אני מעדיף את המערב. 582210
מקום שבו יש קידמה טכנולוגית ותרבות הקרובה אליי מושך אותי יותר ממקומות "אקזוטים" (למרות שהייתי רוצה לבקר גם באיי האוקינוס השקט ולא הייתי מתנגד לביקור בדרום אמריקה או במזרח הרחוק). סימנתי גם את מרכז/דרום אמריקה כי קפצתי למקסיקו פעם כשהייתי בקליפורניה.
אני מעדיף את המערב. 582216
החלוקה היבשתית לא חופפת לתרבותית. מקסיקו נמצאת בצפון אמריקה.
אני מעדיף את המערב. 582217
מקסיקו שייכת למרכז אמריקה יחד עם גואטמלה הגובלת בה.
אני מעדיף את המערב. 582218
האמנם?
אני מעדיף את המערב. 582220
אז הצבעתי בטעות למרכז/דרום אמריקה.
אני מעדיף את המערב. 582221
לא נורא, מי בכלל שם לב למפות שלפיהן צפון אמריקה כוללת את רובה של דנמרק.
אני מעדיף את המערב. 582225
זה יותר טוב מאשר לעלות בטעות על מטוס אחר.
אני מעדיף את המערב. 582365
את מדברת מניסיון?
אני מעדיף את המערב. 582380
אני עליתי פעם בטעות על רכבת לדלהי (במערב הודו) במקום לרכבת מזרחה.‏1 גיליתי את זה אחרי עשר דקות, כשהאנשים שנסעתי איתם התעקשו שבחור מקומי תפס להם את המקום. במזל התחנה הקרובה הייתה באמת קרובה, וככה הספקנו לרדת מהרכבת לדלהי ולתפוס את הרכבת המקורית שלנו, מה שחסך לי, ככל הנראה, שלושים שעות נוספות בדרכים.‏2

2 ולא שככה הנסיעה הזו לא הייתה ארוכה‏3
3 ולא שלא יצא לי להדרש שבועות קצרים אח"כ לנסיעות אחרות של שלושים שעות.
אני מעדיף את המערב. 582273
אם פנמה הייתה עדיין חלק מקולומביה, לא היינו מחשיבים אותה כנראה כחלק ממרכז אמריקה.
אני מעדיף את המערב. 582274
נדמה לי שמקסיקו נמצאת ברובה בצפון אמריקה, ובחלקה במרכז אמריקה. כשלעצמי, כשטיילתי במרכז אמריקה פנמה ודרום מקסיקו (אזור יוקטאן וצ'יאפס) נחשבו כחלק מהיבשת על ידי כל מי שטייל בסביבה (לרבות מי שהגיעו מדרא"מ).

_________
העלמה עפרונית, עדיין מהרהרת אם לפרסם את "הרשימה שלה" או לא.
כך גם אני החלטתי 582798
אם מישהו רוצה לחשוב שדרום Quintana Roo היא בצפון אמריקה, יבושם לו.

הפתיע אותי מיעוט הנוסעים ליפן. כאילו מה, אתם לא יודעים שזה כמו סופר דופר אירופה וארה"ב?
כך גם אני החלטתי 582803
יפן רחוקה ויקרה... מה שמפתיע אותי זה ה-‏4% שנסעו להודו... אם זה לא מהעבודה, מה בדיוק יש לחפש שם שאין בעזה?
פרות קדושות 582808
תרבות הינדואיסטית, בודהיסטית, ג'ינית, מקדשים, ארמונות, טראקים מרהיבים בהימאליה, פסגות עוצרות נשימה, חופים שקטים, צלילות מוצלחות, רפטינג באמצע המדבר, סרטים בוליוודים, אשראמים, כפרים שבטיים, צבעים בכמות בלתי נתפסת,‏1 נהרות, אגמים, תצורות נוף מטורפות‏2, דולפינים, פילים, קופים, נשרי הימאליה‏3, יאקים - להמשיך?
מצד שני, ראוי לסייג ולומר שלעזה לא יצא לי להגיע כך שלא מן הנמנע שרצועת אדמה בגודל סנטימטר וחצי חושפת אותך לאותם הדברים שאפשר למצוא בתת יבשת שמורכבת מהמון מדינות שלכל אחת מהן אופי, דת, אווירה, תרבות ונופים שונים.

2 וכן, חובבי הז'אנר ימצאו גם רוחניות או רוחניות ברופי, סמים זולים ונגישים ומחיה בתקציב מגוחך.
3 נדמה לי שמאז הסכם אוסלו כבר קשה למצוא אותם ברצועה.
פרות קדושות 582811
תרבויות, נופים, בעלי חיים... את כל זה אפשר למצוא בכל מקום על הגלובוס. בכל זאת, כשאני משווה בכל הפרמטרים האלה את סין, אירופה, דרום ומרכז אפריקה או אמריקה לעומת מה שידוע לי על הודו, אני מתקשה למצוא סיבה לבחור בהודו. לעומת זאת: עוני איום, אוכל נוראי (כולל מה שנראה כמחסור בחוש טעם), מחירים מטורפים ומלאנתאלפים ישראלים מהסוג הפחות סימפטי (קרי - תיירים) פשוט גורמים לי לדחות כל אפשרות לביקור בהודו.
פרות קדושות 582814
ניסית? זאת אומרת, הקביעה שהאוכל הנוראי היא עקב סלידה מאוכל הודי ככלל, או עקב ידיעה שהאוכל ההודי בהודו איום ונורא?
לתומי, אגב, חשבתי שהודו זולה.

___
מה שמרתיע אותי מנסיעה להודו (פרט לזמן), הוא החשיפה לעוני, למליון קבצנים שנצמדים אליך ומנפנפים במומים שלהם, מנסיעה בתחב"ץ כשמליון אנשים צמודים עליך ויושבים עליך, וכיו"ב דברים שהפריעו לי מעט בדרום אמריקה (שם, עושה רושם, הם הרבה פחות נוראיים), ומאז התברגנתי ויפריעו לי המון.
פרות קדושות 582821
הודו *מאד* זולה. המדינה הכי זולה שטיילתי בה.

לגבי הדברים האחרים שמרתיעים אותך - הדרום הרבה פחות "בעייתי" מהבחינה הזו מאשר צפון המדינה, וגם בצפון (היפיפה והמרתק) אפשר לבנות מסלול שהחשיפה "לאלה" תהיה קטנה יותר. גם תחבורה ציבורית היא לא הכרחית. העלות הנמוכה של כל דבר שם מאפשרת לטייל עם רכב צמוד (או תחבורת תיירים או מוניות) גם אם התקציב שיוצאים איתו לא גבוה. אישית הסתמכתי בעיקר על תחב"צ, אבל מטעמים עקרוניים יותר מאשר מדיניות פיננסית.
פרות קדושות 582822
ניסיתי אוכל הודי (לא בהודו). הודו זולה למי שגר בנאפל, מי שגר בישראל יכול לשלם פחות מחצי ולהגיע לערש התרבות המערבית (רגע לפני שהיא קורסת שוב).
פרות קדושות 582826
אתה מתכוון לטיסה? כרטיס הטיסה שלי להודו עלה בסביבות 700$ וקניתי אותו שלושה שבועות לפני מועד הטיסה. אולי בטיול של שבועיים זה מתקזז עם עלויות המחייה (זה גם תלוי, כמובן, באופי הטיול), אבל בטיול של מספר שבועות (שלא להגיד - חצי שנה) זה כבר נהיה זול משמעותית. האם טיול של חודש ביוון (כרטיס טיסה+הטיול עצמו) יעלה פחות לישראלי מאשר חודש בהודו? אני לא בטוחה. אבל השאלה היותר משמעותית היא, האם זה בכלל משנה? האם לכל אחד מאיתנו מוקצבת נסיעה אחת ויחידה אל מחוץ לישראל כך שאנחנו צריכים למצוא יעד אולטימטיבי אופטימלי? אי אפשר גם וגם? גם להנות משרידיו של הקוליסאום וגם ממקדשי אנקור? גם ממגדל אייפל וגם מהטאג' מאהל? גם מהחופים בסיני וגם מאלו שבאיי אנדמן?
פרות קדושות 582828
לא נסיעה אחת... אבל אם הייתי מנסה לסדר את מאה המקומות בהם הייתי רוצה לבקר בעולם, הודו לא היתה נכנסת לרשימה, אולי במאתיים.
אני בטוחה שהאומה ההודית תתמודד. 582831
(כמו שכבר כתבתי בתגובה אחרת, היא לא הייתה בעשרת הגדולות שלי אף פעם. בדיעבד, זו אחת המדינות היחידות שטיילתי בהן וברור לי שאחזור לפחות לפעם נוספת).
פרות קדושות 582830
כמי שחובבת גלישת ספות, אני מטיילת די בזול גם באירופה. אבל לו הייתי מוסיפה לעלויות הטיסה גם לינה‏1, ואם אתה מוסיף גם נסיעות ואוכל - כמדומני מהר מאוד אתה מקזז את עלות הטיסה היותר-גבוהה עם עלות השהות המאוד זולה. בכל מקרה, טיסה להודו יותר זולה מטיסה לדרום אמריקה.

אבל אתה יודע, מדינה דמוקרטית. לא מכריחים אף אחד לנסוע להודו.
לא רוצה? לא צריך.

1 עם ההתברגנות, באה הסלידה מדורמז.
פרות קדושות 582816
קודם כל, ההשוואה שלך‏1 הייתה לעזה, לא "לכל מקום על הגלובוס". טיילתי בדרום מזרח אסיה ובאמריקה הלטינית, באף אחד מהן לא מצאתי מדינה עם העוצמות שיש להודו. הקיצוניות הזו לא מתאימה לכל אחד, והיא בטח דורשת התמודדות מסוימת שלא דורש, למשל, טיול במדינות מערביות (וגם טיול במדינות עולם שלישי נינוחות יותר), אבל היא גם נותנת, בעיני, הרבה יותר.

ספיציפית לגבי הטענות שלך - כן, עוני איום‏2 אבל גם עושר מטורף (הרבה פעמים אחד בצמוד לשני), אוכל מצוין (לא לחובבי בשר או לנרתעים מחריף), מחירים זולים (התקציב החודשי הממוצע שלי, כתרמילאית, היה נמוך מאלפיים שקל לחודש. גם כשטיילתי תקופה קצרה בנוהל "תיירת", המחירים נשאו נמוכים בואכה מגוחכים ביחס לכל מדינה אחרת שטיילתי בה), ומהישראלים אפשר להתחמק בקלות ברגע שסוטים משביל החומוס הידוע לשמצה. כאמור, הודו זו מדינת ענק. קצת קשה לי להתייחס אליה כאל "מדינה", כי עבורי הטיול שם היה מקביל לטיול באירופה יותר מאשר לטיול בצרפת או איטליה.

מעבר לכך, תרבות הינדואיסטית או בודהיסטית, למשל, לא תוכל למצוא באמריקה הלטינית או במדינות המערב. בדיוק באותו האופן שלא תסע להודו אם אתה מתעניין במקדשי המאיה או ארכיאולוגיה אצטקית. גם את הרי ההימאליה קשה להאמין שאפשר למצוא בניו זילנד, למרות שיש שם טראקים יפיפיים אחרים‏4

1 או של האלמוני שעניתי לו.
2 ולא בכל מקום. יש הבדל משמעותי בין העוני בערים לבין העוני, אם אפשר לקרוא לו ככה, בכפרים. יש מקומות בניקרוגאווה שהיו לי יותר קשים מהבחינה הזו מאשר אזורים מסוימים בהודו. יש מעט מאד דמיון בין רג'אסטן, לגואה לביהאר ואין דין דלהי‏3 כדין לה או מאלאמפורם.
3 שפנים רבות לה. יש חלקים בניו דלהי שגרמו לי להסתכל בקנאה ולקוות שיום אחד יהיו אצלנו ערים שיראו ככה. דלהי היא הרבה הרבה מעבר למיין באזר, על קבצניו וטינופתו והמולתו הבלתי נגמרת.
4 כך סיפרו לי.
פרות קדושות 582825
גם עזה היא מקום על הגלובוס. משום מה, עושר מטורף לא עושה לי את זה. תרבות הינדואיסטית אפשר למצוא בנפאל, וגם נופים מדהימים (כך אומרים), תרבות בודהיסטית אפשר למצוא בסין (ואז גם להנות מהאוכל הטוב בעולם במחירים מצחיקים), אבל משום מה קשה לי להאמין שיש הרבה ישראלים שבאמת מחפשים אתרי תיירות עם ''תרבות הינדואיסטית'' באופן ספציפי (להבדיל מאתרי תיירות עם תרבות זרה שזה נשמע לי סביר למדי).
פרות קדושות 582829
אוקי, אז עכשיו אנחנו מדברים על ההעדפות האישיות (הלגיטימיות, כמובן) שלך. שזה סבבה, כי קודם פסלת תת יבשת שלמה באופן גורף. תרבות בודהיסטית אפשר למצוא גם בלאוס ובקמבודיה, הן שונות זו מזו, ושונות משמעותית (בעיניים הלא בקיאות שלי, לפחות) מזו שבהודו. אני מניחה, על אותו המשקל, ששלושתן שונות מהתרבות הבודסיהטית שבסין.
הכוח של הודו, מה שגרם לי לאהוב אותה כל כך‏1 זה הדרך שבה כל הדברים שאפשר למצוא במקומות אחרים,‏2 משתלבים בה.

1 ברמות שהפתיעו אותי מאד. לא תכננתי לנסוע להודו, התגלגלתי אליה חצי במקרה ויצאתי מנקודת הנחה שיש סיכוי סביר שלא אהנה שם. זה לא הטריד אותי כי ידעתי שמשם אוכל להמשיך בקלות לנפאל או לבורמה, שתי מדינות שמראש חשבתי שיותר יתאימו לאופי שלי.
2 אגב, באותה מידה אפשר לומר "תרבות הינדואיסטית אפשר למצוא בהודו, אז למה לנסוע לנפאל?" או "תרבות בודהיסטית אפשר למצוא בלדאק, אז למה לטוס לסין?"‏3
3 מה גם שאוכל סיני - לפחות בגירסתו הדרום-מזרח-אסייתית והישראלית - אני לא אוהבת. שלא לדבר על הקשיים שמתמודדת איתם מי שלא אוכלת מיני שרצים ובעלי חיים. הודו, מהבחינה הזו, היא גן עדן לצמחונים ומקלה מאד על מטיילים דתיים.
פרות קדושות 582850
אז מה עושה מישהי שלא מסוגלת לאכול חריף ושיש לה גם רגישות מיוחדת (בריאותית, אמיתית, לא כסוג של התפנקות) למזונות שעלולים להיות מזוהמים בכל מיני דברים בלתי מזוהים?
פרות קדושות 582851
להערכתי? מה שעושים חולי צליאק באיטליה. מביאים אוכל מהבית, או מבשלים בעצמם.
פרות קדושות 582896
מבקשים בלי חריף, ומתמודדים עם החריפות הבינונית שמקבלים :)
במסעדות לתיירים המנות פחות חריפות, הרבה מנות מורכבות ממנת אורז לבן עם תוספת עשירה בצד, כך שאפשר למתן את החריפות אם משנים את היחס בין האורז למנה "עם הטעמים". או שמקללים עד שמתרגלים.

בעניין הרגישות אין לי מה לומר. הודו לא מדינה נקייה ואם יש רגישות מיוחדת שיכולה להיות מסוכנת - לא הייתי לוקחת את הסיכון.‏1 אם זו "סתם" קיבה רגישה, פשוט להקפיד יותר בהתחלה על מה שאוכלים (לא ירקות טריים, לא בשר, לא ביצים, לא מזון מדוכני רחוב, לשים לב לאיזה מסעדות נכנסים, לא מים מהברז), להצטייד בכדורים שמאטים פעילות מעיים ומלחים, וכשקורה משהו, לעצור לכמה ימים. כמו כולם.‏2

1 אבל זה נכון, גם אם ברמות משתנות, לגבי כל מדינת עולם שלישי.
2 פגשתי את אמא שלי ברג'אסטן אחרי חודשיים של טיול. אחד הדברים הראשונים שאמרתי לה היה "את תראי, בחודש הראשון בהודו כולם מדברים על הקקי שלהם.‏4 זה כמו קסם - יכולים לשבת סביב שולחן אחד דוגמנית על, מדענית טילים, צלם חדשות, חייל משוחרר ומורה למתמטיקה, אפס הכרות קודמת ותחומי עניין משותפים, תוך חמש דקות הם ישוו יציאות - צבע, מרקם ותדירות". היא צחקה. שעתיים אח"כ פגשנו דוקטור דני שהתיישב איתנו לארוחת צהרים. פחות מחמש דקות(!) אחרי שהציג את עצמו, הוא כבר ילל על הבטן שלו.‏3
3 איך אפשר שלא לאהוב מדינה שמקלה כל כך על פתיחה בסמול טוק, איך.
4 אחרי חודש את עוצרת ופתאום קולטת שכבר שלושה ימים לא שמעת על הקקי של אף אדם זר.
פרות קדושות 582907
לוקח את הדיון לכיוון אחר:
פעם עבדתי בשירותה של חברה פרמצבטית גדולה שמייצרת, בין השאר, תחליף חלב לתינוקות (פורמולה). הם ערכו ניסוי קליני גדול בו השתתפו כ-‏10000 תינוקות, שקיבלו סוגי הזנה שונים (לפי בחירת ההורים) - פורמולה של החברה, פורמולה של מתחרים, הנקה, חלב פרה וכולי. הורי כל תינוק ניהלו יומן ובו תיעדו כל יום את הקקי של ילדם האהוב: ריח, צורה, מרקם, צבע, תדירות ועוד. עלי הוטל לנתח את הנתונים ולבדוק האם הקקי, (סליחה, תוצרי מערכת העיכול) של תינוקות שהוזנו בפורמולה של החברה עדיף על זה של תינוקות אחרים.

סיפרתי את כל הסיפור הזה, בהפשטות הנדרשות, לבני הבכור שהתעניין מה אני עושה בעבודה (הוא היה אז בן 5). הבחור הקשיב בעניין, ולבסוף שאל: אבל כל התינוקות האלה, כשהם בוכים הם לא מפריעים לך?
פרות קדושות 582929
תודה על התיאור הססגוני...:}
פרות קדושות 582975
עד כמה שזכרוני המעומעם עדיין נכון...
גם בצבא בתקופה הראשונה (ובמילואים עד הסוף המתוק) מרבים לדבר על יציאות (אם כי לא זכור לי שדובר בצבע ובמרקם - בעיקר דובר על תדירות ומשך היציאה).
פרות קדושות 583262
רופא שאל חייל שהגיע אליו בגלל כאבי בטן איך היציאות. ''חרה,'' ענה החייל.
פרות קדושות 583138
המשפט הראשון שלך קצת קרתני וקצת מדכא ("ספרות, ספרים וסיפורים יש בכל מקום, למה צריך לקרוא דווקא את סטיינבק?").

אני הייתי נמנעת מהודו בגלל כל מיני מראות קיצוניים שיש בה (בערים הגדולות), אבל הייתי מבקרת בשמחה בטיבט למשל.
פרות קדושות 583162
עזבי מראות, הסיבה להימנע מהודו הם הניחוחות שמכים בך עוד בטרם יצאת משדה התעופה‏1.

___
1 ולי עוד יש מזל - אני תתרן.
כך גם אני החלטתי 582804
לא.
יקר לאללה לטוס לשם, ויקרה לאללה השהות.
אני מעדיף את המערב. 582223
אבל גם במרכז אמריקה, וגם באמריקה הלטינית (יחד עם קוויבק ואולי גם ניו-אורליאנס).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים