568889
ברפרוף על כותרות העיתונים דהיום (24 לאפריל) צוטטו גורמים ישראליים המביעים חשש מהסתלקותו של אסד הבן. וזה כבר ממש תמוה לי. מילא מובאראק, היה לנו הסכם שלום איתו, גם אם קר, והחשש ממי שיעלה במקומו מובן. אבל אסד? גם דיקטטור, גם אין לו הסכם שלום איתנו, גם הוא ואביו תומכים בחיזבאללה ובגורמים אחרים ומנהלים מלחמה-באמצעות שליח נגד ישראל כדי להימנע מהיפגעות ישירה על ידיה - לא קצת מוגזם להביע צער על לכתו אם וכאשר?
568891
מה הנימוקים שהם נתנו (חוץ מ"עדיף הפושע שאנו מכירים")?
568900
לא הספקתי להתעמק, אבל משהו בסגנון 'אולי יעלה מישהו גרוע יותר'. (היינו, ''עדיף הפושע'').
אחרי אסד 568904
מדובר אולי באלו שגם כשהם הולכים לישון הם שומרים את חיסול עבאס מוסאווי מתחת לכרית, ולמקרה חרום מיתממים ש"כבר 40 שנה כמעט יש לנו גבול שקט עם משפחת אסד".
אבל אפשר לחשוב על סיבות רציניות להשארות אסד - למשל העובדה שכיום סוריה עניה, בעלת צבא חלש ומבודדת בעולם הערבי, מה שכנראה ישתנה במשך השנים, לאחר שיתפוס הרוב הסוני שם את השלטון. או שכיום חוששת אירן מן האיום של ישראל להפיל את השלטון העלווי, ולכן נזהרת מלפתוח במלחמה כוללת נגדה מלבנון.
568909
חבל שאין קישור. אכן קשה להעלות על הדעת מישהו יותר גרוע מאסד בשבילנו, אלא אם כן אחמדינג'ד יתנדב למשרה זמנית בסוריה. אבל כל עוד מדובר ב''גורמים'' בלבד, בעיני זה כאילו לא מדובר באיש, אלא יותר ברעיון של איזה עיתונאי.

ללא קשר לעניין אך בקשר להפגנות בסוריה, שמעתי לפני יום או יומיים פרשנות של שאול מנשה. הוא מעריך שאסד לא יפול משום שהוא תקיף, ולא מהסס לירות במפגינים, בניגוד למובארק במצרים. זה יפה. אם אתה שליט דיקטטור בארץ ערבית, ולא מתחשק לך להישפט על ''מתן הוראה לירי על מפגינים'', כדאי לך דווקא כן לירות בהם . . .
568926
א. תספיק לייחס הכל לערביותם של המעורבים. התזה הזו, שמשטר חזק שלא מהסס להשתמש באלימות ישאר יציב בעוד משטר שינסה לרצות במידה מסויימת מפגינים ייפול, נכונה לגבי כל משטר דיקטטורי. סין היא דוגמא טובה.

ב. קדאפי לא היסס להפציץ מפגינים עם מטוסים, אבל סיכויי משטרו לשרוד אינם גבוהים במיוחד.

ג. אתה מציג את ההערכה (השגויה, לדעתי, אבל זה לא חשוב) של מנשה כאילו מדובר על המלצה ולא על ניתוח של המציאות. אני יודע שקשה לך להבדיל בין "זה ככה" לבין "ראוי שיהיה ככה", אבל תשתדל, טוב?
568945
א. הבאתי את דעתו של שאול מנשה ולא שלי. אם התכוון למשטרים דיקטטוריים בכלל או רק לערביים שבהם צריך לשאול אותו. אבל אולי הוא חושב בעניין הזה כמוך. אני מוכן לקבל זאת.
ב. אני מהסס מלהעריך הערכות, לאחר שהערכתי שמובארק ישרוד, והבאתי כאן הערכה של פרשן ולא שלי. אבל לעניין קדאפי זאת עובדה שהוא שורד למרות שנאטו הצטרפה ללוחמים בו. מובארק, גם אם אין זה נכון לחלוטין שלא הפעיל כוח כפי שאמר שאול מנשה, בודאי הפעיל כוח קטן יותר מקדאפי ועף הרבה יותר מהר.
ג. הבאתי את ניתוח המציאות של מנשה. ההמלצה היא שלי, ואני חושב שהיא משתמעת מניתוח המציאות של מנשה.
569151
קדאפי מצוי בעיצומה של מלחמת אזרחים, המערב כבר התחייב להפיל אותו, ולכן בסופו של דבר הוא ייפול, גם אם זה ייקח חודש או שנה.
568951
לפי רוח דבריו של שאול מנשה בקול ישראל, אחמדינג'ד כבר מזמן איננו נשיא איראן.
569270
"אכן קשה להעלות על הדעת מישהו יותר גרוע מאסד בשבילנו" - מאוד קשה לי להסכים עם ההנחה הזאת. בסופו של דבר, אחרי הכל, אסד הוא אויב נפלא למדינת ישראל, כמה שהביטוי הזה נשמע אוקסימורוני. זאת בגלל שהמדיניות שלו הייתה תמיד חסרת תעוזה, וגישת ה"התנגדות", כפי שאומרים הערבים, שלו לישראל התרכזה בייחוד בדיבורים תקיפים. מישהו שמקשיב לדיבוריו של אסד יכול להרגיש שאכן הוא יריב תקיף למדינת ישראל, אשר סכנת המלחמה המלחמה מולו עומדת תמיד על הפרק, אף-על-פי שגם ההתבטאויות שלו מתונות בדרך כלל.

הוא שומר על גבול שקט לחלוטין. במלחמת לבנון השנייה הוא לא התערב, כשמטוסים ישראליים הגיחו מעל לארמונו הוא לא צייץ, כהפצצנו לו כור גרעיני והשפלנו אותו מול כל העולם (לפי פרסומים זרים, לפי פרסומים זרים) הוא לא עשה דבר. ישראל כובשת שטח סורי כבר למעלה מארבעים שנה - לאף אחד אין מחלוקת על כך שהגולן הוא שטח כבוש - ולא שאני אומר שההחזקה בו היא לא בסדר, ואסד לא פועל נמרצות למען החזרתו. אסד הוא יריב נוח בגלל שהוא לא עושה דבר במסגרת היריבות איתו.

לעומת זאת, אתה לא יכול לדעת מי יעלה בדיוק אחרי שסוריה תיכנס לכאוס של מעבר שלטון. האם יהיה זה גנרל פאנט עם קבוצה מאורגנת של חיילים? אולי יהיה זה פופוליסט גמור שבמטרה לתת לעצמו לגיטימיות יישא את דגל ה"התנגדות" ויסלים את המצב? אין לדעת.

כל זה כמובן לא פוסל את הדמוקרטיה לדידי, בהחלט שלא, אך כל זה כבר דיון אחר, ותגובה זו נסובה על האמירה שאין גרוע מאסד.
569281
אסד הוא חוליה חשובה בקשר בין איראן ללבנון, במיוחד במעבר נשק. מסתבר שבשקט ובצנעה הוא גם עוסק בפיתוח גרעיני. ייתכן שיש בסוריה פוטנציאל לגרועים ממנו, אבל אם זה נכון, אם יעלו, עד שיתבססו ויצברו עוצמה, נוכל לפחות להרוויח זמן.
מה יקרה בסוריה 569283
מרדכי קידר פורש את האפשרויות
אתנחתא קומית 568986
גם בסוכנות הידיעות "פארס" חוששים כנראה מהתמוטטות המשטר בסוריה, שכן אי-השקט בסוריה אינו מוזכר שם ולו ברמז.

אהבתי במיוחד את פסקת הסיום


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים