שאלה: Theme One 610098
אז ככה: דרך שיטוטים אקראיים שהחלו במאמר הזה הגעתי לקטע של Van der Graaf Generator שנקרא Theme One. הוא בכלל הולחן ע"י ג'ורג' מרטין עבור ה-BBC, ויש עוד כל מיני ביצועים שלו ברשת, אבל אף אחד מהם הוא לא זה שאני זוכר: זה לא היה אות-הפתיחה של איזו תוכנית ברדיו? וזה לא היה נשמע אחרת, עם טומים רועמים בפתיחה?
שאלה: Theme One 610101
קבל: הביצוע של Cozy powell, שהיה אות הפתיחה של מצעד הפזמונים הלועזי של רשת ג' בשנות השבעים.

(זה לא שאני כזה גאון - הקטע נשמע לי מוכר לאללה, אבל סתם גיגגלתי ומצאתי.)
שאלה: Theme One 610104
חרמפפפפפ. תודה! (וזה כמובן גם מה שאני עשיתי).
שאלה: Theme One 610106
על לא דבר. קלטת לקראת הסוף את הציטוט מ-"White room" של Cream?
שאלה: Theme One 610108
בוודאי - אני די בטוח שמדי פעם היו משמיעים ברדיו את כל הקטע כולו, וכבר אז קלטתי את זה.
שאלה: Theme One 610123
ועכשיו אני רואה שהבסיסט בביצוע של פאוול הוא ג'ק ברוס, הבסיסט של Cream וגם הזמר והמחבר של White room. מעניין - זה היה רעיון שלו להשחיל את הציטוט ההוא, או בדיחה על חשבונו?
שאלה: Theme One 610114
אם אנחנו כבר משוחחים, שתי שאלות על "שיר המכולת" לכוורת:

1. יוני רכטר עושה שם גם מין שטיח גבה-טוני. מה זה? ואיפה זה מתחבא בסרטון?

2. באותו סרטון רואים כלי נוסף לימינו של רכטר - אתה יודע מה זה?

(סליחה אם כבר הסברת כל זאת באיזה מקום אחר).
שאלה: Theme One 610118
1. השטיח הוא איזשהו אורגן, אבל בגלל שהוא מאד ברקע, אני לא מצליח לזהות איזה בדיוק. עם קצת אמונה זה המונד, ואם לא, אז מן הסתם פרפיסה או אחד מדומיו. אם כבר שאלת, אז הנה יוני רכטר על אורגן מהזן הזה ב"פרחים בקנה" של להקת התותחנים, שנתיים-שלוש קודם ל"מכולת" (בראיון אתו הוא סיפר לי שהאורגן שהיה לו בצבא לא היה פרפיסה). לא בטוח שהבנתי את השאלה "איפה זה מתחבא בסרטון?" - הווידאו הוא כמובן רק lip syncing לצלילי ההקלטה, והם לא טרחו לשים מישהו שיעמיד פנים שהוא מנגן באורגן בזמן שיוני רכטר מעמיד פנים שהוא מנגן על הרודס.

2. שאלה טובה. נראה די דומה לקלווינט, אבל לא לגמרי, אם כי יכול להיות שההבדלים הם רק בגלל זווית הצילום והרזולוציה הנמוכה.

אגב, בדיוק הבוקר בדרך לאוניברסיטה שמעתי ב-‏88FM פרומו לתוכנית סיכום של המוזיקה של שנת 2012, וברקע התנגן Theme One בביצוע של קוזי פאוול. צירוף מקרים? I don't think so!
שאלה: Theme One 610121
שאלתי איפה זה מתחבא כי למשל ממש בסוף הסולו רכטר נראה כאילו שהוא מחליף סאונד או לוחץ על איזה משהו בצד, ממש כשהשטיח מתחיל. אבל סביר שאתה צודק.

בקשר ל''צירוף המקרים'' - יפה שתיקה.
שאלה: Theme One 610122
תנועת היד בסוף הסולו נראית לי כמו הנמכת הווליום המתבקשת בסוף הסולו (אם כבר להעמיד פנים, אז עד הסוף). כפתור הווליום של הרודס באמת נמצא בצד שמאל.

עכשיו ראיתי שב-‏3:09 יש שוט של המקלדת המסתורית מזווית אחרת. חשבתי שהכיתוב על הפנל האחורי יפתור את התעלומה, אבל למיטב ראייתי (רזולוציה ארורה!) כתוב שם סתם "זומרפלד" בעברית, שזה שם של חנות כלי נגינה ותיקה בת"א. ראה את הלוגו שלהם, עם צורת התו במקום האות למ"ד.
מעמידי הפנים 610126
די סביר שההקלטה שאנו שומעים לא בוצעה חי בהופעה שאנו רואים, אבל למה זה ברור לכם שהם לא מנגנים ממש תוך כדי הצילום? נראה לי שהרבה יותר קל 'להראות מנגנים' בסנכרון בין כל הלהקה כשהם אכן מנגנים, ולא מתנועעים אנה ואנה כרצונם.
בקיצור, אשמח שהמקצוענים כאן יאירו את עיניי הבורות.
מעמידי הפנים 610128
"די סביר" זה אנדרסטייטמנט. אני הייתי הולך על "ברור לחלוטין". ראה למשל את הקליפ של "נתתי לה חיי" מתוך אותה תוכנית טלוויזיה: שומעים תזמורת שלמה (כלי נשיפה, כלי קשת, וכו'), אבל רואים רק את שבעת המופלאים עם הכלים החשמליים שלהם.

בתור חצי-מקצוען לשעבר (אולי אפילו מקצוען שלם לשעבר, תלוי איך מגדירים), שגם זכה להצטלם פעמיים לטלוויזיה כנגן בלהקה, אני יכול לספר שהציוד אפילו לא בהכרח מחובר לחשמל בזמן ההקלטה. אז כן, "מנגנים" עם האצבעות (או משתדלים לנגן, פחות או יותר) את התפקיד שמנגנים בהקלטה, אבל לא הייתי קורא לזה "מנגנים ממש".
כוורת בצורת 610137
איכשהוא הגילוי הזה די מאכזב, קצת מוציא את הכיף מצפייה בשידור שכזה, וקשה לי אפילו להגדיר למה. גם הזמרים לא שרים? מה בקשר לציוד לא חשמלי כמו תופים? כי במקרה כזה מה שאתה קורא 'לנגן את התפקיד' נשמע לי די זהה ללנגן.

באשר לקליפ שהבאת, דווקא נראה שהקהל נהנה, אפילו שומעים אותו מוחא כפיים :)
ואחרון חביב - אכן שבעת המופלאים.
כוורת בצורת 610392
אשריך אם עד עכשיו נחסך ממך הגילוי המאכזב.

לשאלותיך: הזמרים מן הסתם כן שרים בזמן הצילומים, במובן שמהגרונות שלהם בוקעים הצלילים הנכונים, אבל המיקרופונים שלהם לא מחוברים לכלום (אם בכלל טורחים להציב מיקרופונים - הנה דוגמא שלא), כי לערוץ הקול של התוצר המוגמר מכניסים את הקלטת האודיו של השיר, שנוצרה במקום אחר ובזמן אחר. אותו כנ"ל בנוגע לתופים ולשאר הכלים. אם באולפן נוכח קהל, לפעמים מכניסים להקלטה את מחיאות הכפיים בתחילת/סוף השיר, כמו למשל בתוכנית של "כוורת" שבה עסקינן. כמובן שיש מקרים של הופעה אמיתית מול המצלמות, אבל זה נדיר: ב-‏99% מהשירים ב"עוד להיט", "עד פופ", "זהו זה" (לא כולל הקטעים האינסטרומנטליים של להקת "ברוש", שנידונו לעיל), "שעה טובה", וכו' צילמו את הזמרים והנגנים כשברקע המוזיקה מהתקליט.

צילום חי של זמרים עם פלייבק מלא מזמין סיטואציות קומיות. חפש ביוטיוב lip sync fail ותהנה. הנה דוגמית, ורון הזכיר את המקרה הידוע של "מילי ונילי".
כך עושות כולן 611760
מסתבר שהביצוע של ביונסה להמנון האמריקאי בהשבעה של אובמה השבוע היה גם כן רק "בכאילו".
כך עושות כולן 611763
כן אני יודע שזמרי פופ מסוימים נוקטים בשיטה זו cהופעות חיות, וזה די בזוי בעיני. אתה לא מתאר לעצמך את ג'ימי הנדריקס או הגרייטפול דד למשל עושים את זה,do you?

במקרה של השבעת נשיא, אירוע כל כך מתוקתק ואמריקאי ובעל חשיבות עצמית, ייתכן ויש איזו הצדקה זעומה להקטנת אפשרות הפספוס. ועדיין.
כך עושות כולן 611769
אני מתאר לי שבהופעות פופ מתכוננים תמיד לאפשרות שהזמר לא יוכל לעמוד בדרישות הווקליות של ההופעה ולטכנאי הקול של ההופעה יש הקלטה מוכנה על כל מקרה. בהופעה בחוץ על אחת כמה וכמה כשרעשי רוח במיקרופון יכולים לחסל את ההופעה.
במופעי רוק, שהדיוק אינו נחוץ לזמרתם והקהל יפגע מגריעה מהאותנטיות שלהם, זה לא נהוג.
כך עושות כולן 611774
אני מוחה על הטענה שהדיוק במופעי רוק חשוב פחות מבמופעי פופ. לשמוע הקלטה אני יכול בבית, אם יצאתי ושילמתי במיטב כספי, יואיל האמן ויופיע. בשביל זה הוא אמן, ולא שפן. טוב, אולי חלק מכוכבי הפופ היום אינם אמנים אלא צעצועי פלסטיק ממוחזרים. אז זה בסדר.

ובאמת, רעשי רוח במיקרופון יכולים לחסל הופעה? גם צעקות הקהל יכולות להפריע לשחקן כדורסל. זה נשמע כמו התירוצים להפסדים של נבחרת ישראל.
כך עושות כולן 611770
לא יודע אם בזוי, אבל לכל הפחות מאכזב, וברור שהנדריקס ושות' לא היו נתפסים עושים את זה. בהקשר לפסקה השנייה שלך: בהשבעה הקודמת של אובמה, ארית'ה פרנקלין שרה יפה מאד "על אמת" (אם כי עכשיו אני קורא שהיא מגנה על הבחירה של ביונסה).

וכדי לסגור מעגל עם שם אחר שעלה בדיון הזה, הנה ויטני יוסטון שרה את ההמנון בפתיחת הסופר בול של 1991, ולקינוח מופיעה רביעייה של מטוסי F-16 (זה היה בזמן מלחמת המפרץ הראשונה והרגשות הפטריוטיים געשו). ההרמוניה, אפעס, מפתיעה, אבל השירה שלה בעיניי מוצלחת יותר מזו של ביונסה.
זהירות, פלצנות - אמן או שפן 611773
אני לא מתפלא שהשירה יותר מוצלחת. מאחר שאמן מופיע אינו טייפ שמשמיע את אותה הקלטה שוב ושוב, הוא מושפע ישירות מהקונטקסט, האוירה, ההתרגשות ומזג האויר ברגע המסוים בו הוא מופיע‏1. אני מאמין כי אמן מוכשר, דוקא באירוע מרגש וטעון שכזה, יעלה על הבמה והביצוע שלו יושפע עמוקות מכל המטען הזה. במיטבו הוא יתעלה על עצמו וייתן ביצוע מרגש במיוחד, ובמירעו הוא יתרגש מדי ויזייף.
ייתכן וויטני הצליחה במשימה. ביונסה, לעומת זאת, מראש 'השתפנה', והקליטה גרסת אולפן, שהייתי מניח שהיא מראש יותר סטרילית ומנותקת מהאירוע. אז אולי מרחב הטעות שלה הצטמצם, אבל כך גם מרחב הביצועים שהיו אפשריים באותה סיטואציה. ככה זה כשמגדרים סיכונים, גם הסיכויים מתגדרים להם.
ואני לא מתפלא גם בקשר לארית'ה הגדולה. ככה זה כשהאמנות שלך כבר לא בתחרות עם האגו שלך.

1 חלק ממה שאני אומר דווקא נובע מאמנות המשחק בתיאטרון, כאשר יש קשת של שיטות שבאות להתמודד עם המצב המאד משתנה של שחקן מופיע מערב לערב. אני לא מומחה בענין, אבל מהמעט שקראתי חלק מהשיטות מנסות 'למסך' את רגשותיו הרגעיים של השחקן על מנת שיוכל להעביר את הדמות שלו בצורה דומה מדי ערב, בעוד שיטות אחרות טוענות בעוז כי דווקא העצמת מצבו הרגשי של השחקן באותו רגע והבאתו אל הבמה יוצרים משחק הרבה יותר אותנטי ו'נכון'.
כך עושות כולן 611795
גם בטכס ההשבעה הראשון של אובמה הושמעה הקלטה של יו יו מה ויצחק פרלמן, כדי להגן עליהם, על כלי הנגינה ואיכות המוזיקה מפני הכפור העז.
מעמידי הפנים 610155
מילי ונילי?
תשובה: Crumar Compac Piano 646174
עדכון (מאוחר) על התקדמות בתשובה לשאלה השניה שלך: לפני למעלה משנה הפניתי אותה לפורום שמתעסק בכלי מקלדת ישנים, בצירוף עוד תמונות (התמונה הראשונה לקוחה מהחוברת שמצורפת למארז "כוורת בקופסא"). מהתשובות שקיבלתי שם עולה שהלוגו שמופיע על המקלדת של יוני רכטר בקליפ הוא של חברת Crucianelli, יצרנית כלי נגינה איטלקית מהתקופה הנ"ל, והכלי עצמו נראה זהה לחלוטין ל-Compac Piano של חברת Crumar, שהיא עוד יצרנית כלי נגינה איטלקית, ולדעתי בסבירות גבוהה קשורה עסקית/משפחתית ל-Crucianelli (האותיות "Cru" ב-"Crumar" מציינות את Mario Crucianelli, מייסד החברה).

מסתורין קל שעדיין נותר הוא התפקיד של המקלדת הזו אצל כוורת, וזה מתקשר לשאלה הראשונה שלך. לפי הפורום הנ"ל, המקלדת הפיקה צלילים דמויי פסנתר, בעוד שבקליפ של כוורת יוני רכטר "מנגן" בה כשנשמעים צלילים דמויי המונד, למשל ב"סיפורי פוגי". אבל כאמור מעלינו כאן בדיון, כל ההופעה המצולמת הזו היא סתם lip synching, אז לדעתי לא צריך לייחס לתנועות הידיים של יוני רכטר כאן יותר מדי חשיבות (יש רגעים שנשמעים צלילי המונד אבל הוא לא טורח להניח יד על המקלדת הזו, למשל ב"שיר המכולת" שאיתו התחלנו את הפתיל).
תשובה: Crumar Compac Piano 646324
ואו, נהדר. אקזוטי להפליא. תודה!
שאלה: Theme One 610103
מצאתי!

Cozy Powell - Theme One. ככל הנראה זה היה אות הפתיחה של המצעד הלועזי של רשת ג', מתישהו פעם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים