.
את הקישורית השנייה לא קראתי כי אני יודע שמה שמסר צה''ל הוא שהבתים היו נטושים.
דעת הפרקליטות הצבאית 55694
בעיון חוזר ראיתי שלא מדובר ב "הארץ" אלא ב ynet וההתנצלות שהתבקשה אינה של "הארץ".
מכל מקום ממש ב ynet מאותו יום אבל בערב לאחר שפורסם התחקיר מובאת הידיעה הבאה:http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1588088,FF.h...

הפעם זה לא ניחוש מקדים של תוצאות התחקיר אלא הוא עצמו.
כפי שזכרתי אכן צה"ל חוזר גם בתחקיר זה על גרסתו שהבתים לא היו מיושבים.

אם כבר טרחת לחפש, איך זה שמצאת ידיעת "פרומו" ולא טרחת לחפש את הידיעה על התחקיר עצמו ?
האם זו סתם עצלות או כוונת הסתרה ?
דעת הפרקליטות הצבאית 55697
כמו שאתה רואה, פרסמתי במקביל תיקון משלי.

לא מצאתי את הידיעה הנ"ל כיוון שאת החיפוש ערכתי היום עם הפרמטר "בתים" (או "תחקיר"?) בארכיון YNET, ואילו הידיעה הזו הופיעה באתר עצמו (יש שם רשימת בחירה שמגבילה את החיפוש).
דעת הפרקליטות הצבאית 55695
אה, סליחה. אתה צודק, טעות שלי (לפחות לפי צה"ל)

דעת הפרקליטות הצבאית 55678
כל כתבי העולם, כולל כתבי "הארץ", היו שם, ואת דיווחו של "הארץ" מצאתי משכנע למדי (וגם אינני מפקפק בענייניות שלהם). תוסיף לזה את תגובת הצבא (מכחיש, מודה במקצת), ואת התנהגותו (מסתיר את הראיות – נמנעו מחשוף את תצלומי האוויר למשך כמה ימים ארוכים).

אולי זה המקום לחזור על מה שנאמר על ידי אחרים: מעניין שאף כלי תקשורת ישראלי אחר לא ראה לנכון לברר זאת בעצמו.
דעת הפרקליטות הצבאית 55683
איש מהכתבים לא היה שם בעת הפעולה ולא נראו שום תמונות של אנשים מוצאים או נמלטים מבתיהם. הפלשתינים מאד רגישים ליחסי ציבור, וכשיש להם קיס הם לעולם אינם מחמיצים אותו.
לי אין שום ספק שלו באמת היו מגורשים אנשים מבתיהם לפני ההריסה בצורה משמעותית היו תמונות, וזה מה שמשכנע אותי שגרסת הצבא שהבתים היו נטושים היא הנכונה.
תמונות הטלויזיה של האנשים על ההריסות עם מזרון פה ושולחן שם שצולמו ביום שלמחרת לא שכנעו אותי כלל שהבתים היו מיושבים לפני ההריסה.
הראיון עם מפקד אוגדת עזה וראיון אחר עם אחד המפקדים שהשתתפו בפעולה שאמרו בפרוש שמדובר בבתים נטושים נשמעו באזניי אמינים.
דעת הפרקליטות הצבאית 55701
אתה צודק שאף אחת מהראיות שציטטת אינה מוכיחה כלום. לא המזרונים ולא הראיות הנסיבתיות האחרות, ועוד פחות הראיונות עם מפקדי צה''ל. ואני גם מודה שהראיות אינן חד משמעיות, וגם שאני לא זוכר מה היה שם בדיוק (דומני שאוכל טרי בין ההריסות וכאלה, אבל אל תתפוס אותי במילה). אבל הודאת בעל דין כמאה עדים.
דעת הפרקליטות הצבאית 55795
מי הוא "בעל הדין שהודה" ?

(אגב, לגבי הפתגם שהבאת, אני חושב שהעוולות המשפיות הכי חמורות במקומותינו היו קשורות ב"הודאת בעל דין". אני מתכוון לחבורת מע"ץ, ברנס, "רוצחים" מירושלים שהושלכו לכלא ושוחררו בעקבות תפיסת הרוצח האמיתי וכדומה.)
דעת הפרקליטות הצבאית 55802
אני מצטער, אני גם סברתי בטעות שהצבא הודה בכך שהבתים לא היו ריקים בחלקם. גם בלי זה, העדויות נוטות לדעתי יחסית לכך. מכיוון שצהל הוא היחיד שטוען אחרת, הדבר אומר דרשני (האום, הפלסטינים, העיתונות הזרה, העיתונות הישראלית...).

אגב, גם הריסת בתים שלא על יושביהם איננה פעולה כשרה במיוחד. אבל אז הדבר תלוי יותר בנסיבות.

לגבי הודאות – הדבר נעוץ בביקורת המועטת ביותר שיש על המשטרה (מע"ץ וכו') ועל רשויות הביטחון (עבירות בטחוניות, נפסאו). הכללים לגבי קבלת הודאות ("אמצעי חקירה מותרים") אינם מחמירים עם המשטרה, כמו כל זכויות הנאשמים הנשחקות באופן מתמשך בשנים האחרונות; ורמת הביקורת המשפטית על המשטרה מתירנית למדי לדעתי. זה רק מחזק את הטיעון הכללי בדיון הזה...
דעת הפרקליטות הצבאית 55807
האו"מ - מחזה שגור הוא שכל מדינות העולם חוץ ממיקרונזיה מוקיעות את ישראל. האם באמת מדינת ישראל היא הגרועה במדינות העולם ?
הפלסטינים - אלה שלא קשורים באניה ושהעללנו עליהם שרצחו את גנדי בעוד שהמוסד עשה זאת ושאנו מרעילים אותם באוריום מדולל . . .
העיתונות הזרה - שמתה עלינו . . .
העיתונות הישראלית - אחד מהמרכזים החזקים של השמאל הישראלי שתמיד כשיש מחלוקת יעדיף להאמין לצלם ולא לדוברים שלנו.
ואתה - איני זוכר דברים ישנים שכתבת, וזוכר את כתיבתך רק מחילופי הדברים בינינו בעניין דרעי שאינם קשורים לעניינו.
אבל רק מתגובותיך כאן בקשר להרס הבתים, העובדה שאתה מעדיף באופן טבעי את האמת של הפלשתינים על האמת של קציני צה"ל אני מסיק שבבחירות האחרונות שמת פתק מאד שמאלי בקלפי.
האם אני טועה לגבי העובדה הזאת בלבד ?
(אגב, אני מודה שההעדפה "הטבעית" שלי כשיש מחלוקת ביננו ובין הפלשתינים היא להאמין לדוברים שלנו, ואני מודה שיש כנראה גם איזה קשר לפתק שאני שמתי בקלפי.)
דעת הפרקליטות הצבאית 55809
מה הקשר לדעותי? יש כאן דיון על עובדות.

אני חושב שבמאזן האמת והשקר, דובר צה"ל והפלסטינים משתווים(!!). שניהם נותנים דיווחים מאוד מנופחים לתקשורת דרך קבע, ובמקרים רבים משקרים במצח נחושה (ולפעמים במצח לא נחושה). די לכל ההריונות שמסתיימים במחסומי צה"ל, ושדובר צה"ל יודע לומר רק ש"הטענות אינן מוכרות; החיילים במחסום מונחים לתת ליולדות לעבור".

אני לא מעדיף את צה"ל או את הפלסטינים, אבל אני מסרב לתת לצה"ל אמינות רבה יותר משאני מייחס לכל גוף אינטרסנטי שאמירת האמת אינה נר לרגליו (מבלי ליצור משוואה ב*כמות* אמירת האמת, זו בקירוב גם התייחסותי לדיווחי צבא ארצות הברית והטליבאן גם יחד).

זאת להבדיל מ"בצלם" שהוא אולי טועה לעיתים, וגם אשם בניפוח מסוים (אינני יודע לעמוד על היקפו), שנובעת מהאופי התקשורתי שלו כ-NGO ומהנטיה האידאולוגית של פעיליו, אבל הוא איננו אינטרסנטי ואמירת האמת היא נר לרגליו.
דעת הפרקליטות הצבאית 55814
ההערה על הדעות לא היתה קינטור.
באמת אני חושב שזו עובדה שגם כאשר מדברים על עובדות, הדעות הפוליטיות שמאחורי הדיבורים על העובדות מציצות, ואם לא נותנים מדי פעם את הדעת לכך חוטאים לעובדות . . .

זה קשור בדעתי שכדי שיהיה צדק בית המשפט העליון בדונו בענינים שיש עליהם ויכוח ציבורי צריך להכיל בהרכבו ייצוג של כל שכבות הציבור.

לעניין הריסת הבתים נוצרה (לא במקרה לדעתי) אווירה שצה"ל לא דובר אמת. אני השתדלתי לעקוב אחרי הפרסומים השונים בעניין זה. העניין הזה ש "אפילו צהל מודה", פורסם לראשונה ע"י "כתבתנו הצבאית" מפי "גורמים" בצה"ל. אני לא מוכן לתת שום משקל ל "גורמים" שמדברים דרך כרמלה. הקישורית הראשונה שאליה הפנה אותי ערן היא כתבה פשוט חצופה. היא פשוט מצטטת את האווירה שאותה הזכרתי כאמת, ומגבירה אותה. אבל כל ההודעות הרשמיות, כל הראיונות עם קציני צה"ל ציירו בדיוק אותה תמונה בקשר להיותם של הבתים מיושבים או לא. אבל האווירה ניצחה את ההודעות הרשמיות, ולא פלא שאתה וגם ערן האמנתם שצהל בעצמו הודה.
צה"ל הוא אולי גוף אינטרסנטי, אבל מפקד אוגדת עזה הוא לא בדיוק מישהו שעובד אצל דובר צה"ל, והקצין השני שהשתתף בפעולה ורואיין הוא קצין בדרגת סגן אלוף, בודאי רחוק מה"פוליטיקה הגבוהה" של צה"ל. הראיונות עמם שאותם שמעתי נשמעו לי כנים ואמינים.
האם כל קציני צה"ל וחייליו הם שקרנים ? הרי בני הוא גם חייל בצה"ל. . . אופס . . .
דעת הפרקליטות הצבאית 55816
אגב ב ynet פורסמו שני מאמרים בקשר להרס הבתים. האחד של אהרון מגד והשני של חיים גורי.
שני האישים האלה הם אנשי שמאל, אמנם, אבל מסוג אלה שיכולים לראות יותר מצד אחד, ולכן נתונה להם הערכתי.
בכל זאת, שניהם קיבלו משום מה כעובדה דווקא את גרסת האויב, כלומר שהבתים היו מיושבים. אני כמובן הגבתי לשני המאמרים בשאלה מדוע הם מקבלים את גרסת האויב שנוגדת את גרסתנו כעובדה. אבל קולי היה קול קורא במדבר. בכל שפע התגובות למאמרים לא נתקלתי בערעור על הפרט הזה.
האווירה גברה . . .
דעת הפרקליטות הצבאית 55817
למפקד אוגדת עזה יש אכן מוניטין טובים. אבל הוא לא השתתף בפעולה. את הראיון עם אותו סגן אלוף לא קראתי. זה נשאר עדויות של צה"ל מול עדויות כל העולם, כולל כתבי "הארץ" (כל כלי תקשורת ישראלי אחר אינו רלוונטי, מכיוון שהוא לא ערך בדיקה מכלי ראשון), וזה הזמן לשאול שאלה נגדית: האם כל העולם וחייליו הם שקרנים? כמובן שלא, והאמת המוחלטת (...) לא תיוודע לעולם.
דעת הפרקליטות הצבאית 55876
Uh... okay. Let's see if I can understand your method of getting to the truth, by asking you a simple question:

Let's say China has an emperor, with a certain length of nose. You wish to know the length of his nose. No-one sees the emperor, except for his closest advisors. Will you:
a. ask all the people in all of China what they think the length of the emperor's nose, and average over their answers?
b. make a wild-ass guess?
c. take LSD, connect with your inner holy-spirit-totem-undying-whatnot, and ask it?
d. get interviews with some of the Emperor's advisors, and ask them, then average over their answers?
e. do all of the above?
דעת הפרקליטות הצבאית 55888
אני אשמח אם תוכל לנסח את המטרה שאליה אתה חותר. (עברית עדיפה, אם אפשרי, ואני יודע שזה בעייתי.)

למותר לציין, אני מקווה, שכשאמרתי ''כל העולם'' לא התכוונתי למי שלא היה ברפיח או לא ראה או לא דיווח.
דעת הפרקליטות הצבאית 55952
דוגמא לבעייתיות של אמינות הודעות דובר צה"ל:
דעת הפרקליטות הצבאית 55988
קראתי את הסיפור. אין ספק שהסיפור הזה אינו ''ספור יפה'', ומשקף פזיזות תחילה ומבוכה אחר כך. היות שהטיפול במקרה בוצע גם בידי השב''כ, היו כנראה כשלים בהעברת המידע, ודובר צה''ל ''השלים'' את העובדות לפי מה ששיער בטעות. (במלחמת ההסברה לפעמים המהירות בהעברת ידיעות ''טובות'' חשובה, והדבר יכול להכשיל. אבל אין כאן, לדעתי, ניסיון מתוכנן להטעות. (אי אפשר בכלל להשוות את הסיפור הזה להודעות ההכחשה של צבא אוקראינה את עובדת הפלת המטוס, שהייתה ללא ספק שקר ביודעין.) היו מקרים של ניצול אמבולנסים להעברת נשק (את זאת שהמחבלת המתאבדת אולי הגיעה באמבולנס, אני שומע לראשונה). טבעי הוא שקיים רצון חזק בצבא להדגיש מקרים כאלה, ולכן הייתה כאן פשלה.
מכל מקום, הפנית אותי סוף לעובדה ממשית שיש לה משקל בהערכת אמינות דובר צה''ל. אבל זו דוגמה אחת מתוך ים של הודעות שיוצאות מצה''ל. אי אפשר להתרשם על סמך מקרה אחד. כדי לקבל תמונה נכונה צריך עוד סיפורים. כתבת ''דוגמה'', כאילו הוצאת דף אחד מתוך תיק עב כרס. אני רוצה לעיין בתיק עב הכרס כולו . . .
דעת הפרקליטות הצבאית 55990
עיין מדי שבוע (ובגיליונות קודמים) במדורו של אביב לביא ''ראיתי שמעתי'' במוסף ''הארץ''. יותר מדי דוגמאות בזמן האחרון.
דעת הפרקליטות הצבאית 56003
ללא קישוריות אין סיכוי שאזוז.
80% קישורית 56007
תגובה 14176
דעת הפרקליטות הצבאית 55924
פעם הייתה לי מורה לספרות שלא הייתה מסוגלת לבדוק מבחן בלי לדעת של מי המבחן. הציון היה נקבע מראש (30+- במקרה שלי(מתוך 100)), על פי השם שכתוב למעלה, וגם כאשר "שכחתי" לכתוב את השם, היא לא התביישה לומר לי בנימה כעוסה משהו שהיא נאלצה לבצע אלימינציה לפני שיכלה "לבדוק" את הבחינה שלי.

אתה חושב שאתה סובל אולי מאותו סוג של בעיה?
(אגב, איזה פתק לדעתך אני שמתי בקלפי?)
דעת הפרקליטות הצבאית 55993
אוי ואבוי. בעקבות פסק דין זה שיבחתי את בית המשפט העליון.
אסור היה לי לעשות דבר כזה.
הייתי צריך להגיד שפסק הדין לא שווה כלום בגלל שלא הוסיפו שצריך לחסל אותם בעינויים. . .

אשר לפתק ששמת בקלפי, כביכול לגביך צריך להיות לי יותר קל כי אתה כותב הרבה על עניינים פוליטיים וקראתי הרבה מדבריך, אבל כל מה שאני מנסה להראות כאן שאני יכול לנחש ביתר קלות דווקא כשאנשים דנים בעובדות (ש''ק ריש) או ב''עקרונות מדעיים בפוליטיקה'' (ערן), וזה בדיוק האבסורד.
שוב, לגביך למרות שזה לא צריך להיות כך זה יותר קשה לי. אני מניח שבבחירות האחרונות בחרת בשרון ולפניהם בחרת בברק. בבחירות לכנסת כנראה לא ''ליכוד'' בטח מפלגת המרכז או משהו כזה. אבל כאמור בניחושים האלה דרגת הסבירות קטנה.
לעומת זה אין לי (כמעט) ספק שש''ק ריש הבציע עבור מפלגה שמאלית (כנראה מרץ), ובאמת איני זוכר דברים שכתב בעבר אלא אני מסיק זאת רק מתוך ''העובדות'' שהביא. אותו דבר לגבי ערן. אף הוא הצביע עבור מפלגה שמאלית. המאמץ שהוא עושה להראות כמה דובר צה''ל שקרן הוא זה שמוביל אותי במקרה הזה לכוון הניחוש הזה, ולפני כן היו לי סימנים אחרים שעל אחד מהם עמדתי בעבר, ''ועצבנתי'' אותו . . .
קזינו אנשלוביץ 56114
רגע, רגע!

ואני? לאיזו מפלגה אני הצבעתי?
קזינו אנשלוביץ 56116
מה. באמת ?
הגננת עשתה לכם משחק בחירות ?
קזינו אנשלוביץ 56118
לזה, גננת יקרה, לעגתי.
דעת הפרקליטות הצבאית 56117
נו. עשיתי מבחן.
מתי מגיעות התוצאות ?
דעת הפרקליטות הצבאית 56153
אני מתנצל על כך שלא הבהרתי מראש שאין בכוונתי לאשר או להכחיש את הדיאגנוזה שלך.

אולם אם תייקתי אותי במגירה שלך של "השמאלנים שהתפקחו", את זאת אני מוכן להכחיש בתוקף.

שמחתי לקרוא את הדיאגנוזה, כי זה מה שביקשתי, אבל דבר נוסף רציתי לומר, והוא:"מה ששנוא עליך על תעשה לחברך"

תגובה 27846
מה כל הסיפור ? 56173
לי אין כל בעייה לספר איזה פתק שמתי בכל אחת מממערכות הבחירות שהיו עד כה, או אם אני שומר שבת או לא או אם אני מאמין באלהים או באסטרולוגיה או לא וכדומה. הסתרות כאלה מוזרות בעיניי.
לא כתבתי: "השמאלנים שהתפקחו". כשברק התמודד מול נתניהו לא כל אלה שהצביעו "ברק" היו שמאלנים של ממש. אני עצמי שאני בודאי ימני שמתי אז פתק ריק (שעליו כתבתי בכתב יד: "בני בגין"). גם לא חשבתי כשכתבתי זאת במושגים של "השמאלנים שהתפקחו" אבל זה רעיון מעניין . . .
מה כל הסיפור ? 56181
הסיבה היחידה לכך שאני מעדיף שלא לומר איזה פתק שמתי בקלפי היא שישנם אנשים שבאותו הרגע יתתיקו אותי באיזו מגירה ויחילו עלי את הסטריוטיפים שלהם, ויקראו את דברי בהתאם לסטריוטיפים.
קריאה סטריוטיפית כזו פשוט מקשה עלי להסביר את עמדותי.
מה כל הסיפור ? 56210
בכל זאת קשה לי להבין (כשם שקשה לי להבין מדוע להשתמש בכינוי, במקום בשם ושם המשפחה. מה יותר פשוט מפשוט).
איך שהוא אני חש שהסתרת הבחירה הפוליטית בדיון פוליטי היא מין צורה של התנשאות בבחינת: "אני, שלא כמוכם, מעל כל הדברים הקטנים האלה, ומביט על הדברים מנקודה הרבה יותר מרוממת".
אשר לקישורית שהבאת קודם. ב "תקרית" ההיא לא היה שום דבר ש"שנוא עליי". תיקנתי התרשמות של גלעד דנבום לגביי, ונצלתי את הטעות (ואף זאת רק אחרי שמשתתף אחר שימש כקטליזטור), כדי להעיר (אולי ברשעות לא עניינית מסויימת), שכשם שטעה, אולי הוא טועה בעוד דברים.
בכל מקרה אל תראה את דבריי כלחץ עליך לעשות כך או אחרת. דווקא במקרה שלך "הודאה" או הכחשה מצדך לא כל כך חשובים לי, ולא אוכל "להוכיח" בעזרתם דבר.
כל נושא הפתק שלך בקלפי, הרי עלה ביוזמתך . . .
מה כל הסיפור ? 56378
אולי אני סובל מיזה סוג של פרנויה בגלל המורה ההיא לספרות...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים