3 הערות משלי 599544
ראשית, הכרעת הדין היא באורך של 743 עמודים. אני לא מאמין שמישהו ממרבית המנתחים והמתפלסים טרחו לקרוא את כל המסכת המפלצתית הזו לפני שהביעו את דעתם המלומדת והמתוכנתת מראש...
הכרעת הדין

שנית, שוב ושוב חוזר הסיפור על הקלות הבלתי נסבלת שבה הפרקליטות מחליטה להגיש כתבי אישום ומחריבה את חייו של אדם (מה הסיכוי שאולמרט יחזור לתפקידו כראש ממשלה?) ביום אחד. אני לא אומר שמישהו צריך לשלם בראשו, אבל איכשהוא צריך למצוא את האיזון הראוי

אחרון חביב- אולמרט יצא זכאי כי, בין השאר, היו לו עורכי דין "תותחי על". אני לא יודע כמה הוא שילם אבל ברור שזה היה סכום ענק. מה הסיכוי של אדם קטן כמוני וכמוך להגן על עצמו כראוי בכזו מערכת?
3 הערות משלי 599551
מה דעתך על התנהלותו של אולמרט בפרשת טלנסקי, כפי שהיא עולה מהכרעת הדין? האם ראוי שאדם כמו אולמרט יהיה ראש ממשלה?
3 הערות משלי 599552
בעיני הרבה לפני ששמעתי על טלנסקי אולמרט לא היה ראוי להיות ראש ממשלה, אבל אני לא חושב שאני מעוניין שהסמכות להחליט על כך תילקח מהציבור (ואפילו מבית המשפט) ותהיה אצל הפרקליטות, שדיה בחקירה ובהגשת כתב-אישום (גם אם מזוכים ממנו) כדי לסלק ראש ממשלה.
3 הערות משלי 599553
במהלך המשפט הוקיעו אנשי אולמרט את טלנסקי כשקרן ולאחר המשפט טענו שהוא יצא ממנו צח כשלג. אבל מהמשפט מסתבר שהשופטים קיבלו את עדותו של טלנסקי באופן כללי. האם שיקול דעתה של הפרקליטות לגבי החקירה המוקדמת של טלנסקי היה מוצדק?
3 הערות משלי 599574
ייתכן, אבל לא רלוונטי, כפי שכבר אמרתי.
3 הערות משלי 599580
למה לא רלוונטי? פרשת טלנסקי היא העניין שהפיל את אולמרט. בית המשפט חיווה את דעתו על העובדות של טלנסקי. האם על הפרקליטות היה להתעלם מהידיעה על עברה‏1 על חוקי המדינה רק בגלל שהעבריין‏1 הוא ראש הממשלה?

1 לכאורה
3 הערות משלי 599586
פרשת טלנסקי הפילה, וממנה הוא זוכה. למעשה, מבחינת החוק היבש, הוא לא היה אמור להתפטר. כיוון שהמציאות היא שכשמוגש כתב אישום - מתפטרים, ורה"מ שלא ינהג ככה מן הסתם לא יאריך ימים בתפקידו וינוטרל מכוחו, הרי שאתה נותן לפרקליטות את הסמכות להחליט מתי להפסיק את כהונתו של ראש ממשלה או ממלא תפקיד ציבורי אחר, בלי שהוא יורשע בדבר.

בצרפת אכן מתעלמים מכך; ובהתחשב בכך שסמכות החלפת ראש הממשלה בלי הרשעה *אינה* אמורה להיות בידי 'הפרקליטות' (גורם אמורפי שלאנשיו אין כמובן שום שיקולים זרים לעולם), אזי בהחלט ייתכן שכדאי לאמץ את העניין הזה גם אצלנו. הידיעה שברצותך אתה מפטר ראש ממשלה וברצותך אתה משאיר אותו היא כוח עצום, ולא ריאלי לצפות שהכח הזה לעולם לא ישפיע על המחזיקים בו.
3 הערות משלי 599625
הוא זוכה משני סעיפים והורשע באחד. גם אם היו מגישים נגדו כתב אישום רק על הסעיף עליו הורשע, הוא היה חייב להתפטר. דבר נוסף: קראתי קטעים מהכרעת הדין:הכרעת דין זאת יכולה ליפול בעליון כי אין מחלוקת על העובדות אלא על האינטרפרטציה. ראיתי עכשיו את התכנית בערוץ 10 וחשבתי שאני מתפלץ. איך הפרשנים יכולים להתחיל משפטים: "אחרי שאולמרט זוכה". סליחה, הסעיף בו הורשע יכול להכניס אותו למספר שנים בכלא.
3 הערות משלי 599656
כבודו טועה ביחס להתפטרות, ועיין בקטע מחוק יסוד הממשלה שציטטתי קודם.
3 הערות משלי 599660
אני טועה כשאני כותב שאם היו מגישים נגדו כתב אישום בסעיף שהורשע- הוא היה מתפטר?
3 הערות משלי 599661
הטענה שבשני התיקים בהם זוכה , יש סיכוי בערעור לעליון, איננה שלי. ראיתי חוות דעת של משפטנים.
3 הערות משלי 599662
החוק לא מחייב אותו להתפטר כשמוגש כתב אישום. מה הוא היה עושה בפועל, מן הסתם מתפטר.
3 הערות משלי 599664
הוא היה חייב להתפטר מבחינה ציבורית. נראה לי מצער שהחובה החוקית היא האילוץ.
3 הערות משלי 599668
הוא היה חייב להתפטר גם בגלל ה''זיכוי''. גם נתניהו היה חייב להתפטר לאחר הדו''ח הציבורי של רובינשטיין בעניין בראון חברון.
3 הערות משלי 599673
את הבחינה הציבורית יש להשאיר לציבור. כשהפרקליטות, או גורם אחר, מחליטה שהיא תמלא את מקומו של הציבור כי הוא לא עושה את העבודה, יש לי בעיה עם זה.
3 הערות משלי 599679
הוא התפטר בגלל לחץ ציבורי שנבע בעיקר בשל חשיפת חשדות לפלילים. האם אתה מציע שהפרקליטות תמנע מחקירת ראש ממשלה? אם כן: בהנחה שפרשת הולילנד תסתיים בהכרעה שהיה שם שוחד: האם אולמרט היה צריך לקבל חסינות עליה? האם הוא צריך להישאר עם עננת חשד? במאבק משפטי מתמיד ובניסיונות לכופף את החוק (שהרי לא לעולם הוא ראש ממשלה) כמו באיטליה?
3 הערות משלי 599687
בצרפת מעמידים לדין ראש ממשלה, אם צריך, אחרי שהוא פורש.

הנקודה היא, ואחזור עליה עוד כמה פעמים, בפירוט לסעיפים, כי כנראה שהיא לא מובנת:
1. אם אתה בפרקליטות, אתה יכול להדיח ראש ממשלה אם תגיש נגדו כתב אישום.
2. באישור היועץ המשפטי לממשלה, כמובן.
3. מלבד ניגוד האינטרסים המעניין הזה, שהוא פחות חשוב, הרי שזה נותן ביד גורם מקצועי סמכות שמאפשרת לו לבטל את החלטת הבוחר ואת המערכת הפוליטית, אם נראה לו שזה מוצדק.
4. סמכות כזו, ללא אחריות, היא בדיוק מה שהלורד אקטון מדבר עליו.
5. במדינה דמוקרטית שלטון מוחלף בבחירות או בלחץ העם.
6. אבל ברגע שאתה יוצר נורמה לפיה כתב אישום = התפטרות, זה מחזיר שוב את ההכרעה הפוליטית לידי דרג לא-נבחר מחוץ למערכת הפוליטית.
7. וזה לא צריך להיות, גם בהינתן שאני לא סובל את אולמרט ויש לי הרבה דברים רעים לומר עליו.
8. ובנוסף, מצב בו כמעט אוטומטית כל ראש ממשלה בישראל נמצא בחקירה פלילית בשלב זה או אחר, מעיד על המדינה לא פחות משהוא מעיד על האנשים. כשזו תופעה, עקבית, כבר אי אפשר לתרץ את זה ב'פתאום כל ראשי הממשלה נהיו מושחתים'.
9. ובמקרה כזה, שוב, להחליף את השלטון באמצע בעזרת כלים משפטיים-לכאורה (כי, כידוע, לפעמים אנשים אשכרה מזוכים, וכידוע פחות, לא כל זיכוי 'מחוסר הוכחות' אומר שאתה אשם רק שאי אפשר להוכיח, ממש לא), אפילו בלי לחכות להרשעה - לצורך זה נדרשים מקרי קיצון של ממש.
10. ואם אנחנו נמצאים היום במצב שבו הסעיפים הרלוונטיים בחוק יסוד הממשלה הם אות מתה והדרג הפרקליטי ניכס לעצמו עוד סמכות של החלפת שלטון מידי הציבור והכנסת, אזי בהחלט ייתכן שצריך לשנות את החוק.
11. ושוב, רוב השאלות האלה לא רלוונטיות. ראש הממשלה מקבל בשיטה הצרפתית חסינות *בזמן כהונתו*. לא חסינות לעולם. עננת חשד נולדת עוד יותר ככל שהמשטרה והפרקליטות חוקרות (גם אם בסוף יהיה לא כלום) ומאבק משפטי אין כשאין כתב אישום. איטליה לא רלוונטית לנושא - שם דווקא כן מגישים כתבי אישום נגד ראש ממשלה מכהן, וכך אגב אירע גם לברלוסקוני. מכל מקום, אני לא מכיר מספיק את התרבות שם.
3 הערות משלי 599689
שני ראשי מדינה (אולמרט וקצב) נאלצו לפרוש מכהונתם עקב חשדות נגדם. בשני המקרים החשדות התבררו כמוצדקים. זאת לאחר שהפרקליטות ספגה ביקורת על סגירת התיק נגד שרון.

אני שמח שמערכת שלטון החוק בארץ סוף סוף לא חוששת לחקור גם את הדרג הזה.

זה גם יראה לי מאוד מוזר אם החברים של אולמרט יעמדו למשפט ואולמרט ידבק בחפותו. האם הוא יהיה צח כשלג? האם הוא יהיה אשם עד שלא תוכח חפותו בבית המשפט?
3 הערות משלי 599692
במקרה הזה *חלק מהחשדות* התברר כמוצדק, מה שכמובן עוזר אם אתה יורה לכל הכיוונים, ובפרט כשמדובר בהאשמה המשנית ביותר מכל ההאשמות שעליהן הוא עמד לדין. ונזכיר גם שבדרג מתחת לראשי מדינה כמה שרים נאלצו לפרוש מכהונתם, ולפחות בחלק מהמקרים ההאשמות נגדם *לא* היו מוצדקות, ובמקרה אחד הנאשם זוכה בלי צורך בכלל להשיב לטענות התביעה נגדו.

ומוזר? שיהיה מוזר. האלטרנטיבה, כאמור, נראית לי גרועה יותר.

(אם יש למערכת שלטון החוק זמן פנוי, שתקים סוף סוף גוף שיבקר את הפרקליטות).
3 הערות משלי 599708
רגע, עכשיו אתה מציע שגם לשרים תהיה חסינות למהלך כהונתם?
3 הערות משלי 599711
לא. הם ממונים ולא נבחרים, ונפילתם אין פירושה החלפת שלטון. הם משמשים כדוגמה לכך שלא כל תביעה של הפרקליטות נגד פוליטיקאים עונה תמיד לקריטריוני הרשעה מלאה או אפילו הרשעה חלקית ביותר, ולפעמים דווקא עונה לקריטריון 'תביעה בלי בסיס' (מקרה קהלני).
3 הערות משלי 599731
האם התביעה הנוכחית היא תביעה ללא בסיס?
3 הערות משלי 599714
יורים לכל הכיוונים?

אולמרט התמים עבד במשרד עם אנשים טובים שרוצים רק לעזור. פתאום נכנסו מזוז ולדור עם רובי צבע של האשמות והתחילו לרסס. שולה הנאמנה (Good Old Shula) ספגה בשבילו חלק מהכדורים והשאר (מה שלא נתקע בשולחן) הגיע אליו.

"הרשעתי באה לי פתע
כאחד האדם ידעתי כי קרבה
ושבע חייתי
בתום בעוז ובתפארת
בכחול ובירוק
ובטעם המסתורין של הדבש
ושל היפה."
3 הערות משלי 599716
הסברתי את עצמי כמה פעמים, באריכות וברצינות. אם זו רמת הרצינות שאתה מתכוון להמשיך להגיב בה, אני יוצא.
3 הערות משלי 599717
נמאס לי כבר לכתוב שלתביעה הזו היה בסיס.
3 הערות משלי 599727
כשמדובר על מקרה חד פעמי יש היגיון בדבריך - כשיגמור לשרת את הציבור, ישלם על מעשיו. השאלה אם ההיגיון הזה נותר בעינו גם כשהחשדות הם לגבי "אירוע מתמשך" - עבירות חוזרות ונשנות, ואף שיטתיות, על החוק כפי שנראה למשל במקרה תשלומי הנסיעות של אולמרט. אם לחשוד יש עוד 3 שנים בתפקיד (ועל פניו יש ראיות מוצקות לחשדות), האם הציבור והמדינה אמורים להמשיך לספוג את המעשים הללו במשך 3 שנים?
3 הערות משלי 599747
במילה אחת: כן.
ביותר מילים: כן, כי האלטרנטיבה גרועה יותר.

בעוד יותר מילים: אני מתעב את אולמרט כאדם וכפוליטיקאי, אבל השאלה העקרונית גדולה יותר ממנו. והשאלה העקרונית, המצביעה על כך שעברו כעשרים שנה מאז היה לנו ראש ממשלה ש*לא* נחקר בפרקליטות, אומרת שיש פה בעיה. אני מוכן בהחלט לקבל שאולמרט אשם בכל מה שהואשם ועוד קצת - במיוחד בהולילנד - ואני חושב שהיה צריך לכל הפחות לסיים את תפקידו באוגוסט 2006 ושלא נשמע ממנו יותר.

אבל עדיין, אני חושב שעקרונית ומעשית - הסמכות להחליף ראש ממשלה אינה צריכה להיות בידי הפרקליטות או היועץ המשפטי. כח משחית גם עורכי דין*, והעברת הכח למשפטנים בשירות המדינה להחליף שלטון היא בהחלט לא מעשה שאני מעוניין בו - למעט מקרים כמו אונס ורצח. תרצה הכנסת, תפיל אותו. לא תרצה - בעיה, אבל לא כזו שצריכה להעביר את הסמכות לידי פרקליטים.

*אני יודע שזה משפט שנראה כמו סתירה לוגית, ובכל זאת.
3 הערות משלי 599750
אם זו הבעיה, התלות בגורמים המשפטיים, אולי יש להעביר את הסמכות לגוף אחר - שיחליט על סמך חוות דעת משפטית, ציבורית ומזוויות נוספות, לגבי מידת החומרה של העבירה, מידת ההשפעה של האישום על המשך הכהונה, וכולי וכולי, כלומר משיקולים שרואים גם את הזווית הציבורית של העניין. הייתי אומרת שגוף כזה צ''ל נשיא המדינה אבל גם הוא לא נקי מפוליטיקה.
בארה''ב הפרוצדורה היא תהליך הדחה 599755
(כמו שביל קלינטון עבר, אלא שבמקרה שלו למרות שכולם ידעו שהוא עבר את העברה, כולם גם ידעו שעל זה שמישהו קיים יחסי מין ושיקר בקשר לזה, על זה לא מפילים נשיא, למרות שהרפובליקאים עשו הכל להדיח אותו, הם נכשלו בניסיונם)
3 הערות משלי 599764
אני מציע את הכנסת.
3 הערות משלי 599754
לא ניתן לחשוד בי בתמיכה באולמרט, ועדיין - המעשים שלגביהם הועמד לדין התרחשו לפני הקדנציה שלו כראש ממשלה. לא היה קורה כלום לו היו מממתינים עם האישומים הללו עד לאחר סיום כהונתו.
לדעתי המינימום שצריך להיות הוא הסרת חסינות ע''י הכנסת כדי לאפשר העמדה לדין במהלך הכהונה, כחסם בפני הכח האבסולוטי של הפרקליטות (הכח טמון לא רק בהגשת כתב אישום אלא גם בהחלטות חקירתיות עצמן, כמו במקרה גלאט ברקוביץ').
נכון שחברי הכנסת, בהיותם פוליטיקאים, אינם חסינים בפני ניגוד עניינים, אבל הם לפחות מצויים תחת עינו הבוחנת של הציבור, ועלולים לשלם בכסאם על החלטה שנתפסת כלא עניינית בעיני הציבור.
3 הערות משלי 599757
למרות מסע התעמולה והספינולוגיה: אולמרט לא הופל על ידי הפרקליטות. כתבי האישום היו סבירים. הוא הורשע באחד הסעיפים. יש תיקים שבחרו לא להגיש נגדו למרות שהיו צריכים. אדם בעל רמה מוסרית כמו אולמרט אינו צריך לכהן כראש ממשלה. הבעיה שדבר זה איננו פקטור בחיים הציבוריים שלנו.
3 הערות משלי 599760
אני מסכים איתך שאדם מושחת (למה ללכת סחור סחור?) כמו אולמרט לא צריך לכהן כראש ממשלה. ועדיין - ההחלטה אם להדיחו בעוון שחיתות צריכה להיות בידי הציבור בלבד, על ידי נציגיו הנבחרים, ולא על ידי פקידים ממונים - בפרקליטות, בצבא או בועדת וינוגרד (לזה קוראים פוטש). הזיכוי או ההרשעה של אולמרט לא משנים את העובדה.
דרך אגב - במקרה הספציפי של אולמרט, הוא אולץ להתפטר (למעשה להודיע שהוא לא יתמודד בפריימריס) לא בגלל דרישות החוק אלא בגלל דרישות שותפיו הקואליציוניים (מפלגת העבודה בראשות ברק) וכן חברי כנסת מתוך מפלגתו, כלומר - כרגיל בניגוד לדעתך - זה כן פקטור בחיים הציבוריים שלנו.
השווה לדוגמה את מוסד ההדחה בארה"ב (של נשיא, סגן הנשיא או שופטים פדרליים) - כח הנתון בידי הרשות המחוקקת בלבד.
3 הערות משלי 599775
ועדת וינוגרד מותה ע''י ממשלת ישראל (בלחץ ציבורי, אמנם). מסקנותיה כללו מסקנות אישיות כנגד אולמרט, אך אולמרט לא התפטר. מכאן שלוועדה לא הייתה סמכות להדיחו.
3 הערות משלי 599759
בכנסת שיש בה קואליציה של כ-‏90 ח"כים כמו שיש היום, תוצאותיה של הצבעת ח"כים על הסרת חסינות רוה"מ יהיו ידועות מראש.
3 הערות משלי 599761
לא בהכרח. השיטה הפוליטית שלנו מבוססת (לטוב ולרע) על יכולתו של ראש הממשלה להחזיק את הקואליציה שלו, שלחלקה הלא קטן (גם אלו מהמפלגות היריבות/שותפות וגם ה"טוענים לכתר" ממפלגתו) יש אינטרס מובנה ב"הזזתו", במיוחד תוך הצטיירות כ"אבירי הצדק", שהוא לא בהכרח קטן יותר מהאינטרס בהישארותו בתפקיד ובשימור כסאם.
ראי תגובות ח"כים מהקואליציה של אולמרט (78 ח"כים בשיאה) לעדותו (עוד לפני שהוחלט להגיש כתב אישום) של טלנסקי
3 הערות משלי 599783
כמו שאתה בעצמך כותב בתגובה 599760 אולמרט לא הודח ע"י הפרקליטות אלא ע"י (נציגי) הציבור. יתרה מכך: כתבי האישום אכן הוגשו רק (כחצי שנה) לאחר התפטרותו של אולמרט, כלומר - לאחר סיום כהונתו.
3 הערות משלי 599822
וכפי שכבר כתבתי, דעתי, לפיה אין לתת לפרקליטות (או לצבא, או ליגאל עמיר) את הכח לשנות את השלטון, אינה קשורה למקרה הספציפי של אולמרט.
3 הערות משלי 599895
הסבירו לך - באופן רשמי אין לו.
רק אם לא היה מתפטר - חברי הכנסת, כולל הסיעה שלו - היו מכריחים אותו להתפטר. כי הכנסת יכלה לפטר אותו.
ולמה שהכנסת תעשה זאת?
כי חברי הכנסת או שמאמינים למקצועיות של הפרקליטות, או שחושבים שהציבור לא יראה בעין יפה השארת איש ציבור, ועוד ראש ממשלה, בתפקידו לאחר שהוגש נגדו כתב אישום.

אם יבוא יום ובו חברי הכנסת לא יאמינו לפרקליטות ולציבור לא יהיה אכפת, אז לא ידחו אנשי ציבור מתפקידם עקב הגשת כתב אישום.
3 הערות משלי 599680
אבל כמו שאתה ציינת, לפרקליטות אין סמכות לפטר את ראש הממשלה. זה הציבור, באמצעות נציגיו בכנסת, שכופה על ראשי ממשלה התפטרות בתנאים קיצוניים שכאלה.

חבל שלא מספיקה חקירת משטרה, או פרסום חשדות מבוססים בעיתון. בינתיים הגשת כתב אישום מספיקה (למרות שאנסי קצב התחמק גם מזה). לא מובן לי רצונך להסיר את הרף האחרון.
3 הערות משלי 599688
למה צריך שהחשדות יהיו מבוססים, ומי יקבע? למה שלבן כספית תהיה הסמכות להדיח ראש ממשלה בלי שהוכחה אשמתו, או לניצב פלוני להחליט להדיח ראש ממשלה בלי שבית משפט הכריע, ולי לא תהיה?

כל נקיון הכפיים (כביכול, לדעתי הוא מוליד היפוכו של דבר) הזה טוב ויפה בתיאוריה, מעשית - פעם אחרונה שבדקתי, אדם, כולל ראש ממשלה, זכאי עד שלא הוכחה אשמתו. זו הסיבה שחוק יסוד הממשלה לא קבע 'נפתחה חקירה נגד ראש הממשלה, יתפטר מיד'. כי, תיאורטית כמובן בגלל שאני מודע לכך שבפרקליטות יושבים שרפי מרום ללא אינטרסים כלל, ייתכן שתיפתח חקירה (במיוחד, נניח, בעיתוי מדיני קריטי, כפי שלבני ואולמרט טוענים ללא הרף ואני לא מאמין להם) ובסוף יהיה זיכוי בגלל חוסר אשמה, או (תיאורטית בכלל כי אין ישרים כעיתונאי ארצנו) מישהו יטעה עיתונאי ויגרום לו להאמין שהמידע מבוסס כשהוא לא, ובנתיים את הנעשה אין להשיב.
3 הערות משלי 599690
במקרה של איש ציבור יש רף נוסף מעבר לזה של בוזגלו: לאיש ציבור יש זכות לשימוע כדי להסביר את טענותיו ולהבין מהם בדיוק האישומים שנגדו.
3 הערות משלי 599693
זה מן הסתם גם קשור לכך שהאשמות נגד איש ציבור עלולות להגיע לדין גם כשבוזגלו לא*.

ושוב: לא אצטער במיוחד אם יתברר שאולמרט אשם בפרשת המפלצת שעל ההר. לא הוא, בתור בן אדם, הנושא.

*נניח שהיה פקיד ממשלתי בדרג בינוני מואשם בהאשמות כמו אולמרט. מי היה משקיע את כל הכסף והטיסות כדי להשיג עדויות מפלילות?
3 הערות משלי 599733
מי יקבע? הציבור, באמצעות נציגיו בכנסת. הייתי רוצה שהם ייכנסו לפעולה ברגע שהופיע הסיפור של ראשונטורס, יצלבו את אולמרט בחקירה פרלמנטרית פומבית, ואם הוא לא ייתן תשובה משכנעת (כגון: אשתי וילדיי מעולם לא נסעו לחו"ל על חשבון החזרי נסיעות שלי) - ידיחו אותו.

העובדה שדבר כזה צריך להגיע לתחום המשפטי, היא מביכה, ותעודת עניות לתרבות הפוליטית. ואתה מעוניין להסיר גם את הסף הזה.
3 הערות משלי 599749
באותה מידה אפשר לטעון בעד סמכותו של הצבא להפיל ראש ממשלה שמהלכיו (לדעת אנשי הצבא) מסכנים את המדינה, אם הציבור באמצעות נציגיו בכנסת לא יעשו זאת.
3 הערות משלי 599765
אני מצפה מאנשי צבא שנתקלים ברוה"מ שמסכן את המדינה לעשות כל שביכולם החוקית (פנייה לוועדת הכנסת, התפטרות רועשת) כדי שהכנסת תדיח כזה איש.

ושוב: הפרקליטות לא מדיחה ראשי ממשלות. ברגע שהיא אומרת שלפי דעתה סביר שראש הממשלה אשם בפלילים, הכנסת נוטה להסיר את תמיכתה באיש. זה עלול להיות גם גורלו של ראש ממשלה שהרמטכל שלו מלכלך עליו בוועדת חוץ וביטחון.
3 הערות משלי 599768
שיפילו אותו. יש להם טנקים, ויש להם את היכולת.

הטנקים של הצבא דומים לכתב האישום אצל הפרקליטות. ברגע שמזיזים אותם, אין דרך חזרה.
3 הערות משלי 599769
הנמשל שלך אינו דומה למשל. כוחה של הפרקליטות בהדחת רוה''מ היא אך ורק בשיכנוע הכנסת שסביר שהבנאדם פושע. ניתן לקרוא להזזת טנקים ''שיטת שכנוע'' אבל רק אם אתה דיימון רניון.

אם ברק לא היה משוכנע שיחזור לתפקידו גם תחת ביבי, כתב האישום של הפרקליטות לא היה מזיז כלום.
3 הערות משלי 599770
דומה גם דומה. במצב הנוכחי, ברגע שהפרקליטות *רומזת* (להלן, חקירה מוקדמת) על אפשרות כזו, הברירות של ראש הממשלה די דומות לאלה שיש לו כשהוא מתעורר בבוקר ורואה קנה של טנק מול אפו, ושונות למדי ממה שכתוב בחוק יסוד הממשלה.
3 הערות משלי 599772
ממש לא דומה. אם ההאשמות חסרות בסיס, הוא יכול לצאת במסע מפורט ומידי להפרכתן.

זכות השתיקה איננה שמורה לו. הבעיה היא שראשי ממשלותינו הנחקרים פשוט אשמים. ברק גייס כספי מימון בחירות מעבר לחוק, ביבי קיבל מתנות והעביר אותן מבית לבית על חשבון המדינה, שרון קיבל שלמונים משלאף, ואולמרט... נו, אתה מבין.

הבעיה *איננה* המעמד הגבוה מדי שיש לעמדת הפרקליטות בקרב חברי הכנסת. הפרקליטות ממלאת את חובתה החוקית, ולמרבה הצער הכנסת לא נכנסת לפעולה קודם לכן.
3 הערות משלי 599780
'הוא יכול'. הוא גם יכול להאמין שהירח עשוי גבינה, וזה זהה לסיכויים שיש לטיעונים שלו להתקבל.

והנה, איזה קטע: מבחינתך, הוכח, לא הוכח, הורשע, זוכה, לא הועמד לדין - כולם אשמים.

וזה בהחלט ייתכן, אבל נציגי ציבור - בניגוד לפרקליטים - אפשר להחליף בדרכים דמוקרטיות, והייאוש-מן-הדמוקרטיה שמעביר את הסמכות לפלוטורקטים אלה ואחרים, לא נראה לי.
3 הערות משלי 599781
והנה, באמת בדברייך יש דוגמה מצויינת למה שאני טוען. מבחינתך, חשד להחזקת מתנות בבית, חשד לגיוס כספי בחירות שלא כדין, חשד לשוחד אישי בממדים עצומים - הכל אותו דבר, והכל מצדיק הדחה מתפקיד.
3 הערות משלי 599796
העבירות שהזכרתי אינן מאותו סדר גודל, אבל כולן גורמות לי גועל ואני מצפה מנבחריי לסלק אנשים כאלה מהעיניים. החשד איננו מספיק להדחה. מה שמספיק הוא שהחשד מבוסס, ואינו נסתר ע''י בעל העניין שמתחבא מאחורי עורכי הדין היקרים שלו (שגם להם הוא משלם בטובות הנאה עלומות).
3 הערות משלי 599797
כמה פעמים נזכיר שאיש לא העביר את האחריות לפלוטוקרטים. רק הכנסת (לא הצבא ולא הפרטליטות) מוסמכת לדיח את ראש הממשלה.

אתה מבקש לרכך את הנוהג שבו המלצה לכתב אישום הופכת את עבודת רה''מ לבלתי נסבלת. לדידי, צריך להחמיר את הנוהג הזה.
3 הערות משלי 599803
'הוא יכול'. כן. בדיוק כך. במקום לטעון לגוף החשד, נבחרינו פוצחים בשתיקה, וברמיזות שלא לייחוס שרודפים אותם בגלל זהותם האתנית או הזדהותם המפלגתית. שינסו להסביר לי ולח"כים למה זה בסדר ש-‏300 אלף שקל במזומן וללא תיעוד ישבו בכספת שלהם. אחרי שינסו וייכשלו, תוכל לחזור לטיעון הגבינה הצהובה.

אגב, יש שמחמירים אפילו יותר ממך, וחושבים שלא רק כתב אישום, אלא גם ביקורת עיתונאית ראויה להתנצלות, אם הפרשה לא נסתיימה בהרשעה מלאה.

3 הערות משלי 599776
מהסיבה הזו יש לחברי הכנסת חסינות (ראש הממשלה הוא בפרט חבר כנסת).

אם אנשי הפרקליטות יחליטו מחר לשלוף כתב אישום ללא סיבה מצדקת, הם יוכלו פתאום למצוא את חברי הכנסת מנופפים בקלף החסינות. נדמה לי שהיה כבר מקרה אחד בשנים האחרונות שהכנסת סירבה בהפגנתיות להסיר חסינות (אבל לא זכור לי בדיוק על מה היה מדובר שם).

לעומת זאת, הגנה נגד טנקים (מעבר למשמר הכנסת) אין להם.
3 הערות משלי 599777
היה גם מקרה אחד בשנים האחרונות שפרקליטה השתמשה בכוחה כדי "להוריד" ראש ממשלה מכהן מסיבות אידיאולוגיות.
3 הערות משלי 599794
ניסתה, ונענשה על ניסיונה. בסופו של דבר הקריירה שלה נקטעה ולא זו של שרון.
3 הערות משלי 599779
כמו שכבר אמרתי, מה שאתה אומר נכון בתיאוריה, אבל לא בפרטיקה.
3 הערות משלי 599801
ומה עם גורם ההרתעה? אדם בתפקיד ציבורי חייב לחשוש במידה מסוימת, אם לא מחוסר ניקיון כפיים, אז מההשלכות של זה (הדחתו מהתפקיד).
השארה בתפקיד של רו"מ אחד שסרח אולי תורמת ליציבות הממשל/ה. אבל תורמת לגריעה פוטנציאלית מיושרתם של כל רו"מ שיבואו אחריו.
3 הערות משלי 599804
אני חושב שאמפירית, העובדה שביבי, ברק, שרון, אולמרט כולם היו תחת חקירה, מוכיחה שהטיעון שלך לא עובד (וסלחי לי אם רבין היה תחת חקירה ולא רק שבס, הזיכרון שלי לא כזה טוב). כנ"ל לגבי יותר מדי שרי משפטים חובבי רפורמות (שהחקירה כנגדם תורמת לגריעה פוטנציאלית מהאמון ביושרתה של הפרקליטות והתביעה). בנוסף, לא הצעתי לתת לו חנינה מראש - אלא דחיה. צריך להגיש כתב אישום? חכו שיסיים את הקדנציה, ואז אפשר ורצוי להכניסו לכלא אם צריך.
3 הערות משלי 599813
או שאולי יש רף גבוה מאוד לתביעת ראש ממשלה? שרון איכשהו היה מתחתיו (בהחלטה שנויה במחלוקת). אולמרט היה מעליו.
3 הערות משלי 599815
אולי - והרף הזה תלוי בהחלטתו של פקיד ממונה, ופה אנחנו חוזרים לנקודה הראשונה.
3 הערות משלי 599817
ולכנסת יש זכות וטו (חסינות).

ובכל מקרה, היו לנו כאן משה קצב, אברהם הירשזון, עמרי שרון, ועוד. האם צריכים להימנע מחקירת אנשי שלטון?
הערה משלי 599736
כאדם פרטי אולמרט אכן זכאי עד שתוכח אשמתו. כציבור אנחנו זכאים למנהיגים שאינם מושחתים, ולמנהיגים שאנחנו לא צריכים לחשוש שמעשיהם נובעים משחיתות.
הערה משלי 599752
וגם למנהיגים שאיננו צריכים לחשוש שדעותיהם המדיניות נקבעות על סמך אמונתם כי מעשה פלוני יציל אותם מחקירה. אנחנו גם זכאים לפרקליטות שאנחנו יודעים בדיוק מה דעתו של כל אדם בה, ושאפילו נקיה מחשד שאנשיה פעלו אי-פעם ממניעים זרים.

אנחנו, באופן עקרוני, זכאים בדיוק למי שאנחנו בוחרים, חוששני.
3 הערות משלי 599729
הפרקליטות מייצגת ייצוג משפטי את הציבור.
3 הערות משלי 599753
באותה מידה, הצבא מייצג ייצוג בטחוני את הציבור, ובכל זאת אין לו סמכות להחליף ממשלה בישראל.
3 הערות משלי 599758
כאילו שראש הממשלה עבר את סקרמנט ההסמכה.
3 הערות משלי 599767
הוא אכן עבר, בהתאם לשיטת הבחירות במקומותינו.
3 הערות משלי 599669
הבנאדם מושחת, וחצוף, רודף שוחד ואוהב שלמונים. הפרקליטות לא הצליחה להוכיח שהוא באמת התכוון לקבל כל כך הרבה כסף מכל כך הרבה גורמים. אבל זו לא סיבה להימנע מהגשת כתב אישום.

מעליב שבארץ צריך כתב אישום כדי לנער את המערכת הפוליטית כך שתקיא מתוכה אנשים כאלה.
3 הערות משלי 599670
לא לגמרי ברור לי למה התכוונת: לדעתך הפרקליטות חשבה שיש סיכוי טוב להרשעתו של אולמרט (כתב האישום הרי לא צריך להיות מטרה בפני עצמה)?
3 הערות משלי 599671
ברור לי שהפרקליטות, כמוני, חשבה שכשנבחר ציבור מקבל ככ הרבה כסף בלי קבלות מגורמים פרטיים, זה שוחד.

ואם גובים על אותה נסיעה תשלום משולש, זו הונאה.

אגב, עפרונית, את בסביבה? אין כאן גם עבירת מס? הנ"ל קיבל כסף ולא שילם עליו מס הכנסה - זה תקין עבור החזר הוצאות נסיעה, אבל רק בהחזר הראשון. לא בשלישי. האם גם בעברות מס קשה כל כך להוכיח יסוד נפשי?

הגיעה העת לדרוש מנבחרינו לפרסם את ההצהרה השנתית שלהם למס הכנסה, ולו כדי לתפוס מקבלי שוחד.
3 הערות משלי 599735
ההבנה שלי בדיני מסים כל כך מצומצמת שיהיה מדוייק יותר להגיד שהיא כלל לא קיימת.
3 הערות משלי 599672
אני מסכים להכל, ובכל זאת אני חושב שאסור שלפרקליטות תהיה סמכות להדיח ראש ממשלה. כתב האישום כנראה יכול לחכות עד אחרי הכהונה, למעט עברות כמו רצח ואונס. ואם הגענו למצב שבו *חשד* מספיק להדיח ראש ממשלה (בחוק יסוד הממשלה צריך הרבה יותר מזה) - אז אולי צריך להתאים את החוק למצב הזה.

מעליב בהחלט, אבל תפקידו של *הציבור* להקיא אנשים כאלה מהמערכת הפוליטית.
באותה מידה, אגב, חיים רמון - דעתי האישית הייתה שלפי מה שפורסם לא היה צריך להרשיע אותו, אבל הוא היה צריך למצוא את עצמו מרחק ת"ק פרסה מהעולם הפוליטי, כי ההתנהגות שלו, פלילית או לא, יש בה קלון - וקלון, זה קודם כל מושג ציבורי.
תמיד יש את הפיתוי לעשות צדק של קלינט איסטווד כי המערכת, או הציבור, או סעדיה בורדומסקי לא מביאים את הצדק המוחלט. אבל זה פיתוי שצריך, בדמוקרטיה לכל הפחות, להתגבר עליו.
3 הערות משלי 599732
הפרקליטות לא הדיחה ראש ממשלה. הפרקליטות הגישה כתב אישם על פי חמרים שהיו חייבים להחקר. חמרים כמו בקשר לנסיעות אולמרט, היו זוכות לעתירה לבג''ץ וצו נגד היועץ. גם המעטפות שאולמרט הצהיר בסיום המשפט ש''לא היו מעטפות'', היו זוכות לאותה תגובה.ביומן של הערוץ הראשון הקרינו את התגובה הזאת ועורכת הדין של אולמרט ענתה ישר שזה אינו מדויק-תוספת שלי-בלשון המעטה.
3 הערות משלי 599555
נראה לי שאולמרט לא ראוי, עקב כך שהוכח שאין לו יכולת אפילו לנהל ולעקוב אחרי חשבון הבנק שלו. ראש הלשכה שלו, שובבה שכמותה, והגנבת האלטרואיסטית הראשונה מאז רובין הוד, גנבה והעבירה לשימושו הפרטי שלו ושל משפחתו 92 אלף דולר - או בואו נדבר בשקלים -350,000 - והוא אפילו לא שם לב!

יש לי הרגשה שכל אחד מבאי הפורום, לו היה נוסף או נגרע סכום שכזה מחשבונו, היה אמור להבחין בכך אפילו אם הוא לא מנהל בנק בעצמו.

אז אני קצת חושש לתת לרחפן חסר אחריות שכזה, שלא מסוגל לנהל חשבון קטן, לנהל את החשבונות - ושאר עסקים זעירים - של מדינה שלמה.
ואחת משלי 674189
אפרופו רחפן חסר אחריות, אני מקווה שברפא"ל כבר חושבים על היום בו לחמאס ולחיזבאללה יהיו כמה עשרות אלפים כאלה, נושאים מטען קטן ומתוכנתים להתפוצץ בסגנון קמיקאזה על כל מה שזז או על מקומות שסומנו להם מראש.
ואחת משלי 674192
כפי שזה נשמע לך כל כך פשוט, התשובה הפשוטה היא ליצור כמה עשרות אלפים כאלה שירדפו אחרי הקמיקזים ויעזרו להם להתפוצץ כבר באויר.
ואחת משלי 674213
חוזרים לבעית הקאסם:
יהיו פספוסים בירוט. וגם אם לא, הרבה יותר יקר ליצר את הרודף מאשר את הנרדף - כך שהמטרה של הטרור/גרילה, קרי גרימת נזק גדול בהשקעה קטנה, תושג ממילא.

מישהו אמר הרתעה?
ואחת משלי 674231
הסוללה שנדרשת ליירוט יכולה להיוט יקרה יחסית אבל אם מדובר על כלי טייס איטי, נראה שאפשר ליירט אותו בפגזים (כלומר: ללא יכולת הנעה עצמית). לעניות דעתי הם זולים יותר.
ואחת משלי 674284
בפתיל דובר על רחפנים ציידים.
למיטב הבנתי - ממש לא פשוט לפגוע עם פגז או כדור בכלי טייס קטן ואיטי (קרי שמסלולו מושפע מרוחות) כמו הרחפן. וצריך גם לשקול את הנזק שנגרם אם הירוט יתבצע מעל איזור מיושב.
ואחת משלי 674235
תגובה 674226.
ואחת משלי 674285
אולי אני בור, אך נראה לי הרבה יותר מסובך לצוד מטרה קטנטונת שנעה בשמיים‏1 במסלול לא ידוע מלהתמקד בנקודה על הקרקע בעזרת GPS.

__

1. שלא לדבר על הצורך להבדיל בין עמית, טורף, וסתם ציפור.
ואחת משלי 674334
בשביל לפגוע בבן אדם לא מספיק GPS.
ובלי GPS, בן אדם הוא מטרה קטנטנה גם כן.
ואחת משלי 674214
זה לא יהיה קל לצוד אותם.
ואחת משלי 674216
מדי פעם אנשים במדינות אויב תופסים ציפור זו או אחרת שהיא לכאורה סוכנת ישראלית.

אבל נראה שעלית על המטרה של זה: מדובר בעיטים נגד מזל"טים (לא רציתי לקרוא להם "רחפנים" כדי שלא למצוא עיט כזה מנסה לקרקע אותי).
ואחת משלי 674226
אתה (ואחרים) פספסת את הפואנטה של התשובה שלי. ברור שלא יהיה קל לצוד אותם. אבל באותה מידה לא יהיה קל לצייד אותם במנגנוני תצפית ועקיבה מתוחכמים, שיאפשרו להם להתביית במדיוק על מטרות מדויקות ונעות.
זה בדיוק הפוך מקאסם - יתרונותיו של הקאסם שהוא מהיר וטיפש, ולכן קשה לעקיבה והשמדה וזול, מול המיירט שלו שצריך להיות מהיר מאד, מתוחכם מאד ויקר.
במקרה הרחפן, במקום מהיר וטיפש, הוא איטי וחכם. מה שמקל על היירוט (מוזיל את המיירט), ומייקר גם אותו, בהתאמה.
לכן במשוואת המיירט מול מיורט, יחד עם המטען הנפיץ ההרבה יותר קטן של הרחפן, נקודת העבודה שלו הרבה פחות עדיפה משל הקסאם.
למשל, מבחינת עקיבה נראה לי שהסיבוך של הרחפן התוקף והרחפן המיירט מאד דומים. גם מבחינת מהירות. בטח כל עוד אין לתוקף יכולת לדעת שרודפים אחריו ולהתחיל להתחמק - מה שייקר אותו עוד יותר.
ואחת משלי 674227
(קסאם, לא קאסם)
ואחת משלי 674236
צודק. כמו שאתה רואה מתגובתי הקודמת, אני לא עומד איתן מאחורי כתיב מסוים.
ואחת משלי 674243
לא חושב שפיספסתי. ההבדל הוא שהתוקף יכול להיות טיפש למדי עם מיכשור די פשוט (מלבד המיכשור הנדרש לתעופה שכבר קיים וודאי יהפוך להיות זול מאד בעתיד הקרוב) שמאפשר לו לתקוף דברים שנמצאים על הקרקע, הם בערך בגודל של אדם והם זזו בשעה שזוהו (אחרת המשחק "דום שתיקה" יהפוך להיות פופלארי מאד). אני לא מדבר בהכרח על משהו חכם במיוחד, אלא על נשק טרור בדומה לקסאמים ופצצות מרגמה. גם נשק קצת יותר מתוחכם שמקבל את הקואורדינטות אליהן הוא צריך להגיע (מיכל אמוניה? מגדל הפיקוח בנתב"ג?) ומצוייד ב GPS אינו צריך להיות יקר בהרבה ממה שניתן יהיה לרכוש בשוק החופשי במחיר מצחיק‏1. הבחור יכול לטוס בגובה נמוך מאד ובמסלול שיגרום סחרחורת אפילו למפלצת הספגטי המעופפת עצמה.

התוקף צריך לפעול בשלושה ממדים ורצוי גם שיבדיל בין רחפן עוין לבין לעמית, ובין רחפן לציפור (אולי הגודל יעזור כאן כי בשביל טווח סביר הרחפן בטח יצטרך להיות די גדול), וגם לעקוב אחרי התוקף שמן הסתם יכניס שינויי מסלול תכופים ואקראיים לפרופיל הטיסה שלו (בניגוד לקסאם). זה לא מהווה סיבוך רציני עבור התוקף אבל זה מציב אתגר רציני בפני התוקף אם אתה רוצה לשמור על מחיר סביר. אני חושב שגם חתימת הרדאר של רחפן כזה קטנה בהרבה מזו של טיל. אולי הבעיה העיקרית של הרחפן היא בעיית הטווח שלו, כך שעוטפי עזה יספגו שוב את רוב האש.
____________
1- ולקבל את ההזמנה ישירות לפתח הבונקר שלך באצעות הרחפן של אמאזון.
ואחת משלי 674251
תראה, כשאתה מסתכל מלמעלה, דברים בגודל של אדם שזזים תופסים אותו גודל כמו שהרחפן עצמו תופס כשאתה מסתכל עליו מלמטה (שכך יסתכל המיירט). אז אם אתה חושב שזאת משימה קלה, היא קלה גם לצד השני. אני חושב ששתיהן לא טריוויאליות בכלל, אבל ברמת סיבוך מאד דומה.
התוקף, מרגע שהוא מתביית על רחפן כלשהוא, משימת העקיבה שלו מבחינת עיבוד תמונה לא יותר מסובכת מזו של עמיתו, וכל שעליו לעשות זה לצמצם את המרחק אליו בהדרגה.
יכולת התמרון של הרחפנים האלה מאד מוגבלת, ככה שהמסלול גורם הסחרחורת שלך הוא לא ריאלי. זה לא זבוב, זה הליקופטר קטן. כמה פניות ברדיוס בינוני בחמישים קמ''ש זה לא בדיוק מסלול גורם סחרחורת.
אפילו, אם לצורך הענין, הרחפן התוקף (או אולי כדאי לקרוא לו הרחפן המגן) עולה פי שניים בגלל שהוא צריך להיות (קצת) יותר מהיר וקצת יותר מתוחכם, זה עדיין פער מאד סביר מבחינת המאזן ישראל-חיזבאללה, וודאי ישראל-חמאס.

ועוד לא נכנסנו לנושא משקל ראש הנפץ, שבתמונה שצירפת יכול להיות יותר קטן משמעותית מרימון יד. זה עשוי להיות מאד לא נעים לבן אדם שזה מתפוצץ לידו, אבל עבור מגדלי פיקוח ומיכלי אמוניה זה אמור לא לגרד להם את שכבת הטיח החיצונית.
ואחת משלי 674252
אני לא משוכנע אבל מקווה שהצדק איתך. בכל אופן, תגובה 674189 עדיין בתוקף - אני מקווה שמי שמבין בעניין יותר ממני (וממך?) חושב על האפשרות.
ואחת משלי 674256
גם אני מקווה.
דווקא חשבתי על כמה פתרונות מגניבים‏1, כמו מטוס גדול שסוחב אחריו רשת גדולה וחזקה מספיק ש"שולה" את אלפי השרימפסים האלה.

1 וכמה טריויאליים - בהתחשב במהירות הטיסה של הדבר הזה, זמן ההתרעה בחיפה, למשל, יהיה בערך שעה - מספיק בכדי ליסוע הביתה בשקט, להיכנס ולנעול את הדלת. מול רימוני היד שמחפשים "כל מה שזז" לשיטתך, זה כנראה יפתור את הבעייה.
ואחת משלי 674685
שנה שעברה בלבד נמכרו בארה"ב 700,000 רחפנים. באפריל האחרון הונחת על גג רו"מ יפן רחפן עם דגימה של חול רדיואקיטבי מפוקישימה, וב-‏2013 הונחת כמחאה רחפן עם מצלמה ליד הקאנצלית מרקל שנאמה בדרזדן. הרחפנים שבשוק יכולים לשאת 4 עד 10 ק"ג ט.נ.ט., והתחרות בין דע"ש לאל-קעאידה על התודעה האיסלמו-טרוריסטית מובילה אותם לחיפוש אחר פיגועים המוניים. קבוצת מומחים למודיעין בריטית מזהירה מפני פיגוע באתר ציבורי כמו איצטדיון ע"י נחיל רחפנים. "דע"ש כמבר משתמש בהצלחה במלט"ים לאיסוף מודיעין בעירק ובסוריה".
ואחת משלי 674689
מה שסוחב 10 ק"ג של חומר נפץ זה כבר לא רחפן קטן, זה מל"ט (בינוני, לא בטוח אפילו שהכינוי מזל"ט נאה לו), ולא לאלה התייחסתי בפתיל הזה. אם תעלה במעלה הפתיל, תראה שהקישור המקורי של השוטה מדבר על רחפן שגודלו כגודל כף יד.

ואם במל"טים עסקינן, לא ברר לי למה דוקא עכשיו זה הזמן להיכנס לפאניקה - זכורני כיצד בראשית שנות השמונים כבר הטסנו טיסן רדיו של חבר בגודל שיכול בקלות לסחוב קילו נוסף. במה ה"רחפנים" של היום מפחידים יותר מטיסני רדיו בני ארבעה עשורים?‏1. למי ששואל, כן, גם אז היה טרור רצחני באזור שלנו, וגם באזורים אחרים.

1 כנראה בעיקר בהוזלה המשמעותית של מצלמות ניידות וקלות לתקשור. אני מודה שזה משמעותי, אבל בכל זאת.
ואחת משלי 674708
במאמר שקישרתי הם דיברו על מלטים שחובב מצוי יכול היום לקנות.
ואחת משלי 674712
בהחלט. רק שאם זה היה אמור לסתור משהו שאמרתי, זה לא רלבנטי כי לא בסוג הנשק הזה היה הדיון עד כה. אם לא, סבבה.
ואחת משלי 674720
לא סתירה. רק הבאתי ידיעה שמשלימה את הדיון.
האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? 676170
בכיר בתעשייה האווירית: צה"ל מתעניין ברכישת רחפנים מתאבדים שיכולים לשאת רימונים. כינויים "רתם", "רחפן תוקף ומתאבד". התעשייה האווירית הציגה לכתבים צבאיים כלים אוויריים מתאבדים ולדברי הבכיר, "הכלי גם רואה את המטרה, גם מתביית עליה וגם משמיד אותה".
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • הפונז
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • רון בן-יעקב
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • שוטה הכפר הגלובלי
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • הפונז
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • יובל נוב
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • הפונז
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • צפריר כהן
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • רון בן-יעקב
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • צפריר כהן
  האם צה"ל בדרך לאימוץ טקטיקות דומות? • הפונז
  ואחת משלי • הפונז
  ואחת משלי • עומר
  ואחת משלי • צפריר כהן
  ואחת משלי • עומר
  ואחת משלי • ב/מיכה אלמוג
  ואחת משלי • שוטה הכפר הגלובלי
  ואחת משלי • עומר
  ואחת משלי • יוסי
  ואחת משלי • צפריר כהן
  ואחת משלי • שוטה הכפר הגלובלי
  ואחת משלי • דורון הגלילי
  ואחת משלי • ירדן ניר-בוכבינדר
  ואחת משלי • דורון הגלילי
  ואחת משלי • הפונז
  ואחת משלי • ירדן ניר-בוכבינדר
  ועוד אחת משלי • שוטה הכפר הגלובלי
  ועוד אחת משלי • אנטילופה
  ועוד אחת משלי • שוטה הכפר הגלובלי
  ועוד אחת משלי • הפונז
  ועוד אחת משלי • שוטה הכפר הגלובלי
  ועוד אחת משלי • הפונז
  ועוד אחת משלי • סתם
  ועוד אחת משלי • צפריר כהן
  ועוד אחת משלי • יוסי
  העתיד כבר (כמעט) כאן • שוטה הכפר הגלובלי
  מדינה אחת לשני עמים • שוטה הכפר הגלובלי
  3 הערות משלי • ג'וד
  בוא נרגיע • יוסי
  בוא נרגיע • (>'')>
  בוא נרגיע • ג'וד
  CUI BONO • נוסע מתמיד
  3 הערות משלי • אחד מהפריפריה
  3 הערות משלי • אחד מהפריפריה
  3 הערות משלי • האייל האלמוני
  3 הערות משלי • אחד מהפריפריה
  3 הערות משלי • אלמוני
  3 הערות משלי • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ג'וד
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • שמחובה
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • סתם יהודי
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ידידיהק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • דורון הגלילי
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • דורון הגלילי
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ידידיה
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • דורון הגלילי
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ידידיהק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • איציק ש.
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ידידיה
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • ג'וד
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • easy
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אמ
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • האייל האלמוני
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אריק
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • סתם יהודי
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • אמ
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • צפריר כהן
  6 שנים בפנים, למה לא 16 • דב אנשלוביץ
  3 הערות משלי • העלמה עפרונית
  3 הערות משלי • סתם יהודי
  3 הערות משלי • עומר מוצפי
  3 הערות משלי • ידידיה
  3 הערות משלי • האיילון
  3 הערות משלי • ידידיה
  3 הערות משלי • העלמה עפרונית
  3 הערות משלי • עומר מוצפי
  3 הערות משלי • ידידיה
  3 הערות משלי • העלמה עפרונית
  3 הערות משלי • הפונז

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים