ויכוחים של האתמול 644762
מה המילה ״טבעי״ בכלל עושה בדיון הזה?

הויכוח הוא לא באמת בין פמניסטיות לבין שמרנים ו/או סתם שוביניסטים בסגנון האביר. הויכוח הוא עם שמרנים שמפחדים מהמשמעויות החברתיות שיש לקידמה טכנולוגית על עיצוב החברה שלנו. השינוי במעמד האישה ומקומה בחברה שלנו איננו רק שינוי שהוא תוצאה של זרם אידיאולוגי כזה או אחר, אלא תוצאה ישירה של המודרנה. גם אם צודק אותו ״אביר״ לגבי מקומה ה״טבעי״ של האישה (הוא לא ממש צודק, אבל גם אם נניח שהוא כן) גם אז הטיעון שלו הוא מאוד חלש. הגלולה, היכולת להקפיא ביציות והשינויים במבנה המשק ובתפקידים שקימים בו, לא יכולים להתקיים ללא אנומליות בחברה שמתעקשת לשמר את מבנה המשפחה המסורתי עם תפקידי המגדר הנוקשים שלו. חברה משתנה צריכה גם ערכים משתנים ויכולת להסתגל לעולם משתנה.

וזה רק בעולם של היום, בו ממשיכים את הויכוחים של האתמול בגלל השוונג ולא בגלל שבאמת יש להם ערך בהסתכלות של 20 שנה קדימה. מה יעשה האביר בעולם בו יהיה קשר הדוק יותר בין האדם למכונה? מה הוא יטען בעולם בו יש אפשרות להשתמש ברחם מלאכותי? מה תהיה משמעות טענותיו לגבי היכולות הטבעיות של האישה בעולם בו ניתן לבצע מודיפיקציות שונות ומשונות למוחנו ולגופנו? למה מה שהוא כביכול ״טבעי״ אמור לעניין אותנו בעולם בו אישה ואיש יכולים לעלות מטוסים השוקלים טונות לאוויר, לבקע את האטום או לנחות על הירח?
ויכוחים של האתמול 644763
סע ליפן או קוריאה ותיווכח שהתאוריה החברתית שלך לא נכונה.
ויכוחים של האתמול 644764
הבעיה ביפן היא אנומליה וקונפליקטים בין עולם חדש לישן. לרמוז שהשמרנות היא הפתרון עבור הבעיות ביפן, בעוד השמרנות היא חלק מהבעיה‏1, זה מוזר.

_____________
1 למשל, יפן מדורגת במקומות מאוד לא מחמיאים בדירוגים בין לאומיים בנושאים כמו שיוויון בין המינים במקומות העבודה, יכולת הבחירה של נשים על ספקטרום העבודה/משפחה וכו׳.
ויכוחים של האתמול 644769
חשבת אולי פעם ש"לא מחמיאים" זה רק לדעתך, ולא לדעתם של היפנים (או הדרום קוריאנים) עצמם?
ויכוחים של האתמול 644776
בדיוק האנומליה היא הפמניזם הרדיקאלי של שנות ה-‏70 והלך במערב. היפנים לא רואים בעין יפה שנשים נשואות יצאו לעבודה. בעיינים שלהם תפקיד האשה הוא לא רק להביא ילדים אלה בעיקר לטפח אותם. והחשיבה היפנית היא שאשה צריכה להתחתן ולהביא ילד לפני גיל 25. שידוע שמבחינה מדעית ורפואית גיל 20-24 זה הזמן האידאלי להביא ילדים.
ויכוחים של האתמול 644777
לא גיל 13-15?
ויכוחים של האתמול 644786
מן הסתם לא כל היפנים חושבים אותו דבר, שלא לדבר על היפניות. הכרתי אישית כמה יפניות שהיו מתעצבנות על הרמיזה שלך.
אני מפרגן לעצמי את העמדה ששוויון הוא טוב אובייקטיבית, והיפנים (והיפניות) שחושבים אחרת, אפילו אם הם רוב ביפן, טועים ו/או רשעים ופחדניות.
ויכוחים של האתמול 644803
אתה "מפרגן לעצמך" - כמה מתנשא. חשבת שאולי אחרים (נגיד רוב היפנים) "מפרגנים לעצמם" את העמדה שהישארות בבית לטובת גידול וחינוך הדור הבא היא טובה אובייקטיבית, והמערביים שחושבים אחרת, אפילו אם הם רוב במערב, טועים ו/או רשעים ופחדנים?
ויכוחים של האתמול 645102
בהחלט. אני כל כך מתנשא, שאני גם מפרגן לעצמי את העמדה שהאבולוציה נכונה, והרוב בארה"ב שמאמין בבריאתנות שוגה. אני אפילו מפרגן לעצמי את העמדה שעבדות זה רע, והרוב הלבן בארה"ב שחשב אחרת טעה ו/או היה רשע.

במראה שלך שמת עמדה שנעים להסכים איתה או לפחות לסמפט אותה, כמעט פספסתי שלצורך זה השמטת ממנה שתי מילים: "של נשים".
ויכוחים של האתמול 645117
נו יפה, עכשיו מי שנשארת בבית כדי לגדל ולחנך את הילדים היא ''רד נק שלא מאינה באבולוציה ותומכת בעבדות''. יופי של טיעון.
אתה פתטי בהתנשאות שלך.
ויכוחים של האתמול 645155
רבים טוענים שמי שנשארת בבית כדי לגדל ולחנך את הילדים במקום לפתח קריירה ולהתעסק עם גברים אחרים, היא שפחה של בעלה.
ויכוחים של האתמול 645172
הטענה המגוחכת ששמת בפי, בכל כך הרבה דרכים היא לא נובעת ממה שאמרתי, שזה ממש מרשים. אתמקד בכשל אחד, שלא לגמרי אין טעם לדבר עליו: אין לי שום דבר נגד אישה שנשארת בבית כדי לגדל ולחנך את הילדים. יש לי משהו נגד אנשים שחושבים שככלל, נשים צריכות להישאר בבית כדי לגדל ולחנך את הילדים.

אני מקווה שעכשיו אני ראוי לנשק את רגלי גאונותך הטיעונית.
ויכוחים של האתמול 645183
איך זה מסתדר עם העמדה ש"היפנים (והיפניות) שחושבים אחרת, אפילו אם הם רוב ביפן, טועים ו/או רשעים ופחדניות"?!
ויכוחים של האתמול 645187
חושבים אחרת => חושבים שככלל נשים צריכות להישאר בבית וגו'.
ויכוחים של האתמול 644798
אתה מדבר על מודיפיקציות שונות ומשונות למוחנו ולגופנו.
זאת אומרת: אם לגברים יש יתרונות על נשים בתחומים מסוימים, ואם התופעה הטבעית של מחזור/הריון/לידה/הנקה מפריע לנשים, אפשר להנדס את כולנו.

ניצור אנושות אחידה. אולם יראו אותו דבר, יהיו בני אותו מין, יקבלו את אותם הכישורים, אותו גובה, אותו מראה ואותם גנים.
זה מה שאתה רוצה?
ויכוחים של האתמול 644805
זה בדיוק מה שהוא רוצה

ויכוחים של האתמול 644809
דבריך ודברי האביר מעידים יותר עליכם מאשר על כל דבר אחר. חוסר האמון שיש לשמרן במין האנושי הוא מן המפורסמות...

בהינתן יותר בחירה, למה שכולם יבחרו בדיוק באותו הדבר?
ויכוחים של האתמול 644810
התחלת לדבר שטויות ולהתוכח עם אנשי קש.
ויכוחים של האתמול 644812
התחיל? הוא עושה את זה מההתחלה!
ויכוחים של האתמול 644817
אתה איש קש? איפה בדיוק השטויות שאני מדבר?
ויכוחים של האתמול 644824
זה שהתחלת לדבר על הנדסת אנוש ע״י איזו יד מכוונת או לקבוע שהמשמעות של אוגמנטציה היא אחדות וחוסר שונות. איך הגעת לזה? פרק על הבורג בסטאר-טרק?

למה שהמשמעות של מודיפיקציה תהיה אנושות אחידה? סביר להניח שההיפך הגמור הוא הנכון. אם כבר תהיה בעיה לאנושות בעתיד, הבעיה תהיה בניסיון להגדיר ולתחום מה זה אנושי. השונות והגיוון רק יגדלו ולא להיפך.
ויכוחים של האתמול 644825
נגעת בעצם הבעיה. האנושיות שלנו מגיעה עם פגמים ומגרעות. ברגע שאתה מהנדס ומהנדס כדי לחסל את המגרעות, אתה מחסל את האנושיות.
אם כל העניין הפיזיולוגי של הורות מפריע לנשים להתקדם, הן יכולות לרצות לבטל את זה וכפי שציינת, ליצור רבייה חיצונית לגמרי שלא זקוקה לגוף האשה. מה שאומר שהאישה המהונדסת לא תחווה אימהות וקשר לילד כפי שנשים חוו בעבר.
אם הורמונים מסויימים משבשים את המערכת הנשית בבחילות, כאבים, ירידה מסוימת בתפקוד, אפשר לבטל אותם. אבל ההורמונים האלה הם אלה שיוצרים נשיות.
אם נשים יחליטו שהן רוצות לחשוב ולהתנהג כמו גברים בצורה ביולוגית, וזה אומר: גודל, כוח, אפשרות שווה לפיתוח שרירים ויכולת אתלטית, שיפור התפישה המרחבית, החשיבה המופשטת, חשיבה מתמטית וכו', ההנדסה תהפוך אותן לסוג של אנדרוגינוס.
אולי במקום זה, ההנדסה פשוט תיצור אישה חכמה יותר, גדולה יותר, חזקה יותר.
ואז ההנדסה תיצור גבר חכם יותר, גדול יותר, חזק יותר... וחוזר חלילה.

כל המאפיינים האלו שמבדילים בין גברים לנשים, שנותנים להם יתרונות ומגרעות מגדריים, הם אלה שמגדירים אותנו כגברים ונשים, והם אלה שמגדירים אותנו כאנושות.
אם זה נכון, זה מה שאתה רוצה?
אם אני טועה, במה בדיוק?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים