כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627140
נותנים פרס לאחינועם ניני?

למה?

ברצינות

מה בדיוק הגברת עשתה בשנה האחרונה שמצדיק התייחסות?

בנאדם יותר ציני ממני עשוי לחשוב שחלק מהפרסים האלה זה פשוט חלוקת כספי ציבור לחבר'ה לפי איזה מפתח פנימי עלום
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627141
לא בדיוק כספי ציבור, אלא תמלוגים שגובים מתחנות רדיו, אולמות אירועים ושאר מקומות שמשמיעים מוזיקה של אלה המאוגדים באקו''ם.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627150
מה שאתה מתאר הוא בעצם מס‏1 על השמעת מוזיקה - ומס הוא בדיוק כספי ציבור.

__
1. להבדיל מרישום מדוקדק של השירים המושמעים ותשלום‏2 לבעלי הזכויות של שיר על פי מידת השמעתם.
2. בהנפקת מנהל החשבונות כדמי תמלוגים, ולא בהנפקת חבר שופטים כפרס.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627151
המס הוא לגיטימי והפרס הוא לגיטימי.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627154
חברתי עובדת במועדון הופעות, בין תפקידיה, רישום טופס לאקו"ם ובו פירוט היצירות שנוגנו ע"י שלל הלהקות המופיעות וסיווגן כיצירות מקוריות של הלהקה קוברים ליצירות של אחרים וכו'
מנסיונה כיוצרת, היא אישית קיבלה צ'קים מאקו"ם (13.45 ש"ח וכו')על השמעות ספציפיות של שיריה בתחנות רדיו שחלקן פרטיות.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627155
בהנחה שמקור כספי הפרס הוא מהתשלומים לאקו"ם, אז את המס משלמת זוגתך שתחיה. שהרי ללא מתן הפרסים היתה מקבל צקים על סכומים גבוהים יותר‏1.

___
1. אם להיות קטנונים - אז יתכן שללא הפרסים אקו"ם היו גובים סכומים נמוכים יותר, ובכל זאת הציבור משלם.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627156
לא בדיוק מס. שים לב שמדובר על אקו"ם שהוא איגוד וולונטרי‏1 של אמנים שמתאגדים כדי לקבל תמלוגים. צריכים אולי לשאול את השאלה למה מגיעים תמלוגי השמעה על כל הסוגים האמורים. דרך אגב: יש למישהו כאן מושג מהו בדיוק מעמדו החוקי בארץ של הסעיף ברשיונות Creative Commons שמדבר על החרגת היצירה שברישיון, אם אפשר, מ"מס מוזיקה"? ר' לדוגמה רישיון CC-BY 4.0 סעיף ‎ 2.b.3.

1 לדוגמה: ב. מיכאל כותב שהוא מצטער על כך שהוא לא הצטרף בעבר לאקו"ם (תלי [ויקיפדיה] שמוזכר בכותרת הכתבה הוקם מאוחר יותר).
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627165
אבל למה דווקא לגברת ניני?
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627166
למה דווקא למר כסף?
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627169
בגלל שלו ריד ו/או אריק איינשטיין נפטרו אז החליטו לתת מהר עכשיו לפני שגם הוא ימות לנו
חוץ מזה מתכוננים ללגליזציה

לגבי למה לא ניני ראה תגובה 627168
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627167
יש לה קשרים עם האפיפיור, כשהוא טילפן פשוט לא היה לי נעים להגיד לו לא.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627146
מה היא עשתה דווקא השנה, שמצדיק התייחסות? טוב, בין השאר, היא הופיעה ביום ירושלים 2013 בטקס רשמי מטעם עיריית ירושלים והוזמנה לשיר את ירושלים של זהב. מה הדג נחש עשו השנה, שמצדיק התייחסות? מה עידן רייכל מכובדי (ברצינות) עשה השנה, שלא עשה בשנים קודמות?

אשר לעניין הזה עם "חלוקת כספי ציבור וכו..". איזה יופי, ישר כשהסיפור הזה התחיל, הרגשתי מיד שאיזה ריח ניחוח חסר לי כאן, ופתאום תפסתי: הפעם חסרה כאן ה"גזענות", אין "השבט הלבן", אין "אשכנזים שהשתלטו כל המיעוט המקופח", אין נישול, דיכוי תרבותי-כלכלי-חברתי ע"י "הממסד האשכנזי" - אין! אין את כל זה! אחינועם ניני היא תימניה משני הצדדים, גם מצד אמא וגם מצד אבא, הדוקטור להנדסה כימית, ואילו זילבר - דווקא הוא חצי-חצי, חצי תימני חצי פולני. אז מה עושים אנשים צינים שבמקרה, אופס, חסר להם אחד התבלינים הכי פופולריים לציניות בזמן האחרון? על מה להצטנצן? אז הנה הברקה שאולי נולדה לך בטעות ואולי במכוון: "חלוקת כספי ציבור לחבר'ה לפי איזה מפתח פנימי עלום" (כלומר - לא משהו עדתי, כי במקרה זה זה לא יעבוד) - אך, נחמד, כמה נחמד!

הפרס שנועד לניני, לו היתה מסכימה לקבל אותו בצוותא עם המוסיקאי-שותף גיל דור, הוא "פרס מיוחד על תרומה להפצת היצירה הישראלית בעולם".

אגב, סליחה על דחיפת האף לחייך הפרטיים, אבל - כבר עשית הבוקר את ההופעה שלך בפני האפיפיור? ניני הופיעה בפניו פעמיים, אמנם לא השנה אלא בשנים קודמות, אבל פעמיים. ובפני קלינטון, כשהוא עוד היה נשיא, הופעת? לא? ניני הופיעה בפניו, כך שההגדרה "תרומה להפצת היצירה הישראלית בעולם" - במקרה זה היא הגדרה נכונה ומדוייקת.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627148
אחינועם ניני קבלה פרס על הפצת היצירה העברית בחו"ל. ואיך בדיוק "פספסנו את השערוריה האמתית"? מדוע נתינת פרס כלשהו לגזען מוצהר והומופוב איננה שערוריה? - בהתחשב בכך שממש לא טרחת לבדוק את שאר מקבלי הפרס, אני מניח - שמה שמנחה אותך היא דעותיה של ניני, ולא תרומתה או היעדר תרומתה.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627168
הסיבות שאני מתענה על ניני לא ממש קשורות לדעותיה אלא למשקל הזבוב שלה

א.כי אני אישית לא סובל את השירה שלה שהיא נטולת נשמה לחלוטין

ב.בתור מאזין אדוק של רשת ג' וגלגל"צ לא יצא לי לשמוע שום דבר חדש או ישן ממנה בשנים האחרונות וזה אומר הכל

ג.כי שלוש הופעות לפני שועי עולם במאה הקודמת זה לא באמת תרומה להפצה וגו'

והכי הכי חשוב

זה לא אני זו היא

היא זו שבחרה לתחוב את עצמה

.

וחוץ מזה
"גזען מוצהר והומופוב" , טיעון אד הומינם באייל?
אני מזועזע
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627171
אולי אני חושד בכשרים, וזו אומנם הערכתך האומנותית, אבל נדמה לי שהביקורת שלך היא אותו "אד הומינום" שאתה מסתייג ממנו כשמדובר באריאל זילבר. בעיני - וזה הרבה לפני שידעתי משהו על הגיגיה והגותה של ניני, היא זמרת נפלאה, יחידה במינה. נדמה לי שהיא גם אחת היחידות ששירתה זכתה להכרה בינלאומית. מכל מקום, "משקל הזבוב" שאתה מייחס לה הוא נדמה לי סוג של דעת מיעוט מוטה מטעמים שלא לעניין. השערוריה האמתית היא כמובן המחשבה לתת לזילבר פרס על "מפעל חיים" - כשה"מפעל" הזה כולל ערכים "אנושיים" כמו הומופוביה וגזענות. וזה לא אני, זה הוא. לא שהוא "תחב את עצמו" או "נתחב", זאת בהחלט תורת החיים שלו בשנים האחרונות, שכוללת תמיכה ברוצח רבין, תמיכה בנוער הגבעות ובמעשי "תג מחיר", והבעות גלויות של שנאה כלפי כל מי שאיננו מזוהה עם תפיסותיו. תאר לעצמך מצב שבו אומן מחונן, ערבי ישראלי שתרם תרומה וודאית לתרבות הישראלית, היה מצהיר שצריך לגרש את היהודים מישראל לארצות מוצאם, והיה מחבר שיר תחת הכותרת "היטלר צדק", היה זוכה לפרס דומה מטעם אקו"ם. האם היית מייחס אז לאחינועם ניני שהייתה מסרבת לקבל פרס על אותה במה המעניקה הכרה לגזען? האם לטעמך, אולי, הייתה זכאית לשידרוג למשקל תרנגול? חצי בינוני? משהו?
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627175
אפשר גם לנסות לדמיין מה היה קורה אם זמרת מפורסמת הייתה מתבטאת התבטאות שנתפסת כאנטי־פטריוטית.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627180
אתה מדבר על יפה ירקוני?
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627230
אני גר באירופה כבר שנים. מכרי כאן אינם ישראלים או יהודים. רבים מהם - למעשה רובם הגדול - מכירים את נועה (כך היא ניקראת בחו''ל). היא גאווה למדינה ללא ספק. מנגנים כאן שירים שלה גם בעברית. אין יוצר ישראלי מהדור שלנו שהצליח כל כך.

ואם מותר לי להביע את דעתי, כמוזיקאי חובב בעצמי - המוזיקה של נועה כל כך יותר יפה ומתוחכמת מהשירים הפשוטים והחביבים של זילבר שבשבילי ההערה שלך, כמו של רבים בעיתונות הישראלית, היא לחלוטין תמוהה. נועה מצליחה כאן כי היא באמת טובה, ולמרות שהרבה משיריה הם לא באנגלית.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627346
בה במידה, ניתן לטעון שרוב יצירותיו ותרומותיו של אריאל זילבר, נעשו אף הן במאה שעברה.

______________
ואישית אני לא סובלת את יצירותיו, עוד מלפני ההתחרדות וההתקרנפות וההומופוביה. אז? לא כל כך שאלו אותי.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627360
מעניין, אני דוקא אוהב שירים של שניהם‏1, האם יתכן שאת וקונשטוק גיבשתם את הטעם המוזיקלי בדיעבד? לפעמים הזיכרון נוטה להיות רקורסיבי.

____

1. לטוב ולרע, הדיעות הפוליטיות שלהם לא כל כך מעניינות אותי. הייתי משווה אותם לדעות של נהג מונית, אבל האנלוגיה לא כל כך מוצלחת כי בעל המונית שנוהג להסיע אותי לשדה תעופה הוא איש חכם ומרתק שהיה קצין מודיעין בתקופת מלחמת יום כיפור.
כרגיל פיספסתם את השערוריה האמיתית 627396
האמת היא שלא.

לא חיבבתי את אריאל זילבר עוד בתקופת בטי-בם וחבר-של-קבע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים