צאן לטבח 614701
על האש עם המשפחה, על האש עם חברים, מישהו יכול לספר לי מתי עברנו מ"כל הארץ דגלים דגלים" ל"כל הארץ מנגלים מנגלים"? איך (ולמה) הפך חג עצמאותנו לנכבה של הפרות?
צאן לטבח 614705
"...בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם בְּשִׂבְתֵּנוּ עַל סִיר הַבָּשָׁר בְּאָכְלֵנוּ לֶחֶם לָשׁבַע כִּי הוצֵאתֶם ... מִי יַאֲכִלֵנוּ בָּשָׁר..."
צאן לטבח 614706
בגלל זה אני מקפיד למנגל כל פסח. לזכור את צאתנו ממצרים. אבל ביום העצמאות? לכבוד מה?
צאן לטבח 614708
תחליף לבית השלישי.
צאן לטבח 614707
זה כמובן כדי שלא נשכח שתמיד עצמאותנו באה על חשבונם של מיעוטים נדכאים אחרים, מה חשבת?

סתם, זאת היתה אירוניה שמאלנית לכאורה שבעצם מוחה בדרכה על השילוב (שלא לומר השרבוב) שלא במקומו של הנרטיב הפלסטיני עם עולם החי.
צאן לטבח 614710
זה השילוב החד פעמי של מזג האוויר האביבי, וחג שכן כולל חופש מהעבודה ומבתי הספר אבל לא כולל איסור על הדלקת אש והפעלת רכב (שבתות לדתיים), טקסים מדכאים (יום השואה), מחסור חמור בפיתות (פסח) או מסורת שלא מתיישבת עם אכילת בשר (שבועות).
צאן לטבח 614714
ועכשיו לחלק הרציני: גם בטלויזיה שאלו, והדוקטורית ל"סוציולוגיה של המזון" (כן, מתברר שיש דבר כזה) הסבירה שהמנגל הוא עניין עתיק מאוד ומקובל מאוד, במזרח התיכון וגם בכל העולם. מדבריה השתמע שה"דגלים-דגלים" היה בעצם איזשהו נסיון מלאכותי לאחד את כולם, כולל ילדים, כולל קשישים, כולל מזרחיים אנרגטיים וכולל פולנים ויקים בעלי דימוי עצמי מלא קולטורה - נסיון שמראש לא היה לו סיכוי להצליח.

והעיקר, והחשוב מכל: על הבשר ממונים הגברים, כלומר: הציידים האמיצים שמגינים לנו על המדינה, בעוד שריקודי מעגלים הם עניין לנשים רכרוכיות.
צאן לטבח 614718
ריקודי מעגלים והרכבה על האופניים הן האלף בית של להתחיל עם בנות.
צאן לטבח 614730
האמת היא שזה לא כל כך נוח לשבת על הרמה. רומנטי, אבל לא נוח.
צאן לטבח 614862
<בדיחה מס' 68, מילדותנו, עם הרכיבה בחושך והרמה.>

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים