דברים שקרו מאז 564393
קשה לנבא מה יקרה במצרים ברגע שהצבא יפסיק לשלוט, אם אכן הדבר יקרה. עם זאת, לדעתי כדאי לרשום לפנינו כמה אירועים שהתרחשו מאז, שאמנה אותם להלן. אולי עיון בהם יתן לנו רמז לגבי הכיוון בעתיד.
1. אספקת הגז ממצרים נפסקה ולא חודשה, למרות שכפי שנמסר, צינור הגז אלינו לא נפגע. פורסמו ידיעות לפיהן מנהיגי ה"מהפיכה" (לא הובהר בידיעה מי הם) לוחצים על הצבא שלא לחדש את אספקת הגז.
2. יוסוף קרדאווי, מנהיג איסלאמי שתחת השראתו הוקם החמס ושהאחים המוסלמים במצרים רואים בו את מנהיגם הרוחני, אישיות שמשטר מובארק אסר עליה להיות במצרים, היה הנואם המרכזי היום בעצרות המהפכנים בכיכר המרכזית בקהיר. (שמעתי זאת הערב בחדשות ערוץ 1, אבל במקום אחר נאמר שמדובר בנאום טלפוני. הפרט הזה לא ברור לי, אבל אולי הוא גם לא כל כך חשוב).
3. אניות המלחמה האיראניות קבלו אישור לעבור בתעלת סואץ. בדברי פרשנות נאמר שהחוק לא מתיר למצרים לנהוג אחרת, אבל זאת עובדה שעד כה לא ביקשו וממילא לא קיבלו האיראנים רשות להעביר אניות מלחמה בתעלה, ולדעתי הדבר אינו מקרי וקשור בפרוש באירועים במצרים.
דברים שקרו מאז 564404
2. קרדאווי אכן היה פיזית על הבמה בכיכר תחריר. ויותר מזה: כשואאל רונים, (עובד בכיר של גוגל במצרים, והמנהיג הבולט ביותר מבין מהפכני הפייסבוק והטוויטר), ניסה לעלות לבמה, שומרי הראש של קארדאווי סילקו אותו משם, והוא עזב בכעס את הכיכר.
דברים שקרו מאז 564409
תודה. האמת היא שלא ראיתי את השידור, אלא רק שמעתי אותו ברשת ב' שאליו הועבר, תוך כדי נסיעה, ולכן לא הייתי כל כך בטוח.
הידיעה הזאת ממש מצמררת את העור. זה מזכיר בדיוק את מה שהיה באיראן. אולי נולד חומיני חדש.
דברים שקרו מאז 564415
קארדאווי הוא בן 84, בוא נקווה שהוא יצטרף לחומייני בגיהנום במהרה, ולפני שתסריט איראן יחזור על עצמו.
דברים שקרו מאז 564417
חומייני אכן כבר בצד השני, אבל יש חמנאי. המשבצות האלה לעולם מליאות.
דברים שקרו מאז 564412
את הידיעה המרעישה הזאת אי אפשר למצוא באתרים הראשיים. לא מצאתי אותה לא ב ynet ולא באתר "הארץ" (האם זה חלק ממאמצי ההרגעה ?). זו הסיבה לטעותי בעניין האפשרות שמדובר בנאום טלפוני. כנראה ראיתי זאת באיזה אתר נידח.
אבל הידיעה מופיעה היום ב news1 . לפי המדווח שם, בין השאר אמר הנואם בהתלהמות: "עוד נגיע לאל אקצה".
דברים שקרו מאז 564414
זה שודר אתמול בחדשות: http://www.youtube.com/watch?v=9TsZ42JylR8
דברים שקרו מאז 564416
אני יודע.
כפי שכתבתי קודם, לראשונה שמעתי זאת אמש במכוניתי, ברדיו ברשת ב' שהעבירה את חדשות ערוץ 1.
אבל בכל זאת קצת תמוה שערוצי החדשות הכי פופולריים באינטרנט לא פרסמו זאת.
דברים שקרו מאז 564418
אכן זה נראה כאילו הנושא מוצנע. בעברית מצאתי את הופעת קרדאווי בכיכר רק כאן, ממש לקראת הסוף, ללא כל איזכור של דבריו הקשים.
דברים שקרו מאז 564443
לגבי 3, החוק הבינ"ל באמת לא מתיר למצריים לנהוג אחרת. למעשה, כשהם מנעו מישראל בשנות החמישים את המעבר בתעלה, ישראל מחתה בטענה שזו הפרת החוק הבינ"ל, וב-‏1951 האו"ם גינה את מצריים על רקע זה (מה שלא הפריע למצריים להמשיך ולחסום את התעלה). כמובן, אין לי שמץ של מושג מה היה מובארק עושה לו היו האיראנים מבקשים רשות, אבל זו בהחלט שאלה מעניינת.
דברים שקרו מאז 564456
אכן קשה לדעת מה מובארק היה עושה. אפשר אולי להזכר שהוא העביר לחמאס עשרות מיליוני דולרים מאירן שהוברחו בגבול ונתפסו ע''י שוטרים מצרים, בטענה שהוא מחוייב לכך חוקית. להעברת הנשק והמדריכים האיראנים הוא כבר לא נזקק לתירוץ זה. לפחות עכשיו יהיה גרוע יותר (אלא אלא אם סולימאן ישתלט על המצב במצרים).
דברים שקרו מאז 564466
לא הבנתי את המשפט האחרון. מה זה 'לפחות'? אני מניח שאתה לא מקווה שיהיה גרוע יותר (אני מקווה מאוד שבסוף תהיה דמוקרטיה של ממש במצריים, אני רק קצת סקפטי).
דברים שקרו מאז 564470
זה נכתב בסרקאזם. אני מקווה כמוך. זה כנראה יקח בין חודשים (עם השתלטות הכוחות הדתיים והלאומניים) לשנים (עם כשלון הכוחות החילוניים לייצר אוכל ותעסוקה) עד שנדע לאן זה הולך. אני לא אופטימי, אם כי ישנן נקודות אור פה ושם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים