שתי תהיות 569435
אני מתפלא שעדיין לא נתקלתי בתקשורת בהערות על העיתוי הנוח של החיסול מבחינת אובמה - כמה חודשים לפני תחילת קמפיין הבחירות. (זה לא שאני חושב שהעיתוי היה שיקול אצלו, אבל ציפיתי שיהיו כאלה שמיד יעוטו על העניין.)

וגם, האם אובמה היה מעדיף ללכוד את בן לאדן חי (בהנחה שהיה אפשר)? מצד אחד, משפט ציבורי (ומן הסתם הוצאה להורג בסופו) אמורים להתאים טוב יותר להשקפת העולם של אובמה, וגם אולי יספקו יותר קתרזיס לעם האמריקאי (ע"ע משפט אייכמן). מצד שני, נראה לי שסכנת פיגועי התגובה מצד תומכי אל קעידה היתה אז יותר חריפה.

ולא לשכוח, במסמכי גואנטנמו שהודלפו ממש לאחרונה לויקיליקס "פורטו מספר תוכניות טרור עתידיות של אל-קאעדה, בהן הסתרת נשק גרעיני רב עוצה ביבשת אירופה, והפעלתו במידה ומנהיג הארגון ייתפס." (מכאן.)
שתי תהיות 569441
אין לך מה להתפלא כי זה הדבר הראשון ששמעתי היום ברשת פוקס, ומי כרגיל מעתיק מפוקס? התקשורת הישראלית. בקושי שמעתי את החדשה על המבצע המרהיב - ומיד בצמוד לה לגלוג על אובמה והמעטה בתרומתו (לעומת התרומה האדירה של בוש). הבוז לתקשורת של קטני הראש.

הלוכדים איפשרו לבין לאדן להיכנע, הוא סירב והם ירו בראשו. כנראה יערכו לו טקס אשכבה מוסלמי ויקברו את גופתו בים.
שתי תהיות 569444
מי שאמר שהם הציעו לו להיכנע והוא סירב, הם האמריקנים. אולי כך היה. ואולי לא.

ומה לעשות שבנאום של אובמה עצמו אכן היה דגש רב על ''אני יזמתי, אני החלטתי, אני נתתי את הפקודה'', ואני שמתי לב לזה בלי שום תיאום עם פוקס.
שתי תהיות 569446
גם אני שמתי לב לזה והצטערתי כי זה לא אובמאי, הצטערתי שהוא נגרר אחרי בוש ו''מסיבות התה'' והטוקבקיסטים של טמקא ומדבר בשפה שלהם. אבל אלה שטויות, הוא גם שלף את תעודת הלידה שלו כדי להשתיק את המבקרים וגם זה לא מצא חן בעיניי, אומרים אל תען כסיל כאיוולתו אבל זה לא תמיד אפקטיבי. בכל מקרה ההחלטה על מבצע כזה היא אמיצה - המבצע היה עלול להיכשל, זו היתה יוזמה שלו, הוא הורה על המבצע ברגע הנכון, והכל דפק טיפ טופ.
שתי תהיות 569447
שתי תהיות 569457
וואוו. איזה טקסט מתנשא. ''אנחנו לימדנו אותם לדבר את שפת ההרס''. יופי באמת.
שתי תהיות 569477
הטקסט הוא קצת יותר מהציטוט שלך.
שתי תהיות 569686
אתה צודק. יש יותר מהתנשאות בטקסט. יש גם טמטום, עוורון, ושגיאות לוגיות.

אני לא יודע באיזה שם תואר לתאר את הטסט הזה, לדוגמה:

"he’s kind of a spiritual mentor, a kind of guide … he functions in many of the ways that Hitler functioned for the Nazi Party"

אולי תסביר לי למה הוא מתכוון? כי אני לא רואה הגיון פה. ובטח לא איזו שהיא טענה שמאששת את המסקנה המרכזית שלו (שלהרוג את בין לאדן זה רע). הוא ממשיך:

"you hold up a particular ideological ideal and strive for it. That was bin Laden’s role. But all actual acts of terror, which he may have signed off on, he no way planned."

נכון. וחוץ מהגדרה אידואולוגית, נתינת פקודות, מימון, ותפקיד כמפקד עליון - באמת לא היה לא שום קשר לביצוע הפעולות של אל-קעידה.

ולכן... רגע.... מה הטענה שלו בדיוק? שאנשי אל קעידה יתעצבנו?

הם כבר עצבנים. הם תמיד היו עצבנים. הם לא אוהבים כופרים. הם רוצים נקמה. נקמה על הבסיסים בסעודיה, ולפני זה על הכיבוש בפאלסטין, לפני זה על התמיכה בסאדם, לפני זה על אי התמיכה באייטולה, לפני זה על העלאת השאה, לפני זה על הפלת פארוק... וכו' וכו' עד למסעות הצלב. זה תמיד חוזר לצלבנים הכופרים. זה תמיד יחזור לצלבנים הכופרים. גופים כמו אל קעידה הם מערכות שהקיום שלהם מושטט על לחימה. הם ימצאו סיבה להתעצבן, או להצדיק את הזעם שלהם באי צדק היסטורי מסוג זה או אחר.
שתי תהיות 569687
אסביר לך למה הוא מתכוון. הוא הולך על פי התפיסה של ראול הילברג וכמדומני גם כריסטופר בראונינג, על פיה היטלר לא ניהל ניהול פרטני אלא רוחו שרתה על ראשי המפלגה והביורוקרטיה. אבל אתה כנראה חושב שזהו טמטום ושגיאות לוגיות. הייתי מציע לך לנהוג בפחות ישראליות משתלחת ומזלזלת.
שתי תהיות 569690
"אסביר לך למה הוא מתכוון. הוא הולך על פי התפיסה של ראול הילברג וכמדומני גם כריסטופר בראונינג, על פיה היטלר לא ניהל ניהול פרטני אלא רוחו שרתה על ראשי המפלגה והביורוקרטיה"

זה לא הסבר. זה ניים דרופינג.

"הייתי מציע לך לנהוג בפחות ישראליות משתלחת ומזלזלת."

right back at you, bub.
שתי תהיות 569698
ואני אסביר למה הייתי קורא הסבר - טקסט קצר שמסביר למה תיאוריה היסטורית שמתייחסת לתפקוד מנגנון הרייך רלוונטי לפעולות אל-קעידה, ומדוע השוואה כל שהיא בין היטלר לבין לאדן אמורה לגרום להוכחה כי התזה של הכותב הינה וואלידית.
שתי תהיות 569717
מדוע כשמופיע השם היטלר מיד קופצים כל הפיוזים? הרי אנחנו אלופי המשתמשים בהיטלר והנאצים. אזכורו של היטלר במאמר היה נקודתי וקשור לאופי הניהול של ארגון/מדינה בעלי אידאולוגיה קיצונית. המחבר לא השווה את היטלר לאוסמה בין לאדן.
שתי תהיות 569756
קופצים הפיוזים של ההיתממות.
שתי תהיות 569759
"המחבר לא השווה את היטלר לאוסמה בין לאדן"

הוא רק השווה את סגנון הניהול שלהם. נכון. למה?
שתי תהיות 569784
ההשוואה מתייחסת בעיקר לתהליך השמדת היהודים- לא לניהול המלחמה בה התערב היטלר. על פי התפיסה הזאת, היטלר סיפק את האידאולוגיה והביורוקרטיה את התכנון, הניהול והביצוע.
שתי תהיות 569788
והמסקנה המתבקשת?
שתי תהיות 569789
התייחס למאמר של כריס הדג'ס.
שתי תהיות 569791
אני יודע. אני עדיין מנסה להבין את *הטענה של הדג'ס*. זו הנקודה שלי. אתה לא ממש עוזר (למרות שאני מבין שאתה מנסה). איך איזכור של אופי ניהולו של היטלר משרת את הטענה שלו?
שתי תהיות 569694
ולפני זה על הרקונקיסטה, ולפני זה על קרב פואטיה.
שתי תהיות 569448
הוא גם אמר בנאום שה CURRENT יחסים של אמריקה עם פקיסטן עזרו לגלות את מקום המסתור של בין לאדן. זה נשמע כמו רמז סובטילי לתרומה שלו ומדוע זה לא התאפשר בזמנו של בוש.
שתי תהיות 569601
הקשבתי שוב לנאום כי לא הייתי בטוחה ששמעתי טוב, הוא לא אמר current, אבל זה מה שהוא אמר:

Over the years I repeatedly made clear that we will take action within Pakistan if we new were bin laden was, that is what we've done, but it's important to know that our counter terrorism cooperation with Pakistan helped lead us to bin laden and the compound where he was living

זה לדעתי ההסבר הפשוט וההגיוני ביותר. הבלדר שהלשינו עליו נכנס למסתור כבר לפני 10 שנים ואין זה אותו אדם. ההסבר הפשוט ביותר הוא שהתקבל מידע מתוך פקיסטן. ואיך לא? כמה שנים אפשר לגור בבית משונה מבוצר וגדול מידות בתוככי עיר שוקקת בלי שאיש מתישהו יספר על כך. מקסימום שנה שנתיים, וזה מה שקרה.
שתי תהיות 569449
הם אכן השליכו את הגופה לים. אבל קודם לכן, עד כמה שאני מבין הם לקחו דגימות DNA של בן-לאדן, מה שעשוי לספק חומר גלם ראוי לסרטי אימה.
שתי תהיות 569451
ואללה, סרט נוסח "הנערים מברזיל".
שתי תהיות 569453
כמו, אבל הפעם ע"י שילוב קטעי DNA של בן לאדן, סאדאם חוסיין וליברמן, בסרט 3D, עם זומבים, חייזרים וחור שחור בעל תודעה שמגיע מן העתיד ושואב את האטמוספירה.
שתי תהיות 569461
טגליין!
D: (חור שחור בעל תודעה? מאיזה אונה הקרצת את זה?)
שתי תהיות 569474
ובהפקה ישראלית כמובן (איבגי בתפקיד הראשי?), כדי לשמח את עדי סתיו :-)
שתי תהיות 569493
אפרופו מסמכים, הייתי רוצה לדעת מה נמצא במתחם חוץ מהגופות. אני מניח שהפעולה נוצלה גם לאיסוף מידע על תוכניות עתידיות, תנועות כספים, אנשי קשר בממשל הפקיסטני (ואולי גם בממשלים נוספים), בעלי תפקידים וכדומה.
שתי תהיות 569607
על פי דיווחים, בפשיטה נתפסו מחשבים וכוננים עם הרבה מידע. מצד שני, במקום אחד, כבר לא זוכר איפה, קראתי שאנשי בין לאדן התחילו להשמיד מסמכים וציוד מיד כשהבינו שהם מותקפים.
שתי תהיות 569621
אומרים שכל המבצע לקח 40 דקות.

ללא הכנה מוקדמת, קשה מאוד להשמיד כוננים קשיחים בזמן קצר כך שיהיה בלתי אפשרי לשחזר אותם. גם כמויות גדולות של מסמכים קשה להשמיד (נסה לשרוף כמה קלסרים של ניירות זה ייקח הרבה יותר זמן ממה שאתה חושב).

מצד שני יכול להיות שבן לאדן התכונן לרגע הזה, שבכל המחשבים היה מנגנון השמדה עצמית איכותי ואל כל הקלסרים היה מוצמד מטען עם חומר בערה.
שתי תהיות 569628
או שהאמריקאים *אומרים* שהכל הושמד, וכעת יושבים וחוככים ידיים בהנאה על שטף המידע בתקווה שמושאי המידע יחשבו שהם לא בסיכון.
שני מגדלים 569507
בכתבה בויינט על האירוע (אין לי גישה כרגע) היו דיווחים סותרים. מצד אחד, נאמר שהלוחמים ''קראו לו להיכנע'', ומצד שני, צוטט איזה בכיר שאמר שהמטרה היתה חיסול ולא לכידה.
שני מגדלים 569509
קודם ירו, אחרכך קראו לו להיכנע.
שני מגדלים 569541
אפשר ליישב את זה: חוקי הלחימה מחייבים להציע כניעה בסיטאוציות מסוימות. אם המטרה היא לכידה, מתאמצים ללכוד אותו חי. אם המטרה היא חיסול, והמודיעין אומר שהוא כנראה לא ייכנע, אפשר להציע לו להיכנע, לקוות שהוא יסרב, ורק להכין תוכנית ב' למקרה שהוא כן ייכנע.
שני מגדלים 569554
הפרשנות שלך קצת דומה לרמז שבכותרת שלי. שם נאמר שהמשימה היא מעצר, אלא אם מזוהה מלאישה, ואז המשימה היא סיכול. בפועל, קראו למלאישה להיכנע. נראה לי שבמקרה ההוא התירוץ (המוצדק!) היה טיפה שונה: ההנחה היתה שמלאישה חמוש ומסוכן, ולכן ההוראה היתה שברירת המחדל היא חיסול. מכיוון שנוצרה סיטואציה שבה אפשר היה לדבר איתו, איפשרו לו להיכנע (והוא דחה את ההצעה).
שני מגדלים 569594
עכשיו חשבתי שהכותרת עלולה להתפרש בהקשר למגדלי התאומים, אבל לא לזאת התכוונתי.
שתי תהיות 569539
איזה משפט צבורי עם הוצאה להורג? סביר להניח שלא ניתן להביא נגד בן לאדן, אישית, ראיות שיעמדו במבחן של איזשהו בית משפט (אפילו בהנחה שניתן יהיה לבחור את השופטים משתפי הפעולה ביותר במערכת האמריקאית). כמו כן, משפט היה עלול להיות ספקטאקל שהיה נותן לו הזדמנות נפלאה לפרוש את משנתו קבל עולם ומלואו ולזכות בהשגי תעמולה עצומים. אם היו מוציאים אותו להורג בסוף (יש עונש מוות פדרלי?) הוא היה מת כקדוש מעונה וגיבורם של מיליונים רבים נוספים. הדבר הגרוע ביותר שהוא היה יכול לעשות להם היה להכנע; יפליא אותו מאד אם מישהו שקל אפילו לשניה לתת לו אפשרות כזו.

התכנית של הסתרת הנשק הגרעיני באירופה - נו, באמת. אפילו נניח שהם השיגו נשק כזה ומסוגלים לטפל בו ולתחזק אותו כך שהוא במצב שמיש, וכל זאת בלי שאף שרות מודיעין יידע מזה - אז להחזיק אותו באירופה ולהפעיל אותו שם? הרי האויב הוא אמריקה. ארה"ב חיסלה את בן לאדן אז אל קאעדה יעניש את בולגריה?
שתי תהיות 569551
אין בימ''ש פדרלי לנושא. מין הסתם בין לאדן היה נשפט בניו יורק, ואו מרילנד. בשתי המדינות עונש המוות הוקפא, בוטל, או לא מיושם מסיבות שונות.
שתי תהיות 569568
למה מרילנד? הפנטגון הוא בווירג'יניה. הפיגועים ב-‏9/11 הם רק אחד הארועים שניתן ליחס לאל קאעדה (אם כי החמור ביותר, כמובן) ויתכן שאפשר היה לשפוט אותו גם על הפיגועים בשגרירויות באפריקה או במשחתת קול - להבנתי, אלה דברים שעשויים להיות נדונים בבית משפט פדרלי. גם 9/11 הוא ארוע שחורג מגבולותיה של מדינה אחת. בכל מקרה, כאמור, קשה לי להאמין שיש דרך משפטית לקשור אותו לארועים האלה - אני אפילו לא בטוח שיש דרך מודיעינית לקשור אותו אישית באופן ישיר אליהם.
שתי תהיות 569593
אכן ווירג'יניה, וגוואנטנמו עדיין פעיל.
שתי תהיות 569652
למה ישראלים צריכים להגיב בנושאים בהם אין להם הבנה, הוא היה נשפט בבית משפט צבאי. חאליד שייח מוחמד המתכנן של 9/11 צפוי להשפט במשפט צבאי וניתן לגזור עליו עונש מוות. לגבי בן לאדן לאמריקאים לא הייתה כל כוונה לתת לו להשאר בחיים וזריקת גופתו לים מעידה שהם רצו לסיים את הסיפור מהר ככל האפשר.
שתי תהיות 569653
שכל ישר ורגש עקום.
שתי תהיות 569555
תאר לך שהיה לו די שכל להסגיר את עצמו במשרדי הסי אן אן.
שתי תהיות 569564
אל ג'אזירה עדיף.
שתי תהיות 569560
מעניין באיזה נימוק חוקי תצדיק ארה''ב את הפרת הריבונות של פקיסטן בפעולה התקפית. ואם בכלל תעז פקיסטן לתבוע או להעביר מחאה.
שתי תהיות 569563
זה פשוט: פקיסטן טוענת שהיא היתה שותפה למהלך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים