תסמונת שרון,אאוגשטיין והשאר 59610
קוראי גרמנית הבקיאים "במשנת אאוגשטיין" לא יבינו על מה קם והתעורר מאן?....הבעלים והעורך הראשי של "דער שפיגל" (הראי) ידוע מזה עשרות שנים בעמדתו האנטי-ישראלית,שמדי פעם לובשת כסות אחרת...דיין ז"ל כיכב למשל לא פעם בעמודיו הכתובים נפלא של אאוגשטיין, שכמו עמיתו וחברו הישראלי אורי אבנרי -הוא אמן כתיבה פובלציסטית,היודע איך לטבול את אצבעו המשולשת בשמן זית או בחומצה,הכל לפי הצורך.....
ראש הממשלה אריאל "אריק" שרון מהווה יעד ביקורת ושנאה בעולמו הפסוידו-ליבראלי של אאוגשטיין, מפני שהוא "הישראלי המבהיל ביותר" בעיני הפלסתינאים שהם כידוע "האנדר דוג'ס" של העידן ובעיני תומכיהם כותבי התמעמולה הערבית ורבי התעמולה היודו-ערבית בפרט.
דמות שרון כטיפוס רחב גרם,איכר גס,חיל מקצועי שמשווים עם פר או בולדוזר - קלה לשרטוט עויין, או קריקטורי,בפרט בעולם הליבראלי כביכול של החברה הארופאית מערבית ובמיוחד החברה הגרמנית, הנתלית בכל "קש עובדתי" כדי להמשיך לשחות בביצה האנטישמית.
מקטרגי שרון מהחוץ, לא עושים זאת בגלל "צברא ושאתילה".... אלה תירוצים זמינים,בדיוק כמו שלפני שנים נהגו לקטרג נגד בן-גוריון ז"ל על פרשת טבח דיר-יאסין או כפר קאסם.
המקטרגים נשענים "בתורתם"גם על הלכי שפל-רוח הנוגס במה שהיה פעם "השמאל הישראלי" המפחד מדמותו של שרון, מפני שכמוהם גם הוא בא ממלח הארץ...מההתיישבות העובדת....מהמחרת...מהצבא של מלחמת-השחרור...מאותו בית אולפנא בו "גדלו" מדאם שולמית אלוני,יוסי שריד, ביילין ואחרים- שפעם קידשו יין על שולחן "מפא"י ההיסטורית".... מן הראוי להקשיב להם,המקטרגים מבית,מאשר לקרוא בהגיגי אאוגשטיין -דוברי וכותבי העברית הם חוד החנית בהוקעת שרון לא רק בארץ אלא גם בתפוצות תבל והם הנובחים ומייללים בקולות לא מינוריים המזכירים צדקנות נזירית בסגנון סוף הרנסנס.....
אאוגשטיין, שיראק,חומסקי,אבנרי,ביילין,שריד,אלוני ורבים מסוגם אינם מסוגלים לראות תמונה כוללת,לא נעימה בה משתולל בעולם כולו טרור ערבי-איסלאמי,יראים מהמציאות מפני שאין ביכולתם להשפיע עליה...כל מפגש עם "אבו זה ואבו אחר" לא ישנו את המציאות הרחבה והמרה של שנאת ישראל לשמה ולדורותיה וע.כ הם מתמקדים במטרה הגדולה המגושמת ביותר והמפחידה ביותר בשטח, בלי להבין שזו מטרת דמות ולא יותר מכך....אריק שרון זכאי לדעותיו הפוליטיות שנתמכו על ידי רוב בוחר, שספק אם יאפשר למאדם אלוני או לביילין לעבור,בזכות עצמם,סף חסימה פרלמנטרי.....במעשיו כראש ממשלה אינו שונה בהרבה מקודמיו,מה עוד שמדובר "באוטיסט תקשורתי" כבד פה,שאינו יודע להתיהפייף בסי-אן-אן דוגמאת בעלה של שרל'ה נתניהו......את המטרה הזו רואה אאוגשטיין באופן ברור והוא יודע שכל צליפה תתקבל בשמחה והבנה אצל שתי קבוצות גרמניות שונות אליהן הוא מכוון....השמאל הירוק והרוב האנטישמי....
אאוגשטיין עצמו ציטט פעם מספר הספרים ואמר בהרצאה שנשא בהמבורג " בעצם אין חדש תחת השמש".....נראה שגם על מאן לשנן את הפסוק לפני שהוא בא "להבהל" מהפובלימיסט הגרמני המוכשר השונא ,כביכול,רק את שרון......
סתם סקרנות 59618
אילו היתה לי כתובת דוא"ל שלך הייתי שואל זאת לא בפומבי.
נדמה לי שהיה פעם כתב של קול ישראל בצפון בשם כשלך. האם זה אתה ?
סתם סקרנות 59634
שלום דב,

נכון, הייתי עיתוניא, כתב הטלןיזיה בצפון וגם כתב קול ישראל, בין השאר. נחמד שיש מי שזוכר באיזה שדות רעו דינוזאורים (אך לא פוסילים).
שלום,
יורם המזרחי
תסמונת שרון,אאוגשטיין והשאר 59626
מר המזרחי הנכבד,

הכותב מאן ציין תופעה מדאיגה של אי הצגת התמונה השלמה באירופה כלפי הסיכסוך במזה''ת, אשר מלווה בטונים צורמים ומתגברים כנגד ראש ממשלתה הנבחר של מדינת ישראל - כל זאת ללא כל הבעת ביקורת ותמיהה באשר למעשי יו''ר הרש''פ, יאסר ערפאת.

תמיהה נוספת אשר הכותב מאן העלה היתה בחד צדדיותו של השמאל
הישראלי - ממרץ והלאה - בנסיון הצגת התמונה הכוללת באירופה, אשר דווקא שם מתירים אנשי שמאל אלו חרצובות לשונם ומשתלחים באובססיה חד צדדית כנגד שרון כמייצג החטא הקדמון, אשר בגינו עלה המו''מ על שירטון, ואשר בגינו מתרחשים כל הפיגועים ושאר הזוועות לשיטתם.

הכותב מאן לא חילק ציונים לאיש, ומעדיף להמשיך ולהיצמד לעובדות, ככל האפשר. אודה מאוד אם כבודו ינהג בדרך דומה.

בכבוד

א. מאן
59635
מר מאן הנכבד,

דומה שאדוני* מוצא דופי בשירות הרע(א), לשיטתו, שעושים אנשי שמאל(ב) למדינת ישראל בביקורת חסרת רסן(ג) כלפי מדיניותה של ישראל, ושרון האיש עצמו.
לי עצמי יש מספר השגות, או אולי תהיות שניתן להביא על סיפוקן, באשר לגישה זו.

הנה הן, לפי סדר הופעתן בפיסקה דלעיל:

א. האם שירות זה הוא אכן רע? אספקט מסויים של ביקורת מסוג זה הוא הצגת ניקיון כפיהם של המבקרים, בהבאת הסתייגותם. בקרב זרים, במקרה זה גרמנים או אירופים, שדעתם בקשר למדיניות שרון כבר קיימת, הדבר עשוי לשרת את ישראל, כאשר כך היא מופיעה כחברה בעלת יכולת ביקורת עצמית. היתרון שבכך ברור, אם כי חמקמק עבורי. אם אדרש לכך, ארחיב (ניסיון גמלוני: ישראל נתפסת כמיליטנטית ודורסנית. קולות שונים, שמשתמשים בטיעונים ששוללים מדיניות מסוג זה, ושוללים את הכיבוש, מסוגלים לערער תדמית זו, יהיו טיעוניהם אשר יהיו).
ב. קשה להתעלם מהעובדה שאדוני אינו נמנה על אותם אנשי שמאל. אם יורשה לי להביא עצמי כדוגמא - אני חושב שאותם מבקרים עושים שירות טוב, ולא רק זה המשתמע מסעיף א'. לדעתי, אחת מהדרכים להשתחרר מעול הכיבוש (גם ההפרדה שאתה מציע, למרות הדימויים החריפים מסוג חומה מפרידה, עמדות מקלעים וכו', היא בעצם במהותה כזו) היא אכיפה של פתרון שתתבצע על ידי מדינות זרות, ולי אישית אין בעיה מיוחדת עם אירופה, ולהפך. האם הסתייגותו של אדוני היא מעובדת היותם שמאלנים, דווקא? אנשי ימין, שיאמרו ששרון הוא אימפוטנט ושלומיאל, ושפעולותיו הן סמליות ומשמשות כעלה תאנה, מקובלים יותר על אדוני?
ג. נראה שיש כאן מעין רתיעה של אדוני מ"הוצאת הכביסה המלוכלכת" אל מחוץ לגבולות ישראל. אי נוחות מסוג זה מובנת לי היטב, ואני שותף לאדוני במבוכתו. למרות זאת, אני חושב שאין לנסות ולעצור אנשים מלבטא ביקורת זו, ולו משום שהדבר יהיה כרוך בסתימת פיות מכוערת.

למרות ש(ב) כוללת נקודת פרובוקטיבית למדי, משתמעת ממנה שאלה: האם אדוני סבור שלדעת הקהל בגרמניה יהיו תוצאות מתוצאות שהן לגבי המציאות בישראל? לא מוגזם יהיה להניח שבעצם לא, גם אם עמדת ומעמד ערפאת מתחזקים, כיוון שדעות המנהיגים הן הקובעות את המעשים, ואלו הן דעות יציבות שלא מושפעות בקלות על ידי כתבות בעיתון, גם אם איזה הנס שיושב לו על איזה הר מושלג יקרא עיתון ויחשוב לעצמו ששרון הוא מפלץ ממדרגה ראשונה.

מדוע אדוני סבור שלאנשי שמאל יש אחריות לבקר את ערפאת? אני מוצא שאין לצפות מהם לביקורת על ערפאת כעניין אינטגרלי מכל מסכת טיעונים שיציגו.

בברכה,

מאור (גרינברג)

------

*(אני משתמש בפניה בגוף שלישי ללא כוונות ציניוֹת)
לגשת ישר לעניין 59641
מר גרינברג הנכבד,

אגש ישר לנקודות שהעלית:

א) הכיבוש הוא רע ויש לסיימו כבר אתמול, כפי שאני נוהג לומר פעם אחר פעם. במסגרת נסיון סיום כיבוש זה יש למחות ולהפגין כנגד המשכו, ואף להעביר מסר זה למדינות אירופה השונות, אך יחד עם זאת להדגיש כי ככל ששרון אכן אינו מסוגל/רוצה/יכול להביא לכל סוג פיתרון שהוא, כך גם כפילו ברמאללה, אשר מסתבר כי גם בהחזר מוחלט ושלם של כל שטחי כיבושי 67 ממשיך ודורש למימוש זכות השיבה.
תשובתי היחידה למצב בלתי נסבל זה היתה ונשארה בכוון הנסיגה החד צדדית ללא הסכם וללא חוזה שלום לקווי 67, היות ואין כל סיכוי ממשי להגיע עם ערפאת לשלום. אולי עם משיכיו, למרות שגם בכך איני בטוח.

ב) אכיפה של מדינות זרות? בבקשה. אני חושב בהחלט שניתן להפעיל סאנקציות על מדינת ישראל - אשר מן הסתם גם יגיעו - אך הדרישה ממדינת ישראל חייבת להיות הנסיגה המוחלטת לקווי 67, ללא כל קשר למהלכיו ופעולותיו של ערפאת. במילים אחרות: אין לדרוש עם ישראל לשאת ולתת עם ערפאת, כי אם לסגת באופן חד צדדי וגורף.

ג) לישראל אין יותר 'כביסה מלוכלכת' היות והיא מטיילת לה מזה 18 חודש בעירום בשכונה האירופאית. הבעייה של השמאל הישראלי אינה בהסברת המצב, כי אם באיתור הבנת חומרת המצב אצל האירופאים. שמאל זה צריך להסביר למקבלי ההחלטות באירופה כי על אירופה להפעיל לחץ מאסיבי על ישראל לקיום נסיגה חד צדדית מאשר לנסות ולהושיב את שני המנהיגים הישישים מסביב לשולחן הדיונים, עד יעלה עשן לבן. העשן הלבן נהפך זה מכבר לעשן שחור, והדגל השחור בשני הכוונים הולך ונותן את הטון. הנסיון לתלות סיבות אלו באיש ובצד אחד הם אולי תרגיל אקדמאי מעניין, אך יש לפעול ביעילות ובנחישות לזירוז קיום הנסיגה החד צדדית. זוהי הנקודה החשובה ביותר בדבריי, אשר קוראת לשמאל הישראלי להמשיך ולבקר נחרצות את שרון ומדיניותו, אך בד בבד להבהיר לאירופה כי עליה לפנות אל תחום המעשה, וכי ערפאת מן הסתם כשיר למהלכים מסוג זה ממש כאריאל שרון, שפירושו לא כשיר.
שמאל ישראלי זה חייב גם לברר מדוע מופנית הביקורת הקשה באירופה כנגד שרון בלבד, ללא כל איזכור בעיותיו של הצד הנגדי. מבחינה זו דומה הדבר לשוני בעמדתו של השמאל הישראלי ברשותו של עמוס עוז ויורם קניוק כנגד שאיפות הפאציפיזם בשורות השמאל הגרמני בתקופת מלחמת המפרץ, אשר בחלקן נבעו ממוטיבציות שונות לחלוטין.

בברכה

א. מאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים