96% הצביעו בעד 629127
נקודה קטנה שמפריעה לי: ראיתי ביותר מדי מקומות את הטענה ש־96% (או מספר קרוב לזה) מתושבי קרים הצביעו בעד הסיפוח. טענה מוזרה. המספרים הרשמיים (לפי ידיעה בהארץ) הם ש־83.1% הצביעו ומהם 96.77% הצביעו בעד. כלומר: לפי המספרים הרשמיים קצת יותר מ־80% מהתושבים הצביעו בעד (אם כי גם המספרים הללו עדיין מרשימים. במשאל העם האחרון במצריים התקבלו אחוזי תמיכה דומים, אולם עם שיעור הצבעה של קצת מעל שליש).
96% הצביעו בעד 629131
אל תהיה קטנוני. אתה מצפה מהתקשורת להבדיל בין 96 לבין 96.77 או בין אחוז ממספר תושבי קרים לבין אחוז ממספר המצביעים? אני מניח שכאשר מצביעים בקלפיות שקופות (כך שרואים את פתק הצבעה שלך) אין מה להיות מופתע מהצבעות של 96%.
במדגם מקרי של מרואיינים קרימאים, התרשמתי שה"חזון" שלהם הוא רפובליקה אוטונומית במסגרת הפדרציה הרוסית ולא סיפוח לרוסיה גופא. אני לא מניח שאפשר להטריח את התקשורת שלנו בשאלה מה בדיוק נשאלו תושבי קרים. אחד מסודות היד הנעלמה של הדמוקרטיה הוא שהמצביעים עונים על מה שנשאלו בפועל ולא בהכרח על מה שהם חושבים שנשאלו.
96% הצביעו בעד 629138
אפשר לבדוק מה שאלו אותם:
אפשרות 1: "האם בעד איחוד מחדש של קרים עם רוסיה כסובייקט פדרלי של רוסיה"
אפשרות 2: "האם אתה בעד שיקום של חוקת 1992‏1 והסטטוס של קרים כחלק מאוקראינה"

1 חוקת קרים [ויקיפדיה], אגב, גם החוקה הזאת אושרה ברוב מיצרי של 94% עם 81 אחוזי הצבעה.
96% הצביעו בעד 629142
היתכן שהקרימאים מתכוונים להיות הפרובינציה האוטונומית השנייה של הפדרציה הרוסית אחרי הפרובינציה האוטונומית של היהודים בבירוביגא'ן?
96% הצביעו בעד 629140
מה זה משנה מה שאלו בפועל? כמו שניסחו את זה יפה ב"מצב האומה" השאלה האמיתית לתושבי קרים היתה "האם אתם בעד לצרף את חצי האי לרוסיה או לאטלנטיס"
96% הצביעו בעד 629143
עיין ב-http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_subjects_of_the... ותראה שלמעשה שאלו אותם שאלה די ברורה. מעבר לשאלה שנותרה פתוחה מה בדיוק יהיה מעמדה של קרים בתוך הפדרציה הרוסית הכל ברור, כך שאתה חצי צודק.
96% הצביעו בעד 629148
ההתייחסות שלי היתה כמובן לא לשאלה שנשאלה אלא לאיך שיתכן שהובנה. יכול להיות שאכן רוב מוחץ מתושבי האי ישמחו לעבור מאוקראינה לרוסיה, אבל יתכן גם שזהו לא המצב. משאל העם לא שכנע אותי כי אמינותו נראית לי מפוקפקת. אני מודע לכך שאני מסתמך על מידע מיד שניה או שלישית (אמצעי התקשורת)ועל ידע אנקדוטלי (דימוי תושבי ברה''מ לשעבר כמפחדים מהשלטון הרוסי ודימוי פוטין כאדם כוחני ומאיים) ובכל זאת דבק בעמדתי המפקפקת באמינות תוצאות הסקר.
96% הצביעו בעד 629786
אשרי אדם מפקפק תמיד. במקרה זה לא נראה לי שאפשר להוכיח עד כדי ספק בלתי סביר שאתה טועה. זה בסך הכל עניין של התרשמות חיצונית. במקרה זה אני חושב שאתה טועה. 58.32% מתושבי חצי האי הם רוסים וכנאה שהם פוחדים מן האוקראינים יותר ממה שהם פוחדים מפוטין. יש שם למעלה מ-‏25% טאטארים שאין להם סיבה להתגעגע לשלטון הרוסי, אבל לא תהיה זו הדוגמה הראשונה של ברית בין מיעוטים בפרט במצב בו כמעט כל הטאטרים גרים בקרב הרוסים ולא בקרב האוקראינים. אין סיבה לפקפק שמשאל העם מבטא רצון של רוב גדול של תושבי קרים להיפרד מאוקראינה (גם אם זה לא 97%), בעיקר משום שכמעט אף אחד לא טוען אחרת. מה שהאמריקאים והגרמנים אומרים הוא שאם יתחילו לשרטט מחדש את הגבולות באירופה ע"פ אירידנטות אתניות אזוריות לא יהיה לדבר סוף או בלשון אחרת "הסכמים צריך לקיים". אגב נדמה לי שבינתיים מרקל כבר השלימה דה-פקטו עם סיפוח קרים והגיע להסכמה עם פוטין.
96% הצביעו בעד 629796
אם משאל העם היה מראה על 60% הייתי ככל הנראה מקבל אותו כמייצג, בהסתברות גבוהה יותר, אבל אז גם טיעוניו של פוטין היו מוחלשים. 97% זהו מספר מחשיד בעיני ומתקבל בד"כ כאשר מתנגדים מפחדים להביע את עצמם (משטרים טוטליטריים כאלו או אחרים).
לגבי האיחוד האירופי ברור שחצי האי בפני עצמו לא מעניין אותם ואין להם רצון להיכנס לעימות לגביו. התקדים מן הסתם בעייתי ויש ניסיון עבר של החרפת המצב לאחר התעלמות מתקדים כגון זה. מי שיוביל את הקו התוקפני (כלכלית ולא צבאית) הם ארה"ב שנמצאת בחיכוך עם רוסיה בעוד חזיתות ורוצה להגדיר גבולות של מותר ואסור בכדי לשמר את המובילות העולמית.
96% הצביעו בעד 629828
ה- 96 אחוז זו פשוט טפשות של פוטין או של מי שהנדס את משאל העם מטעמו. רצו כל כך להבטיח את התוצאה הרצויה (שסביר שהיתה מתקבלת בכל מקרה) שקפצו מעל הפופיק וקיבלו תוצאה שאף אחד לא יכול לחשוב שהיא אותנטית.
96% הצביעו בעד 629871
אתה יכול להסתמך גם על תוצאות ההצבעה בפרלמנט, או על התמיכה בינוקוביץ בבחירות לנשיאות, או להציע משאל חדש בפיקוח מערבי. איש ממנהיגי המערב לא עושה זאת כי רצונם של רוב תושבי קרים ברור לכולם.
96% הצביעו בעד 629146
ברור שלא הופתעתי מהשיעור של "כמעט 100%". מה שאפשר לעשות זה לא לבוא לקלפי וזה הנתון המעניין יותר (לכן השויתי למצריים). כמובן שגם אם לא באת לקלפי, מישהו אחר יכול, אולי, להצביע בשמך (באותה כתבה שקראתי דובר על שיעור הצבעה של 123% בסבסטופול).

המשמעות של רפובליקה אוטונומית במסגרת הפדרציה הרוסית היא עדיין סיפוח לפדרציה הרוסית. בפועל אני לא חושב שיש הבדל משמעותי בין האפשרות הזו לסיפוח לרוסיה גופא.
96% הצביעו בעד 629152
123%? מה החרדים של בית שמש הצביעו גם בקרים?
בינתיים הוסבר לי כאן, שהשאלה בפני המצביעים היתה די ברורה. אמנם האופי המדוייק של קרים כסובייקט פדרלי בפדרציה הרוסית לא צויין (יש כ-‏5 סוגים כאלה כולל רפובליקה אוטונומית יהודית). אתה צודק בכך שהדבר הזה לא משמעותי לאף אחד מלבד תושבי קרים עצמם.
כמוך אני מניח שהאוקראינים "שוכנעו" להשאר בבית. ע"פ שנמסר לנו ברית אד-הוק של רוסים-אתניים וטאטארים יוצרת גוש של משהו בגודל 95%. לגבי הטאטארים המהוים כ-‏15% אני לא משוכנע שזו אכן עמדתם. היסטורית, לא הייתי מנבא געגועים לחיבוק הדוב הרוסי אצלם, אבל נפלאות דרכי ההיסטוריה.
אגב שמעתי הערה מעניינת. נמסר שהמשקיפים האירופיים שבאו ל"אשר" את תקינות משאל העם היו עוד ברית של אנשי השמאל והימין הקיצוני באירופה. אם זה נכון, זה מעמיד בפרופורציה את הדיס/אינפורמציה הרוסית על דומיננטיות פשיסטית (סטיפן בנדרה וממשיכי דרכו) בצד האוקראיני, הגם שהיחדיעות האלו אינן סותרות אהדדי.
96% הצביעו בעד 629440
בוא נעשה ניסוי מחשבתי קטן:
אבו מאזן מפוצץ את המו"מ ומכריז על מדינה עצמאית.
ישראל בתגובה עורכת משאל עם בשטחי C - בין כל התושבים מעל גיל 18 (אזרחים ושאינם אזרחים) בשאלה אם הם מעדיפים להסתפח לישראל או לרפובליקה האבו-מאזנית החדשה.
אתה באמת חושב שפחות מ95% יצביעו בעד האופציה הראשונה?
96% הצביעו בעד 629443
ישראל תעשה משאל עם בין אזרחי ישראל. הדגש הוא על אזרחי ישראל.
96% הצביעו בעד 629463
כתבתי במפורש - המשאל יהיה בין כל תושבי אזור C - אזרחי ישראל (הערכה: כ 350,000 איש, שכולם כאחד יעדיפו להסתפח לישראל) ושאינם אזרחים (הערכה: כ50,000 איש שהם תושבים ועוד 40,000 במחנות פליטים, כאשר בשעת מבחן, חלק גדול מהם יעדיף להסתפח לישראל - למעשה זה אפילו פותר לגביהם את "זכות השיבה" דה פקטו). תעשה את החשבון.
האמת, ככל שאני חושב על זה, זה נראה יותר ויותר כפתרון הגיוני ופשוט לאיומים של אבו מאזן ולהזיות של קרי. נראה את הצבועים במערב עושים משהו מעבר ל"סנקציות כלכליות על בכירים בממשלה", במיוחד את בריטניה שעשתה את התרגיל הזה באיי המלווינאס.
96% הצביעו בעד 629464
זו כבר ההערכה הפרטית שלך. אם התוצאות יהיו בגלל שמי שאינו אזרח ישראלי יחרים את המשאל, אז כן: זה יכול להניב תוצאות דומות. בכל מקרה, במשאל עם כזה לא יהיה פיקוח לקוי כמו שהיה בקרים (שם משקיפים בינלאומיים (שאינם רוסיים) לא הורשו להשקיף.
96% הצביעו בעד 629465
ואכן רבים מהטטרים של קרים והאוקראינים האתניים החרימו את המשאל.
96% הצביעו בעד 629447
ברכות על אי הבנת הנקרא. לפי הנתונים הרשמיים בקרים 80% מבעלי זכות הבחירה הצביעו בעד הסיפוח.

וכן, המוסלמים תושבי קירם החרימו את הבחירות, אם אתה מתעקש על האנלוגיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים