כיפת ברזל - התלהבות יתר ? 607126
הנתונים לגבי מבצע "עופרת יצוקה": נורו 660 טילים כולל טילים לטווח ארוך (כמו אלה שנורים על באר שבע ואשדוד במבצע הנוכחי) ונהרגו כתוצאה מהירי הזה ארבעה אזרחים.

כיפת ברזל - התלהבות יתר ? 607128
שים לב ששם רק 13% מהטילים היו ל(מה שנחשב אז, הו האירוניה) טווח ארוך‏1. נראה לי שבמערכה הנוכחים אחוז הרבה יותר נכבד מהטילים לטווח עד 40 ק"מ, הוא גראדים ולא קסאמים. בנוגע לזה יש לזכור שבטילים אלה יש גם ראש נפץ גדול יותר, מה שעלול היה להגדיל מאד את פגיעתם הרעה, לו היו מגיעים אל הקרקע. זה גם נכון, עם הגדלה בשקל תשעים, לטילים שנורים על גוש דן.

בנוסף, נזקו של טיל שפוגע ביעדו נמדד גם במונחים כלכליים - הרס הרכוש שהוא גורם, שיכול בקלות להיות מליוני שקלים‏2 עבור פגיעה במבנה כלשהוא, עסקי או למגורים. מכאן כמובן נגזר הרווח מטיל שיורט.
ולבסוף, גם האפקט הפסיכולוגי הוא בעל משמעות לא קטנה - יש שיאמרו ממעלה ראשונה - בסכסוכים בימינו ובאזורינו. יש הבדל תודעתי לא קטן בין "הוריי, תראו איך ירינו על תל אביב ושדרות רוטשילד בוערות" לבין "אחמ, כן, ירינו על תל אביב, תראו את הסלט פטריות שהכיפה מקפיצה מהטילים שלנו בשמיים".

1 למישהו יש ספק שבסיבוב הבא יתחילו מגוש דן? כבר ראינו שפריצת המעטפת של אתמול היא הנורמה של היום.
2 משעשע שמבחינה מסוימת עליית ערך הנדל"ן מגדילה את כדאיותה של כיפת ברזל. מנפלאות ההקשרים שכלכלה מסוגלת לעשות.
כיפת ברזל - התלהבות יתר ? 607131
ועוד קצת סטטיסטיקה: לעמת 660 הטילים שציינת, שנורו בשלושת השבועות של עופרת יצוקה, עד עכשיו נורו בערך 1130 טילים, על פי Ynet. וזה כשעוד לא עברו שישה ימים מתחילת הלחימה. בחישוב גס זה אומר שמה שלקח להם שלושה שבועות לפני ארבע שנים, לקח הפעם שלושה ימים.

יכולת השיגור שלהם גדלה פי שבע(!) תוך 4 שנים, וזה אחרי שביום הראשון בזמן ההפתעה הראשונית חיל האוויר טחן אתרי שיגור ככל יכולתו.

האמת, משעשיתי את החישוב הנ"ל, זה יותר מפחיד ממה שהערכתי קודם לכן.
ignorance is bliss 607132

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים