הממשלה מתיחסת אל המחאה בכובד ראש 578093
"התייקרות החשמל תגרור גל עליות מחירים במשק"

הממשלה מתיחסת אל המחאה בכובד ראש 578097
יש גבול למה שאפשר להאשים בו את הממשלה (או שלא?)
המחיר מזנק בעקבות שיבושי אספקת גז ממצרים, זה זמני עד 2013-14 כשיהיה לנו יותר גז משלנו
The road more easily taken 578132
יש גבול, אבל לא עברנו אותו.

אף אחד לא מאשים את הממשלה בהתיקרות יצור החשמל. בלת"ם. קורה.

ההאשמה היא שבעת הצורך להחליט על מי לגלגל את העניין, ביבי ושטייניץ בוחרים לעשות את מה שקל יותר לעשות: הם עושים הכל חוץ מלדרוש התיעלות מחברת החשמל עצמה ומחליטים על צעדים לא אחראיים של עליה של מחיר החשמל ביותר מ-‏10% בבת אחת (בלי להבין שעלולות להיות לכך השלכות מהותיות לרוחבו של כל המשק). חלק מהעלויות הצליחו לגלגל על הפחתת מס הבלו על הסולר. את כל השאר החליטו לגלגל על הציבור ועל היצרנים (שיגלגלו זאת חזרה על הציבור). נכון, הועדים של חברת החשמל חזקים ולכל ממשלה (לא רק זו של ביבי) קשה מאוד להעביר צעדים ליעול חברת החשמל, אבל לא זה מה שצריך להסיר את האחריות מהממשלה המכהנת. העניין הוא שהשלטון פה התרגל שהציבור מטומטם והציבור ישלם ולכן אין צורך להתאמץ יותר מידי כאשר נתקלים בבעיה (כגון הפגיעות בצינורות הגז + הבזבזנות של חברת החשמל). לי (ולאחרים) נמאס מהמנטליות הנפסדת הזאת בו הנציגים שלנו דואגים קודם לעצמם ולמקורבים ואחר כך (אם בכלל) דואגים לנו. זה בעצם מהותה של המחאה.
The road more easily taken 578133
אין לי אלא להסכים. מה גם שדרישה להתייעלות בחברת החשמל הייתה זוכה להד ציבורי אוהד בעת הזו...
The road more easily taken 578147
לאחר כשתי דקות מאז שאישרתי את התגובה, מספר הפסקות חשמל ארוכות וקצרות בכל הרחוב שלי ובכמה רחובות מסביב. מילא האיתחולים החוזרים של הנתב, אבל חצי שעה רצוף בלי מזגן? האימה! :)

אני מתנצל על כל מה שאמרתי. זה היה רגע של חולשה ודברי הוצאו לחלוטין מהקשרם. יש לחזק את הועדים, לעלות את שכר הבכירים ולהטיל מס על כל ביקורת ציבורית אפשרית על חברת החשמל.
The road more easily taken 578208
כל זמן שהם לא ילוו חלילה את הדרישה להתייעלות בדרישה לפירעון חובות של חברת החשמל, אחרת נראה עליה רצינית הרבה יותר.
The road more easily taken 578146
חברת חשמל היא ארגון מסואב ונפוטיסטי, אבל הוא מספק חשמל ברמת שירות טובה ובמחיר נמוך בהשוואה עולמית (במיוחד אם זוכרים את המחסור בנהרות ובפחם מקומי). היום קוט"ש עולה בארץ כ-‏13$ ‏1, ושם אותנו באמצע הטבלה http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_pricing

1 http://www.israel-electric.co.il/bin/ibp.jsp?ibpDisp...^l1413&ibpZone=ConsumptionTariff&ibpVersion=17& ‏2
2 נשברתי מלתקן את הלינק השבור
The road more easily taken 578152
נכון, אבל המחיר הוא חוב של 60 מיליארד ש"ח.
מי אתה חושב ישלם אותו?

The road more easily taken 578157
אנחנו נשלם אותו - אבל לא לפני שחברת החשמל תזיע ותתפתל. החוב הזה לא מאוד מפחיד אותי, אם זוכרים שצריכת החשמל השנתית של ישראל היא כ-‏50 מיליארד קוט"ש. תוספת של שקל אחד לקוט"ש (משהו כמו ההתייקרות הנוכחית), בשנה אחת, והופ - אין חוב.
The road more easily taken 578160
מי שיזיע ויתפתל יהיו אני ואתה ולא חברת החשמל. ובינתיים הם ממשיכים לצבור חובות.
אני לא מפחד מחדלות פרעון, כמו שאמרת - זה פתיר, אני מפחד מהמחירים שאנחנו ניאלץ לשלם על כל דבר בזמן שהחוב ייאלץ להיפרע
The road more easily taken 578170
אתה ממשיך לחשוב על עליה של מחיר החשמל כאל עליה של חשבון החשמל שלך בלבד ולכן אתה טועה ולא נבהל. העליה הזו של שקל תעלה לך שוב ושוב בעקיפין משום שאתה משלם גם את חשבון החשמל של מי שאתה קונה ממנו מוצרים (+כל הגורמים האחרים בשרשרת).
The road more easily taken 578234
אם מחיר החשמל יעלה - למשך שנה אחת בלבד - ב-‏5%, לאיזו עליית מחירים עקיפה אתה מצפה? מחיר החשמל אינו מהווה יותר מ-‏20% ההוצאה של המשק, כך שלא נראה עלייה של יותר מאחוז במדד המחירים. בכל מקרה זו איננה הפואנטה של דבריי ולא משהו שאני "ממשיך לחשוב עליו".

הפואנטה היא שהממשלה איננה "מגלגלת" את הניוון של חח"י אל הציבור, אלא מציקה לה באמצעות החוב הבלתי פוסק. זו מדיניות חיובית לכשעצמה, אך יש לה תופעת לוואי לא מוצלחת - מחירי החשמל לא משקפים את העלות הנוכחית האמיתית שלהם, ובכך מעודדים בזבוז אנרגיה וזיהום.
אא, יש לך טעות 578194
התייקרות של שקל לקוט''ש תכפיל את המחיר לצרכן הפרטי פי שלושה.
אא, יש לך טעות 578235
את צודקת, לא ברור לי מאין הגעתי למחיר של 13$ לקוט"ש - האתר של חברת החשמל מדבר על חצי שקל - אבל לא ברור איך מחיר זעום כזה מתקשר למספרים בויקי. יש לך מושג? בכל אופן, אני אלך להתחבא בפינה.
The road more easily taken 578154
כל זה טוב ויפה, אבל לא סותר את הטענה שאפשר היה לחסוך את העלאת המחירים ואף חשוב יותר: הממשלה בכלל לא עושה סימנים שהיא מנסה לפני שהיא רצה לגלגל את העלויות על הציבור ולהסתכן בסחרור מחירים במשק.

The road more easily taken 578155
חרמפפפ...
The road more easily taken 578156
הפנינו לאותה כתבה :)
ונראה לי שאנחנו מסכימים
The road more easily taken 578161
מחיר החשמל לצרכן נמוך ממחיר היצור שלו בחח"י. זו הסיבה שחח"י צוברת גירעונות. ומדוע לא מעלים את המחיר לצרכן? בדיוק משום שהממשלה (ליתר דיוק, רשות החשמל) איננה רוצה לגלגל את כל העלויות על הציבור, ומעוניינת ללחוץ על הנהלת החברה להתייעל.

אבל זו לא הפואנטה של תגובתי הקודמת: גם אם מגלמים את החוב של חח"י במחיר החשמל, מקבלים מחיר לקוטש של פחות מ-‏14$, שהוא מחיר זול בהשוואה עולמית. למרות הבזבוז, המונופול, מינויי הקרובים, הקביעות, והחשמל חינם.
The road more easily taken 578168
לא נצליח לשכנע אחד את השני בנקודה הזאת. לא נורא. נעזוב את הנקודה ונניח שזה סביר לגלגל במקרה זה את התשלום על האזרח בצורה זו או אחרת (משום שהמחיר זול בהשוואה לשאר העולם). עזוב לרגע את המספרים המוחלטים וחשוב על הדלתא.

הטענה הנוספת שהיתה לי היא בקשר לחוסר האחריות שבהעלאת המחיר באופן חד ופתאומי בלי התיחסות וחשש מההשפעות שיהיו לכך על המשק. עליה שבין 10 ל-‏20 אחוז, לפתע פתאום, זה פשוט מטורף ועלול להוביל לסחרור.

נ.ב.
ואל תמכור לי את הלוקש שחברת החשמל הישראלית נותנת שירות מצויין ויעיל. כבר כ-‏30 שנה שאני גר באיזור הקריות ליד חיפה ואני מכיר נוהל שכמעט כל תושב כאן מכיר. לפני בואם של הגשמים הראשונים כל שנה, הכינו את המנורות הנטענות, הכינו את הנרות ושננו מספר סיפורי צ'יזבטים.
The road more easily taken 578172
העלאת מחיר החשמל אינה קשורה לבזבוז.
הסיבה להעלאת מחיר החשמל היא הפסקות באספקת גז ממצריים. בעיה זו אמורה להפתר כאשר חברת חשמל תעבור לצריכת גז ישראלי (נדמה לי שבערך תוך שנתיים). בינתיים חוזרים לצריכת דלקים שאינם גז (שהצמצום בהם נעשה כדי להקטין זיהום אוויר).

דרישות "יעול" מחברת חשמל הם סתם קישקוש. הממשלה לא יכולה להורות לחברה _איך_ לנהל אותה ביעילות. הדרישות היחידות שאני מכיר הם שינויים במבנה חברת החשמל (למשל פיצול למספר חברות שמתחרות זן בזו), במקרה כזה יהיה תמריץ ליעול בלי נסיון להכתיב מלמעלה _כיצד_ לייעל.

לרוע המזל, אין כוח פוליטי לממשלה לשינויים מבניים כאילו בחברת החשמל.
The road more easily taken 578237
הממשלה היא הבעלים של חברת החשמל, וממנה את הדירקטוריון שלה. מתוקף כך תפקידה להורות לחברה כיצד להתנהל ביעילות.
The road more easily taken 578240
לממשלה יש אולי סמכות להורות לחברת חשמל אבל אין לה יכולת להבין את את הפרטים הקטנים וגם לא לנהל אותה בשלט רחוק. ובנוסף, אין לממשלה יכולת פוליטית לכפות את רצונה על חברת חשמל אפילו אילו הבינה את הפרטים.
זאת בעצם מהותה של המחאה 578181
וזאת הסיבה שלא יצמח ממנה שום דבר בעל ערך. המחאה קוראת לסדר חברתי חדש, ואת זה ניתן להשיג רק בבחירות שקשה לי לראות מי יקדים אותן וגם קשה לי לראות שאחריהן המצב הפוליטי ישתנה במידה משמעותית. מה שיקרה, לעניות דעתו של כדור הבדולח שלי, הוא כמה שינויים במבנה המיסוי, קצת יותר מס חברות, טיפה יותר מס הכנסה לשכבות העליונות, והרבה ג'וגלינג של תשלומים ושירותים שהממשלה תעביר מכיס לכיס, אני מקוה שבלי פריצה משמעותית של התקציב.
זאת בעצם מהותה של המחאה 578183
אנחנו מסכימים על העובדות (המחאה ברחובות לא יכולה להוביל לשינוי בכוחות עצמה), אבל אני לא מסכים עם אלה שטוענים שהמחאה מיותרת או חסרת חשיבות. התפקיד של הפגנה הוא לא רק תקשורת עם השלטון והשפעה ישירה עליו. מדובר גם בתקשורת ופרסום רעיון בין האזרחים לבין עצמם.
זאת בעצם מהותה של המחאה 578186
לא אמרתי שהיא מיותרת. אני חושב שטוב להעלות לסדר היום את הנושאים המדוברים, ואני שמח לראות שהציבור האדיש - אותם זוללי סושי ובועלי נרגילות - קם ועשה מעשה. אני גם מעודד מכך שההפגנות אינן נגררות לכיוון הוונדליזם שמאפיין הפגנות דומות (לאחרונה "הארץ" התאהב בדני האדום, שבעיני הוא בעיקר בנדיט, ומביא את ההתרשמויות שלו מהמתרחש). לא הייתי רוצה לראות את אבן גבירול עולה בלהבות‏1 למרות שאני מתעב את הרחוב הזה.

בקיצור, ההפגנות האלה מזכירות לי את נוער הנרות יותר מאשר את כיכר תחריר. אולי יותר מההפגנות עצמן חשובה העובדה שרוב מכריע של הציבור תומך בהן, וייתכן שמשהו יחלחל למצעים של המפלגות בבחירות הבאות, וממנו, אם להיות נאיבים מאד, גם לאופן הפעולה של הממשלות הבאות. בדומה לאיזונים שמנסים להשיג בין שעורי הרבית, חוזק המטבע, האינפלציה והאבטלה, דומה שהגיע הזמן לחפש גם מעט יותר איזון בין מדד ת"א 25 למדד ג'יני, וכמובן להוריד לאלתר את מחיר הגבינה הלבנה 3%. אבל אני סקפטי בקשר לכל ה"אולי"ים האלה.
______________
1- טוב, על חלקים מסויימים ממנו אפשר להתפשר.
זאת בעצם מהותה של המחאה 578190
גבינה לבנה 3%? להשאיר גבוה!
מי שמקצץ בשומן על חשבון בריאותו, שישלם!
זאת בעצם מהותה של המחאה 578191
of course you realize this means war. אם כך:

שכר דירה - להשאיר גבוה ולדרוש תשלום מראש לשנה שלמה.
תחבורה ציבורית - לבטל.
שעות נוספות - לא לשלם לפרילנסרים.
בשר - לסבסד ולהוזיל.
טופו וקטניות - לייקר בטירוף כדי לממן את הסעיף הקודם.
אווזים - לפטם עד פְקוע כבֵדם.

להמשיך, או שאת רוצה לחשוב שוב על הגבינה?
זאת בעצם מהותה של המחאה 578202
ממתי משלמים שעות נוספות לפרילנסרים?

___________________
התגובה הקודמת היתה הומוריסטית.
זאת בעצם מהותה של המחאה 578203
____________
גם שלי ניסתה להיות כזאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים