ממשלה של שפנים 563464
השאלה היא מה יותר מזיק למדינה

רמטכ''ל שמסובך בתביעה

או

העברת הסמכות לבחירת הרמטכ''ל מידי הממשלה לידי כנופיית שלטון החוק
ממשלה של שפנים 563467
(רק בשביל הפסקה האחרונה)

הפשלה הייתה כאן שהממשלה לא טרחה לבדוק את החשדות בזמן (ולזכותו של ברק ייאמר שהוא דאג מראש שיהיה הרבה זמן).
ממשלה של שפנים 563479
"הארץ" הוא באמת פרודיה על עצמו

ולא הייתה כאן שום פשלה
ההאשמות נגד גלנט הן ברמה של זה ואף אדם שפוי לא היה חושב שיש להן איזה רלוונטיות לבחירת הרמטכ"ל

אבל במקום להגיד את זה השפנייה בחרה שוב להעביר אחריות לדרג המשפטי
ממשלה של שפנים 563481
להעביר אחריות? מה שראיתי כאן הוא שברק דווקא ניסה להלחם נגד זה (לקחת מהם אחריות). הוא אפילו הספיק להוציא לקראת הסוף הודעה לעיתונות שממנה משתמע ש"נחמד שיש ליועץ דעה, אבל אני לא מקבל אותה". אבל בסופו של דבר הוא הבין שיש גבול ליכולתו‏1 להתעלם מדעת הקהל בעניין.

1 של נתניהו. לא לגמרי ברור לי עד כמה ברק בונה עדיין על תמיכת דעת הקהל.
ממשלה של שפנים 563492
צריך להבדיל בין ההאשמות השונות:
חריגות בניה, סיפוח שטחים לא מעובדים והשתלטות על שטחים ציבוריים הם הנורמה במושבים רבים. לא על זה צריך לבטל את מינויו של גלנט לרמטכ"ל.
הצהרות שקריות למנהל מקרקעי ישראל הן דבר יומיומי ויתכן שלא ניתן להזיז שם דברים אחרת. גם בזאת לא עילה לביטול המינוי.
מסירת תצהיר שקרי לבית משפט זו חציה של קו אדום ומהווה שיבוש הליכי משפט - עבירה חמורה שעונשה מאסר בפועל. אדם שעושה דבר כזה במזיד לא ראוי להיות אפילו מ"מ בצה"ל. אם עשה זאת מתוך התרשלות, אז ניתן להקל עימו ולהרשות לו לפרוש ללא פגיעה בדרגותיו.
ממשלה של שפנים 563594
הבעיה היא שלתחושתי, גלנט לא זכה להליך הוגן ולאפשרות להתגונן כראוי. אם יש חשד לשיבוש הליכי משפט, יתכבד היועץ המשפטי ויגיש כתב אישום כנגדו. אז אולי יש מקום למנוע ממנו תפקיד או להדיחו. אמנם הייתי מעדיף שענישה תבוא רק אחרי הרשעה, אבל בג"ץ כבר הוריד את הרף מזמן. כל עוד לא התקיימה חקירה רצינית, לא של המבקר אלא של המשטרה, אזי על ההחלטות להישאר במישור הציבורי. אם ברק, נתניהו וממשלת ישראל מתעקשים לבזות את עצמם, ולמנות רמטכ"ל שיודח אחרי זמן קצר בעקבות משפט פלילי, צריך לאפשר להם לעשות זאת, למרות הנזק שייגרם למדינת ישראל.

הבהרה: לא מכיר את גלנט ולא יודע מי צודק בסיפור הזה, אבל באופן כללי אין לי סימפטיה אליו (בעיקר בגלל הפרסומים על היותו חלק מ"פורום החווה").
ממשלה של שפנים 563605
כל מה שכתבת הוא נכון אבל הבעיה של גלנט היא אטימות ותחושה שהוא מורם מעם. הנה מופיע כשרון ענק שרוצה להנהיג והאנשים הקטנים מתעסקים בשטויות. ברק מספר 2- מספיק לנו אחד. הייתי מצפה ליותר צניעות, בושה וקבלת הדין ממועמד לרמטכ"ל.
ממשלה של שפנים 563632
גלנט הוא מגלומן עם תעודות, ואישית, הייתי מסתדרת גם בלי ברק אחד:)
מאידך גיסא, רונן ברגמן, שאותו אני די מעריכה בד"כ, אמר אתמול כמעט במפורש שאשכנזי הוא זה שהורה להרפז להפיץ את המסמך המזויף - מה שהשאיר אותי די מטולטלת. מה דעתך בעניין?
ממשלה של שפנים 563674
מה זה משנה? הליך הוגן מגיע לכל אחד.
ממשלה של שפנים 563776
פייגלין במאמר שדי קולע לדעתי, אבל כדרכו מציג אותה באופן מרענן ומעניין
ממשלה של שפנים 563777
החצי השני על כנופיית שלטון החוק מקלקל את החצי הראשון. "אכלו לי, שתו לי". אני מודה שרק לראות אותו וכעת גם לשמוע אותו בראיונות, הספיק לי כדי שלא ארצה לראות אותו רמטכ"ל. הכוחניות והאמביציה ללא גבולות שנודפת ממנו, מראה לדעתי שהוא איש מסוכן וללא גבולות- כמו זה שניסה למנות אותו. אינני מאמין שהסלידת האלופים האחרים ממנו נבעה רק מהיותם יוצאי גולני. כל מי שמגיע לדרגת אלוף הוא קצת כוחני, אבל זה? ברק מספר 2. אני מציע לגנץ שינעל את לישכתו כי בוקר אחד הוא יבוא וימצא את גלנט יושב לו בכסא.
ממשלה של שפנים 563778
אמנם אני לא אוהב את הסגנון של פייגלין, אבל מתגובתי לעיל אפשר לראות שאני בהחלט מסכים לטענה שלגלנט (הכוחני, היהיר, החבר של שרון) נעשה עוול.
ממשלה של שפנים 563779
"מרענן"? הרעיון שהפוליטיקה מזהמת את הצבא, ושהעירוב הזה הוא הסיבה לתבוסות, חוגג עוד מעט מאה שנה.
ממשלה של שפנים 563780
הסכין בגב. אצלנו חלק מהאלופים, אם לא כולם, עוסקים בפוליטיקה -מיוזמתם- מקום המדינה.
ממשלה של שפנים 563782
לא התכוונתי לחלק הזה, אלא לאופן שבו הציג את שני החלקים האחרים.
ממשלה של שפנים 563793
מפקדים שמקבלים מינוי בזכות קשרים פוליטיים או לחליפין מפקדים שמקבלים החלטות לפי שיקולים פוליטיים במקום צבאיים זו בעייה שקיימת קצת יותר מ100 שנים

ופייגלין העלה את זה כמאמר מוסגר (לדעתו גלנט לא היה מינוי מוצלח) ולא כחלק מהטענה המרכזית (למרות שגלנט אולי לא היה הבחירה הכי טובה בכל זאת העברת הסמכות לבחירת רמטכ"ל לידי המערכת המשפטית היא לא דבר טוב)
ממשלה של שפנים 563795
לדעתי זוהי הטענה המרכזית של פייגלין. אסור לזהם את ''הערכים הצבאיים'' בערכים מתחום המערכת האזרחית - משפט ופוליטיקה - ויש לשמור עליהם טהורים. טענה פשיסטית קלאסית. כל המאמר, ששזורים בו הרבה טענות נכונות (לדעתי), מוביל לנקודה הזאת.
ממשלה של שפנים 563830
מכיוון שהמאמר של פייגלין מדבר בשם עצמו כל מה שיש לי להגיד על הטענה שלך זה שכל הפוסל במומו הוא פוסל
ממשלה של שפנים 563869
טענת-מראה שאינה פאשיסטית קלאסית, אלא אוליגרכית קלאסית[*], היא שאסור לזהם את הערכים המקצועיים בפוליטיקה:

"ראוי לפזר את ההרכב הנוכחי שלה ולצרף ליו"ר אישים נטולי רקע פוליטי, בעלי מעמד מקצועי וציבורי"

[*] אולי ראוי לקרוא לה טענה "יותר ליברלית מדמוקרטית". למדתי היטב, יהונתן?
ממשלה של שפנים 563890
אני לא חושב שזה דומה. אני לא מכחיש שיש כזה דבר "מקצוענות" שלא תלויה בפוליטיקה, או שזה יהיה חיובי אם החלטות יהיו נגועות פחות בשיקולים פוליטיים. אבל יחד עם זה אני מבין שבמציאות פוליטיקה היא חלק מטבעם של ארגונים. פייגלין, לעומת זאת, לא מעוניין להפחית את הפוליטיקה לטובת מקצוענות או ארגון. הוא מציע "לקחת את מפקד חטיבת החי"ר המוצלח ביותר, הקרבי ביותר, השש אלי קרב, הערכי ביותר, המוערך ביותר...". הוא רוצה ערכים. הוא רוצה גיבור. הוא רוצה את זיגפריד "השש אלי קרב" שיהרוג את הדרקון וירחץ בדמו הקסום.

[*] קבל כוכבית: *.
ממשלה של שפנים 563926
המשפט שציטטת מפייגלין נשמע לי כחיפוש אחר מקצוענות א-פוליטית - במקצוע החיילות כמובן - וחשבתי שלכך כיוונת בהערתך על הפאשיזם שבו. אם התכוונת לתשוקה המשתמעת לגיבור, אכן אין כל דמיון לדברי אמיר אורן[*].

[*] יש קרבת משפחה?
ממשלה של שפנים 563931
גם אני חשבתי שלכך כיוונתי, עד שקראתי את התגובה שלך.

[*] כולנו יהודים.
ממשלה של שפנים 563940
נראה אם הבנתי אותך נכון

אתה חושב שזה שפייגלין מציע למנות לרמטכ"ל את המפקד הזוטר הכי מוצלח שאפשר למצוא זה מוכיח שהוא לא רוצה למנות את הרמטכ"ל הכי טוב מבחינה צבאית
ממשלה של שפנים 563941
לא. אני חושב שזה מעיד על התפיסה שלו על מה זה ''הכי טוב מבחינה צבאית''.
ממשלה של שפנים 563943
ה"שש אלי קרב" שלך הזכיר לי מה שקראתי על הנשיא לינקולן בזמן מלחמת האזחים. לינקולן היה נתון באובססיה למצוא גנרלים שמוכנים להילחם, ונהג להאיץ בגנרלים שלו לא להשתהות ולתקוף.

הפאשיסטים אולי מעריצים אומץ והעזה בקרב, אבל הם לא לבד בעניין הזה. האם מצאת אצל פייגלין גלוריפיקציה של המלחמה, או דעה שהמלחמה "מחשלת את רוח העם", או המלחמה נחוצה לצורך חינוך העם? אני חושב שאז יחוס הפאשיזם היה מבוסס יותר.
ממשלה של שפנים 563945
הפשיסטים לא רק מעריצים אומץ והעזה בשדה הקרב. הם גם חושבים שהפוליטיקה והמערכות האזרחיות מחלישות את רוח הלחימה ואת רוח העם. בערך מה שפייגלין אומר במאמר שלו.

בנוגע לשאר הדברים, אני חושב שאכן ראיתי אותם בעבר את פייגלין. אבל אני חושש שאתמהמה במסירת מראי המקום המדוייקים עד שארכוש את המהדורה החדשה של ''כל כתבי'' שלו.
ממשלה של שפנים 563961
''בערך'' זו מילה ממש חמודה

למשל אפשר להגיד בערך שאתה בערך תומך בפוליטיזציה של השירות הציבורי בערך

מה שפייגלין כתב בדיוק ולא בערך זה שמינוי מפקדים צבאיים לפי שיקולים פוליטיים מוביל לתבוסות בשדה הקרב ושאפשר לעקוף את הבעייה הזאת ע''י בחירת רמטכ''ל מהדרגים הנמוכים שבהם יכולת צבאית עדיין יותר חשובה מקשרים פוליטיים (אפשר להגיע להיות מח''ט על סמך יכולת בלבד לעומת זאת אי אפשר להיות אלוף פיקוד בלי פטרונים פוליטיים)

כל השאר הדברים ש''קראת'' במאמר של פייגלין זה דחלילים פנימיים שלך
ממשלה של שפנים 563962
אבל את דעתך על השקפתי כבר כתבת (תגובה 563830). האין זה מעייף לחזור עליה?
ממשלה של שפנים 563963
לא
ממשלה של שפנים 563964
חבל.
ממשלה של שפנים 563967
וזו, כמובן, דעה מצחיקה.

אם הרמטכ"ל היה נבחר מבין מפקדי החטיבות, הרי שתוך חמש שנים היו נדרשים‏1 מרפקים כדי להיות מפקד חטיבה. שלא לדבר על העובדה שלרמטכ"ל חסר ניסיון לא תהיה הסמכות המתאימה (ע"ע גורודיש).

1 בהנחה שהיום חייבים פטרונים פוליטיים בשביל להפוך להיות רמטכ"ל מסיבות לא ענייניות. צריכים מרפקים דווקא בגלל ההשפעה שיש לתפקיד.
ממשלה של שפנים 563991
5 שנים ? חודשיים מקסימום

בכל מקרה אני קראתי את ההצעה כדבר חד פעמי ולא כנוהל קבוע
ממשלה של שפנים 563946
הערת אגב. הדמוי הזה של זיגפריד הוא די שגוי. זיגפריד לא ''שש אלי קרב'', הוא היה בחור טהר-לבב שלא ידע פחד לא במובן של גיבור ואמיץ אלא במובן המילולי של אי-ידיעה. דווקא על בחורים כאלה - תמימים, יפי בלורית וטוהר ובעלי מחויבות חברתית חזקה - בנוי האתוס והמיתוס הציוני והצהלי.
ממשלה של שפנים 563947
קיבלתי.
ממשלה של שפנים 563817
היכן ראית שסמכות בחירת הרמטכ"ל הועברה לידי המערכת המשפטית? אמנע מלומר מהי האמירה שאמרת; אמת היא לא. איזו מערכת משפטית ראיינה מועמדים שונים והחליטה מי יהיה הרמטכ"ל? המערכת המשפטית או ביקורת המדינה מוכנסת כשממשלה מקדיחה את תבשילה.
ממשלה של שפנים 563784
מסקנות מהמאמר:

א. כששר בממשלה (מיכאל איתן) פועל נגד מנוי אלוף זה רע. אבל לי (פייגלין) מותר להשמיץ אותו כמה שאני רוצה. לי מותר לעשות פוטש.

ב. צ'יקו תמיר היה צריך להיות הרמטכ"ל.
ממשלה של שפנים 563785
איך היסקת את א'? מה שאני קראתי היה "כל אחד יכול להשמיץ את האלוף כמה שירצה, אבל הממשלה יכולה למנות אותו גם אם הוא גרוע. המערכת המשפטית לא צריכה להתערב". זה גם די קרוב לדעתי.

איך היסקת את ב'?
ממשלה של שפנים 563792
א. לפייגלין מותר להשמיץ את גלנט כמה שהוא רוצה מסיבות מאוד ענייניות ("אדם שהתקדם בסולם הדרגות תחת שולי גלימתם של הצמד שרון וברק אינו יכול להיות ראוי לתפקיד רמטכ"ל").

הוא שואל "מה פתאום מבקר המדינה", ושוכח שמי שיזם את הכנסתו של מבקר המדינה לעניין היה השר מיכאל איתן.

ב. תמיר נחשב, בעת שהיה אל"מ, לאחת ההבטחות הגדולות. בעת היותו אל"מ היתה גם אותה תאונה קטנה שבשלה הוא הודח בסופו של דבר ע"י כנופיית שלטון האמת בצבא‏1. ההרגשה האישית שלי היא שללא הנורמות שיצרה כנופיית שלטון האמת, השקר של גלנט לא היה נחשב עוולה כה גדולה.

1 אשכנזי, כמובן. אבל למה לא להשתמש במינוח מקביל ל"כנופיית שלטון החוק"?
ממשלה של שפנים 563804
א. אבל זה לוז העניין. איתן יכול להעלות השגות וזו אפילו חובתו, הוא יכול גם להתנגד בישיבת הממשלה. מבקר המדינה תפקידו לבקר, והיועץ המשפטי לממשלה יכול להחליט על העמדה לדין - לא לקבוע לממשלה את מי למנות אפילו מבלי שהורה על פתיחת חקירה פלילית.

ב. אני בטוח שיש הרבה אלופי משנה מוצלחים. למה דווקא תמיר?
ממשלה של שפנים 563808
היועץ המשפטי לא קבע לממשלה את מי למנות, הוא רק אמר לה שהוא לא יכול להגן על ההחלטה למנות בבית המשפט, וזה בדיוק תפקידו (להגן על הממשלה בבג''ץ, ולהזהיר אותה מתי לא ניתן להגן על ההחלטות שלה).
ממשלה של שפנים 563810
נדמה לי שאתה צודק, ויינשטיין אפילו הבהיר שלמרות עמדתו הממשלה היא שמוסמכת להחליט, בסופו של דבר. אמנם, גם ל''לא מגן בבג''ץ'' הזה אני מתנגד.
ממשלה של שפנים 563811
אתה מתנגד ללא מגן באופן כללי (היועץ צריך להגן על כל החלטת הממשלה) או באופן ספציפי (היועץ היה צריך להגן על החלטת הממשלה הזאת)?
ממשלה של שפנים 563813
באופן כללי, אני מתנגד לשיטת ''תעשו מה שאתם רוצים, אני על זה לא מגן''. היועץ צריך לייצג את הממשלה, אלא אם הוא חושב שמעשיה לא חוקיים ואז הוא צריך להורות לה לנהוג אחרת (חוות דעתו מחייבת).
באופן פרטי, אני חושב שהמקרה הזה מתאים לחצי הראשון (מינוי גלנט הוא חוקי ולכן על היועץ לייצג את הממשלה).
ממשלה של שפנים 563816
ב. בגלל הנימוקים שנאמרו להגנתו בעת הפרשה הזו.
ממשלה של שפנים 564091
התאונה שהובילה להדחתו של תמיר, אירעה כשהוא היה מפקד אוגדת עזה, כלומר כשהיה תא''ל ולא אל''מ.
ממשלה של שפנים 564095
אם אני זוכר נכון, אשכנזי לא כל כך מיהר להדיח את תמיר. הוא התלבט והתלבט ובסופו של דבר התקשורת והאוירה הציבורית כפתה עליו להחליט כפי שהחליט.
לגבי כנופיית שלטון האמת: מה שהשתנה בצבא הוא שהטיפול באירועים של צ'יקו תמיר ועימאד פארס היה צריכים להיעשות לאור הזרקאורים מה שפעם לא היה.
הרשה לי להזכירך שהיתה פעם הבטחה גדולה יותר מצ'יקו תמיר שהודחה מהצבא: אורי בן ארי על ידי בן גוריון.
ממשלה של שפנים 563790
פייגלין מצטט את האלוף יורם יאיר (יה-יה): "פעם הסתפקו ראשי ממשלות במזכיר צבאי בדרגת סגן אלוף. פתאום החליטו הפוליטיקאים (הכוונה לשרון) שהם צריכים אלוף כמזכיר צבאי. כך החל החיבור של הצבא ללכלוך הפוליטי, לקשרים ולקומבינות - והתוצאה היא מה שאנו רואים עכשיו".

זה פשוט לא נכון. היה בדיוק ראש ממשלה אחד שהיה לו מזכיר צבאי בדרגת סגן אלוף, וזה היה בן-גוריון. המזכיר הצבאי שלו, נחמיה ארגוב, אכן התחיל את התפקיד בדרגת סגן אלוף, אבל בהמשך קודם לאלוף משנה (עדיין בתפקיד המזכיר). אני מנחש שהביטוי בסוגריים "הכוונה לשרון" הוא תוספת של פייגלין, וגם הוא לא נכון. הראשון למנות מזכיר צבאי בדרגת אלוף היה רבין, שמינה לתפקיד ב-‏1993 את דני יתום, אחרי שהאחרון כבר היה ראש אגף תכנון ואלוף פיקוד מרכז (שניהם בדרגת אלוף). בשנים שלפני מלחמת ששת הימים כיהנו בתפקיד אלופי משנה, אבל זה היה לפני שהוכנסה לצה"ל דרגת תת אלוף, ודרגת אלוף משנה היתה גבוהה יותר מכפי שהיא היום.
ממשלה של שפנים 563806
למרבה הצער, הדיוק אף פעם לא היה נר לרגליו של פייגלין, וגם לא במאמר הזה.
ממשלה של שפנים 563482
וגם גלנט יצא בביקורת חריפה נגד מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. בזה הוא העמיד את עצמו בשורה אחת עם...טוב, אני לא אפרט בגלל שאני מכבד אותו הרבה יותר מהשמות שלא כתבתי. בכל מקרה, הוא כנראה החליט לתקוע בעצמו את המסמרים בארון שלו. חבל על האיש הזה.
ממשלה של שפנים 563483
הוא לא תוקע את כל המסמרים בעצמו:
ממשלה של שפנים 563470
על איזו כנופיה אתה מדבר. תתחיל מהטבח הראשי שהקדיח את התבשיל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים