זה מפליא מישהו? 613608
זה נכון לגבי כל תחום ותחום במשפט, החל מבתי הדין לתעבורה וכלה בבית המשפח העליון.
שופט ש''גדל'' בפרקליטות ישפוט אחרת משופט ש''גדל'' במשרד פרטי, ושניהם ישפטו אחרת משופט ש''גדל'' בסניגוריה הציבורית (וזו רק דוגמה קטנה).
זה מפליא מישהו? 613610
נכון, אבל זה תלוי בהבדל. הבדל של 20%, היית אומר שזה סביר. שופטים הם רק בני אדם.

אבל פה מדובר בהבדל של מעל 100 אחוז.
זה מפליא מישהו? 613615
איך היית מגדיר באחוזים את ההבדל בין אשם וזכאי?
אתן לך דוגמה:
ב2007 הגישו מס' ערבים תושבי יו"ש עתירה לבג"ץ (לאחר שעברו מס' ערכאות לפני כן) לאפשר להם לנהוג במדינת ישראל עם רשיון שניתן להם ע"י הרשות המתקראת "פלשתינית". עוה"ד שייצג אותם בעתירה היה עו"ד נאיל מהנא. בג"ץ פסק נגד העותרים.
עברו מס' שנים, ואותו עו"ד מהנא התמנה לשופט בבית הדין לתעבורה בירושלים. במסגרת תפקידו מגיעים אליו (בין השאר) נאשמים שנהגו במכונית בתחומי מדינת ישראל, ללא רשיון ישראלי (אלא עם רשיון שניתן ע"י אותה רשות). למרות שיש פסיקת בג"ץ ברורה בנושא (וברור שהוא מודע לה היטב, מכיוון שהיא ניתנה במשפט שבו הוא ייצג את העותרים), כבוד השופט מהנא נוהג - באופן קבוע - לזכות את אותם נאשמים.
זה מפליא מישהו? 613705
זה לא בסדר. אפשר לערער על ההחלטות שלו.
אם במערכת יש בקרה כלשהי, אז שופט שיותר מדי מההחלטות שלו נופלות בערעור היה עומד בפני בחינה מחדש.
זה מפליא מישהו? 613719
אבל אין.
שופט הוא מסמר בלי ראש. ברגע שהוא ננעץ אי אפשר להוציא אותו.
זה מפליא מישהו? 613769
זה הרושם שנוצר בתקשורת, אבל אני לא מכיר את המערכת בכלל, ולא יודע אם הוא נכון.
הרבה פעמים הרושם שנוצר הוא שונה לחלוטין מהמציאות.

למשל, בצבא - הרבה חיילים חושבים שאין להם למי להתלונן עקב פגיעה בהם או בתנאי השירות שלהם, אם המפקדים הישירים שלהם לא תומכים בהם.
בפועל, נציבות התלונות לחיילים היא גוף בעל כוח שגופי הצבא מתחשבים בו, ותלונות מטופלות.

האם יש פה עורך דין, או מישהו המכיר את המערכת המשפטית בצורה מעמיקה יותר שיכול לתקן את הרושם?
זה מפליא מישהו? 613811
זה לא "הרושם שנוצר בתקשורת", זה המצב לא רק בפועל אלא גם בחוק. מינוי שופט הוא לכל החיים (למעשה עד גיל 70 כשופט, ועוד 5 שנים כשופט עמית)
חוק יסוד השפיטה:
7. תקופת כהונה
כהונת שופט תתחיל מעת שהצהיר הצהרת אמונים ולא תסתיים אלא באחת מאלה :
(א) בצאתו לקיצבה ;
(ב) בהתפטרותו ;
(ג) בהיבחרו או במינויו לאחד התפקידים שנושאיהם מנועים מלהיות מועמדים לכנסת ;
(ד) על פי החלטה של הועדה לבחירת שופטים שהציע יושב ראש הועדה, נציב תלונות הציבור על שופטים או נשיא בית המשפט העליון ושנתקבלה ברוב של שבעה חברים לפחות;
(ה) על פי החלטה של בית הדין המשמעתי.
9. סייג לשינוי כהונה
(א) לא יועבר שופט דרך קבע ממקום כהונתו לבית משפט במקום אחר אלא בהסכמת נשיא בית המשפט העליון או על פי החלטת בית הדין המשמעתי.
(ב) לא יתמנה שופט לכהונה בפועל בבית משפט של דרגה נמוכה יותר אלא בהסכמתו.

בפועל, בכל תולדות המדינה הודחה רק שופטת אחת - הילה כהן שזייפה פרוטוקולים (ועוד כמה פרשו מיוזמתם עקב חקירה פלילית, העמדה לדין משמעתי וכו')
זה מפליא מישהו? 613813
אפילו דן כהן [ויקיפדיה] חזר לא מזמן לבית המשפט בארץ לאחר חופשה ממושכת שבה עשה לביתו ולאחר קריירה משפטית קצרה אך מרשימה בפרו. יש לציין שהוא כבר עבר את גיל הפרישה.
זה מפליא מישהו? 613819
יש לציין שדן כהן פרש משיפוט כ 10 שנים לפני שמונה לדירקטור בחברת החשמל (בתפקיד זה לכאורה נטל שוחד, ובדרך הספיק גם לצאת בעור שיניו מאישום של העלמת מס). הוא התפטר עקב "ההשפלה" של העברתו לבית משפט "נחות", אחרי שעמד לדין משמעתי על כך שהעביר ביקורת על בית המשפח העליון (באופן אירוני, שנים לאחר מכן נישאה בתו לבנו של נשיא בית המשפח העליון). ובכך הוא נכלל בסיפא של הודעתי הקודמת, יד עם לאופר ומלחי.
זה מפליא מישהו? 613843
זה שאף אחד לא הודח לא אומר שאין בקרה על השופטים.
באחוזים, קציני צה"ל הודחו הרבה פחות (למרות שהודחו יותר, יש הרבה יותר קצינים בצה"ל) - ואף אחד לא טוען שאין בקרה, למרות שתמיד הבקרה יכולה להיות טובה יותר.

הנה, גם במה שאתה הבאת יש מנגנוני בקרה : בית דין משמעתי ונציבות לתלונות על שופטים.
האם הבקרה טובה או לא, זה בתור מי שלא מכיר את המערכת קשה לי לדעת.

באופן כללי, אתה לא רוצה ששופטים יפחדו ממערכת הבקרה, ושהיא תגרום להדחות, אלא שהיא "תיישר" אותם.
חשיפות כמו אילו על ההבדלים בין שופטים יכולים לעזור, עם מערכת הבקרה תיקח זאת לתשומת ליבה.
מצד שני, יכול להיות שהחוק לא מפרט מספיק את הכללים על פיהם יש לפסוק פיצויים ומשאיר מרחב גדול מדי לשופטים.
זה מפליא מישהו? 613845
מאיפה בדיוק הנתונים על קציני צה"ל (שמודחים על ימין ועל שמאל על זוטות) ?

חוץ מזה, להבדיל משופטים, לקצינים יש קבע ראשוני, שאחריו צה"ל מחליט האם להציע להם להישאר במערכת. אין שום צורך בפאשלה איומה או דיון משמעתי כדי להצדיק הוצאה של אדם מהמערכת אחרי פחות משבע שנים בקבע (יכול להיות שהמספר השתנה). לעומת זאת, שופט הוא שופט לנצח, אלא אם יואילו בטובם שר המשפטים ונשיא בית המשפט העליון לפעול באופן נמרץ לכנס וועדה שתעיף אותו (בד"כ עם פנסיה שמנה לכל החיים).
זה מפליא מישהו? 613846
ואם אפשר יהיה להעיף שופטים, מי יעוף? אתה כנראה מדמיין איזה שטות שמוצאת חן בעיניך, אבל האמת היא שהמודחים יהיו מי שיפסוק ביושר אך בצורה שלא מוצאת חן בעיני אחד השרים המכהנים, חברו מפלגתו או מקורביו, מי שיפסוק "לא נכון" כאשר העומדים למשפט הם פוליטקאים, רבנים, מנהיגים קהילתיים, אנשים עשירים, אנשי צבא או משטרה בכירים, ומי שישלם את המחיר הפרסונלי הכי כבד יהיו כנראה אנשי אופוזיציה מהשוליים, או עיתונים ותחקירנים מעצבנים שאיתם השופטים יחמירו כדי להתחנף לאנשים הנכונים. אם זה יקרה, אתה תתגעגע למימדי השחיתות שאתה רואה סביבך היום.
זה מפליא מישהו? 613848
חוששני שאיש הקש שאתה תוקף כה רחוק ממני, עד שאינני יכול אפילו להורות לך באיזה כיוון ללכת אליו.
זה מפליא מישהו? 613849
אז סליחה.
זה מפליא מישהו? 613850
קודם כל, חברי בית המשפח העליון. הם אלו שהגיעו למעמדם מכיוון שבערכאות נמוכות יותר, הם פסקו בצורה שמצאה חן בעיני אחד השופטים המכהנים, או חברי כנופייתם.
זה מפליא מישהו? 613851
גם אם זה נכון (וברור שזה נכון במידה מסויימת, אם כי כנראה יש לנו אי הסכמה עמוקה באיזו מידה זה נכון), זה מצב לא רע ולא נורא לעומת המצב שיוצרים רוב המנגנונים (שעולים בדעתי) המאפשרים להעיף שופטים.
זה מפליא מישהו? 613852
באיזו מידה זה נכון? שאל את רות גביזון
זה מפליא מישהו? 614017
אפשר לקבוע, שהוועדה לבחירת שופטים, תדון בעניינו של שופט בהגיעו ל-חמש, חמש עשרה ו-‏25 שנה על כס השיפוט, ותקבע האם עליו להמשיך בדרכו, בפני הוועדה יונחו תלונות שננמצאות מוצדקות בעניינו של השופט, וסטטיסטיקות פעילות. לשופט יורשה להופיע בפניה, אך הוא לא יחוייב בכך, והוועדה לא תראיין עדים בעניינו של השופט (כדי לא לאפשר למי מחברי הוועדה להפוך את הדיון למוקד להשפלת השופט).

לשם הגנה על עצמאות השופטים ניתן לקבוע שהדחה בוועדה תהיה לפי רוב של 7 חברים, ולשם הגנה על הציבור ניתן לקבוע ששופט שבענינו היה רוב להדחה שקטן מ-‏7 חברים יחזור לדיון כעבור שלוש שנים (במקום 10).

לי נדמה, ששיטה זאת תבטיח את עצמאות השופטים מחד, וביקורת עליהם מאידך.
זה מפליא מישהו? 615291
זה ממש ממש אבל ממש לא נכון.
לא ראיתי מקרה אחד שבו הוא זיכה נאשם בעבירה שכזו. הלוואי. התחננתי בפניו שינהג ברוח אותה עתירה שהגיש בעצמו ללקוחותיו כלפי לקוח שלי, הוא חרק שיניים ובסוף הרשיע. בקיצור אי אפשר היה לעבוד עליו
זה מפליא מישהו? 615312
איי.
כעת מוטלת עליך החובה להביא סימוכין. כל עוד לא תצליח להביא סימוכין טובים (למצער מקרה אחד של זיכוי, אפילו שטענת למנהג קבוע) תהינה מעתה כל העובדות שאתה מביא חשודות בעיני.
זה מפליא מישהו? 613697
כן, אבל מדובר גם בשתי נקודות הקיצון.
זה מפליא מישהו? 613706
זה בין תל אביב לחיפה. 2 ערים גדולות בישראל, מרחק 40 דקות נסיעה.
לא בין שופט אחד בחיפה לשופט אחד בתל אביב.
קשה לי לראות איך אילו "נקודות קיצון".
זה מפליא מישהו? 613713
צודק, טעות שלי. חשבתי שהכוונה לפער בין השופטת אגי לשופט אגם.
זה מפליא מישהו? 613714
אלא אם כן למחוז תל אביב מתנקזים מקרים שונים באופיים. דוגמה היפותטית: במחוז תל אביב יש יותר בניה ויותר תאונות עבודה. או: במחוז תל אביב יש ריכוז גדול יותר של עורכי דין.
זה מפליא מישהו? 613716
יכול להיות. אני לא חושב שזה הסבר סביר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים