חרם חוקרים 601419
אם הממסד המדעי (נניח, קבוצה של אוניברסיטאות מחקר מובילות) יודיע שהוא מחרים את החברה הזו, יועבר מסר חשוב לחברות אחרות ששוקלות לדרוש הגנת פטנט על גנים.
חרם חוקרים 601430
מכיוון שיש כמה אוניברסיטאות שצפויות בעצמן להרוויח כסף מהדברים הללו, יש לי הרגשה שזה לא יעבוד.

גם אם זה יעבוד, החברה את ההמצאות שלה קיבלה. לכן את הלחץ היא תתחיל להרגיש רק עוד כמה שנים, במקרה הטוב. חרם לא מוצלח במיוחד.
חרם חוקרים 601466
תלוי עד כמה החרם יהיה גורף. אם מוסדות אקדמיים יסרבו לבצע מחקרים בשיתוף החברה, לעשות review למאמרים שתנסה לפרסם, או להעסיק חוקרים שעובדים בה, זה בוודאי יקשה עליה להרוויח מהפטנט.

אני לא מאמין שאוניברסיטאות יקפצו על העגלה הזו, מפני שהפסיקה נוגדת (להבנתי) את העקרונות שעליהם מושתת מחקר מדעי חפשי.
חרם חוקרים 609355
היום כל האוניברסיטאות חייבות כדי להחזיק את עצמן כלכלית, לקיים חברות יישום וחברות ל''העברת טכנולוגיות'' משלב המחקר לשלב המסחרי. לכן, לאוניברסיטאות יש לפתע אינטרס אינהרנטי חזק ביותר לרשום פטנטים על המצאות שמומצאות במחקרים בתחומן. הן רושמות את הפטנט ונותנות ''רשיונות'' להמשך מחקר ושימושים מסחריים לגורמים אחרים באקדמיה ובתעשיה.

אין היום חופש מחקר ומחקר טהור. זה עולם הולך ונעלם.
חרם חוקרים 609356
כתבתי ''נותנות'' רשיונות. התכוונתי כמובן ''מוכרות''...
חרם חוקרים 609585
אני שמח לבשר לך שגם היום, לא רק שרוב המחקר באקדמיה (לפחות בארץ) אינו נעשה למען תועלת כלכלית ספציפית, הדבר נכון גם במחלקות ה"חמות".

ושאלה, למה "היום כל האוניברסיטאות" - איך זה שונה מאתמול ? "יש לפתע אינטרס" - כי קודם לא היה אינטרס ? פעם היה מספיק כסף באקדמיה ? מקורות המימון של האקדמיה נותרו כשם שהיו, בסדר הזה: מדינה, תורמים, שכ"ל ותמלוגים. יוצא הדופן היחיד בארץ זה מכון ויצמן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים