בשולי הדברים 563230
שני עניינים שמטרידים אותי:

1. במסגרת המסע הלאומי נגד התייבשות הגיעו אלי שני דרדקים והתקינו חסכמים. במטבח אין שום בעיה, הזרם נותר איתן כשהיה, אבל במקלחת זרם המים הפך לזרזיף עלוב שלא מתאים אפילו לשטיפת ידיים. פירקתי את החסכם וראיתי שהמתקן החכם, שלא לומר הגאוני, הזה אינו אלא כפתור מחורר שתקוע בצינור, ואופן טבעי מגביל את שטף המים שהוא מעביר. למותר לציין שאותו אפקט - בלתי רצוי בעליל - ניתן להשיג פשוט שליטה על מידת הפתיחה של הברז, ולמותר לציין שנפטרתי ממנו בזריזות. האם המקלחת שלי, או ההתקנה שהתקינו בה, שונה ממה שקורה אצלכם?

2. מי שניסה אי פעם להחליף את האטם של הניאגרה המשוכללת שמנופקת בימינו, זאת שמאפשרת שתי כמויות הדחה, למד על בשרו שמדובר במנגנון מחוכם שדי קשה להרכיב אותו בחזרה. בשביל מה זה טוב? האם לא יותר פשוט לוותר על האוטומט לחלוטין ולאפשר פשוט להשתמש בכל כמות מים (עד מלוא המיכל) ע"י החזקת ידית הפתיחה עד שהשטיפה משביעה את רצון הלקוח (לפעמים, כדאי להזכיר לממונים, אפילו פחות ממחצית המיכל)? נדמה לי שכל ה"שכלול" הזה אינו אלא קבעון מחשבתי שמקורו בהמצאה הראשונית שאפשרה הדחת מיכל מלא בלחיצה אחת קצרה, והרעיון שבצוק העתים אפשר פשוט לוותר עליו ולהחזיק את הכפתור לחוץ עוד כמה שניות לא עלה בכלל לדיון. או שמא אני טועה?
בשולי הדברים 563231
לגבי העניין הראשון, מדובר בנסיון להכניס אוויר ביחד עם המים כדי לשמור על לחץ קבוע בכמות מים קטנה יותר. בבדיקה לא מדעית שערכתי בבית ( כיילתי את הטוש כך שהזרם יפגע באותו מרחק עם ובלי ההתקן ובדקתי בכמה זמן יתמלא דלי) ההבדל היה פחות מ5%.
בשולי הדברים 563233
באופן שבו זה הותקן אצלי לא היתה לאויר שום אפשרות להתערב. מאיפה הוא אמור להגיע?
בשולי הדברים 563243
מהרשת החיצונית של החסכם, זו שיושבת כמעט על פיית הברז.
בשולי הדברים 563244
במקום בו הם הרכיבו את החסכם במקלחת שלי אין שום גישה למשהו חיצוני (זה בכלל לא קרוב לפיה אלא בחיבור של הצינור הגמיש ליציאה של האינטרפוץ ארבע-דרך). אני מבין שהם פשוט רצו לעשות את הדבר הכי מהיר שאפשר כדי לקבל את החתימה שלי וללכת, ואני בטמטומי הרב אפילו לא בדקתי מה הם עשו שם עד אחרי שהם כבר נעלמו. מגיע לי.
בשולי הדברים 563248
נשמע מוזר. חסכם מרכיבים על פיית הברז, אין שום היגיון להרכיבו על אינטרפוץ. הוא אכן יתפקד בדיוק כמו ''לפתוח פחות את הברז'' - יוריד את הספיקה בלחץ נתון.
בשולי הדברים 563245
ההבדל בזמן המלוי של הדלי, כלומר בספיקה, היה של כ 5%?
בשולי הדברים 563293
משהו כזה. נדמה לי דקה מול דקה וכמה שניות. יכול להיות שזה נבלע באי ודאויות המדידה. למרות מה שכתבתי ליובל הניסוי לא היה מאוד מבוקר.
בשולי הדברים 563246
חישבת גם את הזמן שיקח לחסכם לחסוך כמות מים שווה לזו שהתבזבזה בניסוי?
בשולי הדברים 563290
הנחתי שזה יקוזז מהעצים שיכרתו כאשר המאמר יפורסם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים