רובו-טריק? 607645
נשארה לנו הזכות היחידה: להתגונן בלי לתקוף-וזאת עפ"י מוסר הלחי השניה של השמאל. אני מזהה ניצנים של תוכנית לנטרל גם זכות זאת? רק צאן לטבח?
רובו-טריק? 607647
עושה רושם שמישהו עשה פליפ פלופ עם שפגט כפול כדי למצוא צידוק רצינאלי לניסיון המוסלמי להציג את כיפת ברזל היא פשע מלחמה.
רובו-טריק? 607650
מאחר שניכר שעל הדו''ח הזה עמלו במשך זמן רב, מאחר שכיפת ברזל מוזכרת בדו''ח רק בקצרצרה, ומאחר שהדו''ח לא טוען שהיא פשע מלחמה, נראה שמה שכתבת אינו נכון.
רובו-טריק? 607654
למה היא מוזכרת בכלל?

להזכירך, מדובר בטיל נגד טילים, שמעצם הגדרתו משמש רק להגנה.
רובו-טריק? 607660
אחת הנקודות שהם מעלים היא שהמערכת היא לכאורה בשליטה של מפעיל אנושי שצריך לאשר ירייה, אולם בגלל זמן התגובה הקצר שנדרש, יש גבול לשיקול הדעת האנושי שהוא יכול להפעיל. לכן עולה השאלה האם לא מדובר בפועל על מערכות ללא שליטה אנושית. זכור לי במעומעם שהנושא הזה כבר עלה לדיון כאן.

כמו שכבר ציינתי למעלה, הם מעלים גם את הטענה שליירוט מוצלח יכולים להיות נזקים. האם היו נזקים רציניים מרסיסים בעקבות יירוטים בכיפת ברזל? זכור לי במעומעם שהיה חייל שנהרג בעקבות פגיעה ממערכת מעיל רוח (מערכת נשק) [ויקיפדיה] של טנק סמוך, אבל אין לי שום פרטים נוספים ולכן יכול להיות שאני סתם מתבלבל. נראה לי שמערכת השיקולים הזו מורכבת מדי וגם מיירט אנושי (בהנחה שהיה לו מספיק זמן) היה בוחר באותן הבחירות בערך.
רובו-טריק? 607666
כל נזק שיכול להגרם מירוט מוצלח קטן בהכרח מאי-ירוט
רובו-טריק? 607904
קטן ב*הכרח*? מפעילי כיפת ברזל אינם מסכימים אתך, והם מנסים ליירט רק כאשר הטיל התוקף עומד לפגוע באזור מיושב.

וראה גם את http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4310362,00.h... והתגובה הבלתי-עניינית של דובר צה"ל.
רובו-טריק? 607910
חשבתי שהכותבים של המאמר הם מאיזו אגודת מוות לציונים שקר כלשהו למען הזכויות של האזרח ללא גבולות ולא מ"פורבס".
השיקול לא לירט טיל שנוחת בשטח פתוח הוא כלכלי (לראיה,בגוש דן נורים 2 טילים לכל טיל,בדיוק מאותה סיבה,בגוש דן הנזק הפוטנציאלי הכלכליהרבה יותר כבד) ואין לו שום קשר(ישירות) למידת הנזק ההומני שיכול להגרם.
אתה חושב שאם טיל היה עולה 25 ש"ח לא היו מירטים הכל כולל הכל?

מבחינת נזק בחיי אדם כל ירוט עדיף על לא לירט (והכי עדיף לירט את המשגר ואת מי ששלח אותו)
רובו-טריק? 607911
נ.ב
כתבתי "ירוט מוצלח"...
רובו-טריק? 607912
''חשבתי שהכותבים...''

באמת חבל שהתגובות המתלהמות שלך תלויות בזהות הפוליטית המשוערת של הכותב, ולא בדבריו.
רובו-טריק? 607914
זה לא מה שעשית כרגע?
רובו-טריק? 608041
לא. אין דבר מתלהם בתגובתי.
רובו-טריק? 608043
לפי מה שהבנתי, הירי של שני טילים בתל אביב נועד כדי לפצות על סיכויי היירוט הנמוכים עקב המהירות הגבוהה של הטיל הפוגע.
רובו-טריק? 607667
מידת הרלוונטיות של כיפת ברזל לרובוטים קטלניים לא עולה על זאת של מנגנון הדלת האוטומטית בסופרמרקט (שלא לדבר על המכונית העצמאית של גוגל או מחשבי הטייס בכל מטוס מודרני). מה שמעורר את החשד שההתעקשות להזכיר דוקא אותה בדו''ח באה ממקום אחר, מתועב למדי.
רובו-טריק? 607670
אתה יכול בבקשה לסכם לי בקצרה (משפט אחד או שניים) איך הדו"ח מתייחס לכיפת ברזל?
רובו-טריק? 607672
"מערכת כיפת ברזל מוצבת על גבול עזה ובאילת, ליד סיני. .... משתמשת בעשרים טילי טמיר{כנראה מתכוונים לטיל מירט) .. ישראל קיבלה מימון מארה"ב ., אחוזי הצלחה של יותר משמונים אחוזים ומנעו פגיעה בישראלים {מופיע כציטוט ולא כעובדה} .. בשבריר שניה אחרי הזיהוי מבקשת אישור מהמפעיל והוא חייב מיד לאשר הירי כדי שהוא יהיה אפקטיבי"
... {תיאור של עוד מערכות} ..
"למערכות האלו יש מידה רבה של עצמאות .. טכנית, הן לא אוטומטיות לחלוטין ... אך למרות זאת אפשר לראותן כצעד גדול לכיוון המערכות אוטומטיות"

בהמשך מתואר פיתוח אמריקאי של מזל"ט שיוכל להתקיף מטרות באופן אוטונומי לחלוטין. ממש הדור הבא של כיפת ברזל.
רובו-טריק? 607674
ובהמשך נכתב (בהקשר של מערכות הגנתיות כדוגמת כיפת ברזל):

automatic weapons defense systems have the potential to endanger civilians when used in populated areas. For example, even the successful destruction of an incoming threat can produce shrapnel that causes civilian casualties.
רובו-טריק? 607677
אבל המשפט הזה נכון גם אם המילה הראשונה היתה 'ידני' במקום 'אוטומטי'. אז אני ממש לא מבין את הטיעון שלהם.

יתירה מזאת - גם אם שיגור הטיל הוא ידני, העקיבה שלו היא אוטומטית, אז מה? מטוס אף-‏16 יתרסק בשנייה שמערכת הבקרה האוטומטית שלו תושבת עקב היציבות הדינמית השלילית שלו. אז זה גם לא תקין?
רובו-טריק? 607685
אני שותף לתמיהותיך.
רובו-טריק? 607713
המערכות הללו מופיעות בתחילת הדו"ח, ולא במקרה. מבחינת מחבריו מדובר על ראשיתו של תהליך "הוצאת האדם מהלולאה"‏1. מחברי הדו"ח מבקשים להציב את הסייגים באופן ברור בשלב מוקדם ככל האפשר לפני שהמערכות הללו יהיו חלק מהנשק של צבא.

דעתי האישית היא שמדובר על תהליך בלתי נמנע. נראה לי שמערכות אוטומטיות פשוטות הן כבר היום בהישג יד של גופים הרבה יותר קטנים ממדינות. שכלולן למערכות שיכולות לעבוד בשדה הקרב הוא תהליך של ניסוי וטעייה. אם מערכת פשוטה עולה 1000$ ויש תקציב לחמישים, אפשר להשתמש בחלק גדול מהן לניסיונות גישוש כדי לפתח את תוכנת השליטה. לדוגמה, כל טלפון אנדרואיד מכיל כבר היום חלק לא מבוטל מהרכיבים הנדרשים מערכת שליטה על טיסן. אני הייתי מצפה מהעזתים לנסות לשלוח טיסן אוטומטי לחלוטין (שמדי פעם משדר חזרה נתונים) מתוך הנחה שצה"ל, ששולט בתקשורת באזור, יוכל לשבש את התקשורת לטיסן.

נקודה חשובה אחרת, שנראה לי שלא עלתה בדו"ח בכלל, היא מה מערכת כזו צריכה לעשות כשאובד לה הקשר לבסיס. חלק מהיחידות נועדו לפעול באזורים שבהם אין קשר עם הבסיס (בגלל שעובדים במקלט או בגלל שהאויב הרס את אנטנת הקשר המקומית). מה בדיוק צריכה היחידה לעשות במקרה הזה? מהסיבה הזו היחידות צריכות להיות אוטונומיות ככל האפשר. ברור שהיחידה ששולחים למאדים (במרחק של בערך דקת אור) לא יכול להיות אינטראקטיבי. אבל מהשיקול הנוכחי רצוי מאוד שכל יחידה תהיה אוטונומית ככל האפשר.

1 יש תרגום מוצלח יותר?
רובו-טריק? 607716
לעניין המחיר הזול: בדיוק היום ראיתי את:
ור' גם את סיפורו ב:
לקראת הסוף, בעמוד השלישי, יש גם את התייחסות לנושא הדיון.
רובו-טריק? 607734
כשמדובר על סטריליזציה של השימוש בנשקכאספקט של האוטומציה, אי אפשר להתעלם מהשימוש במל''טים. זה הופך פעולה מלחמתית למשחק מחשב ומבטל את חיבור האדם עם ההרג שבהרבה מקרים מהווה בלם מסויים. גם נאצים קנאים שאיכלסו את האיינזצגרופן, הגיעו לדמורליזציה והיו זקוקים להרבה אלכוהול כדי לתחזק את עצמם. אם היו מפעילים אמצעים מאיזה משרד, כנראה שלא היו מגיעים למצב הזה.
רובו-טריק? 607741
תותחנים הרבה הרבה יותר מנותקים מההרג/הרס שהם גורמים ממלט
רובו-טריק? 607742
מפעיל מל״ט לפחות רואה על מה/מי הוא יורה. תותחן אפילו זה לא.
אני לא רואה הבדל מהותי בין מפעיל מל״ט ובין צלף שיורה במטרה חיה ממרחק של קילומטר.
רובו-טריק? 607768
תותחן -לא בצה''ל מול עזה- אמנם יורה מרחוק אך עלול לחטוף נ''ס. מפעיל מל''ט בתקיפה בפקיסטן יושב בארה''ב.
רובו-טריק? 607770
מה הקשר?
רובו-טריק? 607772
בקשר לסטריליות ולניתוק של הביצוע.
רובו-טריק? 607775
אני לא רואה מה הקשר בין המרחק הפיזי ובין הסטריליות. טייס קרב יכול כבר היום לשלוח חימוש מדוייק מטווח של קילומטרים רבים ולטילי נ״מ יש טווח של עשרות ק״מ. הנקודה הזוהרת על המכ״מ היא בטח יותר סטרילית מתמונת ה-HD שרואה מולו מפעיל המל״ט.
לגבי הסיכון האישי, ברור שמפעיל מל״ט מסתכן פחות מתותחן, אבל גם תותחן מסתכן הרבה פחות מלוחם חי״ר ואולי אפילו פחות מטייס קרב. אולי נאסור על שימוש בנשק חם בכלל. בעצם, אפילו קשת מנותק מהמטרה שלו (שלא לדבר על מפעיל בליסטראה). אני מציע שנגביל את השימוש בנשק לחרבות וכידונים.
רובו-טריק? 607779
מפעיל נשק מדוייק, גם מרחוק, לעיתים קרובות רואה מולו את הפנים של האוייב הרבה יותר משתותחן טנק רואה במצב רגיל. ממחקר ראשוני אחד לפחות באמת גם עולה שההשפעות על המפעיל דומות לאלה שעל צלף, ולא לאלה של טייס B-52 או טייס קרב שלא רואה מולו דמות.
רובו-טריק? 607807
אתה צודק בקשר לראיית האוייב. אנחנו עוסקים כאן במלחמות ומפעילים שלמעשה אין להם אויב. המלחמה סטרילים לגביהם. גם לתותחני צה''ל וטייסי חיל האויר אין היום אויב במלחמה מול הפלסטינאים.אם נקח לדוגמא את אפגניסטן, לתותחנים יש אויב. למפעילי מל''טים זהו למעשה משחק מחשב. אם ראית את הסרט שהבריח מאנינג של מסוק שמחסל ואן על יושביו, גם זהו ציד אלקטרוני . גם חיסול ג'אברי הוא מין משחק אלקטרוני.אל תראה בדברי ביקורת כלשהי. אבל אולי בשביל לוחמים מסויימים של צד אחד, מלחמה הפסיקה להיות מה שהיתה והפכה למשחק.
רובו-טריק? 607809
אולי נדרוש ממפעילי המל"ט לשחק במשחק איציק אחרי כל פגיעה, no pun intended.
רובו-טריק? 607811
אנשים קיבלו כבר PTSD ממה שאתה קורא לו 'משחק'. הפעלת חימוש מונחה היא הרבה פחות מנותקת מאשר הפצצות מגובה רב, שהן דבר ותיק מאוד, והסיכון למפעיל הוא רק פקטור אחד, וממש לא המכריע, בסיפור הזה. התותחנים לא רואים פנים של מי שהם יורים עליו, ואפילו לא דמות.
רובו-טריק? 607818
גם חיילים קרביים לא בדיוק רואים את הפנים של מי שהם יורים בו.
ירי מתוך מחסה אל צללית מאחורי מחסה אחר במרחק 100-200 - מלחמה זה לא סרט פעולה הוליוודי.
רובו-טריק? 607889
ודאי, לכן השוויתי בתגובה קודמת לצלפים.
רובו-טריק? 607919
לא ניסיתי לחלוק עליך.
רובו-טריק? 607837
לצורך הענין גם שיגור גראד עם שלט רחוק קטן הוא מין משחק אלקטרוני, או יותר נכון משחק טלוויזיה - הרי שם תראה אם הצלחת לפגוע באזרחים או לא.
ואגב, טייס מילואים שיוצא לחופשה בבית בבאר שבע וחוטף טילים - לו יש אויב?
רובו-טריק? 607845
זה אולי משחק טלוויזיה, אבל לא מוצלח במיוחד.

אם לצטט מהכתבה שקישרתי אליה בתגובה 607716 בהקשר לתצוגה מהמצלמות:
my kids were disappointed at a recent tour of the Oshkosh air show to see that today’s military drone pilots have worse ground stations than they do
רובו-טריק? 607920
יש לי ג'וייסטיק של Logitech שקניתי לפני כמה שנים. בזמן האחרון אני רואה את הדגם הזה ממש מככב ביותר ויותר תחנות שליטה צבאיות, ולא רק של מטוסים. כנראה שהתעשיות הצבאיות סוגרות לאט לאט את הפער.
רובו-טריק? 607783
כידון וחרב אפשר לזרוק,אתה מדבר על עשרות מטרים,זה בלתי מוסרי בעליל
אני אומר רק MMA
רובו-טריק? 607934
ל-‏1, הוצאת האדם מהשרשרת?
רובו-טריק? 607964
נראה מוצלח יותר. זה גם יבטיח שלא תיווצר שם לולאה מוזרה.
רובו-טריק? 607965
מהמעגל?
רובו-טריק? 607973
1 הוצאת האדם מהמעגל.
רובו-טריק? 607995
1 המילה המקובלת מתורת הבקרה היא "חוג". ("חוג פתוח", "חוג סגור", "אדם בחוג" וכו)
רובו-טריק? 608006
1 לא היה ביטוי "להוציא מהמשוואה"?
רובו-טריק? 608008
יש כזה ביטוי, יש לו משמעות קצת שונה, מצד שני הוא יישמע יותר משכנע כשהרובוטים ישתמשו בו: XTF46375, אתמול הרהרתי באפשרות להוציא את האדם מהמשוואה... פ-בם פם פ-פם!
נעימת הנושא, Terminator
רובו-טריק? 608014
היה, אני מניח שהלולאה נכנסה אחרי שה-OODA Loop הפך למושג נפוץ, בייחוד בשפה הצבאית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים