סמנטיקה 572947
יש הבדל עקרוני בין דה-קרימינליזציה ללגליזציה או שזה רק הבדל סמנטי‏1?

1 למה אנחנו כל כך מזלזלים בהבדלים סמנטיים? בשפות תכנות ההבדלים הסינטקטיים הם הפחות חשובים, ואילו הסמנטיקה היא היא העיקר ...
סמנטיקה 572948
כמה אנשים אתה מכיר שליספ היא שפת אימם?

באופן מאד מפתיע השאלה אם זה אותו דבר או היינו הך תלוייה בדובר

מבחינת אלה שרואים הבדל בין המושגים

דה קרימינליזציה פרושה שהסמים יקבלו אותו מעמד חוקי כמו אקמול או טלוויזיות HD - כל אחד יכול לקנות ולמכור בתוך מגבלות החוק על קנייה ומכירה של דברים באופן כללי

לגליזציה לעומת זאת תיתן לסמים מעמד דומה לאלכוהול או תרופות במרשם - קנייה ומכירה יהיו חוקיים אבל יהיו מגבלות ופיקוח מיוחדים

וכמובן שיש אנשים שמשתמשים במונחים האלו בדיוק במשמעות ההפוכה
סמנטיקה 572949
לגליזציה=היתר.
דה-קרימינליזציה=אי הפללה. זוהי עבירה אבל לא פלילית.
סמנטיקה 572973
אכן.

עבירה מנהלתית עשויה לגרור קנסות. פחות או יותר סטטוס של מעלים מס. אינני יודע עד כמה הסטלן המצוי יאהב זאת.

לעומת זאת, הרשות למלחמה בסמים אמורה לצדד במהלך שכזה, שכן נכון להיום האכיפה ממילא דלה ביותר. לאחר השינוי חלק מסכומי הקנסות יועברו ( לפחות בעקיפין ) למשרד לבטחון פנים ובא לציון גואל.
סמנטיקה 572982
לא ברור לי מה אתה חושב שקנסות לסטלנים יעשו?

יותר אכיפה? פחות אכיפה? יותר סמים? פחות סמים? הגדלה של הכנסות המדינה?
כבר לא סמנטיקה 572993
א. מה יקרה בפועל? לא יודע. כמובן שאני יוצא מנקודת הנחה שתהיה אכיפה מסוימת. בכל אופן, קשה לדמיין אכיפה רופסת יותר מן הנוכחית ( זה כבר יגבול בעידוד...).

ב. לא יודע. אם נאמץ את הנחת היסוד שלי:

אופציה א': יותר. לא נשמע כ"כ הגיוני.
אופציה ב': סיים סיים. באט דיפרנט: יותר כסף למדינה.
אופציה ג': פחות. רווח למדינה, רווחה מצד הרשות למלחמה בסמים.

ג. ראה א'‏1.

1 אתה בלופ. לעולם לא תקרא זאת.
סמנטיקה 573021
דומני, אגב, שגם בהולנד יש איסור פורמלי על הסמים הקלים כיוון שהולנד חתומה על אמנות בינ''ל שמחייבות את כל המדינות החותמות לאסור אותן. אני משער שהקופי-שופס מוחרגות מהאיסור הזה (כפי שבמדינות רבות מוחרגת המריחואנה הרפואית).
סמנטיקה 573069
להערת שוליים 1 - תשובה אפשרית היא מהצד השני של מדרג רמות השפה: מעל הסינטקס יש סמנטיקה, ומעליה פרגמטיקה (לעיון נוסף: דיון 2477). אם אומרים שההבדל הוא סמנטי בלבד, אולי מתכוונים שבפרשנות דקדקנית-מילולית יש הבדל, אבל מבחינת הכוונה, או מבחינת השלכות מעשיות, אין.
סמנטיקה 573093
בדרך כלל כשאומרים שההבדל הוא סמנטי, הכוונה היא שמשתמשים באותה מילה במשמעויות שונות, ואם היינו ערים לכך הויכוח היה מסתיים (שכן היינו מסכימים שהשימוש באותה מילה - כשהמשמעות שלה מוסכמת על הצדדים - הוא נכון/לא נכון).
סמנטיקה 576005
It's not just a semantic difference. Usually, decriminalization means that the behavior remains an offense, but law enforcement agencies are required to refrain from enforcing it. Legalization means that it ceases being an offense.

For example, in CA, marijuana possession of less than 1 ounce has been decriminalized. It is still an offense, but the police won't stop you. Possessions of small amounts have been defined as infractions, so you might get something akin to a traffic ticket. A recent proposition to legalize pot completely within the state failed at the polls, mainly because it was badly structured and because there was lack of clarity about the Federal response (not because of lack of support for legalization itself).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים