אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562312
הצבעתי בין השאר ל:"רמת האלימות כאן היתה נמוכה מאשר כיום" ו"מזה"ת היה פחות יציב, משכיל וחופשי יותר מאשר כיום".
אז אני באמת חושב שהאזור היה הרבה פחות משכיל וחופשי אבל יותר יציב וזאת בערך מאותם סיבות שהייתה פה פחות אלימות. כנראה שהייתה נהיות פה מדינות דומות לירדן מצריים וסוריה שהיו מחלקות את הארץ. ושם הרי יש יציבות ופחות אלימות מפה.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562315
פחות אלימות זה עניין של הגדרה, נדמה לי שסוריה הרגה באירוע יחיד כמות ערבים השקולה בערך לכמות הערבים שנהרגו בסכסוך הישראלי ערבי (טבח חמת), שבעיראק נרצחו כמה מאות אלפי כורדים, שהייתה איזו מלחמה קטנה בין עיראק לאיראן. וזה בלי היציבות והשקט שפירסמו את לבנון, סודן, תימן ואלג'יריה בעולם...
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562320
למלחמת אירן עירק אחראית בעיקר אירן שהיא מדינה איסלמית דתית ולכן ניתן להוציא אותה מחוץ למשוואה. השוני בין הכורדים לעירקים הרבה יותר גדול מהשוני בין הפלשתינים לירדנים, בכלל לולי הציונות כנראה לא היה ביניהם הבדל כלל. שים לב שהשאלה היא לא האם האזור היה אלים אלא האם הוא היה אלים יותר, כל המאורעות שציינת היו קורים איתנו או בלעדינו. ההבדל הגדול הוא שלא היתה פה מדינה שאינה ערבית ואינה איסלמית ששולטת על מקומות קדושים.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562323
אני חושב שזה עניין של מזל, קשה לנחש האם מדינה X תסבול מחוסר יציבות ואלימות (בין אם פנימית או חיצונית), בעיראק הייתה\יש אלימות‏1, בירדן כמעט ואין‏2, בלבנון יש אלימות, במצרים לא, בסודן יש, בלוב לא, באלג'יריה כן, בתוניס לא (האלימות לאחרונה היא זניחה). אז קשה לחזות מראש, מה שכן אנחנו יודעים, זה שכל הסכסוכים שציינתי היו\הם אלימים יותר מהסכסוך הישראלי ערבי. אז בהסתמך על הסביבה, הייתי שהסיכוי למדינה יותר יציבה ופחות אלימה הוא בערך חצי... קשה לדעתי למצוא תוקף לאמירה "שם הרי יש יציבות ופחות אלימות מפה" בהסתמך על המדינות הסובבות אותנו ("שם").

1 גם חיצונית (איראן, כווית) וגם פנימית (כורדים).
2 וזאת שכן, הייתה קשורה אלינו, אז נזניח.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562382
סתם בשביל דוגמה קח את אזור חיפה. ניקח מקרה יחסית סביר, יש מרד נגד השליטים החדשים (נניח סוריה) ובתור עונש אסד מחליט להרוס את העיר הכי גדולה. סביר להניח שלאחר מכן תהיה יציבות ולא יהיו עוד מרידות או דיכויים. בסך הכל מתו 13 אלף אנשים (מליד). אתה מבין את הפרופורציות?!
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562390
לא הבנתי מה אתה רוצה להגיד.

אבל בכל מקרה, למה "סביר" שתהיה יציבות? לפעמים יש יציבות, לפעמים המרד מדוכא ומתחדש אחרי X שנים (5, 20 או 100), ולפעמים כמה שאתה לא רוצח אתה לא מצליח לדכא את המרד, הכל תלוי במקרה, ואפשר להביא דוגמאות לכל אופציה.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562393
כי בשלוש מתוך 4 המדינות הרלוונטיות יש יציבות, אני לא מבין איך בהוספה של שטח לא גדול במיוחד ולא מאוכלס במיוחד נראה לך שההיסטוריה תשתנה.

כשאני רואה שאלה בהיסטוריה אלטרנטיבית אני משתדל לא לחשוב במונחים של כאוס אלא כמה שיותר ישר. העובדה שאחרי ספטמבר השחור לא היו מרידות מהסדר גודל הזה מלמדת אותי שגם בשטח ישראל זה היה עובד.
מה גם שבמדינות ערב ככלל סובלים יותר מאלימות יומיומית 563831
נראה לי שאזרחים במדינות ערב חשופים יותר לאלימות יומיומית, בין השאר אלימות מצד השלטון (משטרה, משטרה חשאית וכו) וכן סובלים יותר מחוסר הגנה של המשטרה.
במחשבה שניה, גם תושבי טירה וקלנסואה לא מוגנים על ידי המשטרה.
(שלא לדבר על האזרחיות) 563844
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562316
איכשהו המאבקים הבלתי פוסקים מסביבנו, לדוגמה אירן-עירק, עירק-כורדים, כורדים-טורקים, טורקים-סורים, סורים-לבנונים, וכן הלאה, מעוררים בי תחושה שהמקום לא בהכרח היה יותר שקט בלעדינו. כלומר, יכול להיות שכן, אבל זאת לא התשובה הראשונה שעוברת אצלי בראש.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562332
''המביא מלחמה למזה''ת, כמוהו כמביא פחמים לניו-קאסל'' (ג'ון גלאב, לא חובב ישראל ידוע).
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562333
הניחוש שלי הוא שהבריטים היו מייסדים את הממלכה האשמית ב''עבר הירדן מזה ומזה'', בטח לא היו מוותרים לטובת סוריה ולבנון של הצרפתים.
מעניין איך היה נראה היישוב היהודי בארץ.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562334
לולא הציונות - היהודים היו חיים כד'ימים היודעים את מקומם בדיוק כמו במדינות ערב האחרות.
עם הציונות - תשובת אמיל גורי מהועד הערבי העליון, במושב הסיום של ועדת החקירה האנגלו-אמריקאית, 25/3/46:
"אני מבטיח לך שיהודים רבים היו יוצאים את ארץ ישראל".

עמ' 125

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים