פשוט יקר מידי 615922
להיות מוזמן לחתונה זה פשוט סיפור יקר. קראתי לאחרונה שהמחיר למנה עלה תוך עשור בכ-‏50%; כעת, אני צריך לחשוב מספר פעמים אם אני רוצה באמת רוצה ויכול לשמוח בשמחתו של אותו קרוב, עמית או ידיד - במחיר שכזה. בנוסף, סכום המתנה הפך להיות לכזו פארסה, שזוגות מתחכמים ויוצרים הזמנות בצורת קנס.

האירוע עצמו הוא די נדוש. אני נמצא בשכבת הגיל בו מוזמנים לחתונה לעיתים קרובות (בטח בקיץ); רוב מכרי בוחרים כמעט את אותם נותני השירות, ולכן הסיטואציה היא של ואריאציה על משחק "הרמז": החתונה הבאה אליה הוזמנתי תהיה באולם מהחתונה של X, עם הקייטרינג מהחתונה של Y והרב מהחתונה של Z.
פשוט יקר מידי 615937
אני נמנע מחתונות שאני לא חייב לבוא אליהן (קרובים מדרגה נמוכה, חברים ממש טובים) ובעיקרון אני לא בא לחתונות של אנשים מהעבודה שלי (למעט פעמיים של אנשים מהצוות שלי, שאחד מהם היה למעשה תחת ניהולי). גם לחתונה שלי לא הזמנתי אף אחד מהעבודה (אפילו לא את ראש הצוות שלי שבא לרבנות להעיד שאני רווק. הוא קצת נעלב, אבל לדעתי עשיתי לו טובה גדולה). מזל שהרוב כבר מאחורי, אבל האחיינים הגדולים כבר מתחילים.
פשוט יקר מידי 615959
האירוע אולי קצת נדוש, אבל במיטבו אתה מקבל ערב עם החבר'ה, אוכל טוב עד טוב מאוד, שמחה והתרגשות עם הזוג, ואחלה מסיבת ריקודים בסוף. לא, זה לא זול, אבל עוד סוד‏1 קטן לסיום: כשיהיו לך ילדים, יציאה עם זוגתך לארוחה רומנטית בתל אביב, כולל יין‏2 ובייבי-סיטר, תעלה לא פחות מיציאה לחתונה.

ואני גם לא חושב שבהכרח אתה חייב לכסות את המחיר שלהם, זה תלוי בקרבה. אני גם שם לב שאף אחד כאן לא ציין מחירים נומינליים - כולל הכתבות בלינקים. אולי כדאי שמי שכותב שזה כלכך יקר (לאורח) יכתוב מספרים, שנדע על מה אנחנו מתדיינים.

1 אני מניח שעוד לא חווית זאת על בשרך לפי התיאור
2 שלא לומר וויסקי - שאני מזכיר כי הוא חלק מהתפריט המקובל בחתונות
פשוט יקר מידי 615966
מי שצריכים בייביסיטר כדי לצאת לארוחה, צריכים בייביסיטר גם כדי לצאת לחתונה. אלא אם הילד/ים גם בא/ים, ואז ממילא ה"מתנה" יקרה יותר.
פשוט יקר מידי 615977
זה כמובן נכון, אבל אני עניתי למי שנראה היה שאילו אינן בעיותיו.
(וסוד ידוע - למי שיש ילדים יש גם תרוץ יותר טוב ויותר מקובל חברתית להבריז).
פשוט יקר מידי 615984
טוב, זה תלוי כמה "חבר'ה" יש. בסקר שאלו על "קרובים, ידידים או עמיתים שאינם מאוד קרובים אליכם", לא על החתונה של החברים הקרובים.

לגבי המספרים - "כמה כסף" מדברים על 300-400 ש"ח לאדם, 600-800 ש"ח לזוג (בפרמטרים שאני בחרתי). אני לא מכיר יותר מידי מסעדות בהם משלמים סכומים שכאלו, ואלו שכן - מדובר בקצה הגאוסיאן. בחתונה זה הסכום הממוצע...
פשוט יקר מידי 615994
אני מאוד אתפלא אם הממוצע לאדם היום הוא 350 ש"ח. אני התחתנתי לפני 6 שנים, והמספרים היו נמוכים בכ-‏100 ש"ח, ומן הידועות גם שזוגות נוטים להביא פחות מפעמיים יחיד.
אגב, באתר שהפנית, עבור קרוב רחוק/מכר מעבודה, חתונה ביולי באמצע השבוע בגן אירועים לזוג יצא לי 575 ש"ח, לא 700 כמו אצלך.
פשוט יקר מידי 615996
כאמור בכתבה שקישרתי, המחירים עלו ב- 50% בעשור האחרון.
פשוט יקר מידי 615997
וכנראה שהם אכן מוגזמים. מצד שני, אני לא חושב שהמוזמנים צריכים להתיישר בצורה קטגורית עם מחירי המנות. לדוגמא באתר שהפנית יש שוני בין המחירים באפריל או במאי. למוזמנים זה לא צריך לשנות, והזוג לא צריך לצפות לצ'קים שונים אם הוא מתחתן ביום חמישי או שני, עם זיקוקים או עם רקדניות בטן פולינזיות, בגן או באולם.
פשוט יקר מידי 615998
אני רק רוצה להזכיר שהסקר שאל על מידת ההנאה, לא על גובה המחיר, והסעיף היחידי שמרמז בכיוון - 'מעצבנות בגלל סוגיית המתנה' לא נראה העיקרי בתגובות המתלוננים.
פשוט יקר מידי 616000
האם אתה רומז שהסקרים באייל חסרי משמעות סטטיסטית? אוי לאוזניים שכך שומעות...
בכל אופן, אני סימנתי ״בגלל כמה מהסיבות״ ונראה שזו אופציה פופולארית.

לגבי העלות - אלו הסכומים שאני מכיר, וכן, הם עלו בשנים האחרון בד בבד עם עליית מחירי החתונות.
פשוט יקר מידי 616007
תסלחו לי שאני מתפרץ, אבל למה אנשים אינטיליגנטיים כמו המתדיינים כאן באייל, נכנעים למוסכמה החברתית הזאת שמי שמגיע לחתונה צריך "לכסות" את המנה שלו.

כשאני מגיע לחתונה אני נותן מתנה/כסף לפי יכולתי ולפי כמה שאני רוצה לעזור לזוג הצעיר, ובטח שאני לא מנסה "לכסות" מנות.

מי שרוצה את הכסף שלי ולא אותי, שלא יזמין אותי.
פשוט יקר מידי 616009
האם אתה רומז שיש קורלציה הפוכה בין כניעה למוסכמות חברתיות ואינטליגנציה?

וכן, אני מסכים עם הטיעון הכללי שלך.
פשוט יקר מידי 616011
מלבד חברים וקרובי משפחה קרובים באמת, מי ש"מזמין אותך" בעצם לא "מזמין" אותך אלא מבקש ממך כסף בצורה מנומסת. אנשים אינטיליגנטיים כמו המתדיינים כאן באייל מבינים את זה, ומבינים שלפעמים "הזמנה לחתונה" היא "בקשת כסף", ומשתתפים במוסכמה החברתית כמו שהם משתתפים בהרבה מוסכמות חברתיות אחרות, גם בגלל זה שלמרות (ואולי בגלל) האינטליגנציה הם עדיין חלק מהחברה וגם בגלל שהם נהנים (/יהנו/ נהנו) מהמוסכמה החברתית הזאת.
פשוט יקר מידי 616012
אני חושב שאתה ציני מדי. הרי לו הזוג לא היה רוצה להזמין את יוסי פייסי ומשה, למה לו להזמין אותם? אם לא יבואו הם רק יחסכו כסף, כי לא יהיה צריך לשלם על המנות שלהם, שיכוסו במקרה הטוב אם יבואו.
בעצם במקור המנהג, אכן מתנות לחתונה היו אמורות להיכנס לכיסו של הזוג, למימון חייו המאושרים יחדיו, כאשר החתונות היו צנועות יותר או ממומנות ברובן על ידי ההורים. כאשר הזוג עצמו מממן את חלק הארי או כל החתונה, הזמנת אורחים נוספים עולה להם כסף, לא חוסכת להם כסף.
פשוט יקר מידי 616020
הזוג לא מזמין את משה (בהנחה שמשה הוא לא חבר קרב) בגלל שהוא רוצה שמשה (ספציפית) יבוא, הוא מזמין את משה בגלל שהוא רוצה שיבואו 300 אורחים ומשה עובד עם האשה... לא באמת יהיה אכפת לזוג אם במקום משה יבוא אהרון (אח של משה).
פשוט יקר מידי 616027
למה הוא רוצה שיבואו 300 אורחים? כי בא לו לשפוך עוד כסף?
פשוט יקר מידי 616037
כי (א) אולמות מסוימים קובעים מספר מינימום של מוזמנים ו(ב) עלות שולית פוחתת. לתקליטן ולצלם משלמים את אותו הסכום בין אם הזמנת 200 איש ובין אם הזמנת 300 איש. עלות השמלה והזיקוקים מתחלקת כנ"ל וכו'.
פשוט יקר מידי 616044
זאת נראית לי גם תרומה שולית פוחתת. קשה לי להאמין שמישהו יזמין עוד 50 אנשים בתקווה לכסות את הצלם (בין השאר כי זה לא יעבוד).
פשוט יקר מידי 616047
לא הכל זה כסף. "מסיבה גדולה" היא מטרה‏1 ובשביל מימוש המטרה הוא כבר שופך הרבה כסף. מי שרוצה לחסוך כסף לא מתחתן בחתונות גדולות‏2.

1 שלרוב באה למלא מטרות אחרות.
2 ויש שיוסיפו - או בכלל.
פשוט יקר מידי 616015
לא אמרתי שלא צריך להיות חלק מהחברה או לא לקחת חלק במוסכמות חברתיות בכלל.

אבל את צורת החשיבה הזאת - כאילו מי שמזמין אותי רוצה כסף ואני חייב לו משום מה בבגלל שאני מגיע לחתונה שלו. את זה אני לא מבין.

איך הם יהנו מהמוסכמה החברתית הזאת?
פשוט יקר מידי 616021
אתה לא "חייב". מוסכמה חברתית היא לא חוק טבע, ואף אחד לא אוכף אותן באיומי אקדח.

כשהם יתחתנו, הם יוכלו לערוך מסיבה עם 300 אורחים בלי לממן את כולם...
פשוט יקר מידי 616022
אני מנחש שמתוך 200-400 מומזנים בחתונה ממוצעת, לא יותר מ-‏10%-20% הם ממש משפחה קרובה וחברים של הזוג מהמעגל הראשון. את כל השאר הזוג מרגיש מחוייב להזמין (כי הם עובדים יחד, כי הם למדו יחד, כי הם הוזמנו קודם לחתונה שלהם, כי הם בני-זוג של חברים קרובים...), או שהם בעצם אורחים של ההורים של הכלה והחתן ולא של הזוג (שגם רובם כנראה מוזמנים מתוך תחושת חובה).

או בקיצור: לרוב, כשאתה מוזמן לחתונה - אתה מוזמן *בגלל* קונבנציה חברתית, ולא בגלל שאתה כל כך רצוי ואהוד. וחלק מהקונבנציה הזו היא שבונים על הצ'ק שלך. לא מוצא חן בעינך - סרב בנימוס להזמנות, ואל תלך לחתונות שאינן של קרובים (משפחתיים או חברתיים) מדרגה הראשונה. חסרונך לא יורש, וזאת לעומת חסרונו של הצ'ק אם בכל זאת תבוא, שכן יורגש.

גם בעיני זו קונבנציה מאד מטופשת, אבל כך גם נישואין באופן כללי.

אני אגב נהנה מחתונות: יש אמנם את החופה המשעממת מתישהו באמצע, אבל זה טקס קצר. ובחתונה מוצלחת יכול להיות אוכל טעים - בעיקר בקבלת הפנים או אם החתונה לא כשרה, אלכוהול איכותי וחופשי, ריוניון עם מכרים רחוקים, מינגלינג עם זרים שעברו סלקציה ע"י הזוג, ומסיבת ריקודים כייפית עם גרעין של חוגגים בעל מחוייבות עמוקה להשתכר ולשמוח. במיטבה, זו מסיבה שלגמרי שווה את עלות הכניסה אליה.
פשוט יקר מידי 616055
אני זוכר שכשהייתי נער גדול ושמעתי מאמא שלי שמקובל להביא מתנת-כסף, ושתכסה את עלות המנה, וזה הכעיס אותי נורא, וזה מכעיס אותי עד היום.

באמצע הדרך בין אז להיום היתה החתונה שלי. יש לי קרובת משפחה שאני אוהב מאוד, ולא מתראה איתה הרבה. לחתונה שלי היא הודיעה שהיא לא יכולה להגיע. כשהבנתי שיכול להיות שהסיבה האמיתית היא שהיא לא יכלה להרשות לעצמה מתנה שלדעתה היא ראויה - ואני מצידי הייתי שמח אפילו לשלם לה את עלות הנסיעה - זה חרה לי, וחורה לי עד היום.
פשוט יקר מידי 616061
אין לך מה לכעוס. ''מקובל'' ו''ראוי'' אינן מילים נרדפות.
פשוט יקר מידי 616125
נו, ובדיוק בגלל הפער הזה יש מה לכעוס, לא?
פשוט יקר מידי 616053
אצלנו בעדה ברוב המקרים הורי הזוג משלמים, והזוג מקבל את המתנות. זה גורם שהופך את המשוואה "מתנה = עלות המנה * מקדם" לעוד יותר מטופשת, ולכזו שעוד יותר ראוי להילחם בה.
פשוט יקר מידי 616057
מטופשת מטופשת, אבל זה קצת כמו להלחם בקונספט הטיפ במסעדות - כרגע מדובר בנורמה חברתית שהתקבעה, ושנמצאת בסוג של Steady State - כך שקשה לשנות אותה.

אני לא רוצה שאנשים יסתכלו על החתונה ההיפותטית שלי בתור "תיק" כלכלי ש"צריך" לשלם, כמו האגרה של רשות השידור. בנוסף, אני בטוח שאורחים לא מגיעים לחתונות מסיבות כלכליות, וחבל - אבל את זה כבר הזכרת בתגובה 616055.
פשוט יקר מידי 616058
יש הרבה חתונות עם אוריינטציה עיסקית, בכל מיני רמות. גם כן עניין של נורמות חברתיות וקונבנציות.
בהיפוטתית שלי, בחוג מצומצם, גם הקשרים העיסקים האופציונליים יוגבלו לחוג מאוד מצומצם, אבל לא זו היתה האסטרטגיה העיסקית במספר חתונות שנכחתי בהן.

כמה חתונות אחרות, אחדות, היו מופרעות מספיק עלמנת להפחית את הסיכוי למפגש-עיסקי למינימום התחתון להתכנסויות, כך שגם אם הגיעו אורחים עם כוונות עיסקיות נסתרות, הם שכחו אותם במהרה.
פשוט יקר מידי 616076
אני דווקא חושב שדוגמת הטיפ היא דוגמה נגדית לטענתך. לדעתי היא איננה במצד קבוע כלל, לפני עשר ועשרים שנה היה מקובל טיפ של 10%, והיום, לפחות לפי מאמרים שקראתי בעיתון, יש טענות על 15%, עם הטייה למעלה במקרים מסוימים.
הנורמה הזאת גם משתנה כאשר חוקים משתנים - למשל אם נחקק ונאכף חוק שמלצר מקבל משכורת ראויה ממקום עבודתו ללא תלות בטיפ, זה יכול להשפיע באופן מהותי על גובה הטיפ שאתן לו.

במצב כזה, דווקא חשוב להילחם בתופעות לא רצויות על מנת להטות אותן לכיוון שנראה לך רצוי.
פשוט יקר מידי 616082
לא דיברתי על הסכום‏1, אלא שעצם קיומו של הטיפ הוא-הוא ה Steady State, כמו עצם קיומה של אותה משוואה "עלות המנה * מקדם" שציין ירדן.

וכן, הנורמה משתנה כאשר החוקים משתנים (או כאשר יש פסיקות של בית-המשפט וכד'). לזאת התכוונתי ב"קשה לשנות אותה".
דמיין בעל מסעדה שתולה שלט בכניסה "אצלנו המלצרים מקבלים משכורת נאה". ברור שמחיר המנה יאלץ להיות גבוה יותר על-מנת לספק את אותה המשכורת המדוברת, מה שיהפוך אותו ללא תחרותי. לכאורה יהיה קיזוז עם הטיפ - אולם עקב אותה נורמה מושרשת, הלקוחות ירגישו בכל זאת מחוייבים להשאיר טיפ על המנה (אולי פחות - אבל עדיין ישאירו), והעלות הריאלית לסועד הולכת להיות גבוהה יותר ולפיכך לא תחרותית - וזו הבעייה. לכן, בלי רגולציה מלמעלה לא משתלם לשנות את "המקובל בענף": מלצרים משתכרים מטיפים.

1 מבלי להכנס לשאלה של גובה הטיפ שמקובל להשאיר, אני חושב שעלייה של 5% על פני 10-20 שנים זה בהחלט לא יותר מידי.
פשוט יקר מידי 616085
1 ז"א שנראה לך סביר שבעוד 30 שנה הטיפ יהיה 25-30% מהמחיר?

והסבר הכשל: השגיאה שלך היא שהטיפ הוא ממילא נגזרת של המחיר, וכאשר המחירים עולים (יותר קרוב ל-‏50% אחוז ב-‏20 שנה האחרונות), הטיפ עולה בדיוק באותו יחס. להעלות בנוסף את אחוז הטיפ גורם לעלייה ריבועית של הטיפ לאורך השנים, מה שמביא לתוצאה הלא סבירה שהזכרתי בהתחלה.
פשוט יקר מידי 616165
לא, ולא זכור לי שהסכמתי לאקסטרפולציה הזו :)
פשוט יקר מידי 616143
אני לא חושב שזה דומה לטיפ.

למרות שגם המוסכמה של טיפ נראית לי ביסודה לא נכונה - היא לא מפריעה לי בכלל. כשאני הולך למסעדה אני מוסיף בראש 10%-15% למחיר המנה. אין לי כסף? לא צריך ללכת למסעדה.

אבל לשמוח בחתונות של חברים/משפחה זה משהו שאני רוצה לעשות גם אם אין לי כסף וזאת נראה לי מצב תקין לגמרי.
(מה החלופה? - אתה מוזמן לשמוח איתנו אבל רק אם יש לך כסף לשלם?)

אני גם לא חושב שזה קרב אבוד. (לפחות) בחברה הדתית יש הרבה אנשים שבאים לחתונות ולא מתחשבים במחיר המנה, והרבה אנשים שעושים חתונה ולא מצפים מהמוזמנים לשלם עליה. כך שמדובר על משהו קיים שאני מקווה שיתרחב.

הרי המון אנשים מתלוננים על ה"קנס" הזה שנקרא חתונה, והרבה אנשים חושבים שהמתנות בחתונות מוגזמות. זאת נראית לי קרקע פורייה להתפתחות תופעה נגדית של אנשים שמצמצמים במתנות לחתונה.

כמובן ייתכן שאני נאיבי.
פשוט יקר מידי 616144
הבעייה שלי עם הטיפ היא לא "עניין של כסף" - אלא של התנהלות כלכלית: בפועל יש קבוצה גדולה של עובדים במשק שאין להם באמת משכורת, הם נסמכים על טוב ליבם של הלקוחות (ולא כמו שצריך - על המעסיק), הם לא מוגנים משפטית (מגיע להם פיצוי פיטורין? משכורת מינימום? ביטוח במקרה של פציעה? פנסיה?), הם לא משלמים מיסים (לא שעיני צרה במשכורת המלצרים) ובאופן כללי הם נמצאים ב"לימבו" חוקי שיוצר כל מיני בעיות. זה לא תקין ולא אמור להיות ככה.
פשוט יקר מידי 616161
לא הבנתי אותך קודם.

לא ידעתי שהתופעה שמלצרים לא מקבלים משכורת פרט לטיפ היא כל כך נפוצה.

אני מסכים לגמרי שזה פסול וחמור.

אני דיברתי על מצב שמלצרים מקבלים משכורת אבל בנוסף מקבלים מהסועדים טיפ (תמיד, ללא קשר לטיב השרות) רק בגלל נורמה חברתית.
פשוט יקר מידי 616164
אני לא יודע כמה היא נפוצה, אבל אני יכול להודות שמעולם לא נתקלתי או שמעתי על מסעדה שמשלמת למלצריה משכורת כחוק - דהיינו שכר מינימום ומעלה, ללא כל מיני "טריקים" של "השלמה למינימום", לקיחת הטיפים של העובדים וכיו"ב.
פשוט יקר מידי 616169
יוצא מן הכלל?

פשוט יקר מידי 616170
אולי... מנסיון העבר, אני אמשיך להיות סקפטי עד שאשמע שאשמע עדות של מלצר שעובד שם.
פשוט יקר מידי 616183
זה קואופרטיב. לא דוגמא טובה.
פשוט יקר מידי 616147
גם בחתונות נותנים לפעמים תשר.
פשוט יקר מידי 616126
אני מסכים שזה קרב די אבוד, לפחות בטווח של עשר שנים. ובכל זאת, יחסית לכל מיני פנטזיות זו אולי לא עד כדי כך פנטסטית. ממילא רוב המוזמנים מגששים כאן באפלה (ורבים נכנסים למידה של מצוקה נפשית), מהסיבה הפשוטה שלא יודעים כמה עולה המנה, ואם כבר כן מנחשים את זה ניחוש סביר אז לא יודעים באיזה מקדם ראוי להכפיל. אני לא יודע אם החתונה שלי מייצגת משהו, אבל השונות בגובה המתנות היתה עצומה, גם בין אורחים שמאפייניהם הסוציו-אקו דומים (ומזל שאנחנו לא עשינו מזה עניין. מי שנתן מעט, הנחתי שזו לא קמצנות ובוודאי שלא מעיד על היחס אלי או אל אשתי, אלא פשוט טעות נסלחת לחלוטין באומדן). לכן אני מקווה שכן תיווצר מגמה, מצד המוזמנים, להפסיק לשים *ין על מחיר המנה, ובעקבות זה מגמה, מצד המזמינים, להפסיק להפוך חתונות לעניין כלכלי.

לא שאני בטוח מה התחליף, אם עדיין תישאל השאלה כמה כסף להביא. ואם לא להביא כסף, מה כן. השיטה האמריקאית של רשימת מתנות שהזוג מבקש מראש וכל אורח "נרשם" נראית לי בעייתית מאוד כשלעצמה.

אידיאלית הייתי רוצה שכולם יעשו מה שעשה זוג אחד שהכרתי‏1. הם עשו מסיבה צנועה, הזמינו אליה עשרות מעטות של חברים ומשפחה קרובה, ובהזמנה הדגישו שכסף, או מתנה שוות-כסף, לא יתקבלו בעין יפה. האורחים הוזמנו לכבד את הזוג בעצם בואם, או אם ממש רוצים אז להביא משהו עם ערך רגשי-אישי, למשל עבודת-יד של עצמם.

(מצד שני, אני חושש ממה שזה יעשה לכלכלת המדינה. מאוחר לי עכשיו, מישהו רוצה לעשות אומדן-גב-מעטפה של אחוז עסקי החתונות מהתמ"ג?)

לחתונה שלי היה מוזמן אחד, רק אחד נדמה לי, שהגיע לחתונה והעז לא להביא כסף ולא שווה-כסף. הוא הביא ספר שהוא חשב שאני אשמח לקבל ושיהיה משמעותי עבורי. הוא טעה לחלוטין בנוגע לספר, שבכלל לא פתחתי אותו, ועדיין אני מעריך את המתנה הזו יותר מאת כל הצ'קים - בגלל הכוונה, ובגלל אי-שימת ה*ין על המוסכמה (או אולי חתירה מודעת נגדה).

1 כלומר, הכרתי חצי מהזוג, לא מספיק מקרוב ולא בזמן כדי להיות מוזמן לחתונתם, אבל שמעתי על כך לאחר מעשה והתמלאתי קנאה והערצה.
פשוט יקר מידי 616146
(מצד שני, אני חושש ממה שזה יעשה לכלכלת המדינה... ממש סיפור הבונבוניירה של אפרים קישון)
פשוט יקר מידי 616150
בענפים אחרים לא חוששים כל כך ממה יקרה לכלכלת המדינה.
כשמעבירים מפעלים לתורכיה ולירדן ולמזרח - מישהו‏1 חושש מה יקרה לעובדים או לכלכלת המדינה?
וכשעמיר פרץ כשר ביטחון העביר את ייצור המדים ממתפרות בארץ לסין כדי לחסוך קצת בתקציב הבטחון‏2 - ההשפעה על כלכלת המדינה שינתה משהו?

ענף האירועים מבוסס על כוח עבודה צעיר. הדי-ג'ייאים הם אנשים צעירים (ויכולים להמשיך לדג'ות באירועים-שאינם-חתונות), העובדים של הקייטרינג, של אולמות האירועים ושל הבר האקטיבי הם אנשים צעירים. רובם אחרי צבא וסטודנטים שלא יקשה עליהם למצוא עבודה סטודנטיאלית אחרת. מעצבי השמלות והחליפות יעברו לעצב בגדים אחרים.

1 כלומר מישהו שידו על השאלטר ובאפשרותו למנוע מהלכים שכאלה.
2 שזו עבודה בעיניים, כי אולי נחסך כסף מתקציב הבטחון, אבל נוספות הוצאות לביטוח הלאומי. שכך או כך - זה כספה של המדינה. ובעוד שתמורת תשלום משכורות המינימום לעובדות במתפרות מתקבלים מדים, מתשלום הבטחת הכנסה לא מתקבל דבר, ועוד נוספות עלויות התפירה בסין.
פשוט יקר מידי 616155
בנוגע להערה 2: האם באמת כל התופרות המדים נידונו לאבטלה תמידית?
פשוט יקר מידי 616157
נשים בגיל העמידה במצפה רמון, נניח?
כמה אפשרויות תעסוקה עומדות לרשותן?
פשוט יקר מידי 616160
אין לי מושג.
פשוט יקר מידי 616339
קרובי משפחה שלי קיבלו, לפני שנה-שנתיים, הזמנה לחתונה שנראתה להם מאוד מוזרה. החתונה התקיימה ביער ולא באולם, והמוזמנים התבקשו במפורש שלא להביא מתנה; אם הם מתעקשים אז, אולי, סיר עם מאכל טעים מעשה ידם.

לאותם קרובים, מבוגרים ומקובעים שכמותם, הקונספט נראה מוזר ולא מכובד; אולי כי הקרבה שלהם לזוג היתה עסקית, ובנוסף הם ידעו שמדובר בזוג שהפרוטה מצויה בכיסו. אני ממש שמחתי לראות הזמנה כזו, ואמרתי שאם הייתי חושב על זה בזמנו, גם אני הייתי שמח להתחתן כך. לצערי, לא נתקלתי בהזמנות אחרות מסוג זה מאז; לא נראה שהרעיון הפך אופנתי.

הקיצוניות האפשרית השניה היא השיטה היפנית‏1: הזוג מציין במפורש על ההזמנה את מחיר המנה. נשמע לי מאוד קר ומנוכר, אבל מצד שני חוסך את אי-הנעימות של "לא יודע כמה להביא מבלי לגרום נזק לזוג".

מה הנזק האפשרי למשק מצמצום הוצאות החתונה ב-‏50%, למשל? אם נניח שזוג ממוצע יוצא ל-‏3 חתונות בשנה (יש גילאים שבהם הרבה יותר, יש גילאים שפחות), ומוציא 1,000 ש"ח על כל אירוע כזה (יש אירועים שבהם פחות, יש אירועים שבהם הרבה יותר – תלוי בזוג המתארח, במספר הילדים, בקרבה לזוג המאושר ועוד), ובממוצע מכסה את עלות הזמנתו, הרי שיש לנו 3,000 ש"ח לשנה * 2 מיליון זוגות (?), כלומר שוק שמגלגל 6 מיליארד ש"ח בשנה. אם נקצץ 50% ממנו, נוריד את התל"ג ב-‏3 מיליארד ש"ח. התל"ג הוא כ-‏240 מיליארד דולר, כלומר קצת פחות מ-‏900 מיליארד ש"ח. הפגיעה בתל"ג: כשליש אחוז.‏2 פחות, אם נניח שחלק מהכסף שנחסך על חתונות יצא על דברים אחרים ולא יעבור לחיסכון בבנק.

-------------
1 כך לפחות שמעתי שנהוג ביפן. לא מצאתי ביסוס בחיפוש זריז.
2 יצאה לי שאלת ראיון-עבודה לא רעה (כתלות במקום העבודה).
פשוט יקר מידי 616341
אני חושב שהגזמת רבות בסכום הזוג הממוצע. (וודאי בזוג החציוני)
פשוט יקר מידי 616344
רק עכשיו עלה לי הרעיון פשוט לחפש: "שוק החתונות בישראל". התוצאה הראשונה: שוק החתונות בארץ מגלגל כ-‏2 מיליארד דולר בשנה - כלומר לקיתי בהערכת חסר קלה (התשובה הנכונה היא מעל 7 מיליארד ש"ח בשנה; סביר שיותר מ-‏8, אם ניקח בחשבון שהנתון הזה הוא מ-‏2007). בתור קירוב גס, נדמה לי שהצלחתי לא רע... (בדרך-כלל טעויות בחישובים מסוג זה נוטות להתקזז אחת עם השניה).

לפי תוצאה אחרת, טרייה בהרבה (פחות מחודש), שוק האירועים כולו מגלגל 13 מיליארד שקל בשנה. כשליש מהאירועים הם חתונות (אבל אני מניח שחלקן של חתונות בסכום גדול משליש; אירועים אחרים הם קטנים יותר בהוצאה). נתון מעניין במיוחד: "קצב הצמיחה השנתי של הענף בשש השנים האחרונות הוא כ-‏6%".
פשוט יקר מידי 616350
אני מסכים, בסיכום זהו קירוב יפה מאד.
ככלל, רציתי רק להעיר שעדיף להשקיע בהקטנת ההוצאה הציבורית על אירועים פחות משמחים, ויש מספיק כאלה.
פשוט יקר מידי 616385
אוי, אתה מזכיר לי - אתה מזכיר לי - שחוץ מאותו אורח היתה אצלנו בחתונה קבוצה מאורגנת-למחצה של אורחים שהביאו מתנה אישית. תודה! (המסגרת של הפאזל עדיין מורכבת, עם שוליים ברוחב מסוים, על ארבעה קרטונים, הכל מנוילן ומחכה לפנסיה.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים