566417
אז נתחיל בברכת חזק ואמץ למר תומר פריסקו שלא התקפל ונלחם על עמדותיו, כולי תקווה שינצח במשפט וגם יזכה בפיצויים.

השאלה שיותר מעניינת בעיני מהסוגיה המשפטית היא אותה כת מדוברת. כמו במקרים אחרים שאלהם נחשפנו לאחרונה (הכת של גואל רצון היא הדוגמא הבולטת אבל יש גם אחרות) אני תוהה איך לעזעזל הן נוצרות ומיהם אותם אנשים (נורמטיבים?) שנשאבים לתוכן.

"ראיין פרסיקו תלמיד לשעבר של טובלי; לדברי התלמיד, טובלי מאמין כי "בשביל התקדמות רוחנית אתה צריך לחוות שחודרים אליך", ולכן ביקש מהנשים שבין מאמיניו "שיתנו את הגבר שלהם ללילה אצל גבר אחר, וטובלי הבטיח שהם יחזרו אליהן הרבה יותר מאוזנים ומחוברים לעצמם. הרעיון היה לחוות את זה ולחזור לאשתך בצורה יותר טובה. לפעמים טובלי עצמו הוא זה שמבצע את החדירה, ואז זה כמובן נחשב יותר כי הוא 'מואר"'

כאילו, ברצינות?
אני באמת לא מבין, איזה אנשים מבוגרים בעלי כושר קוגנטיבי מינימלי יהיו מוכנים לקבל דברים כאלה!?
וגם, איזה אחריות יש לנו כחברה כלפי אותם אנשים? האם זאת חובתנו הקולקטיבית "לחלץ" אנשים שפויים שבחרו לשרת "גורו" כזה?

אני לא בטוח לגבי הפרטים אבל אני זוכר שבפרשת גואל רצון דווח שאחרי פירוק הקומונה עדר נשותיו קיבל עזרה בדיור, הסרת קעקועים, לימודים אקדמאיים ושאר תמיכות ממסדיות. אני לא מתנגד לכך אבל אני תוהה, למה בדיוק הן זכאיות לכל העזרה הזו כדי לצאת מתוך מצב הזוי שהן בחרו ביודעין להכנס אליו? או אם לחדד תשאלה - האם לא יהיה הוגן יותר שאם חד הורית *שנקלעה* בעל כורחה למצב כלכלי קשה (כי בעלה עזב/נפטר/הכה אותה/אחר) תקבל את התמיכות האלו, במקום נשים שהסתבכו עם איזה מטורלל ועכשיו מתברר שזאת לא היתה ההחלטה הכי מוצלחת? איפה האחריות האישית שלהן בסיפור הזה?
זהו יתרונה של העריצות הנאורה על הדמוקרטיה 566426
לעריץ הנאור חש אחריות לרווחתם של נתיניו, במקום פשוט להפקיר אותם לחסדי "חופש הבחירה" שלהם.
האם, למשל, אתה מתנגד גם לסיוע ממשלתי למסוממים או לשיכורים? הרי גם הם החליטו בדעה צלולה להסתמם או להשתכר.
זהו יתרונה של העריצות הנאורה על הדמוקרטיה 566439
זה בדיוק ההבדל, מסומם או אלכוהוליסט *לא* מחליטים *בדיעה צלולה*. המוח שלהם כמו גם קבלת ההחלטות שלהם נפגעת קשות מהמצב הגופני שבו הם נמצאים, מה שמונע מהם לקבל החלטות ראציונליות למען עצמם. הם מכורים פיזית לחומר שמזיק להם, כך שגם אם יקבלו החלטה כנה להפסיק לצרוך, ההתמכרות הפיזית מאוד תקשה עלהם לעשות זאת אם לא יקבלו תמיכה חיצונית.

האם אותם נוהי ועבדי גורואים מקבילים בעינייך למכור לסמים? האם אתה טוען שהמוח שלהם לא מתפקד כיאות או שהם מכורים פיזית לנוכחות הגורו ולכן לא מסוגלים לנהל את עניינהם?

איפה עובר הקו בין האחריות שהריבון חש כלפי נתיניו לבין פטרנות שנובעת מהמחשבה שהוא צריך לנהל את חייהם של אנשים בוגרים בריאים אחרים?

אני מעלה את הסוגיות האלה בצורת שאלות, כי כפי שאמרתי אני לא מצליח להבין מיהם אותם אנשים שנשאבים לאותה סיטואציה מלחתחילה.
זהו יתרונה של העריצות הנאורה על הדמוקרטיה 566445
לא נדרשת כריזמה ברמתו של JFK בכדי לאסוף 15-20 עפרונות לא מחודדים במיוחד ולהכניס אותם לקלמר הפרטי על מנת להשיג תשואה לא רעה נטולת מס+ טפיחה לאגו.
כל ההתארגנויות הדתיות או הפסבדו החלו כך, על החברה לספק לנתיניה מחדדים.
זהו יתרונה של העריצות הנאורה על הדמוקרטיה 566450
ליתר דיוק: מסתבר שיותר מדי קל לתפוס גם עפרון "רגיל" במצב לא מחודד, אם נצמד לאנלוגיה שלך.

מרגע שאדם נמצא בקהילה שבה הוא לא עושה שום דבר בצורה עצמאית, יכול להיות שתידרש לו עזרה כדי לחזור לתפקוד תקין.

במקרה של גואל רצון, נדמה לי שרוב (או אולי סתם חלק גדול מהן) הנשים באו מבתים הרוסים. לא בטוח שיש להן משפחות להרים אותן חזרה.
לכן חייב להיות משרד ממשלתי למלחמה בבדידות! 566452
''במקרה של גואל רצון, נדמה לי שרוב (או אולי סתם חלק גדול מהן) הנשים באו מבתים הרוסים. לא בטוח שיש להן משפחות להרים אותן חזרה''

אז בדיוק בגלל זה מדינה אחראית חייבת לתת אישה לכל גבר וגבר לכל אישה, כי כולנו רואים את השדפעותיה הקטלניות של הבדידות על נפש האדם המערבי (ומי שלא רואה-מוזמן לשיחה של חמש דקות עם כותב שורות אלה).
מה אם יקציבו לך כובסה? 566485
מה אם יקציבו לך כובסה? 566487
מה זה בדיוק כובסה? (כבשה אחרי כיבוס?) באמת שאין לי מושג למה התכוונת!
זהו יתרונה של העריצות הנאורה על הדמוקרטיה 566460
קל מאוד.
אני מניח שמפלגה וירטואלית שתרוץ תחת הסלוגן ״מוות למחדדים ועושי דברם״ תגרוף לפחות 65 מנדטים.
המממ רגע, בעצם קיימת מפלגה כזו, לא אחת ,שש
לגבי עפרונות לא מחודדים במיוחד 566773
מתברר שאחוז מסויים מהמעורבים בכתות הם דווקא חכמים במיוחד, מה שמסבך אותם בעודף חשיבה.
בנוסף, אינטלקט גבוה אינו מבטיח יציבות רגשית וכשזו חסרה, קל לנטות אחר תאוריות מופרכות, בפרט אם הן לכאורה מחזקות את האגו של השה האובד ומחמיאות לחוכמתו ולייחודיותו.
כשהם החליטו להתחיל להסתמם, דעתם היתה צלולה יחסית! 566447
ובאותו עבר רחוק הם אפילו עבדו ושלמו מס הכנסה, לכן העריצות הנאורה-ובעצם כל מדינה הראויה לשמה-חייבת לתת להם תמורה לכספם!
כשהם החליטו להתחיל להסתמם, דעתם היתה צלולה יחסית! 566451
ואם נעזור להם עכשיו, הם לא ימשיכו לשלם מעשר לגורו, ויהיו אזרחים מועילים יותר.
שי טובלי 567630
שלום לך תומר
עכשיו כשהתביעה מאחוריך ויצאת ''מנצח'' רציתי לספר לך כמה התאכזבתי ממך וממה שפרסמת בעניין שי טובלי. לא שאני אוהב את שי או את מה שהוא מייצג. אני דווקא פגוע ממנו מכיוון שבני נמצא בחבורתו והדבר אינו קל לנו.
לקחת עדות מבחור שהיה שם וסיפר לך דברים איומים. ממך ציפיתי לבדיקה יותר מעמיקה לאמיתות דבריו. לא אנחנו לא טומנים ראשינו בחול להיפך, אנחנו עם יד על הדופק כל הזמן ויש לנו את האמצעים שלנו לבדוק אם שם עוברים את הגבול. שיהיה לך ברור אילו הדברים שסיפר לך אותו בחור היו נכונים אפילו בחלקם לא היינו יושבים בחיבוק ידיים. נכון שהם אנשים מבוגרים ויש לנו מה לעשות אילו הדברים היו קרובים למה שאמר לך הבחור היינו יושבים להם ליד הדלת בגרון. אך כך הם פני הדברים. שוב, איננו אוהבים את שי ואת דרכו ממש לא. אך אנחנו יודעים בוודאות כמובן שאיני יכול לפרט שאין דברים אפילו לא דומים. אמנם יש לשי רעיונות שאנחנו מאוד לא אוהבים, אך אין שם זוועות.
פעם חשבתי לכתוב לך כמה דברים שאני יודע בוודאות על רעיונותיו, ועכשיו אני יודע שלא אעשה זאת מכיוון שגם אתה לא אמין וניצלת את תפקידך בצורה לא הוגנת כלפי האנשים בחבורתו של שי וחבל.
מ.נ.
שי טובלי 567648
פנה אליו ישירות בדף הפייסבוק שלו, אני משוכנע שישיב לך
שי טובלי 567657
כמי שהיתה בסוג של כת בשנות העשרים פלוס שלה, אני יודעת באיזו קלות העליתי מצג שווא כלפי הורי לגבי אורח החיים שלי. כמה קל לספר סיפורים ולטוות תשובות שנראות מרגיעות ואמינות כשהמציאות שונה. הורי מצטערים עד היום (עשרים שנה אחרי) שלא בדקו לעומק, שלא גייסו עורך דין שייצג אותם מול ה''גורו'' למרות היותי אז בגירה (גורואים לא כשרים, מתקפלים לרוב במהירות מול בדיקת עומק חיצונית).
מציעה לכם לא לסמוך על דברי הבן (כמה שקשה לומר זאת) כי ילד רק רוצה להרגיע את הוריו ולא בהכרח לשתף אותם בחייו ולבדוק, אם ניתן, בדרכים עצמאיות מה באמת קורה שם ולוואי ולא יהיה נזק לטווח ארוך ואם הדברים אינם כשרים, לוואי ותצליחו לחלץ אותו משם. קחו בערבון מאד מוגבל את מה שהוא בוחר לספר לכם. בהצלחה
569273
אינני מסכים איתך. אף אחד לא נכנס לכת כזו מרצון, גם אם הוא חושב שהוא נכנס אליה מרצון, וגם אם - וזה לרוב המקרה - הוא בטוח לכל אורך החברות בה ואף לאחריה שהוא רוצה בכך בכל לבבו. אנשים נכנסים לכתות האלו בשל סיבות פסיכולוגיות שונות, פילוסופיות ואנושיות, שמוקצנות כמובן.

כשאתה אומר "נשים שהסתובבו עם מטורלל", אתה מתכוון - אני מדבר על נפגעי כתות בכללי ולא מתוך היכרות פרטנית עם נשי גואל רצון - לנשים בודדות בדרך כלל, מתוסבכות לעיתים, כאלו שהרגישו שהחברה ניכרה אותם, שהמשפחה שלהם שנאה אותם או שסבלו מאלף תסבוכות וסיבוכים אחרים, שפתאום בא אליהן גבר כריזמטי ככל הנראה, בטח מסתורי ובטח מחמיא, שהציע להן "גאולה" - גואל רצון. הוא הציע להן להיות חלק ממשהו, להתאהב באמת, להתמסר למישהו "גדול מהן" - בדיוק כמו ה"מואר" בפוסט ההוא, לקבל תקווה. כמה המילה הזאת חשובה בחייהם של בני האדם, ולמה היא יכולה להפיל אותם.

על הבסיס הפסיכולוגי הזה עלו אידיאולוגיות רבות, והתחוללו פשעים רבים במהלך ההיסטוריה. היטלר, להבדיל אלפי הבדלות, ניצל את המשבר בעם הגרמני ואת תחושת האובדן, העוני, ההשפלה, ושיכנע אותם שהוא מקים את "רייך אלף השנים", שיכנע אותם שיש תקווה - הוא. והם העריצו אותו. כי הם היו צריכים משהו להיאחז בו, כי הוא הביא תוצאות, כי הוא היה נואם מוכשר וכי הוא נתן להם הרגשה שהם חלק ממשהו גדול, בדיוק כמו שאמר הילד הבודד וחסר החברים בסרט הנחשול למורהו כשזה הכניס אותו לתוך תבנית דיקטטורית כחלק מניסויו - "זאת הפעם הראשונה שאני מרגיש חלק ממשהו גדול". הכתות פועלות במגוון אמצעים שונים ומשונים, כמו לחצים חברתיים, היפנוזה, כריזמה שופעת, איומים ועוד ועוד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים