בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635001
הנסיגה מעזה לא תביא "קטיושות"
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635020
למעונינים, הציטוט המלא הוא ""סיפורי הבלהות של הליכוד מוכרים. הרי הבטיחו לנו גם קטיושות מעזה. כבר שנה רצועת עזה נתונה בעיקרה למרות הרשות הפלשתינאית, לא הייתה עוד אף קטיושה ולא תהיה קטיושה" שאמר יצחק רבין ב- 24 ביולי 1995. רבין הלך בדרך של הסדרים בהסכמה עם הפלסטינאים.

לעותמו, אריק שרון הוציא את ישראל מעזה בשנת 2005 במהלך חד צדדי ללא הידברות במטרה לסכל ולהקפיא את התהליך המדיני עם הפלסטינים ולשמור על ההתנחלויות בגדה. ב-‏2004 שלח שרון את צה"ל (בפיקוד יעלון, כמה אירוני) למבצע ימי תשובה לחיסול הקסאמים.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635021
אה, יורים עכשיו מעזה מפני שהערבים בעזה עדיין כועסים שישראל יצאה ללא הדברות. עכשיו הכל ברור.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635023
אם אתה מוצא לנכון לענות בחידודים וציניות בשעה שמח"ט גבעתי יוצא לקרב בשם ה' אלוהי (או שמא אדוני אלוקי?, לא ברור) אז אין אלא להצטער.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635065
הכתבה ב"הארץ" על המח"ט מצביעה על השינוי המתחולל בארצנו.

בתוכנית "מאזינים למאזינים" ברשת א', עלו לאחרונה מספר מאזינים (בעיקר מאזינות) שחזרו שוב ושוב על המסר:

"עד כמה מקומם אותי שלא אומרים בתקשורת שמה שקורה לנו עם מיעוט הנפגעים הוא נס. זהו נס ולא מזל. וחבל ומצער אותי שלא אומרים 'תודה לאל' על כך, זו לא בושה."

התזמון התכוף והתוכן הכמעט זהה, גרמו לי לחשוב שאולי הן ממומנות כדי לשנות את השיח בארץ, לכיוון המיסטי, דתי-לאומני.

וראה זה פלא: ב"יומן" אילה חסון פונה לאמיר בר שלום ואומרת לו: "זה נס, צריך להגיד 'תודה לאל'. והוא עונה: "תודה לאל".

ובקטעי סיכום השבוע ביומן מצולמת מוכרת האומרת משפט אחד: "היה פה נס".

בהמשך, כשאילה חסון מדברת עם הוגה כיפת הברזל, בפתאומיות, ללא קשר היא קוראת: "זה נס!".

כנראה שהיא קיבלה את המזכר.

רוצים להתחיל לספור כמה פעמים יופיעו הביטויים "זה נס" ו"תודה לאל" בדיווחי השירות הציבורי?

מצער שב"מאזינים למאזינים" לא נשמע כמעט קולו המתון והרציונלי של האזרח הישראלי ואילו קריאות: "למה נותנים להם אוכל וחשמל" הן הרוב המוחלט שם.

עוד יותר מצער שהכתבים הבכירים מכפיפים עצמם לקולו של ההמון.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635075
אפשר לקרוא עוד על זה במאמר שכתבתי על תיאורית ניהול האימה (Terror Management Theory).
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635124
מזעזע אותך ה "ה' ישראל"?! גורם לך לאלרגיה?
אתה יודע מה צריך לעשות כדי לשנות את זה? הילדים שלכם צריכים ללכת לצבא (ולא לגל"ץ או במחנה),להיות לוחמים ולוחמים טובים ואמיצים שיהיו אח"כ מפקדים מוערכים.
אבל הם לא,הם קיבלו חינוך גרוע.פחות ופחות מהם מסוגלים להלחם למען החרות של עצמם. יש קבוצה אליטיסטית (במובן החיובי של המילה) שמייצרת אנשי ששומרים על כולנו,והקבוצה הזאת ככה מדברת-
"ה' צבאות" .תתחיל לאהוב,הם זה מה שעומד בינך לרוצחי האסלאם,תהיה נחמד אליהם.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635133
ואתה מדבר על טרוליות ועל סיסמאות...
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635157
להתראות ישראל, שלום אירן.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635371
האם זו האצה של תהליך שקורה כבר כחמישה עשורים? תהליך שבו היהדות הדתית עוברת ממצב של "שמשון דר נבכדיקר", היהודי הגלותי המך והנרדף שהפרעות והשואה מהווים את נקודת היחס שלו, ל"שמשון הגיבור" היהודי (או בעצם העברי-ישראלי) התנכ"י שבכוח הסנדלים והפצצות החכמות יוצא להראות לפלישתים (ולעמלק) מי הוא הגבר פה?
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635372
כן
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635375
תהליך נוסף שמתרחש מול עינינו הכלות הוא צמצום ההבדל בין האייל לתגובות בטמקא.
Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! 635378
התגובה הזו שלך היא כל כך 2009. אתה מתאר תהליך שהתרחש ולא תהליך שמתרחש.

האייל מת מזמן. יחי האייל החדש.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635386
מזעזע,ממש, אנשים רגילים כותבים פה ובאים מגע עם בני אלים יודעי כל

ואני שואל?!! מה השלב הבא?!! במקום להתפלסף על המהלך הדיאלקטי-הגלייני של רצון/בחירה בחברה מסורתית פרימיטיבית אנחנו נכתוב פה כמו המון העם שמתעסק בשטויות כמו טילים,רצח חטיפות של ילדים וארגונים שמאלונצים.

לא נסלח!
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635388
דחליל יקר, הבעיה היא זאת: יש מליון וחצי אתרים בהם הטון מוכתב בידי "המון העם שמתעסק בשטויות כמו טילים,רצח חטיפות של ילדים וארגונים שמאלונצים", כך שאולי לא מוגזם היה מצד בני האלים (היי, אבא!) לקוות לאתר אחד קטן בו יוכלו לשוחח זה עם זה בטון שונה במקצת. ואולי כן מוגזם; החברה הישראלית עוסקת במרץ בהקטנת הפער בינה לבין החברות המזרח תיכוניות האחרות, ומן הסתם אי אפשר שהתהליך יפסח על האייל. אני בטוח שאתה מרגיש הרבה סיפוק בתור אחד המובילים של התהליך החשוב הזה, שלשיטתך הוא תהליך רצוי, אבל אתה ודאי מסוגל להבין למה אנשים כמוני, שחושבים אחרת, לא מלאי התפעלות.
דיון מתהאיילי 635402
אני לא מסכים. הרעש הלבן תמיד היה כאן.

תמיד היו קולות באייל שהם סתם קשקושי טמקא. הקשקושים האלה היו ברקע, משום שהסתובבו פה כל מיני אנשים מעניינים שדאגו להגיד (באריכות ובצורה מנומקת) מה שהם חושבים.
מה שהשתנה באייל הוא שיש פחות יוצרי תכנים/מאמרים איכותיים ושהותיקים, לימודי הקרבות, קצת עייפים מלהגיב באריכות וברצינות (גם אם הם עדיין מסתובבים כאן ומגיבים בלקוניות פה ושם).
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635403
אני מבין,
מי אמר שלא ניתן לנצח טרור?!
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635406
למקרה שלא הבנת: התלונה היא לא שהדיונים נהיו משויכים יותר לצד מסוים על הקשת הפוליטית. פעם כתבו פה אנשים מאוד מעניינים שיחסית אליהם אתה סוג של חתלתול שמאלני וליברלי.
מה שהופך אותך לטמקאי זה לא העמדה הפוליטית או האג׳נדה, אלא איכות הטיעונים ו/או האתגר האינטלקטואלי שאתה (לא) מציב לקוראים.

בשלוש מילים: אתה די משעמם.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635407
מצטער,
ולמה הם כבר לא פה?
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635415
אני לא מומחה לאייל (או מיצג את האנשים המעניינים שהיו פה - אני משעמם אפילו יותר ממך), אבל לדעתי האישי התשובה היא פשוט תחושה של מיצוי.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635424
אני חושב שהתגובה הקודמת שלך היא המפתיעה ביותר בתולדות האינטרנט בכלל,האם הכותרת "משתתפי האייל הקורא מתגעגעים ל"אחד מהפריפריה"" מתאימה?

*ושלא ישמע כאילו שאני מאמין לך לשניה שזה לא קשור לדעות.אם מישהו כותב שמלמדים את השואה ואח"כ מאשימים את הפלסטינים בשקרים.או שמישהו כותב תגובה חסרת משמעות אמיתית,בלי למצמץ וזורק אותיות בלעז,ומילים מפוצצות כדי להפחיד -"צה"ל השתמש בTGFOL ואשלגן מתפחן ירקתי"-זה עובר לך מעל הראש וזה לא מפריע לך,ואני "לא אינטלקטואלי מספיק"- אתה צבוע. לא בגלל הדעות עאלק.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635429
זה מאוד יפה שאתה יודע בדיוק מה הדעות שלי. יפה? מעשה קסמים ממש!
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635446
מומלץ לקרוא מעט (או הרבה) באינטרנט לפני שקובעים קביעה כזו.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635447
בגלל זה ניסחתי את המשפט כשאלה,אם כן,את גם תסכימי איתי שלא ציפית שזה יקרה
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635451
בהחלט הפתעה - לא ציפיתי שתחשיב את ''אחד מהפריפריה'' כאושייה איילית ותיקה שמתגעגעים אליה. נסה ללכת מעט יותר אחורה בעבר, נניח לכיוון ניצה כהנא.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635454
ניצה כהנא היא דמות מיתולוגית מבחינתי,הרבה לפני הדור שלי...
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635449
אני כן פה, אני פשוט לא טורח להגיב על כל שטות של אויל כזה או אחר כמו פעם.
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635453
תחזור,תחזור להגיב,GANJA צריך אתגר אינטלקטואלי כמו סמים
שאלה 635815
אם היית יודע איזה תיבת פנדורה פריפרית וקרנפית התגובה הזאת היתה מביאה עלינו - האם בכל זאת היית כותב אותה?
שאלה 635825
רק כותב? הייתי עושה עם התגובה הזאת תג מחיר בצורה של גראפיטי בעמוד הראשי.

האייל יותר מעניין כשיש בו אחד משני דברים:
1) אנשים סבירים, רהוטים, סקרנים, רטוריקנים טובים, נעימים, בעלי חוש הומור (והומור עצמי), סקרנים, רציונליים, חריפים, בעלי עמדות מגוונות (אך צנועות), שמתעניינים בעולם הגדול ובשפע שיש בו. זה האייל הישן והטוב.
2) אנשים שעולמם צר, גרפומנים, מגיבים כפיתיים, מאמינים אדוקים, משוגעים, להוטים, אידאיליסטים קיצוניים, מסונוורים ומאמינים בקונספירציות שומטות לסת (ובד״כ מצחיקות).

האייל של 1 נעלם כבר לפני מספר שנים. אז לפחות שיהיה קצת מ-‏2. קצת אקשן. מה רע?
שאלה 635829
אין לכם רחמים על כלום שם בשמאל הביזארי??
מה נשאר לו מהבלי השמאל חוץ מלהרגיש אנין גבה חוטם ומצקצק?! גם את זה תיקח לו?
שאלה 635837
*הבלי השמאל והבלי הימין.

אתם משלימים זה את זה בצורה כה מושלמת. מפלצות ספגטי ואלילי שלום. משוגעים ופנטזיונרים. פנטזיונרים ומשוגעים. תורנות שבוע שבוע.
שאלה 635850
לא מדוייק, כמויות קש כמו שיש בראשו של דחליל הקש אין בכל הימין כולו, אפילו אם מצרפים ביחד פריפריות, דידי'ז, יהודים מתוסכלים ועוד כל מיני המצאות פרנקנשטייניות מאותן מחלקות.
שאלה 635853
יפה,מי ביקש תגובות מאתגרות אינטלקטואליות‏12 ולא קיבל?!

1לא בציניות,מי שרצה את זה מתבלבל בין "אינטלקטואליות" ל"שמאל"
2בעולם הבריא זה גם נקרא "מאותגר אינטלקטואלית"
בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר 635032
איני מבין כלל למה כוונת בתגובתך זו.
רבין הלך, אכן, בדרך של הסדרים, ואלה הובילו לפגועי התאבדות כאלה שהחוויה לתושבי ישראל במבצע הנוכחי היא חווית הנאה לעומת החוויה אז. עדיין זכור לי רצח הצנחנים בצומת בית ליד בתקופתו של רבין, שעליו הוא אמר ביכולת הניסוח וההתבטאות המופלאים שלו ש"זה ממש פשע". וירי הרקטות מעזה היה באמת תוצאה של הנסיגה של רבין, וזה החל הרבה לפני ההתנתקות, אחרי מספר שנים שאפשרו לעזתים המשוחררים לפתח את היכולת הזאת. דובר אז בקסאמים שהיו רקטות פרימיטיביות מייצור עצמי, אך לשתק את יישובי עוטף עזה הם הצליחו גם הצליחו.
שרון, עם ההתנתקות הארורה שלו שהייתה פרי חשיבה של "פורום החווה" שהיה אוסף של שמאלנים שאסף סביבו מנהיג שנבחר ע"י הימין, ואם אכן מטרתה הייתה כפי שאתה מתאר, ממש קשה להבין את ההקשר שמצאו כאן חברי הפורום הנ"ל בין שני הדברים. המעשה הזה הזה לווה בגרגורי הנאה‏1 של השמאל כולו כולל אלה מהם שמתלוננים שזה היה חד צדדי. גם הפגיעה האנושה ברעיון הדמוקרטי לא מנעה מהם לגרגר את גרגוריהם.

1 רן כהן וחבריו בשבח ההתנקות
תיקון 635035
מהמשפט שלפני האחרון נשמט קטע, וכך הוא צריך להיות בשלמותו''
שרון הצליח, אכן, לשדרג את היכולת הרקטית של העזתים, כך שתכסה כמעט את כל המדינה, עם ההתנתקות הארורה שלו שהייתה פרי חשיבה של ''פורום החווה'' שהיה אוסף של שמאלנים שאסף סביבו מנהיג שנבחר ע''י הימין, ואם אכן מטרתה הייתה כפי שאתה מתאר, ממש קשה להבין את ההקשר שמצאו כאן חברי הפורום הנ''ל בין שני הדברים.
תיקון 635045
כדאי לדייק, אף לא אחד מאנשי "פורום החווה" נחשב אי פעם ל"שמאלני", לא במהות ולא בפעילות. למעשה, הלוגיקה שהנחתה את ההתנתקות היא תוצאה של הנחות יסוד "ימניות" לעילא, וראשונה שבהן ההנחה שאין טעם בהידברות עם הצד השני, ולכן יש לנקוט מהלך חד צדדי. העיוורון המדיני שהנחה את שרון בקביעת עובדות בשטח בזריעת התנחלויות שמטרתן לסכל הקמת ישות מדינתית פלסטינית הוא אותו היגיון של ההתנתקות - במובן זה שמדובר בצעדים כוחניים וחד צדדיים. אילו היה פורום החווה ושרון עצמו מעמידים עצמם בעמדת מוצא "שמאלית" תוך הידברות עם הרשות הפלסטינית היו התוצאות כנראה שונות במאה ושמונים מעלות: אילו נמסרה הרצועה בהסכם לרשות - על יישוביה, ללא ההרס הוונדאלי שנעשה בם, - קרוב לוודאי שההישג לא היה נזקף לזכות ההתנגדות האלימה של החמס אלא לזכותו של אבו עבאס והוא היה זוכה בבחירות שנערכו לאחר מכן. תאר לעצמך מצב שבו התיאום הביטחוני בינינו לבין הרשות כיום היה חל גם על עזה - זה לא היה מצמצם את ממדי הטרור ואולי מונע לחלוטין את הפצמ"רים, הקסאמים, הגראדים והרקטות ארוכות הטווח?

המקבץ של מי שנחשבים אנשי שמאל - שהבאת, שתמכו במהלך - מעיד שגם הם לא נתנו די הצורך את דעתם אל העובדה שנסיגה ללא משא ומתן יכולה להיות הרסנית לא פחות מאשר המשך ההתעקשות להחזיק בהתנחלויות בלב האזור הפלסטיני הצפוף והעוין. ומעניין, אגב, שאיש שמאל הרבה יותר מובהק ועקבי מאלה שהבאת בסרטון הביע במפורש התנגדות לנסיגה ולמהלך החד צדדי כולו, והוא קרוב לוודאי הכיר את המציאות טוב מכולם: שמו היה עזמי בשארה, לא בדיוק אוהב ישראל גדול. קיצורו של דבר, הנסיגה הייתה כנראה צעד הכרחי וחיוני בנסיבות הביטחוניות בזמנן, מה שהיה שגוי היה אופייה של הנסיגה. לא הנסיגה היא "ארורה" כפי שאתה מכנה אותה אלא שכרון הכוח של הקובע עובדות בשטח תוך צפצוף על תושביו או תוך התעלמות מוחלטת מהם.
תיקון 635048
ההתנתקות היא "הנחת יסוד" שמאלית, ותחילה הוציא אותה לאור חיים רמון. אחר כך בא ברק עם "הם שם ואנחנו כאן". אחריו הופיעה "תכנית אולמרט" ורק אחר כך באה ההתנתקות. ש"אין טעם בהידברות עם הצד השני" היא המסקנה של ברק שהבין בחכמה שלאחר מעשה, כמו פושע שמתפכח שנייה לאחר הפשע, שעשו עליו צ'יקלוף בקיימפ דיוויד, והסתייג מן היציאה של המשלחת לטאבה.

ולהלן "לוגיקה":

"אילו נמסרה הרצועה בהסכם לרשות- על יישוביה.. "אבו עבאס" היה זוכה בבחירות...ואולי מונע לחלוטין את הפצמ"רים, הקסאמים, הגראדים והרקטות ארוכות הטווח".

אני אוהב את הפנינים האלה אשר מדי פעם נפלטות לחלל האוויר ואשר יש בהן כדי ללמד על "המצב המנטלי של אוסלו". לפחות שוקי אמיץ מספיק להודות שזו אינה לוגיקה אלא תיאולוגיה.

יש משהו מקסים באהבה הכמעט ארוטית שרוחש חוג אוסלו לאבו מאזן. ואין בכך תימה, שהרי הצל"שניק הזה הוא קש ההצלה האחרון, התקווה האחרונה ובתחנונים- בבקשה תוכיח שצדקנו.

נבקש לרגע להיזכר במה מדובר, כי הרקטות אולי ארוכות טווח, אבל הזיכרון קצר. מי שניהל את האינתיפאדה השנייה, מי שניהל את המלחמה, אשר בעקבותיה יצא לדרך מבצע חומת מגן, היא הרשות הפלסטינית ולא חמאס. הרשות, קרי מחמוד עבאס, וסאיב עריקאת. הם ולא אחרים. ההתנתקות יצאה לדרך ממש מכיוון ש"עמדת המוצא השמאלית" (כאילו "הידברות" היא לא מטבע המציאות אלא נכס והמצאה של השמאל) מכיוון שזו פשטה את הרגל.
תיקון 635056
חיים רמון ואהוד ברק ובוודאי כל חברי מפלגתו של שרון, כולל אנשי "העבודה" שחברו אליה חדלו להיות אנשי שמאל במובהק (מה שרובם לא היו מעולם). ההתנגדות להידברות ולנסיגה נטועה בדי אן איי הימני. הטענה הגורפת למשל ש"נסיגות" אינן מביאות שלום היא חלק מריטואל מיתולוגי ימני-מתנחלי שבא לקדש את השליטה בארץ ישראל השלמה. כך - ההתנגדות לנסיגה מהרצועה בזמנו לא באמת הייתה פרי של שיקול רציונאלי. אז נכון, שכל שיקול דברים המבוסס על 'מה היה קורה אילו' - הוא בהכרח ספקולטיבי, אבל זה בהחלט לא מופרך להניח שנסיגה תוך הידברות עם הרשות הפלסטינית ונתינת השטח המפונה לידיה - היה משפר באופן דרמטי את מעמדו של אבו מאזן בציבור הפלסטיני, ואידך זיל גמור. האג'נדה הימנית הפשטנית להחריד, זו שרואה קשר סיבתי פשוט בין הנסיגה לירי הטילים, היא אפילו לא ספקולטיבית - היא דמגוגית. אף לא אחד מן המתלהמים הסדרתיים איננו יכול לשער או לתאר מה היה קורה לנו אילו נשארנו ברצועה עם אחד עשר הגדודים למיגון היישובים, ועם החיכוך היומיומי עם האוכלוסייה העוינת. כבר אז לא מנעה הנוכחות ירי טילים מסיבי. האם מופרך להניח שההסלמה בממדים של היום - וגרועה מזה לא הייתה נמנעת?

העיקרון ששלום עושים בהידברות עם האויב אכן איננו 'שמאלי' בהכרח, אבל באופן פרקטי שלילת משא ומתן בכל צומת הכרעה הייתה עמדה ימנית, מתוך הבנה שהתוצאה אכן קשורה בנסיגות. הפטפוט על 'מצב מנטלי' קולקטיבי של השמאל (בקשר לאבו מאזן או לאוסלו...) הוא פסיכולוגיזם בגרוש. במקום לעסוק בזה ולהגחיך עמדות שאתה מתנגד להן, נסה לנמק באופן רציונלי את עמדתך - שאני מניח איננה בנויה רק על התנגדות אוטומטית למה שאני טוען.
תיקון 635062
נכון. כל שיקול הדברים המבוסס על מה היה קורה אילו- הוא בהכרח ספקולטיבי. זה לבדו אמור היה להספיק לך. מה גם שבזמן ההתנתקות יושב הראש של הרשות היה בכלל ערפאת, ולא אבו מאזן. אלא שכל התזה הספקולטיבית אשר בזה הרגע יצאה משרוולך, ממילא לא נועדה אלא להיתפר לטענת הפרטנר, שהיא כשלעצמה אילתור חסר בושה, ולהלביש אותה על אבו מאזן. האם אתה מבחין עד כמה תלושה ומלאכותית היא הטענה שלך?

אני לא רואה קשר סיבתי פשוט בין הנסיגה לירי הטילים. אני גם מצדד בהתנתקות. אלא שה"אג'נדה הימנית" לא באה לבכות כעת על עזה, אלא לפקוח את עיניכם לגבי מה שללא ספק יתפתח וכנראה כבר מתפתח ביהודה ושומרון. אבל לכם לא איכפת. אתם אטומים. ואל תראה את זה כהתקפה על האלקטורט השמאלי, אלא על המנהיגים של אותו אלקטורט, שממשיכים לדהור ולהדהיר אותה אידיאולוגיה רעה, כי אחרת איזה פרצוף יהיה להם. תסלח לי מיקי, שאני מתלהם סדרתי. עלובי נפש ! מקטן ועד גדול. עלובי נפש, חסרי בושה, וחדלי אישים אשר מנסים לכסתח את האידיאולוגיה הרעה שלהם כי הם חושבים שמשפט ההיסטוריה יפסח עליהם אם יעמידו פני תמימים. חושבים שהם יתחבאו מאחרי מילים גדולות.

הטרוניה אינה כלפיך או כלפי הציבור הכללי. אבל אני מזמין אותך לקרוא מחדש את הטענה שלך לפיה אם לא הרסנו את היישובים ומסרנו אותם בהסכם וחיזקנו את אבו מאזן ואבו מאזן היה מונע את הגראדים. זה נשמעת לך טענה מציאותית? כל מה שקרה בעזה מאז ההתנתקות עומד ותלוי בחישוב הזה שלך? אני מניח שאתה אדם מבוגר, האם זו נשמעת לך טענה של אדם בוגר?
תיקון 635082
אתה יכול לוותר הטון הפטרנליסטי? לא באמת, כנראה. - כדאי שתתייחס לדברים גופם במקום לעסוק כאילו במניעים שלי

(התיזה שיצאה משרוולי, עאלק...) או באתיקה של הנוסח שהנפקתי ("אלתור חסר בושה"). לפני שאתה שולל - עובדתית - את

דבריי כדאי היה שתבדוק אתה את העובדות. אז ככה: ערפאת נפטר מן העולם בנובמבר 2004, ההתנתקות הייתה בקיץ 2005. איך

זה מסתדר עם הטענה בראשית דבריך? מי בדיוק כאן "ספקולטיבי", או "מאלתר"? ואגב, הטיעון שלי היה ממש לא פרסונאלי.

אילו נמסרה הרצועה לידי הרשות, שאתה קיימה ממשלת ישראל דיאלוג רציף (אומנם לא פורה) ואתה קיימה תיאום בטחוני(פורה!)

קרוב לוודאי שהמציאות הפוליטית הפנים פלסטינית הייתה שונה לחלוטין. אדרבא, תציג את הספקולציה שלך לגבי התוצאות של

אי- ההתנתקות.

ועוד משהו לגבי העמדה הבסיסית של ממשלת ישראל בראשות שרון לגבי אי שיתוף הפלסטינים בסיפור. להלן הסעיף הראשון

בהודעת אגף התקשורת של ראש הממשלה דאז: "ישראל הגיעה למסקנה כי אין כיום שותף פלסטיני מולו ניתן להתקדם בתהליך

שלום דו-צדדי. הקיפאון הגלום במצב הנוכחי הוא מזיק. כדי לצאת מקיפאון זה, על ישראל ליזום מהלך שלא יהיה מותנה

בשיתוף פעולה פלסטיני." - אז עם "לא שותף" לא מדברים, לא נושאים ונותנים ולא שותפים. בקיצור, מה שניתן היה

להיעשות לא נעשה סוף מעשה במחשבה תחילה. האסון לטעמך, ולטעם הימין הקיצוני, הוא במה שנעשה. לא אדוני היקר. הוא

נעוץ במה שלא נעשה. ועוד הערה לגבי המקור ה"ימני" של ההתנתקות: עו"ד וייסגלס בריאיון ל"הארץ" טען שמטרת

תכנית ההתנתקות היא סיכול של יוזמת ז'נבה. ככה זה כשימין מתחפש לשמאל, כדי לדפוק את השמאל.
תיקון 635083
(היי, כשאתה ממשיך לכתוב ברצף, המשפט 'גולש' לשורה הבאה בלי בעיה. (גם אם יש משפטים שלמים בתוך הפיסקה).
רק כאשר אתה רוצה לפתוח פסקה חדשה, תלחץ על האנטר וכך החלוקה לפסקאות תראה אחידה. תודה וסליחה.)
תיקון 635086
זה מובן וברור. האם ניתן לרווח את השורות חוץ מזה (למשל של שורה וחצי בין השורות)?
תיקון 635087
ניתן ללחוץ פעמיים על האנטר בין הפיסקאות ובכך ליצור רווח כפול (או כמה שאתה רוצה) ביניהן.

לגבי ריווח שונה של שורות, לא ידוע לי.
תיקון 635144
ניסיתי לרווח את השורות. יכול להיות שזה משפר במקצת. הדרך שלי לבדוק: ב־Firefox: כניסה לעריכת סגנון הדף: מקש עכבר ימני על איזור התגובה ובחירה ב־Inspect Element (חקירת אלמנט) מתוך התפריט. מופיע למטה פס שמתחלק לשני חלקים אופקיים. השמאלי (הצר מביניהם) הוא עורך הסגנון. יורדים למטה עד שמוצאים את body (לא אופטימלי, אבל פשוט לניסיונות), לוחצים על המילה body כדי להוסיף תכונה (שורה) חדשה בתוכו. התכונה היא line-height וערכים סבירים יכולים להיות כנראה בין 1 (ברירת המחדל) ל־2. יכול להיות שהערך של 1.5 יראה לך טוב יותר.

צריכה להיות דרך דומה בכל דפדפן סביר. יש גם דרכים לשמור את הגדרות הסגנון האישיות שלכם, אבל זה כבר מסובך יותר.

להסבר על line-height, ר' לדוגמה: http://webdesign.about.com/od/styleproperties/qt/css...
תיקון 635159
תודה.
תיקון 635088
מה שאתה מכנה ''הטון הפטרנליסטי'' נולד ביום שבו התוודעתי לדין וחשבון שמסר שלמה בן עמי אודות פסגת קיימפ דיויד. אותם הדברים שמסר הפרופסור והשר לשעבר, לא יודעים מן ההדיוטות ברחוב, אלא מאדם שהציבור הפקיד לא את גורלו בלבד אלא גם את גורל ילדיו בידיו. ויש שיאמרו את גורל האומה כאומה. והלא עד אז כמוני כאחד ההדיוטות המאמינים בתום כי מעט לפה מעט לשם, מסורים ענייני האומה בידי אנשים ראויים.

דברים ממין אלה שמסר בן עמי, אינם נכנסים באוזן אחת ויוצאים מן האחרת, אלא יש בהם כדי לזעזע את אמות הסיפין. תוהה אני מיהו שלומי אמוני ישראל שאיננו נרעד ונתקף חרדה למקרא הדברים ההם.

אז אם נשמעים לך הדברים פטרנליסטים, דע כי אין זה משום שאני מתיימר לדעת טוב ממך, אלא משום שאני מלא אימה מפניך. ומשכמותך. כי על פי רוב ידעתי לשוחח בנימוס ובענווה, אבל התועבה החיה וקיימת עדיין, של אוסלו, אינני מסוגל לשמוע. ותצלינה האזניים, ואולי הלשונות שמוסיפות לדבר ולדבר ולדבר.
תיקון 635089
אז מתוך חיקוי של סבר לשוני שלי, פתחת בטענה כי ''הלוגיקה..היא תוצאה של הנחות יסוד ימניות'' וכדי לגבות את הגבבה לאחר שהצגתי לפניך שלמעשה הרעיון החד צדדי יוצא משורות השמאל, הסברת בלי להסמיק שאותם אנשי שמאל הם בעצם לא ממש אנשי שמאל, או שחדלו מלהיות שמאל (מן הסתם ברגע שהגו את החד הצדדיות). והעיקר שקבעת שהמדובר הוא ''בהנחת יסוד ימנית- לעילא''.

ואז מקץ שבחשת בדברים וטענת שלו ''היה פורום החווה מעמידים עצמם בעמדת מוצא שמאלית..'' אז ''..קרוב לוודאי..'' מקץ שטענת לא את האולי אלא את הקרוב לוודאי, השיבות לי בלי להסמיק שאמנם ''כל שיקול דברים המבוסס על מה היה קורה אילו, הוא בהכרח ספקולטיבי..''

אבל בכל אלה לא די, שהרי בתגובתך לעיל מהפך כפול. כי בתחילה אתה כבר לא ספקולטיבי שהרי אתה מטיח כנגדי ''מי כאן הספקולטיבי'' ושתי שורות אחר כך ומבלי להסמיק, אתה שוב ספקולטיבי ויותר מכך אתה מזמין אותי להשמיע כנגד הספקולציה שלך, ספקולציה משלי.

ואולם אין ולא הייתה לי כל כוונה לנהל איתך דיון במישור הספקולטיבי, שהרי דווקא רציתי להדגים איך עוברת לה חרפת אוסלו מן ''הפנטזיה'' אל ''הספקולציה'' אשר הם ולא במקרה, שני תחומים של הדמיון, והם אינם מעצם מהותם קשורים במציאות.
תיקון 635090
ואולם, שהמדובר באילתור לא צריך אלא לשים לב לעובדה שמכל הספקולציות כולן, מכל העולמות האפשריים, בחרת להעלות אחת כזו שמובילה לתוצאה המבוקשת מבחינה אידיאולוגית, המתארת מצב של "תיאום פורה" ואת אבו מאזן בתור פארטנר, ועוד כזה שגם היה מונע את ירי הרקטות והגראדים. מכל העולמות האפשריים.

ואולם שהמדובר באילתור לא צריך היה אלא לשים לב גם לעובדה שפשתה אופנה חדשה בקרב אושיות אוסלו לתאר את אוסלו בבחינה "אסטרטגית" ולא רק מילר שעושה זאת, אמנם בתחומי הספקולציה, אלא גם שמעון שלפתע פתאום מסביר לנו איך הוא "פילג" את הפלסטינים, בוז'י שנעשה בן ליל מומחה לענייני אסטרטגיה במזרח התיכון, ואפילו זהבה גלאון אינה טומנת את ידה בצלחת. מישהו שמע בעשרים שנות חרפה, איזה דיון "אסטרטגי" מפי נציגי אוסלו? וכל זאת לא בא לגנות את הדברים אלא רק להציג את האילתוריות.

מה חסרי בושה הם בני האדם. לו לפחות היו מאלתרים לשם חשבון נפש, אלא שהם מאלתרים עבור קרדיט. בעיניי אלו הם אנשים עלובים, ואחת היא אם המדובר במפקד הסיירת, מפקד השב"כ או הנשיא. כל זה לא מעניין בכלל שהרי סופם של האנשים אשר סבורים בטעות כי בכוחם להערים על ייחוס הדברים ועל משמעותם- אנשי הבל מסוגם תמיד היו, תמיד יהיו. אין טעם לבזבז עליהם ולו יריקה. כל מה שמעניין הוא להישמר לבל יגיעו האנשים האלה אל השלטון. עד שייעשה חשבון נפש. השמאל - מסוכן לישראל.
תיקון 635095
תודה על תגובתך העניינית, ותודה שחסכת ממני יריקה. כנמנה על ''אנשי ההבל'' אני מבטיח לך לא להגיע לשלטון ולא להטריד את מנוחתך בהצגת עובדות. באמצע ההודעה הזאת יצאתי לחדר המדרגות בגלל אזעקה שהיא תוצאה ישירה של הסכם אוסלו, כפי שהבנתי מן הניתוח המפוקח שלך את מצבנו בעולם. זאת אפוא תגובה אחרונה שלי לדבריך. אני כבר אוליך את החרפה שלי וחרפת השמאל כולו למקום אחר, ברשותך.
תיקון 635057
לפי מה שפורסם מספר פעמים, אבו מאזן התנגד בתוקף לאינטיפדה השניה, הוא אמר שזו שגיאה והדרך היחידה של הפלשתינים להשגים היא המתווה של פעולה מדינית (בתמיכה אמריקאית). עם זאת, אבו מאזן קיבל את המרות של יאסר עראפאת בעניין זה,נימנע ממתיחת ביקורת פומבית נגד עראפאת בעניין האינטיפדה השניה.

היוזם העיקרי של האינטיפדה השניה היה יאסר עראפאת. לגבי שאר הפוליטיקאים הבכירים של פתח לא שמעתי על עמדתם הביקורתית (אם הייתה), ברגותי היה תומך נילהב באינטיפדה השניה (לפחות עשה הרבה תעמולה של תמיכה).
תיקון 635139
זה ייתכן, אם כי בעיקר אני מכיר את ההתבטאות שלאחר הדברים. כלומר לאור כשלונה של האינתיפאדה. ואולם זה עתה נתקלתי בדיווח של תיק דבקה, אתר רציני לכל הדעות, ולפיו לאור התגברות הכאוס, הפרעות של ערביי ישראל, ומתקפת הטילים מעזה ואולי אף מתקפת טילים מצפון, נערך מחמוד עבאס לצרף גם את התנזים לתוך הקלחת לקראת מערכה כללית.

אף שסבורני כי דעותיי ודעותיך קרובות, אני מקווה שתסלח לי על כי טרם התקלסתי מספיק בשמאל- אוטיזם הישראלי, מה הם חושבים לעצמם כל אותם קצינים, הלשעברים, חמוצי הפנים ונפוחי האגו- שאבו מאזן יפעל כנגד האינטרסים שהוא עצמו מוביל בשתי שיני ארס? כי הוא נחמד? כי הוא פרנטר? כי הוא מאמין שטבע האדם טוב מנעוריו? כי הוא גדול מהחיים ובורא מציאויות?

מילא שזה כל כך ביזארי, זה מופיע כל ערב על המסך.

פושעי אוסלו - לדין !
תיקון 635189
הסתכלתי בפניו של שאול מופז כשפרש את תכניתו לפרז את רצועת עזה, ובמיוחד בשלב שבו פרש את ההמשך להעביר לעזה בתמורה חמישים מיליארד, ואז זקף את גבותיו שעל מנת להבהיר- דולר!. וחזר בנונשלאנטיות, חמישים מיליארד דולר..

חיפשתי איזה סימן של התרחבות של קצות השפתיים לחיוך, אבל לא הופיע חיוך.

כל כך סוריאליסטי.
תיקון 635226
ידידי, גם כשמנסים לכתוב פרודיה על כתיבה ימנית צריך לדעת איפה לעצור כדי לא להגזים ולהשמע לא אמין אפילו עבור הז'אנר הזה. תיק דבקה, אתר רציני לכל הדעות... כשנרגעתי מהצחוק התאכזבתי מהפרודיה.
תיקון 635245
אני חושש שה-dd הזה הוא לא פרודיה אלא הדבר האמיתי.
תיקון 635294
גם אני חושש... או אולי עדיף, משועשע מזה.
תיקון 635322
אני חושב שזה קצת עצוב. מסיט את הראש במבוכה.
תיקון 635615
היום העיר הבוס שלי הערה מעניינת בקשר לשמאל הישראלי. מעניינת בעיקר בגלל הניסוח ו"המצב". יתכן שהדברים נאמרו בצורה דומה במדיה לאחרונה, אני לא אדע להגיד.
השמאל הישראלי, הוא אמר, כשהוא מתייחס להפגנות המגנות את צ"הל על הרג ילדים כ-'שמאל הישראלי'- כפי שאתה ואחרים עושים כל הזמן, השמאל הישראלי עושה עבודה נהדרת. כל צילום של הפגנה כזו שמשודר לשניה בעולם, עדיף על מיליוני שקלים שמושקעים בהסברה ממסדית.
תיקון 635618
למיטב התרשמותי מן הנכתב והנאמר מעבר לים, התמונה מעט שונה.
לרוב, יותר מאשר המוסרנות היהודית נתפסת כעדות לרמתם המוסרית של היהודים, או לפחות של המוחים מתוכם, היא נצרבת כהודאה באשמה, ולא פעם אף כעדות מהימנה לדברים שלמעשה כלל לא קרו.
תיקון 635622
גם אתה צודק. אני מניח שזה בדיוק האפקט אצל אלו שנוטים מראש להאשמה של ישראל והיהודים. ציבור גדול, גם אם לעיתים קרובות ממועט-השפעה.
ויתכן שגם בציבור (הגויים) החוככים בדעתם, דרושה תוספת קטנה בשביל שתמונות כאלו יפעלו את פעולתם. תחשוב לרגע שאתה טוען את טיעון ה-'איפה האופוזיציה הליברלית הערבית' המפורסם שלך, באזני מי מיושבי תבל, לאחר שידור מהפגנות שמאל.

לחילופין, אפשר לדמיין את היחס של יושבי תבל המשפיעים-ביותר לסכסוך המקומי, באם יצלחו היוזמות להעלים או להשתיק את השמאל הבוגדני, המזוהם והמזהם וכן הלאה.
תיקון 635623
שלום אפופידס, מה שלומך. תמיד נעים לקרוא אותך.
תיקון 635624
חן חן די די
תיקון 635049
אני השתתפתי במספר הפגנות כנגד ההתנתקות בכיכר רבין וצעדתי בהפגנה הגדולה לכפר מימון, כתבתי את המאמר באייל "כנסת לא לגיטימית" שבו הבעתי את שאט נפשי גם מהאופן שבו נעשתה ההתנתקות, כתבתי עשרות תגובות נגדה, ותליתי סרט כתום על מכוניתי.
איזה סרט תלית אתה על מכוניתך אז ? את רון איני שואל את השאלה הזאת כי בניו יורק לא תלו סרטים, אבל אני יכול לנחש איזה סרט היה תולה לו חי אז כאן.
תיקון 635052
אני מתקשה להבין את הרלוונטיות של תגובתך. העובדה שהשתתפת בהפגנות ותלית סרט כתום מעידה על מה? ואיך זה קשור למשהו שהעליתי בתגובה שלי?! אגב, לא תליתי שום סרט על מכוניתי. אהיה גאה להניף את דגל ישראל ביום שבו תהיה נסיגה מלאה מן השטחים הפלסטיניים כחלק מהסדר שלום מלא.
תיקון 635060
כוונתו של דב כנראה שבתור ימני הוא התנגד להתנתקות, בעוד אתה טענת שההתנתקות הייתה מנימוקים ימניים.

הייתה באמת חלוקה חוצה מפלגות בעניין ההתנגדות והתמיכה בהתנתקות. חלק קטן מהימין , בעיקר זה שקרוב למרכז, תמך בהתנגדות מטעמים שהזכרת (להימנע מהאחזות חסרת תועלת רבה ברצועת עזה ולהתרכז באחיזה ביהודה ושומרון. חלק קטן אחר בליכוד (ימין מזוייף) תמך בהתנתקות מכיוון שהוא תמך בנסיגה נירחבת גם מיהודה ושומרון, ראה בהתנתקות צעד ראשון שיכשיר נסיגה כללית. השמאל ברובו ראה בהתנתקות צעד ראשון לקראת נסיגה כללית. חלק קטן מהשמאל התנגד להתנתקות מהסיבות שאתה העלית (צפה שההתנתקות תחליש את הנסיגה הכללית מכיוון שתחזק את הפלשתינים הקיצוניים שמתנגדים להסדר מדיני אפילו זמני).

בעניין התנגדות להסדר מדיני מצד הפלשתינים. לדעתי רובם המכריע של הפלשתינים (בדרג המנהיגות) מתנגד להסדר מדיני, זה כולל את הפתח ואת אבו מאזן. האחרונים תומכים רק לכאורה בהסדר מדיני, התמיכה לכאורה היא רק כדי לקבל שטחים ומעמד בינלאומי; מטרתם לחדש את המאבק לאחר שישיגו שטחים ומעמד. אני מדבר על דרג המנהיגות. הדרגים הנמוכים יותר חסרי השפעה ואין שום משמעות לעמדתם.

בעניין אחר שהעלת קודם. לדעתך אנו יכולים להשפיע על זרמים סטיכיים ברצונות הלאומיים של הפלשתינים, זאת על ידי תמיכה ב"פלשתינים מתונים". לדעתי דעתך נאיבית. אין לנו שום יכולת להשפיע על זרמים סטיכיים ברצונות של העם הפחשתיני. הם יחתרו לסילוקנו מהארץ בהזדמנות הראשונה. הפלשתינים מונעים נגדנו מאינטרסים עמוקים ומידת השפעתנו על האינטרסים הללו היא אפסית.
תיקון 635063
באותה מידה שאתה טוען לסרבנות של הצד הפלסטיני להסדר מדיני ניתן לטעון לגבי כל הדרגים של השלטון הישראלי, ולא רק זה של הליכוד. אני לא יודע מהם ''הזרמים הסטיכיים'' שניתן להשפיע עליהם, ואם ניתן להשפיע עליהם, אבל כדאי לא להתייחס להיסטוריה כאל מבנה שטח שבו פועלים בעיקר גורמים מקובעים אידאולוגית ואסטרטגית במבנה העומק. ההיסטוריה היא מרחב דינאמי מושפע ומשפיע - עד כדי היפוך בעמדות יסוד. יציאה מן ההנחה שאין לנו אפשרות להשפעה על המציאות היא מיתוס מסוכן. אנחנו שוכחים שעמדות החמס לגבי מדינת ישראל ושלילת ה''ישות הציונית'' דומות מאד לאלה של מצרים הנאצריסטית ושל כל העולם הערבי עד מלחמת יום הכיפורים (מה שלא מנע, אגב, ניסיונות להידברות - ואני מזכיר את יוזמת גולדמן למשל). יש תהום בין עמדת הערבים בשנות החמישים והששים של המאה הקודמת לבין העמדה המובעת ביוזמת השלום הסעודית לפני שלוש עשרה שנים (נדמה לי), שאומצה על ידי הליגה הערבית. לגופן של הנחותיך, אני מפקפק בסטיכיה של הרצון הפלסטיני ''לסילוקנו מן הארץ'', כאשר הם מכריזים - ומקבלים את הלגיטימיות של קיום מדינת ישראל הריבונית כעובדה. לא משום שהם אוהבים אותנו פתאום, אלא משום שמגרש המשחקים ההיסטורי מכתיב את תנאיו ומשפיע על התודעה. גם התודעה שלהם. מתוך דבריך, אם אני מבין אותם הטב, הפלסטינים באים למשא ומתן מצוידים במחשבות קונספירטיביות - לחתור תחתיו. אני מפקפק אם זה רציני. כולנו פועלים באילוצים פנימיים וחיצוניים כאלה ואחרים, מה שמניב לעיתים רטוריקה ומעשים סותרים אלה את אלה, אבל שלילה מראש של הרצון הטוב לשלום של הצד השני היא לא אופציה שניתן לנו לוותר עליה. וזו לא נאיביות. נאיביות היא הייחוס האוטומטי של כל הרצונות האפלים ל'דמון' שמנגד. נאיביות היא המחשבה שנוכל להתקיים ללא שלום, ואולי נוכל להשיגו במדיניות של חשדהו וחשדהו וחשדהו.
תיקון 635066
אפשר לבקש ממך שתרווח קצת את השורות או את הפיסקאות?
אתה כותב דברים מעניינים אבל קשה מאד לקרוא את השטף הצפוף הזה. תודה.
תיקון 635071
אשתדל. אם כי אני לא יודע איך מרווחים, טכנית, מבלי לדלג כל פעם על שורה.
תיקון 635073
תודה.
אתה לוחץ על האנטר לאחר הנקודה שמסיימת את המשפט והסמן עובר לתחילת שורה חדשה (בלי לדלג על שורה).
תיקון 635061
אני מניח שלו שאלתיך היום איך היית מצביע לו נערך משאל עם אז בנושא ההתנתקות היית אומר שהיית מצביע נגד כיון שמדובר ברעיון ימני.
אין לי יכולת לבדוק את כנות תשובותיך. מה שאני יכול לומר הוא שבתקופת ההתנתקות העם נחלק בין שמאל וימין. הימין היה נגד ההתנתקות והשמאל היה בעד. כל מי שהייתה לו מודעות פוליטית תלה את אחד משני הסרטים על מכוניתו, ואם כנים דבריך אולי היית יצור חריג בנוף של אז.
אבל אתה יכול לשמוע בקישור שהבאתי את רן כהן שהיה נציג מובהק של השמאל שאומר בפרוש שההתנתקות טובה לביטחון, ואתה יכול לשמוע באותו קישור את דברי ההתמוגגות של מאיר שטרית אבי האימה "מה יש לנו לעשות בעזה ?" שמכריז שלא תהיה שום הרעה במצב הביטחון עקב ההתנתקות, ואתה יכול לקרוא את מה שכתב בתקופת ההתנתקות ארי שביט שהנסיגה הזו תביא חומת מגן של לגיטימציה בין לאומית שתגן עלינו מהטילים וכו' וכו' ואלו דוגמאות לאווירה ששררה אז.
אני מזכיר להרבה בני משפחה שמאלנים שאומרים היום כמוך שההתנתקות הייתה מעשה ימני את דברי התמיכה שלהם בה אז ואת דשנות העונג שזרחה מפניהם שלוותה בביטויים ציניים ולעגניים, וזה די מביך אותם. איני יכול לעשות זאת לך כי אין לי שום דוגמה ממה שאמרת אז, אבל אני יכול לנחש. לא היו אז הרבה חריגים כפי שאתה מציג את עצמך, ואין לי שום אמון בדמות שאתה מציג.
תיקון 635068
אני מודה, שאילו היה נערך משאל עם על הנסיגה הייתי מצביע בעדה. מבין שתי אופציות גרועות הייתי בוחר בגרועה פחות לטעמי. אפשר, אגב, שהייתי מעדיף, טקטית, הסרת היישובים ללא נסיגה ונסיגה לאחר הסדר כל שהוא במועד אחר. הנסיגה כפי שבוצעה הייתה אומנם האופציה הפחות גרועה, אבל עדיין גרועה למדיי. החלוקה הדיכוטומית לעמדות שמאל וימין כפי שאתה מגדיר אותן מפספסת את המורכבות של העניין - וגרוע מזה מעלימה את עמדות היסוד. אפשר להגיע לתוצאה גרועה גם מתוך מוטיבציה נכונה ולהפך. כשאני טוען שההתנתקות היא פרי של חשיבה השוללת אפריורי הידברות ומוּנעת משיקולים כוחניים בלבד, דהיינו מחשיבה "ימנית", אני לא טוען שכל מי שתמך באופציה הזאת עשה זאת מאותה נקודת מוצא. כמעט כל הדוברים שהצגת, שתמכו באג'נדה של הנסיגה, מי בהתלהבות גדולה יותר ומי בהתלהבות פחותה אינם אנשי שמאל. מאיר שטרית הוא ליכודניק לשעבר, שבינו לבין השמאל פעורה תהום - בכל עמדה שהיא. אשר לרן כהן, שאתה מכנה אותו "נציג מובהק" של השמאל - הוא הימני מכל אנשי מר"צ המוכרים לי. מכל מקום, עמדתו כפי שהתבטאה בציטוט הקצר שהבאת שגוייה לטעמי באשר לאפקט החיובי של הנסיגה על המצב הצבאי. עד כמה שידוע לי, רן כהן תמך בהידברות ובהסכם כחלק מן הנסיגה, אבל לא העמיד את תמיכתו כתנאי להכללת הרכיב הזה בהתנתקות.
תיקון 635096
בתחילת הפתיל הבאתי את דברי רבין שבהם הבטיח לנו שלא תיירנה "קטיושות" מעזה לעברנו, ובהמשך בתשובה לרון בןיעקב הראיתי ש"קטיושות" נורו לעבר עוטף עזה עוד טרם ההתנתקות, כך שהבטחתו של רבין לא התממשה, וגם הוספתי לספר על פיגועי ההתאבדות הנוראים שהוא עוד זכה לראות את תחילתם.
וזה אומר שכאשר החליט רבין לסגת מעזה הוא עשה זאת כשהייתה לו הערכה מוטעית בנושא שמאד חשוב לגיבוש ההחלטה הזאת‏1.
ביושרך אתה מודה שלו היה משאל עם היית מצביע עבור ההתנתקות‏2. יש לי שתי שאלות בעניין זה.
1. האם הערכת בתקופה ההיא שהמעשה הזה יביא לכך שכמעט כל מדינת ישראל (וב"סבב" הבא כל המדינה כולל קרית מוצקין הבטוחה) יהיו בטווח טילי הפלשתינים, והם ישתמשו ביכולתם מידי פעם ?
2. לו הערכת כך עדיין היית מצביע עבור זה ?

1 אני מעריך שלו ידע רבין ש"קטיושות" כן תהיינה הוא לא היה נסוג מעזה.
2 עניין שתי האופציות הגרועות הוא לא ממש רלוונטי. כמעט תמיד זה כך. אני היית מצביע כנגד כל נסיגה ביודעי בפרוש שגם בבחירה שלי יש רע.
תיקון 635099
השאלה הגדולה והעקרונית שאתה שואל - היא האם יש לסגת מן השטחים הכבושים. התשובה שלי היא כן מוחלט, ואני לא רואה שום אופציה אחרת בעתיד הנראה לעין, אופציה שתבטיח את קיום מדינת ישראל. כן. אני בעד פינוי יישובים עכשיו, אפילו ללא הסכם שלום, ושליטה צבאית עד הסכם על השטח שיפונה.

כפי שכבר כתבתי, ואתה טורח שלא להתייחס לטענתי, לא ההתנתקות גופה גרמה וגורמת למטחי הטילים שאנחנו חווים עכשיו - וחווינו בעבר, אלא העובדה שההתנתקות הייתה במעמד צד אחד. גם המצור הבלתי נסבל, המצב הכלכלי הנואש, - שבעים אחוזי האבטלה בקרב האוכלוסייה של הרצועה, ש''ממליכים'' עליה את הגורמים הרדיקליים ביותר - מביאה לליבוי הסכסוך, שפריו מטחי הטילים - בין השאר.

אז אם אתה שואל, היפוטטית, אילו ניתנה ביד ההכרעה כיום בין שתי אפשרויות הבחירה הרעות ההן, הייתי בוחר בנסיגה. עם כל הכבוד, אני לא שותף להערכתך, שהנסיגה היא הגורם שהעמיד את קריית מוצקין בטווח הטילים. השליטה הקרקעית של צה''ל בעזה לא הייתה מונעת אותם, ואולי הייתה כרוכה בבעיות ביטחוניות נוספות, חמורות עוד יותר.

הספקולציה שלך לגבי רבין וכוונותיו אם וכאשר לא נראית לי נכונה, אבל אינני יודע. גם אתה לא. לי נדמה שההכרעה ללכת למתווה השלום שלו הייתה אסטרטגית, והוא לא נסוג ממנה גם לאחר הפיגועים הגדולים, כפי שהוכח בנאומו בעצרת הגדולה בה נרצח.
תיקון 635101
אני לא שאלתי עכשיו את ''השאלה הגדולה'' שאינה שייכת לדיון זה, אלא שתי שאלות ''קטנות''.
עליהן, בעצם, ענית, אבל בצורה די מפתיעה. אתה לא מתייחס כלל לעובדה שעליה חזרתי מספר פעמים שלפיה הקסאמים שיתקו את עוטף עזה לפני שהייתה התנתקות ולפני שהיה סגר, ואחרי הסכם שנעשה ''במעמד שני הצדדים'', ובגללן אמרתי שהערכתו של רבין הייתה שגוייה.
לטענתך שמעט הפתיעה אותי, שמערך הטילים בעזה אינו תוצאה של ההתנתקות איני רוצה להתייחס. אני ניבאתי באייל טרם ההתנתקות שדבר כזה עלול לקרות אחריה. זה קרה, ואיני חושב שיש היום הרבה אנשים שחולקים על כך, שמדובר בתוצאה של ההתנתקות.
תיקון 635111
תקן אותי אם אני טועה. העמדות הימניות שאתה מביע, כולל ייחוס תוצאות ל''סיבות'' מסוימות מאד - כולן נובעות מעמדת הבסיס שלך. העובדה שבארבע עשרה השנים האחרונות החיים בעוטף עזה הם תחת איום מתמיד קשורות מאד בתפיסות היסוד האלה מן הסוג שמן הסתם אתה מאמין בו.

אני סבור שקל לך להיאחז בעמדה הפופולרית התולה את המצב באקט הנסיגה גופו ולא בנסיבותיו, ולא במדיניות הכללית (הימנית מאד) שנמנעת מצעדים לסיום הסכסוך. אי אפשר להפוך כעת את הגלגל אחורנית, כדי להיווכח שהמשך ההחזקה הצבאית בעזה והמשך ההתנחלויות שם לא היו מונעים את ההסלמה שאנחנו חווים עכשיו, אלא מחריפים אותה. אני רוצה להזכיר שבמבצע עמוד ענן נכנסנו קרקעית לעזה, ופעלנו בתוכה כשנה שלמה, מה שנגמר באפס תוצאות מבחינת ההשפעה על המוטיבציה של הצד השני להילחם, ובפועל לא שינה את עקומת ההסלמה (או ההידרדרות) של המצב הביטחוני, בעיקר זה של עוטף עזה.

קיצורו של דבר, בכל צומת שבה תעלה לדיון שאלה בדבר פרקטיקה מלחמתית כזאת או אחרת, צעד מדיני כזה או אחר, נמצא עצמנו, אתה ואני, - כמעט תמיד חלוקים ב''שאלות הקטנות'', תמיד משום שהתשובה עליהן כמעט באופן מוחלט נובעת מתפיסת היסוד העקרונית, מן התשובה שכל אחד מאתנו נותן ונתן לשאלות הגדולות.
תיקון 635113
האיום על עוטף עזה היה קיים בחלק ניכר מהשנים שלפני מלחמת ששת הימים, לפני ה"כיבוש", בתקופת הרציחות של הפדאיון, וחדל לאחר מלחמת ששת הימים לחלוטין. האיום הזה חזר לאחר הנסיגה שביצע רבין בהסכמי אוסלו, הפעם פחות בטרור של חדירות כפי שהיה טרם מלחמת ששת הימים ויותר באמצעות טרור של רקטות.
אני חושב שדווקא היום כשמתחולל ה"אביב הערבי", ובמיוחד כל מה שמתחולל בסוריה ועיראק, מי שחושב ש"סיום הסכסוך" יביא שקט, מחשבותיו מאד תמימות. גם אם תחתום על הסכם עם מישהו אין לך שום ביטחון שהמישהו הזה יתחלף במישהו אחר, שההסכם שחתמת עם קודמו יצחיק אותו.
אבל, בכל מקרה, ביוזמתך חרגנו והתרחבנו בדיון הזה, כי מהפרטים אתה פוחד כמו מאש.
תיקון 635116
מספיק, דב, עם הפסיכולוגיזם הזה. ביוזמתי באמת הרחבנו את היריעה, כדי שנבין מנין כל הדיון בפרטים מגיע. "חרגנו"? דווקא לא. להיפך, זה מכניס את הפרטים לפרופורציה הראויה. ואני מבין, כפי ששיערתי מראש, שעמדת היסוד שלך היא אמונה מוחלטת בהפעלת כוח, וזלזול בהסכמים מכל סוג שהוא. תחשוב רק לאן כל זה מוביל בהכרח.
תיקון 635147
ה''פרטים'' שהבאתי הם שהאיום על עוטף עזה היה קיים טרם ה''כיבוש'', חדל לחלוטין כשהתקיים, וחזר שוב כשוויתרנו עליו עם ראשית הסכמי אוסלו.
והפרטים האלה סותרים לחלוטין את המסקנה ה''רחבה'' שלך, שעליה דיברת בתגובתך הקודמת.
תיקון 635115
במבצע עמוד ענן לא נכנסנו קרקעית לעזה. יתכן שאתה מתבלבל עם עופרת יצוקה. ''פעלנו בתוכה כשנה שלמה'' - לא ברור למה הכוונה. אבל בכל מקרה כדי להמנע מהטעיית הקוראים - באף אחד משני המבצעים לעיל לא פעלו כוחות קרקעיים בעזה כשנה שלמה (או קרוב לכך).
לגבי ''לא שינה את עקומת ההסלמה של המצב הביטחוני'' - שוב, לא ברור למה הכוונה. באשר לכמות הירי על עוטף עזה, הוא פחת משמעותית מאד בהשוואה של שנה אחרי מול שנה לפני (בשני המקרים). ראה הגרף שהתפרסם בהארץ, למשל.
תיקון 635784
אני רוצה לדון בהגדרה של "שטחים כבושים".
הרי כל שטח נכבש בתקופה כלשהי. לאיזה כיבוש אתה מעניק לגיטימציה ומאיזה כיבוש אתה שולל את הלגיטימציה?
למה לכיבוש של הירדנים אתה מעניק לגיטימציה ולכיבוש של היהודים אתה לא?

אם הכיבוש מעניק זכויות ובעלות על הקרקע, הרי שכיבושם מחדש של שטחים מסויימים בארץ ישראל במלחמת ששת הימים, השיב לעם ישראל את הבעלות על הקרקעות הללו.
אם הכיבוש איננו מעניק זכויות ובעלות על הקרקע, הרי שכיבושם של שטחים בארץ ישראל על ידי מדינות ערב או אפילו על ידי התורכים, או על ידי השיטפון המוסלמי של ראשית ימי האיסלאם - כל זה לא לגיטימי.

ורק כדי להזכיר לך. בכל העולם קוראים לך יהודי, כי מוצא עמך מארץ יהודה. לשם אתה שייך, ו"שם" שייך לך.
בכל העולם קוראים להם ערבים. כי מוצאם מארץ ערב. לשם הם שייכים ושם שייך להם.

ולכן אני חוזר לשאלה הראשונית:
איזה כיבוש קובע? איזה כיבוש "כשר" בעיניך?
רק הערה 635151
מאחר ש'האייל הקורא' היה קיים גם בתקופת ההתנתקות, אתה יכול ללכת ולבדוק תגובות מאז. אני, למשל, התנגדתי להתנתקות באופן עקרוני וראיתי בה פעולה שנועדה למנוע נסיגות עתידיות (אם כי התנגדתי גם לטענות מתנגדי ההתנתקות על כך שהמהלך אינו חוקי או לגיטימי).
תיקון 635781
יש לחלק בין הסדר שלום מלא לבין שלום מלא.
כך או כך, נראה שלא תזכה להניף בגאווה את דגל ישראל. האורקים לא רוצים שלום.
תיקון 635785
במלים אחרות, אהבת המולדת שלך תלויה בדבר.
תיקון 635064
כבר כתבתי נגד הנטיה הפרועה שלך להשמצות חסרות שחר. אני הייתי כנראה היחידי שהסתובב במרחבי ה- tri state עם סרט כתום משתלשל מהמראה הקדמית כל שכולם יכולים לראותו. הסרט הזה תלוי היום מעל מיטתי.
תיקון 635093
בהכירי את דעותיך פשוט קשה לי להאמין בסיפור הזה. אבל ייתכן שאני טועה. אם תראה לי קישור למשפט ולו אחד מדבריך נגד ההתנתקות בזמן שהתרחשה או מעט לפניה לא תהיה לי ברירה אלא להאמין. אם באמת הסיפור שלך נכון, לא הגיוני שלא תמצא משפט כזה, כי אתה מרבה לכתוב כאן, והנושא הזה היה בזמנו נושא מרכזי.
תיקון 635094
אני לא חייב לך שום דבר ואת החוצפה שלך תשמור למקומות שבה מעריכים אותה.

ורק לסבר את שאר הקוראים, הנה בדיוק על זה עניתי לך אי אז בזמן אמת
תגובה 318956
תיקון 635098
לא חביבי. מה שאתה מביא רק מחזק את הערכתי. אינך יכול להצביע על שום תגובה שלך כנגד ההתנתקות, ואתה רק מדווח על הלוך הרוח בעירך בקרב הישראלים אז, שהיא די צפוייה ממה שאני שומע, ולא על מה שתלוי במכונית הפרטית שלך.
תיקון 635132
תגובה 324039
תיקון 635148
ומה אתה לומד מהתגובה הזאת ?
אני לומד ממנה שצריך להמשיך ולעשות את אותו דבר גם ביו"ש.
ללמוד ממנה על סרט כתום במכוניתו של רון מאד קשה.
תיקון 635181
למיטב הבנתי היא מלמדת שרון התנגד להתנתקות, אמנם מפני שחשש שהיא תסייע בשימור השליטה הישראלית ביהודה ובשומרון.
תיקון 635349
מי ששואל שאלה ספציפית אודות סרט כתום ("השאלה הקטנה" כהגדרתך בדיון עם מיקי מילר) ומקבל תשובה ספציפית ואח"כ מבצע סלטה מורטלה ל"שאלות הגדולות" מראה "כי מהפרטים אתה פוחד כמו מאש", במיוחד כשהם סותרים את הדעה המוקדמת.
תיקון 635366
אני לא בורח משום דבר. הפנית אותי לתגובה שלך מאז שבה כתבת שבעירך יש רוב לסרט הכתום. אבל הדיון הוא על הדעות האישיות שלך ולא על דעות הציבור בעירך. עד כמה שידוע לי בקרב הישראלים בערים בארה''ב יש רוב לדעות הימניות והסרט הזה מדגים זאת ולא מוכיח שום דבר בקשר לדעות האישיות שלך, ועל כך עניתי מה שעניתי, ועל מה שעניתי אתה משיב עכשיו.
זה היה לפני שהצהרת (עכשיו. אין סימוכין מאז.) במפורש שבמכונית שלך תלית סרט כתום. זו הצהרה שכל כך הפתיעה אותי שאני מסרב להאמין בה עד רגע זה, כי הסרט הכתום בא מקרב ההתיישבות בגוש קטיף, ואפיין תמיכה בהתיישבות, ואתה עד כמה שהבנתי בדיוק בצד השני.
אז אם אתה דובר אמת ובאמת תלית סרט כזה, קשה לי להבין מי אתה. לו נדרשתי להמר הייתי מהמר על כך שאינך דובר אמת בעניין הספציפי הזה.
תיקון 635370
מכיוון שלא הבנת כלום ממה שכתבתי, סביר שהיית מבקש, בנימוס, הבהרות. חבל שאתה מתעקש להיתחפר בחוסר היושרה.
תיקון 635384
נו מה לעשות ? חשבתי שהבנתי. אבל כיוון שאתה טוען שלא הבנתי כלום, אני מבקש, בנימוס, הבהרות.
תיקון 635409
אני חושבת שאתה זה שצריך לתת הבהרות - מדוע בעצם אתה מאשים אותו ישירות (ודי בחוצפה) בשקר, במקום לשאול בפשטות "אם אתה מתנגד להתנתקות כפי שהבנתי, מדוע תלית סרט כתום?".
תיקון 635420
את מכירה מישהו מהשמאל שהתנגד להתנתקות בגלל סיבות מהשמאל ששם על מכוניתו סרט כתום ? הדוגמה היחידה שהביאו כאן היא עזמי בישארה. את חושבת ששם סרט כתום ?
כפי שאמרתי, זה לא הגיוני ולכן תהיתי על כך. אבל אז ענה לי רון שלא הבנתי דבר ממה שאמר, וזה באמת יכול להיות, כי הוא לפעמים כותב בצורה מסובכת שמקשה על ההבנה, ואולי התכוון שלא באמת שם סרט כתום אלא דובר באיזה סוג של אמירה צינית.
אשמח לקבל ממנו הסבר ברור וישיר לתמיהותיי.
והשאלה שאת מציעה, כפי שניסחת אותה גם כן מוזרה, ודורשת הסבר. תקראי אותה שוב.
תיקון 635422
כן, אני מבינה שנקלעת לדיסוננס, ודווקא משום כך שאלה פשוטה וישירה היתה עוזרת, במקום האשמה בשקר (למה שיבדה סיפור כזה?).
תיקון 635428
מכיוון שגם אני סקרן: אפשר בבקשה הבהרה? מהתגובה הישנה שלך נראה שהתנגדת להתנתקות כי חששת שהיא תחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון - האם אני צודק? ומה מסמל עבורך הסרט הכתום?
תיקון 635445
הסרט הכתום, שכפי שכתבתי הייתי היחידי כנראה ששם באוטו - זה היה העירפול בתגובה בה כתבתי שיש "בעירי רוב לסרט הכתום", רוב של אחד מול אפס..פעם גם ירדתי מטיסה לבוש ב-T הכתום, ופעם אחרת הלכתי לבר-בי-קיו עם החולצה הכתומה. הכתום היה התרסה ואות אזהרה. הוא בהחלט לא סימל הזדהות עם התנגדות המתנחלים עצמם (אם כי בהחלט אני חושב שנעשה להם עוול גדול שנמשך עד היום בזה שלא דאגו לשיקומם הסביר בלוחות זמנים סבירים). ההתרסה היתה נגד אלה שבאופן עיוור תמכו בהתנתקות והתרסה נגד אלה שבעיקשות התנגדו לה, הראשונים מסיבות של חלום השניים מסיבות של חלום ונדל"ן. מה שמשותף לשניהם זה העיוורון לאחריות שיש לישראל לתושבי עזה שנגזר ישירות מחלום הגשמת הציונות, אחריות שנפלה עלינו מכורח הנסיבות ולמורת רוחינו. את העיוורון החמור יותר זיהית (ותודה על הפרשנות הבהירה), אך חמור ממימנו איננו העיוורון אלא האשליה העצמית כאילו ניתן במחי םעולה אחת להנדס את המציאות. אך גם את זה עדיין ניתן לדמיין ולהבין. מה שלא נסבל הוא שאותו מהנדס שנכשל לפחות פעמיים לפני קיבל מנדט לבצע בנו (ישראלים וערבים) ניסוי חדש, ועל הנמר הזה רכבו אנשי השלום בתיקווה (או כן, התיקווה) שהם יצליח להנדס את המהנדס. אך שרון הבהיר משנים שמטרתו אחת: המשך השליטה בגדה, לפחות ברובה. לכן הסרט תלוי היום מעל מיטתי (וגם כי הצבע מוצא חן בעיני :)
תיקון 635448
אני מודה כאן לשם הגילוי הנאות שגם אני הסתובבתי ברחובות ארצנו עם חולצה כתומה בשנות ההתנתקות, גם לפני וגם מאז.
הצבע הכתום פשוט חביב גם עליי :)
ואכן באותה תגובה קיבלתי פה ושם תגובות פוליטיות להעדפות אורך-הגל שלי, מה שדי שעשע אותי‏1.

1 וגם הראה לי את כוחם של קמפיין ותקשורת לשנות את התודעה וליצור קשרים אסוציאטיביים חזקים בין דברים שאינם בהכרח קשורים זה לזה.
  הכתום החדש • ראובן
  הכתום החדש • צפריר כהן
  הכתום החדש • אמ
  הטמטום הישן • אישקש
  הטמטום הישן • אמ
  הטמטום הישן • אישקש
  הטמטום הישן • ברקת
  הטמטום הישן • אישקש
  תיקון • ברקת
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • אמ
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • ליצן חסר בושה
  Guns and Roses • הפונז
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • ברקת
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • ברקת
  תיקון • אישקש
  תיקון • ברקת
  מה למדת באינטרנט היום, • הפונז
  מה למדת באינטרנט היום, • ברקת
  מה למדת באינטרנט היום, • הפונז
  תיקון • אישקש
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • ברקת
  תיקון • מלאכי
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • טוקבקיסט
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • טוקבקיסט
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • טוקבקיסט
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • הפונז
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • הפונז
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקן • הפונז
  תיקן • אביר הקרנפים
  תיקן • הפונז
  תיקן • אביר הקרנפים
  תיקן • הפונז
  תיקן • אביר הקרנפים
  תיקן • הפונז
  תיקן • אביר הקרנפים
  תיקן • הפונז
  תיקן • צפריר כהן
  תיקן • אביר הקרנפים
  תיקון • אחד מהפריפריה
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • מלאכי
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • מלאכי
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • אריק
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אלמוני
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • אלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • אלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • אלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • אלמוני
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • האייל הכסוף
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל הכסוף
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל הכסוף
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל הלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל הלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • ירון
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • ירון
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • ירון
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • ירון
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • ירון
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • לפני צפריר
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • ירון
  תיקון • שוקי שמאל
  תיקון • ירון
  תיקון טולקולוגים • שוקי שמאל
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון טולקולוגים • שוקי שמאל
  תיקון טולקולוגים • תשע נשמות
  תיקון טולקולוגים • שוקי שמאל
  תיקון טולקולוגים • הפונז
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון טולקולוגים • הפונז
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון טולקולוגים • הפונז
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון טולקולוגים • ירון
  תיקון טולקולוגים • תשע נשמות
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון טולקולוגים • אביר הקרנפים
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • אישקש
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • שוטה הכפר הגלובלי
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל הכובש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • easy
  תיקון • ב/ אומרם
  תיקון • easy
  תיקון • אישקש
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • אמ
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • שם
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • מלאכי
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • הפונז
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אישקש
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • ס' נופלים
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • ארז לנדוור
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  משוחח עם בוט • אישקש
  משוחח עם בוט • אוויל משריש
  משוחח עם בוט • אישקש
  משוחח עם בוט • צפריר כהן
  משוחח עם בוט • אישקש
  משוחח עם בוט • אביר הקרנפים
  משוחח עם בוט • אישקש
  משוחח עם בוט • אביר הקרנפים
  עיר האורקים • קשאיש
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • אישקש
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • אישקש
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • אריק
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • קוף הביגועים הסקפטי
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • אא
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • אא
  תיקון • קוף הביגועים האוריינטלי
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • אישקש
  תיקון • אריק
  תיקון • קוף הביגועים הבגדדי
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • הפונז
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • הפונז
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • אוויל משריש
  תיקון • קולונל
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • אמ
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • אמ
  תיקון • האייל האלמוני
  תיקון • פקה פקה
  תיקון • צפריר כהן
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • מלאכי
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • הפונז
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • הפונז
  תיקון • רון בן-יעקב
  תיקון • ידידיה
  תיקון • דב אנשלוביץ
  תיקון • אמ
  תיקון • אפופידס
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • אפופידס
  תיקון • מיקי מילר
  תיקון • ירדן ניר-בוכבינדר
  תיקון • מיקי מילר
  וייסגלס על ההתנתקות • אפופידס
  תיקון • תשע נשמות
  תיקון • אביר הקרנפים
  תיקון • ואין שמאלני שאינו מושחת
  בימים כאלה במיוחד כדאי להיזכר • רון בן-יעקב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים