פנייה נרגשת וניחוש 59993
1) האם מישהו מכיר טיעונים אינטיליגנטיים בעד שימור סעיף הלאום? למרות נטיית הלב בעד ביטול הסעיף, אני מתקשה לקבוע דעה מבלי לשוקלם.

2) הניחוש שלי הוא שאנשי משרד הפנים בשיתוף גורמים דתיים ובטחוניים ידאגו להצפין במספרי הזהות את המידע המעניין אותם (רפורמי, ערבי, חייזר וכו').
פנייה נרגשת וניחוש 59997
2) הניחוש שלי הוא ש"הם" בכלל יעברו להנפקת כרטיסי פלסטיק עם פס מידע, שאיש לא יידע מה מקודד בו (כלומר "איש" חוץ מ"הם").
ובשלב ב - 59998
צ'יפ קטן מתחת לעור הכתף, מיד בלידה (או בכניסה לארץ)...
ובשלב ב - 60011
אני מצטרף ל מ. שור ושואל: למה לא, מעבר לאינסטינקטים האורווליאניים שלנו?
למה לא מה? 60017
למה לא להטביע צ'יפים (או להנפיק כרטיסים מקודדים)?
או למה לא לבטל את "הסעיף"?
למה לא מה? 60024
למה לא להטביע צ'יפים?
When the Chips are Down* 60042
יש פה שתי שאלות:

1. האם בכלל לסמן זהות.
2. אם כן, באיזו צורה- ת.זהות, כרטיס מידע, צ'יפ בתוך הגוף.

1. נטיית הלב, כפי שאתה עצמך אמרת, היא נגד סימון זהות. העניין הוא ש"ללב סיבות משלו"- כלומר לא כל מה שרגשי הוא בהכרח לא הגיוני.

הרגש הזה מתבסס על הבנה, מודעת או לא, של הסכנות הטמונות בזיהוי. ועכשיו- סליחה מראש, אבל אין לי ברירה אלא להעלות כאן את.. הנאצים. בזמן האחרון התגלה שחברת IBM והטכנולוגיה הפרימיטיבית של ראשית ימי המחשב (כרטיסים פיזיים מקודדים) הם שאפשרו למשטר הנאצי לאתר, לכנס, ולשלח יהודים אל מותם.
וזה אומר, /לגבי כל מדינה בעולם/, שלעולם אין לדעת איזה שלטון יהיה בה מחר, ולאילו צרכים הוא ישתמש במידע שנאגר בידיו. ו-לא, אני לא חושבת שאני מגזימה.
אלה שחושבים- "אני יהודי, והם רק מחפשים ערבים", שיקחו בחשבון שלאותו שלטון עתידי יכולה להיות סיבה אחרת, קריטריון אחר, להפליה. [דתיים, חילוניים, ג'ינג'ים?]
*ולכן הכותרת, שמשמעה- בשעת משבר, או מבחן.

מצד שני- נכון שכאן ועכשיו, יש לנו בעייה בטחונית. וסביר בעיניי שסימון כלשהו יכול לעזור למנוע פיגועים, גם אם לא מניעה מוחלטת.
יש גם סיבות לגיטימיות אחרות שמצריכות זיהוי- ושמתבטאות בכרטיסים הרבים שיש לנו בתיק- דרכון, רשיון נהיגה, כרטיסי בנק, כרטיס בטוח לאומי, וכו.

לכן, נראה שאין ברירה אלא לקיים שיטת זיהוי כלשהי. אבל לא צריך לזלזל באזהרות-הלב, מפני שבאמת אין לדעת לאיזה שימוש שלילי יתגלגלו הדברים. וצריך לזכור גם, שמידע שנתת לשלטונות היום, או זכות למידע שנתת להם היום- לא במהרה יחולצו מצפורניהם.

לכן צריך להחליט מה המידע החיוני, ומה לא. ולא להסכים לשום סעיף מיותר.

וכאן -לדעתי- סעיף הלאום אכן מיותר, ואינו תורם לבטחון.

2. שיטת זהוי- אם כבר יש כ"כ הרבה תעודות שיש להן סיבה טובה, למה לא לאחדן לכרטיס אחד? כרטיס שאפשר להוסיף לו נתונים לפי הצורך- כשמשיגים רשיון נהיגה למשל. או כשהרשיון הנ"ל נשלל. הכרטיס גם יכול לשאת מידע מזהה כמו טביעות אצבעות, במקום תמונה.
וכך יהיו פחות רמאויות.

צ'יפ- לא ולא ולא!
גם מפני שזה כבר "אורווליאני" מדי מבחינת רגשית. וגם מהבחינה הפרקטית- יהיה מסורבל מדי להוסיף ולהוריד מידע מהצ'יפ.

ולכן- צ'יפס? לא עם כל דבר.
When the Chips are Down* 60045
אני חושב שאמצעי זיהוי הוא הכרחי לחברה מודרנית על מנת לאפשר בחירות חופשיות ונקיות מזיופים, מסחר ומיסוי, הגנה מפני פשע וכדומה.

אנשים (בדיון זה על כל פנים) נוטים לחשוב שהאנונימיות מעניקה להם יתרונות העולים על החסרונות אך לדעתי יש בכך התעלמות מהיתרונות הרבים שמערכת זיהוי יעילה מביאה עמה.
אפרופו הצ'יפים 60047
ראשית, לגבי מה שכתבת על הנאצים, בכל טכנולוגיה ישנו תמיד גם פוטנציאל להזיק. השאלה רק אם יש בה גם מספיק פוטנציאל להועיל, שכן אחרת אין לה זכות קיום. במקרה של מה שמכונה "ארנק אלקטרוני", למשל, החליטה ממשלת ארה"ב בעבר שמדובר בטכנולוגיה שתזיק יותר מאשר תועיל (למשל, תאפשר ביצוע עסקאות סמים בלי הצורך לנייד מזוודות מלאות שטרות בלתי מסומנים ממקום למקום) ולכן היא מתעכבת כבר עשרות שנים.

לעניין הצעתך לאיחוד כל התעודות לתעודה אוניברסלית אחת: מהלך כזה צפוי לדעתי לגרום לכך שכל הגורמים שהיום נחשפים (עפ"י חוק) רק למידע שאמור להיות רלוונטיים עבורם, ייחשפו פוטנציאלית למלוא המידע השמור באותה תעודה, מה שיקנה להם הרבה יותר ידע ממה שהם צריכים לצורך מילוי תפקידם ויגרום לפגיעה קשה בפרטיות.‏1 אפשר לדמיין פתרון טכנולוגי גם לבעיה הזאת, אבל פתרון כזה צפוי להזכיר את מה שנדרש בזמנו עבור ה-Clipper Chip בארה"ב, דהיינו, יהיה מידור של המידע לפי הרשאות, אבל לחברים הטובים מהממשלה יהיה מפתח גנבים למצבים מיוחדים (הם יחליטו כמובן מתי המצב הוא מיוחד) ומפתח זה יאפשר להם גישה חופשית לכל המידע האגור באותה תעודה. אני מתקשה לראות כיצד התועלת הצפויה ממהלך כזה (נוחיות?)מתחילה אפילו להצדיק את הנזק הצפוי מהפגיעה הפוטנציאלית בפרטיות אשר טמונה בו.

כמו כן ובלי קשר לנאמר קודם, אני גם חולק על קביעתך שסימון הלאום בתעודת הזהות הישראלית עוזר באופן כלשהו במניעת פיגועים.

____________
1 אפשר לתת דוגמאות, אבל לא נראה לי שבאמת יש צורך.
אפרופו הצ'יפים 60055
לא טענתי שסימון הלאום עוזר למניעת פיגועים. להפך, אמרתי בפרוש שהוא לא תורם לבטחון.
אמרתי ש"סימון כלשהו" עוזר למניעת פיגועים- (לעומת מצב שבו אין כל סימון). והמשך טענתי היה, שצריך לבחון בקפידה מה חיוני ומה לא, ולא להכניס שום סימון שאינו חיוני לגמרי.

לגבי כרטיס אחד במקום כרטיסים רבים- איזה נזק נוסף ייגרם מכך שנישא כרטיס אחד במקום עשרים, כאשר הרשויות השונות ממילא מצליבות אינפורמציה?...
אפרופו הצ'יפים 60086
ומה יקרה כשאני אאבד אותו?
אפרופו הצ'יפים 60090
תוכיח ע"י טביעת אצבעות או ד.נ.א. שאתה אכן האייל שאתה טוען שאתה; זה יושווה למידע במאגר הארצי, ואתה תשלם 300 ש"ח (= $2)
עבור כרטיס חדש.

מי שמאבד פעם שנייה- חוטף צ'יפ בכתף... :)
אפרופו הצ'יפים 60058
תוכל בבקשה לתת דוגמאות לפגיעה בפרטיות שאתה מדבר עליה?
אפרופו הצ'יפים 60063
סתם, בשליפה: הפקיד בדואר שרוצה לתת לי חבילה לא צריך לדעת אם הפספורט שלי בתוקף, והשוטר שעוצר אותי על מהירות מופרזת לא צריך לדעת אם שירתתי בצבא.
תעודת זהות 60068
אין הבדל עקרוני בין בקרת-גישה למידע הנמצא על התעודה שלך לבין בקרת-גישה למידע אודותיך הנמצא במאגר מידע חיצוני. לכל היותר, יש יתרון לאחזקת המידע על התעודה, שכן הדבר מאפשר לבעליה שליטה ובקרה על הגישה אליו.
תעודת זהות 60115
אני מסכים, אבל היום מנוע הפקיד בדואר מלדעת למשל מה מצב הפספורט שלי, פשוט כי טכנית אין לו גישה לנתון הזה, לא דרכי ולא דרך מאגרי המידע של רשות הדואר (אני מקווה...). במצב ההיפותטי בו אוחדו כל תעודותי לכדי מסמך אחד תהיה לו פתאום גישה גם לנתון זה כמו לנתונים רבים אחרים אודותי שאינם מעניינו.
תעודת זהות 60122
אין הכרח שתהיה לו גישה. המידע על התעודה יהיה נעול, ויוכל להשתחרר רק באמצעות מפתח בעל הרשאה מתאימה - של בעל-התעודה או של הפקיד בדואר. באותו אופן בו לפקיד בדואר אין גישה למאגר המידע המרוחק, כך לא יהיה בידו המפתח לנתונים פרטיים בתעודתך.

עם זאת, יתכן שאפשר לחשוב על מודל בו האזרח מחליט איזה מידע להעלות לתעודה (עדיין: כמידע נעול), כשהיתרון הוא יכולתו להוכיח באמצעותה כי זהו המידע האמיתי אודותיו (מדובר על מידע מסוג אישורים שונים שהרשויות מנפיקות).
תעודת זהות 60124
לזה התייחסתי כשהזכרתי קודם את הקליפר. איכשהוא אני יותר סומך על מידור פיזי של המידע (המחשב של רשות הדואר פשוט לא מחובר פיזית למחשב של משרד הפנים, וזהו זה) מאשר על מנגנוני הרשאה מתוחכמים שכל מיני פונקציונרים (שלא לדבר על עבריינים) יסדרו לעצמם דרכים לעקיפתם. אני מסכים שמדובר פה בסופו של דבר בהבדלים טכניים ולא מהותיים, אך ראינו כבר כיצד קיומה של טכנולוגיה מסוימת עשוי/עלול לגרום לשינויי מדיניות מרחיקי לכת למרות שבעקרון הטכנולוגיה אמורה להיות רק מכשיר ליישום המדיניות ולא לקביעתה.
תעודת זהות 60133
אם מדובר על קונספירציה, הרי שהרבה יותר קל לקשור קשר (תרתי-משמע) בין המסוף בסניף הדואר לבין המידע במשרד הפנים מאשר לתכנן *מראש* איזו דלת אחרוית ולהצליח להסתיר אותה תוך כדי שימוש.

אלא שאלה דברים בעלמא, כי הרי גם אם המידע יועתק, בחלקו, אל התעודה - הוא לא יוסר מהמאגרים, כך שבכל מקרה הסכנה לפרטיות גדלה, ונותר לשקול את החסרון הזה מול יתרונות אפשריים (דוגמא (רעה): פלוני מעוניין להציג למעסיק שלו - חברת אבטחה - אישור על שירות בצבא. הוא יכול לגשת לקצין-העיר, ואז החייל שמדפיס את האישורים רואה שהנ"ל היה בכלא צבאי במשך שישה חודשים, אוי לפאדיחה. לעומת זאת, אם האישורים מונפקים ישירות לתעודה, מצטמצם מספר האנשים שתפקידם מחייב גישה למידע).
תעודת זהות 60230
אבל גם היום המחשב של רשות הדואר (ולא רק) מחובר למחשב של משרד הפנים.
לפני מספר שנים פניתי לסניף הבנק שלי, לדווח להם על שנוי כתובת, על מנת שדברי הדואר הנשלחים אלי מהבנק יישלחו למעוני החדש.
הפקידה הקלידה את שמי, והפלא ופלא, כתובתי החדשה (כפי שעודכנה אך יום קודם בלשכת מרשם האוכלוסין) הופיעה על צג המחשב, וכל מה שנותר לי היה לאשר שאכן זו הכתובת שאליה אני מעוניין שהבנק ישלח אליה את הודעותי. (ורק לשם הדגשה - מדובר בבנק מסחרי [= פרטי], ולא ברשות ממלכתית כמו רשות הדואר, או גוף ממשלתי כמו משטרת התנועה)
לא מדוייק 60273
המערכות הפרימיטיביות והמבולגנות של רשות הדואר ממש לא מסתנכרנות עם אלו של משרד הפנים.
הבעייתיות אם הבעיה ממש מטרידה אותך, היא בחוסר במפתח אחיד לזיהוי קודי רחובות - כתוצאה ממנה גם לאחר קבלת הנתונים ממשרד הפנים, לא תמיד קיימת האפשרות לשייך מיקוד תקני לכתובת.
מדוייק, אבל לא רלוונטי 60276
העובדה שלא מצליחים אינה אומרת שלא מנסים.
תעודת זהות 60287
הדואר ומשרד הפנים הוזכרו רק כדוגמא למידור פיזי מול מידור שעשוי להתבצע בעתיד באמצעות מערכת הרשאות. אינני יודע אם וכיצד מחוברות מערכות אלה בפועל, כך שיכול להיות שבחרתי בדוגמא לא טובה, אך ברור שישנן דוגמאות רבות למערכות מחשב שאינן מחוברות ביניהן מסיבות של מידור המידע, הגנה על צנעת הפרט וכיו''ב.

אגב, מה שתיארת אינו אומר בהכרח ששתי המערכות אכן מחוברות ביניהן. יתכן גם (למשל) שמשרד הפנים שולח בכל לילה את רשימת שינויי הכתובות שהתבצעו באותו יום למוסדות גדולים כגון בנקים וחברות אשראי, ועדיין אין זה אומר בהכרח שהבנק או חברת האשראי יכולים לשלוף נתונים מהמחשב של משרד הפנים.
תעודת זהות 61418
נדמה לי שיש תוכנית לחיבור מערכות המיחשוב של כל משרדי הממשלה במדינה בשם "מרכבה". כמו שניתן לצפות במדינתנו, התוכנית מתעכבת בערכאות (נדמה לי ש-ORACLE זכו במכרז והחברה השניה ערערה בבית המשפט, או שמה היה זה להיפך?). דרך אגב, לחיבור הזה יש המון צדדים חיוביים - פחות מתים יצביעו בבחירות הבאות, יהיה אפשר לזהות ישיבות שמקבלות תמיכה גם ממשרד החינוך וגם ממשרד הדתות בניגוד לחוק וכו' - יעזור למנוע שחיתויות.
תעודת זהות והלאום 60125
אם סוג המידע הנמצא בתעודה נקבע על ידי בעל התעודה, האם תאפשר לאזרח לכלול מידע על הלאום שלו?
תעודת זהות והלאום 60128
אם המידע מופיע במרשם-האוכלוסין, אין סיבה למנוע מאזרח להחזיק אישור רשמי על הרשום אודותיו במרשם. למעשה, חוק חופש-המידע, בין היתר, מאפשר לאזרח גישה למידע אודותיו במאגרי-המידע הציבוריים (עם סייגים, מן הסתם. מסופקני אם יתנו לי לעיין בתיק שלי בשב''כ).
תעודת זהות 60129
אגב, מודל כמו זה שהזכרת לפיו יחליט כל אדם איזה מידע נמצא בתעודת הזהות שלו ואיזה לא, וגם למי מותר לגשת לאיזה חלק מהמידע הזה ובאילו נסיבות, הוגדר ע"י ה-W3C במסגרת תקן שהם קוראים לו "Privacy Preferences Project" או בקיצור P3P. תקן זה מאפשר למשתמשים להגדיר איזה מידע אישי יועבר מהמחשב שלהם אל אתרי האינטרנט שבהם הם מבקרים, ולאתרים הוא מאפשר להגדיר מראש איזה מידע הם דורשים לקבל מהמשתמשים לשם ביצוע פעולות שונות באתר. החזון הוא שבסופו של דבר תתבצע החלפת המידע הזה באופן אוטומטי בין הדפדפן לבין האתר, כמובן כל עוד היא עומדת בכללי המדיניות שהוגדרו מראש בשני הצדדים. ב-W3C עובדים על העסק הזה כבר לא מעט שנים, ויתכן שאפשר לנצל את הנכסים שלהם בתחום ולהעביר את המודל כמעט בשלמותו גם אל מחוץ לגבולות האינטרנט.

לפרטים נוספים: http://www.w3.org/P3P
תעודת זהות 60134
כן, ובסוף 95% מהעולם מוצאים את עצמם עם מימוש מייקרוסופטי של התקן, שלגמרי במקרה יש בו כמה חורים ולגמרי לא-במקרה יש בו כמה דלתות אחוריות...
When the Chips are Down* 60052
למרות שנהניתי מן התשובה, אני צריך עוד לחשוב על זה. השאלה הגדולה היא הנוחות וכן הסיכוי להצלת חיים אל מול הסיכוי לשימוש בלתי הולם בעתיד ומידת ניזקו. לשם כך יש להעריך איזה שלטון ומצב בטחוני ובכלל יהיה כאן. אך סיכוי זה הינו סובייקטיבי ותלוי זמן. בעבר, נצרכתי לפתח דבר מסויים בעניין עם בעייתיות דומה. לאחר חקירה עובדתית ומוסרית בגינה הערכתי שהנזק המסתבר עולה על התועלת - הודעתי על סירוב. בדיעבד, נראה שטעיתי.
פנייה לא נרגשת ולא מנוחשת 60004
אולי יש לי בשורות בשבילך,
למיטב ידיעתי במספרי הזהות כבר היום מוצפן מידע (גזעי-לאומי-אתני) כזה או אחר שמיועד לאפשר לדעת מי הוא מי לגורמים הרלוונטים (המצפינים והמפענחים).
אני אומר זאת ע"ס עדות של חבר שאימץ תינוק מחול, הביא אותו לארץ, העביר אותו את כל התהליך הדתי גיור-מילה-הקזת דם ואת התהליך הבירוקרטי משרד-הפנימי ואמר לי שניתן לו מספר זהות "מתאים" לאדם ש"אינו נושא בדמו את דם ישראל" .
המספרים לא סתם מחולקים/מוקצים ממאגר-רשימה-תחום נומרי לפי סדר לידה או הגעה ארצה. בוודאות אני יכול לומר לך שיש תחומי הקצאה שונים לפי מין ולפי שאר מאפיינים. אותו גורם מדיני-ממשלתי, אותו גורם ביורוקרטי אוהב לדעת, אוהב לשלוט, וידע כידוע הוא כח.

נדמה לי שאסף שרעבי שאל פעם למה הדת משתמשת במדינה לצרכים כאלה. להבנתי הדת רואה במדינה מכשיר שיכול לסייע לה בהבחנות שונות ובקיום מהוויים ואינטרסים מסוימים. זה נכון שהיסטורית הדת הסתדרה פחות או יותר גם בלי המנגנון המדיני אבל כידוע אז כל העולם היה שונה, היו קהילות שבהם יהודי הכיר יהודי, למעשה כל יהודי שמר מסורת והיה ידע בסיסי ורחב משותף. מאחר שבימינו לפחות בישראל לא כך המצב והיהדות לא רוצה לאבד את ה"תינוקות שנישבו" ובאותה שעה לא רוצה לאפשר הסתננות אז הם משתמשים במנגנון המדינה.
פנייה לא נרגשת ולא מנוחשת 60019
החבר שאמר לך שלתינוק ניתן מספר כזה וכזה- איך זה נודע לו?
פנייה לא נרגשת ולא מנוחשת 60030
הוא האבא המאמץ שלו. מעבר לזה אני לא יודע את הדרך המדויקת שזה נודע לו אבל אשתדל לחזור עם פרטים (יקח כמה ימים טובים). רציתי להבהיר שהתכוונתי כמובן לתחומי הקצאה של מספרים ולא לאיזה קוד-אלגוריתם סודי שמאפשר להפעיל פונקציה כלשהי על המספר ולקבל מידע כלשהו. עצם הידע טמון בהכרת תחומי ההקצאה והבנת משמעותם. אני מניח שישנם מספר קטגוריות קבועות מראש.
זה מה שקורה כשלא מפרידים דת ממדינה, אי אפשר להמנע או למנוע דברים שכאלה במצב הקיים.
פנייה לא נרגשת ולא מנוחשת 60067
זה ידוע שבמספר הת.ז. בא לידי ביטוי גם מקום הלידה. הילדים שנולדו היום בבאר-שבע קיבלו מספרי זהות סידרתיים, עוקבים (נראה לי) ושונים, מאלה שנולדו היום בירושלים.
בנוסף ידוע גם שלאנשים שנולדו בחו''ל, יש מספרי ת.ז. שונים מלאנשים שנולדו בארץ. עד היום לא הקדשתי לכך מחשבה מיוחדת אבל נראה לי יותר מסביר שהמספרים האלה גם מאפיינים את ארץ (או לפחות את יבשת) הלידה.
פנייה נרגשת וניחוש 60008
אני מניח שהנימוק העיקרי הוא בטחוני. ביטול סעיף הלאום יצריך נגישות גבוהה הרבה יותר למרשם האוכלוסין על מנת לברר את הלאום של אדם מסוים.

ובקשר ל- 2, למה לא בעצם?
פנייה נרגשת וניחוש 60018
אבל הם כבר עושים את זה...

מס' הזהות של עולים חדשים לא מתחיל ב 0, בניגוד לילידי הארץ.
תושבי מזרח ירושלים מזוהים ע"י הספרה 8 כספרה השניה (אחרי 0) או ראשונה.
ואם זכרוני אינו מטעה אותי ערבים משאר חלקי הארץ מזוהים ע"י הספרה 2 כסרה ראשונה או שניה.
פנייה נרגשת וניחוש 60033
יש אפשרות לקבל ממשרד הפנים או מגורם כלשהו (ממשלתי?) את כל הקטגוריות, דרכי הסימון, ומשמעותם? נראה לי שזה יכול להיות סיפור עיתונאי גדול מאוד!.

קראתי שכבר התיעצו בש.ב. והוא לא הביע התנגדות (הסעיף ישאר במרשם האוכלוסין).

המפדלניקים ורובינשטיין היועץ טוענים שההסרה תפגע בצביון היהודי של המדינה ("שאחרת , איך אדם יזדהה כיהודי"...).
פנייה נרגשת וניחוש 60070
אני לא רואה איפה פה הסיפור העתונאי הגדול: מספרי הזהות יכולים לקודד, לכל היותר, את רשומת מרשם-האוכלוסין בעת הלידה או הנפקת התעודה. הרשומה הדלילה הזו נגישה ממילא למשטרה, למערכת המשפט, לבטל"א, וכמעט לכל גורם ממשלתי. היכולת לקרוא את הקידוד הזה, לפיכך, דרושה רק לדרגי-שטח - שוטר-המקוף-שאין-לו-מסוף, נגיד. עכשיו צא וחשוב מהי המיומנות שלו בשליפת מידע ממספרים, מהו המידע הזמין-בפוטנציה מלכתחילה, ותגלה שמעבר למה שנדון פה (כמה קידומות בהתאם לאופן קבלת-האזרחות. הייתי בטוח שזה common knowledge, בפרט הקידומות למאומצים טופלו כבר בעבר בעיתונות הישראלית), אין סיפור. זה בערך כמו היכולת המדהימה להסתכל על מס' רישוי ולגלות את סוג הרכב, אם הוא יובא בייבוא אישי, אם הוא רכב-השכרה, או אם הוא שייך לשב"כ. ביג דיל.
אם זה לא BIG DEAL 60071
אז בבקשה, הפרסום. אותי לפחות זה כן מעניין.
ואשמח גם לשמוע מגורם מוסמך או יודע דבר למה זה בדיוק נחוץ, מה היה הרעיון ומה היתה הכוונה מאחורי המשמעויות שהמחוקק/איש-משרד-הפנים נותן למספרים.
אם זה לא BIG DEAL 60072
אז בבקשה, לך שאל את שוטר-המקוף שלך. אם הוא לא יודע יותר ממה שכבר נכתב כאן, אז ממילא מי שכן יודע הוא כבר בדרג שלא נזקק לזה (כי יש לו גישה למידע). לכן: זה לא בדיוק נחוץ (כי השוטרים-ללא-מסוף הולכים ומתמעטים); המחוקק לא בעסק; הרעיון והכוונה, אני יכול לשער, היו ליצור poolים של מספרי ת"ז כך שבעידן האוף-ליין (כשהוקמה המדינה לא היה בה אפילו מחשב אחד לרפואה!) יוכלו לנפק מספרי ת"ז ביותר ממקום אחד בו-זמנית מבלי שינופק אותו מספר לשני אנשים שונים. זה לא הצליח, אגב (אבל אתה בטח האחרון שיתפלא על זה :-).
02 משותף לילידי תחילת שנות ה 70 60426
יהודים וערבים כאחד.
גם בנים של תושבי ישראל שנולדו בחו"ל זוכים ל 1 במקום 0
תושבי מזרח ירושלים רוצים את תעודת הזהות שלנו כמו שהם רוצים קוצים של סברס בישבן.
קישקשתא? 60438
דווקא לא. תושבי מזרח ירושלים מאוד מעוניינים בתעודות זהות ישראליות, שמעניקות הטבות מופלגות (כאזרחי ישראל, קצבת ילדים למשל?) לעומת מעמד של פליטים.
פנייה נרגשת וניחוש 61914
(גם בתשובה ל- תגובה 60067)

לא מדויק עד שגוי.

כל בית-חולים מקבל "רצף" של מספרי זהות, אותם הוא מחלק לתינוקות עם הוולדם (בתנאי שהוריהם אזרחי ישראל, אני מניח). שני תינוקות שנולדו באותו בית-החולים יקבלו שני מספרי זהות עוקבים (למעט ספרת הביקורת, באופן טבעי), גם אם האחד יהודי והשני ערבי (או חלילה רפורמי). לכן הטענה לגבי "ערבים משאר חלקי הארץ" שגויה.

גם לרשויות ההגירה/קליטת העולים בנמלי התעופה והים יש רצף של מספרים שהם מחלקים לעולים החדשים. חלק גדול מהמספרים הנ"ל אכן שונה מהמספרים המופיעים בבתי-החולים (ספרה ראשונה 3 במקום 0, במקרים רבים) - אבל לא כולם; אני מכיר כמה עולים (מהעליה הגדולה מחבר העמים, למשל) עם ספרה ראשונה "ישראלית" למהדרין.

לכן על-פי מספר הזהות ניתן לגלות היכן ומתי קיבלת אותו - באיזה בית-חולים או נקודת הגירה, ובאיזו תקופה (אני משער שכל "רצף" שמקבל בית-חולים מספיק לכמה חודשים). אבל לא ניתן לזהות מין‏1, לאום‏2, ואפילו לא ארץ מוצא‏3 ע"פ מספר הזהות. החריג היחיד, למיטב הבנתי, הוא המקרה של ילדים מאומצים מחו"ל.

1 למשפחות עולים רבות מספרי זהות רציפים, גברים ונשים כאחד.
2 למשל במקרה של לידה באותו יום, באותו בי"ח.
3 לא מצאתי הבדל בולט בין מספרי זהות של עולים מחבר העמים לאלו של עולים מדרום-אמריקה.
פנייה נרגשת וניחוש 61947
ועדיין - לתושבי מזרח ירושלים מספר זהות המתחיל ב-‏08.

ומספר זה משמש לזיהויים, למשל לטיפול נפרד במעבר לשטח הרש"פ בעזה.
תיקון קטן 61997
היוצא מן הכלל הוא לא ילדים *מאומצים* שנולדו בחו"ל אלא כל הילדים שנולדו בחו"ל.
פנייה נרגשת וניחוש 62119
תעודה הזהות של אחותי הקטנה מתחיל ב-‏30 - כמו של רוב העולים מרוסיה שלומדים איתי.
ושאר המספרים? 62121
ושאר המספרים? 62123
אני משוכנע לחלוטין, שאין אף לא עולה מרוסיה אחד, שמספר הת.ז. שלו זהה לשלה.
פנייה נרגשת וניחוש 65495
"החריג היחיד, למיטב הבנתי, הוא המקרה של ילדים מאומצים מחו"ל" התוכל בבקשה להרחיב בנקודה.
מה היתה הכוונה ביצירת החריגות?
פנייה נרגשת וניחוש 65779
"מה היתה הכוונה" - אין לי מושג. אולם (כאמור, לפי מה ששמעתי/הבנתי, לא מידע מוסמך) ילדים מאומצים מקבלים מספרי זהות מ"מאגר" שונה, כלומר מי שמכיר איך "נראים" מספרים אלו יכול לדעת שילד מסוים הוא מאומץ רק ע"פ מספר הזהות שלו.
לא נכון 79032
כל הילדים שנולדים בחו"ל מקבלים את מס. הזיהוי מהסדרה הזאת (2), לאו דוקא המאומצים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים