אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587396
כשראיתי את הכותרת של הסקר קצת חששתי, כי אני לא מחזיק מעצמי אקולוג דגול במיוחד.
התברר לי להפתעתי שאני מקיים לא מעט סעיפים:
אני מקפיד לזרוק ניר, קרטונים, מיכלי פלסטיק (אנחנו כמעט לא קונים בקבוקי שתיה, אבל גם מרכך כביסה, אקונומיקה ושוקולית באים במיכלי פלסטיק שניתנים למחזור) וסוללות למיכלים המיועדים לכך ולזרוק בגדים משומשים למיכלי איסוף לנזקקים (ע"פ הצהרתם, מה שלא ראוי ללבישה מועבר למיחזור).
אין לי מייבש כביסה (וגם לא מדיח כלים), אני מקפיד לקנות נורות חסכוניות (למעט נורות 40-60 וואט לגופים עם נורות חשופות משקולים אסתטיים ומניעת קרינה מיותרת), אבל לא מחליף את שלוש נורות הלהט בנות ה-‏6 שעדיין לא נשרפו (גם יומן יגיע).
אני מכין קומפוסט מהפסולת האורגנית ומהדשא הקצור והעלים שנשרו, לא מדפיס שום דבר ולא קורא עיתונים (I-PAD מאוד נוח לקריאה ולקרוא מסמכים בעבודה יותר נוח לי מהמסך - אפשר למצוא במהירות את הפסקה הדרושה).
יש לי (רק) שני ילדים, אבל זה לא מסיבות אקולוגיות ועד לא מזמן הם היו מתרחצים ביחד (הבן הודיע שמספיק לפני מספר שבועות), אבל זה היה משיקולי חסכון בזמן ולא מים.

אבל יש לי גם חצי לא אקולוגי:
אני נוסע לעבודה וחזרה 100 ק"מ ביום (אשתי חצי מזה, אבל היא גם נשארת בבית חלק מהימים) וגר בישוב כמעט חסר תחבורה ציבורית, בבית צמוד קרקע, שלצידו מדשאה גדולה וצמחיה נוספת שאני מעריך את צריכת המים שלה בכ-‏150 ממ"ק בשנה.
אני לא מקפיד על אף אחת מהאפשרויות הנוגעות לקניה אקולוגית של מצרכים (יד שניה, מקומי, שקיות, חיתולים כשהיה רלוונטי, חומרי ניקוי אקולוגיים) חוץ מזה שאני משתדל לא לקנות מה שאני לא באמת צריך.
אני טס (עם המשפחה) לפחות פעם בשנה לטיול בחו"ל (אבל בד"כ קרוב - לאירופה) ואוכל בשר (או עוף או דגים) לפחות 5 פעמים בשבוע (וב-‏3 מהם גם שולחים לי את האוכל מהמסעדה לעבודה כשהוא ארוז באריזות לא מתכלות).

אני חושב שהתרומה העיקרית שלי לאיכות הסביבה היא העבודה שלי: החברה שאני עובד עבורה בונה את Ivanpah Solar Power Facility [Wikipedia] ומתכננת עוד כמה כאלה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587397
מה העניין עם טיסות? מישהו מעדיף לשוט מהארץ? ואם זה פעמיים בשנה, זה די זניח.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587400
תסתכל על הטבלה הבאה, נסה לחשב כמה גרם פד"ח פולטים בטיסה הלוך חזור ליעדים שונים לעומת נסיעה בימים רגילים ואז תגיד לי אם זה זניח.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587401
קרא שוב את הטבלה. המספרים בה לא ענו על השאלה האם מטוס עם 400 נוסעים פולט יותר ממכונית עם שני נוסעים.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587402
הנתונים הם לאדם. לדוגמה ברכבת זה 0-250 והם כותבים "*טביעת כף הרגל הפחמנית של נסיעה ברכבת נמוכה מזו של נסיעה רכב משפחתי או של רכב 4X4, מפני שהאנרגיה המשמשת להנעת רכבת מתחלקת על פני מספר רב יותר של נוסעים."
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587404
החישוב שם ליין מיובא נראה לי שתמוה. בהנחה שמדובר בהובלה בים ברוב הדרך, הרי שזו דרך הובלה יעילה יחסית. מה המקור למספרים הללו? הם מתייחסים לארץ?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587405
הבעיה עם הובלת יין בים היא שהמון מתנדף.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587410
ברצינות? מבקבוקים?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587411
יצאנו מסיוטה עם שני בקבוקי שלוש ליטר של וויסקי משובח חופשי ממס וכארבעים קרטונים של ליטר יין ספרדי, עד פאלרמו בחמישה ימי הפלגה לא נשאר כלום.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587451
נתקלתי בתופעה דומה גם ביבשה, אני חושב שהבעיה היא בבקבוקי הזכוכית.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587471
ואני חושב שהבעיה היא במנעול של הארגז...
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587470
שוב? כבר סגרנו את הפינה הזו. פד"ח הוא לא זיהום אויר, וטבלאות כמו הנ"ל הן בולשיט מוחלט.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587415
תנוח דעתך. אין מעבורות.
הנמנע מטיסות מגביל עצמו לירדן ולמצרים.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587416
יש המון קרוזים ואפשר להגיע בהם לאירופה. אפשר גם להצטרף להפלגה ביאכטה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587419
קרוז, בעליל, זו לא הפלגה נוחה. אם אתה בסך הכל מעוניין להגיע ליוון, לא לבלות במלון צף, נמצאת משלם הרבה יותר מדי ומבלה בספינה הרבה יותר מדי, על פחות מדי. ובקרוזים, הם לא מאוד מעוניינים בנוסעים לכיוון אחד בלבד, או בנוסעים לכיוון אחד, שמחכים שבוע ביעד, ואז חוזרים איתם. מה שמאלץ אותך לשלם על שני קרוזים.
להצטרף להפלגה ביאכטה - בשביל זה אתה צריך להכיר יכטאים. עוד משהו שלא כל אדם יכול לעשות.

ועצומה בעניין:
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587420
מה הם רוצים משר התחבורה? למה לא לנסות לפנות לחברות מעבורות מיוון/קפריסין/איטליה/טורקיה?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587424
אם לא היו טיסות מהארץ, היית פונה לחברות מחו"ל ומציע להן לפתוח קו טיסות?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587426
כן. ז''א אם הסיבה שאין מעבורות היא בגלל שמשרד התחבורה מונע מחברות מעבורות להקים קווים לישראל אז הייתי פונה לשר התחבורה, אבל אם אין מעבורות משום שחברות המעבורות חושבות שזה לא כדאי, אז הייתי פונה אליהן. את בטח לא מתכוונת שמדינת ישראל תסבסד מעבורות לאירופה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587438
הנה למה לפנות למשרד התחבורה:
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587421
סיפרו לי שספינות משא מסויימות מוכנות לקחת נוסעים (ואפילו את המכוניות שלהם) על בסיס מקום פנוי בתנאים ספרטניים למדי.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587422
מצאתי:
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587425
קרא שוב את השורה הראשונה, זו שיש תחתיה קו.

_________________
אגב, לפני כמה חודשים ניסיתי לבדוק את העניין, הואיל ושקלנו לנסוע ליוון בדרך זו. כשלנו.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587434
קראי שוב את השורה השניה, זו שמתחת לקו. אני מכיר מישהו שהשתמש בשירות הזה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587445
אוי, חבל שהאפשרות הזו לא היתה קיימת לפני כמה חודשים. תשמעו סיפור ותבינו למה.

אחר-צהריים אחד באמצע מאי האחרון, בעוד אני יוצא במכוניתי מקיבוץ שער העמקים, ראיתי רוכב אופניים מפדל בכבדות בעלייה לכיוון טבעון, כשהוא גורר אחריו עגלה עמוסה. משהו בו נראה לי לא בסדר, אז עצרתי והתעניינתי בשלומו. מסתבר שהוא תייר הולנדי, שאכן מיד אמר שהוא בצרות, ולכן הזמנתי אותו אלי הביתה (חצי שעת רכיבה משם) כדי לנסות לעזור. אחרי שהוא הגיע אלי הביתה, התקלח, וטרף שתי חבילות רביולי, הוא סיפר לי את הסיפור המוזר הבא.

הוא בחור בן 50 בערך, בלי משפחה, שבערך שנה לפני שפגשתי אותו פוטר ממקום העבודה שלו, ובלי הכנסה קבועה, איבד את הבית שלו. משום מה הוא החליט שהדבר הנכון לעשות יהיה לרכוב באופניים לארץ הקודש, וזה בדיוק מה שהוא עשה, למרות שלא היה לו ניסיון מיוחד ברכיבה "רצינית". הוא רכב אלינו דרך כמה מדינות באירופה, טורקיה, סוריה, לבנון (שם הוא גילה שמעבר ראש הנקרה סגור לתיירים), שוב סוריה, ירדן, ואז ישראל. כשנכנס לארץ, הוא קיבל אשרת שהייה של שישה חודשים בלבד (במקום השנתיים שמישהו אמר לו שאפשר לקבל), שאותם הוא בילה בעיקר באילת, בתור מתנדב/מתאכסן באיזו אכסניה נוצרית (?) שמנהל הולנדי אחר. כשעמדו להיגמר ששת החודשים שלו, הוא יצא לסיני לכמה ימים, מתוך כוונה לקבל שישה חודשים נוספים כשינסה לחזור לארץ, אבל התאכזב כשבפעם הזו אישרו לו שבועיים בלבד. עוד התברר לו שבגלל שהוא החתים את הדרכון שלו בחותמת ישראלית, הוא לא יוכל להיכנס שוב לסוריה או ללבנון, ולכן לא יוכל לחזור לאירופה באופניים דרך היבשה. מישהו שהוא פגש באיטליה, בדרך לארץ, סיפר לו שאפשר להגיע בקלות ובזול מהארץ לאירופה על סיפון של מעבורת/ספינת משא, אבל כשהוא ניסה לברר על האפשרות הזו, הוא העלה חרס. אני פגשתי אותו יומיים-שלושה לפני תום התוקף של אשרת השהייה שלו, כשהוא בדרך לנצרת, בלי תוכניות מוגדרות להמשך. כל רכושו עלי אדמות הסתכם באופניים, העגלה, הציוד הבלוי שעליה, וכמה מאות שקלים בכיס. לא היה לו אף אחד באירופה שיכול לעזור.

הוא אמר שכל יעד באירופה יהיה טוב בשבילו, אז התיישבתי על האינטרנט ועל הטלפון, ומצאתי כרטיס טיסה בכיוון אחד לברצלונה, מאד בזול (נדמה לי שב-$120), עוד באותו הלילה. הצעתי שאקנה לו את הכרטיס ואסיע אותו לשדה התעופה, ושהוא יחזיר לי את הכסף כשיוכל (בידיעה שהיום הזה כפי הנראה לא יגיע לעולם), אבל אז, להפתעתי, הוא אמר שהוא לא מוכן לעזוב בלי כל הציוד שלו, ששקל באזור 60 ק"ג. להעלות את כל המשקל הזה למטוס היה משלש את מחיר הכרטיס, ואת זה כבר לא הסכמתי לממן. הוא, מצידו, לא הסכים שאני אשלח את הציוד במועד מאוחר יותר, במשלוח זול (ואיטי) יותר, וגם לא הסכים לנסות למכור אותו (לא שראיתי איך היה אפשר למצוא קונה, אבל גם האפשרות הזו עלתה). נותרו לו שתי תקוות: הראשונה, שהקונסוליה ההולנדית תממן לו כרטיס טיסה עם כל הציוד, והשניה, שאיכשהו אני (בתור דובר עברית) אוכל למצוא חברת ספנות שתסכים להעלות אותו ואת הציוד על הפלגה לאירופה. נהיה כבר מאוחר, אז הצעתי לו מיטה, וסיכמנו שמחר ננסה לפעול בשני הכיוונים.

למחרת התקשרנו לקונוסוליה, תיארנו את המקרה, ואז נאמר לנו שהגברת הרלוונטית בישיבה, ולכן תתקשר אלינו מאוחר יותר. במקביל, התקשרתי לכל חברות הספנות החיפאיות שמצאתי באתר דפי זהב (למעלה מ-‏20, אם אני זוכר נכון, ביניהן חברת רוזנפלד שאיזי ציין), אבל בכולן נאמר לי שכבר אין יותר פעילות של מעבורות נוסעים מישראל לאירופה, ושאף אחד לא ייקח את הבחור בהפלגה מסחרית רגילה של ספינת משא. כרטיס ל"קרוז" היה מאד יקר, יותר מאשר להטיס את הציוד. השעות עברו, הישיבה של הגברת בקונסוליה התמשכה והתמשכה (אבל לשנינו היה ברור שהסיכוי אצלה קטן), והפתרון שההולנדי בחר היה לעבור לירדן, ומשם, "אלוהים גדול". הצלחתי להעמיס את כל הציוד שלו על המכונית שלי, ויצאנו למעבר הגבול ליד בית שאן. בדרך התקשרה סוף סוף הגברת מהקונסוליה, ואחרי שתיארתי לה את המצב ואת התקוות שהבחור תלה בה, היא פרצה בצחוק מתגלגל, והסבירה שהמקסימום שהם יכולים לעשות זה לארגן קנייה של כרטיס טיסה/הפלגה, אם מישהו אחר יעביר להם את הכסף הדרוש. הבחור מאד התעצבן, אבל המשכנו בנסיעה.

כשעברנו ליד הגלבוע, סיפרתי לו שלפי התנ"ך, שם נהרג שאול המלך, והתעניינתי אם הוא מכיר את הסיפור. הוא אמר לי שכמובן כן - יש אתו שני ספרי תנ"ך והוא מאמין אדוק באלוהים, אבל (וזה ציטוט כמעט מדויק), "יש רגעים, כמו עכשיו, שאני כבר לא בטוח". בכל אופן, הוא הצטלב כשהתקרבנו למעבר הגבול. קניתי לו במכולת של קיבוץ מעוז חיים כמה מצרכים, נתתי לו קצת כסף, והורדתי אותו במעבר הגבול. מאז אין לי מושג מה קרה אתו.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587447
הוא יכול היה לרכוב על אופניו למצריים ולעלות שם, בנמל אלכסנדריה או אחד הנמלים הקטנים יותר, על מעבורת לקפריסין, יוון, או כל מקום אחר.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587454
אם אני זוכר נכון, הוא לא רצה לעבוד דרך מצרים בגלל המהפכה שהתרחשה שם אז.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587455
?
בהחלט, אכסניה נוצרית, מנוהלת ע"י יהודים משיחיים.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587472
הוא היה יכול ''להסגיר'' את עצמו למשרד הפנים ולהיות מגורש לארץ מולדתו.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587487
נכון, אבל לא נראה לי שמשרד הפנים היה דואג לשלוח גם את כל הכבודה שלו.

רק אחרי שכל הפרשה נגמרה, כשסיפרתי עליה לכמה חברים, עלה בדעתי שבעצם הוא היה יכול להישאר בארץ בלי אשרה, ולנסות להתארגן יותר בניחותא לחזרה להולנד. יש הרי בארץ אלפי (עשרות אלפי? מאות אלפי?) עובדים זרים בלתי-חוקיים, והוא, עם המראה הצפון-אירופי שלו, בטח לא היה מעורר חשד מיוחד.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587495
נשמע לי ממה שסיפרת שאולי הוא לא בנוי נפשית לעבור על החוק.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587496
תהייה: נניח שמישהו שהה בארץ באופן לא חוקי, אבל הרשויות לא גילו את זה והוא מיוזמתו עומד לטוס מכאן. כשהוא מגיע למשטרת הגבולות בנתב"ג הם מגלים שהוא היה בלתי-חוקי. אני מניח שיעשו לו בעיות בפעם הבאה שירצה לבוא - אבל בינתיים האם פשוט אומרים לו "יאללה, טוס לנו מהעיניים" או שמפעילים עליו איזושהי סנקציה? או לפחות לוקחים הצידה ומשפילים?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587497
קרה לי באיטליה בדרך לארץ, הויזה שלי פקעה שבוע קודם, השוטר התייעץ עם שוטר אחר ושלח אותי לדרכי בלי שום בעיות.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587662
צריך ויזה באיטליה?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587664
היום כבר לא.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587673
לא לגמרי מדויק. אתה לא צריך ללכת לשגרירות, שתצמיד לך ויזה לדרכון, אבל כניסתך כתייר (או איש עסקים) היא תחת התנאים הכלליים של ויזת תייר. בין יתר האיסורים וההגבלות שויזת התייר מטילה עליך (כמו למשל איסור העסקה), כלול גם האיסור לשהות במדינה מעל תקופה מסויימת, לרוב 3 או 6 חדשים, תלוי במדינה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587549
בהודו משלמים מס מיוחד. באוסטרליה משפילים. מניסיון.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587488
קווי הספנות הזולים לאירופה עולים יותר מהטיסה שמצאת.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587431
מה עם לגשת למרינה הקרובה למקום מגורייך ולתלות שם פתק על לוח המודעות שאת מחפשת להצטרף בתשלום להפלגה לקפריסין או יוון?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587456
סכוי נמוך, ועם המטען המוזכר, שואף לאפס.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587641
כפונקציה של מה?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587642
הוא לא פונקציה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587417
זה לא זניח. טיסה במטוס סילון צורכת דלק כמעט כאילו כל אחד מהנוסעים היה נוסע את המרחק במכונית. פעמיים בשנה הלוך ושוב לאירופה (או פעם בשנה לארה''ב) עשויות להכפיל את צריכת הנפט השנתית שלך.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587418
מה הקשר? אפשר להחליט שבמקום לטוס פעמיים בשנה טסים רק פעם אחת (או אחת לשנתיים, או לחמש, או לנסיעה אחת ארוכה במקום ארבע קצרות), שלאילת מגיעים באוטובוס ולא בטיסה, שבתוך המדינות אליהן טסת אתה נוסע או שט במקום לקחת טיסה פנימית. זו שאלה של מודעות.
אני מכירה הרבה אנשים שעבורם השאלה אם לטוס או לבחור בחלופה תעבורתית אחרת תלויה רק בשאלת המחיר. אני לוקחת בחשבון גם את השאלת ההשלכה האקולוגית.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587423
אם את צריכה להגיע ליעד באירופה, את תטוסי לאיטליה ותמשיכי משם ברכבת?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587441
לאירופים זו דווקא החלטה מאוד משמעותית. היתה לי חברה הולנדית שסיכמה עם עצמה שתטוס רק פעם בחמש שנים. וכשרצתה לנסוע לחופשה בספרד, נסעה ברכבת.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587466
לפני שנה נסעתי לוולנסיה, לפגישה של פרויקט אירופי שמקום העבודה שלי השתתף בו יחד עם אוניברסיטאות, חברות ומכוני מחקר מפינלנד, צרפת, איטליה, אנגליה, גרמניה והולנד. בחרתי לטוס למדריד ולנסוע ברכבת לוולנסיה. בהשוואה לטיסת המשך לולנסיה זה האריך את הנסיעה, נדמה לי, במשהו כמו ארבע שעות לכל כיוון‏1 (ובמקרה שלי לא הוסיף למספר הלילות הדרוש). זה גם היה הרבה יותר זול, אבל השיקולים העיקריים שלי היו איכות הסביבה ותיירות‏2. הופתעתי וקצת התאכזבתי לגלות שכל שאר הבאים טסו עד ולנסיה, רובם אם לא כולם בשתי טיסות. ייתכן שאצל חלקם ההבדל היה כרוך בלילה נוסף, אבל הרושם שלי היה שהאופציה המסילתית בכלל לא עלתה על דעתם - זה נראה להם מפתיע וכמעט אקזוטי שנסעתי ברכבת.

1 אני לא באמת זוכר; הנסיעה עצמה היא רק ארבע וחצי שעות, אבל צריך תחבורה בין שדה התעופה לתחנת הרכבת במדריד, וזה תוספת יותר גדולה מהחיסכון בתחבורה בוולנסיה, שם אפשר היה ללון במלון טוב במקום טוב מטר מהרכבת.
2 מהרכבת אפשר לראות נוף, בתוכה אפשר להרגיש יותר מחוברים למקומיים, ובהמתנה לרכבת או אחריה אפשר לעשות שיטוט קצר במדריד‏3. זה מנצח בקלילות את התענוג המפוקפק של שעתיים פלוס בשדה תעופה.
3 אם אתם בתחנה, רק עשר דקות וכמה אירו מפרידים ביניכם לבין "גרניקה"! כולל קניית הכרטיס והפקדת המזוודה והכל.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587479
לפני שנים מספר טיילתי בבריטניה רבתי.
התכוונו להגיע לאירלנד וחשבנו לנסוע בתחב"ץ + מעבורת, כשהכומר הקתולי החביב שארח אותנו בביתו חשף בפנינו את ראיינאייר. לא היה לנו שמץ של מודעות למחיר האקולוגי של טיסה.
הטיסה בראיינאייר, אם מזמינים אותה מספיק זמן מראש, יותר זולה. הרבה יותר זולה.
כמה יותר זולה?
היא עלתה פאונד וארבעים פני + מיסי נמל.
רק המעבורת היתה עולה יותר.

___________________
אין לי מושג איך מתנהל המודל העסקי שלהם. ואיך הם לא פשטו את הרגל עד כה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587449
לא. כשהייתי צריכה להגיע ללונדון נסעתי ללונדון ישירות. בתור ישראלית עם אפשרויות מסע קרובות מוגבלות אני משתמשת בטיסות יותר ממה שהייתי רוצה. אבל כמו שציינתי, אני משתדלת לצמצם לאפס את טיסות הפנים. בשבעה+ חודשים במזרח, טסתי רק חמש פעמים (נוסף לטיסות מהארץ ובחזרה) ורק כשהחלופה הייתה לא סבירה (שלושה ימים במעבורת בתנאים לא קלים) או כשהמשמעות הייתה ויתור על יעד (לבורמה אפשר להכנס רק בטיסה, אבל בתוך המדינה נסעתי אך ורק בסירות ובאוטובוסים,‏1 למרות שהטיסות מאד זולות והמרחקים גדולים). בארץ לא עולה על דעתי לטוס, וכשיום אחד ארד סוף סוף לצלול בירדן או בסיני, או אזכה לראות את הפירמידות, אני די משוכנעת שאחצה את הגבול קרקעית.

1 ספיציפית בבורמה נוסף לשיקול האקולוגי היה גם שיקול פוליטי - כל חברות התעופה שייכות במידה זו או אחרת לחונטה הצבאית, ובמהלך כל הטיול השתדלתי במידת האפשר‏2 שהכסף שלי יגיע לאנשים פרטיים ולא לגופים ציבוריים.
2 הצלחה מלאה לא הייתה ולא יכולה הייתה להיות לי. בבורמה רב הנסתר על הגלוי.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587480
יש איפה לצלול בירדן?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587482
במקום שהצליינים טובלים, מלא כסף קטן ושרשראות זהב, כמו תחת הגשר במרינה באילת.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587484
את זה אפשר גם אצלנו, לא?
בארץ לא נופלים להם מעות ועדיים?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587485
הגדה המערבית של הירדן זה אצלנו בינתיים.
ניסיתי להתבדח על המשמעות הכפולה של ''צלילה בירדן''.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587486
בים האדום, למה לא?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587413
שני סעיפים אקולוגיים שאתם יכולים להוסיף בבית צמוד קרקע: לשתול צמחייה שאינה דשא (יש צמח ששכחתי את שמו, שמכסה את האדמה לא פחות טוב, וצורך ממש מעט מים). ולגדל חלק מהירקות שלכם (בעיקר ירקות חורף, שמניבים בקלות).
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587429
יבלית. אני יכול לספק ייחורים למי שרוצה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587440
פרנקניה משהו:
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587442
לא נראה לי שאפשר לשבת על זה או לשחק בכדור עם הילדים. גם מסיבת יום-הולדת או סתם ערב על האש עם המשפחה עדיפים על מדשאה.
החורף אנחנו עושים לראשונה ניסוי בגידול ירקות. נראה מה יצא מזה.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 587443
בשביל לשחק בכדור עם הילדים הייתי מעדיפה שטח טרשי פשוט בחצר (וצמחיה רק מסביב). אם יש צאלון גדול שמשיר עליו חיפוי, אז בכלל הוא ייראה נפלא.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 588627
חשבתי שמדיח כלים חוסך הרבה מים בהשוואה לשטיפה ביד. לא כך?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 588629
יש ויש, ראיתי שוטפי כלים חסכוניים וגם כאלה שהברז זרם בעוז כל זמן שהיתה עוד כפית בודדת בכיור.
אני אישית מתהפנט ונגנב מהמים הזורמים מהברז והרבה פעמים אני נוטה לביזבוז (ביחס לעצמי ולא ביחס למדיח כלים).
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652921
עוד שיפור אקולוגי קטן: מצאתי עבודה ליד הבית, עברנו לרכב יחיד (לא ליסינג) ואני נוסע על אופניים לעבודה (ולימי גשם או שרב, מסתבר שיש לי קו אוטובוס שעושה את הדרך בזמן סביר).
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652927
למה זה חשוב לציין שהרכב הוא לא רכב ליסינג? רכב ליסינג הוא פחות ירוק?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652929
ברכב ליסינג (תפעולי) נוסעים בלי חשבון (מנסיון).
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652939
האם גם העבודה החדשה קשורה באנרגיה ירוקה?
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652940
לא.
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652941
האם שכרה של האקולוגיה יצא בהפסדה מהשינוי שעשית?
(אין בכך ביקורת על המהלך, חלילה)
אני חצי אקולוגי (ולא ידעתי שאני כזה) 652955
אני מקווה שלא, כלומר שהחברה שעזבתי תמצא לי מחליף שגר בירושלים.
בכל מקרה, השיקול העיקרי היה איכות החיים שלי ולא השיקול האקולוגי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים