"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621000
יש היום כתבה ב"הארץ" שמבוססת על מסמכים נוספים שסנודן העביר לגרדיאן. הכתבה פורסמה במשותף על ידי הגרדיאן, הניו יורק טיימס ופרופובליקה.

כתבה בהארץ: ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט
הכתבה המקורית (בפרופובליקה): Revealed: The NSA’s Secret Campaign to Crack, Undermine Internet Security.

ברוס שנייר, שהיה מעורב בניתוח המסמכים שעליהם מבוססת הכתבה, מעיר את הערותיו:
מאמר על הצד הטכני
מאמר על הצד המוסרי
רשומה בבלוג (קישורים לשאר, הערות קוראים)

באופן כללי לא מדובר על כך שה־ שבר תקני הצפנה כמו TLS (השם החדש יותר של SSL) או גרם למפרט שלהם להיות גרוע יותר. מדובר על כך שהוא גרם ליצרנים שונים (בעיקר יצרנים גדולים של תוכנות קנייניות - זה קל יותר ככל שיותר רכיבים קנייניים מעורבים. ובפרט כאשר הפרוטוקול קנייני). כלומר מדובר על גרסה מתוחכמת קצת יותר של הפרצה מ:
הצפנה טובה ואמינה חיונית לקיומו של מסחר אלקטרוני (עוד לפני האינטרנט). גם ממשלת ארצות הברית השקיעה משאבים ביצירת אמצעי הצפנה תקניים טובים ואמינים (שכולם יסמכו עליהם וישתמשו בהם). התהליך הציבורי שהוליך ליצירת AES [Wikipedia] ו־SHA-3 [Wikipedia] הבטיח את זה של־NSA לא היה סיכוי סביר להכניס לשם חורי אבטחה. אותם פרצות שבהם משתמשים ב־NSA הם חורי אבטחה.

כמה אנשים ב־NSA חשופים למידע על אותם חורי אבטחה? מה הסיכוי שהרוסים והסינים לא קנו אותם עדיין? לא עדיף לתקן אותם?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621002
המממ. אני מניח שהסיסמאות שלי ב lastpass חשופות לעיני ה NSA ומצפה בחרדה לנקישות על הדלת. לך תסביר להם שהעניין שלך ב"מדריך לבניית פצצת אטום בגרז' הביתי שלך" הוא תיאורטי בלבד, והקניה של קילו פלוטוניום באיביי היתה בטעות (פלוטוניום, פלטינה, קל להתבלבל).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621003
קילו? באיביי? בטח שחטו אותך במשלוח.
מצד שני, קילו פלוטוניום זה בגודל קופסת גפרורים, לא?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621009
זו בדיוק הנקודה: למקרא הכותרות אפשר להבין שכן, וחשוב להבין שלא כצעקתה.

אני לא מכיר בדיוק את lastpass, אז זו הזדמנות טובה ל"בדיקת איומים" על תוכנה לא מוכרת לפי החומר שזמין באינטרנט.

לצורך הניתוח אנחנו פרנואידיים ורוצים להבין מהו המקרה הגרוע ביותר. חשוב מאוד להבין שצורת החשיבה הזו נועדה, בין השאר, גם כדי לבדוק את הגבולות הסבירים של האיומים ולאפשר לנו לישון בשקט בלילה.

בתור קריאה בסיסית ר'
לפחות לפי מה שכתוב שם, נראה שתוכנה עובדת בצורה הגיונית: מצפינה את המידע אצלך על המחשב. מה שמגיע לשרת כבר מוצפן עם הסיסמה הראשית שלך ולכן לא ניתן לפענוח ללא הסיסמה. בהנחה שהסיסמה שלך חזקה, גם מי שיש לו גישה למידע שבשרת, לא יכול להשתמש בו.

איפה יכולה להיות בעיה?

התוכנה היא תוכנה קניינית. אם אנחנו פרנואידים ומנסים לחשוב איפה ה־NSA היו יכולים להשתיל דלתות אחוריות בקלות יחסית: כנראה שבצד הלקוח, לפני ההצפנה (שמירת העותק הלא מוצפן בצד? דלת אחורית לכל הסיסמאות? דלת אחורית לחלק מהסיסמאות?). כל המימוש של ההצפנה והפענוח הוא על ידי התוכנה. אין לי מושג אם מישהו ניסה לפענח בעצמו את הסיסמאות המוצפנות ולוודא שהם באמת משתמשים בהצפנה עם AES256. אבל דלת אחורית כזו היא סוד שיש לו לא מעט שותפים. יש סיכוי לא רע שהוא ידלוף. אפשרות אחרת היא להשתלט ישירות על המחשב שלך. זה מצריך השקעה גדולה הרבה יותר (התמקדות במחשב בודד במקום התקפה על מחשבים רבים ביחד) ולכן מעלה את הרף הנדרש. שוב, זכור את מפתח הצינורות. אם יש לך דרך לבנות פצצת אטום מקילו פלטינה וכמה פלאגים, כדאי שתגן על המערכת שלך בצורה קצת יותר טובה (כולל גם אבטחה פיזית).

בוויקיפדיה יש קטגוריה שלמה (wikipedia Category:Password managers>) של מנהלי סיסמאות. אחד מהם (Password safe) נכתב במקור על ידי ברוס שנייר.

אני אישית משתמש במנהל הסיסמאות של פיירפוקס לססמאות החשובות פחות ובקובץ טקסט מוצפן לססמאות החשובות יותר.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621034
השאלה המעניינת באמת היא אם כתוצאה מההתחכמויות המטופשות (הה) שלי אני מופיע בכל מיני רשימות מעקב, כך שכל מכתב שאני שולח זוכה בתשומת לב של איזו תוכנה משועממת.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621045
ראשית כל, כל מיני דיונים תמימים שבמקרה מזכירים אל קעידה ומטעני צינור הם בדיוק האתגרים שאתם אמורות להתמודד אותן תוכנות. נסה לחשוב כמה אנשים מזכירים במקרה את אל קעידה כאיום וכמה אנשים במקרה צריכים להטעין צינורות על משאיות. יהיה מעניין ליצור סוללה בצורת צינור ולהשתמש בה כדי ליצור מטען (לקראת הנסיעה האחרונה לחו"ל קניתי מטען לטלפון הסלולרי, וזה בהחלט עזר לי להסתובב זמן רב יותר ללא צורך בשקע. מצד שני, דווקא סוללה עלולה להתפוצץ בתנאים המתאימים).

אז על מה דיברנו? יש לי הרגשה שמי שבאמת מתעסק עם מטעני חבלה כבר טורח לדבר במילות קוד ושלאנשי ה־NSA זה כבר ידוע. לכן עצם החיפוש של מילים חשודות היא שיטה שתיצור הרבה רעש ועבודה מיותרת ולא מספיק תוצאות.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621727
מפתיע אותי שעוד לא קראתי על אף נסיון עיתונאי לבדוק את זה‏1.

1 למשל למצוא צעיר ממדינה ערבית עם ויזה תקפה לארה"ב, שישלח כמה מיילים עם כוונות ברורות, ולראות איך יתייחסו אליו ולמזוודות שלו בשדה התעופה. כמובן עם עיתון מכובד שמוכן להופיע בכל רגע ולהצהיר שזה תרגיל עיתונאי, ואין סיבה לכלוא אותו לנצח על סמך אותו המייל. זה גם יכול להיות ניסוי מעניין לבדוק עד כמה ארה"ב מרגלת אחרי אזרחיה שלה (שוב, צעיר ערבי, אזרחות אמריקאית, מיילים בתוך ארה"ב).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621730
להיפך, היה מפתיע אם היית קורא על זה.
(עשו תחקיר, אבל העורך קיבל טלפון)
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621732
אני לא חושב שהוושינגטון פוסט או הNYT היו מטייחים ריגול של ממשלת ארה"ב כנגד אזרחיה על סמך טלפון לעורך. הם היו הולכים עם זה עד העליון (וזה לא שאני מעריך אותם יתר על המידה, אבל דמוי עמוד שידרה עדיין יש להם). חוץ מזה יש עוד כלי תקשורת אחד או שניים בארה"ב ומחוצה לה שלא נבהלים מטלפון או אפילו מצו סודי (אפשר גם למשל לשלוח את כל ההכנות לפירסום מושהה, שאי אפשר לעצור).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621737
אכן, התחקיר בוצע ופורסם. גם לי לא ברור איך לא שמעתם על הסיפור הזה:

(תקציר: משפחה אמריקאית זכתה לביקור משטרתי בעקבות חיפושים מחשידים בגוגל)
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621744
לטובת מי שאין לו כוח לקרוא הכל: על פי תגובת המשטרה, המידע על החיפושים נמסר לה בידי המעסיק של אבי המשפחה. האלמוני המזוהה לא היה עולה ברשת.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621044
האם הפיצוח של אותן הצפנות יכול לאפשר לnsa למשל גישה לסודות או למערכות ההייטק של חברות ההייטק הישראליות? הצה"ליות?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621365
תוכל להשלים את המשפט "מדובר על כך שהוא גרם ליצרנים שונים"?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621383
ה־NSA (כמו כל מיני פושעי מחשבים וכמו כל מיני ארגונים מקבילים) מחפש דרכים שונות לפרוץ למחשבים ובפרט אוסף פרצות אבטחה שיאפשרו לפרוץ למערכות שונות (במקרים רבים נדרש צרוף של כמה פרצות כאלו. פרצות מהסוג הזה (Zero-day attack [Wikipedia]) שוות כסף כשלעצמן בשוק השחור. אבל בכתבה הזו מדובר על נוהג מפוקפק אף יותר מאשר אי־דיווח על חורי אבטחה (כמה מחשבים אמריקאיים נפרצו בשל חורי אבטחה שעליהם ה־NSA לא דיווח?) ואיסוף של פרצות. מדובר כאן גם על עבודה מול חברות לשם הוספת חורי אבטחה קטנים וסודיים בתוכנות שלהם.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621457
תשמע, זה שיש לך ssh פתוח על המכונה, זה לא חור אבטחה קטן וסודי. אם כבר, ה-NSA לא שם שם חורי אבטחה, הוא פשוט אפשר לסוכניו (ורק לסוכניו) להכנס למכונות.

סביר להניח שהם ישמרו על דרכי הגישה שלהם למחשבים, הרבה יותר טוב ממה שהחברות עצמן שומרות...
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621468
איך מאפשרים לסוכנים ורק לסוכנים להתחבר לכל מיני מכונות? מניחים שרק הם מכירים חורי אבטחה שונים. שהרי בעליה החוקיים של המכונה לא מרשה להם להיכנס. התחברות כזו למכונה היא, אגב, עברה פלילית בארץ (אבל זהו חוק שכמעט אף פעם לא נאכף).

לגבי הפירצה שציינת: למיטב הבנתי היא לא אפשרה התחברות למכונות הפלייסטיישן בבתי האנשים (אבל כן אפשרה דברים מועילים אחרים, כגון פרטי כרטיס האשראי).

דוגמה לחור אבטחה ידוע מאוד שלא נוצר על ידי ה־NSA אבל מדגים עד כמה מה שנראה כמו טעות תמימה ודבילית הופך לפרצת אבטחה חמורה הוא הבאג עם מחולל המספרים הפסאודו-אקראיים בחבילת OpenSSL של דביאן (נכתב כבר לא מעט על אוסף הבעיות שהביא ליצירת הבעיה החמורה הזו אשר הצליחה לחשוף כמות נכבדה של מכונות באינטרנט עד שנחשפה במקרה כעבור כשנתיים. במקרה של חברה מסחרית יש סיכוי קטן בהרבה שנצליח לקבל את הפרטים המלאים של בעיות אבטחה חמורות. אם בכלל נדע עליהן).

לעניין הערתו האחרת של השוטה: קורט דנן כתב לפני כמה ימים סיכום של הנוכחי של ההצפנה. כזכור, 400 ספרות עשרוניות הן בערך:
400 / log2 ~ 400 / 0.3 = 4000 / 3 ~ 1300
כלומר: בערך 1300 ביטים.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621519
בתור סוכן של ה-NSA, אני יכול להבטיח לך, כי אנחנו ב-NSA לא מטומטמים עד כדי כך שנשתיל פרצת אבטחה שכל אחד יכול לנצל.

אם אנחנו כבר משתילים, פרצה, אז היא מאפשרת רק למי שיש מפתח מסויים שאנחנו שומרים בסוד להכנס. כך גם בהסכם שלנו עם מייקרוסופט, למכונת ווינדווס סוכן מורשה יכול להכנס, אבל אף אחד אחר לא.

וכמו שאמרתי לך אנחנו מומחים בשמירת סודות, הרבה יותר טובים מחברות, שמידע סופר רגיש שלהם מתפזר לכל עבר. תראה לי שורת קוד אחת שדלפה מה-NSA.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621520
printf("Hello World, We know your secrets\n");

"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621521
את זה הדלפנו בכוונה, שהרוסים יכלילו את זה בקוד שלהם והוא יתפוצץ. אין מה לעשות, במלחמה הקרה, כמו במלחמה.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621524
אם לא הצלחתם למנוע מסנואדן להדליף את המידע תמורת מחיר כזה נמוך ובפומבי, אני לא סומך עליכם שאין בכם מי שמוכרים בשעות הפנאי חלק מהחורים הללו לרוסים, לסינים או למאפיה הפריסאית (אופים שם את הקוראסונים הטובים בעולם).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621605
אז אתה בוודאי לא סומך על הבנקים ושומר את הכסף מתחת לבלטות, הרי הם היו הרבה יותר גרועים מאיתנו, שהתקריות שלנו מינוריות. הרי את הדברים הסודיים ממש, סנואודן לא הוציא.

תזכיר לי איפה אתה גר?

אתה לא צריך לשלוח את התשובה אלי, שלח אותה לאמא שלך, אני כבר אסתדר.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621607
לא סומך על הבנקים בקשר ל? לכך שהמידע הפיננסי שלהם לא מספיק סודי? הבנקים מחייבים על פי החוק לספק את המידע הזה לממשלה ובפועל מספקים חלקים לא מבוטלים ממנו לגופי שלטון ולגופים פיננסיים אחרים באופן שוטף. מי שזה מפריע לו במיוחד, לא עובד עם הבנקים. אני לא אנסה לקבל שרותי מחשוב אחרים מהבנקים. ושוב: אני לא סומך על כך שהדברים הסודיים לא דלפו: ככל שיש יותר סודות, כך יש סיכוי רב יותר שכל אחד מהם ידלוף. הדגמתי כאן למה יש כל מיני סודות שכל אחד מהם מעניין בנפרד ולכן הטענה הזו נכונה לגביהם.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621618
אני לא מדבר על סתם סוד. אני מדבר על הססמא למחשב ששומר את המספר שאתה רואה כשאתה מכניס את הכרטיס לכספומט.

זה המקבילה למפתחות הסודיים שאנחנו שומרים בשביל להכנס לחשבון האימייל שלך בלי ידיעתך, אתה חושש שהם ידלפו הרי.

אם הבנק לא ישמור על הססמא/מפתח הזה מספיק טוב, הרי שיש מצב שמישהו יכנס וישנה את המספר הנ"ל, ואת זה אתה יכול למנוע על ידי שמירת הכסף מתחת למזרון.

אז לדבר עם מנהל הבנק שלך שירוקן את החשבון שלך ויכין לך את הכל במזומן? אני אשלח לו מכתב בחתימת ידך, ותאמין לי, גם אתה לא היית מאמין שזה מזוייף.
תחשוב על סיסמה 621627
באוניברסיטת טורונטו עובדים על שיטת זיהוי ואימות ביומטרי לפי דפיקות לב, ובברקלי מפתחים שיטת אימות המתבססת על קריאת גלי מוח.

חברות אחרות מפתחות מערכות זיהוי שמשלבות סמארטפון ומחשב.

תחשוב על סיסמה 621632
הבעיה עם זיהוי ביומטרי היא שלאחר שמידע הזיהוי דולף, הרבה יותר מסובך להחליף את ה''סיסמה''.
תחשוב על סיסמה 622468
דובר CCC (שהדגימו איך לפרוץ את האייפון החדש עם בטביעת אצבע מזויפת) "זה פשוט מטומטם להשתמש כאמצעי האבטחה במשהו שאתה לא יכול לשנות בו ואתה משאיר אותו בכל מקום".
תחשוב על סיסמה 622469
זה אמצעי מעכב לא רע. אבל יש אמצעים מעכבים יותר פשוטים לשימוש.

כמוכן, העובדה שהוא לא ניתן להעברה אינה בהכרח יתרון.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621630
אני סומך על הבנקים באופן כללי שלא יגנבו לי כסף מהחשבון. בין השאר מכיוון שהמידע על החשבון שלי לא מספיק סודי (בתוך הבנק).

את הקוד הסודי לכספומט אני לא בטוח שהם יכולים לשנות (מגבלות חומרה). בכל מקרה, כל מה שזה מאפשר זה למשוך כספים בשמי בהינתן גישה לכרטיס שלי. אבל הרי מי שרוצה לשלם ''בשמי'' יכול ללכת על מספר כרטיס האשראי שלי.

בכל מקרה, העובדה שהמערכות של הבנקים כל כך מסורבלות ולא נוחות לשימוש גורמות לכך שמשיקולים מעשיים הן מופרדות אצלי לחלוטין משאר המחשוב. לכן גם אם למישהו תהיה גישה מלאה למחשבי הבנק שבו אני משתמש, זה לא יעזור לו לקבל גישה מלאה הרבה יותר לשאר מחשבי (לא מעבר למשהו שאפשר להשיג עם קצת בילוש).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621651
מה הקשר לכספומט? מה אם מחר מישהו יעביר את החסכונות שלך לבנק בשוויצריה? עכשיו לך תוכיח שאין לך אחות, הוא יכניס למאגר הנתונים של הבנק מסמך בחתימתך שמאשר את ההעברה.

פושע מתוחכם יותר, גם יסתיר את זה ממך עד שתוציא את הכסף בפועל, אבל זה כבר יותר קשה, ואין באמת טעם לעשות את זה.

תשמע, אתה פושע מאד גרוע, אתה צריך לעבוד אצלנו כמה חודשים, ואז תבין איך אתה עושה חיים כשיש לך גישה מלאה למחשבי הבנק.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621673
להערכתי זה ידרוש קצת יותר מאמץ מאשר "להכניס מסמך אחד למאגר הנתונים של הבנק". זה מחייב כבר שיתוף פעולה רציני הרבה יותר. אני מודע לכך שבכוחו של הבנק לנשל אותי מכל רכושי, וזה סיכון שאני לוקח.

כלומר: מי שיכול להפעיל מזימה כזו (תוך לקיחת הסיכון שהוא יתגלה) יכול גם להשתמש בציוד חקירה מתוחכם ולגלות את הבלטה שמתחתיה נמצא הכסף שלי.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621675
אם אתה שולט במחשבי הבנק, אני לא רואה מה הבעיה הגדולה.

כל פקיד יכול להעביר כסף. למה שמי שפרץ למחשבי הבנק לא? איזה שיתוף פעולה בדיוק צריך? במחשב יש את החתימה שלך, ויש אפשרות להעביר כסף מחשבון לחשבון.

החנון שפרץ למחשבי הבנק לא מסוגל להרביץ לך עם מפתח ברגים.

אז הכנת את הבלטות? או שאולי בכל זאת כדאי קצת לסמוך על האח הגדול...
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621687
יש אפשרות להעביר מחשבון לחשבון, אבל זה ידרוש הסבר. אם פתאום תופיע שם העברה ממני לפקיד (או למי מבני משפחתו, או חבריו, או לחשבון שהוא מנהל), זה עלול להראות חשוד, בלשון המעטה. במקרים הללו הבנק מחויב (ולו משום האינטרס שלו לשמור על שמו הטוב) להחזיר לי את הכסף.

אז במקרה של פורץ: השאלה היא מה הסיכוי שהעברות תמוהות כאלו לא תתגלינה (אם הן תתגלינה, הבנק אמור לספוג את הנזקים).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621712
תגיד לי בחייאת רבאק, איפה למדו אותך לגנוב?

מעבירים כספים לחשבון הפרטי שלך? אולי גם בסיבת ההעברה תכתוב "גנבה".

אין שום צורך לציין סיבה על העברה. חייבים רק לציין את המוטב. וברגע שבארכיון הבנק מופיע מסמן שאתה חתום עליו, אזי אתה צריך להוכיח שלא באמת חתמת. אתה מעביר לחשבון בנק בארץ אחרת, ומשם אתה מלבין את זה חזרה לאט לאט.

עכשיו אני לא ממציא את זה מהנסיון שלנו, אני פשוט מסביר לך איך פקידים, כבר, גנבו כסף מחשבונות שהם לא שלהם. אצלנו אין כזה דבר, סטוקסנט לא דלף, גם לא פליים. אף אחד בכלל לא עלה על הוירוס אחרי שהוא הסתובב בחוץ איזה חמש שנים.

ועוד לי דיברתי על קנות הפנסיה, שיכולים להוריד 20% ו-‏90% מהאנשים לא ירדישו.

אז לשחק עם העתיד הכלכלי שלך לעשרים שנה הבאות זה סבבה, וכשכולה רוצים לקרוא את האימיילים שלך ולהכנס לך למחשב מדי פעם כשיש חשד פתאום מוציאים תיאוריות קונספירציה מהארון של מה אולי יכול לקרות אם ואם ואם. ו-וואלה, גם אנחנו צריכים לתת סיבה, לפעמים לשופט, בשביל לחדור למחשב חיצוני.

אתה באמת צריך איזה חודש חודשיים לעבוד אצלנו.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621714
לא דלף? עובדה שהוא דלף. וכאן מדובר על משהו שכוון נגד קבוצה קטנה של מחשבים (חומרה ייעודית) אבל השתמש בכל מיני פרצות תוכנה כלליות יותר (ולא משהו שדרש "אישור של ה־NSA לשימוש"). עובדה שהוא הצליח "לפרוץ" בכוחות עצמו למחשבים של משתמשים גם בלא שום אישור של המפעילים המקוריים.

אין לי שום דרך לדעת אם פרצות אבטחה מהסוג הזה דלפו או לא: יש שוק שחור פעיל סביבן ומן הסתם אין עודף מידע ציבורי על מה שקורה איתן.

עדיין לא ברור לי מודל האיום שלפיו אתה פועל. אז נסה להסביר אותו בבירור.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621716
מה דלף? אין שום ראיה שקושרת אותו אלינו. ברור שימצאו את הוירוס, אם אתה משחרר אותו החוצה, ימצאו אותו מתישהו.

אין לך שום דרך לדעת אם גנבו לך מהחשבון, או מקרן הפנסיה. הבלטות שלך עוד מחכות.

מודל האיום - מה יכול לפגוע בך. פריצה לבנק - תפגע הרבה, סבירות גבוהה (קרה הרבה). פריצה למחשב כתוצאה מדליפת מפתח-מאסטר שמוגן על ידי ה-NSA, פגיעה בינונית עד גבוהה, סיכוי מאד מאד נמוך. ככה פשוט
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621839
אין גם הוכחות ישירות שקושרות את אסד לשימוש בנשק כימי.

תולעת סטוקסנט נועדה לפעול רק כנגד מחשבים במתקן אחד (או אוסף מצומצם של מתקנים). היא דלפה לאינטרנט עקב טעות בהפעלה. כך נודע לקורבנותיה עליה. אבל בעצם לא יכול להיות שזה בגלל טעות שלכם, כי אתם (כמו פוליטיקאים) לא טועים ואין סיכוי שתפקירו פרצה שלכם.

ויש דרכים. אין דרך לשנות את הרישומים בבנק בדיעבד בלי שזה יורגש מכיוון שיש יותר מדי עותקים שלהם שלא ניתנים לשינוי בקלות (עותקי גיבוי, תדפיסים, ועוד). אם יש פעולות תמוהות בחשבון, הבנק מחויב לדווח עליהן (כמו על כל פעולה רגילה) למשתמש. יש סיכוי לא רע שהמשתמש בודק מדי פעם את החשבון. אם המשתמש בודק ומגלה פעולה חשודה, הוא יכול להתלונן על כך במגוון דרכים. יש סיכוי לא רע שהתלונה שלו תיבדק. לכן יש לתוקף סיכויים להיתפס. הסיכויים עולים ככל שעולה מספר האנשים שאותם מרמים וככל שעולים הסכומים.

פרצות האבטחה המדוברות לורב אינן סתם ''מפתח מאסטר''. מדובר על החלשה של פרוטוקולים כך שלכולם (כולל לרוסים והסינים, אם הם במקרה מקשיבים. ואפילו לישראלים) קל יותר להאזין לתוכן שאמור להיות מוצפן. ככל שהסוד ידוע ליותר אנשים (ובמקרה הזה יש לא מעט אנשים שצריכים לדעת על קיומו, שלא לדבר על מי שיש להם םגישה לתוכנו) ,יש סיכוי גדול יותר שהוא ידלוף.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621906
תשמע, אני לא יודע מאיפה אתה שואב את הידע שלך על הסוכנות, אבל בוא נגיד ככה, טוב שלנו יש מקורות טובים יותר על אל-קאיידה.

סטוקסנט לא נועדה להיות סודית. סטוקסנט הופצה למחשבים באירן, ומטבע הדברים, אם אתה מעביר וירוס למחשבים שאינם בשליטתך, ייתכן והוא יגיע למקומות אחרים. אין עם זה שום בעיה.

הניו-יורק טיימס ניחש\שיער\הניח שאנחנו בשיתוף פעולה עם הישראלים (למה נראה להם שאנחנו צריכים את הישראלים בשביל זה, אבל שיהיה), תכננו את זה אבל, לא דלף שום מסמך שקושר אותנו לשם, לא התגלו בקוד שום סימנים שקושרים אותנו לוירוס. (איך? הרי העיתונות צמאה לשביבי מידע על זה, וכל כך קל להוציא מאיתנו מידע).

אם זה לא הצלחה, אז אני שמח לחתום על עוד כשלונות כאלה.

בנוגע להחלשת הפרוטוקולים, טעית בכתובת. זה לא אנחנו אלא מחלקת המסחר. אתה מוזמן לתת דוגמא לפרוטוקול *מודרני* שדרשנו להחליש. אולי היו דוגמאות כאלה בעבר, אבל היום זה באמת לא רלוונטי. אבל לפחות תרמת נקודה חדשה לדיון.

בנוגע לבנק, זה מתחיל להיות על גבול האבסורד. בגלל כשל נקודתי, דלפו מסמכים בסיווג לא מאד סודי, והופ, ברור שסוכנויות הביון של ארה"ב לא יודעות לשמור סוד.

יש שני איומים פשוטים מאד שקורים חדשות לבקרים, והם, העברת כסף מהחשבון שלך לחשבונות אחרים. מזה אתה לא מפחד, כי אתה טוען שקשה לשנות את ההסטוריה של החשבון, (לא שאתה בדקת באמת בכמה עותקים הבנק שומר את הפעולות האחרונות, אבל נגיד).

אין צורך בשינוי ההסטוריה בשביל זה. כבר היום פקידים מעבירים כספים מחשבונות בצורות שקשה לדעת עליהם. ככל שעולים הסכומים (לדוג', קרן פנסיה), קל יותר לרמות, כי קשה לך לעקוב ולדעת מה באמת קרה בקרן הפנסיה שלך. אבל זה בסדר.

רק כשזה מגיע לממשלה, פתאום: "לא, אתם לא יודעים לשמור סודות, ובכלל אתם רשעים".

אנחנו בסך הכל אנשים הגונים שכל מה שהם רוצים זה לצותת לתכתובות הדיגיטליות שלך עם שאר החברים. זה הכל.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621915
1. לא מדובר רק על הניו יורק טיימז. מרגע שהתולעת החלה להתפשט בעולם היא התגלתה ונותחה. לכן הפכה להיות הרבה פחות יעילה. כל הסימנים מראים שהיא לא נועדה לדלוף. או שלא מדובר על הישג נהדר אלא על השקעת משאבים רבה ללא תוצאות מספקות.

2. החלשת פרוטוקולים: ר' כתבה של שנייר. התקן שעליו נרמז בכתבה הוא ככל הנראה Dual_EC_DRBG [Wikipedia].

לפני שלוש שנים הופיעה טענה שה־FBI הוסיף או ניסה להוסיף פרצה למימוש של IPSEC במערכת ההפעלה OpenBSD [Wikipedia] (מה שיותר סביר להניח: בגרסה פרטית כלשהי שלה):

3. הבנק שולח לי דיווחים תקופתיים שכתובים על נייר. את הדיווחים הללו קשה לשנות בדיעבד. מעבר לכך אני מקווה שיש עוד עותקים.

4. כאמור: במקרה של רמאות: ככל שגדלים הסכומים, גדל הסיכון.

5. זה לא מה שטענתי. טענתי טענות יותר מפורטות. הטענה הבסיסית: "אתם יוצרים בעיות שלא צריכות להיגרם".

6. גם הרצל רצה.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621927
1. מהרגע שהוצאנו את התולעת מתחת ידינו, והעברנו לרשת עויינת, די טפשי לצפות שהיא לא תתגלה, לא? מעבר לכך שעל פי פרסומים זרים, התולעת השיגה את מטרתה. אז ההצגה של זה ככשלון היא, בוא נתבטא בעדינות, מוטלת בספק.

2. החלשת הפרוטוקולים המדוברת היא ספקולציה פרועה, שעליה נאמר ממפתח bsd, שממש לא חשוד באהדתו לממסד (חשד שה-NSA שתל דלת אחורית בשבבים של אינטל...): " I refuse to become part of such a conspiracy, and
will not be talking to Gregory Perry about this". כדאי לך להפעיל את הכלל הזה Betteridge's_law_of_headlines [Wikipedia].

3. עד שהדיווחים מגיעים אליך אפשר גם לשנות את ההסטוריה. אבל עזוב, זה לא העניין. מי שירצה לגנוב יעשה את מה שעשו כבר פעם, ופשוט יעביר כסף מחשבונך, או מקרן הפנסיה שלך לחשבון אחר. כבר הסכמנו על זה שזה סיכון שאתה יכול לקחת מכל מני סיבות. מאותם סיבות בדיוק כדאי שתקח גם את הסיכון שמשהו יצותת לך. בלי להעליב, תכתובות האימייל שלך לא כל כך מעניינות. גם הרומן הקטן שלך לא מרגש - הרבה אנשים עושים דברים דומים מהצד.

5. שוב, סוף סוף טענה חדשה. טענתך בבסיסה היא שהציתות איננו מועיל, ואז חבל להשקיע בו משאבים. אנחנו חושבים שהוא מועיל מאד, והיות שהמטלה להפחית את הטרור מוטלת עלינו, אנחנו מודים לך על חוות דעתך, ומעדיפים לעבוד על פי חוות דעתנו. מה גם שדעתך אולי נתמכת על ידי ברוס שנייר, אבל הוא לא חזות הכל.

6. הרצל רצה - והנה, אובאמה צריך לסבול את ביבי היום. גם אנחנו מצותתים לך על הכיפק, ייגמר מסע ההפחדות התורן, ונמשיך ביתר שאת.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621931
1. התולעת תוכננה להעברה בתוך רשת המחשבים של המכון ולא באינטרנט. שוב: לאחר שהיא דלפה לאינטרנט היא נחשפה די מהר והפכה להיות הרבה פחות מועילה. עיקר הנזק (או כמעט כל) שלה נגרם לפני שהיא התגלתה.

2. גם דבריך בדיון הזה הם ספקולציה פרועה.

3. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה בדיעבד: לא יכול להיעלם פתאום סכום מחשבוני.

5. סוף סוף הבנה של הטיעון שלי. או ליתר דיוק: בערך. "טרור" הפכה להיות מטרה שמקדשת את האמצעים. מה בדיוק מותר לעשות בשם מלחמת הקודש בטרור? נתקלנו בסוגיה הזו בפרשת השב"כ, לדוגמה. לאמריקאים היו כמה פרשיות משלהם: בשנות השבעים ה־CIA התערב (אז: בשם המלחמה הקדושה בקומוניזם) בכל מיני משטרים בצורות מפוקפקות וללא פיקוח מספק.

אם יש אפשרות שלא יצותתו לי, אני מעדיף לא לקחת את הסיכון. כאשר אני מצביע אני מקפיד תמיד להסתיר את הצבעתי, אפילו אם מדובר על עניין זניח ואפילו אם כולם מסביבי יודעים מה אני מצביע. כאשר אני שולח הודעת דואר אני מעדיף שתהיה לי היכולת לכתוב משהו פרטי בלי צורך לנקוט בפעולה מיוחדת שתסמן במפורש שאני פתאום עושה משהו סודי.

מעבר לכך, חשוב לי שהמערכת שלי תהיה אמינה נגד התקפות שונות של שינוי תוכן.

6. בינתיים אני אנסה לעשות את החיים שלכם לכמה שיותם קשים. דרך אגב, יש מדינה שהצהירה שאמינות חיבור האינטרנט (כולל העובדה שמשטרים אפלים עוקבים אחרי פעילים ויכולים לצותת להם) חשובה לה ואף השקיעה עשרות מליוני דולרים בפיתוח הטכנולוגיות שיאפשרו חיבורים אמינים.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621947
טוב, זה כבר נהיה מביך.

1) אני מבין שאתה תכננת את התולעת, ואתה מכיר את המטרות. קשה להבין למה לתולעת היו עוד מטרות פרט לפגיעה בגרעין האיראני. וקשה להבין מה כל כך נורא בכך שהתולעת התגלת. גם לא ברור איך תחסום את הפצתה אחרי ששחררת אותה ברשת המחשבים האיראנית.

3) בגלל שאמרת את זה כולם מאמינים לך. זה נכון אולי על פרק זמן ארוך, זה לא נכון בתוך סניף מסויים ולפרק זמן קצר. אבל כבר מזמן הסכמנו ששינוי ההסטוריה לא רלוונטי אז לא ברור למה אתה מעלה את זה שוב ושוב.

5) שוב, אחרי שאמת משפט כנראה שהוא נכון. צורת ויכוח מעניינת. העובדות לצערך הם שונות, ומראות ששוב ושוב סוכנויות הביון השונות מתחשבות בפרטיות האזרחים באמצעים מאמצעים שונים.

6) כמו שהזכרתי, זכותך לייבב, בינתיים אנחנו רואים מה קורה בפועל. הכלבים נובחים, והשיירה מקשיבה טוב טוב לכל צפצוף שיוצא מהפה של הכלבים.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621940
3. לגבי צפריר (או מאן דהוא), על ידי ידע על הרומן הקטן שלו אתה יכול בקלות להרוס לו את החיים, כשמול זה התועלת שצפריר מפיק אישית מהציטוט שלך היא כמעט אפסית. לכן אותך אולי זה לא מרגש, אבל בשבילו מדד העלות/תועלת/רגש שונה מאד. זה רק דוגמה פרטנית למופרכות של הטיעון הכללי יותר ש'הרבה אנשים עושים דברים דומים' ולכן זה לא חשוב.
למשה קצב, למשל, הכשל הטיעוני הזה עלה בהרבה מאד.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621945
גם מהמיסים שהוא משלם הוא לא נהנה מספיק. אבל מה לעשות, החיים קשים, אתה חי במדינה וכאזרח אתה צריך לשלם, אם זה במיסים, ואם זה בפרטיות כשהשומר בכניסה לקניון מחטט בתיקך, או כשקצין משטרה מעכב אותו ל-‏24 שעות בלי לתת לו סיבה.

העובדה היא, שההקרבה שלו היא ממש מינורית. וכמו שהוא הזכיר, אם יתגלה שסוכן הפיץ מידע על הרומן הקטן שלו הסוכן יהיה בצרות גדולות מאד, הרבה יותר גדולות מהצרות של פקיד שמעל בחשבונו, והסיכוי שזה יתגלה הוא אפסי. אז ההקרבה שלו מינורית.

ההבדל המרכזי הוא, שמחשבונות של אנשים כבר נגנבו כספים. עזוב חשבונות, אני מכיר מישהו שעקב טעות קיבל 10% פחות מהמשכורת שלו כמה שנים ולא שם לב (הברוטו היה זהה, אבל ירד לו מהנטו, ולא קל לשים לב לזה). עוד אין מקרה בו סוכן ניצל מידע שהיה ידוע לו לצרכים שאינם בטחון המדינה.

זכותו של כל אזרח במדינה דמוקרטית לבכות ולייבב כרצונו, אבל שלא יתפלא אם בא המבוגר האחראי, ומעמיד אותו בפרופורציות.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621949
אני לא בטוח, דוקא נראה לי שהוא מאד נהנה מהמיסים שהוא משלם.
אין מקרה שבו סוכן ניצל מידע וכו' - בטח כבר סיפרו לך שמאגר האוכלוסין הקודם הודלף וזמין ברשת מזה עשר שנים, לא?

ואגב, אחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה זה שהאזרח יעמיד את נושאי התפקידים בפרופורציות, לא להיפך. אפילו לי, אזרח שומר חוק שכמותי, כשאני קורא 'מבוגר אחראי' ומנסה להתאים את התיאור הזה לראשי נבחרינו, עולה הרגשת בחילה קלה בבטן.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621961
צפריר משלם הרבה יותר מיסים ממה שהוא נהנה מהם, אלא אם הוא מובטל או מרוויח ממש מעט וכו'. היה עדיף לו לממן לעצמו אישית את הכל.

אגב, גם מזה שהמדינה בטוחה ושפשעים נמנעים הוא נהנה בעקיפין. מדינה שנחשבת בטוחה, גם מקבלת יותר השקעות וכו'.

כמו שאמרתי, בדמוקרטיה יבב כרצונך. אבל העובדה היא, שרב האנשים מבינים שזו פגיעה זניחה בפרטיות, למטרה טובה, מראה שהיבבות הן יבבות ותו לא.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621965
צפריר נהנה משמירה לא רעה על בטחונו (הלאומי והאישי) - גם ללא הפריצה לחשבונות האישיים שלו - ממערכת חינוך זולה למדי (כולל השכלה גבוהה), מתשתית כבישים ורכבות, וכן הלאה. אני לא חושב שאת כל אלה הוא היה יכול לממן אישית.

לרוב האנשים אין מושג קלוש באשר לפרטיות שלהם ברשת, לכמה הם מוגנים או חשופים, לשימוש שעושות חברות מסחריות ואחרות במידע שהם שופכים ברשת ללא הגבלה, וכן הלאה. לכן לומר 'רוב האנשים מבינים' זאת נאיביות.
הם מבינים זאת באותה מידה שהם מבינים בסטטיסטיקה, ולכן ממלאים לוטו וטוטו בסכומים של עשרות מיליוני שקלים בשבוע, עם תוחלת רווח שלילית.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621968
הנקודה היא, שצפריר נהנה מהמיסים, אבל אחוז גדול מהמיסים הולך לממן אנשים עניים, ומזה הוא לא נהנה ישירות. זו ההגדרה של מיסוי פרוגרסיבי. אבל עזוב, זה באמת לא העניין. יש עוד הרבה דברים שהוא מקריב ולא נהנה ישירות וכבר הבאתי דוגמאות. מילואים?

אז אתה אומר, רב האנשים טפשים אז אני אחליט בשבילם. נגיד. אבל למה אתה כאן יותר חכם מאיתנו בהקשר לזה, הרי אנחנו החלטנו על איזונים מסויימים של פרטיות, ואותנו באמת אי אפשר להאשים בחוסר הבנת סטטיסטיקה.

אז למה המילה שלך "החדירה לפרטיות שלכם איננה מידתית", שווה יותר מהמילה שלנו "היא בהחלט נחוצה, ומאד מידתית"? ולמה דווקא על שיקול הדעת שלנו אי אפשר לסמוך, ועל הגנרל שמחליט להציב שתי גדודים בצפון ומקפיץ אותך למילואים כן?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621973
"שתי גדודים"? תגיד, אתה ימני במקרה?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621995
אני מוחה.

אתה משחיר פה את פניהם של אלפי שמאלנים, שכל חטאם הוא בהיותם אנאלפאבתים, הם מעולם לא חשבו להצביע לביבי ואתה שופך את דמם.

אבל מצד שני אני שמח לשמוע שהגענו לתחתית החבית של הטיעונים שלך.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622001
נו, בחייך, זאת היתה פרפראזה על גנחובה בהודעה שהזכרתי לפני כמה דקות. אני רואה שאתה באמת ימני.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622025
את ההודעה הזו ראיתי רק אחר כך.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621974
אני חושב שהפסקה האחרונה שלך היא לה הענין, וזאת שאלה מצוינת. אין לי תשובה סדורה, אבל מה שכן יש לי לומר זה, שראשית זאת שאלה ששוה דיון מעמיק וציבורי.
שנית, סמכויותיו של הגנרל ושלל האיזונים והבקרות עליהן נשקלו ונקבעו ואף נוסו בשטח ועמדו לביקורת ציבורית מזה עשרות שנים. נשקלו היטב היתרונות, החסרונות, חלקם אפילו עובר שינוי עם השנים, ובסה"כ לכל הצדדים יש הרבה יותר ניסיון שמאפשר להם להבין מה הרווח ומה ההפסד כאן, ואיפה לשים את האיזון. ועם כל זה גם לגנרלים יש טעויות, כמו שמוזכר היטב בכתבות סוף השבוע בעיתונים.
לעומת זאת, בכל ענייני העולם הווירטואלי, הרשתות החברתיות, ושאר התהליכים והיכולות שמצויות בעידן האינטרנטי והסלולרי, יש לכולנו הרבה פחות ניסיון. גם לי, וגם לכם. כל חמש שנים הטכנולוגיה, היכולות והחשיפה עוברות מהפכים, עוד לפני שהוטמעו הטכנולוגיות הישנות. אם אתה כזה כל יודע באשר למה ניתן או לא ניתן לעשות ברשת, אז היית ממציא לפני 5 שנים את פייסבוק ולא מרוויח משכורת נאה אבל מתונה בשירות הבטחון (נניח).
ולכן בענין הזה צריך צניעות מראש.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622019
אבל שירותי הביון גם הם נשקלו נקבעו ואף נוסו בשטח ועמדו לביקורת ציבורית מזה עשרות שנים. אתה חושב שרק היום מעניין אותנו על מה אתה מדבר עם השכנה? רק שפעם שלחנו סוכן שהשתיל מכשיר בקו הטלפון, והיום אנחנו משתילים לך סוס טרויאני במחשב שישלח לנו את התכבויותך בפייסבוק, ובשני המקרים יש צורך בצו שופט.

רק היום יש עניין בניתוח כמויות של מידע ציבורי? הצחקת אותי. אנחנו התעסקנו ב-"ביג-דאטא", עוד לפני שזה נהיה טרנד בעמק הסיליקון. אז לא היה לנו קווי אינטרנט לצותת להם, אבל לקחנו סטטיסטיקות על קניות, ואם היה לך שם ערבי, וקנית כמות חריג של דשן - הערת את תשומת הלב של הסוכנות.

אז אין הבדל מאד גדול בין השינויים שעוברים על איש הביון לשינויים שעוברים על הגנרל. גם אלוף פיקוד הצפון לא יעמוד מול אותם טנקים שהיו בכיפור, ומול אותם טכניקות, ובכל זאת סומכים על הארגון שיתעדכן. דווקא בשדה הקרב היו שינויים הרבה יותר גדולים לדעתי. כבר לא צפוי עימות צבאי עם כח משמעותי של חי"ר ושריון, אלא יותר פצצות חכמות ולוחמה אלקטרונית.

אבל על הגנרל (ולכלכלן, ולעוד הרבה אחרים עם השפעה הרבה יותר גדולה על חייך), אתה סומך, סומך שישתנה, סומך שהאיזונים יישארו גם עם השינויים, אבל על סוכנות הביון פתאום לא. אני יכול להבין למה אנשים נטפלים דווקא אלינו, אבל זו לא בדיוק חשיבה רציונאלית.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622022
אני חושב שאם נחזור לשורש הדיון, מי שיש לבוא אליו בטענות זה הממשל האמריקאי שמחליט מה לגיטימי ומה לא עבור סוכנות הביון, לא לסוכנות עצמה.
לסוכנות יש משימה - להפיק מודיעין, ו(כמעט)לא מעניין אותה זכויות הפרט ושאר ירקות שעליהן היא לא נשפטת ונמדדת. אבל מי שמעליה, שיש לו זוית ראייה יותר רחבה, הוא זה שצריך להגדיר מדיניות ואיזונים בין זכויות האזרח לצרכי הביטחון, ואליו מופנים חיצי הביקורת.
לא נראה לי שדווקא לסוכנות עצמה צריך 'להיטפל' כהגדרתך.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622026
בסדר עזוב את זה. הממשל או סוכנות הביון.

מה רע באיזונים שיש כיום, ולמה דווקא את האיזונים שיש בביון אתה רוצה לשלוח למיון, ולאיזונים שיש לצבא אתה נותן תמיכה רחבה? ועל האיזונים שיש למשרד האוצר, אתה מחבר פזמון ושר?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622030
לדעתי האיזונים שיש היום - שנקבעו מן הסתם לפני שנים - לא בנויים להתמודדות טובה עם השינויים הטכנולוגיים העצומים. השינוי בטכנולוגית המידע בעשור האחרון הוא בסדרי גודל יותר גדול מהשינוי ביכולות מטוסי חיל האויר, למשל. כולל הפצצות החכמות שלו.

בערך כמו ההבדל בין מרכזיה צבאית של פעם, שבה המרכזניות ממתגות ידנית שיחות יוצאות ונכנסות, מול מרכזיה של היום שיודעת למתג מיליארדי שיחות בשנייה.
ויכולות חדשות מצריכות איזונים חדשים. בייחוד כשברור שיש מערכות שיש להן כל האינטרס לא ליצור איזונים חדשים, ולדהור קדימה על גב הטכנולוגיה (וזכויות האזרח) בשביל מטרותיהן הן (הלגיטימיות כשלעצמן).

אם מחר יהיה לי צ'יפ במוח שמקליט את מה שאני רואה ומרגיש, לשימושי האישי, אני מאד אשמח שמישהו יגדיר מחדש את סמכויות המעקב הממשלתיות לפני שהוא מחליט שלך ולארגון שלך יש גישה ישירה לכל הצ'יפים של כל האזרחים - בניגוד חריף להארכה אינרציאלית של טיעון ה'אנחנו במילא מצוטטים לך מזמן לטלפון' שלך.
היר, היר 622038
בדיוק מה שרציתי להגיד. אם פעם הובר היה יכול לעקוב אחרי 100 פוליטיקאים, היום ה-NSA יכול לעקוב אחרי מיליוני אנשים (כולל רטרואקטיבית, כלומר כשמישהו נעשה מעניין אפשר לבדוק את ההיסטוריה התקשובית שלו). אז נכון, הסמכויות קצת קוצצו יחסית לאלה שהיו להובר, אבל לא באופן פרופורציונלי.
היר, היר 622042
אז זהו, שזה לא נכון. גם היום וגם פעם, הקליטו ניתחו ועקבו אחרי מליוני אנשים, בכל מיני דרכים (למשל, כרטיסי אשראי). הכלכלה גם השתנת בצורה משמעותית, אולי יותר מיכולות המעקב. ראו למשל HFT. אז מה עם מהפך באיזוני משרד האוצר?

ולזה יש השפעה מאד ברורה על קרנות הפנסיה שלך, אז הייתי מצפה שתקפוץ על זה קודם. לפחות במקרה של ה-NSA אתה יכול לא להכנס לפייסבוק.
היר, היר 622043
אתה מתפרץ לדלת פתוחה, רבים וטובים (וגם אני) כבר טענו כאן שאלגוטריידינג מחייב שינוי כללי הרגולציה בשווקי ההון.
היר, היר 622054
אבל אותם רבים לא מייבבים על כך שה-HFT גונב להם את הפנסיות, ואכל להם את הכלב, והוא משפיע על חוקי הבורסה כך שרק סוחרי HFT יוכלו להרוויח, כמו שברי חמ.. סליחה, צפריר טען כאן בדיון לגבי ה-NSA.

הם אומרים צריך לתקן א' ב' וג', ואולי הם צודקים. אם היתה טענה נקודתית שרוצים לתקן (לדוגמא, והיה אם שמך עלה במעקב, מחוייבת סוכנות הביון להודיעך על זה בתוך שנה, אלא אם יש צו של שופט שמאפשר אחרת), זה לא היה נראה כל כך הזוי.
היר, היר 622056
HFT לא מתנהל בחוסר שקיפות. לעניין צו השופט: גילויי סנודן סנודן הכריחו את הממשל (ובפרט: את ראש ה־NSA) להודות עד כמה חסרה שם שקיפות (ר' קישור מהודעה של רון במקום אחד בדיון הזה) וגרמו לערכאה השיפוטית האמורה לדרוש יתר שקיפות מהממשל (כדי שאנשים יתחילו להתייחס אליה ברצינות). אבל טוב לדעת שמדובר על דרישות הזויות.
היר, היר 622061
מייבבים גם מייבבים. למשל תגובה 369200 והלאה או בערך כל דיון 3540.
היר, היר 622044
אתה טוען שאין הבדל מהותי בין יכולת המעקב היום לזאת של לפני כמה עשורים?

אולי יש מקום לתיקון גם באזורים אחרים, הההבדל העיקרי הוא שבאזורים האחרים הפעילות פחות או יותר גלויה (אם כי אתה צודק כשאתה אומר לצפריר שהיא פחות גלויה ממה שאנחנו נוטים לחשוב), או לפחות עומדת תחת העין החוקרת של העיתונות (בארצות בהן עוד יש עיתונות חוקרת), מבקר המדינה, בתי המשפט וכדומה. בתחום הסמוי כל אלה נאלמים כמעט לגמרי בגלל קדושת המטרה, בגלל העונשים הקבועים בחוק ואולי גם בגלל העונשים שאינם קבועים בחוק ("מותק, יש לנו שלוש מאות צילומים שלך עובר באור אדום, סך הקנסות הוא 12,343,112 ש"ח. אתה באמת רוצה להמשיך עם השאלות הטורדניות שלך?").

אגב, אם אפסיק להגיב לנושא זה יהיה סימן שמישהו סוחט אותי ובכך הוכחתי את צדקתי.
היר, היר 622051
לעניין המשפט האחרון: הרעיון שאסור להגיד שנחקרת ע"י ארגון סודי אבל מותר להפסיק להגיד שלא נחקרת הספיק כבר לצבור ותק. עכשיו קורי דוקטורוב מציע למכן אותו. דרך טובה להאריך את ימיו של הפתיל הזה.
היר, היר 622055
כמו שכבר אמרתי, חלק מהבעייתיות שאתה מדבר עליה, קיימת גם ברשות השופטת (ברור לכולנו שכדאי לשמור על קשרים טובים עם השופט, נכון), ברשות המבצעת, ובעצם כמעט בכל מקום. כנ"ל דרישות סודיות. ייתכן שבסוכנויות ביון יש מרכיבים יותר עוצמתיים, אבל קשה לי להאמין שזה בסדר גודל כל כך גדול. הרי גם את קו-‏300 אצלכם בסוף חקרו ותבעו, עם כל מעטה הסודיות וכו'.

אז אני צריך ראיה חזקה בשביל להשתכנע שסוכנויות הביון זה משהו מיוחד שצריך בשבילו פיקוח ושינוי אחרים לגמרי.

תראה, סוכן ביון זה לא מה שרואים בסרטי ג'יימס בונד. זה בסופו של דבר, אדם כמוני וכמוך, שבא בבוקר לעבודה, רוצה להביא לחם הביתה, ובסוף היום לראות את האשה והילדים. רק שלפני סוף היום הוא זורק מישהו במזוודה מעל הים התיכון. זה הכל.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622041
ה־NSA בארצות הברית עוקב אחרי אזרחי המדינה ללא צורך בצו בית משפט במקרה הגרוע או עם צו של ערכאה שיפוטית מיוחדת שלא חשופה לביקורת ולא דוחה את דרישותיו כמעט אף פעם (במקרה הטוב).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622052
שופט מביה"ש לעניני מודיעין FISA הורה לממשל האמריקאי לבחון אפשרות לפרסום החלטות סודיות של ביה"ש בעניין האזנות NSA לשיחות של אזרחים אמריקאים. בהחלטה שבאה בתשובה לעתירה של הארגון לחרות אזרחית השופט כתב שפרסום כזה יתרום לדיון מושכל בנושא פרטיות ויתכן שאף יביא לשיפור תדמיתו של ביהמ"ש לעניין מודיעין.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622145
כן, הממשלה הטובה והמיטיבה. חירויות אזרחיות (כפי שאתה יודע) נועדו לאפשר לאזרחים להחליף את הממשלה כשהיא לא כל כך טובה. ממשלה שעוקבת אחרי האזרחים עוקבת בהכרח גם אחרי האופוזיציה, אז אפשר לסמוך על זה שהממשלה לא עושה עם המידע הזה כלום, אבל המידע כל כך זמין שהחשש הוא שביום מן הימים למישהו ידגדג באצבעות להשתמש בו (וזה כמובן כבר קרה בישראל וגם בארה"ב).

מזווית אחרת: כששירתתי בצבא, היו לי חברים ששירתו ב- 8200. לפני שהם היו יוצאים לבלות בערב, הם היו בודקים במערכת הידיעות אם יש התראות לפיגועים (סודיות כמובן) באזור שהם יוצאים אליו. אז אולי הסוכן לא ישתמש במידע שנגיש לו כדי לגנוב לך כסף מחשבון הבנק, אבל הוא יברר אם הילד שלו התקבל לבית הספר שהוא רוצה, או מה האישה עושה כשהוא לא בבית, או אם השיפוצניק דופק אותו במחיר.

מחיר פעוט לשלם?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622148
כמו שהזכרתי, יש מספיק חסמים שמונעים מהסוכן לעשות דברים כאלה.

סוכן שישתמש במידע סודי לצרכיו האישיים, ימצא את עצמו בבעיה קשה, יותר מפקיד שגנב מעט כסף. זה ממש מדתי.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622168
כמו אלי זעירא?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622171
זו דוגמא לא טובה, כי התביעה נגדו היה על רשלנות בעבודה (חשיפת מקור, כדי לתפוס סוכן כפול לדעתו), ולא על ניצול מידע סודי לדעתו.

אבל בטח יש דוגמאות אחרות על סוכנים שכן עשו זאת.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622215
לא "רשלנות". לפי השופט תיאודור אור אלי זעירא [ויקיפדיה] הדליף מידע לארבעה עיתונים וחשף את זהותו של אשרף מרואן כי "לזעירא היה עניין לחשוף את זהות הסוכן כדי לנסות ולבסס את התאוריה שלו שמדובר בסוכן כפול שעבד עבור מצרים. באמצעות תאוריה זו קיווה להטיל חלק מהאחריות על המחדל על המוסד שגייס את הסוכן." או בניסוחו של
No Such Agency
זעירא השתמש "במידע סודי לצרכיו האישיים".
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622216
הוא ניסה לחשוף סוכן כפול, למרות שהורו לו אחרת. וקיווה כנראה שאם היה צודק, יקבל צל''ש.

זה שונה מהותית מלהשתמש במידע בשביל לבדוק מה המשכורת של השכן שלך.

(לא שכל זה משנה, יש דוגמאות אחרות של כאלה שכן השתמשו במידע פנימי לצרכים אישיים, אבל יש מספיק חסמים והרתעות נגד זה, והמצב בהחלט מדתי, בטח יותר מדתי מבנק).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622218
להבנתי, הדבר היחדי שזעירא ניסה לעשות זה להגן על עורו שלו.

עוד אחד שהתשמש במידע פרטי חסוי לצרכיו שלו הוא אלעזר שטרן שהדליף מסמכים ופרטים אישיים וחסויים של החייל חננאל דיין לבעל הטור דאז (ודהיום) יאיר לפיד כדי שזה האחרון יכפיש את חננאל שסירב כזכור ללחוץ יד הרמטכ''ל.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622220
אתה לגמרי צודק, זעירא סחר בסודות מדינה כמו כאילו הם פיסטוקים בשוק, במקום מתוקן הוא היה מבלה בכלא עד סוף ימיו. זה חמור בסדרי גודל מאיזה חשבון בנק מטופש של איזה אזרח תמים.

האמונה של אין-סוכנות-כזאת ביושרם ויושרתם של סוכנים לקוחה מסרטים אמריקאים פטריוטיים ובידיוניים ואין לה שום אחיזה במציאות.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622227
האמונה היא לא ביושרם של הסוכנים, אלא ביכולת של המערכת למזער נזק של הסוכנים המושחתים. עיין ערך מידור, עיין ערך חיוב של שניים או שלושה אנשים להיות בחדר בעת טיפול במידע רגיש, עיין ערך בתיעוד מסודר של כל גישה לחומר סודי (פקיד שלא קשור אליך רושם מה קראת ומתי), ועיין עוד אלף ואחת נהלים נוספים בסגנון.

גם בבנק, מנהל מושחת יכול (והכן היסב, עיין ערך משבר הבנקים בשנות השמונים) להסב להרבה אנשים נזק כלכלי אדיר, ויש נסיון לאזן ולהגביל את כוחו. אז אם בבנק זה טוב, קל וחומר בסוכנויות הביון השונות שלוקחות את הנושא יותר ברצינות.

האם זה אומר שיהיה אפס נזק? לא, וגם מעולם לא טענתי את זה. האם סוכנים חשאיים מושחתים פחות מהאדם הממוצע? כנראה שכן, כי לדוגמא פושעים פליליים בדרך כלל לא יכנסו לשורות הארגון, אבל זה לא העניין. העניין הוא שכמו בכל מערכת, יש מנגנונים שמונעים שחיתויות, היו ויהיו שחיתויות, אבל בסופו של דבר, הרווח לחברה גדול מהנזק של השחיתות מדי פעם.

צריך לשנות שם משהו? ייתכן, תמיד יש מה לשפר. אבל קשה להאמין שהסכנה לדמוקרטיה נמצאת דווקא בסוכנות הביון.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622221
ברור שהוא ניסה להגן על עורו, אבל לא על ידי ניצול ידע פנימי בשביל לדעת איפה כדאי לגנוב את הגבול ליוון, אלא כדי לחשוף סוכן כפול לדעתו. אבל אני לא מכיר את המקרה לעומק, אז יכול להיות שאתה צודק.

הדוגמא שהבאת היא דוגמא טובה, כאן באמת היה שימוש לצרכים פרטיים, וראינו איך האיזונים פעלו, והתביעה לא נדחתה בגלל, למשל סודיות החומר, או התפקיד הבכיר של המדליף. מעניין גם איך הוכיחו שהוא אכן הוציא את החומר. האם יש תיעוד אצלכם של כל גישה למסדי הנתונים? אם כן אופתע לטובה.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622224
שטרן הודה וצה"ל - לא שטרן - כדי להימנע מדיון בבימ"ש, הסכים לשלם פיצויים.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622230
השאלה אם הודה כשהיו אפס ראיות, או ששכנעו אותו שאם יטען להד''ם, יצליחו לשכנע את השופט שהוא אשם. (אני לא יודע מה היה שם, וייתכן ואתה צודק, ואם הוא לא היה מודה לא היו מוכיחים שזה הוא).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622222
עוד משהו. הדוגמא כאן טובה במיוחד, בגלל שהמדליף ידע, שאם היה מוציא משהו יותר סודי (למשל, רשימה של הטייסים בצה''ל), הוא היה זוכה לטיפול נוסח קלינברג, ולא לקנס כספי גרידא.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621955
אולי כדאי רק להזכיר שמשה קצב לא ניהל ''רומן קטן'' אלא נמצא אשם באונס. עדיין, הנימוק שלך תקף.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621956
לא לזה התכוונתי, אלא לטיעון 'הרבה אנשים עושים דברים דומים'. אולי זה אפילו יותר תקף באשר לפרשת איציק מרדכי או עמנואל רוזן.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621957
דווקא אצלנו משה קצב היה מאד שמח אם היו מצותתים לו. הרי ראיה כזו שהושגה בצורה פסולה לא תקפה בבית המשפט, ואם כך היו משיגים את הראיות הוא עוד היה חופשי ומאושר.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 621967
בתור איש ביון מתוחכם אתה הרי יודע שהטיעון הזה לא מחזיק מים. הראיות שנאספות בצורה לא חוקית הן רק הטריגר לפתיחת חקירה חוקית למהדרין. למשל, בעניין קצב, אחרי שההאזנה היתה מגלה את מה שגילתה היו מתבצעות האזנות לעובדות שלו לאורך השנים, לחברות של העובדות שלו, לבני המשפחה וכד', והיו מוצאים כמה וכמה כאלה שניתן לגרום להן להגיש תלונה כשרה בהכשר הבג"ץ‏1(אם יש צורך אפשר ללחוץ על כמה מהן באמצעות החומר האחר שהתגלה בהאזנות).

כל זה לא רע בכלל למראית עין; אחרי הכל מה רע בתהליך שמביא בסופו של דבר לאכיפה יעילה יותר של החוק? עד שאתה מבין את הכוח הכמעט אבסולוטי שנתת לידיים עלומות, ואת המשמעות. מאחר וכמעט כל אחד מאיתנו מחביא שלד או שניים בארון, לאותם גורמי איסוף יש יכולת להשיג כמעט כל מה שהם רוצים ע"י סחיטה או ע"י הדלפה (ע"ע נגיד בנק ישראל או פרשת הרפז-גלנט אם להתייחס רק לכרוניקה מהזמן האחרון, או הביוגרפיה של אדגר הובר למשהו פחות אקטואלי). אז אולי אישית אין לצפריר סיבה טובה לפחוד, אף אחד לא מתעניין יותר מדי בשאלה מה הוא מעשן בפגישות עם אנטילופה, אבל אחד מהם יהיה פעם מועמד לבית המשפט העליון זה כבר כן ישנה לו, ומה שיותר חמור, כאמור, הוא שזה משנה *לי*, כי ההחלטה נגד איזה מומעמד לבית המשפט העליון להפעיל את הכוח הזה היא, בעצם, ההחלטה מי יתמנה ומי לא. עם כל הכבוד וההערכה אני לא רוצה שהמחליט יהיה אתה.
____________
1 לא שגיאת הקלדה וסליחה שאני מפרשן את עצמי. עם כל הימניים‏2 כאן אתה לא יכול להיות בטוח שהבינו אותך.
2 סתאאם, אני קורץ לגנחובה. וראה הערת רגל 1.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622009
אני מוחה.
אף פעם לא הכנסתי לריאות.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622024
אבל אני לא אומר "בוא ניתן סמכות בלתי מוגבלת לכל הקשור בביטחון, ואללה ירחמו". אני אומר, יא איבני, כבר בנינו לך תוכנית דמוקרטית, עם איזונים ופיקוח בצבא ובמוסדות הביון, אז מה לך כי נזעקת? שלחו לך תמונה מצחיקה בפייסבוק? קראת איזו כתבה בניו-יורק טיימס? קח כוס מים ותרגע.

ראה מה שכתבתי למשתמש המכונה "הפונז". גורמי האיסוף מוגבלים ומפוקחים בצורות שונות כבר היום.רוצה לשפר הפיקוח? תגיש הצעת חוק, יכול להיות שאתה צודק. אבל המצב כיום הוא מצב טוב או לפחות סביר מבחינת האיזונים.

אגב, את הכח שאתה מזכיר יש הרבה יותר, למשל, לפקידים במשרד המשפטים\\ליועץ המשפטי לממשלה, שיכולים אשכרה להחליט נגד מי להגיש תביעה, את דרעי לשלוח מעשיהו, ואת ויצמן לכפר שמריהו, כמו שאמרה הססמא. ולזה יש אפילו עוד פחות איזונים עד כמה שידוע לי, אם כי אני לא מומחה גדול במשפט. אז שוב לא ברור מה נזעקים ונטפלים לאנשים תמימים שסך הכל מצותתים לשיחות שלך ושומרים את ההתכתבויות המפלילות לשימוש עתידי.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622198
למה אין איזונים במערכת המשפט? יש לפחות שלוש מסננות - המשטרה שחוקרת ומחליטה אם יש או אין מספיק ראיות כדי להעמיד לדין, ואז הפרקליטות שמחליטה אם יש מקום להגיש כתב אישום, ואז השופטים שבוחנים אם להרשיע או להאשים. ואז אפשרות לערער. ואז אפשרות לבקש ערעור לערכאה נוספת (שלא לדבר על אפשרויות כמו שימוע, הסדרי טיעון כאלה ואחרים, בקשה להעברת הדיון למותב אחר, משפט חוזר, דיון נוסף, חנינה ואם הייתי פליליסטית הרשימה בטח הייתה ארוכה קצת יותר).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622217
הרושם שלי היה, שאחרי שהמשטרה מצאה משהו, יש ליועץ המשפטי סמכות בלעדית להחליט אם להעמיד לדין או לא. והרבה פעמים, עצם ההעמדה לדין היא עונש מרתיע, במיוחד לנבחרי ציבור. עוד דוגמא היא שופט בבג"ץ שמכריע בעניין פוליטי\ציבורי, האיזון נגדו הוא חוק עוקף בג"ץ, חוק שלא קל להעביר. אז אם למשל בן-גביר ועוד חבר מגיעים בסופו של דבר לבג"ץ, הם יכולים לעשות מה שבראש שלהם מהרבה בחינות (ולדוגמא, להכריע שיהודי הוא רק יהודי לפי ההלכה), בלי שמישהו יכול לבקר.

תראי לדוגמא את הפרשנות שעקרה את החוק שמונע הצגת חמץ מתוכנו. לא משנה אם השופטת צדקה או לא, שימי לב שמאד היה משנה מי היה עומד בהרכב בזמנו ואף אחד לא בחר את השופטת, ולא העביר עליה ביקורת.

(נכון שהם לא יכולים להביא את התביעה לדיון, אבל סביר שסוגיות פוליטיות יגיעו לביהמ"ש העליון בצורה כזו או אחרת, אז לא נראה לי שבפועל זו מגבלה).

אבל תראי, זה רק רושם, יכול להיות שיש איזונים מספיקים, בכל זאת ואני לא מודע אליהם. אבל גם לשירותי הבטחון יש, וגם שם יש מה לשפר. אז לא ברור לי למה להטפל דווקא לאנשים הטובים שישלפו אותך בלילה מהמיטה לדירה בתל אביב בצו מעצר מנהלי, עם צו איסור פרסום על עצם המאסר, ולא יודיעו שום דבר למשפחה שלך עד שיעבור חודש ימים?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622225
היות ובניגוד לאחרים כאן שעונים לך ברצינות אני כבר מתחילת הדיון מקבלת את הרושם שהתגובות שלך נועדו למעשה לתמוך בעמדה הנגדית, אני לא מרגישה צורך להמשיך את הדיון הזה.
רק בקצרה - הרושם שלך (א) שגוי ו(ב) השופטת בר-אשר צבן היא שופטת בית משפט שלום. לו המדינה הייתה רוצה, הייתה יכולה לערער על החלטתה בפני ערכאות גבוהות יותר, או לתקן את החוק כך שהפרשנות שנתנה לו השופטת לא תהיה רלוונטית עוד.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622229
רק עוד שאלה אחת, כי עוררת את סקרנותי.

כמו שאמרתי אני לא בקיא בפרטים. אבל לו השופטת הנ"ל היתה בבג"ץ, את לא מקבלת את זה שאין לה הרבה איזונים אם היא מחליטה לתת פרשנות יצירתית לאיזה חוק? בניגוד נניח לראש ממשלה שישלם על זה בבחירות הבאות.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622232
נכון שלשופטי בית המשפט *העליון* אין "הרבה" גורמים מאזנים, אבל יש גורם "מאזן" מאד מאד משמעותי - כנסת ישראל. שופטים יכולים לתת פרשנות לדברי חקיקה, לא שום דבר מעבר. אם חברי הכנסת יחשבו שהחלטת בית משפט לא ראויה, שום דבר לא מונע מהם לתקן את החוק או לחוקק חוק חדש שיבהיר מה צריך לעשות.‏1 במשולש מחוקקת-מבצעת-שופטת כולם מאזנים ובולמים את כולם. זה משולש - לא פירמידה.
מעבר לכך, בניגוד לרושם המקובל, הגשת עתירה לבית המשפט העליון היא רק צעד ראשון,‏3 ומתן ההחלטה/פסק הדין הוא הצעד האחרון - לא הצעד השני. בין לבין יש בדרך כלל נסיונות להגיע לפשרות והסכמות בין העותרים לבין המדינה (כלומר, על ידי הגורם הרלוונטי שנגד ההחלטה שלו עותרים - רשות האוכלוסין וההגירה, המשטרה, משרד החינוך, ראש הממשלה וכו' - שמיוצגים על ידי הפרקליטות). רק אם זה לא מצליח ניתן פסק דין.

1 למשל, אם נתייחס לפסיקת החמץ ההיא, לתקן את החוק כך שבמקום ""לא יציג בעל עסק בפומבי מוצר חמץ למכירה או לצריכה" יהיה קבוע "לא יציג בעל עסק מוצר חמץ..." או "לא יחזיק ולא ימכור בעל עסק מוצר חמץ..." או כל אפשרות אחרת שתעלה בדעתם. אם ישיגו לכך רוב בכנסת, הפרשנות‏2 של השופטת בר-אשר לא תהיה רלוונטית יותר.
2 אני דווקא לא חושבת שהיא יצירתית במיוחד.
3 וגם זה לא תמיד, מאז יצירת הקונספט של "קדם בג"ץ" או "קדם עתירה", ובכלל הצורך במיצוי הליכים.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622236
באמת נראה לך שפרשנות לחקיקה היא מינורית? נתתי שתי דוגמאות בהן הפרשנות לחוק מאד משנה את פני המדינה, "מיהו יהודי", והצגת חמץ בפסח. אני מנדב עוד דוגמא, כפיית ההורים החרדים לשלוח את הבנות לבית ספר מעורב, על ידי שליפת הג'וקר של ביזוי בית המשפט. למה הג'וקר הזה לא נשלף נגד עסקים שנפתחים בשבת ומקבלים קנסות מדי פעם? אם השופט היה שולח את מנכ"ל AM:PM לכלא על ביזוי בית המשפט פעם אחת - אני מבטיח לך שהיו הרבה פחות רשתות שששות לעשות את זה.

אני אגב לא טוען שהשופט טועה במיוחד בשיקול הדעת. אני פשוט טוען שיש לו כח לקבל החלטות פוליטיות בלי הרבה איזונים.

לעניין הגורם המאזן, אני חושב ש"חוק עוקף בג"ץ" כזה הוא בעייתי מכל מני בחינות, ולו מהבחינה הזו שעד שהחוק יעבור ייקח אולי שנה. אז את האיזון הזה הזכרתי, והוא בעייתי לדעתי.

לעניין הטענה שזה לא בעיה, כי חוקים יכולים להיות מנוסחים כך שלא יהיו בהם חורים, אני טוען שזה לא ריאלי. תמיד יהיו חורים לנצל, ובמקרה הכי גרוע אפשר להגיד שהחוק נוגד את חופש ה..

אני מזמין אותך לקרוא דוגמא קיצונית של משפטים שנעשו בברית המועצות, שם החוק קיבל פרשנויות מאד מעניינות...

(אשמח לדון על הנושא הזה בלבד, מבטיח לא להעלות את הנושא המקורי אם את לא רואה בו עניין. זה מעניין אותי במיוחד דווקא כי אני לא מכיר את הנושא היטב).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622239
1. עברתי שוב על התגובה שהגבת לה ולא מצאתי שם את המלה "מינורית" או רמז לכך שאני חושבת שעבודת בתי המשפט היא בעלת משמעות מינורית על המדינה והחיים בה.
2. שופטים טועים בשיקול דעת כמו ששרים וחברי כנסת ואנשי ביון ומגיבים באייל טועים לפעמים בשיקול הדעת - לכן חשוב כל כך שיהיו גורמים מפקחים ומאזנים. אני לא חושבת שלשופטים יש כח לקבל החלטות פוליטיות בלי הרבה איזונים. אלו שציינתי בתגובות הקודמות הם האיזונים הפורמלים והסמי-פורמלים, נוספים להם איזונים נוספים חוץ-משפטיים.
3. תיקון חוק בעקבות פסיקה הוא לא "חוק עוקף בג"ץ" הוא הרשות המחוקקת מבצעת את תפקידה. ספיציפית, חוקים "דחופים" יכולים לעבור בפרק זמן קצר בהרבה משנה‏1, והליכים משפטיים נמשכים לפעמים שנים.
4. כמובן שחוקים לא יכולים להיות מנוסחים כך שלא יהיו בהם חורים. מה שאמרתי זה שאם הכנסת לא מרוצה מפרשנות שנתן שופטת להוראה מסוימת, היא יכולה לשנות את ההוראה כך שהפרשנות לא תהיה רלוונטית יותר. זו בדיוק המשמעות של איזונים בין הרשויות.
5. משפטי ראווה הם לא משפטים וצריך לבחון אותם לפי רציונלים אחרים מאלה של מערכת משפט מתפקדת במדינה דמוקרטית.

1 חוק רמת הגולן, למשל, עבר שלוש קריאות ביום אחד.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622240
אין לי הרבה מה להוסיף על מה שאמרת. אני לא בטוח שהאיזון של חקיקה הוא מספיק, אבל קשה לי לחשוב איך אפשר למדוד את זה.

יש לי שאלה. תוכלי לתת לי כמה דוגמאות לחוקים שחוקקו בעקבות פסיקת בג"ץ, בשביל לכפות פרשנות מסויימת על החוק? אני לא מדבר על חקיקה פרסונאלית רווחת (כל מי שעבר עבירה פלילית יכול להתמנות לשר אם השם שלו מתחיל באל"ף), אלא על סוגיות פוליטיות כדוגמת חוק החמץ או חוק רמת הגולן. מקרה בו שופט פירש את החוק בצורה מסויימת, והמחוקק שינה את נוסח החוק בשביל שהפרשנות הנ"ל כבר לא תהיה נכונה.

נ.ב
לא היו שם רק משפטי ראווה, היו גם משפטים "רגילים", לאסירי הגולאג, עם פרשנויות מפליאות לחוקים. הידעת שלפי החוק היה חופש דת בברית המועצות?
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622241
בשלוף, כי אין לי כרגע זמן לערוך את המחקר המשפטי הרלוונטי - הוראות מסוימות בחוק האזרחות (הוראת שעה) שהותקן בשנת 2002 נפסלו על ידי בית המשפט העליון וחוקקו מחדש. אחרי התיקון הוגשה שוב עתירה ובפעם הזו נקבע (ברוב דחוק) שהחוק במתכונתו החדש יכול לעבור. אגב, גם סעיף 30 לחוק ההסתננות שבוטל ממש אתמול, סביר שיחוקק מחדש בצורה יותר מידתית.
לגבי חקיקה מחדש בעקבות פרשנות, כמובן שיש (זה לא בהכרח "לכפות פרשנות", אפשר לטעון שהתיקון בסך הכל מבהיר את כוונת המחוקק טוב יותר), זה לא עניין חריג. ספיצפית, אם נמשיך עם הוראת השעה, בהתחלה נקבע שתושב אזור‏1 הוא "לרבות מי שמתגורר באזור אף שאינו רשום במרשם האוכלוסין של האזור, ולמעט תושב יישוב ישראלי באזור." בעקבות דיון משפטי בשאלה מה דינו של מי שרשום במרשם האוכלוסין הפלסטיני אבל לא גר באזור תוקנה ההגדרה וכיום היא "מי שרשום במרשם האוכלוסין של האזור, וכן מי שמתגורר באזור אף שאינו רשום במרשם האוכלוסין של האזור, ולמעט תושב יישוב ישראלי באזור."‏2

1 כלומר, תושב שטחים.
2 מזכרון בלבד, ייתכן שזה לא תיאור מדוייק לחלוטין.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622273
תודה,

אגב, בשביל להמחיש את ההבדל. דמייני לך מה היה קורה אם ביבי ציפי ויאיר(י) היו נהפכים חרדים. היתה להם השפעה, אבל לא גדולה, היות ששאר חברי מפלגתם לא היו נותנים להם לעשות ככל העולה על רוחם.

עכשיו תחשבי ששלושה משופטי ביהמ''ש העליון נעשים חרדים קיצוניים. נראה לי ברור שהשפעתם תהיה הרבה יותר גדולה, על אף שישנם איזונים להחלטותיהם.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622357
האיזון הכי משמעותי שיש לבתי המשפט הוא אור השמש‏1. אם הממשלה מקבלת החלטה שלא מקובלת עליך, היא יכולה לדאוג שלא תדע עליה, ואם בכל זאת תנסה למנוע את מימושה היא יכולה לשלוח את הצבא והמשטרה לאכוף את מימושה. לבית המשפט אין לא חרב ולא ארנק, כל מה שיש לו הוא מוניטין, הוא מפרסם את ההחלטות שלו והממשלה, הכנסת והציבור יכולים להחליט לא לקבל אותה. וזהו. הכח של בית המשפט נובע אך ורק מהעובדה שהמשלה, הפרלמנט והציבור מקבלים עליהם את ההחלטות, והקבלה הזאת מתקיימת רק כל זמן שבית המשפט משכיל לשמור על המוניטין שלו ולהבהיר לממשלה, לכנסת ולציבור את הסיבה בגללה התקבלה החלטה כזאת או אחרת.

1 שכמו שאמר מישהו, שופט בבית משפט עליון כמובן, הוא המחטא הטוב ביותר.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622444
אור השמש זה על הכיפק, אבל כדאי שתקרא את מה שקרה לעיתונאי קלמן ליבסקינד, כך מתחתי בקורת על שופט וחטפתי כתב אישום.
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622445
למי שמתעצל, השורה התחתונה היא: "בעקבות סדרת דוגמאות של "עבריינים" נוספים ששיגרו עורכי הדין של העיתון אל היועץ המשפטי לממשלה, החליט האחרון לסגור את התיק תוך כדי המשפט.".

שופטים הם בני אדם, בדיוק כמו שרים, חברי כנסת, פקידים, גנרלים, סוכנים וכל אחד מאיתנו, ובגלל שהם בני אדם לא רק שאין לנו דרך למנוע מהם להגזים, אלא שאנחנו יכולים להיות בטוחים שהם יגזימו. ההבדל הוא שבמקום בו קרני השמש פועלות כתב האישום מתבטל תוך כדאי משפט. כשקרני השמש לא פועלות כתב האישום לא יתבטל והאסיר יעלם תוך כדאי משפט. זה לא ניחוש, זאת סיטואציה שחזרה וחוזרת על עצמה פעם אחרי פעם בהיסטוריה: באמריקה הלטינית, באירופה, באסיה, בארה"ב וגם בישראל. זה פשוט מאד, אם אין לך מי שישמור על השומרים הם לא ישמרו על עצמם. דוקא המקרה של ליבסקינד להבדיל מהמקרה של 150 החפים מפשע שאינם מסוכנים שקיבלו חופשה בקריביים על חשבון ממשלת ארה"ב מוכיח כמה טוב עובדות קרני השמש וכמה רע יכול להתרחש כשמישהו חושב שהוא נמצא מעל ההיסטוריה (ולא משנה כמה טובות כוונותיו).
"ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" 622446
למי שמתעצל ורוצה תמונה מלאה, שופט פרסם צו איסור פרסום על פשלה שהשופט עשה. הצו הזה עבד תקופה מסויימת, וגרם לעיתונאי שדיווח עליה להיות מזומן לחקירה בתור חיסול חשבונות.

לא הבנתי למה במקרה של 150 החפים מפשע קרני השמש לא עבדו. הנה עובדה, פרסמו את המקרה בתקשורת על אף הצו, כמו במקרה של העיתונאי. קרני השמש יכולות חיוניות לשופטים ולממשלה, ושניהם יכולים לפתוח שמשיה.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • האלמוני המזוהה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • רון בן-יעקב
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • רון בן-יעקב
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • רון בן-יעקב
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • רון בן-יעקב
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • רון בן-יעקב
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ירדן ניר-בוכבינדר
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ידידיה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ידידיה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ניק
  אופס • ניק
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • הפונז
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • הפונז
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • ידידיה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • דורון הגלילי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • הפונז
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • פרשן הכפר הגלובלי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • איציק ש.
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • העלמה עפרונית
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • העלמה עפרונית
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • טווידלדי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • האלמוני המזוהה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • מלאכי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • האלמוני המזוהה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • הפונז
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  אהרון ברק במיטבו • האלמוני המזוהה
  אהרון ברק במיטבו • צפריר כהן
  אהרון ברק במיטבו • העלמה עפרונית
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • הפונז
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • No Such Agency
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • אא
  ה־NSA מול הבירוקרטיה האמריקאית • צפריר כהן
  ה־NSA מול הבירוקרטיה האמריקאית • האלמוני המזוהה
  ה־NSA מול הבירוקרטיה האמריקאית • צפריר כהן
  ה־NSA מול הבירוקרטיה האמריקאית • עומר
  ה־NSA מול הבירוקרטיה האמריקאית • האלמוני המזוהה
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • שוטה הכפר הגלובלי
  "ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט" • צפריר כהן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים