586426
3 + 8 מסכם את הנושא הלא מסובך הזה.
586577
לא הבנתי מה טוב ב-‏8. מתעסקים כאן הרבה ב"יתרון" של פיטורים קלים ואיך מפחיתים אותו, כאשר עבור חברות הקבלן פיטורים קלים הם לא מטרה בפני עצמה, אלא דרך להפחית שורה ארוכה של זכויות עובד כולל פיצויי פיטורים.
אנשים שמפוטרים מעובדי קבלן לא לוקחים את זה אישית אחרי שהם מדברים עם מפוטרים אחרים. עובדים מעולים מפוטרים כדי שלא יגיעו לרף שממנו יצטרכו להעניק להם זכויות של עובדים רגלים.
הרבה חברות קבלן לא עובדות כפי שיש מדמיינים, בצורה מסודרת. הרבה מנוהלות על ידי הבן דוד של האח של החבר של, ולפעמים אנשים מפוטרים כי מישהו צריך עבודה זמנית ואפילו לא נעלבים (מה יעזור להם להעלב. הם או יחזרו כשיקראו להם שוב או לא יחזרו)
בתור בנאדם שגר בשכונה שרבים מתושביה עובדי קבלן, גיליתי גם טריק נפוץ כלפי אלו שמתקשים לקרוא את התלוש. נשים אתיופיות מבוגרות, עולים חדשים מבוגרים - קורבן קל, שתדיר נעלמות להם שעות, ושעות נוספות נעלמות חודשים ברציפות.
מנהלי העבודה בחברות כאלו עשויים להיות מזן מיוחד - זה שהמעסיק מסכים להחזיק, זה ששותק כשדופקים את העובדים. מה דעתכם על איסוף זבל, בחורף או בקיץ, בלי כפפות? או עם כפפות מתפוררות? מנהל עבודה שדואג שיהיה לעובדים שלו כל מה שצריך בשביל לעבוד, מחזיק חצי שנה לפני שזורקים אותו. כזה שיודע לעשות קומבינות טובות ולחסוך לבעל הבית, יכול הרבה פעמים לעשות קומבינות רווחיות, למשל לרשום לבן שלו שעות נוספות בסך של 6000 ש"ח כל חודש (כאשר אלו בהתאם נעלמות מהתלושים של אלו שלא עולים על זה). המערב הפרוע.
לא ולא 586857
סעיף 8 הוא סעיף בעייתי מאוד, זה מדרון חלקלק לעבר הגדלת אחוזי האבטלה, האימתניים ממילא.
מה הוא בכלל הפירוש של "הגדלת היכולת... לפטר"? האם מעכשיו יוכלו מעסיקים לפטר את עובדיהם על סמך "עבירות" צנועות יותר מבעבר?
והאם מטרת הקבלנות לא הייתה מלכתחילה פיקוח צמוד יותר על העובדים?
מה שצריך לעשות הוא להגדיל את הפיקוח על הסטנדרטים של תנאי ההעסקה באופן משמעותי: בכל צורות ההעסקה ובכל התחומים. ברגע שהתנאי הזה מתקיים מה בכלל עוד צריך?
לא ולא 586862
'מטרת' הקבלנות, או לפחות אחת ממטרותיה, הייתה לעקוף את הבעיה, מבחינת המעביד, שבכך שעובדים מסויימים אין סיכוי לפטר בין אם הם עושים את עבודתם ובין אם לא(וכמובן, שעובדים מסויימים - מחלקת התה של ההסתדרות כמשל, אין לי מושג מתי היה תפקיד כזה - ממלאים עבודות-שכר-נמוך עם תנאים טובים, כי הם עובדי המוסד, והמעסיק כנראה לא מעוניין, כדרכם של מעסיקים, לשלם יותר ממה שהוא ממש חייב). זה לא עניין של פיקוח דווקא: זה עניין של גמישות.
לא ולא 586867
אלו הן הצדקות ותירוצים. מטרת הקבלנות היתה להוריד את עלויות העבודה. ענייני הגמישות וחוסר היכולת לפטר: אפשר היה לתקן את ה"קשיחויות " הללו. עבודת קבלן- מושג הכולל קניית שירותים-לא צמחה רק בארגונים ששם "קשה עד בלתי אפשרי לפטר" וגם אינני בטוח ששם היא התחילה.
לא ולא 586869
לעיתים קרובות, שכירת קבלן אינה זולה יותר. רק מספקת שירות יותר גרוע.
לא ולא 586870
שכירת עובדי קבלן תמיד זולה יותר כתהליך וכמכלול. לא נכון לעשות את החשבון של אדם מול אדם. במקרו, שימוש מאסיבי בעובדי קבלן דוחף את השכר הכללי- לפחות של דרגות השכר הנמוכות, כלפי מטה. שיטת עובדי הקבלן איפשרה גם לצמצם את הנוהג של שיפור השכר לשכירים כתוצאה מותק וכד'.
לא ולא 586871
עלות שכרם של העובדים - נמוכה יותר.
אבל עלות השירות כמכלול - אינה נמוכה יותר.
כמדומני, גם במקרה הפרטת שירותי האחיות וגם במקרה הפרטת מנגנון קביעת ההנחה למעונות היום - השירות עולה יותר, וטוב פחות.

יש לך קבלן שצריך להרוויח, ככלות הכל.
לא ולא 586875
עבודת קבלן כמו העובדים הזרים לוחצים את שוק השכר כלפי מטה -לפחות את שוק המקצועות בהם מועסקים עובדי הקבלן. . אם נקח את תחום ההוראה והעבודה הסוציאלית: מוכרי השירותים וחברות כ"א הם פקטור נוסף שמפעיל לחץ כבד על הממשלה להתנגד לתביעות שכר של העובדים הסוציאלים והמורים.
לא ולא 586876
כשמפריטים שירות ציבורי יש לפחות 7 צדדים

משרד האוצר כנציג הקופה הציבורית

ועד העובדים של המשרד שמספק את השרות ושמייצג את האינטרסים של העובדים שתפקידיהם לא הופרטו

העובדים שעבודתם הופרטה

עובדי הקבלן

הקבלן עצמו

הציבור שמשתמש בשרות

הציבור שלא משתמש בשרות

.
כשאת אומרת שהשרות עולה יותר למי את מתכוונת?
לא ולא 586880
עולה יותר לקופת המדינה.
לא ולא 586884
''קופת המדינה'' איננה משהו שיש לו חשיבות בפני עצמו, כלומר מטרה למלא את קופת המדינה וזהו היא מטרה מופרכת. היא מביאה את מי שמנהל את קופת המדינה להתייחס למדינה כארגון שמטרתו רווח. קיימת המדינה שאמורה לתת שירות לאזרחיה והם אמורים לשלם מיסים. כשמפריטים שירות, הוא עולה בסופו של דבר יותר לאזרחים. הנימוק שזה מעשיר את קופת המדינה הוא נימוק מופרך. השאלה היא מה השימוש שהמדינה עושה בכסף שנחסך ע''ח האזרחים. החשיבות של קופת המדינה היא השימוש בכסף שנמצא בה.
לא ולא 586888
קופת המדינה ברוב המדינות (אם לא כולן), ודאי וודאי במדינת ישראל, היא בגרעון, לא בעודף. המטרה אינה "למלא את קופת המדינה" אלא לשמור את החוב הלאומי (=החובות שאנו מורישים לילדינו ונכדינו) תחת שליטה, כך שהטענה כאילו מישהו רוצה "להעשיר את קופת המדינה" היא המופרכת.
לא ולא 586892
השאלה היא מה מעמידים המגינים על קופת המדינה כמשהו שמסכן אותה. קרא פוסט של קרוגמן בבלוג שלו. כפי שהספקתי להכיר אותך, אתה ודאי מיחס את הסכנה לקופת המדינה במה שקרוי "סוציאליזם" או מדינת רווחה. אם אינני טועה החוב בשוודיה הוא 40+% מהתוצר.
לא ולא 586958
אני מייחס את הסכנה לקופת המדינה להתנהגות מופקרת וחסרת אחריות כלכלית (שנובעת בד''כ מפופוליזם של פוליטיקאים). סוציאליזם הוא רק אחת הדוגמאות לכך.
לא ולא 586891
מה שאני מתכוונת הוא, שלא פעם שירות מופרט עולה למדינה יותר ממה שעלה אותו שירות, בתקופה שסופק ע"י הממשלה.
אם הנימוק להעסקת עובדי קבלן הוא עלות - לעיתים מתברר שאין כל חיסכון בזה, ונתתי שתי דוגמאות.

יוצא מזה, שהעובדים נעשקים, הציבור מקבל שירות גרוע, ולמדינה זה עולה יותר.
לא ולא 586893
את צודקת.
לא ולא 586942
ניחוש שלי בלי לבדוק

כנראה ששכחת איזה פריט החשבון העלות למדינה (אולי חישבת לפי משכורת בסיס במקום לפי עלות עובד או משהו כזה)

כי עד כמה שאני יודע משרדי ממשלה לא יכולים לחרוג מהתקציב בלי אישור ואני לא חושב שיאשרו הפרטה שלא חוסכת כסף אלא אם כן מביאים איזה הסבר משכנע למה כדאי להפריט למרות העלות הנוספת

או שמדובר בשחיתות לשמה (גיסו של הקבלן נשוי לבת של בייניש או משהו כזה)
לא ולא 586960
מביאים תחשיב שתוך שלוש שנים תהיה ירידה בעלויות התפעול.
לא ולא 587012
א. אאל"ט יש לא מעט מקרים של שחיתות לשמה.
ב. יש את נושא האידיאולוגיה - מדינה לא יכולה לנהל / מדינה לא יכולה לתפעל / השוק הפרטי עושה הכל הכי טוב ולכן צריך לתת לקבלן לעשות את זה / מדינה בכלל לא צריכה להתעסק עם זה. ואז, שווה להפריט גם אם זה עולה אותו דבר / עולה יותר.
ג. מחליפים קבלנים כל כמה זמן, נכון? כשמפריטים לראשונה, לוקחים את זה שנתן את ההצעה הכי זולה. הוא נותן שירות מחורבן, או שהוא בא לבכות שהמחיר לא תואם את העלויות בפועל וצריך להגדיל את התקציב, או שניהם כאחד‏1. מחליפים את הקבלן. הפעם בוחרים את זה שלא נתן את ההצעה הכי זולה, בכוונה תחילה. כאן, כבר נעלם החיסכון, ומתחילה עלות זהה או גבוהה יותר. הקבלן נכנס לתקופת הרצה, בה הוא נותן שירות מחורבן כי הוא עוד לא למד את העבודה. אחרי שהוא ילמד, הוא יתן שירות מחורבן כי הוא צריך להרוויח‏2.
ד. ברגע שהפריטו, הורידו תקנים. להחזיר את הגלגל אחורה - מסובך. כי אז צריך להוסיף תקנים. אמנם בחישוב הכולל, קבלן עולה אותו דבר או יותר, לתקציב המשרד. אבל עובדים ישירים באים מסעיף משכורות, ועובדי קבלן - מסעיף ציוד (נניח). משרד האוצר, כמדומני, נכון להוסיף תקציב לסעיף ציוד, אם זה לצורך הפרטה. עיין סעיף ב'.

1 מקרה הפרטת שירותי אחיות בתי הספר - קבלן א': האגודה לבריאות הציבור.
2 מקרה הפרטת שירותי אחיות בתי הספר - קבלן ב': נטל"י.
לא ולא 587334
תוכל להרחיב מעט בנושא, כיוון שעמדתך איננה מובנת לי?

המדינה נותנת שירות לאזרחיה: בונה בתי ספר, מעסיקה מורים, מפנה אשפה, תופסת גנבים, שומרת על הגבולות, וקונה מכונית משוריינת לראש הממשלה. כל זה עולה למדינה X שקלים מדי שנה.

המדינה גובה מסים: אגרות, מס חברות, מס רווחי הון, מס הכנסה, מס ערך מוסף, מכס, ובלו. כל זה מכניס למדינה Y שקלים בשנה.

האם יש קשר בין X ל־Y? האם אמור להיות קשר שכזה? מהי מטרת המע"מ אם לא מילוי קופת המדינה?
לא ולא 587335
בודאי שיש קשר בין X ל-Y .בגלל זה אם הקשבת לדברי יוסי זעירא ואביה ספיבק-http://cafe.themarker.com/post/2361733/ -היית רואה שהם מתמקדים בגרעון ולא במסגרת התקציב. הם גם טוענים שצריך לגלגל חזרה את הרפורמה במס של ביבי נתניהו 2003. האידאולוגיה של הרפורמה היתה בנויה על הנחה שהורדת המס תביא להשקעת הכספים במשק והגדלת הצמיחה. זה לא קרה.הכסף שהתפנה, הושקע בחו"ל -יצא יותר כסף מישראל מאשר נכנס אליה. הכסף הושקע ברכישת חברות והגדלת העוצמה והריכוזיות ולא בהשקעה בייצור. לכן לדבר על קופת המדינה ולעשות את הדברים הללו, הוא אקט ציני. המטרה האמיתית היא הקטנת תפקידיה של הממשלה במשק הישראלי. קח את ההסבר ששמעתי אתמול מסגן הממונה על התקציבים באוצר לגבי המשבר במערכת הבריאות:
הוא ציין שההסכם שנחתם היה ההסכם היקר ביותר שנחתם. הוא כמובן לא הזכיר את העובדות שבמשך 15 שנה מייבש האוצר את מערכת הבריאות. במדינת ישראל לא חודשו התקנים משנות ה-‏70. במדינת ישראל יש ירידה מתמדת של מספר מיטות ל-‏1000 נפש. במדינת ישראל, למעלה מ-‏40% מההוצאה לבריאות היא הוצאה פרטית. אלו נקודות על קו תהליכי. העניין הוא של חלוקת העוגה הלאומית שכוללת גם הפחתות מיסים לשכבות העשירות. הזכרת הקופה היא במילים אחרות אמירה שהקופה קיימת לצרכים אחרים ולא הצרכים שלך.
בדו"ח טרכטנברג כמדומני כתב את סעיף הבריאות מי שהיום ממונה על התקציבים-גל הרשקוביץ-והיה הרפרנט של הבריאות. התייחסות:http://www.themarker.com/consumer/health/1.1484185 הקופה הציבורית.
לא ולא 587340
איציק, אתה פורש אג'נדה רחבה במקום להסביר לי מהו הקשר בין X לבין Y, לשיטתך. אינני מכירה את העמדה של זעירא וספיבק בעניין זה, ואם אתה מסכים איתם, אודה אם תפרט אותה. האם הזכרת הקופה (‏Y-X) היא עבירה מוסרית כלשהי?
לא ולא 587383
קראי את הקישורים.
לא ולא 587428
קראתי את שני הקישורים, ולא הצלחתי למצוא שם שום דבר רלוונטי לשאלה שלי: האם לשיטתך גביית המסים צריכה (לכסות/להתקרב/לעמוד באותו סדר גודל) עם הוצאות הממשלה. האם יש חשיבות למספר השקלים שבידי האוצר בסוף השנה? מהי?
לא ולא 587433
גביית המיסים צריכה לכסות את תקציב הממשלה. ישנו גרעון קטן שהוא מובנה ומקובל. בזה מסכימים גם טרכטנברג וגם הכלכלנים שייעצו למחאה-אביה ספיבק, יוסי זעירא, לאה אחדות. תפיסת האוצר מתמקדת בשמירה על גודל ההוצאה-גודל התקציב, כבסיס למסגרת שתשמור על הכלכלה הישראלית ותמנע ממנה להגיע למצבם של מדינות ה-PIIGS (פורטוגל, אירלנד, איטליה, ספרד ויוון). הצוות המייעץ למחאה מתייחס לאי חריגה מהגרעון -אותו הגרעון שעליו מדברים גם טרכטנברג ופישר- כמה שישמור על הכלכלה הישראלית. הדרך לעשות את זה היא הגדלת מסגרת התקציב על ידי גלגול חזרה של רפורמת המיסים של נתניהו מ-‏2003. אם אני זוכר נכון, יוסי זעירא מציע גם לבצע חלק מהשינויים על ידי הגדלה זמנית של אחוז או שנים של החוב.
מה לא ברור כאן? הויכוח הוא על "גודל הממשלה"-אין הכוונה למספר השרים אלא להקף אחריות הממשלה, הקף ההפרטות והעברה לכוחות השוק.
לא ולא 587439
תודה על תשובתך.
האם אפשר לסכם את דבריך בכך שהפער בין Y-X צריך להיות קטן? עד כמה קטן, אם יותר לי לשאול? 1.7% כהצעת האוצר? 10%?
לא ולא 587505
1.7% הוא העליה המותרת במסגרת התקציב שאמורה לבטא את הריבוי הטבעי. אין לזה כל קשר לרמת הגרעון. יכול להיות גידול במסגרת התקציב ב-‏10% אם במקביל הוגדל מס החברות, הוגדלו המיסים על העשירים וכד'.
הנתון שגם כלכלני האוצר וגם הצוות המייעץ למחאה מסכימים עליו הוא גודל הגרעון.
לא ולא 587509
אופס, התבלבלתי לגבי ה-‏1.7. סליחה.

אבל מהו אותו גודל גירעון מוסכם?
וכמה מן התקציב ראוי לממן באמצעות הלוואות?
לא ולא 587514
אינני זוכר מהו אותו הגודל אך מספיק שיש הסכמה בין יוסי זעירא וספיבק לבין טרכטנברג. כמה מן התקציב ראוי לממן באמצעות הלוואות? כדי לתקן את קלקולי הכלכלה הישראלית הציע יוסי זעירא לממן חלק מהתיקונים ע"י העלאת החוב-נדמה לי שבחצי אחוז תוצר אבל אולי אני טועה. את החוב הזה אפשר ואולי צריך יהיה להוריד אחר כך. אם הקשבת לירון זליכה, שיפור הכנסתם של אנשי המעמד הבינוני והנמוך והעלאת אחוז ההשתתפות בשוק העבודה, יגדיל את הצמיחה, גביית המיסים ומכאן גם את הקופה הציבורית הקדושה. אמרתי קיינס? כמובן שזהו רק חלק מהתמונה; חלק חשוב אחר הוא טיפול בבעיית הריכוזיות ופירוק פירמידות השליטה במשק.
לא ולא 587649
אתה מציג עמדה סבירה והגיונית, שמתייחסת בכבוד לאיזון תקציבי, אבל מקלקל את השורה במילות גנאי ל''קופה הציבורית''.
לא ולא 587670
זה מפני שהמילה ''הקופה הציבורית'' היא למעשה חסרת תוכן . בערך כמו האיש שנקרא ''משלם המיסים''.
לא ולא 587813
למה אתה מכנה את "הקופה הציבורית" כ"חסרת תוכן" אחרי שטענת שגם אתה חושב שיש לדאוג שבסוף השנה היא לא תתרוקן (יותר מדי)?!

אני באמת לא מצליחה להבין אותך.
לא ולא 587830
מפני שהמילה הזאת זוכה בד"כ לשימוש דמגוגי, בדיוק כמו המילה משלם המיסים. למשל הקשיבי לאילן לוין: הוא תמיד יאמר שההסכם עם הר"י היה הסכם מאד יקר ויש לו אחריות לכלכלת ישראל, כלומר לקופה הציבורית. כך היה עם העובדות הצוציאליות.
הצגה של גורם אחד שעליו תקום או תיפול הקופה הציבורית היא הצגה דמגוגית. דוגמא על מה עומדת הקופה הציבורית? על כך שעובדות סוציאליות שהאוצר הפריט את מקום עבודתן יקבלו 4000 ש"ח לחודש. צ'יץ' כשהיה ראש עיריית ת"א, היה מוציא לרחוב את החלשים ביותר כשהיה לו ויכוח עם האוצר. הקופה הציבורית היא גם הורדות המיסים לעשירים במתווה הורדות המיסים, השקעות בהתנחלויות שברור שירדו בהסדר, תכנוני מס אגרסיביים וכד'.
לא ולא 587837
גם אם יש אנשים שמשתמשים במושג באופן דמגוגי, אמירת דבר והיפוכו אינה מועילה לטיעון שלך. או שיש לשמור על ה''קופה הציבורית'' או שאין למושג הזה תוכן. השאלה כיצד נשמור על הקופה, אם באמצעות קיצוץ תקציב הביטחון או העלאת מס הבולים, היא שאלה אחרת. קודם צריך להסכים אם יש למאזן התקציבי משמעות.
לא ולא 587859
זאת הסיבה שהשתמשתי במושג ''גרעון'' ולא הקופה הציבורית.
לא ולא 587995
אבל מה ההבדל בין המושגים (חוץ מכך שלפי דעתך אנשים לא נחמדים משתמשים במושג "קופה ציבורית")?
לא ולא 588026
גרעון הוא ההפרש בין ההכנסות להוצאות כשההוצאות גדולות מההכנסות. הקופה הציבורית היא למעשה התקציב. בגרעון נתון יכולים להיות גדלים שונים של תקציב-קופה ציבורית- תלוי באופי ורמת המיסוי. אם תגרום להקטנת הפערים בחברה, כנראה שגם תגדיל את תקבולי המיסים.
לא ולא 588056
נראה לי שאתה טועה. מי שדורש לשמור על הקופה הציבורית איננו דורש להגדיל את התקציב. הוא דורש שלתקציב יהיו מקורות אמינים.

אבל כיוון שגם אתה שואף לתקציב מאוזן (כמעט) אין לנו ויכוח מעניין כאן.
לא ולא 588060
אינני טועה. אחת הטענות נגד המדיניות הניאו ליבראלית של ממשלות ישראל היא הירידה באחוז התקציב האזרחי מהתל''ג. האחוז הזה ירד יחד עם התקדמות הרפורמה במס- הקטנת מס החברות ומדרגות המס הגבוהות. העלאת מס החברות ומדרגות המס הגבוהות, היתה יכולה להשאיר עודפי גביה גדולים יותר. אפשר היה בכסף הזה להקטין את החוב, להקטין את הגרעון או להגדיל את התקציב. האוצר השתמש בעודפי הגביה להקטנת החוב. הנה לך מקור להגדלת התקציב ללא הגדלת הגרעון. בדו''ח טרכטנברג יש המלצה גם להקטין את המיסים העקיפים במקביל להעלאת המיסים הישירים. לכאורה זה לא יאפשר להגדיל את התקציב (אצל טרכטנברג יש העברה מתקציב הבטחון לתקציבים האזרחיים). מה שיכול לקרות אם יורידו את המע''מ וגם ירדו עלויות החינוך וכד'- הציבור יוציא יותר והירידה בגביית המע''מ יכולה להיות קטנה יותר אם בכלל. את יכולה לקרוא את כל התכנית של צוות המומחים של המחאה החברתית.
לא ולא 588093
אולי המאמר הבא יאיר את עינייך: http://www.project-syndicate.org/commentary/skidelsk...
לא ולא 588096
יפה, תן עוד לינקים לאתרים ''מאירי עיניים'' הממומנים ע''י קרנות של ג'ורג' סורוס...
לא ולא 588101
אני מבין ש''מאירי עינים'' אצלך הם אתרים הממומנים על ידי אוונגליסטים אנטישמיים וכד'.
לא ולא 588103
את הדעות הללו אתה יכול למצוא אצל כלכלנים נוספים כולל פול קרוגמן בבלוג שלו ובניו יורק טיימס. סליחה , האם הניו יורק טיימס ממומן על ידי סורוס? האם הבלוג של קרוגמן ממומן על ידי סורוס? חוץ מזה את מי זה מעניין מי מממן את הלינק? התייחס לתוכן. אם אני עובד במפעל שהבעלים שלו הוא שמאלן אז תאמר שאני ממומן על ידי שמאלן? משהו השתבש במצפן שלך.
לא ולא 588104
האמת שאחרי שהבאת ''הוכחות'' מאתר של סוכנות הידיעות של איראן, סורוס זה כבר שיפור.
לא ולא 588106
סע לשלום אדוני מהפריפריה; אפילו סבלנותי פקעה לדיוני גנון כאלה.
לא ולא 587663
העלאת החוב משמעה גלגול הצרות שלנו על כתפי ילדינו ונכדינו.
בולשביקים כזעירא וספיבק‏1 פסולים לעדות מלכתחילה
---
לא ולא 587669
ואתה אחד מאלו שזועק על שאנשים בשמאל משתמשים במילה "פשיסטים"?
לא ולא 587747
dont get mad, get even
שיעור ההשתתפות בשוק העבודה 587904
זליכה מדבר על הטיית השוק ממוטה-יצוא קצת יותר לכיוון מוטה-צריכה ע"י עידוד ענף "מסחר ושירותים", ונדמה לי שהוא מכוון לעידוד עסקים קטנים.
זה עשוי להיות המפתח העיקרי לצמצום פערים בר-קיימא. מדוע?
כי "קטר הצמיחה של המשק", הלוא הוא בליל התעשיות המתקרא "הייטק", מצד אחד מהווה כמחצית מהיצוא. מצד שני אין בו ייצוג מספק ללא-אקדמאים, ערבים, חרדים, תושבי פריפריה, יוצאי אתיופיה ושאר קבוצות עניות ו"לא מקושרות". כל הקבוצות הללו משתרכות הרחק מאחור, כך שיש לנו למעשה "שתי מדינות", די חופף ל- חמישון העליון וכל היתר. למשל ד"ר מומי דהאן חקר את תופעת הצעירים הערבים המובטלים, מהזווית הכלכלית: http://www.youtube.com/watch?v=8nDf2SjYRRI

ההטיה המוגזמת ליצוא מועצמת גם ע"י חוק עידוד השקעות הון, שבפועל מסבסד רק מפעלים מייצאים (יש איזו יוזמת חקיקה לכלול גם מפעלים אחרים כדוגמת פרי הגליל שנמצא כיום בכותרות).

בנוסף על הציר הון-מול-עבודה המשק הוא מוטה-הון וכדי לאזן אותו יש לצמצם את ההעסקה דרך חברות קבלן ולחזק את העבודה המאורגנת.
יחד עם זאת קיימת הבעייה שארגון העובדים המשמעותי היחיד, ההסתדרות, נשען על כוחם של ועדים חזקים של מונופולים ממשלתיים (חברת החשמל, הנמלים) ואוליגופולים (הבנקים) - שהם תרמו את חלקם לעיוות הזה מלכתחילה. הממשלה והשוק הפרטי לקו במחלת עובדי הקבלן בין היתר כדי להימנע מ"התעסקות" עם ועדים חזקים כאלו.
בהקשר זה נראה שיש התגברות מבורכת של תופעת התאגדות של עובדים, כגון טכנאי חברת הכבלים.

ועם כל הכבוד לזליכה - הוא מציג את עצמו בספרו כאדריכל התכנית הכלכלית של נתניהו מ-‏2003, מבלי לציין את התרומה המשמעותית (והשלילית!) של תכנית זו למה שזליכה עצמו מכנה "אנורקסיה" של השירותים הציבוריים.
שיעור ההשתתפות בשוק העבודה 587968
זליכה איננו סובל מאגו נמוך. הוא היה צריך לדעת שפוליטיקאים ישתמשו בחלק מהצעותיו אבל שימוש מבחינת חצי אמת גרועה משקר. היה כלכלן אמריקאי שהיה יועץ לרופורמות של פוטין- ג'פרי זקס. השתמשו ביקרה שלו ולא יותר.
טענתו העקרית של זליכה היא טענה קיינסיינית: צריך להשאיר יותר כסף אצל האזרחים הפשוטים כדי שיוציאו אותו, מה שיגביר את הצריכה וביתר שוויוניות.
לא ולא 586883
אילולא שהמנגנון שאתה מציע לתיקון ה'קשיחויות' האלה הוא קשוח כמעט כמוהן, ולא פעם ראשונה, אפשר היה להאמין לך.

ומלבד זאת, למרות הויכוח - מי שמכיר את הנתונים של ארגונים ממשלתיים אכן רואה שלפעמים עובדי קבלן יקרים יותר דווקא (שלא לדבר על 'עובדי קבלן' במשכורת גבוהה, שהם סיפור אחר לגמרי אבל גם שם צילה של הקביעות מהלך אימים מעל לארגונים מסויימים, כפי שהוכיחה תביעתו של הקבלן החיצוני מחיל-הים נגד צה''ל והשינויים בחוזה שבאו בעקבותיה).
לא ולא 586885
על איזו תביעה אתה מדבר?
לא ולא 587079
פלוני שעבד בתור קבלן (פרילאנסר) בחיל הים, תבע את חיל הים אחרי כמה שנות עבודה בדרישה להכיר בו כמועסק (ולא פרילאנסר), ועל כן לתת לו רטרואקטיבית את הפנסיה והקרנות והזכויות של עובד קבוע. דרישה הגיונית אילולא שמלכתחילה היה ברור גם לו וגם לחיל הים שהוא מקבל יותר שכר מעובד קבוע כי הוא עצמאי ולא שכיר (ככה זה, שכר עובד צה''ל הוא לרוב ממש לא גבוה, אבל קביעות וזכויות יש לו). לא יודע אם המשפט הסתיים ומה עלה בגורלו, אבל מאז צה''ל מחתים כל קבלן-משנה או חברה שמספקת לצה''ל שירותי כ''א - ממרצים למזרחנות ועד לעובדי נקיון - על אוסף שלם ומכובד של טפסים שנועדו למנוע בדיוק את התביעות הרטרואקטיביות והכניסה לעבודה, ובנוסף מטיל מגבלות על פרק הזמן שבו אפשר לעבוד בתור קבלן חיצוני עבור צה''ל, ועוד כהנה.
לא ולא 586887
עם מי בדיוק אתה מנהל כאן שיח? היכן ראית שהצעתי מנגנון כלשהו? אני משוכנע שתוכל למצוא פה ושם עובדי קבלן שיקרים יותר לממשלה. הלוז של השיטה אמור להביא מספר דברים:
1. לבטל את הקידום וזחילת שכר על פי הותק. אתה יכול להביא שני עובדים שהחלו לעבוד ביום מסויים ולהראות שעובד קבלן יותר יקר. קח תהליך של 10 שנים ותשווה את השכר.
2. ללחוץ את כל שוק השכר - לא ברמות הניהול -כלפי מטה -גם עובדים זרים מקדמים את המטרה הזאת.
המילים "גמישות שוק העבודה" כוללות גם הורדת עלויות.
לא ולא 587077
זה לא היום הראשון שלך באתר, וגם שלי לא.
1. יש מחקרים שהראו שבמקרים רבים עובדי קבלן, לאורך שנים, יקרים יותר. כמובן, פנסיה תקציבית משנה את זה.
2. יש הבדל תהומי בין זחילת שכר לפי הוותק במגזר הפרטי לציבורי. על איזו מהזחילות אתה מדבר?
3. 'כל שוק השכר'? תמהני.

גמישות היא היכולת של מעסיק להעסיק כשהוא צריך ולא כשהוא לא צריך. מן הסתם זה מצמצם עלויות, אבל לא בגלל עלות העבודה דווקא אלא בגלל שאתה לא צריך להעסיק עובד ל-‏12 חודש אם אתה צריך אותו למעשה לחודש בשנה.
וכדי למנוע פגיעה מיותרת בעובדים, צריך להקפיד על הזכויות הסוציאליות שלהם; אבל זה לא אומר להפוך כל עובד לעציץ.
לא ולא 586890
לצערנו, הכל יקר יותר מעובדים זרים+ קבלן עובד זר שמעסיק אותם.
כנראה שהשאלה מלכתחילה לא עמדה על כסף אלא אולי: "קבלנות או סבלנות"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים