עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567625
כשאני מנסה לסכם לעצמי את הימים האחרונים שבהן הופעלה לראשונה כיפת ברזל, אני רואה שכפי הנראה המעטתי בערכה כמגינה על תושבים. לא היו הפתעות מאד גדולות מבחינת היכולת הטכנית, וכל הטענות הפרטניות בנושא זה בנימוקי הנגד לא נסתרו, וגם לא ברור למה הפלשתינים בצעו את עיקר הירי שלהם דווקא למקומות בהן הוצבה הכיפה, אבל זאת עובדה שהוצבו בסך הכול שתי סוללות, וניכר שהצבתן השפיעה באופן ברור על ההתרחשויות בימי התקיפה הנוכחית של יישובינו בדרום. אני שמח לטעות טעויות כאלה, ומקווה שהמערכת תוכיח את עצמה כך גם בעתיד.
ישנה איזו נקודה מעניינת. במאמר של רון בין ישי הוא כתב שהסוללה שמוצבת ליד אשקלון ירטה טילים שטסו לעבר אשדוד. הפרט הזה מצטרף לידיעות שפרסמו בדבר טילים שנפלו מצפון לאשדוד ורומז שאולי סוללה אחת יכולה להגן על אזור נרחב שגבולותיו מתחילים באיזו נקודה שמדרום לאשקלון ומסתיימים בנקודה מצפון לאשדוד. אם זה באמת כך זה יפה מאד, ועוד כמה סוללות כאלה יוכלו לתת הגנה מאד מרשימה על הישובים בדרום.
כל זה לא אומר, כמובן, שאני חוזר בי מדעתי שהדרך להגן על אזרחנו מפני התקפות טילים מעבר לגבול, צריכה להיות אחרת.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567633
מערכת כיפת ברזל לא סיפקה שום בטחון אישי לתושבי עוטף עזה. מצבם היום בדיוק כמו מצבם לפני פיתוח כיפת ברזל.

תושבי עוטף עזה לא קונים את דברי ההלל של התיקשורת, הם ספונים במיקלטים ואינם יוצאים לעבודה וללימודים. בגלל זה היום תושבי אשקלון מוחים באופן נימרץ על המצב הקיים.

כפי שאמרתי במקום אחר (נדמה שגם אתה אמרת זאת) --- כיפת ברזל לא אמורה לספק בטחון אישי לאזרחים אלא רק לספק הגנה על מיתקנים בטחוניים. כל מה שסיפרו לנו (על כך שכיפת ברזל תגן הגנה אישית על אזרחי ישראל) הוכח כבדיה.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567634
נחתו רקטות באשקלון?
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567637
יורטה לפחות רקטה גראד באשקלון. אבל החיים שם מושבתים בחלקם, לא יודע למה בדיוק , אולי בגלל החששות שכיפת ברזל לא תגן עליהם מפני כל סוגי הירי.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567643
התושבים מושבתים, כי יש אזעקות שזה לא דבר נעים, עדיין לא סומכים על המערכת, והכי חשוב הלימודים מושבתים. אם אחוזי היירוט באשקלון‏1 ימשיכו להיות 100 אחוז, מהר מאוד יחזרו ללימודים מחד ותראה אנשים מתעלמים מהאזעקות מאידך.

1 מאז שהציבו את המערכת, נדמה לי שהיו נפילות בשטחים פתוחים בלבד (באשקלון ובב"ש), השאלה היא האם מדובר *רק* על רקטות שהתעלמו מהם, או שמדובר גם ברקטות שפספסו.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 567649
בימי הירי האחרונים לא דווח על שום נפילה בקרבת מקום מגורים או מבנה לא באשדוד ולא באשקלון ולא בבאר שבע. לי זה נראה שינוי ייחסית למה שהורגלנו עד כה. בודאי שאסור בכלל היה להגיע למצב כזה של הרעשת יישובים, ואיני חוזר בי מדעתי שהיה צריך לפתור את הבעיה בדרך אחרת. אבל אי אפשר להתעלם ממה שלכאורה נראה כהצלחה של כיפת ברזל. אכן אמרתי בעבר שמערכת כזאת טובה רק כהגנה על נקודות אסטרטגיות, אבל אם אכן היא גרמה למצב ששום רקטה לא נפלה בסמוך למבנים באשקלון ובאשדוד ובבאר שבע, היא כפי הנראה מסוגלת ליותר. לא אכחיש את המציאות.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592233
מישהו ראה איזה מאמר של פדהצור לאחרונה בנושא כיפת ברזל ?
אני, מכל מקום, חפשתי ולא מצאתי. אם לא החמצתי משהו, השקט הזה לא מצביע על יושר אינלקטואלי מי יודע מה.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592284
פרץ סיפר שרוה''מ אולמרט, מנכ''ל משרד הבטחון אשכנזי, צה''ל ואחרים התנגדו בזמנו מסיבות שונות לבחירה במערכת. אנא שנה כותרת.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592287
זה לא הגיוני, כי לו לא הצליח לשכנע, לא הייתה היום מערכת כזאת.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592289
מה לא הגיוני בזה שהם התנגדו?

בבוקר שמעי בחצי אוזן, אבל אם תקשיב להקלטה באתר גל"צ תשמע את פרץ אומר שגם הרמוכ"ל חלוץ וסגנו התנגדו, שאשכנזי הביע התנגדות נחרצת, ובצה"ל היתה התנגדות נרחבת. http://www.glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=56757
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592303
זה שפרץ אומר זה הגיוני.
אבל אני מניח שבדרגים המחליטים (וזה דווקא לא בצבא. בתגובתך הראשונה הזכרת גם את אולמרט), היה רוב להשקעה בפרוייקט. הרי פרץ לא יכול לעשות כיפות בעצמו.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592304
נו, אז רוה"מ, מנכ"ל משרד הבטחון, הרמטכ"ל וסגנו התנגדו, שר הבטחון תמך. מה עם הכותרת?
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592315
אם הבעיה זו הכותרת אז ממש לא אכפת לי לשנות למה שתרצה. בזמנו, כשנתתי את הכותרת הזאת ניסחתיה כך, במיוחד כדי להדגיש את הטעות שלי, ולהדגיש את העובדה שפרץ שבדרך כלל נחשב די נלעג, מסתכל דרך משקפות אטומות וכו', ואף אני לא מת עליו ממש, צדק הפעם, ומגיע לו קרדיט על כך.
ואם נחזור לכותרת, אני חושב שתהיה בעייה טכנית לשנותה. שכן אפשר להוסיף, אולי, עוד כמה חברה בצד שמאל של המקף, אבל העובדה שחזרתי עליה כמה פעמים, לפיה עצם קיומה של המערכת מוכיח שבצד ימין יש עוד יותר חברה תיצור מצב שבו המקום שניתן לכותרות לא יספיק.

ולעניינים רציניים יותר: הנה נפל גראד ברחוב באשדוד בין שני בתים, גרם נזק אדיר לבתים ושרף המון מכוניות. בנס לא היו אבידות בנפש. זה מחזיר אותנו למציאות. צריך להתייחס לכיפה כאל משהו שנותן לך זמן לפעול. אבל אם תחשוב שהיא עצמה הפתרון, ולא תעשה שום דבר בזמן שהיא נותנת לך, תאכל אותה.
עכשיו אני מניח שתבוא תגובה שלנו שתדליק את החמס, והוא יפעיל את כלי המשחית שברשותו שמגיעים לאזור המרכז. שם אין כיפת ברזל ובכלל אין לנו בינתיים אמצעים שיכולים לירט טילים כאלה. זה נראה כאילו אנחנו ממש בהתחלה של ההתחלה.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592488
אני שומע עכשיו תכנית בהשתתפותו של הכוכב החדש של "הארץ" בנושאי פרשנות צבאית, יוסי מלמן. הוא מספיק בזמן קצר להפריח שפע של שטויות, אבל החלטתי לכתוב תגובה זו, לא בגלל השטויות הנוכחיות, אלא שפשוט נזכרתי בשטויות העבר.
ב"סבב" הקודם, "כיפת ברזל" לא הצליחה כל כך, ויוסי מלמן כן הצליח אז לשים את האצבע בדיוק על הנקודה הלא נכונה.
הסיבה למספר הכישלונות אז הייתה שורה של תקלות טכניות, ולא איזו שהיא בעייה מהותית. אבל יוסי מלמן התרשם אז מאיזה סרט של ירי מטח שפרסם החמס, וקבע בצורה בלתי מקצועית (כ"מקצוע", אני מתכוון במקרה זה ל"פרשן צבאי") בעליל, שמערכת כיפת ברזל לא מסוגלת להתמודד עם מטח טילים. בשידור הנוכחי הוא הפריח ככולם שבחים למערכת ושכח את ה"בעייה" שלה, שכן ממה שפורסם ברור שהמערכת מתמודדת עם מטח, וכהיא לא מצליחה, הסיבות הן אחרות. וכמו ידידו פדהצור אין הוא מזכיר את טעויות העבר שלו. איזה מזל שיש אינטרנט והדברים מתועדים.

לעומת מלמן, לי יש אילו שהם הירהורי חרטה, ואני מתחיל אולי "לחזור לסורי" בנושאי כיפת ברזל, אם ימשיכו להפעיל אותה במתכונת הנוכחית. כי מה שקורה הוא שהאויב משחק על הגבול. הוא פועל בדיוק כך שהכאב אצלנו יהיה רב, אבל מעט פחות מכאב שיגרום לנו להיכנס למבצע כמו "עופרת יצוקה". התוצאה, כנראה, היא שלולא כיפת ברזל מספר השיגורים היה הרבה יותר קטן, והתוצאה הסופית בערך אותו דבר. אבל הפעם התוצאה מושגת אחרי זמן יותר ארוך שבו הדרום משותק, וכמה עשרות אלפי דולר של עשרות טילי יירוט שבזבזנו ועוד יותר מזה נזק כלכלי של הזמן הארוך שבו הדרום היה משותק.
אני חוזר על דברים שכבר אמרתי בעבר. "כיפת ברזל" יכולה לתת לנו יתרון בתנאי שננצל את מה שהיא נותנת לנו. אם בגללה לא נעשה כלום, היא רק תגרום לנו הפסד.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592490
יוסי מלמן לא פרש לאחרונה מ"הארץ"?
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592491
לא יודע. אבל לפי הדברים שהוא משמיע הוא מאד מתאים.
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592496
מאד מתאים ל"הארץ" או מאד מתאים לפרוש מ"הארץ"?
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 592514
כוונתי: מתאים ל"הארץ".
עמיר פרץ - 1 . אנשלוביץ + פדהצור - 0 630737
פדהצור נהרג בתאונת דרכים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים