611632
חנות הספרים "האחים גרין", שאחד מבעליה מועמד ברשימת חד"ש לכנסת, מציעה 20% הנחה למי שיצביע בבחירות. היוזמה הולידה רשימה ארוכה של עסקים המשתתפים ומעניקים הטבות למצביעים.
לכאורה, נראה לי כי זו עבירה על חוק הבחירות לכנסת:
"ואלה דינם מאסר חמש שנים או קנס: ... (1) הנותן או המציע שוחד על מנת להשפיע על בוחר להצביע או להימנע מהצביע, בכלל או בעד רשימת מועמדים מסויימת".

האם פספסתי משהו מבחינה חוקית?

נראה לי שאני מבין גם את הרציונל של החוק; חישבו למשל על מי שמממן הנחות דווקא באזורים או ביישובים שבהם רוצה המממן להעלות את אחוז ההצבעה, ולא באחרים. אם יודעים בקירוב מה יבחרו הבוחרים, מבחינה סטטיסטית, אז שכנוע להצביע בכלל קרוב לשכנוע להצביע לרשימות מסוימות.
611633
לא קראתי את הלינק. איך מוכיחים? מצטלמים בפתח הקלפי?
611634
על פי הקישור, מצטלמים או מבקשים מהועדה לחתום על ההודעה לבוחר. אבל לענייננו נראה לי שהשוחד שוחד גם אם רק מבקשים את הן צדקך.
611635
תודה, התעניינתי במכניקה של התהליך. השוחד הוא בוודאי שוחד, אבל יהיה קשה להוכיח שהמשוחד אכן השתחד.
611636
הציג צילום או הודעה חתומה וקיבל הנחה בתמורה, זה לא ברור דיו?
חוץ מזה נראה לי שבהקשר הזה נתינת השוחד חמורה מקבלתו - המשחד שיחד רבים.
611640
לא ברור. אני דיברתי על ה"הן צדק". זה ברור?
611651
נניח לצורך העניין שההבטחה הוקלטה.
611652
טוב לא חשוב, הבנתי.
611808
אם זה באמת הרציונל של החוק אז אני לא כל כך מסכים איתו. תשלום תמורת הצבעה, כשמבחינת הבוחר אין בו עידוד להצביע לרשימה מסוימת, לא נראה לי נורא. הוא מאפשר (לפי המכניזם שאתה מתאר) לכסף להשפיע על תוצאות הבחירות, אבל אם זה כשלעצמו רע אז ארגון הסעות לקלפי הרבה יותר חמור. סוג שוחד הבחירות שנחשב באמת רע הוא זה שבו התשלום מעודד (ולו במובלע) הצבעה לרשימה מסוימת. אולי זה הרציונל של החוק - אם החוק היה אוסר על שוחד רק במקרה של רשימה מסוימת, הוא היה עלול להפוך לחסר שיניים (כי המשחד יכול להסתפק בקריצות), אז ליתר ביטחון מסירים את ההגנה הזו מהמשחד.

ובעניין משיק - דיברו היום אצלי בעבודה שביבי הצטלם מצביע - כמו כל פוליטיקאי, אבל הוא גם הראה את הפתק לצופים, וזה כבר אמור להיות אסור, לא? (הרציונל, במקרה הכללי: גם אם מישהו מעוניין לחשוף את הפתק, צריך לאסור עליו; אחרת הבריון יגיד לשפוט שלו "תראה לי מרצונך החופשי ששלשלת X, ואם לא, אוי לך ואוי לפיקות ברכיך". מישהו בשולחן אמר שאולי זה בדיוק מה שליברמן אמר לביבי.)
611811
לעניין המשיק: שמעתי שרובינשטיין באמת אסר להקרין את תמונת נתניהו והפתק, אבל חשבתי שזה היה משיקולי תעמולה ולא משיקולי הגנה על פיקות הברכיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים