הגדרה בעייתית. 557819
ההגדרה שנתת לאמנות מוצדקת רק בחלקה ומגיעה למסקנות שגויות ומופרכות. ממש בלבניזם.

כמובן שהאמן חייב להיות סלקטיבי ומחושב לגבי יצירתו אבל לא זו מטרת היצירה. היצירה אומרת דבר מה או מקיימת אינטרקציה כלשהי עם סביבתה וההקפדה על הצורניות היא האמצעי להגיע למטרה זו. לפיכך אם נבדוק את הדוגמאות שנתת אחת-אחת נוכל להצביע על הטעות במסקנות:

ספר כשלעצמו אינו יצירת אמנות. תהליך יצירתו כרוך באומנות. לעומת זאת יצירה ספרותית כן יכולה להיות אמנות כי היא מתארת פיסת חיים בצורה מקורית.
העירוב האמנותי שאתה מתאר בכתיבת מאמר עדיין אינה אמנות אלא שוב אומנות. שיבוץ קטעים אמנותיים במאמר מיועד לתכלית מעשית ולא למטרה נטולת הקשר מידי.
צילום הוא אחד מסוגי האמנות. הצילום האמנותי (להבדיל מצילום פרטי) מביא לתשומת ליבו של הצופה דרך הסתכלות מסוימת על סביבה מסוימת.
ריקוד הפועל על חושיו של הצופה גם הוא אמנות. לשם כך הוא אינו חייב להיות מקורי או בעל ביטוי אישי.
דיוקן מציג את מושאו בצורה מסוימת כפי שתופס אותו האמן. זאת להבדיל מאמני רחוב שאכן מעתיקים בלבד כמו בצילום לא אמנותי.
איפור כשלעצמו אינו נישה אמנותית. האיפור הוא טכניקת רקע גרידא כמו למשל פיסוק בטקסט.
יצירת פרסומת או עיצוב מוצר אכן יכולים להיות אמנותיים. בעולם העכשווי (ביחוד בעידן הפוסט-מודרני) נוצר עירבוב בין אמנות "גבוהה" לתרבות "נמוכה".
מאכל יכול להיות מעשה אמנות אם יצא מתחת ידיו של שף (סוג של אמן). משחק מחשב לא. אף מתכנת או מעצב גרפי הוא לא אמן.
חיקוי הוא בידור ולא אמנות. הבידור חייב כמובן להתבסס על אומנות אבל אינו חותר לשום הצהרה אלא לעינוג הקהל.
אמנות מושגית היא בהחלט אמנות. מעשי שיכפול (כמו העבודות של אנדי וורהול) הם הד אמנותי לפילוסופיה של ולטר בנימין והמזרקה של דושאן מציגה חפץ בנפרד מסביבתו המקורית (ובכך היא חד פעמית כי לאחר מכן היא מאבדת את מקוריותה).
הגדרה בעייתית. 557851
"יצירת פרסומת או עיצוב מוצר אכן יכולים להיות אמנותיים... אף מתכנת או מעצב גרפי הוא לא אמן".

מכאן: מעצב תעשייתי יכול להיות אמן, ארט-דירקטור‏1 במשרד פרסום יכול להיות אמן, אבל מעצב גרפי‏2 לא?
ואם הוא מעצב כרזה?‏3
ואם זה לא מוזמן, אלא הוא יצר על מנת להביע רעיון‏4. זו אמנות? או שמא זו אינה אמנות משום שהוא מעצב גרפי?

1 היינו, מעצב גרפי שעובד כארט-דירקטור במשרד פרסום, וחולק את הקרדיט על הפרסומת עם המון אנשים, מהתקציבאי ועד נערת המים.
2 היינו, מעצב גרפי שאינו עובד במשרד פרסום
3 נאמר, אל ליסיצקי
או דוד טרטקובר
4 הכרזה הזו, של טרטקובר. אני בטוחה שנורא תאהב אותה.
הגדרה בעייתית. 557853
מעצב גרפי בתעשיית היי-טק אינו יוצר אמנות. אם הוא מעצב מודעה או כרזה פוליטית הרי שהוא פועל כאמן אבל אז הוא עושה משהו שהוא הרבה יותר מסתם עיצוב.
הגדרה בעייתית. 557854
ואם הןא מעצב כרזת פרסומת לבגד ים? או של מועדון לילה?
הגדרה בעייתית. 557855
התשובה בתגובה 557819 : יצירת פרסומת או עיצוב מוצר אכן יכולים להיות אמנותיים. בעולם העכשווי (ביחוד בעידן הפוסט-מודרני) נוצר עירבוב בין אמנות "גבוהה" לתרבות "נמוכה".
הגדרה בעייתית. 557858
אני יכולה להבין את הקשר לפרסום. אם יש ענף מלוכלך וגועלי יותר מפרסום, זו האמנות.

אבל אני מתקשה להבין למה אם פוליטיקה נכנסת לזה, זה פתאום משתדרג לדרגת אמנות.
כרזה פוליטית כן.
כרזה לפרסום תחתונים כן, כי זה פרסום, ובהנתן תנאים נכונים זה משום מה כן אמנות.
אבל לוגו, או אריזות או פונט או עיצוב כריכה לספר או עטיפה לדיסק לא?

__________
החברה האלה
עושים גם משחקים. ומשחק מחשב זו לא אמנות, כביכול‏1. אבל מה, שים את אחת הדמויות החמודות שלהם במוזיאון, ופתאום זה יהפוך להיות אמנות.
1 באנגלית, דווקא קוראים למעצב גרפי בתעשיית המשחקים game artist.
הגדרה בעייתית. 557859
ההבדל בין לוגו, אריזות או פונטים לבין כרזה פוליטית, פירסומת, כריכת ספר או עטיפת דיסק (גם הם יכולים להיות אמנות) הוא שלראשונים יש פונקציה שימושית גרידא והאחרונים יכולים להציג אמירה ע"י שימוש באמצעי מבע אמנותיים. הartist האנגלי לא מרשים אותי. הכוונה היא ליוצר מקורי אבל לא לבעל אמירה. כדי שהדמויות האלה יוצגו במוזיאון, הם צריכים לעבור את רף האוצר והמנהל האמנותי כלומר לעמוד בקריטריונים אמנותיים.
הגדרה בעייתית. 557865
לא קל להרשים אותך...
גם לוגו או אריזות יכולים להציג אמירה.

עושה רושם שחזרנו להגדרת ''אמנות זה מה שמי-שהברנז'ה-החליטה-שהוא-יחליט מחליט''.
ואגב, זה לא בדיוק נכון. כי מה שקורה בפועל, זה שמי שכבר הוגדר בתור אמן, כל מה שיעשה הוא אמנות, גם אם הוא יקשקש משהו על נייר בלי שום אמירה, וגם אם גדודי אסיסטנטים יציירו עבורו, והוא רק יחתום.
הגדרה בעייתית. 557866
כן, יש רק את הענין הקטן הזה של פרשנות לקישקוש.
הגדרה בעייתית. 557873
מה הבעיה לפרשן?
אתה באמת סבור שקשקוש של אמן הוא בעל יותר אמירה מקשקוש של כל אחד אחר? או שאי אפשר לתלות תלי תילים של פרשנויות בקשקוש של אוטיסט, או של ילד בן 5, אם רק לא תדע שאוטיסט או ילד בן 5 צייר את זה?
הגדרה בעייתית. 557877
אמנות היא שפה וכדי לפענח אותה צריך להבין את השפה. ההבדל בין קישקוש של אמן לקישקוש של ילד הוא שהאמן מחושב - מה שנראה אצלו כקישקוש בעצם מוצג כך בכוונה תחילה ובצורה ספציפית מסוימת.
הגדרה בעייתית. 557889
זהו. שאתה סבור שזה קשקוש שבעצם מוצג כך בכוונה תחילה, בעוד שלעיתים קרובות, זהו קשקוש שאין מאחוריו דבר.
הגדרה בעייתית. 558037
זה קישקוש? וזה? וזה?
הגדרה בעייתית. 558040
אם הבנתי נכון את נועה, היא מדברת על סוג אחר של קשקושים. אני למשל נוהג לקשקש על דף נייר בזמן שאני ממתין שהתמיכה הטכנית תואיל לענות לי. אני חושב שאין ספק שהערך האומנותי של הקשקושים שלי אפסי.

החשד שלי (וכנראה של נועה) הוא שאם פיקאסו היה מקשקש את אותם קשקושים, באותה סיטואציה, אתה היית קורא להם אומנות. וטורח ומסביר שמאחורי הקשקוש הזה יש בעצם מחשבה וכוונה תחילה. בזמן שהוא סתם העביר את הזמן בהמתנה.

יש קשקושים עם כוונה נסתרת מאחוריהם, או סתם יופי אסתטי. יש כאלה שהם סתם קשקושים. אם יוצאים מנקודת ההנחה שכל מה שאמן מוכר מקשקש הוא דבר עמוק ומורכב, מגיעים בהכרח למסקנה שכל דבר שאותו אמן מצייר הוא אומנות. אני אישית חושב שזאת דרך גרועה מאוד להגדיר אומנות.
הגדרה בעייתית. 558046
אני סבור שאדם בעל כשרון, החי את עולם הקומפוזיציה הצבע והקוו לעומקו, כשהוא מקשקש זה בד"כ עמוק ומורכב.
למעשה אדם כזה הוא גאון אמיתי אם הוא מצליח לקשקש סתם.
איפה אתה מוצא מקום לקוו סתמי ממש, אם כמו פיקסו אתה מסוגל לאזן שני כיתמי גוון וקוו מסולסל קטן באופן מושלם, ובנוסף לשלוף מהם דיוקן?

בכוונה אני בוחר בפיקסו כמוך ולא בקנדינסקי, אם הנושא הוא קשקוש.
הגדרה בעייתית. 558051
אין לי ספק שבקשקוש של פיקאסו (וגם של קנדינסקי) יכולה להיות קומפוזיציה מורכבת הרבה יותר מאשר בקשקוש שלי. בדגש על יכולה. לא חייבת להיות. לא כל דבר שגאון עושה הוא גאוני.

בנוסף חשוב לזכור שקומפוזיציה יכולה להיות עניין טכני לחלוטין. לדעתי ציור יכול להיות בעל קומפוזיציה טובה, ובכל זאת לא להחשב לאומנות. גם כשסופר כותב מכתב תלונה לבזק היכולות הספרותיות שלו עדיפות בהרבה על שלי, ולמרות זאת, ואפילו הוא משתמש באלמנטים סיפרותיים גם במכתב, זה לא מספיק על מנת שנקרא למכתב ספרות יפה, נכון?

אני לא מערער, חלילה, על הכשרון של פיקאסו. אבל גם גאון אמיתי כמוהו היה זקוק לסקיצות, ציור בעפרון על גבי הבד לפני הצביעה, ותיקונים על גבי תיקונים של העבודה הסופית. אם מראש הסקיצה שלו היא מעשה אומנות, בשביל מה לטרוח ולהמשיך את התהליך? או שאולי כל ציור שפיקאסו צייר אי פעם נחשב לאומנות, והשאלה היא אם זאת אומנות טובה או גרועה?

אין לי הגדרה טובה לאמנות, אבל אני חושב שיצירה צריכה להשפט לגופה ולא ביחס ליוצר.
הגדרה בעייתית. 558078
אני אנסה לדחוף שלב ביניים בין אמנות ללא אמנות בהקשר של אמן מוסכם, ולטעון שהקשקושים של פיקסו הם מעניינים . (בניגוד לשלי).
הם מעניינים מכיוון שהם מהווים שלב אסוציטיבי קודם לסקיצה, לגבי הסקיצה עצמה - היא איננה יצירת האמנות עצמה, רק מכיוון שהיא חלק מזו - כפי שהכתם הירוק באיזור המואר במרכז הציור הוא לא הציור.

חליפת המכתבים בין הסופר לבזק היא דוגמת נגד טובה. אולי, הדבר שמעקר כל עניין בהתכתבות כזו‏1 הוא הצד האפור וחסר הפנים של הנמענים, כי כשאני חושב על התכתבות של אותו הסופר עם כל דמות אנושית יותר המכתבים בהחלט מעניינים אותי ואני מעוניין מאוד לקרוא בהם.
עכשיו -
נכון, לא *חייבת* להיות משמעות בעלת ערך בקשקושים\פעולות יומיומיות האלו, אבל השאלה היא (גם) אם משמעות כזו קיימת רק כשהיוצר מתכוון שתתקיים, או שמתוקף היותו יוצר מתפלקות‏2 לו משמעויות לא צפויות במינון כזה או אחר.

אין לי הגדרה מלאה, אבל העניין שבקשקוש (ללא כוונה) אחד מול קשקוש חסר עניין אחר הוא בודאי חלק מהמשוואה‏3.

1 הלוואי (הלוואי! הלוואי! הלוואי!) שכמה תותחים גדולים יגלו עניין בהערה הזו ויתחילו לעוף פה דוגמאות איכותיות של כתיבה ספרותית לארגונים אפורים וחסרי פנים. או קישור.

2 התנצלותי הכנה

3 גם הכותרת לאיור ב <תגובה 557662 צריכה להיות משוואה כלשהי לא?
הגדרה בעייתית. 558112
עם הטענה שהקשקושים מעניינים אין לי בעיה. אני חושב שאני מעט פסימי יותר ממך ביחס לסיכוי שתתפלק לקשקשוש משמעות, אבל הוא בהחלט קיים. והוא בהחלט גבוה יותר מהסיכוי שלקשקוש שלי תתפלק משמעות כזאת.

אני חושב שגם ההשראה שגרמה לאמן ליצור היא מעניינת. אני חושב שגם האופי שלו עלול להיות מעניין. אבל מבחינתי זה לא חלק מהאמנות עצמה. האמנות יכולה לנבוע מהדברים האלו, אבל היצירה הסופית חשובה לי יותר כשאני מנסה להגדיר מהי בעצם אמנות.

3 עם כותרות יש לי בעיה. אני זוכר שבשיעור אמנות מודרנית ראיתי ציור של אמן כלשהו, שהיה פשוט כמה כתמי דיו בצבעים עזים ונקרא "מריה וישו" (רק לצורך העניין, אני לא זוכר את שם היצירה, ולבושתי גם לא את שם האמן). המרצה הסביר בקפדנות מדוע כל כתם צבע מייצג דבר כזה או אחר, ואיך אפשר לראות שהכתם הצהוב הוא מריה, והאדום הוא ישו, וכן הלאה. שאלתי אותו מה היה קורה אם האמן היה מחליט לקרוא ליצירה "מעבורת חלל ועז הרים". האם זה לא היה מרסק מיד את כל הפרשנות המפורטת שהוא נתן? או גרוע מזה, מה היה קורה אם האמן נתן שם אחד, אבל בגלל טעות כזאת או אחרת הייתה היצירה מוצגת תחת שם אחר? התשובה שקיבלתי לא סיפקה אותי. בגדול הטענה הייתה שהשם הוא גם חלק מיצירה עצמה. אני חושב שהייתי מקבל את הגישה הזאת אם השם היה חלק ממכלול היצירה. אבל אם השם מספיק כדי לשנות את כל הפרשנות מקצה אל קצה זה נראה לי קצת מוזר.

אגב, היצירה עצמה הייתה יפה בעיני, ואני חושב שניתן היה לנתח אותה במונחים בסיסיים יותר של קומפוזיציה, צבע וקו מבלי להסתמך על השם.
הגדרה בעייתית. 558142
השם שהאמן נותן ליצירתו היא חלק מהצהקת הכוונות שלו ועל פיה מפרשים את יצירתו. ישנן יצירות ללא כותרת וגם זה מוביל לפרשנות מסוימת.
הגדרה בעייתית. 558186
כאמור, אני מקבל את הטענה הזאת כאשר השם הוא רק חלק ממכלול היצירה. כאשר השם הופך לעיקר היצירה ולמהות שלה מבחינתי מדובר ביצירה בעייתית במקרה הטוב.
הגדרה בעייתית. 558190
''כאשר השם הופך לעיקר היצירה ולמהות שלה'' זה פרשנות שלך. השם הוא הכותרת ליצירה וזה קיים בכל התקופות.
הגדרה בעייתית. 558191
בוודאי שזאת הפרשנות שלי. אך זאת פרשנות סבירה. כשדושאן קורא למשתנה שלו ''מזרקה'' זה חלק מהותי (אולי אפילו עיקר) היצירה. לעומת זאת לגרניקה יש אי אלו איכויות אמנותיות שהיו קיימות בה גם אם כותרת היצירה הייתה ''ללא שם''.

עם המשפט השני שלך אני, כאמור, מסכים.
הגדרה בעייתית. 558192
הזכירו באחד הדיונים הקודמים בנושא (אני מתעצל לחפש כרגע) את האבחנה שיצירות כמו ''המזרקה'' הן יצירות שאפשר לתאר במלואן במשפט אחד, ולא חייבים לראות את היצירה עצמה. זה תקף גם ליצירה הידועה ''רגלית של פסל''.
הגדרה בעייתית. 558194
"בכל אלו, מדובר ברעיון שניתן למצות במשפט קצר" - זהו הטיעון המרכזי במאמר כנגד הכללת האמנות המושגית (חלקה או כולה) בתחום האמנות.
הגדרה בעייתית. 558053
ההבדל בין העבודות של האמנים לבין סתם קישקושים הוא שהראשונות נובעות ממחשבה תחילה ומחושבות היטב גם אם הן נראות כקישקוש. אמנות היא שפה וכדי לפענח אותה יש צורך בהכשרה. זה נכון גם לאמנות שלפני המאה ה20 אלא שכאשר האמנות פיגורטיבית נידמה לצופה ההדיוט שהוא "מבין" אותה למרות שגם בה הוא לא ידע לזהות את המרכיבים והאמירה ללא הכשרה.
הגדרה בעייתית. 558054
'
כרגיל, האידיוטיזם הכי פרימאטי נובע ממקורות אידיאולוגיה מיפגרת בדיעבד.
הגדרה בעייתית. 558055
כרגיל, אנטי-אינטלקטואליות במקום אחד תצוץ גם במקום אחר.
הגדרה בעייתית. 558056
'
בהחלט. השקפת עולם מוטה כדוגמת צ'אווס אכן עלולה להביא ישראלי מהשורה לכדי מסקנות נועזות כדוגמת הצדקת צפון קוריאה במאבקה הצודק נגד מזימות הגרעין של הדרום.
הגדרה בעייתית. 558057
בסדר, נניח לרגע שכל עבודות האמנות נובעות ממחשבה תחילה ומחושבות. השאלה שלי היא האם אתה בוחן את הקשקוש, מזהה את האיכויות האמנותיות שבו, רואה את התכנון המורכב, ולכן מגדיר אותו כאמנות. או לחילופין כפי שאמרה נועה: "מה שקורה בפועל, זה שמי שכבר הוגדר בתור אמן, כל מה שיעשה הוא אמנות, גם אם הוא יקשקש משהו על נייר בלי שום אמירה". זה נשמע לי חשד סביר.

מקורו של החשד במקרה שלי הוא שלמרות כל הדיבורים על אמנות כשפה עדיין לא נתקלתי במישהו שדובר את השפה הזאת (וזה כולל למרבה הצער מרצים לתולדות האמנות ואמנים). יש כאלו הקוראים לציורי אנשי המערות אמנות יפה (למרות שסביר שהייתה להם גם מטרה פונקציונאלית כלשהי. אז אולי גם לוגו הוא אמנות.), יש כאלה הטוענים שאמנות היא יופי, תיאולוגים טענו שאמנות אמיתית חייבת לכלול מימד אלוהי, פעם טענו שעל מנת שיצירה תחשב לאמנות גבוהה אסור לה לפנות לטעם הקהל, אחרים גרסו שעדיף לבחור באדם הבקיא באומנות ולסמוך על שיקול דעתו. שמעתי אפילו טענות שאם עבודה זכתה להיות מוצגת במוזיאון היא בהכרח אמנות. בקיצור - בלגאן אחד גדול.

אנשים מסויימים מאמינים שגם ילד בן ארבע יכול לצייר כמו פיקאסו. אנשים אחרים מאמינים שעצם העובדה שפיקאסו צייר משהו הופכת אותו באופן לאוטומטי לאמנות. אני מאמין שאלו גם אלו טועים.
הגדרה בעייתית. 558059
מי דובר את השפה הזאת? הנה כמה שמות שספריהם פורסמו בעברית: יגאל תומרקין, יאיר גרבוז, בן-עמי שרפשטיין, יגאל ורדי, רותי דירקטור, סינתיה פרילנד, ארנסט גומבריך, ונדי בקט, הרברט ריד. (יש הרבה יותר.)

אמנות מוגדרת ע"י המימסד האמנותי כי יש לו את הכלים לקבוע מהי אמנות ולדרג אותה. בסוגיה מדעית נפנה למדען מומחה בתחום ונסתמך על חוות דעתו ונתעלם מאמוציות של "זה לא יכול להיות ככה כי השכל הישר אומר לי אחרת". כך גם צריך להיות באמנות.

אחד ממאפייני האמנות המודרנית הוא חיקוי יצירה של ילדים. עצם התיכנון והחישוב מראש לעשות דבר כזה מציב את היצירה בקטגורית אמנות להבדיל מקישקוש סתם.
הגדרה בעייתית. 558062
כל זה טוב ויפה, אבל רשימה של ספרים על אמנות יכלתי למצוא גם בגוגל. הטענה שלי הייתה שאנשים שונים מגדירים אמנות בצורה שונה. הדבר מתבטא גם בספרי האמנות שיצא לי לקרוא וקשה לי להאמין שהמצב שונה בספרים שהצעת.

אם לממסד האמנותי יש את הכלים לקבוע מהי אמנות ולדרג אותה, מדוע אנו נדרשים למאמר כמו זה שאנו מגיבים עליו? מדוע ההסברים שהעלת אתה למה היא אמנות שונים מאלו שקראתי בספרי אסתטיקה? מי קבע מה היא אמנות לפני שהיה קיים ממסד אמנותי? מדוע ציור של קרוואג'יו נחשב לאמנות גם בזמנו?

בסוגיה מדעית אפשר לפנות למדען מומחה. או לחילופין, אפשר לשאול את השאלה באייל הקורא ולמצוא שם מספיק אנשים שמכירים את דעת הממסד המדעי מספיק על מנת לענות. רק באמנות, משום מה, איש לא מסוגל לכוון לדעת הממסד אמנותי אלא אם הוא חלק ממנו. בעיני זה חשוד. מאוד חשוד.

ובכל מקרה, מכיוון שלטעמי לאמנות אין כרגע הגדרה ברורה קשה מאוד לדבר על מומחים בתחום. יש אנשים עם נסיון רב יותר בנסיון לקטלג אמנות. אך אם הם לא מסוגלים להגיע להכרעה מהי אמנות, לפי מה בדיוק הם מקטלגים?

"אחד ממאפייני האמנות המודרנית הוא חיקוי יצירה של ילדים. עצם התיכנון והחישוב מראש לעשות דבר כזה מציב את היצירה בקטגורית אמנות להבדיל מקישקוש סתם."

לא ברור לי איך זה קשור לתגובה שלי.
הגדרה בעייתית. 558068
שאלת מי דובר את שפת האמנות ונתתי לך דוגמאות. מאמרים כגון זה היא תגובה של אנשים שלא מבינים מהי אמנות ושכלם הישר אומר להם שהוא משהו שונה ממה שהמימסד טוען. מכיוון שהאמנות המודרנית (ביחוד הלא פיגורטיבית) לא מובנת ונראית כרמאות, יש נטייה לזלזל במימסד האמנותי בניגוד לכל תחום ידע אחר. קרוואג'יו צייר עפ''י כללים שהיו נהוגים בתקופתו (למעשה הוא שבר כמה והיה פורץ דרך) ויצירותיו נחשבות לאמנות עד היום. כיום ישנם כללים אחרים וכל אמנות נשפטת על רקע תקופתה.
הגדרה בעייתית. 558072
לא שאלתי. ציינתי שמבין המורים שלי לאמנות שהיו, לדעתי, אנשים שאתה מגדיר כדוברי השפה נתקלתי בחוסר אחידות מזעזע. והוא זה שגורם לי לתהות אם יש בכלל שפה כזאת.

יתכן שאתה צודק והסיבה היחידה שיש מאמרים כאלו נובעת מבורות. רק שלא ברור לי מדוע דווקא אמנות דורשת התמחות מקיפה כל כך על מנת להבין ציור פשוט. העובדה היא שתחומים סבוכים בהרבה לא דורשים מאמרים דומים (או לפחות אני לא נתקלתי בכאלה). לדעתי הזלזול בממסד האמנותי נובע לא מבורות אלא מחוסר יכלתו (או חוסר הרצון שלו) לנסות ולהסביר מה היא אמנות בצורה פשוטה.

העובדה שקרוואג'יו הוא אמן לא שנויה במחלוקת בעיני. השאלה שאני שאלתי היא מי קבע בזמנו שהוא אמן. מי היה הממסד. ואם לא היה קיים ממסד, איך ידעו שהוא אמן? במילים אחרות, מי ניתח את היצירות שלו? ואם הן נחשבו לאמנות גם בלי הניתוח, למה בעצם צריך אותו?

בנוגע לכללים החדשים - האם הם נובעים מגילויים חדשים, כמו שקורה במדע? או שהם שרירותיים לחלוטין? אני ציינתי שיש הוגים שחשבו שאמנות צריכה לפנות רק לאליטה. נועה העירה שבעבר אמנות הייתה צריכה לפנות דווקא לפשוטי העם. איזה מהכללים האלו הוא הנכון? ומדוע? האם תשנה לך העובדה שאת שתי הדעות הסותרות הביעו שני פילוסופים שונים בזמנים שונים?
הגדרה בעייתית. 558074
בזמנו של קרוואג'יו, הציירים והפסלים היו לומדים את מלאכתם בסדנאות שהכשירו אותם ליצור ולהשתמש בכלים אמנותיים. המיומנות הטכנית היתה המכשיר לשליטת הכנסייה בהמונים (האנאלפאבייתים). ביקורת האמנות התפתחה ככל שהאמנות הלכה והשתחררה מקשריה ותלותה בכנסיה הקתולית.

הכללים החדשים נובעים מאופי התקופה. כל אמנות היא בבואה של תקופתה והמאה האחרונה ראתה הרבה משברים - שתי מלחמות עולם, מלחמה קרה, שקיעת סמכויות ישנות, שואה ורצח עם, גלובליזציה וכו'. באמנות זה התבטא בשבירה הצורניות והטכניקה המסורתית. ציור פיגורטיבי מוקפד כמו בעבר לא יהווה תגובה אמנותית לתקופה העכשווית.
הגדרה בעייתית. 558081
וואלה?
למה, ישראל הירשברג, אביגדור אריכא, אלי שמיר וארם גרשוני - כולם מציירים ציור פיגורטיבי מוקפד, אינם אמנים לדידך?

חוששתני, שאתה מקדש את דלות החומר, ואת דלות החומר בלבד. שזו אולי הבעיה עם הקונספט כולו. מה שהיה אוונגרדי וחתרני בשנות ה-‏60, הפך מאז למיינסטרים ורק הוא בלבד נחשב לאמנות, בעיני קובעי דיעה מסויימים, ואף בעיניך.

אגב, הציור נותר פיגורטיבי ומוקפד, ואז פיגורטיבי ולא מוקפד, ואז מוקפד אבל לא בהכרח פיגורטיבי (קנדינסקי, למשל), הרבה אחרי ירידת כוחה של הכנסיה. לירידת הפיגורטיביות קשר ישיר להמצאת המצלמה (אף שבהתחלה היתה כלי ששימש גם אמנים - ראה דגה, למשל), וביתר שאת, להמצאת המצלמה הצבעונית.
לדעתי, זה היה צריך להביא אמנם לירידת ההתמקדות בטבע דומם ובדיוקנאות, אבל להשאיר על כנו את האמנות כמספר סיפור ורעיון מאחורי היצירה.
איכשהו, זה הוביל להתרוקנות טוטאלית מרעיון.
דוד גרשטיין 558084
יש השותפים לעמדה זו.
הגדרה בעייתית. 558064
אחד ממאפייני הזרם האינפנטילי באמנות המודרנית הוא חיקוי יצירה של ילדים.
הגדרה בעייתית. 558060
למעשה, להיפך.
האמנות אמורה להיות כלי, שאדם יכול להבין ללא כל הכשרה.
קח את האמנות של ימי הביניים‏1. היא נועדה לזה שאנשים נבערים יוכלו להבין אותה. היא נועדה להעביר להם מסרים, שלא יוכלו לקבל בספרים, כי לקרוא אינם יודעים וגם הספרים נדירים ויקרים. למעשה, האמנות היתה כמו טלויזיה היום.
קח את האמנות של ארצות השפלה במאה ה-‏17. לאדם ממוצע ממעמד הביניים היו בין 7 ל-‏10 יצירות אמנות אורגינליות בביתו. זו היתה האמנות של זמנם. הם היו משכילים במיוחד? לא. הם עברו הכשרה בתולדות האמנות? לא.

להנות ולהבין מוזיקה אתה יכול בלי כל הכשרה. גם מוזיקה קלאסית.
בשביל להנות ולהבין ספרות אתה אינך נזקק להכשרה, פרט לידיעת הקריאה‏2.
מדוע זה תזדקק להשכלה מיוחדת על מנת להבין ציור?

__________________
עכשיו. יתכן שאני טועה, אבל אם אני לא, השכלתי האמנותית גדולה ורחבה ורשמית משלך. למעשה, ביום ראשון הקרוב נפתחת תערוכה שאני משתתפת בה. על חוף הים. הכניסה חופשית. האם דברי מקבלים מעכשיו יתר משמעות?

1 היה לי מורה, שטען שהוא לא יודע להגדיר מה זה אמנות, אבל כל מה שקדם למאה ה-‏20 אינו אמנות. הבה נתעלם ממנו.
2 כולנו למדנו שיעורי ספרות בבית הספר, לדעתי בד"ך הם יותר מזיקים ממועילים. ומן הסתם אין כוונתם שהתלמידים יהיו מסוגלים להנות מספר סתם, שהרי זה קורה כבר כשהילדים לומדים לקרוא ולכתוב, אם הם קוראים.
הגדרה בעייתית. 558065
הדוגמאות שאת מביאה מלפני המאה ה20 נוגעות לתוכן הציורים אבל כדי לנתח את היצירות האלה מבחינה צורנית ותוכנית צריך הכשרה אמנותית גם כיום. מכיוון שמתחילת המאה ה20 האמנות נהייתה פחות פיגורטיבית גם תוכנה לא מובן היום לצופה הדיוט אבל ניתוח אמנותי תמיד היה נחלתם של מבינים.
הגדרה בעייתית. 558269
אחרי שראיתי את העבודה אתמול ושהיא נראית בסדר‏1: מי שמזדמן לחוף גורדון, עד ה-‏16.12 תוצג שם עבודה שלי, ושל 9 מאיירים אחרים. כל העבודות קשורות לים.
1 ביצעתי אותה ברבע גודל, והיא הודפסה על פרספקס. לא היה לי שמץ של מושג איך זה יראה בפועל.
הגדרה בעייתית. 559090
ואגב:
הסערה עשתה שמות בתערוכה והרסה אותה טוטאלית. מהעיריה ביקשו להסיר את המפגע, וכך, כשהגעתי היום לצלם, מ-‏10 העבודות, פרספקס בתוך קונסטרוקציית מתכת חלודה, ניצב לו כדור מתכת חלודה‏1 שבצבו ממנו קרעי פרספקס, אומנותי לעילא ולעילא. אין ספק שארז היה מתענג עליו.

עוברי אורח, שראו אותי מצלמת, ביקשו ממני להסביר להם מה זה, ומה כוונת האמן.

1 שנגרס ביד אמן-דחפורים, ככל הנראה.
הגדרה בעייתית. 559097
1 נגרס ביד אומן.
הגדרה בעייתית. 559100
1 אם האומן יצר אמנות, הרי שהוא אמן, לא?
הגדרה בעייתית. 559118
חבל, התכוונתי לקפוץ לשם מחר...
הגדרה בעייתית. 559163
אני מצטערת בשבילך.
אם כי קרוב שלא הייתי מתלהבת מהעבודות האלה, אני לא בטוחה שהן היו "יפות" בעיניי.

נזכרתי בתמונות של הבוקר שאחרי פסטיבל גנש ויסרג'ן. לא מצאתי את אלה שחיפשתי שהיו מהממות, אז הנה אחרות, כולל הדחפור.
הגדרה בעייתית. 559177
בשבילי?
הסיבה היחידה היא, שלא הצלחתי לצלם. ושרציתי לחלץ את הפרספקס (היינו - העבודה עצמה. הברזל החלוד הוא רק הקונסטרוקציה).

זה לא שהלכה עבודה שהשקעתי בה המון המון זמן וכסף.
הגדרה בעייתית. 558061
זה לא קישקוש, וזה לא קישקוש ואף זה לא קישקוש‏1.
וילסון צודק, ואכן לכך כיוונתי.
קשקוש הטלפון של פיקאסו, או קנדינסקי, או של פולוק, יחשב כאמנות, משום שזה של פיקאסו או קנדינסקי או פולוק.
ולא כל קשקוש המוצג בגלריות, הוא ציורי השמן של קנדינסקי או פולוק או פיקאסו.

1 אם כי אני לא משוכנעת שעומדת הרבה משמעות מאחורי ג'ייסון פולוק. לפחות זה נראה מרשים.
הגדרה בעייתית. 558063
אני דווקא מחבב את המשמעות העומדת מאחורי תהליך היצירה של פולוק. כלומר, הנסיון ליצור תוך ניתוק מהרציונל (מה שאמור להפוך את האמנות שלו ל... פחות מחושבת ומתוכננת). הבעיה שלי היא שאחרי ההישג הרעיוני הזה לא נשאר הרבה. כלומר, יצירה אחת שנוצרת תוך ניתוק מהרציונל היא הישג מרשים. השניה, לא כל כך. והשלישית בכלל לא.
הגדרה בעייתית. 558066
חלק מהאמנות המודרנית כרוך בחד פעמיות - כמו המיזרקה של דושאן. זה לא מוריד מערכה או פוסל אותה מלשמש כאמנות.
הגדרה בעייתית. 558067
נו, זה בדיוק מה שאמרתי. המזרקה של דושאן (שנדמה לי שהייתה בכלל בדיחה, אבל אני כבר לא זוכר) ראויה אולי להקרא אמנות. אם דושאן היה מציג מזרקה נוספת הערך האומנותי היה נפגע קשות, ובפעם השלישית שהוא היה מציג מזרקה לטעמי כבר לא היה מדובר באמנות כלל.
הגדרה בעייתית. 558071
כבעלת הכשרה באמנות את אמורה לדעת שפולוק הדגים תהליך של יצירה בעת היווצרותה. אחרת כיצד ניתן לקבוע שזה לא קישקוש?
הגדרה בעייתית. 558073
לא הבנתי את שאלתך.
הגדרה בעייתית. 558075
איך את קובעת שיצירתו של פולוק היא אמנות ולא קישקוש אם את לא מבינה את כוונתה?
הגדרה בעייתית. 558082
ציור אינו אמור להיות מלאכת חידות, ומבקרי האמנות לא בהכרח מבינים למה התכוון המשורר, סליחה, האמן.
הם פשוט מפליצים משהו.
אם האמן נחשב, זה מצויין.
אם לא, אז לא.
ואם המבקר נחשב, אז גם האמן יחשב.

איזו תועלת אתה סבור, מפיקים הסטודנטים במחלקות לאמנות בבצלאל ובמדרשה?
שיפור יכולת ההבעה הויזואלית שלהם?
ממש לא. בתקופה בה למדתי לסטודנט ממוצע לעיצוב היו יכולות ציור ורישום טובות יותר מסטודנט ממוצע במחלקה לאמנות. ולסטודנטים לעיצוב היו יכולות טובות יותר להעביר מסרים וכוונות.
הם יוצאים משם עם קשרים וקונטקטים, וזהו הדבר החשוב לאמן. לא יכולת הבעה ויזואלית. או אמירה. או משמעות.

במקרה של פולוק, אם עמדת פעם ליד יצירה אורגינלית שלו, זה פשוט מרשים. מאוד.
הגדרה בעייתית. 557871
אני לא בטוח שהבנתי את לב הטיעון, אז אסתפק בהתייחסות לכמה דוגמאות:
ספר: אתה מסכים עם המאמר שתנאי המקוריות משמעותי לשם ההכרעה אם יש כאן דבר מה אמנותי. ומה אם עיקר העלילה מקורי רק עבור היוצר, שאינו מודע לכך שמשהו דומה מאוד כבר נכתב בזמן ומקום אחר? האם אז הופך הספר באחת ל...מה? בשביל זה השתמשתי במושג השכפול, העוסק בפעולת וכוונת היוצר, ולא בתוצר. המושג "פיסת החיים" קצת ערטילאי עבורי - מה אם היצירה מתארת דווקא פיסת מוות?
עירוב אמנותי: - הטענה אינה ברורה לי.
צילום: שוב, תואם את טענת המאמר.
ריקוד הפועל על החושים: כמו הדג הזה? שריקודו מערפל את חושי הפונדקאי שבשל כך נמנע מלאכול אותו? או כמו סמים, הפועלים על החושים?
דיוקן: על מה בדיוק המחלוקת כאן?
מאכל: ואם זה לא שף, אלא עקרת בית מוכשרת? ואם זה כן שף, אבל מדובר באלגוריתם ידוע, גם אם הוראותיו המדוייקות קשות לביצוע?
חיקוי: אין הצהרה, אבל יש אינטראקציה עם הסביבה, כפי שדרשת, לא?
הגדרה בעייתית. 557880
לב הטיעון הוא שעל סמך הגדרתך הפכת את היוצרות: לדברים שהם אומנות קראת אמנות ולדברים שהם אמנות קראת אומנות. לי זה נראה מופרך כמו בלבניזם.

ההבדל בין ספר "רגיל" לספר "ספרותי" הוא כוונת היוצר להעביר מסר מעבר לטקסט הישיר - תיאור כלשהו של המציאות (כולל מוות שגם הוא חלק מהחיים), איפיון דמויות ומצבים, רמזים מוצפנים ושימוש ברבדים שונים של התכוונות.
עירוב אמנותי הוא שיבוץ הקטעים האמנותיים במאמר לא אמנותי שאתה מדבר עליו.
לגבי צילום ודיוקן אתה טוען שאינם אמנות למרות שאתה מביא גם הסתייגות מכך.
הדג הוא יצור מן הטבע וסמים מיועדים למטרה מעשית (שלילית כמובן). אמנות היא תמיד יצירה מלאכותית.
לגבי מאכלים, זה בדיוק העניין. ההבדל בין טבח לשף הוא בין בישול סתם לעיצוב מנות, חוש התאמה, מקוריות ואסתטיקת הגשה. מי שאין לו כישורי שף לא ידע לחזור על מעשיו כמו שחסר כישרון ציור לא ידע חלהעתיק את פיקאסו.
בחיקוי המטרה היא בידורית-מסחרית והאינטרקציה עם הסביבה היא אינטרקציה ישירה וטריביאלית (אולי אפילו וולגרית). אין כאן שום קשר לאמנות.
הגדרה בעייתית. 557883
נדמה לי ש(בין השאר) יש בתגובתך עירבוב בין דרוג אמנות (דבר שאני לחלוטין תומך בו), לבין ההבחנה בין אמנות לבין דברים אחרים, אבל נראה שנישאר חלוקים גם בעניין זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים