איבר מין שלם טוב יותר 601528
אלה שבעד כריתת עורלה מצביעים על:
דת
מסורת
נורמה חברתית
טיעונים בריאותיים שנויים במחלוקת

אני נגד כריתת עורלה. אני מצביע על כך שאיבר מין שלם טוב יותר.
איבר מין שלם טוב יותר 601542
האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים חולקת על דעתך
איבר מין שלם טוב יותר 601563
האקדמיה האמריקאית של רופאי הילדים מציגה תמונה חלקית ומעוותת כדי לקדם את תזרים המזומנים של חבריה, אבל את האמת הפשוטה היא לא תצליח לערער: איבר מין שלם טוב יותר מאיבר מין חתוך.

אם שורת ההיגיון לא מספיקה לך ואתה צריך חיזוקים רפואיים לקביעה הזו, אני ממליץ לך לקרוא דעות של ארגוני רופאים שאינם נגועים בהטיה תרבותית וכלכלית. כמו למשל, ארגון רופאי הילדים ההולנדי:

http://knmg.artsennet.nl/web/file?uuid=579e836d-ea83...

In recent years, a large number of doctors’ organisations have adopted declarations
in which they state that circumcision is not associated with any medical benefits
sufficient to justify the intervention. There is currently not a single doctors’ organisation
that recommends routine circumcision for medical reasons.

הקביעה הזו נכונה אגב גם אליבא דאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. עם כל היתרונות הרפואיים כביכול שהיא מנסה לדחוף, היא עדיין לא הגיעה למסקנה שצריך להמליץ על מילה גורפת לכל זכר ילוד. נייר העמדה שהיא פרסמה שלשום הוא מביש ומקומו בפח הזבל של עולם הרפואה. והוא גם יגיע לשם. רק עניין של זמן.
601570
יש מקרים אשר בהם איסור המילה אכן עשוי להביא תועלת. למשל אם קבוצת בריונים שיכורים אשר משוטטת ברחובות וצועקת בקול גדול: "לשחוט יהודונים ופדופילים, לשחוט אותם את היהודונים" פונה אליך פתאום שעברת במקרה ודורשת ממך להסיר את המכנסיים ותוכיח שאינך יהודי, הרי שבמקרה כזה באמת תוכל להפשיל את המכנס ובלב נקי להשיב: הנה. הביטו. יש לי ערלה. אני לא באמת יהודי. אני לא יהודון. וכך ערלה קטנה עשויה להציל את חייך.
601691
ע"פ ויינט 0.5 אחוז מהתינוקות הנימולים סובלים מסיבוכים שונים, בעקבותיהם נגרם להם לעיתים מחלה קלה, לעיתים אשפוז, לעיתים נזק לכל החיים ולפעמים מוות. מילה מזיקה לבריאותם של אחד מ-X תינוקות, זאת עובדה (גם אם לא מדובר ב0.5 אלא ב-‏0.05).

601695
כשאתה מציג את הנתונים, מתוך פחד כלשהו אני מניח, זה גורם לי לחשוב שבאמת טקס המילה בצורה מסויימת הוא טקס שעובר על האב ולא על התינוק. לכאורה יש בכך שחזור של מבחן האמונה שבו נתנסה האיש שעמו נכרתה הברית מלפני האלוהים במעמד העקדה, אף שהעקדה מופיעה מאוחר יותר למילה.

נדמה לי כי סוגיית המילה נידונה משלושה היבטים שנוגעים בחייו של כל אדם. הפונז ציין את הביטוי תיאוצנטרי, אשר נדמה לי כי הוא היבט אחד לדברים ועליו אפשר להוסיף את הביטויים - אתנוצנטרי ואנתרופוצנטרי, אשר מתארים יחד ובנפרד את יחסו של האדם לחיים או לקיום. כלומר כל אדם בהכרח חי את חייו ביחס לעצמו, ביחס לחברה המקיפה אותו וביחס לשמיים ממעל. כך מייצג טקס המילה את הברית בין האדם לבין האלוהים, באותה מידה הוא מייצג את הקהל שקיבל על עצמו אותה ברית, וכן הוא נוגע בשאלה לגבי כאבו של התינוק, הסיכונים וכיו"ב.

אנטיוכוס למשל הטיל את גזירות השמד וביניהן איסור המילה מתוך התייחסות לאתנוס היהודי, מתוך שכך ביקש לפזר לרוח את היהודים כעם. מאתיים חמישים שנה מאוחר יותר אסר אדריאנוס על המילה מתוך התייחסות אנתרופוצנטרית. המילה נתפשה כמעשה לא מוסרי של סירוס הפוגע באדם. הקיסר שבא לאחריו התיר מחדש את המילה כנראה מתוך התייחסות תיאוצנטרית, כלומר מתוך כבוד למנהג היהודי אשר נובע מתוך האמונה של היהודים בשעה שהם מגדירים את עצמם על פי מעמדם בפני האלוהים. מכיוון שכאן מדובר בדיון פנים ישראלי, אין זה פלא שההתקפה על מנהג המילה מגיעה בשם זכויות האדם, להנאה לעינוגים להחליט בעצמו וכיו"ב. אומר עומר- "אני בתור ליברל .." ליברליזם היא תורה אנתרופוצנטרית.

גם אני ליברל, אבל גם אלמלא כן אני מכיר בכך שאיני יכול לכפות עליך לקיים מילה בבניך, בשם האמונה או בשם..נקרא לזה הלאומיות. לפיכך אני מפציר בך ומעודד אותך לקבל החלטה לפי השקפת עולמך. באותה המידה אני סבור שאתה לא יכול להפוך לאדריאנוס ולאסור את המילה על האחרים בשם זכויות האדם סיכה ועינוגים וכיו"ב. מכיוון, כפי שלמדנו מישעיהו לייבוביץ' שאלה אמונית (וגם שאלה לאומית) אינה יכולה להיות נידונה בקטיגוריה אזרחית, אני סבור כי איסור המילה במשפט המדינה של גרמניה, כמו גם הניסיון הגס והמכוער לקדם חקיקה כזו גם בישראל- היא אכן בגדר רדיפה דתית (ואולי גם עניין של רדיפה לאומית) ולא משנה מהם נימוקיה. פסול.

אבל עוד מילה לגבי מהם נימוקיה, שכן בעוד שערן שדה מבקש "להצביע על כך שאבר מין שלם טוב יותר" (וכי האם אבר נימול הוא אבר חלקי?) והוא יחד עם הלובי שלו מקדמים את העניין שהלם כשם שיוני אשפר מקדם את העניין שלו, או כשם שהרבלייף מקדמים את המוצר שלהם, והם מקבצים באופן אקלקטי נימוקים, תסלח לי, מחליאים, תוך הבאת ציטוטים מוצאים מהקשרם, אני מבקש להצביע על טעם שעולה על האחרים לאיסור המילה, כי בעוד ששדה מדבר על רטטים ועצבים אני מדבר על כך שאיסור המילה עשוי להציל חיים. ומה יותר קדוש לליברל מאשר החיים עצמם. ואם זה נשמע "הזוי" שחתיכת עורלה, קרום בשר עלוב, עשויה להציל חיים, הרי זו עובדה היסטורית. במצבים של שואה למשל, עורלה מצילה חיים.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601550
בסדר, אבל הניסוח שלך קצת מטושטש ביחס למחלוקת האמיתית. אין תנועה משמעותית, אפילו לא בארץ, שקוראת לחייב בברית מילה. אז אם אתה נגד במובן הזה שבחרת או שתבחר לא לכרות את עורלת בנך, המדינה לא תפעיל שום סנקציה נגדך, במקרה הגרוע בני משפחה או מכרים אחרים יעקמו את האף.

בידיעה שלמעלה מדובר על שופט שהוא נגד הכריתה במובן חזק יותר, הוא מבקש לאסור על ברית מילה. זה כבר סיפור אחר לגמרי.

לפי התגובה והאתר שלך אני מבין שאתה נגד במובן ביניים - אתה מנסה לשכנע אחרים לבחור לא לכרות. אני איתך, אגב. אבל אני סקרן, האם בסופו של יום היית רוצה שהכריתה תיאסר? ואם בישראל זה רחוק מלהיות ריאלי, האם תשמח אם בגרמניה (נניח) היא תיאסר?

אני מניח שהעמדה הפופולרית ביותר אצל אתאיסטים, לפחות בישראל, היא להשאיר זאת לבחירת ההורים. שאלה מעניינת היא האם זה מתיישב עם דעה פופולרית לא פחות, לפיה צריך לאסור על מילת נשים. דעתי - שגיבשתי זה עתה תוך כתיבת התגובה - היא שתלוי. המילה היהודית היא בעיקרה אקט סימבולי. קראתי (בעיקר בדיונים קודמים באייל) את הטענות על פגיעה בהנאה מיחסי מין, כולל תתי הסעיפים על הפגיעה בהנאת הפרטנרית, או שמא הגברת ההנאה שלה, אבל בעיניי זה שולי, ובסופו של דבר אין לנימולים מגבלה משמעותית על קיום יחסים או הנאה מהם.

מילת הנשים הנהוגה באפריקה ואולי אצל הבדואים, לפחות זו שמצטיירת בתקשורת - כריתת הדגדגן או השפתיים, או תפירת השפתיים, היא פגיעה משמעותית ומוחשית בהרבה, שבמפורש באה לפגוע בהנאתה של האישה, או ביכולתה לקיים יחסים לפני הנישואים. לכן אני חושב שנכון להתיר את זאת ולאסור את זאת. נובע מזה שכן יש להתיר מילת בנות שמופחתת לרמה סמלית. אני לא יודע אם יש בכלל מישהו שמעוניין בכך, וכמובן אשמח על כל בת שגם מילה סמלית נחסכת ממנה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601556
התחליף הסמלי למילת בנות נקרא במקומותינו ''זבד הבת'', ''מסיבת'' או ''בריתה'' (מלה מכוערת בעיני)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601565
נקודת המוצא לדיון היא שתינוק נולד עם איבר מין שלם. וזכות היסוד שלו כשל כל אדם היא לשלמות הגוף. כל מי שכורת חלק מגופו של התינוק, פוגע בזכות היסוד הזו.

התינוק זכאי להגנה על גופו. הוא לא צריך להצדיק הימצאותה של רקמה כלשהי מרקמות גופו או איבר כלשהו מאברי גופו. הוא זכאי אוטומטית לשלמות כל הרקמות של גופו וכל האברים של גופו.

כריתת עורלה כבר אסורה בחוק. גם בישראל. לא צריך לאסור בחוק פעולה של פגיעה בגוף. היא כבר אסורה. ההגנה על הגוף היא זכות שמוגנת בישראל בחוק יסוד כבוד האדם וחרותו ובהוראות חוק העונשין העוסקות בתקיפה. פשוט אין אכיפה של ההגנה על הגוף כשמדובר בפגיעה באברי מין של תינוקות. ושיהיה ברור: אין כל סייג לאחריות פלילית שפוטר את אלה הפוגעים בגופו של תינוק. העובדה שלא מוגשות תלונות למשטרה על פגיעה באברי מין של תינוקות, ולא מוגשים כתבי אישום בנושא היא לא בגלל שכריתת עורלה מותרת בחוק, אלא בגלל שאנחנו חיים במדינה שמבחינה תרבותית לוקה בעיוורון ביחס למשמעות הפיזית של המעשה.

מבחינתי הדרך למיגור כריתת העורלה של תינוקות עוברת קודם כל דרך הבאת מידע לציבור. מידע על יתרונות איבר המין השלם וחסרונות איבר המין החתוך. בשלב שני, לאחר שתהיה בציבור התגייסות של חלק מספיק משמעותי, צריכה להיווצר אמנה חברתית להגנה על שלמות אברי מין של תינוקות. כשנגיע לזה, אז צריך לפעול גם במישור המשפטי.

הקלות שבה מוצגת מילת הנשים כמשהו מזעזע ומילת הזכרים כמשהו טרוויאלי, גם היא תוצאה של הטיה תרבותית. כאשר לומדים מחד על האנטומיה של העורלה ותפקידיה, ומאידך על דרגות החומרה השונות של מילת הנשים, מבינים שכריתת העורלה בזכרים שקולה ואף חמורה לעתים מהצורות הקלות יותר של FGM/C (חיתוך/השחתת אברי מין של בנות). ועל כך מעידה גם, אגב, איאן הירסי עלי.

והמוטיבציה ביהדות לפגיעה באיבר המין דווקא, כדי לסמל את הברית עם אלוהים, היא אותה מוטיבציה - פגיעה במיניות. ראה דברי הרמב"ם בספרו מורה נבוכים:

"כן, לדעתי, גם אחד הטעמים למילה למעט את המשגל ולהחליש את האיבר הזה, כדי שימעיט לעשות זאת ויתאפק ככל יכולתו. יש שחשבו שמילה זאת באה להשלים חסר במבנה-שמבריאה. אבל כל מי שביקש לערער מצא מקום לערער ואמר: "כיצד יהיו הדברים הטבעיים חסרים ויהיו זקוקים להשלמה מבחוץ, מה גם שמתברר שאותה פיסת עור מועילה לאותו איבר?" אין המצוה הזאת באה להשלים חסר במבנה-שמבריאה, אלא להשלים חסר בבריות. הנזק הגופני הנגרם לאיבר זה הוא המטרה המכוונת. לא נפגם במילה דבר מן המעשים המקיימים את הפרט ולא בטלה בגללה הולדת הצאצאים. אבל מתמעטות בעטיה סערת-היצר והתאווה היתרה על הדרוש. אין ספק שהמילה מחלישה את כוח הקישוי ולעתים קרובות ממעיטה את ההנאה, מפני שכאשר מטיפים דם מן האיבר ומסירים את המגן שלו בראשית גדילתו, הוא נחלש בלי ספק. החכמים ז"ל אמרו בפירוש: הנבעלת מן הערל קשה לפרוש. זאת, לדעתי, הסיבה החשובה ביותר למילה."

רמב"ם, מורה נבוכים, חלק שלישי, פרק מ"ט
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601567
בקיצור אתה מייחס לפאלוס איזו קדושה ורואה בפגיעה בו משהו איום ונורא
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601595
או שהוא מייחס לגוף של תינוקות ''איזו קדושה'' ורואה בפגיעה בו משהו איום ונורא
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601607
למה ניתוח קוסמטי הוא "פגיעה"?

אלא אם כן אתה מקדש את צורת אבר המין הגברי ואז כל שינוי הוא פגיעה
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601626
ברית מילה אינה ניתוח קוסמטי.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601692
הבן שלי נולד עם תג אוזן, משהו כמו זה. בגיל חצי שנה לקחנו אותו לניתוח להסרת התג. אין שום סיבה רפואית להסרת התג, וגם אין הבדל רפואי בין הסרה בגיל חצי שנה להסרה בגיל 18 (כשהוא יכול להחליט לבד). השיקול היחיד בעד הוא הציות לנורמה אסתטית, והיבטים חברתיים הנגזרים מזה. מנגד, זה ניתוח בהרדמה מלאה, וככזה יש בו סיכונים, מזעריים אך ידועים היטב, עד כדי סכנת מוות. ובואי נזרוק לקלחת הסיכונים גם את השהייה בת כמה השעות בבית החולים, על החיידקים השורצים בו. מה דעתך, האם זו היתה החלטה לגיטימית מצידנו?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601693
אין לי כוונה לענות לשאלתך; הניסיון להפוך אותי למצפן או לשופטת של החלטות הוריות כאלה ואחרות לא יצלח לך. בכל מקרה, ההשוואה מלכתחילה לא רלוונטית בעיניי: אתה משווה פגם מולד (אסתטי בלבד, ועדיין פגם) לחלק טבעי מאיבר שכל התינוקות נולדים איתו (למעט אלה שדווקא יש להם איזשהו פגם שם).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601733
שוב פעם ובקיצור

את מגנה את מי שלא מקבל את תפיסת ''הגוף הנכון'' הסובייקטיבית שלך
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601735
תפיסת "הגוף הנכון" הסובייקטיבית שלי? על מה אתה מדבר? אני לא "מגנה" אף אחד; אני מתנגדת לטיפול כירורגי (שאינו קוסמטי) מיותר ובלתי הפיך בתינוקות. בשום שלב לא כתבתי שאני בעד טיפולים קוסמטיים בתינוקות, אלא רק שאלה דברים שונים ולכן אני לא רואה מקום להשוואה.

אם יש לך טיעון ענייני שאינו תוקף אותי אישית, אשמח לשמוע.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601752
מכיוון שהטענה שלי היא נגד נקודת המוצא הפילוסופית שלך אז היא בהכרח אישית

יש לך תפיסה של מה הוא הגוף הנכון או הטבעי או איך שלא תרצי לקרוא לזה
הגוף הדמיוני הזה כולל את העורלה אבל לא כולל זנב או אצבע שישית או את הפגם באוזן שמישהו הזכיר

את מתנגדת לשינויים כמו הסרת העורלה שמרחיקים את התינוק מאותו גוף דמיוני בזמן שאת מוכנה לקבל שינויים כמו תיקון אוזן שמקרבים את התינוק לגוף הנכון

לא רק שזה טיעון רעוע מבחינה מוסרית (מי בדיוק קובע מהו הגוף הנכון ועל סמך מה?) אלא שהוא עומד בניגוד לכל מה שידוע לנו על התפתחות הגוף האנושי

אחרי הכל הגוף האנושי(כולל העורלה) הוא לא פאר היצירה ותוצר של תכנון נבון אלא תוצאה של ברירה טבעית על כל הפשרות והבלגנים שכרוכים בכך
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601753
יש לך תפיסה עליי, והיא לא נכונה, צר לי. אין לי שום "תפיסה" של נכון או טבעי. תינוקות אנושיים נולדים עם ערלה – זו לא תפיסה שלי, זו המציאות! הסרת העורלה היא פעולה כירורגית מלאכותית, לא משהו שקורה לתינוקות באופן טבעי – גם זו לא תפיסה שלי אלא המציאות. עד כאן יש הסכמה?

מעבר לכך לא דיברתי על שום "גוף נכון" ואין לי שום "תפיסה" מיוחדת בנושא, אז אשמח אם לא תכניס לי מילים לפה ותשייך לי תפיסות שאין לי.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601754
גם לא נכון מבחינה עובדתית (לא כל התינוקות האנושיים נולדים עם עורלה)

וגם לא לעניין

השאלה אינה מהי המציאות אלה למה את מקדשת את המציאות הזאת ורוצה למנוע שינוי שלה
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601755
קראתי את הודעתי שוב ולא מצאתי בה את המילה "כל"; ידוע שיש תינוקות שלא נולדים עם ערלה (או עם ערלה חלקית) כפי שיש גם תינוקות שנולדים עם לב בצד ימין, אך זהו אינו המצב הרגיל. אני לא רואה איך הנקודה הזו רלוונטית מלבד ניסיון להתחכם.

השאלה היא לא עליי, כי איני "מקדשת" דבר; השאלה היא לא "למה למנוע שינוי" אלא למה לשנות מלכתחילה. בהליכים כירורגיים לא שואלים "למה לא" אלא "למה כן". מי שחושב שיש מקום להתערבות כירורגית באיבר מין תקין של תינוקות ממין זכר הוא זה שצריך להצדיק את השינוי, לא להפך.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601785
אבל השאלה היא כן "למה למנוע שינוי?"

הרי זו את שרוצה למנוע את השינוי הזה
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601790
אה, לא. שוב, זה לא עובד כך ברפואה או במדע. מי שטוען טענה מסוימת הוא זה שצריך להוכיח אותה ומי שבעד פעולה מסוימת צריך להוכיח את נחיצותה ושיתרונותיה עולים על חסרונותיה (ולא ניתנים להשגה בדרכים אחרות שאינן פולשניות).
בכל מקרה, לגבי הסיבות ''למה לא'', אני חושבת שפירטתי די והותר.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601802
אבל שאלת המילה איננה באמת שאלה רפואית או מדעית. בליבה היא שאלה של דת, מסורת, שמרנות וקונפורמיזם, בקיצור, שאלה סוציולוגית ופוליטית. בתחומים האלה רוב האנשים נוקטים רוב הזמן בפעולות שלא ניתן ולא נדרש להוכיח את נחיצותן. חברה ליברלית יכולה לסבול מנהגים ברבריים כאלה, במיוחד אם הם מושרשים כל כך, ויש הוכחות היסטוריות שאין להם השפעות חברתיות נוראיות.

את בניי ההיפוטתיים לא אמול - אלא אם יעמוד מולי לחץ משפחתי בלתי-נסבל, ואעודד בנימוס את מי שחושב כמוני. מחיפאית צינית ומשעשעת שכמותך הייתי מצפה להתנהגות דומה; משהו בזעם הקדוש שלך נראה לי מוגזם ומפתיע אותי.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601809
רב''י תיאר פעם איך הישראל-סבא הקטן קופץ בעוז כשמדובר בקטן של הקטן. זה עובד בשני הכיוונים, כנראה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601810
עכשיו ראיתי שזה לא היה רב"י אלא תגובה של אלמוני (אתה?) להתלהמותי כלפיו. עדיין שייך. תגובה 537105
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601815
(זאת הייתי אני)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601836
בעיני זה לפחות נקרא כהתלהמות עדינה.

תודה בכל מקרה, עבורי הערך המוסף הוא שיצרת את הקישור לדיונים קודמים.
כלומר זה היה הגיוני שהנושא נדון כאן בעבר, והיתה לי הרגשה שהפורום שבע דיונים בעניין, אבל התעצלתי לחפש.

אח, שרשורוני העבר. נדמה לי שאני אפילו נוסטלגית כלפי נוכחותו של דורפל (אם כבר מביטים ברטרוספקטיבה על התלהמויות חסרות פשר שיצאו תחת מקלדתנו).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601818
ברור, ולכן ההצדקות הרפואיות לכאורה בדיעבד די מגוחכות בעיניי... הדברים שהחברה מסוגלת לסבול משתנים בין תרבויות שונות, בזמן ובגאוגרפיה. תודה על המחמאות, אבל אני לא צינית וגם לא מנסה לשעשע, אני רצינית לחלוטין, לא זועמת ובלי שום קדושה; בוא ניקח את הדברים בפרופורציות: בסה"כ דיון באתר אינטרנט. לא יצאתי לרחובות, לא ארגנתי הרצאות, עצרות, הפגנות וכו', לא כתבתי מכתבים לחברי כנסת, לא פניתי לבית המשפט ולא ביקרתי אף אחד מחבריי שמלו את בניהם. זה לא הדבר הנורא ביותר בעולם, וזה בטח לא קדוש, אבל זה עדיין חשוב בעיניי ולכן ראיתי כאן הזדמנות להציף את הנושא.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601824
ההצדקות המגוחכת בדיעבד הן רק אמצעי להגיד - "העסק כאן איננו חד צדדי, אפשר לחיות עם זה, אל תתערבו לי בסטאטוס קוו אנטה".

(שמעתי הצעה לקצוץ זרתות רגליים של ילודים: זה במילא איבר מיותר, שנועד לחטוף מכות מרגליים של שולחנות; וקיצוץ בגיל צעיר מונע התפתחות פטרת.)

______

(ההתייחסות האישית אלייך הייתה על סמך זיכרון עמום מתכתובות שלך על נו"ש)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601827
אכן; אבל כידוע, "סטטוס קוו" נתון לשינויים (וטוב שכך). אנחנו לומדים, מתפתחים, משתנים ומתקדמים (בשאיפה) לסטטוס חדש, טוב יותר מהקודם. :-)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601823
זו לא שאלה של מדע ולא שאלה של רפואה זו שאלה של מדיניות ציבורית

הייתי נדרש להוכיח את הנחיצות והיתרונות ושאר הירקות רק אם הייתי מציע לחייב את המילה

ומכיוון שאת זו שרוצה להטיל גזירה על הציבור אז את זו שצריכה להוכיח את הטענה שלך

ורק בגלל שמשהו לא מוצא חן בעינייך או שיש בו סיכון מסויים או שאת חושבת שהוא לא נחוץ זה לא סיבה מספקת לאסור עליו
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601826
אין קשר ל''מוצא חן בעיניי'', אני ממש לא האישיו כאן. ודאי שיש קשר (גם) לסיכון לא נחוץ ויש לא מעט חוקים ותקנות שאוסרים על פעולות מסוכנות או מחייבים נוהלי בטיחות מסוימים.

בכל מקרה, לא ברור לי איפה ראית שכתבתי שאני רוצה להטיל גזרה על הציבור, ולמעשה כתבתי כמה וכמה פעמים שזה לא המצב.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601798
אני מסכים איתך שצריך סיבה כדי לחתוך, כלומר מהזווית הזו השאלה היא ''למה כן''. ואני גם מסכים איתך שהטיעונים הרפואיים בעד, עד כמה שמדובר בעולם המערבי, הם קלושים. מצד שני, אם הורים בחרו כן, אז לאסור זאת עליהם הוא משהו קיצוני, שצריך הצדקה חזקה מאוד - כלומר, נדרש לשם כך שהפגיעה-לכאורה בילד תהיה קשה מאוד, ואני מאוד משוכנע שהיא לא. אפילו אם הסיבה של ההורים לא טובה, אפילו אם הם טועים, זו זכותם. אני בטוח שכל ההורים הסבירים עושים טעויות הרבה יותר קשות בגידול הילדים. לא קל להיות הורה, וראוי להיות צנועים בביקורת על בחירותיהם של הורים.

ניקח, ספציפית, את הסיבה הכאובה ביותר בעיני לעשיית מילה בקרב חילונים - הפחד שהילד יהיה חריג. אני באמת שמח שיותר ויותר הורים מעזים לא לעשות ברית, וכך הופכים את הבחירה הזו לקלה יותר עבור ההורים הבאים. ואני גם חושב שהפחד הזה לרוב מוגזם. מצד שני, עדיין צריך מידה של העזה כדי להתגבר על החשש, ולהורים שאין להם ההעזה הזו, לא רק שהבחירה לחתוך לגיטמית, אולי הוא אפילו מוצדקת. ההורה צריך להיות בטוח שאם כן יום אחד ילדים אחרים יגידו משהו על הבולבול של הילד שלו, יהיה לו משהו טוב ומחזק לומר לילד. ''אתה יותר טוב מכולם, תתגאה'' זה טוב. לא כולם יוכלו לומר זאת בביטחון מספיק. ''לא רציתי לכפות עליך, כשתהיה גדול תתענג יותר, ותוכל גם לבחור בעצמך'' לא יעבוד לילד קטן. אני לא פסיכולוג ילדים אבל אני חושש שהנזק כאן עלול להיות קשה יותר מכל נזק שגורם החיתוך.

אז זו סיבה אחת שבעיניי יכולה להיות סיבה טובה להורים חילוניים לחתוך. גם היענות ללחצי הסבים היא סיבה טובה. גם סתם קונפורמיזם הוא לגיטימי לחלוטין. אם הורים עושים זאת מסיבה בריאותית, לדעתי הם טועים, אבל זה בתחום הטעות הלגיטימית.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601816
אני לא חושבת שהיענות ללחץ היא סיבה טובה, וקונפורמיזם הוא סיבה רעה מאוד בעיניי (שרק מנציחה מסורות עתיקות ושגויות). אין שום דבר טוב בעיניי בכניעה ללחץ סביבתי. קונפורמיזם גרם להרבה מאוד עוולות לאורך השנים, ללחצים פסיכולוגיים על אנשים שפחדו להיות שונים אף שהרגישו שזה נכון וצודק יותר. אני לא טוענת שצריך לאסור בחוק (ברור לי שזה לא יקרה) וגם לא הטפתי לחבריי שבחרו למול את ילדיהם. כפי שכבר כתבתי כמה וכמה פעמים, חשוב בעיניי להעלות מודעות, לתת אפשרות אחרת, להראות שלא כולם חייבים להיות אותו הדבר. כמו הומוסקסואליות, אסקסואליות, אי רצון בהבאת ילדים לעולם ועוד, נושאים שנחשבים ללא מקובלים חייבים להפוך ל''אישיו'' לפני שהם מתקבלים כאופציה לגיטימית ואז חוזרים להיות ''נון אישיו''.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601845
אני חושב שאנחנו מסכימים, או לפחות כמעט. ''אני לא חושבת שהיענות ללחץ היא סיבה טובה, וקונפורמיזם הוא סיבה רעה מאוד בעיניי'' - זה חלקית נכון, אבל אני רוצה לומר משהו מורכב יותר. זה שהסיטואציה החברתית היא כזו שפועל על הורים לחץ, משפחתי או קהילתי, סמוי או גלוי, אמיתי או מדומיין, והלחץ הזה מניע אותם לבחור בחירה שמכל בחינה אחרת אינה רצויה בעיניהם, זה עצוב. אבל בהינתן הסיטואציה החברתית, עבור הורים רבים זו הבחירה הנכונה, או אם תרצי הרע במיעוטו - גם אם הם יודעים ומודעים להכל. זה מה שניסיתי לומר בתגובה הקודמת.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601847
המשפט האחרון והלפני האחרון עומדים בסתירה בעיניי. אני לא יכולה להשלים עם העובדה שמצד אחד זה עצוב ומצד שני זו "הבחירה הנכונה". אני מעדיפה בחירה שאינה הרע במיעוטו... אבל אם נישאר חלוקים רק בשורה התחתונה, דיינו. נהניתי להידיין איתך וגם זה חשוב. :-)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601906
אני אקצין את העצב ואת הבחירה הנכונה: אם מישהו עני עד כדי כך שהוא צריך לבחור בין תרופות ללחץ-דם לאוכל, והוא קנה אוכל, זה עצוב אבל זו בחירה נכונה. בעצם לא חסרים מקרים בחיי כולנו שצריך לבחור בין רע לרע פחות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601907
מסכימה, אבל לא חושבת שאלה מקרים מקבילים...
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601881
יש לי חשד עמוק שלשמרנות וקונפורמיזם יש יתרונות עצומים בבניית חברה. דומני שמרבית העכבות המוסריות שלנו נובעות לא מיראת מערכת המשפט אלא מתחושה ברורה של "כך לא עושים". הבעיה היא שהירושה החברתית הזו צריכה "תחזוקה" מתמדת. הדיון כאן מדגים זאת יפה: הוא לא בין מי ש"מעיזים" למול את בניהם למול שמרנים שמעדיפים לשמור על הצו המוסרי של "לא תתעלל בתינוקות חסרי ישע". להיפך: דווקא השמרנים בעד הפגיעה בילדים (משום שכך נהוג כרגע) והליברלים בעד המנעות מכך (משום שהצו המוסרי הכללי חשוב מהמנהג).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601900
דווקא בויכוח כאן הציר הוא לא בין שמרנים וליברלים.

מי שתומך כאן במילה הם אנשים שמאמינים בערך החיובי שלה.
מי שטוען כאן שהוא מל את ילדיו בגלל השמרנות אינו תומך בה.
והתנגדות למילה כאן אינה ביטוי לליברליות, ולא מיוצגת על ידי אנשים שהם דווקא ליברלים בכל התחומים.

כבר הסברת שאתה רואה במילה התעללות בתינוקות חסרי ישע. לא הצלחת לשכנע אותי לפחות שבאמת מדובר בהתעללות. אם אני לא מקבלת את הפרשנות שלך זה לא אומר שאני לא ליברלית.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601902
בבל"ת. ברור שמספר ההורים שניגשו לשאלה טאבולה ראסה, שקלו את הבעד והנגד, ולבסוף החליטו מסיבות תועלתניות לבצע מילה, הוא קטנטנצ'יק. רגשות דתיים, שמרנות, קונפרמיזם ואמנות תפלות וטפלות הם הגורם המכריע. כדי לראות זאת, די לשמוע את טיעוני המצדדים (כולל בדיון זה ממש, וכולל אפילו את טיעונך שלך לאחר שמפשיטים מהם הררי ההתפלויות ורציונליזציה), ולברר ברצינות את מה שיש לממסד הרפואי לומר בנושא. אפילו אם אפשר לראות (בתנאי שמסתכלים מרחוק, בתאורה חלשה, וממצמצים הרבה) בחוות דעתם של הרופאים מידה כלשהי של נייטרליות מסוייגת ולא שלילה נחרצת, עדיין אי אפשר להתכחש שהיתרונות הרפואיים המדוברים הם פעוטים ושנויים במחלוקת ביחס לסיכון והכאב הכרוכים בהליך הפולשני עצמו. באמת שלא צריכים הרבה - רק קצת קצת - יושרה אינטלקטואלית כדי להודות שבכל הקשר אחר, נקי מהמטען הדתי והשמרני האמור, האופציה למילה לא היה מתקבלת על הדעת.

---------------
לגבי מה שיש לממסד הרפואי לומר בנושא, אין לי מקורות ראשוניים טובים וזמינים כי מזמן לא נדרשתי לסוגיה, אך גם עיון קצר בויקיפדיה (כאן) מראה לאן נושבת הרוח. ברור שהנושא שנוי במחלוקת, וגם זו מסקנה שאפשר להגיע אליה רק אם לוקחים ברצינות כל מיני הסתייגויות מטעמים דיפלומטיים בולטים שהארגונים הרפואיים מוסיפים להצהרותיהם השליליות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601910
בכל הקשר אחר, נקי ממטען דתי שמרני ומשפחתי, האופציה לגידול ילדים בפלסטין הכבושה - אם יש לך אלטרנטיבה אחרת - לא הייתה מתקבלת על הדעת.

רוב הדברים שאנחנו עושים (מגורינו, שפתנו, מרבית עמדותינו) נובעים מהמטען השמרני שאנחנו נושאים. זה לא אסון גדול.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601911
אה-הא. וחוץ מזה גם הכדור עגול, לכל סיר יש מכסה, צריך להאמין בעצמך והעיקר הבריאות.

זה לא אסון גדול? לפעמים זה כן אסון גדול (ולפעמים זה סתם עוול קטן, או משהו באמצע). לפעמים זו דרך חיים שמהווה ברירת-מחדל אינרציאלית (כמו לחיות היכן שגדלת), לפעמים זו החלטה נקודתית לגבי פעולה שנמשכת כ-‏10 שניות (כמו לימול את ילדך). כל מקרה לגופו, וכאן מדובר - פשוטו כמשמעו - בגוף של פעוט בן שמונה ימים. אנחנו חיים בחברה (שבינתיים) ליברלית דיה כדי להכיל בקלות בחירות שכאלה. זו בחירה שלא מובילה לצינוק בכלא וגם לא כופה חיים חדשים מאפס בארץ זרה. מקסימום מקבלים חמות קצת מאוכזבת.

אני מכיר בכוחן, וגם בחשיבותן ותועלתם, של מסורות ומוסדות חברתיים as much as the next person, אבל בחייך. לא מדובר כאן על משהו לא מזיק כמו שמירת שבת או כשרות (מסורות שאיכשהו הפכו לפופלריות הרבה פחות מחיתוך ללא הרדמה של בולבולים של תינוקות), שאפשר לראות כבחירת חיים מסורתית אישית. מדובר באקט שמצריך חתיכת הצדקה רצינית כדי לבצע. ובישראל של היום, פרט למי שבאמת מאמין שאלוהים ציווה עליו לבצע זאת או שעתיד להיות מושא של נידוי מהמשפחה והקהילה אם ימנע ממנו, אין לאף אחד הצדקה כזו.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601916
לעניין הפסקה האחרונה: אני מניח שבעניין הכשרות אפשר לשלוף כל מיני טיעונים לגבי השחיטה הכשרה (לדוגמה: השפעתה על הבשר שאוכלים). לא לגמרי ברור לי שהיהמנעות מפעולות רבות לא משפיעה בצורה שלילית על החיים. לצורך הדיון צריך כמובן להתעלם מהערך הדתי של שתי המצוות הללו וכל הערך התרבותי שקשור לו).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601928
בבל"ת. ברור שמספר ההורים שניגשו לשאלה טאבולה ראסה, שקלו את הבעד והנגד, ולבסוף החליטו מסיבות תועלתניות שלא לבצע מילה, הוא קטנטנצ'יק. רגשות אנטי-דתיים, הרצון להשתייך לשבט "הנכון", קונפרמיזם ואמנות תפלות וטפלות הם הגורם המכריע. כדי לראות זאת, די לשמוע את טיעוני המתנגדים (כולל בדיון זה ממש, וכולל אפילו את טיעונך שלך לאחר שמפשיטים מהם הררי ההתפלויות ורציונליזציה), ולברר ברצינות את מה שיש לממסד הרפואי לומר בנושא. אפילו אם אפשר לראות (בתנאי שמסתכלים מרחוק, בתאורה חלשה, וממצמצים הרבה) בחוות דעתם של הרופאים מידה כלשהי של נייטרליות מסוייגת ולא חיוב נחרץ, עדיין אי אפשר להתכחש שהחסרונות המיניים המדוברים הם פעוטים ושנויים במחלוקת ביחס לסיכון והכאב הכרוכים בהידבקות באידס. באמת שלא צריכים הרבה - רק קצת קצת - יושרה אינטלקטואלית כדי להודות שבכל הקשר אחר, נקי מהמטען האנטי-יהודי והקונפורמיסטי-שבטי האמור, האופציה לאסור את המילה לא היתה מתקבלת על הדעת.

---------------
לגבי מה שיש לממסד הרפואי לומר בנושא, יש לי מקורות ראשוניים טובים וזמינים , אפילו שמזמן לא נדרשתי לסוגיה, אפילו עיון קצר באתר הארגון העולמי לבריאות (כאן) מראה לאן נושבת הרוח. ברור שהנושא אינו שנוי במחלוקת מדעית.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601936
התמיכה במילה כהגנה בפני איידס תקפה למקומות בהם איידס הוא מגפה קשה ונפוצה. לא בעולם המערבי.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601985
איידס הוא מחלה נפוצה בדיוק באותם מקומות בהם המילה אינה נפוצה.
(מחלה קשה הוא בכל מקום)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601991
בדיוק. למשל ביפן.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601997
ביפן דווקא יש מחלות אחרות שהמילה היתה יכולה להגן מפניהן
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602001
א. היום עם טיפול, המחלה ניתנת להכלה מסוימת.
ב. אבל זה לא מה שכתוב - כתוב "מגפה קשה".
ג. בעולם המערבי המחלה לא כ"כ נפוצה. ר' תגובה 601967.
ד. ממתי הרפס גניטלי נחשב "מחלה קשה"?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601954
תקליטים שבורים יצאו מהאופנה כבר לפני כמעט שלושים שנה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601929
למרות שבקריאה ראשונה אני לגמרי מסכים איתך, בכל זאת עולה בי פקפוק מסוים באשר ל"לא היתה מתקבלת על הדעת":
יש לי זכרון מעורפל שלפיו הוצאת שקדים מהגרון, ואפילו כריתת תוספתן, נחשבו פעם כאופציות קבילות בהחלט בתור פעולה מונעת. הייתי אומר ששתיהן, וודאי האחרונה, חמורות לאין ערוך מברית המילה, וודאי בטווח הקצר בינוני.
אז אם לזכרוני יש קשר ולו עמום למציאות בעולמנו, כנראה שהדעת צריכה לשקול שנית את מתקבליותה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601940
הוצאת שקדים מהגרון חמורה לאין ערוך מברית המילה? תלוי את מי שואלים:
שני ילדים מאושפזים במחלקה כירורגית בבית חולים.
"למה אתה כאן?" שואל האחד את השני.
- אני אמור לעבור הוצאת שקדים מהגרון, ולמען האמת אני די לחוץ מזה.
- הוצאת שקדים מהגרון? קטן עליך. עברתי את זה לפני איזה שנה. מרדימים אותך, אתה לא מרגיש כלום, וכשאתה מתעורר אתה מקבל המון גלידה לאכול.
- תודה, ממש הרגעת אותי. ואתה, למה אתה כאן?
- אני הולך לעבור ברית מילה.
- ברית מילה?! וואו, עשו לי את זה כשהייתי קטן. אחר כך שנה שלמה לא יכולתי ללכת!
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601942
שכחת לציין שלא רק ללכת, שנה שלמה הוא גם לא יכול היה לדבר, מרוב כאב כנראה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601953
אכן נחשבו פעם, אך כיום כבר לא. העולם הרפואי ממשיך להתקדם (למרבה השמחה) וכיום זה לא מקובל. הגישה כיום היא שלא עושים פעולות כירורגיות כשיש תחליף וגם לא באופן אוטומטי לכולם כפעולת מנע. בכל מקרה, "ברית מילה" אינה רלוונטית כפעולת מנע למחלות מין ולא חסרות מחלות מין בישראל. הפתרון הוא חינוך מיני ושימוש בקונדום.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601957
יש מידה גדולה מאד של צביעות בהשוואת המילה (ובפרט טקס המילה) לניתוח להוצאת שקדים, ולא רק מכיוון שההשוואה הזו מעלימה עין מנקודת הדמיון המשמעותית ביותר בין שני ההליכים: שניהם אינם מומלצים רפואית.

טיעון האיידס הוא מטופש במיוחד. באמת, מזל גדול שהמציאו את האיידס. אמנם הפסדנו פרדי מרקורי אחד (עוד 20 ומשהו מיליון איש), אבל ההוא מהפריפריה וההיא מהמרכז יכולים לספר לעצמם שיש תועלת בטקס המילה. סוף טוב, הכל טוב.
לו בישראל תפוצת האיידס הייתה כ-‏37% (נגיד כמו בוטסואנה), ולא כ-‏0.08% - דיינו.
לו בישראל באמת מילה הייתה אמצעי מניעה אפקטיבי, ולא זניח מאד לאור המודעות הגדולה למחלה, הבדיקות נגישות לכולם בחינם והקונדומים זמינים והזולים - דיינו.
לו בישראל האיידס עדיין הייתה מחלה סופנית ואכזרית ולא עוד מחלה כרונית שמאפשרת חיים מלאים ונורמליים בזכות הטיפול התרופתי הקיים (בסל הבריאות) - דיינו.
לו בישראל ההורים המלים את בניהם היו עושים זאת בהליך רפואי סטרילי תחת אלחוש מתאים אחרי התעדכנות בהמלצות הרפואיות העדכניות, ולא על ידי מוהל באולם אירועים - דיינו.
אבל אחרי כל זה, לבוא ולטעון בפנים חתומות שהמוטיבציה לברית המילה קשורה במחלת האיידס? כמאמר חז"ל, יאללה יאללה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601958
א. זוהי תפוצת האיידס בארץ וכיום. לא מובטח לך שהתינוק דהיום יחיה בעתיד דווקא בארץ ולא מובטח לך שתפוצת המחלה תהיה נמוכה בארץ גם בעתיד‏1.

ב. לאור הפתיל הנוכחי די ברור שהאיידס הוא תוצאה של קונספירציה יהודית.

_____
1 ולא מובטח שהמחלה הזו לא תוכחד מהעולם. ועוד כמה אי־ודאויות קטנות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602047
תפוצת האיידס בישראל במגמת עלייה או לפחות הייתה כזו; בשנת 2008 אמר ד"ר גדעון הירש, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "למיטב ידיעתי, ישראל קפצה השנה למקום הראשון בעולם מבחינת הידבקויות של הומואים. אנחנו שיאני העולם בשיעור העלייה השנתי במספר הנשאים ההומואים" המגמה נמשכה גם ב-2009 וגם ב-2010 (או שלא?) כבר לא ממש ברור לי. כך או כך, אין קשר לירידה בכמות המילות מכיוון שמדובר באוכלוסייה בוגרת; הסיבה העיקרית לכך המצוינת בקישורים היא ויתור על השימוש בקונדום (בעיקר בקרב הומוסקוסאלים) ואחת הסיבות לכך היא שהאיידס הפך להיות מחלה כרונית והוא כבר לא מאיים כבעבר. הפתרון לכך הוא חינוך ולא ברית מילה; למעשה מסר שמילה מגנה (לכאורה) מאיידס הוא מסוכן מאוד מאחר שהוא רק מגדיל את השאננות ובכך משיג את המטרה ההפוכה. אגב, זכור לי שקראתי במקור כלשהו שהירידה בסיכויי ההדבקה לנימול רלוונטית (אם בכלל) רק לסקס וגינלי.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601959
די משעשע, מאחר ואני השוויתי אותם בדיוק בגלל נקודת הדמיון שהעלית.

ולענות מולי בטיעון האיידס מראה על בעיה רפואית אחרת: בעיית עיניים חמורה. באיזה תגובה שלי הבחנת במילה איידס ולו פעם אחת?
אולי במהלך זמן שהותה של התגובה בפתיל היא נדבקה בוירוס הנ"ל מהתגובות השכנות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601962
טוב, תראה, אם הייתה סיבה רפואית לחשוב שמילה היא רעיון טוב (האם בכלל הייתה אי פעם המלצה לניתוח הסרת שקדים ללא אינדקציות קודמות? אני לא יודע) - אז זו הייתה אופציה מתקבלת על הדעת. חלק ניכר מההודעה לא הגבת עסקה בכך שאין סיבה כזו, ואי-קבלתה-על-הדעת הייתה מסקנה.

וכתבת שאתה משועשע, אז אתה בוודאי מתלוצץ. אבל בכל זאת אסביר איפה מצאתי בתגובתך התייחסות - גם אם לא מפורשת - לאיידס: ערכת השוואה, מנקודת מבט רפואית, בין ניתוח להסרת שקדים לברית מילה. ההצדקה הרפואית להסרת שקדים סובבת סביב מניעת דלקות חוזרות או הפסקות נשימה בזמן שינה. ההצדקה הרפואית למילה, כביכול ועל סמך הטענות האחרונות שהועלו בדיון, סובבת סביב מניעה של איידס. זה הקשר.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601980
ישנן נשים שכורתות את השדיים שלהן בשביל למונע סרטן השד. כמובן שזה נעשה רק כשידוע מראש שיש סיכויי מאוד גבוהה לחלות במחלה.

עד כמה שזה מעורר בי חלחלה, אני חושב שלאותן נשים יש עוצמות נפש גדולות מאוד.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601965
אוהו, אתה ממש מזמין הערה על התשתית האמוציונלית שלך בתגובה הזו, וכל כך קשה לי להתאפק. יש לך מדיניות מוסדרת לפיה אתה עובר מניק עם שם משפחה ואתר מצורף - לשם פרטי בלבד?

מה היינו אם לא היינו אנחנו. סביר להניח שאם היינו מחברה שבה לא נהוג לעשות מילה אז היינו יוצאים מנקודת הנחה שלא עושים מילה. ואם היינו מחברה שבה נהוג לעשות מילה (לא רק מסיבות דתיות, ויש בהקשר הזה רופאים שמבצעים אותה מיד לאחר הלידה) אז היינו יוצאים מנקודת הנחה שכן עושים מילה. רק בקבוצה השניה יש מטען ותשתית אי רציונלית לקבלת החלטות?

גדלתי בבית ליברלי שבה כל החלטה שלי מתקבלת על ידי הורי והמשפחה המורחבת, ועוד יותר מכך מקובל לצפצף על החברה ומוסכמותיה. אני נמצאת מעבר לכך בסביבה שבה הרוב הגדול אינם נימולים. היכן משתלבים ברקע הזה הרגשות הדתיים? השמרנות? הקונפורמיזם? ויצירות אמנות ת/טפלות?

כן, ההחלטה שלי היא קודם כל על רקע תרבותי. זהו לא רקע נחות יותר מהרקע של מי שמחליט נגד המילה (כי גם ההחלטה שלך למשל היא החלטה תרבותית בראש ובראשונה). החיובי שבזה הוא (כפי שכתבתי גם קודם) חיבור לעבר ולהווה של הזהות היהודית והקהילה. למרות שאיני מנותקת מבעלי העורלות, אין לי צורך לנסות להידמות להם בכל. ואם אנחנו נכנסים להיבטים פסיכולוגים ופיזיולוגים רפואיים. אז אין עדויות לטראומה פסיכולוגית (יש פרמטרים ברורים לסימפטומים טראומטיים. המונח אמור לסייע לנו להגדיר את הרקע של יחידים אשר אינם מסוגלים לתפקד, או פיתחו דפוסים הרסניים.) וכפי שכל אותם אירגונים רפואיים מציינים, הייתרונות עולים בכמות ואחוזים על החסרונות והסיכונים‏1.

נושא התצהירים של אירגוני רופאים מעניין בפני עצמו. יש כל כך הרבה מתנגדי מילה פעלתנים ברשת שכל חיפוש מעלה חומרים שלהם. גם בויקי. אז למשל אם מסתכלים על התצהירים עצמם (עניין מייגע, אני יודעת) מסתבר שהתקציר שלהם בויקי לא תמיד משקף אותם.
למשל ההצהרה של אירגון הרופאים האוסטרלי (יש קישור לPDF תחת קטגוריית הPolicies). הם טוענים כמו ארגונים אחרים שאין סיבה לחייב הורים במילה. אבל - יש להתחשב בשיקולים התרבותיים שיש להם משקל, ומבחינה רפואית - אין התנגדות כל עוד מבקשים מילה מקבלים את המידע הראוי ומבצעים את ההליך באופן מתקבל על הדעת. הם לא רחוקים בעמדתם המוצהרת מהאירגון האמריקאי ואירגון הבריאות העולמי.

אבל נכון שיש אירגונים שמתנגדים. הרציונל המפורט בהם בכל מקרה הוא אתי ולא רפואי. האירגונים ששוללים בשפה ברורה ואפילו בוטה את ההליך הם האירגון ההולנדי והפיני. היכן נעוץ ההבדל?
אירגון הבריאות העולמי מתעסק בכלל האוכלוסיה העולמית. ארה"ב ואוסטרליה הן חברות מהגרים. ולאור העובדה שהאבוריג'ינים חטפו כבר מספיק מהאדם הלבן שידע תמיד מה טוב בשבילם, ושבאוסטרליה אוכלוסיה הטרוגנית, אין פלא שהתצהיר יוצא מגידרו להביע פתיחות וסובלנות לכולם.
הולנד ופינלנד חברות אירופאיות ש... מגלות קשיים בקליטת אוכלוסיית המהגרים.
לא אתאמץ עכשיו להוכיח את הקשר בין ההתנגדות למילה בהולנד והאיסלמופוביה. הבה נפנה למקרה הפיני בהקשרו הרחב יותר. מצד אחד יש את הממשלה שלפני עשור הכריזה שיש להעביר את הליך המילה לידי מנגנון הרפואה הציבורי, ובית משפט שקבע לפני ארבע שנים שמילה ממניעים דתיים הינה חוקית כל עוד היא מתבצעת בידי מנגנון הרפואה. ומצד שני רשויות הרפואה המסרבות לבצע את ההליך, או לאפשר את הסדרתו. ואז ההורים נוסעים לחו"ל לבצע את המילה שם, מאתרים את אותם רופאים יחידים שיבצעו עבורם את המילה, או מבצעים אותו במסגרת לא מקובלת ומסתכנים בתביעה פלילית במידה וההליך מסתבך. (מקורות כאן וכאן.)

נו, בהתחשב שרוב האוכלוסיה (200 מקרים בשנה) שמבקשת לקיים את ברית המילה הם יהודים ומוסלמים, רובם מהגרים, ניתן לטעון (אם מסתכלים מרחוק בתאורה חלשה ועיניים מצומצמות) שהפינים, במיוחד אירגוני הרופאים שביניהם, הם פרוגרסיבים וליברליים באופן יוצא מן הרגיל ומבקשים פשוט למשוך את אותם מהגרים פרימיטיביים אל האור ולהראות להם זכויות הילד מהן. או שאפשר להבין שהיתלותם בכל אותם טיעונים על זכות האינדיבידואל ופוגענות הליך רפואי לא נחוץ היא מעטה דק על קסנופוביה, צרות אופקים וחוסר סובלנות בסיסי.

אם האייל הקורא היה מרשה לי הייתי מקשרת כאן לדיון בפורום שמצאתי, בו אשה חילונית שואלת על אפשרויות המילה בפינלנד. המגיבים עונים לה בדיסאינפורמציה (רק ליהודים ולמוסלמים מותר), מצקצקים בלשונותיהם הוירטואליים על שאיפתה התמוהה להליך ברוטלי, ומספרים לה כמה בניה יהיו חריגים בחברת הילדים האחרים.

לי זה נראה כמו אותה שמרנות, קונסרבטיביות ואמונות ת/טפלות שאתה מלין עליהן.
האם בעיניך זוהי הליברליות בשלב האוטופי שלה?

1 רוצה להוכיח לי אולי שאין קשר בין האחוז הנמוך של נשאי האיידס בישראל והעובדה שרובה של האוכלוסיה נימול?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601967
0 מקובל ש"נטל ההוכחה" הוא עליך, את זו שטוענת טענה אפידמיולוגית.
1 את יכולה להכנס ל List of countries by HIV/AIDS adult prevalence rate [Wikipedia] ול Prevalence of circumcision [Wikipedia] ולחשב קורלציות. ברפרוף הראשוני שלי אני רואה מדינות כמו פינלנד (0.006%-7% נימולים, 0.03% HIV) דנמרק (2% נימולים, 0.2% HIV) ויפן (פחות מ- 20% נימולים, 0.1% HIV).

מבחינת עולם הרפואה אין יתרון ממשי למילה בעולם המערבי. השיח סביב תרבות מול נזק ממשי ופוטנציאלי, שזה סוג של השוואה בין תפוזים לתפוחים.

אבל הפתרון לתרגיל המחשבתי שהעלית הוא פשוט: אם מחר מתגלה תרופה לאיידס ואנחנו ממגרים את הוירוס - האם עדיין תהיה תמיכה במילה?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 601968
תודה.

הפיתרון תלוי בתחשיב הכלכלי של האירגונים הסיוע (הצלב האדום, רופאים ללא גבולות, רופאים ישראלים על מסוקים מלהטטים וכיו''ב). אם מחיר התרופה לאיידס יהיה בגובה שיצרניות התרופות ייבקשו לקבוע, יש סיכוי שהמילה עדיין תהיה יותר חסכונית.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602000
אני מדבר על ישראל, לא על רפואת מנע באפריקה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602035
אז יכול להיות שתגובה 601967 מציעה פתרון שלאיזשהו תרגיל מחשבתי, אבל לא אחד שאני העלתי.

המילה היתה נפוצה במספר חברות הרבה לפני הממצאים מן העשור האחרון שמקשרים אותה למניעת הידבקות באיידס. גילוי התרופה לאיידס אולי יעצור את השימוש במילה באזורי מצוקה (אם יקרה הנס ומחירה לא יעמיר שחקים), אבל לא ישכנע את האבוריג'ינים או האמריקאים או המוסלמים או היהודים שיש לחדול מן המנהג.

לא מובן לי העניין הזה:
אני חוזרת ומדגישה שהסיבות שלי לתמיכה במילה הן תרבותיות. אלא מה, לובי המתנגדים ברשת וגם כאן בדיון מעלה התנגדויות על רקע רפואי: שהמילה מזיקה לבריאות, יוצרת טראומה פסיכולוגית ופוגעת בהנאה המינית.
כנגד זה לגיטימי להעלות טיעונים הנתמכים במחקרים מן התחום ובנסיון אמפירי: שהמילה אינה מזיקה ברוב המכריע של המקרים ויש לה אפילו ייתרונות בריאותיים; שהאוכלוסיה שעברה מילה אינה סובלת מטראומות; ושההנאה המינית אינה נפגעת בעקבותיה.

מדוע מענה זה מהווה ערבוב בין תפוחים ותפוזים?

דומה שכל התצהירים של אירגוני הרופאים עוסקים בשאלות תרבותיות ואתיות, חלקם אפילו זונחים את הצד הרפואי שבנושא. האם אלו לא תפוחים העוסקים בתפוזים? האם ניתן בכלל להפריד את השניים?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602057
השאלה היא מהי נקודת ההשקפה.
כאשר נקודת ההשקפה היא רפואית, למילה אין יתרונות בריאותיים. כלומר, יש לה יתרונות שרלוונטיים למחלות בעולם השלישי, אבל זה לא הנושא. הדיון נפתח על איסור מילה בגרמניה (מדינה מערבית) והתפתח על כן-או-לא לאסור מילה בישראל (מדינה מערבית גם כן). להסתכל על אותם יתרונות בריאותיים תחת המשקפיים של ה WHO והיתרונות החלקיים שהיא מעניקה למנוע הדבקה ב HIV... נו באמת. באפריקה ממליצים לנשים נשאיות HIV להניק, אוי ואבוי אם רופא ימליץ על כך לאם בישראל.
אני התרעמתי על משפטים כמו "רוצה להוכיח לי אולי שאין קשר בין האחוז הנמוך של נשאי האיידס בישראל והעובדה שרובה של האוכלוסיה נימול", כי האחוז הנמוך של נשאי איידס בישראל קשור יותר למצב הסוציואקונומי כאן, למניעה, לזמינות הקונדומים, לחינוך ועוד כמה פרמטרים, אבל לא לכמות הנימולים.
הסיכונים במילה קיימים; אני מסכים שהם לא גבוהים, בטח ברמת המיומנות שבארץ (במאמר מוסגר, לפעמים עדיף מוהל עם 20 שנות ניסיון ממוקד בעורלות על פני רופא עם פחות ניסיון במילות). הסיבוכים קשים הם נדירים, אבל לפני שעוברים כל פרוצדורה רפואית - צריך להכיר את הסיכונים והסיבוכים בפעולה. אין טעם להכחיש את קיומם.

קשה לי להגיב לגבי הטראומה הפסיכולוגית, ולגבי הפגיעה המינית קצרה ידי מלהשוות. אני מניח שיש לא מעט בני 18+ שעברו מילה ויכולים לספר לנו על שינויים בהרגלי המין שלהם. מה שברור, שיש פגיעה כלשהי. בכל זאת, זה לא כמו להוריד תנוך של אוזן או שומה בגב.

אבל הדיון עצמו הוא דיון תרבותי מול רפואי, ולכן מבחינתי הוא "תפוחים ותפוזים". צד אחד חושב שהחשיבות התרבותית עולה על הנזק הרפואי הפוטנציאלי. צד אחר רואה בסיכון הרפואי יותר מההבדלים התרבותיים. אין ממש דרך להשוות: הפגיעה הרפואית לא משמעותית, וחשיבות המסורת שונה בין אנשים. מבחינתי, מילה נופלת במסגרת חופש הפעולה האנושי והאוטונומיה של הורים על ילדם. אני אישית מאמין שהורים יכולים לעשות נזק רב יותר (כמו לשכנע את הילד להצביע ביבי).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602060
תגובה 601958
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602078
סליחה, אבל - מה ניסית לומר?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602079
טענת שמילה לא רלוונטית לארץ מבחינה רפואית (כלומר תועלתנית). צפריר נתן טיעון נגד והיה נחמד אם מישהו היה מתייחס אליו ברצינות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602080
אתה באמת לא הבנת שתגובה 601958 נכתבה בסרקזם?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602081
לא לגמרי ברצינות. האמת היא שאותו הטיעון משמש בד''כ את מי שמתנגד לשינויים בלתי-הפיכים.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602083
כן, וכאן הוא עוד יותר חלש מבדרך כלל (הרי תמיד אפשר לבצע ברית מילה לפני שעוברים להתגורר בבוצואנה).
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602084
סתם כדי בכל זאת לחזק מעט את הטיעון לצורך הדיון:

כשתשקול לעבור לבוצואנה, תחשוב "לי זה לא יקרה". בפרט אם תהיה בגילאי הנדודים. אם תגור באזור שבו תהיה עליה הדרגתית בשיעורי האיידס (או אולי איזו מחלה זיהומית אחרת), לא יהיה כנראה איזשהו רף ברור שבו תחליט על המעשה.

אולי עדיף לחתוך ישר עכשיו ולא לחכות להתלבטויות.

(ניטפוק: לבצע מילה, או למול. ברית מילה היא הטקס הדתי. מילה היא ההליך הרפואי. אם השיקולים הם רפואיים, אין בהכרח צורך בטקס הדתי. אם לא עברת את הטקס הדתי כתינוק, לא נראה לי שדווקא נסיעה לאפריקה תגרום לך לבצע אותו בבגרות)
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602085
כשהבן שלך ישקול לעבור לבוצואנה אולי הוא יחשוב "לי זה לא יקרה" ואם המצב שם יהיה דומה להיום‏1 הוא, מן הסתם, יצדק. אחרי הכל, אם הוא לא ישתמש בסמים במזרקים משומשים, אם הוא לא יוולד לחולת איידס, אם הוא לא יינק חלב מחולת איידס ואם הוא לא יקיים יחסים לא בטוחים עם חולת איידס הוא לא ידבק במחלה. אם הוא כן יעשה חלק מהמעשים האלה גם עשר מילות לא יעזרו לו. הבעיה החמורה היא הרי לנשים, ז"א נשים שנאנסות על ידי גברים חולי איידס, וכמה שלא תמול את ביתך לא תוכל למנוע ממנה להאנס על ידי חולה איידס שלא עבר מילה בבוצואנה.

1 והנקודה החשובה היא שאף אחד מאיתנו לא מגדל את ילדיו על מנת שיחליטו להשתקע‏2 בבוצואנה אם המצב שם יהיה דומה להיום. אנחנו רוצים שהילדים שלנו יחיו באיכות חיים טובה משלנו.
2 להבדיל מלטייל או לחיות כמה שנים.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602088
1 אבל זו בדיוק הייתה הנקודה המקורית שלי: אנחנו אופטימיים מטבעינו.

דרך אגב, שכחת שיש לו עוד דרך להידבק: יחסים לא בטוחים (אולי גם אונס) עם גבר חולה איידס. וכן, גם כאן המילה לא תעזור לו.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602091
אני לא חושב שזו אופטימיות. ישראל היום היא מדינה הרבה יותר עשירה מבוצואנה, אף עני ישראלי לא יבחר לעבור לבוצואנה להיות עני בוצואני (ועל אחת כמה וכמה אף עשיר ישראלי לא יבחר לעבור לבוצואנה ולחיות כעני בוצואני) ז''א אם הילד שלי יבחר לעבור לבוצואנה והמצב יהיה כמו היום אז הוא יעבור לחיות כמו עשיר בבוצואנה (והסיכוי של עשירים בבוצואנה להדבק באיידס נמוך כמו בישראל). אם המצב ישתנה ובוצואנה תהפוך למדינה עשירה מישראל, אז יש להניח (לפי התקדים של יפאן, הולנד או פינלנד) שאחוז נשאי האיידס בבוצואנה יירד או שאחוז נשאי האיידס בישראל יעלה, ואז, ההגירה תשפר את מצבו גם מבחינת הסיכוי להדבק באיידס. בשום תסריט אופטימי או פסימי הילד שלי לא יחיה כמו עני בבוצואנה בבצואנה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602114
טיעונים תועלתניים קשורים בהסתברויות. מה להערכתך ההסתברות שיהודי-ישראלי יהפוך לאפריקני עני, במדינת מוכת איידס, ולא ישתמש בקונדומים?
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602217
ברשותך שאלתך ספציפית מדי.

אם תשים לב צפריר התייחס לשתי מקרים, הראשון שה''תינוק'' יעבור לארץ עם יותר איידס והשנייה שבארץ יהיה יותר איידס.

על פי ניסיון העבר כנראה שבעתיד יהיו בארץ יותר מקרים. אם אתה מוסיף עוני צריך גם לשאול מה ההסתברות שישראל תהפוך ליותר ענייה (או מאוד ענייה). להזכירך יש בעמוד הראשי דיון על הסבירות שכל העולם יפשוט רגל, אז כמובן ההסתברות שישראל תפשוט רגל יותר גדולה מזה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602219
צודק. אני ארחיב את השאלה שלי לכל המקרים שהעלית: מה הסיכויים שמדינת ישראל תפשוט רגל בצורה שתביא אותה למצב כלכלי כמו באפריקה (לא כמו באיסלנד, שגם "פשטה רגל")?
בקיצור, אנחנו עדיין מדברים על הסתברות מאוד מאוד מאוד נמוכה. אבל אני מסכים שהיא לא מאוד מאוד מאוד מאוד נמוכה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602226
הסיכוי שישראל תפשוט רגל הוא 170 נקודות ובאמת אני לא יודע מה אתה רוצה מאפריקה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602317
הכוונה שלי היא שלא מספיק "לפשוט רגל", גם איסלנד "פשטה רגל" ובכל זאת לא ראינו את ה HIV שם נוסק.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602347
המצב הכלכלי חשוב (אולי) למימדי המחלה אבל גם לטיפול בה אם חולי האיידס לא יוכלו לממן תרופות הם יהיו בבעיה.

עוד עניין הוא שהאיידס מתחיל להיות עמיד לתרופות, ב2010 12% מהנשאים ההומואים החדשים נדבקו בזנים שעמידים לתרופות.

תזכור שהטענה שלך היא שלמילה אין יתרונות רפואיים רלוונטים, לא שהיתרונות האלו לא מצדיקים מילה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602433
הטענה שלי היא שאין למילה יתרונות רפואים רלוונטים - והיא עדיין שרירה וקיימת. לדבר על מקרה קצה כמו מהפך שבסופו מדינת ישראל תהיה מוכת HIV... נו באמת.
כמו שציינתי, זה לא אירוע סביר, ואם הוא יתרחש, אז יהיה אפשר לדבר על יתרונות המילה. בכל אופן, יש לזכור שמילה אינה מונעת HIV ובאופן כללי מומלץ להשתמש באמצעי מניעה ולא לסמוך על המילה - כלומר, יש סיכוי לא קטן שהמילה אף מגדילה את הסיכוי להדבקה (שכן הנדבקים חושבים לעצמם שהם "מחוסנים").
כמו שכבר כתבתי, באפריקה ממליצים לנשאיות HIV להניק, בארץ לא. כאשר המצב בישראל יהפוך להיות דומה לזה של אפריקה, ייתכן ונמליץ לנשאיות HIV להניק ו/או נמצא יתרונות תועלתניים במילה. כרגע אין.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602438
מסכימה ומוסיפה שניתן (כידוע) לבצע מילה גם בגיל מבוגר (כפי שנעשה באפריקה, למעשה) אז אין צורך להילחץ; אם אכן יתמשש תרחיש האימים וישראל תהפוך למוכת איידס יוכלו כל הערלים המעוניינים בכך לעבור מילה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602441
מילה פועלת באותה צורה בכל המקומות, אם מילה מונעת 70% מההידבקויות זה נכון במדינה אפריקאית מוכת איידס בדיוק כמו במדינה אירופאית שהאחוזים בה נמוכים.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602490
אתה צודק, אבל לא כתבתי שאין יתרונות בכלל, כתבתי שאין יתרונות רלוונטיים במצבנו הנוכחי. אני גם לא מדבר על האפשרות של פלישת חייזרים.

בנוסף - מילה אף מזיקה למניעת HIV במדינה מערבית, שכן המלים חושבים שהם מוגנים יותר ולכן מוותרים על קונדומים.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602499
למה היתרון שכתבתי לא רלונטי?

על פי טריליאן במדע מי שמעלה טענה צריך להוכיח אותה, אז אני אנצל את זה ואבקש ממך להביא סימוך לזה שמילה גוררת מין לא מוגן.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602502
משום שכיום אחוז ה HIV בישראל הוא נמוך מאוד, יש דרכים אחרות וטובות הרבה יותר להמנע מהדבקה, יש טיפול במחלה עצמה (בינוני ביכולתו), ההדבקה היא בעיקר הומוסקסואלית, והתרומה של מילה באוכלוסיה זו שנויה במחלוקת.

לגבי המין הלא מוגן: אני אנסח מחדש - קיימת אוכלוסיה שתתייחס למילה בתור אמצעי מניעה ולפיכך תתנהג בצורה פחות לאחריה.

במחקרים הבאים נראה שברוב המקרים ההתנהגות בטוחה יותר לאחר המילה, אולם ישנם המתנהגים בצורה בטוחה פחות.
אגב, בהקשר ההנאה המינית נמצא המחקר הבא, שמסכם:
">97% of women reported no change or an improvement in sexual satisfaction after their partners were circumcised"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19522862
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602506
צ"ל: קיימת אוכלוסיה שתתייחס למילה בתור אמצעי מניעה ולפיכך תתנהג בצורה פזיזה יותר לאחריה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602510
===>"משום שכיום אחוז ה HIV בישראל הוא נמוך מאוד, יש דרכים אחרות וטובות הרבה יותר להמנע מהדבקה"

המשפט הזה לא ברור לי בכלל,באוכלוסיה עם שיעור גבוה קונדומים מפסיקים לעבוד? התרופות פחות אפקטיות?

אם רוב האנשים מתנהגים יותר בטוח אז מילה אמורה להיות מומלצת לרוב האנשים. מה גם שנראה לי שבחברות שמילה היא שגרתית זה פחות משפיע.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602513
לא כ"כ הבנתי מה לא היה לך ברור, ובכל זאת אנסח מחדש:
היתרונות במילה נמוכים-עד-לא-רלוונטיים משום ש-
* אחוז ה HIV בישראל הוא נמוך מאוד.
* יש דרכים אחרות וטובות הרבה יותר להמנע מהדבקה - כלומר, צריך להוריד מהכמות שמילה תעזור להם את אלו שמשתמשים בדרכים הטובות יותר.
* יש טיפול במחלה עצמה (בינוני ביכולתו) - כלומר, צריך להוריד בשקלול הנזק.
* ההדבקה היא בעיקר הומוסקסואלית, והתרומה של מילה באוכלוסיה זו שנויה במחלוקת.

כעת מנסים להעריך מספר שבסטטיסטיקה קוראים לו Number needed to treat [Wikipedia]. לא רק שהמספר נמוך מאוד, קיימות אלטרנטיבות לא מסוכנות (חינוך והסברה, חלוקת קונדומים בחינם...). בנוסף - לא לשכוח שלמילה יש תופעות לוואי, והחשיפה אליהן היא אצל כל מי שעובר מילה.

ברור שהחישוב הזה שונה באפריקה (פחות זמינות קונדומים, נפוצות גבוהה יותר של HIV, אפשרויות טיפול בלתי-קיימות, שיטות הדבקה שונות). אנחנו מדברים על ישראל.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602555
זה מה שחשבתי שאמרת כשכתבתי את התגובה הראשונה שלי אליך, אחר כך היו לי ספקות, בכל אופן לענייננו :
1) אם נתייחס למספר קבוע שהוא האחוז המינימלי של נימולים שניצלים מאיידס המצדיקים מילה אזי אין למספר הזה שום הצדקה רציונלית וקשה לי להאמין שיש עליו הסכמה רחבה. קצת קשה לי לקבל שאתם מתייחסים כמובו מאליו למשהו שהוא בסופו של דבר בחירה אישית.
2) אם נניח שהמספר הזה 20 אז כבר 4 פרומילים לא בטלים בשישים, לא צריך ללכת למקרים קיצוניים.
3) תרופות זה פתרון זמני. אם נמשיך באותה צורה יהיו תוך עשרות מועטות של שנים חולי איידס עמידים לתרופות באותם אחוזים שיש כיום חולים, וזה בהסתברות של 100%.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602557
1. תוכל להסביר למה הכוונה ב"קצת קשה לי לקבל שאתם מתייחסים כמובו מאליו למשהו שהוא בסופו של דבר בחירה אישית"?
החלק היחידי בדיון בו התערבתי הוא הפן המדעי, והדעה האישית שלי מובאת בתגובה 602057.
2. לא הבנתי את החישובים שלך.
3. ואולי בעתיד יהיה חיסון. תרופות הם פתרון זמני תמיד, ובכל זאת אנחנו משתמשים בהן. גם היום מטפלים באנטיביוטיקה (ברוב המקרים - באנטיביוטיקה "מודרנית").
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602587
1) זו בעיה תועלתנית, נניח יש לך בחירה, אם תפעל x אנשים יחוו כאב כרוני אם לא תפעל y אנשים ימותו 5 שנים לפני הזמן , מהו xוy שבהם אתה פועל. אם אתה אומר שיש xוy כאלה לבחירה שלך מהם הx והy אין שום הצדקה רציונלית ולכן זה נובע מבחירה אישית.
2) 20% לחלק ל60 זה 3 פרומילים, מעבר לזה לא נראה לי שיש לך בעיה בהבנה אלא טענת נגד.
3) אולי, הסבירות שולית. לא טענתי שלא צריך להשתמש בתרופות אלא שבעתיד הם יפסיקו לעבוד.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602599
1. אני לא רואה איך זה סותר את מה שכתבתי. אני ציינתי שה NNT גבוה מאוד, ושיש אלטרנטיבות פולשניות פחות עם פחות תופעות לוואי. אני לא פוסל את העובדה שאפשר לעזור לחלק מהאנשים, רק שהמספר הוא אפסי, ושיש תופעות לוואי.

אתה יכול לראות אנלוגיה בין המצב המתואר לבין מקרים אחרים שבהם אנחנו מונעים התערבות רפואית משום שמספר ה"מרוויחים" נמוך ומספר ה"נפגעים" גבוה יחסית אליו. לדוגמא, אין חיסון שגרה בישראל לדלקת מח יפנית; ההמלצה להתחסן היא עבור למי שטס למזרח.

2. אני כותב שאני לא מבין את החישוב שלך, לכתוב אותו מחדש זה לא להסביר. בטח כשאתה משנה את המספרים בין שתי הודעות.
אני אשמח לדעת מה זה 20% (אחוז המינימלי של נימולים שניצלים מאיידס המצדיקים מילה?), למה אתה מחלק ב- 60, מה אתה מסיק מהפרומילים וכו'.
אם אתה מנסה להביא טענה סטטיסטית, מקובל להשתמש בעולם הביטויים של הסטטיסטיקה.

3. כאמור, גם אנטיביוטיקות "מפסיקות לעבוד", אבל אז אנחנו חוקרים ומפתחים אנטיביוטיקות חדשות שכן עובדות.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602608
1) המספר הוא לא אפס. אתה חושב שהוא שולי, כלומר הוא יותר קטן מהמספר שבחרת לייצג תועלת שולית, כמו כן הוא הרבה יותר קטן מהמספר שבחרת לייצג תועלת מספקת.
2)ניקח שתי מקרים ישראל שיש בה 20% נשאים וישראל שיש בה 4 פרומילים של נשאים. כמות ההדבקות ל1000 קיומי יחסים לא מוגנים בלי מילה היא a ועם מילה היא 0.3a אם כמות היחסים הלא מוגנים של כל נשא היא 1000b אזי כמות ההדבקות במקרה הראשון בלי מילה הוא הוא 0.2*a*b ועם מילה 0.2*0.3*a*b חיסור יביא לך 0.2*0.7*a*b שזה מספר ההידבקויות שמנעת אותו חישוב במקרה השני יביא לך 0.004*0.7*a*b. תחלק את הראשון בשני חלק מצטמצם ונשאר לך 0.2/0.004 שזה שווה ל50 וקטן מ60.
3) לא נכון. לדוגמה בכתבה הבאה שואלים ועונים
"אם האנטיביוטיקות אינן יעילות, מדוע לא מייצרים חזקות יותר?
העמידויות מופיעות ומתפשטות במהירות כה רבה, שפיתוח תכשירים אנטיביוטיים חדשים הפך לבלתי כדאי כלכלית עבור חברות התרופות.

עד שתכשיר עובר את כל הבדיקות הנחוצות כדי לאשר אותו לשימוש, כבר מופיעים חיידקים עמידים כנגדו."

עוד דבר שבמקרה מופיע בכתבה הזאת ורלוונטי לענייננו הוא שלרוב הווירוסים אין תרופה ישירה.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602609
1. לא כתבתי "אפס", כתבתי "אפסי".

2. אתה מניח התפלגות אחידה של נשאים, העדפה מינית, וסיכויי הדבקה עם ובלי טיפול, ואצל גברים מול נשים. לא כך המצב.
בכל מקרה, הבסיס שלך הוא 1000 קיומי יחסים סטרייטים לא מוגנים, שזה רק חלק מאפשרויות ההדבקה. לכן אני מתעקש על שימוש בבסיס סטטיסטי מוכר שהוא ה Number Needed To Treat.
בכל אופן, אחוז הנשאי ה HIV בישראל הוא כ- 0.1%-0.2%; התפלגות הנשאים שונה במערב (יותר מזריקי סמים והומוסקסואלים מאשר הטרוסקסואלי ובמיוחד קורבנות אונס).

3. זה ממש לא "לא נכון". אמנם פיתוח אנטיביוטיקות לא מתרחש "במלא הקיטור", משום שהחיידקים מפתחים עמידות. אבל עדיין מפתחים. למשל, הנה אנטביוטיקה שפותחה בשנים האחרונות: Ceftaroline [Wikipedia]. חלק מההגיון בהורדת תקציבי הפיתוח הוא ששיפור המלחמה בחיידקים יכול להתבצע בדרכים אחרות (התנהגותיות) מאשר "פיתוח תרופות חזקות יותר". בכל אופן, המצב *כרגע* הוא שיש טיפול לנשאי HIV.
פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה 602610
1) ראיתי שלא כתבת 0 אבל מכיוון שהמספר לא אפס הפירוש של אפסי הוא כפי שכתבתי.
2)לא הנחתי התפלגות אחידה והתוספות שלך מסבכות את החישוב אבל בסופו של דבר התוצאה זהה. כמובן ההנחה היא שמעבר לאחוז הנשאים שתי המדינות שוות.
3) אנקדוטה איננה ראיה.

גבר פונה לאישה באוטובוס ושואל אותה: גבירתי, את יודעת באיזה תחנה אני צריך לרדת כדי להגיע לעירייה? כן, עונה לו האישה, תסתכל איפה אני יורדת ותרד תחנה אחת לפני.
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האיש שלא היה
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • אלמונית
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • רני
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • צפריר כהן
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • אלמונית
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • היא
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • איציק ש.
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • צפריר כהן
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • איציק ש.
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • היא
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • היא
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • dd
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • היא
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • ירדן ניר-בוכבינדר
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • ידידיה
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • trilliane
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • רני
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • צפריר כהן
  כיצד תרכוש ידידים והשפעה • אלמונית
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אישקש
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אלמונית
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אישקש
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אישקש
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אישקש
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • יהונתן בר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אלמונימוס
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אייל אלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • צפריר כהן
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • צפריר כהן
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • dd
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ידידיה
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ידידיה
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ידידיה
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • היא
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • האייל האלמוני
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • צפריר כהן
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • הפונז
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • אינקוגניטו
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • צפריר כהן
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • ירדן ניר-בוכבינדר
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • trilliane
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • easy
  פעם כשהכל יהיה יותר פשוט, אפילו המילה • YB
  מילה טובה • ירדן ניר-בוכבינדר
  מילה רעה עד מאוד • trilliane
  מילה רעה עד מאוד • האיש שלא היה
  מילה רעה עד מאוד • trilliane
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אחד מהפריפריה
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • ארז לנדוור
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אפעלפי
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • ארז לנדוור
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אפעלפי
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • הפונז
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אפעלפי
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • הפונז
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • ושננתם לבניך
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אפעלפי/היא
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • הפונז
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • ארז לנדוור
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • אפעלפי/היא
  איבר חשיבה שלם טוב יותר • ארז לנדוור

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים