פותח ערוץ תקשורת 604874
וכמובן, אם יש שאלות אני פה כדי לענות.
פותח ערוץ תקשורת 604875
מאמר יפה, ועל הקמת האייל הקורא כולנו אסירי תודה.
ברצוני לשאול, מדוע איש חד''ש, ירצה לרוץ למפלגת העבודה, והאם בכוונתו לממש את מצע חד''ש, מפלגתו של עזמי בשארה, דרך מפלגת העבודה.
פותח ערוץ תקשורת 604877
חד"ש היא מפלגתו של עזמי בשארה?
פותח ערוץ תקשורת 604878
עזמי בשארה זה בל''ד, לא חד''ש, ומפלגה זה לא רק יחסי יהודים-ערבים, זה גם משנה כלכלית, סביבתית, דת ומדינה וכו'. אבל לדובי בטח יש תשובה מוכנה בכל מקרה.
פותח ערוץ תקשורת 604882
אמת. לא עזמי בשארה, אלא מפלגתו של מחמד ברכה. מפלגה קומוניסטית שדוגלת בחיים משותפים ליהודים ולערבים באמצעות פינוי כל היהודים מיהודה שומרון הגבעה הצרפתית רמת שלמה רמת אשכול הר חומה, א טור ושכונות נוספות לצורך הקמת מדינה ערבית שאין בה יהודים ולא רבע יהודים. השאלה היא באמת האם מפלגתם של יצחק רבין, שמעון פרס, שהייתה יורשתם הטבעית של מפלגתם של גולדה מאיר, לוי אשכול, משה שרת ודוד בן גוריון, הייתה במשך כל השנים מפלגה קומוניסטית ערבית בעיקרה, במסווה.
פותח ערוץ תקשורת 604898
כאמור, דובי אינו איש חד''ש. הוא סוציאל-דמוקרט ולא קומוניסט. הוא אפילו התגורר בגבעה הצרפתית בעבר.

אני לא חושב שאתה באמת מכיר את דעותיו של דובי.
פותח ערוץ תקשורת 604901
אם כבר: כמו שדובי כתב בעבר, עמדתו לגבי פתרון הסכסוך קרובה יותר לעמדה של בל"ד - האמיתית, לא המוצהרת. מצד שני הוא גם אמר בפירוש שעם התמודדותו בעבודה הוא מתפשר ומקבל את גישת "שתי המדינות".

פותח ערוץ תקשורת 604911
והנה מצע מפלגת העבודה. ההתייחסות לעתיד השטחים וירושלים מופיע שם די בהתחלה: http://www.labor.org.il/%D7%9E%D7%A6%D7%A2-%D7%9E%D7...
פותח ערוץ תקשורת 604913
הרבה ביקורת מופנית לחברי מנהיגות יהודית על כך שהם מתפקדים למפלגת הליכוד ומתמודדים בה למרות שדיעותיהם נמצאות ימינה ממנה. האין זה שקול?

(אישית עוד לא גיבשתי את דעתי בנושא)
פותח ערוץ תקשורת 604918
זה שקול לשמאלנים שמתפקדים לליכוד על מנת שיבחרו אנשים כלבבם, במידה והליכוד אכן יבחר שוב.
פותח ערוץ תקשורת 604919
הטענה היא שדיעותיו האמיתיות של דובי הן משמאל לעבודה, מדוע זה שקול להתפקדות של שמאלנים לליכוד?
פותח ערוץ תקשורת 604920
ההתפקדות של שמאלנים לליכוד שקולה להתפקדות על אנשי מנהיגות יהודית לליכוד.
פותח ערוץ תקשורת 604921
יתכן (כתלות בהאם אנשי מנהיגות יהודית מצביעים לליכוד), אבל השאלה שלי היתה לגבי מנהיגות יהודית לליכוד מול דובי לעבודה.
פותח ערוץ תקשורת 604930
פוליטיקה זה מגוון רחב של דברים, לא רק הנושא המדיני. ברוב הנושאים אני רואה במפלגת העבודה כמתאימה לעמדותי שלי. בנושא המדיני, אכן, אני שמאלה יותר מרוב העבודה (למרות שיש לא מעט חברים שם שעמדותיהם דומות לשלי), אבל בנושא הזה הצהרתי שאני מקבל את הקו של המפלגה ולא אקדם מדיניות אחרת כח''כ (בין השאר פשוט משום שאינני חושב שיש טעם לנסות לקדם רעיונות כאלו בשלב הזה. המדיניות שצריך לקדם עכשיו לדעתי - זאת של חיזוק השיוויון של ערביי ישראל וצמצום החיכוך בין ישראל לבין הפלסטינים בחיי היומיום שלהם - מתאימה לגמרי לתוך הקו המוצהר של מפלגת העבודה). כאן אני שונה לגמרי מפייגלין, שכל מטרת ההתמודדות שלו היא לגרור את הליכוד ימינה יותר.
פותח ערוץ תקשורת 604957
דווקא פייגלין טוען שהוא הולך להתמקד בנושאים כלכליים חברתיים - אז מהבחינה הזאת המצב שלו לא שונה כל כך משלך.
פותח ערוץ תקשורת 604968
השאלה היא אם אתה מאמין לו. אני לא רואה שום סיבה, בהסתכלות על האנשים שהוא מקדם (כגון ניצה כהנא, כלתו של, וגם לשעבר משתתפת פעילה באייל) והפעילות שלהם עד כה, להאמין שכך הוא הדבר. אלא אם הכוונה היא לחיזוק מדינת הרווחה המוגבלת רק לאזור שמעבר לקו הירוק. זה בהחלט יכול להיות.

אבל אני לא אומר שאני הולך ''להתמקד'' בנושאים החברתיים, אני אומר במפורש שאני מוותר, כל עוד אני ח''כ של העבודה והעבודה אינה משנה את עמדותיה בעצמה, על העמדות שלי בנושאים הללו. מוותר. ואני אציין גם שזה לא ויתור קשה, כי בין כה וכה אני לא חושב שיש משהו פרקטי שאפשר לעשות בכיוון הזה בטווח הזמן הנראה לעין.
פותח ערוץ תקשורת 604997
אישית אני לא מאמין לאף אחד
פותח ערוץ תקשורת 604879
פלמוני,תבדוק שוב מה המצע של עזמי באשרה,תגלה שאין לו קשר לחד''ש
פותח ערוץ תקשורת 604880
אתה בטח יודע שזה לא לא ממש מדוייק. בכל זאת מדובר בחבר ברק''ח לשעבר שרץ לכנסת ברשימה משותפת עם חד''ש....
פותח ערוץ תקשורת 604886
ומימד רצה עם העבודה ,עדיין לא מדובר באותה אידאולוגיה.
בשארה הוא לאומן ערבי,חדש קומוניסטית. שלא תבין לא נכון מנקודת מבטי באמת אין הבדל בניהם
פותח ערוץ תקשורת 604887
אידיאולוגיה, אתה חושב שזה מה שמציק לפלמוני? השאלה היא פוליטית: אם מימ"ד רצה עם העבודה זה סימן שפוליטית יש ביניהם מספיק משותף על מנת שהם לא ירוצו בנפרד.
פותח ערוץ תקשורת 604888
או שהאויב של אויבי-ידידי
פותח ערוץ תקשורת 604890
אם לסתיו שפיר ויריב אופנהיימר מותר להצטרף למפלגת העבודה, גם לדובי מותר.
פותח ערוץ תקשורת 604894
בוודאי שמותר. זו דמוקרטיה. אני רק מנסה להבין, בהנחה שאנשים יצביעו למפלגת העבודה כי היא ביתם האידיאולוגי, האם הם מסכימים למשל להכתיר את מחמד ברכה בתור יורשו של רבין.

אני מחמד ברכה, בן העם הפלסטיני במשולש בגליל ובנגב, הדוגל בהפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה, ובהענקת זכות השיבה לפליטי 48 ולצאצאיהם, אשר תמכתי בחטיפת אהוד גולדווסר ואלדד רגב, אשר האשמתי את העכביש הקטן, מדינת ישראל, ואת העכביש הגדול, ארה"ב בניסיון לסכסך בין סוריה ללבנון,

ממשיך דרכו של יצחק רבין, איש הפלמ"ח, בן למשפחה ציונית שעלתה לארץ ישראל כדי להגשים את חירותו הלאומית של העם היהודי, חייל בצבא הגנה לישראל, קצין המבצעים של הפלמ"ח, השתתפתי בפריצה למחנה עתלית ובפריצת דרך בורמה במלחמת תש"ח להציל את היישוב היהודי הנצור בירושלים, רמטכ"ל ששת הימים אשר הטלתי חיתתי על גמאל עבד אלנאצר ועל העולם הערבי כולו, שגריר ישראל בארה"ב, שר הביטחון וראש הממשלה, יוזם תהליך השלום והצבר האולטימטיבי.

אכן שחר של יום חדש.
פותח ערוץ תקשורת 604931
זה לדעתך משקף את העמדות שלי?
פותח ערוץ תקשורת 604897
לפי ויקפדיה, אופנהיימר היה חבר עבודה בערך מאז ומתמיד:
"החל את דרכו הפוליטית כפעיל בנוער של מפלגת העבודה במהלך הבחירות לכנסת השלוש עשרה ב-‏1992. בהמשך ניהל את נוער העבודה במשך ארבע שנים. ב-‏2002 מונה לתפקיד דובר שלום עכשיו, ומספר חודשים לאחר מכן מונה לתפקיד המזכ"ל של התנועה.אופנהיימר התמודד בבחירות המקדימות במפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה והבחירות לכנסת השמונה עשרה אך בשתי הפעמים שובץ במקומות לא ראליים".

פותח ערוץ תקשורת 604925
ההתרשמות שלי היא (ויתקן אותי דובי אם אני טועה) שעמדתו אמנם שמאלה מהעבודה בציר המדיני, אך די קרובה למפלגת העבודה על הציר הכלכלי-חברתי.
פותח ערוץ תקשורת 604929
איש חד"ש? מעולם לא שקלתי אפילו לרגע אחד קצר לתמוך בחד"ש. מילא, היית אומר מרצ, אולי, אבל חד"ש?
פותח ערוץ תקשורת 604938
נו, ברור. בחד''ש לא היה לך שמץ סיכוי להבחר.
ולא רק בגלל שזו מפלגה קטנה, אלא גם בגלל השריון ה(ע)דתי.
פותח ערוץ תקשורת 604939
"לתמוך" = "להצביע".
פותח ערוץ תקשורת 604908
"החברה הישראלית הולכת ומאבדת את מעט האמון שעוד יש לה בדמוקרטיה" ?

בדמוקרטיה או באליטות ?
פותח ערוץ תקשורת 604932
בדמוקרטיה. בין השאר באשמת האליטות, אין ספק. אבל הדרישה העממית אינה ''הלאה האליטות, הבו לנו דמוקרטיה'', אלא לאוטוריטריזם לאומני.
פותח ערוץ תקשורת 604984
בפעם האחרונה שאני דיברתי עם העם הוא לא הזכיר שום דבר כזה

אז איך הדרישה העממית הזאת מתבטאת ?
פותח ערוץ תקשורת 604992
פותח ערוץ תקשורת 605078
אני לא חושב שזה אומר את מה שאתה חושב שזה אומר (הסקר בPDF )
(כתבה בוואלה?!ברצינות?)

בכל אופן
כרגיל נשמטה לי מילה והשאלה הייתה אמורה להיות "אז איך הדרישה העממית הזאת מתבטאת בקלפי?"

ובכל כל אופן
למרות שאצלי בראש כבר היו התחלות של דיון מעניין זה לא דיון שיועיל למועמד במפלגת העבודה
אז אני מסיר את השאלה שלי
פותח ערוץ תקשורת 605079
תוצאה ראשונה בגוגל, לא התעמקתי בחיפוש.

לגבי הסייפא של דבריך - תודה.
אם כך יש לי שאלה 604928
כמי שמעמיד עצמו לחברות בכנסת, ואולי כחבר כנסת בעתיד, מה דעתך על הסרטון הזה:
שבו אומר חה"כ טיבי בין השאר:
ברכות לאלפי השהידים . . . אלה שהכובש רצה שיכנו אותם מחבלים
האם אני טועה כשאני אומר שמשמעות הדברים האלה היא הסתה לרצח יהודים ?
האם נכון להשלים עם קיומו של מי שמסית לרצח יהודים בכנסת מדינת ישראל ?
אם כך יש לי שאלה 604933
היה לי ויכוח בטוויטר על הסרטון הזה עם טיבי. הוא טוען, ובכך הוא צודק, שהמילה שאהיד היא בעלת משמעות הרבה יותר רחבה בערבית מאשר המשמעות שהיהודים בישראל מייחסים לה - ובעצם כוללת כל מי שנלחם כנגד דיכוי, כולל מפגינים לא אלימים, ועליהם הוא דיבר (כפי שהוא מבהיר בחלקים אחרים של הנאום). הטענה שלי הייתה שמכיוון שהוא יודע מה המשמעות המיוחסת למילה הזו, ומכיוון שגם המשמעות הרחבה יותר בכל זאת כן כוללת גם את המשמעות המצומצמת, הרי שעליו להקפיד יותר ועדיף שימנע לגמרי משימוש בה.
אבל חלק מתפיסתו של טיבי את התפקיד שלו כולל לאתגר את היהודים בישראל, לעצבן אותנו ולמתוח את החבל. אני לא חושב שיש כאן הסתה לרצח, אני כן חושב שזו הייתה התבטאות אומללה. אני מבין מה טיבי חושב שהוא עושה, אני חושב שזו טקטיקה שגויה.
אם כך יש לי שאלה 604935
שהיד - חלל, כל מי שנהרג במלחמה גם אם היה אזרח שישב בביתו ונהרג מכדור אקראי נחשב שהיד.
אם כך יש לי שאלה 604946
טיבי ברך את אלה שאנו קוראים להם "מחבלים".
למי אנו קוראים "מחבלים" ? לחללי כפר קאסם ? ל"אזרח שישב בביתו ונהרג מכדור אקראי" ?
אנו קוראים "מחבלים" לאלה שחודרים לאוטבוסים ובתי קפה ומפוצצים את עצמם יחד עם כל הנמצאים. הוא יודע זאת היטב ודבריו הם בפרוש הסתה לרצח, למרות התפתלויותיו ונסיונות ההטעיה שלו.
אם כך יש לי שאלה 604948
לאלו ש''רצינו לקרוא להם מחבלים'' - לא יודע אם שמת לב, אבל פחות או יותר כל מי שנהרג מירי אש צה''ל משודרג לדרגת מחבל בלי קשר למה הוא עשה ואם לצה''ל אפילו יש מושג מי הוא היה...
אם כך יש לי שאלה 604950
חבל. חבל.

זו סתם השמצה. הרוגי כפר קאסם שנהרגו מירי אש צה''ל ושאותם מביא טיבי כדוגמה לשהידים בנאום שלו ברמאלה שנה אחרי הנאום הזה, לא ''שודרגו'' מעולם לדרגת מחבלים, וכמותם רבים אחרים.
אני חושב שאותו איש ''העבודה'' שעליו דברתי יהיה מאוכזב מאד מהסבריך אלה. כדאי שתחשוב מחדש על כל העניין.
אם כך יש לי שאלה 604969
יש חברי מפלגה שדעותיהם קרובות יותר לישראל ביתנו. אם הייתי מנסה לרצות את כולם בכל הנושאים, הייתי צריך לאחוז בבת אחת בדעות שמכסות את רוב המפה הפוליטית הישראלית. אני שייך לאגף היוני של המפלגה, אני לא מתבייש בזה. אם בגלל שאני מסרב לקרוא לשלילת זכותו של טיבי להתמודד והכנסתו לכלא בגלל - מה? הוצאת דיבתה של מדינת ישראל? - הוא לא יתמוך בי, ניחא. נקווה שיש מספיק אחרים שכן יתמכו בי.

כדי להבהיר: אני לא תומך של אחמד טיבי. מן הסתם יש הרבה דברים שאני מאוד לא מסכים איתם אצלו. אבל אם יש דבר אחד שאני תומך בו בכל ליבי ובלי שום היסוסים, הרי הוא חופש הדיבור, ועל אחת כמה וכמה חופש הדיבור של חברי כנסת.
אם כך יש לי שאלה 604975
גם אני בעד חופש הדיבור ועל כך אין ויכוח בינינו.
הויכוח הוא, בעצם, נקודתי: האם יש בדבריו של טיבי שבהם הוא משבח את אלה שאנו מכנים אותם מחבלים (ואני חוזר ואומר שאנו לא מכנים מחבלים את הרוגי כפר קאסם שאותם הביא טיבי כדוגמה בניסיון שלו לבלבל את היוצרות), משום הסתה לרצח. אני חושב שאי אפשר שלא לראות זאת אתה טוען שאינך רואה. חופש הדיבור אינו כולל הסתה לרצח.
בכלל בין אם יש ל"פלשתינים" הישגים במאבקיהם האלימים ובין אם לא, אי אפשר להתחמק מהעובדה שהמאבק האלים שלהם מתבטא כמעט כולו בניסיון לפגוע באזרחים. (זה שצורת מאבקם זו נושאת פרי זה, לדעתי, במידה רבה בגלל אופי ההתנהגות שלנו, וההשלמה למעשה שלנו עם כך, אבל זה נושא אחר.)
מי שתומך בכך מסית לרצח.
אם כך יש לי שאלה 604976
מי בדיוק השלים עם כך?
אבל יש מידה של צביעות בדבר. הפלסטינים נמצאים בנחיתות משמעותית מול צה"ל, אז הם נלחמים איפה שהם יכולים. אני חושב שכל רעיון ההתנגדות האלימה הוא שגוי, אבל אם אתה מקבל את עצם עקרון ההתנגדות האלימה, אז זה לא יפתיע שהם יתקפו בדרכים הפתוחות בפניהם. מה גם שכשהם פועלים כנגד חיילים התגובה היא בדרך כלל הרבה יותר מאסיבית מצד ישראל. אני לא רואה שהציבור הישראלי מקבל בהבנה הרג של חיילים לעומת אזרחים. להפך - אם כבר הציבור הישראלי (ובמידה רבה צה"ל עצמו) חושב שחיי החיילים קודמים לחיי האזרחים, ומסרב לסכן חיילים כדי להגן על אזרחים. שזה, אני בטוח שתסכים איתי, פסיכי.
אם כך יש לי שאלה 604978
אז נצייד אותם בטנקים ומטוסים שיהיו שווים ואז תוכל להתנגד לקריאת תמיכה במחבלים טובחי ילדים.
למה"התנגדות"? אמור "מוקעומה" אם כבר אתה מאמץ לחלוטין את השיח הפלסטיני.

אין גבול לאכזריות שלכם? מאיפה נובעת תאוות הדמים הזה?

מה זה מקבל את "עקרון ההתנגדות"? אתה מאו"ם? ה"התנגדות"=טבח.

וזה בהחלט פסיכי,ויותר מזה,העדפה של חיי אזרחי אויב ע"פ חיי חיילים היא מופרעות נפשית ממש קשה ונדירה שאני חושב יחודית ל"אנשי השלום" הישראלים
אם כך יש לי שאלה 604980
אני רואה ששמך מייצג אותך נאמנה. אני מחזיר אותך למילה ''אם'' בדברי.
אם כך יש לי שאלה 604983
אז אתה מקבל התנגדות אלימה או לא?

לכאורה דה משתמע בדיעבד

טל"ח
אם כך יש לי שאלה 604993
''אני חושב שכל רעיון ההתנגדות האלימה הוא שגוי'' לא מרגיש לי משתמע לשתי פנים. אני מוכן לנקוט בלשון יותר חריפה, אם אתה זקוק לסופרלטיבים.
אם כך יש לי שאלה 605002
"שגוי" רוצה לומר-לא יעיל או "שגוי"-פשע מוסרי מתועב?
אם כך יש לי שאלה 605006
שגוי רוצה לומר לא נכון. לא יעיל מבחינה פרקטית (אפילו ההפך מיעיל), ופשע מוסרי כאשר הוא מכוון כנגד אזרחים חפים מפשע.
אם כך יש לי שאלה 605012
ומה צריך לעשות לפושעים המנוולים בזמן התכנון,הביצוע ,ואחרי?
אם כך יש לי שאלה 605019
לנסות למנוע מהם, למנוע מהם, ולהביא אותם לדין. לתשומת לבך: החלק הראשון הוא הכי חשוב, ועדיף לא לעשות אותו באמצעים צבאיים.
אם כך יש לי שאלה 605042
3 מחבלים נוסעים ברכב לאתר שיגור קאסם-מה עושים?
3 מחבלים-יורים קאסמים כרגע,מה עושים?
3 מחבלים נוסעים ברכב לאחר שיגור קאסם מה עושים?

איך אתה מנסה למנוע (עדיף לא צבאית)?
איך את מונע (עדיף לא צבאית)?
ואיך אתה מביא אותם לדין (עדיף לא צבאית)?
אם כך יש לי שאלה 604988
לפעמים אני מנצל תגובות שלי כדי לשלב בהם עוד רעיונות שעולים בדעתי תוך כדי כתיבה, שאינם בדיוק הנושא העיקרי, ואחר כך מסתב לי שעשיתי טעות חמורה, והמתווכח עמי הפך את הנושא השולי לעיקר. בתגובתי האחרונה אפילו כתבתי בסוף פסקה בסוגריים שהיו נושא שולי בתוך נושא שולי "אבל זה נושא אחר", ובכל זאת בחרת להתחיל דווקא בכך. כדי לתקן את הטעות, הרשה לי למחוק מהפרוטוקול את התגובה הזאת ולשים במקומה רק חלק ממנה (יש לי מה לומר גם על החלק המחוק, אבל הבה נעזוב זאת כרגע).

להלן התגובה המצונזרת:

גם אני בעד חופש הדיבור ועל כך אין ויכוח בינינו.
הויכוח הוא, בעצם, נקודתי: האם יש בדבריו של טיבי שבהם הוא משבח את אלה שאנו מכנים אותם מחבלים (ואני חוזר ואומר שאנו לא מכנים מחבלים את הרוגי כפר קאסם שאותם הביא טיבי כדוגמה בניסיון שלו לבלבל את היוצרות), משום הסתה לרצח. אני חושב שאי אפשר שלא לראות זאת אתה טוען שאינך רואה. חופש הדיבור אינו כולל הסתה לרצח.
אם כך יש לי שאלה 604994
אז הויכוח ביננו הוא ויכוח על פרשנות?
אם כך יש לי שאלה 605003
כן.
והקוראים מוזמנים לשפוט בינינו. שכל אחד מה''שופטים'' יחשוב למי אנו קוראים ''מחבלים'' או ''מחבלים מתאבדים'', ושיביע את דעתו עם עידודם של אלה והענקת דברי שבח להם, הוא כן או לא הסתה לרצח.
אם כך יש לי שאלה 605011
אני מסכים איתך בנוגע לפרשנות.
דרך אגב, טיבי הדגיש "בתוך הקו הירוק". מוזר שלא תירץ שהתכוון להרוגי אוקטובר 2000.
אם כך יש לי שאלה 605022
חוששני שכתבתי ''אם'' ב ע'. אין כאן כוונה נסתרת. פשוט נפלט.
אם כך יש לי שאלה 605016
עם כל הכבוד שאני רוחש לדובי, המשפט הבא צורם לי מאד:
"הפלסטינים נמצאים בנחיתות משמעותית מול צה"ל, אז הם נלחמים איפה שהם יכולים". קשה לי לחשוב על טיעון פחות מוסרי מהטיעון הזה‏1.
אני אנסה להדגים:
"אנשי המאפיה נמצאים בנחיתות כלכלית מול מנהלי הבנקים, אז הם משיגים כסף איפה שהם יכולים, למשל פורצים אליהם וגונבים כסף."
"גרגמל המכוער נמצא בנחיתות משמעותית מול בראד פיט במירוץ להשגת בנות זוג. אז הוא עושה מה שהוא יכול, ואונס צעירות בלילה בתל אביב."
"י.ע. ומשנתו נמצאים בנחיתות פוליטית משמעותית מול המפלגה השלטת ומדיניותה. אז הוא נלחם איפה שהוא יכול, ודופק לראש הממשלה שלושה כדורים בגב".

רצח ילדים חפים מפשע בכוונת מכוון איננו מעשה מוסרי, והטיעונים הקלוקלים הנ"ל אינם מלבינים אותו כשלג, למרות שאחרי שאומרים אותו מאה פעמים נראה לנו שהם מאפירים אותו קמעה. ורע שכך.

1 כמובן שאני מוציא כרגע מהדיון טיעון כמו: "אני מרטש את האישה הזאת כי אני רוצח פסיכופט".
אם כך יש לי שאלה 605020
לא אמרתי שאני חושב שזה נכון, צודק, בסדר או ראוי. אמרתי שזה מה שהם עושים כי זה מה שהם יכולים לעשות, ואנחנו דוחפים אותם לשם בכך שאנחנו מדכאים כל התקוממות בלתי אלימה ובאופן כללי מתעלמים מהם כל עוד הם לא הורגים בנו.

אם הייתי צעיר פלסטיני, אם לעשות פראפרזה, הייתי מצטרף להתנגדות הבלתי אלימה נגד הכיבוש.
אם כך יש לי שאלה 605043
איזו התקוממות בלתי אלימה דיכאנו? ומי הוביל אותה?

אתה בעצם טוען שזה כח טבע לא נשלט,יש עננים-יורד גשם.פלסטינים מדוכאים-דופקים כדור צלף בראש של תינוקת .
אם כך יש לי שאלה 605023
אני דווקא חשבתי על גבר שאינו יכול להתמודד עם אשתו במלים בגלל מוגבלותו, ולכן הוא מכה אותה. זה מה שהוא כן יכול.
אם כך יש לי שאלה 605024
כן, דוגמה טובה, אני בטוח שיש עוד שלל כאלה, לא פחות טובות משלי. בכל מקרה אני שמח שהעיקרון הובן.
אם כך יש לי שאלה 605073
אשה שאינה יכולה להתמודד עם בעלה בקרב אגרופים, ולכן בועטת לו בביצים.
אם כך יש לי שאלה 605076
ועוד ועוד.
אם כך יש לי שאלה 605148
אני שמח שאתה מסכים לאנלוגיה שלי, כלומר, לדעתך לאשה אין זכות לבעוט לבעלה בביצים אחרי שהוא תוקף אותה באגרופים.
אם כך יש לי שאלה 605152
למען האמת, לא. יש לה זכות לפנות למשטרה.
אם כך יש לי שאלה 605160
לא הייתה אצלי הסכמה כזאת. פשוט חשבתי שכל העניין גלש ויצא מתחום הרצינות, וכתבתי סתם משהו מבלי להתעמק.
אם כך יש לי שאלה 605165
אגב, נראה לי שאני לא מסכים לאנלוגיה שלך.
שמעתי פעם סיפור ברדיו מפי אישה מוכה שספרה שעברה פעם בצבא או היכן שהוא קורס בהגנה עצמית. כאשר הפכה לאישה מוכה היא לא העזה לממש את הכישורים שרחשה בקורס מפאת פחד, אבל יום בהיר אחד תפסה אומץ והחליטה לבדוק אם התיאוריה מתאימה לחיי המעשה. התוצאה הייתה שבעלה המכה יצא מהעימות כמעט מת, ובעיית האלימות נפתרה בו במקום (עד כמה שזכור לי הם גם נפרדו זמן קצר אחר כך).
מה שהסיפור הזה גרם לי כששמעתי אותו, הוא עליה במצב הרוח, ותחושה שהנה יש לנו מקרה בחיים שבו נעשה צדק. מאד הייתי בעד האישה, ולכן מה שחשבת שחשבתי הוא כפי הנראה לא נכון.
אם כך יש לי שאלה 605176
כלומר, אתה לא מסכים לאנלוגיה שלי, וטוען שלאשה בהחלט יש זכות לבעוט בביצים.
אם כך יש לי שאלה 605183
נכון. לזכות זאת קוראים הגנה עצמית.
אם כך יש לי שאלה 605200
אולי תנסו להפסיק להגן על תרבות מוות אכזרית?!
אם כך יש לי שאלה 605187
ההבדל הוא כמובן, שהבעיטה חזרה היא מעשה מוסרי וראוי למי שבא להרביץ לך.

אם לעומת זאת האישה היתה מרעילה את הבעל המכה אחר כך - זו היתה דוגמא מקבילה.

או בדוגמת הפלסטינאים, אם הם היו זורקים אבנים על חיילי צה''ל שבאים לפנותם מבתיהם - ניחא, אם הם אחרי זה הולכים להתפוצץ בתל אביב - פיחא.
אם כך יש לי שאלה 605188
או כך: בועטת בילדו של האב מנישואיו הראשונים.
אם כך יש לי שאלה 604951
והרוגי החיסולים הממוקדים, כמו אלה שתכננו הערב ירי קסאם ונפגעו ע''י ''כלי טיס'', שאותם מזכיר טיבי באותו נאום שנה אחרי. הם באמת מחבלים, כאלה שרצחו או כאלה שמתכננים רצח. העובדה שנפגעו לא הופכת את הפושעים הרוצחים לקדושים.
אם כך יש לי שאלה 604952
לזה התכוונתי. טרי מעכשיו.
אם כך יש לי שאלה 604970
אתה מצפה לשמוע ממני תמיכה במשגרי רקטות? לא, אני לא ממש אוהב את הרעיון. אבל אני חושב שמה שטיבי מנסה לעשות הוא לבצע את ההבדלה בין "מחבלים"/טרוריסטים לבין מה שמכונה "לוחמי חירות".
אני חושב שהמאבק האלים נגד ישראל הוא טעות טקטית ואסטרטגית של הפלסטינים. אני חושב שזו איוולת. אבל מצד שני קשה לי לתת תשובה לפלסטינים, כשאני משוחח איתם, לשאלה האם ישראל היה בכלל סיכוי למדינה פלסטינית אילולא המאבק הזה. גם לנו יש חלק באחריות לקיומה של המלחמה הזו (חלק!), מכיוון שגם אנחנו הוכחנו, שוב ושוב, שרק כוח אנחנו מבינים. נתקענו בתוך המעגל הזה שבו שני הצדדים מאמינים שויתור על השימוש בכוח יתפרש כחולשה, ואני מודה שאני לא ממש יודע איך לצאת ממנו. אי אפשר לומר שלישראל אין זכות וחובה לפעול כנגד משגרי הטילים נגד ישראל. מצד שני, הפעילות הצבאית של ישראל, מדיניות הבידול והבידוד של עזה, רק מחריפים את הגורמים שמתסיסים עוד את הרצועה. איך אפשר להקטין את החיכוך עם עזה בלי ליצור תקופת ביניים (שיתכן שתהיה ארוכה מאוד) שבה ארגוני הטרור יפעלו מבלי מפריע וישביתו באופן מוחלט את החיים באזור עוטף עזה ובמעגלים שסביבו? זהו האתגר העומד בפני ממשלת ישראל. הזמן לא פועל לטובתנו, וככל שאנחנו דוחים את מציאת הפתרון לבעיה הזו, כך אנו מרחיקים אותו עוד יותר. זו לא סוגיה פשוטה ואינני מתיימר לתת לה תשובה ברורה. אבל ראשית חוכמה עלינו להגדיר מה הבעיה, מה הגורמים לה, ומה היעד שאנחנו רוצים להגיע אליו. המדיניות כיום היא של "כיבוי שריפות" ו"ניהול העימות" ותו לא. אני מאמין שאי אפשר להסתפק בזה.
אם כך יש לי שאלה 604982
מה ההבדל לדעתך בין "לוחמי חופש" ל"מחבלים"?

תציע להם את המובן מאליו -ירדן-בהצלחה.

אני יעזור לך גם בתושבה לזה-אין להם סיכוי למדינה מעברו המערבי של הנהר לא בכח ולא במח-בהצלחה בהעברת המסר.

על בסיס מה אתה טוען ש"הפעילות הצבאית של ישראל, מדיניות הבידול והבידוד של עזה, רק מחריפים את הגורמים שמתסיסים עוד את הרצועה."? ס"ה גם פוליטיקאי צריך להיות בסינכרון עם המציאות.

אחרי עופרת יצוקה ירדה משמעותית (לחלוטין כמעט) כמות הטילים. אחרי "חומת מגן" ירדו לגמרי הפיגועים.לעומת זאת בתקופות של הקרבת קורבנות שלום נטבחו פה גברים נשים וילדים בכמויות.
אם כך יש לי שאלה 605048
בתקופה שלפני נסיגת צה''ל מלבנון, המתקפות של החיזבאללה היו מכוונות כמעט בלעדית נגד החיילים. זו התנהגות של ארגון גרילה (ואם ארגון כזה נלחם נגד כוח זר אנשיו עשויים להחשב ללוחמי חרות). לעומת זאת, הארגונים הפלשתיניים למיניהם מעולם לא ניסו להגביל את פעילותם רק לתקיפת חיילים. לכן להבדלה שטיבי מנסה לעשות ואשר מתיחסת לארגונים הפלשתיניים אין כל שחר.
עזוב אותך מ''שהידים'' 604943
טיבי מברך בנאום את אלה שאנו קוראים להם "מחבלים". מה אני יודע מ"שהידים" ? מעולם לא עלה על דעתי להשתמש במילה הזאת ולנסות לפרשה. למי אני קורא "מחבלים" ? הוא לא יודע למי אנו קוראים "מחבלים" ?
גם כתב ערוץ עשר מקבל את הניסיון הזה לבלבל של טיבי, התייחסתי לכך ב תגובה 604803 ואני רואה את ההבנה הזאת, כביכול, בחומרה רבה.
יש כאן הסתה לרצח חד וחלק, וכל חכמת הלשון הערבית לא שייכת לכאן במאום. חבל שאינך מוכן לקבל זאת.
אגב, כל העסק הזה נודע לי מאי מייל ששלח לי (תוך הבעת כעס רב) מישהו שהוא בערך בגילי שלהערכתי הצביע בכל מערכות הבחירות מאז שנתנה לו זכות הבחירה למפלגת העבודה (בתחילה מפא"י), ושלהערכתי מתכוון להצביע גם הפעם עבודה, (כך שאולי צריך להיות לך עניין בנושא הזה). מה שעצבן אותו במיוחד הוא שרשתות התקשורת העיקריות סרבו להקרין את הסרט (זה מה שטען). מה שמעצבן אותי הוא שמערכות החוק והמשפט אצלנו מאפשרות לאיש כזה שמסית לרצח יהודים ושמקומו בבית האסורים להיות אדם חופשי ועוד לכהן כחבר כנסת אצלנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים