תוכנית השלבים של הבית היהודי 631566
ח"כ מוטי יוגב, ממפלגת הבית היהודי, התראיין היום ביומן הצהרים של רשת ב.

"דעתנו ידועה: בין הים התיכון לירדן תהיה מדינה אחת יהודית ודמוקרטית בעלת רוב יהודי מוצק. היום זה כך, בעתיד זה יהיה כך. ובשטח יהיה שלום כלכלי של דו-קיום של האוכלוסיה היהודית והערבית כאחד, כל זה בשליטת ישראל. זו המדיניות שאנחנו חותרים ואליה צריך להיתקדם בשלבים. את החץ צריך לסמן ואת הכיוון צריך לדעת. אל מול הפלסטינים שמעולם לא היתה להם פה מדינה ולעולם לא תהיה להם פה מדינה, יש 20 מדינות ערביות ל-‏20 עמים אבל פה בארץ ישראל רק מדינה אחת יהודית ודמוקרטית. זה הכיוון אליו צריך לנוע אסטרטגית...מסיבה אמונית, שאנחנו לא מסתירים אותה, ארץ ישראל היא ארצו של העם היהודי ואנחנו יהודים מאמינים ואנחנו סבורים שזה חלק מהמצווה עלינו...הפלסטינים פה והיום חיים פה טוב יותר מכל מדינה ערבית שכנה...אנחנו לא רואים את עצמינו מגרשים אותם...צריך להערך להחזרת השליטה ביהודה ושומרון, שליטה בטחונית הומניטרית, תוך חתירה להחלת הריבונות הישראלית בשלבים."

באוזני מצלצלות אותן אמירות שהחלו מימי ממשלת אשכול, עבור בממשלת גולדה על דיבורי הדו-קיום של דיין, וממשלת בגין שהביאה את זה לשיא האוטונומיה. אך, מפלגת הבית היהודי שואפת להרחיב את גבולות מדינת ישראל עד לירדן תוך שמירה על רוב יהודי מוצק. החזון שלה ביחס ליו"ש לא כולל מתן אזרחות לפלסטינים תושבי הגדה (נניח שהם היו מסכימים) - "דו-קיום כלכלי, הומינטרי" - הרי שממילא החץ הזה מוביל לאפרטהייד.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631568
אז אם ב-‏1970 זו היתה הדעה המקובלת על מפלגה בת 56 מנדטים (ומן הסתם כל אלה שמימין לה), והיום זו הדעה של מפלגה בת 12 מנדטים, נראה שהתרחקנו בסדר גודל מהשאיפה לאפרטהייד (לשיטתך) במהלך דור וחצי. זה אמור מאד לשמח ולעודד אותך.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631569
השר ארדן, ליכוד כמדומני, אמר היום: "ישראל צריכה להיערך להחלת הריבונות הישראלית על שטחי c." ארנס, ליכוד לא? "אומר שאפשר להסתכל על עוד אופציה. האופציה היא שישראל תחיל את החוק על יהודה ושומרון, ותאזרח לתוכה כמיליון וחצי פלסטינים". ראובן ריבלין מהליכוד, ושרוצה להיות נשיא, "מעדיף שהפלסטינים יהיו אזרחי המדינה הזאת, מאשר לחלק את הארץ. כך גם ציפי חוטובלי ואורי אליצור‏, כשלימור לבנת יריב לוין, דני דנון, אופיר אקוניס ומירי רגב בעד.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631570
לפחות לגבי הפתרון של ארנס וריבלין‏1, הוא מוריד את החשש מאפרטהייד מהשולחן. אז אם אפרטהייד זה מה שמפריע לך, לא ברור לי למה אתה כל כך חרד מזה (אלא אם אתה טוען שבאום אל פחם וביפו יש כרגע אפרטהייד).

1 שלא מקובל עלי דרך אגב, הוא לא נראה לי ריאלי.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631573
זה לא מוריד שום אפרטהייד מהשולחן. ואם הפלסטינאים יהיו אזרחים: מה ישתנה דה פקטו?
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631574
אתה טוען שבאום אל פאחם וביפו יש כיום אפרטהייד?

עם סיפוח השטחים יעלה שיעור המוסלמים מבין האזרחים. קצת קשה לראות את בית הנבחרים מתעלם משליש מהאזרחים.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631730
באום אל פאחם וביפה יש סתם אפליה.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631747
הכתיב המקובל הוא ''יאפא'', לא ''יפה''.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 632158
טוב, ברח לי הא במקום וו.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 632159
ואולי מקור השם הוא חאפה, היה מלך בירושליים במאה ה14 לפנה"ס בשם עבדחאפה, ויש מי שטוען שהפירוש הוא עבד-חוה, וחוה-חאפה היא אלה אם חיתית.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631735
בהסתמך על הניסיון ממזרח ירושלים ומן הגולן (כמו גם משיעור ההצבעה הנמוך של הפלסטינים בישראל גופא), המסופחים החדשים לא ימהרו לקלפיות. כך שייקל לבית הנבחרים להתעלם מהם.

יש כמה הבדלים בין פתרונות-המדינה-האחת של הימין ושל השמאל. אחד ההבדלים הוא סוציולוגי - רב"י יתקשה לתמוך בהצעה של ליכודניק שנתמך ע"י הימין הרפובליקאי באמריקה שמעז למצוא פגמים בתוכנית ממשלתית לביטוח רפואי. הבדל אחר הוא סמלי - הפתרון השמאלני מתחיל בהכרזה: ישראל מתה, תחי ישראסטין. אבל יש לו משמעויות חשבות לגבי הביטול של זכויות-היתר היהודיות בארץ.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631587
מה שצפריר אמר.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631608
אל תדאג. הראש היהודי שתמיד ממציע לנו פטנטים ימצא את הדרך להפלות את האזרחים החדשים למרות שיויונם לכאורה ובא לציון גואל.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631609
רק עוד לא הבנתי אם ביפו וחיפה יש היום אפרטהייד לדעתך.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631610
יש שיויון לכאורה טעון שיפור אבל אם יצטרפו אלינו גם הפלסטינים מהשטחים הנסיונות להפלות יעבדו שעות נוספות.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631611
אני שמח שאנחנו מסכימים על זה!
גם לדעתי אין בישראל אפרטהייד, אבל ראוי כבר היום (שלא לאמר אתמול) לשפר את תנאי המחייה והשיוויון דה-פקטו של ערביי ישראל. זה נראה לי אחד הדברים הכי חשובים לשינוי ושיפור, שמעבר להגברת הצדק והשיוויון, גם יועילו מאד לחברה האזרחית בישראל, גם (אבל לא רק) מבחינה כלכלית.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631575
להערכתי, ארנס מוכן, בשם איזו טהרנות דמוקרטית שאותה כנראה ספג בארה''ב, להביא לידי חיסול הציונות.
את עמדתו של ריבלין קשה יותר להבין.

אבל, מכל בחינה פרקטית, ההשפעה הפוליטית של שניהם קלושה ביחס לטורקים הליכודניקים הצעירים אותם הזכרתי. להם, נראה, אין עכבות מסוג העמדה הדמוקרטית של ארנס או ריבלין.

ולכן, אני מסכים עם זה שעמדתם של ארנס וריבלין איננה ריאלית. לעומת זאת, תורת השלבים היא בהחלט ריאלית.
תוכנית השלבים של הבית היהודי 631707
למרות שבעיקרי דברים דעתי כדעתך, לגבי התגובה האחרונה הבנתי הפוכה לגמרי משלך.
אני לא מתרשם מהגותם של ארנס, ריבלין וארדן. המדובר כאן בגישה רעיונית שלידתה לפני כעשר שנים ומקורה אינו דוקא בשמאל או בימין. הייתי מסמן את לידתה באסכולה סקנדינבית של פתרונות מדיניים לא טריטוריאליים והיא חדרה לשיח המזרח תיכוני בבהתנגדותו של פרופ' סעיד להסכמי אוסלו. סנדקי הגישה הזו בימין הישראלי היו יורם אטינגר ואחרים והגישה שלהם עברה מתחום הפיקציה המדינית לתחום המעשה בעקבות ההתנתקות של אריאל שרון. ההתנתקות הזאת בתוספת "שפקולציות" דמוגרפיות (לטעמי די נגועות ב-vishful thinking) מאפשרות להוציא מן המאזן 2-3 מיליון פלשתינים ולהציג את הפיתרון כך (אני עושה פאראפרזה חופשית על דברי אטינגר): אז יהיו בכנסת 30 ח"כים ערבים. במה תהיה השפעתם גדולה מזו של 10 הח"כים דהיום? לכל היותר הם יגבשו את הגוש היהודי מנגד.
באופן שתיארתי, ארנס אינו מונע מעכבות דמוקרטיות ומובן שאינו חושב על חיסול הציונות או מדינה דו-לאומית. הכיוון שלו הוא שמדובר ב-more of the same. לטורקים הצעירים שלך אני מייחס עוד פחות חשיבות. מדובר בצבועים פופוליסטיים ומסיתי כיכרות שמבקשים שכר כזמרי ויעשו כמעשה פנחס אם וכאשר יגיעו למקומם (של ארנס, ארדן וכו').
ושוב להערכתי ההפרדה שאתה עושה בין עמדתם של ארנס וריבלין לכאורה וזו של מוטי יוגב (שלבים) היא מלאכותית. מדובר כאן בטקטיקה ולא באיסטרטגיה. יתכן שהעכבות הדמוקרטיות מבוססות יותר אצל ארנס מאשר אצל יוגב וצווחני הימין, אבל אני מאמין שאתה מפריז במשקלו של הטיעון הדמוקרטי. אנשי הימין בזמנו ניסו להתנגד להסכמי אוסלו וממשיכיו גם מן הזוית של הזכויות הדמוקרטיות של הפלשתינאים. איני חושב שטענותיהם זכו להד רחב לא שם וגם לא כאן אצלנו.
יתכן שהעמדה הכללית הזו של "מדינה מולטי-אתנית" (בנוסח הימני או השמאלי, ה"דמוקרטי" או ה"רב-שלבי" שלה) באמת אינה ריאלית, אך הסיבות לכך הן המצב בשטח (חוסר האמון, העוינות, הקנאות הדתית הנפוצה וריבוי הנפגעים הקולאטרליים של הסכסוך) ולא איזה חולשה או פירכה רעיונית. לדעתי גם מוטי יוגב וחבריו אינם בטוחים שהתכנית שלהם ריאלית. הם לא יגידו זאת בהתנדבות, אך אם תלחץ עליהם, בסופו של דבר הם יאמרו לך שאם הגרסה ה"מולטי-אתנית" תיכשל במבחן המעשה, יבוא תורה של האופצייה הטראנספריסטית. חסידיה של הגישה השלישית האפשרית (הכהניסטית-חרדלית) הם מעטים באמת.
והערה אחרונה: כאשר מדברים על אפרטהייד מנקודת המבט הריאליסטית של שתי חברות שהן בבסיסן עוינות והחיות זו לצד זו כאשר המגע ביניהן ממוזער והנגישות למשאבים הכלליים מוגבלת, תיאור החברה הישראלית כאפרטהייד אינו בידיון של של טהרנים וצדקנים אנטי גזענים הרואים באפרטהייד מבנה דמה להצדקת דיפרנציאציה ואפלייה של זכויות. ולכן ההגיון של המולטי-אתניים הימניים הפוך משלך: אם גם המצב הנוכחי הוא סוג של אפרטהייד, מה לך טוען נגד אפרטהייד במודל הרב-שלבי שלנו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים