מחלה של פקידים 585928
לא ברור לי למה המידע שבאגרון נשמר בסוד מהציבור

במדינה מתוקנת מידע כזה צריך להיות נגיש לציבור הרחב בלי שיהיה צריך לגנוב אותו
מחלה של פקידים 585929
למה, בדיוק, אתה רוצה להחזיק במידע עלי?
מחלה של פקידים 585953
בגלל שאתה אלמוני
מחלה של פקידים 585933
האם ידוע לך על מדינה בה המידע הזה נגיש לציבור?
מחלה של פקידים 585955
לא , אבל אני לא ממש עוקב אחרי מדיניות המידע בעולם החופשי

מצד שני חוסר שקיפות ומניעת גישה הם לא מאפיינים של מדינה מתוקנת

אם המדינה כבר מייצרת את המשאב הזה אז אין לה זכות להגביל את הגישה למשאב רק לפקידים ומקורביהם
מחלה של פקידים 585959
בהחלט. יש למשל לאפשר לאירגוני הפשע לאתר את כל קרובי ורחוקי המשפחה אצלם יכול עד להסתתר, וישא"ק למשפט.
זה גם ימנע פתיחת דף חדש תוך רמייה:
"הוא רצה להתחתן ולהקים משפחה. הוא היה אדם שאוהב ילדים ומחפש רק לעשות טוב", מספרת שלומית, "אני זוכרת את השיחות שלנו על הרצון שלו להיות אבא, הוא הרגיש מוכן מאוד. הוא סיפר לי ששידכו לו צעירה ממוצא אשכנזי ומאוד רצה להמשיך איתה, אבל בישיבה לא אפשרו לו לעשות את זה. הם אמרו לו שהוא ספרדי, ולכן לא יוכל לקבל אישה אשכנזייה אלא אם כן היא גרושה. זה פגע בו מאוד. אני זוכרת שהוא היה שבור כאשר דיבר איתי על זה". כדי לא לפגוע בסיכוייו לשידוך, ועל פי דרישות הרבנים, החליט אוהד לשנות את שם משפחתו מעובדיה לרוזנברג. משם "מזרחי" לשם "אשכנזי". "הוא רצה אישה אשכנזייה, אבל לא אפשרו לו. הם ראו בו אדם זר". - הייד פארק
מחלה של פקידים 585963
אולי זו רק אני, אבל הבעיה האחרונה בתאור הזה היא דליפת המידע.
מחלה של פקידים 585965
ברור שהבעיה החמורה כאן היא הגזענות המחפירה של החרדים. אבל הבעיה השניה בחומרתה היא שמר עובדיה ואחרים כמותו נכנעים לגזענות הזאת עד כדי החלפת שם משפחה- לא לשם עברי, אלא לשם אידישאי! שזה ההמשך הטבעי כנראה להחלפת הבגדים המודרנים הרגילים, לא למשהו שנלבש ע"י היהודים בארצות שמהם הגיעו סביהם, אלא לבגדים המכוערים והבלתי מתאימים בעליל לאקלימנו, של יהודי מזרח אירופה במאות קודמות. עצוב.
מחלה של פקידים 586033
זו היתה רק דוגמא אנקדוטלית, ללא קשר ישיר למאגר שדלף, שמבליטה את גזענותה של החברה החרדית, שעתה קשה יהיה הרבה יותר לחמוק מהשלכותיה.
הנה דוגמא קצת הפוכה.

והנה סיפורון: בהיותי בסדיר עמדתי פעם בתחנה המרכזית בת"א. מאחורי עמד בחור חרדי. מתישהו התקרב אלינו בחור חרדי נוסף וכאשר הם זיהו אחד את השני התברר שהם למדו פעם ביחד ולא נפגשו זמן רב. השמחה משום כך היתה גדולה וזה שמקרוב בא שאל את זה שלידי מה חדש. לאחר שנענה ב"אחותי התחתנה", בעוד נהרה על פניו ואמרי פיו כולם ברכה וקילוסין, הוסיף החבר בהיסוס "עם מזרחי".

מי שלא ראה את השתנקותו של המברך לא ראה השתנקות מימיו. הוא עבר מהבעה וקולות של שמחה לפרצוף נדהם, ותוך עלייית חצי אוקטבה שאל בבעתה "מה?! איך קורה דבר כזה?" אני לא זוכר מה השני אמר לו (ניחוש: " יש לה רגל מעץ"), אך ההוא החל להתנצל בסגנון "לא, מזרחי זה בסדר, פשוט אני לא רגיל".
מחלה של פקידים 586490
אני מתנצל מראש על כך שאני נטפל אליך בעניין זה, אבל חוששני שתגובתך מאפיינת איזשהו פן אבסורדי ולא מחושב עד הסוף, ביחסה של החברה הישראלית החילונית לחרדים. מצד אחד קיימת נבירה מתמדת בענייניהם הפנימיים של החרדים, מתוך גישה שניתן בקלות לתארה כאנטישמית. מן הצד השני קיימת נכונות שקשה לראות את גבולותיה לשאת בעולה של חברה שאת עקרונותיה ואורחות חייה אנו מתעבים ומגנים.

א. אני איני מאמין שהחברה החרדית היא גזענית. החברה הזו כל כך סגורה וסוליפסיסטית ועניינה בכל מה שמחוץ לה כל כך מוגבל ואגוצנטרי, שקשה לראות היכן יש שם מקום לגזענות. קח את השיחה ששמעת והחלף את עצמך בצרפתי קתולי המאזין לשיחתם של שני יהודים פריסאיים. האם היה זה נכון לתאר את יהודי צרפת כגזענים?
ב. מאידך, עליך לזכור שכל המערכת החינוכית המשרישה באותה צעירים את אותם תפיסות שכל כך מחרידות אותך (קריא מערכת החינוך העצמאית) ממומננת מן היסוד ועד הטפחות מכספי המיסים שלך ולא שלהם. הגיע הזמן שהחילונים הישראליים יפסיקו ללמד את החרדים "מה טוב עבורם" ויתחילו לעמוד על זכותם לא למממן את כל שגיוניתיהם ומשוגותיהם.
ג. בנקודה זו ברצוני לעשות חיבור קצת מאולץ לפסיקה של בג"ץ עמנואל. כאשר נתקלים בתופעה מחפירה כל כך (שעליה אמרה הגמרא: "הזהרו בבני עניים שמהן תצא תורה, שנאמר (במדבר כד, ז) יזל מים מדליו, שמהן תצא תורה ומפני מה אין מצויין תלמידי חכמים לצאת תלמידי חכמים מבניהן? אמר רב יוסף שלא יאמרו תורה ירושה היא להם, רב ששת בריה דרב אידי אומר כדי שלא יתגדרו על הצבור וגו"'), אי אפשר לנו לומר כי נפלה שגגה אצל אנשים כשרים ויבוא רבם (דהיינו כבודו אדמונד לוי) וישיב את הסדר על כנו. האנשים הללו אינם כשרים ובג"ץ אינו רבם. נסיונו של בג"ץ לכפות את קליטת הבנות הספרדיות, מעלה על הדעת את השאלה מה יעשה בג"ץ כאשר מאן דהוא יתבע בית זונות "יוקרתי" מפני שאינו מוכן לקבל את בתו ל"עבודה". יפעילו את חוק שיוויון ההזדמנויות? חבל שהשופט לוי לא היה מסוגל להבחין שהוא מטפל בסימפטום ולא במחלה.
מחלה של פקידים 586522
אני מתפלא לקרוא את הדברים. גזענותה של החברה החרדית כלפי מזרחיים אינה תופעה חדשה או אנקדוטלית אלא הכלל - במיוחד, אבל לא רק, בנישואים ובקבלה למוסדות לימוד. יצא לי להכיר את החברה הזו קצת יותר מן החילוני הממוצע, אבל לא קשה להשיג על כך מידע בעיתונות ובספרים. אתה בעצמך מודה שמקור התופעה הוא במערכת החינוך! הגזענות שם, אגב, מתחילה אצל המזרחיים שמתייחסים לאשכנזים כאל גזע עליון - מתלבשים כמוהם, מנסים להתקבל למוסדות הלימוד שלהם, מקבלים את פסיקותיהם (לא תמצא הרבה מקרים הפוכים - של קבלת פסיקותיו של רב ספרדי ע"י ציבור אשכנזי) ורואים בנישואים עמם שדרוג.

בעניין עמנואל, אני תומך בהתערבות בית המשפט, למרות שזהו רק סמפטום למדיניות כוללת שאותה מממנים אנו. עיקרה של מדיניות בעייתית זו, בה אגב אני רואה סכנה קיומית קרובה לישראל, רובץ בעיקר לפתחו של הממשל, או מדוייק יותר, לפתחינו הבוחרים, ולא לפתח בית המשפט, שגם ככה עומס על עצמו מעבר לנדרש.
מחלה של פקידים 586765
אני לא מסכים עם הצורה בה אתה רואה את הדברים, אבל הנקודה היא אחרת בכלל. יש הרבה מאד בני אדם שאת דעותיהם והעדפותיהם אנו, בלשון המעטה, לא אוהבים ואיננו רוצים לראות במרחב הציבורי. ההיגיון הדמוקרטי המקובל אומר שאנו לא מנסים ל''חנך'' בכוח את ה''סרבנים'' ומכים אותם מכות נמרצות עד שיאמרו ''רוצה אני'', אלא מסתפקים בכך שנמנע מהם להחיל את עקרונותיהם במרחב הציבורי.
אלוהים של החרדים האשכנזים מבין רק אידיש ומעדיף גפילטע פיש. מביה''מ העליון אינני מצפה ל''התווכח'' איתם (כמו שייקה אופיר ב''שוטר אזולאי''), אלא למנוע מהם לדרוש סיבסוד לגידול קרפיונים.
אגב, רוב החרדים אינם מתנגדים לאינטגרציה עדתית בחינוך (ע''ע הרב שך) ופסיקתו של הרב עובדיה ואפילו הכשרות שלו ה''בית יוסף'' מקובלת גם בחוגים אשכנזיים. עניין הנישואים בעדה החרדית מתנהל בצורה כל כך קפריזית ומטורפת שברור לכל עין, שהמדובר בטירוף ובאוילות האנושית המוכרת מימים ימימה ולא במשהו שקשור דוקא לדת או לגזענות. תחשוב רגע איך היה נראה מוסד השידוכים ב''עדה'' שלנו, אם לאימהותינו היתה זכות ההחלטה בנידון.
לא כל התגדרות עדתית וסלקציה בכניסה למועדוני ריקוד צריכה מיד לקבל את הכותרת המאיימת של ''גזענות''. מותר לכל אחד לבחור עם מי הוא מעדיף להתחתן. לעומת זאת הזכות לקבוע מי ישב לידך באוטובוס צריכה להיות מוגבלת הרבה יותר. עניין ספסל הלימודים הוא בערך באמצע. אם מישהו כל כך מקפיד על כך שחינוך צאצאיו לא יזדהם ע''י עדות אחרות, יטרח ויממן את שגיונותיו מכיסו ולא על חשבון הציבור.
גם אני חושב שבג''ץ היה צריך להתערב בעמנואל. הוא פשוט היה צריך להורות על הפסקת ההקצבות למוסד זה ולא להכנס לויכוחים עם ועד ההורים. השופט המסורתי וחובש הכיפה אדמונד לוי, פשוט לא היה מסוגל לראות שביה''ס ''בית יעקב'' בעמנואל הוא מוסד משוקץ שמוטב שכלל לא היה בא לעולם ולא מוסד חינוכי שצריך לתקן עוולה שולית שנפלה בו.
מחלה של פקידים 586617
למה בין שני יהודים פריסאים? נסה לדמיין שני נוצרים פריסאים כאשר אחותו של אחד מהם התחתנה עם יהודי. האם אז זוהי גזענות?
מחלה של פקידים 586762
ברוב המקרים לא (למשל כשהמדובר בנוצרים מאמינים). מה שניסיתי לומר לאפופידס שאנו מרבים מדי להשתמש בקלף הגזענות והרושם המתקבל הוא ש''כולם כולם גזענים מלבד הליברל הנאור הדובר אליכם''.
מחלה של פקידים 585992
אולי זה המקום להזכיר את שמותיהם של האחראים המיניסטריאליים (שרי הרווחה של 2006).
מהרב אברהם רביץ כבר אי אפשר להיפרע, אבל יתכן שאפשר עדיין להוסיף את ההפקרות והרשלנות הזאת לקופת השרצים המלאה במילא של אהוד אולמרט. (כל זאת בהנחה הנאיבית, שמישהו אי פעם שילם משהו על כישלונות מנהליים).
אישית, השתכנעתי שיש להתנגד לכל נסיון של הממשלה לאגור מידע נוסף על אזרחי ישראל (מאגר ביומטרי למשל) ואין לקבל את ההנמקות הממסדיות. ככל שיהא האזרח מעוניין בשיפור בטחונו האישי, מוטב שלא יטיל יהבו על גורמים טעוני טיפוח כמו ממשלת ישראל.
מחלה של פקידים 586009
מה הקשר של שר הרווחה למאגר של רישום האוכלוסין?
מחלה של פקידים 586035
כי שר הרווחה הוא פוליטיקאי ומותר להשמיץ פוליטיקאים

אבל לצאת חוצץ נגד הפקידים הבכירים שיזמו ויוזמים את הקמת מאגרי המידע הסודיים זה כבר מוגזם

אחרי הכל הם מאנ''ש
מחלה של פקידים 586062
האברך שעשה את ה"מצווה" הזאת עבד כקבלן משנה עם משרד הסעד והרווחה ומשם "שחרר" את מאגר המידע.
א. אמנם, כפי שהעירו המגיבים האחרים, הוא כנראה לא הוריד את המידע ממחשבו של השר הממונה, אלא עבד מול פקידים נמוכי דרג יותר. הבעיה היא שפקידים לא ממנים את עצמם ולא נבחרים ע"י הציבור. הביטויים השגורים "הדג מסריח מהראש" ו"תסמונת הש"ג" באים לומר שהשר הממונה אחראי לרמת הרשלנות והמחדלים במשרדו ובד"כ גם יוצר אותם, בין בפועל ובין במחדל.
ב. יתר על כן, הדרך היעילה ביותר לאתר את הפקיד המועל בתפקידו היא להטיל את האחריות על הדרגים הממונים. איכשהו, ברגע שהדרג הממונה נקרא לתת חשבון, כבמטה קסם, נחשפים מיד אותם פקידים נעלמים. על כל מקרה, אצלנו מקובל ש"כולנו אשמנו" ואיש אינו בא על עונשו, לא האחראים ולא הממונים עליהם.
ג. נדמה לי שהמגיבים הללו מקלים בחומרת המחדל. אישית, אני נמנה על אלו הרואים בסוגיית הביטחון האישי/ציבורי המתערער, את אחת מן הרעות החולות בישראל. נטייתי היא לתת לרשויות הממונות על המלחמה בעבריינות את הכלים הנחוצים לכך. הפרשה הזו משכנעת אותי, שבעניין מאגרי המידע הממשלתיים, התרופה גרועה מן המחלה.
ד. בהזדמנות זו, אפשר גם להיפטר מהשר בלי תיק ובלי צורך מיכאל איתן. הוא אמנם לא קשור לסקנדל הזה בשום דרך. מצד שני כשר האחראי על המיחשוב הממשלתי, לא רואים שהוא יוצא מגדרו כדי להבהיר את חומרת הפרשה ולטהר את משרדי הממשלה מן ההפקרות והרשלנות בטיפול במידע ממוחשב.
מחלה של פקידים 586065
ד. כמי שמתנגד לעמדותיו הפוליטיות של מיכאל איתן בתחומים אחרים, אני לא יכול להצטרך לקריאתך. הוא לא אחראי על המחשוב הממשלתי. נתנו לי תיק מינימלי ("שיפור השירות לציבור") כי זה מה שהיה. בתחום הזה, לפחות בתחום המחשוב, הוא בינתיים די מועיל.

נראה שבינתיים הוא מנסה להשתמש בפרשה הזו כדי לחסום את הצרה הגדולה יותר שצפויה. אני שוב מפנה אותך לכתבה מתגובה 585962. ממה שאני רואה לא מעט אנשים אחרים שותפים לדעה הזו. בפרט מבין מתנגדי המאגר הביומטרי (גם אילה מהצד השמאלי של המפה, שאינם חשודים כתומכי ליכוד, באופן כללי).

לדוגמה:
מחלה של פקידים 586359
טוב. ערבבתי (או אולי הוא מערבב) את הגדרת תפקידו הנוכחית עם הקודמת ("סגן שר במשרד רוה"מ ממונה על היערכות ישראל לעידן המידע" או שמא "המדע" כפי שכתוב באתר הכנסת. מי יידע?). אתקן עצמי בכל מקרה: אם מקימים את המאגר הביומטרי מאחורי גבו של השר איתן ותוך התעלמות מהשגותיו, הדבר רק מוכיח כמה מיותרת משרתו. הדרך היחידה שלו להוכיח יושרה ציבורית היא להחזיר את המפתחות ולהודות שהמשרה מיותרת.
מחלה של פקידים 586034
1. אין לי בעייה עם קיום המאגר אלא עם הדלפתו. אני מקווה שלקחים מן הפרשה ייושמו על אבטחת המאגר הביומטרי.
2. למרות האחריות המיניסטריאלית לאבטחה הבלתי ראויה שהמאגר קיבל, מה שאיפשר את גניבתו דרך משרד הרווחה, אני משער שהאחראים לליקוי נמצאים בדרג נמוך יותר ומהם לדעתי צריך להיפרע.
אל תהיה תמים 586092
המאגר הביומטרי יודלף. השאלה היחידית אם זה יקח שבוע או פחות. אמצעי אבטחה חזקים? זה רק מצחיק את מי שבאמת רוצה את המידע.

אתה ואני לא נגיע אליו. אבל חוקר פרטי? תוך דקות...
אל תהיה תמים 586095
אם הוא יפרץ תוך שבוע (ונדע מזה) זה אומר שתהיה לנו אזהרה לפני שנחויב להיכנס אליו.
מילת המפתח בתגובתך היא 586096
''ונדע מזה''
הפורצים לא ירוצו עם זה לעיתון- יש להם נכס ביד...
אל תהיה תמים 586100
למאגר יהיה כמובן פיילוט מסודר שבו יבדקו את זה. ר', לדוגמה עוד דיווח של עירא אברמוב:
אל תהיה תמים 586097
ליתר דיוק: הטענה נגדו היא שאפשר להסתדר בלעדיו. מדינת ישראל לא יכולה להסתדר ללא מרשם תושבים. מדינת ישראל חייבת תעודות זהות שמזהות טוב יותר. אבל לא חייבים מאגר ביומטרי מרכזי. ר' גם תגובה 517607 לפני שאתה מעלה טיעונים בעד ונגד.

אחד הדברים שהתבררו בדיונים בשנה האחרונה שהדרישה למאגר המרכזי באה מצד המשטרה והשב"כ שהיו צריכות להשתמש במאגר המרכזי לאתר אנשים, בלי קשר למטרה המקורית והמוצהרת בחוק של החלפת תעודת הזהות במשהו מוצלח יותר.
אל תהיה תמים 586120
ארה"ב מסתדרת בלי מרשם תושבים. אם אתה לא רוצה - לא תהיה לך ת"ז.

אז אולי נבטל אותם גם? (ת"ז אגב, הם יותר בעייתיות ממאגר ביומטרי, כי כל נותן שרות דורש אותם, ויכול לזהות אותך על פיהם).
אל תהיה תמים 586131
הזכרתי שם כבר את ארצות הברית: תגובה 518267. הם הכניסו משהו ששקול למספר זהות בדלת האחורית. כמוכן: כל מדינה דמוקרטית חייבת מרשם אזרחים מדויק בשביל למנוע הצבעות כפולות בזמן הבחירות.

אני יכול לבחור האם להציג את תעודת הזהות שלי בפני אנשים שונים. קשה לי יותר לבחור האם להציג את פני ברחוב או לא. אני גם לא רוצה להיות מוכרח להתחיל להסתובב עם כפפות.

משהו אחד שקרה מאז הדיון ההוא: בבריטניה עלתה ממשלה חדשה והחליטה לבטל את פרוייקט תעודות הזהות הביומטריות.
אל תהיה תמים 586132
אני לא יודעת מה איתך, אבל אני עם הת''ז שלי מסתובבת רק כשאני הולכת להצביע.
רוב האחרים מסתפקים ברשיון נהיגה.
אל תהיה תמים 586140
אני מכיר לא מעט אתרים שדורשים מספר תעודת זהות כחלק מתהליך ההרשמה. זה מזהה יחודי מאוד נוח למי שכותב אתר בארץ.

יש לציין גם שתעודת הזהות באר מזהה פחות טוב מאשר רישיון נהיגה. כל המהלך הנוכחי התחיל מהדרישה ליצור תעודת זהות משופרת. הדוגמה הבסיסית: לא מופיע עליה השם באנגלית: היא חסרת ערך למי שאינו דובר עברית. היא גם קלה יותר לזיוף. דרכון ישראלי הוא מזהה מוצלח יותר מאשר תעודת זהות ישראלית. בתור מי שמדי פעם צריך לבדוק זהות או להוכיח זהות, חשוב לי להקפיד על כך.

דרך אגב, בשנה האחרונה הייתי צריך להצטלם לרישיון נהיגה. הקפדתי לעוות את פני כך ש(אולי) הצילום לא יתאים לזיהוי ביומטרי בשל הזזת מיקום הסנטר. אני לא אוהב לשקר לרשויות, אבל אני לא אוהב את זה שהמאגר של משרד התחבורה הוקם בהליך לא תקין.
אל תהיה תמים 586185
מספר - כן. אבל לא הצגתה.

תעודת הזהות לא אמורה להיות בעלת ערך למי שאינו דובר עברית. באיזו סיטואציה אתה אמור להציג את תעודת הזהות שלך בפני מי שאינו דובר עברית? לאיזה לא-דובר-עברית יש הסמכות לבקש ממך את תעודת הזהות?
שוטר ערבי 586189
שוטר ערבי 586191
לא מקבלים אדם למשטרת ישראל אם אינו דובר עברית. גם אם הוא ערבי.
מחלה של פקידים 586038
מה שכן, כל שונאי הפקידים של משרד האוצר ישמחו להיזכר שמשרד האוצר הוא (הוא? היה?) אחראי על פרויקט המחשוב הממשלתי.
מחלה של פקידים 585962
יש מי שאומר שכל זה עוד יקרה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים