מה באמת הכי ישראלי? 653715
את הפלאפל/חומוס/שיפודים/סלט ירקות קיבלנו מהמטבח הפלסטיני. הסברס הוא פרי שיח ארצישראלי שהציונות ניכסה אותו לצרכיה להגדרת בניה ילידי הארץ בשמו. הקרמבו הוא יבוא מאירופה. השניצל כידוע הוא אוסטרי והתפוז הוא פרי ים תיכוני כללי. במבה היא הגירסה המקומית לחטיף האוניברסלי. מה נשאר? שוקולד שחר יכול להיות, שקדי מרק זה לא ממש אוכל ומה שמייצג באמת את המיטבח הישראלי הוא נס קפה עלית - קפה באיכות גרועה במיוחד המהווה ייצוג מושלם למדינה שלא השכילה להוציא מקירבה תרבות אוכל ראויה.
מה באמת הכי ישראלי? 653728
הפלאפל הוא מצרי, שיפודים וסלט ירקות זה טורקי, חומוס הוא מאזור הלבנט -סוריה, לבנון, וארץ ישראל- ולא דווקא פלסטיני. שניצל עגל הוא אוסטרי אבל שניצל עוף והודו הוא ישראלי.
מה באמת הכי ישראלי? 653729
המטבח הפלסטיני הוא אכן וריאציה מקומית על המטבח התורכי ובמקרה של הפלאפל - על המאכל המצרי. המבטח הזה אכן משותף גם לירדנים, לסורים וללבנונים אבל לצורך עניננו הוא יכול להיקרא מיטבח פלסטיני. בכל מקרה אין הצדקה להציג את המאכלים האמורים כישראלים. הם לא נאכלו ע''י אבותינו בפולין, מרוקו או עיראק וגם לא בתימן כפי שניסו להציג את החומוס והפלאפל. הם גם לא ''הומצאו'' כאן ע''י המתישבים הציוניים אלא נלקחו מהמטבח הפלסטיני המקומי. גם הואריציות הישראליות של השניצל לא הופכות אותו ל''ישראלי''. אם מחפשים מטבח ישראלי אותנטי אפשר למצוא אותו במטבח החלבי הפופולרי כאן שמקורו בקיבוצים.
מה באמת הכי ישראלי? 653730
לצורך עניינך הוא יכול להיקרא פלסטיני, אבל כבר מהתגובה שלך קל לראות שאם אתה טוען שאין מטבח (אופייני) ישראלי, אז גם אין מטבח (אופייני) פלסטיני.
כן, ברור שזה לא ממש נוח להודות בזה, זה יכול לנטוע הרהורי כפירה מחוץ לתחום המזון.

מעבר לזה, כמו שכבר אמרו כאן, מטבח מקומי אופייני לא חייב להיות מקומי אותנטי. גם האמריקאים לא המציאו את ההמבורגר. אז מה.
מה באמת הכי ישראלי? 653732
המטבח הפלסטיני הוא חלק מהמטבח האזורי המקומי שניתן לקרוא לו בהכללה המטבח הסורי-פלסטיני. המטבח הישראלי המקובל ככזה הוא גירסה שטחית שלו - קבלת כמה מאכלי יסוד תוך כדי ויתור על כלל המרכיבים העשירים של אותו מטבח. באשר להירהורי כפירה מחוץ לתחום המזון, ניתן להפוך את זה: אם הלאומיות הישראלית היא לגיטימית (והיא לגיטימית כפי שכל חתירה לאומית היא לגיטימית גם אם שורשיה ההיסטורים קלושים) הרי שכך גם הלאומיות הפלסטינית ומי שמערער על הלגיטימיות של האחרונה בהכרח מערער גם על הלגיטימיות של הראשונה.

ההבדל בין המטבח הישראלי לאמריקאי הוא שלמרות ששתי החברות הן חברות מהגרים, מאכלי המהגרים לארה"ב נקלטו במטבח הלאומי והעשירו אותו בעוד שבישראל, למרות שהמאכלים שהביאו איתם המהגרים מוכרים לכל הם בגדר "מאכלי עדות" ולא חלק מהמטבח הישראלי. ההבדל הזה מצביע גם על ההבדל הכללי בין החברות - האתוס האזרחי הליברלי יצר חברה אמריקאית מגובשת ומובדלת ממקורות התהוותה (לפחות במה שנוגע לבניה הלבנים) בעוד שהחברה הישראלית מפוצלת בזהויותיה בין עדות וקבוצות שונות למרות נסיונות "כור ההיתוך" הבן-גוריוני. הדבר היחיד שמאחד אותה הוא מיתוס המצור והקורבנות מול הערבים וגם זה כבר לא מספיק כפי שראינו לאחר המבצע האחרון בעזה.
מה באמת הכי ישראלי? 653769
לא נעים לי להגיד לך, אבל השניצל כבר מזמן לא ''מאכל עדתי'', כנ''ל הקוסקוס, כנ''ל המלאווח והג'חנון, כנ''ל הבורקס.
מה באמת הכי ישראלי? 653772
מי אמר שהשניצל הוא מאכל עדתי? הוא מאכל כלל-ישראלי בגירסתו המקומית.
מה באמת הכי ישראלי? 653779
אה. מה מותר השניצל מהקוסקוס או המלאווח או החומוס?

____________________
הגפילטע היה ונשאר עדתי. ובצדק.
מה באמת הכי ישראלי? 653814
השניצל לא התקבל כאן כמאכל ''יקי'' לעומת המלוואח, ג'חנון, קוסקוס ובורקס ששורשיהם התימנים, מרוקאים ובולגרים זכורים היטב (למרות שבבולגריה עצמה לא מוכרים בורקסים בדוכנים).
מה באמת הכי ישראלי? 653815
מקורו המקורי של הבורק הוא בתורכיה. והוא נפוץ בכל תחומי האימפריה העות'מנית לשעבר. נחמד שאתה משייך אותו לבולגרים דווקא.
מה באמת הכי ישראלי? 653818
אם כבר מדקדקים, מקורו של הבורקס בספרד ומשם הוא הגיע לתורכיה ולבלקנים. בארץ הוא נודע לראשונה מהבולגרים ביפו.
מה באמת הכי ישראלי? 653912
אני די מסכים שהשניצל פחות מזוהה עדתית ממלאווח, ג'חנון וקוסקוס. בנוגע לבורקס, התחושה הסובייקטיבית שלי שונה לגמרי - בעיני הוא עוד פחות עדתי משניצל. בילדותי בקיבוץ האשכנזי, לא הכרנו בכלל מלאווח, ג'חנון, וקוסקוס‏1. אבל בורקס‏2 היה מובן מאליו, ורק בבגרותי למדתי לשייך אותו, כפרט טריוויה, לטורקיה-בולגריה-יוון. את השיוך של שניצל לאוסטריה, כפרט טריוויה, ידעתי הרבה שנים קודם. אולי בזכות שיר הפלאפל של דן אלמגור, מי יודע.

1 כשהייתי בכיתה ג' משרד החינוך עשה נושא מרכז "עדות". השכבה שלנו קיבלה את התימנים, מן הסתם כי אחת משתי המחנכות היתה תימניה. משום מה נחרט בזכרוני שהיא נתנה מתכונים - ומה ידעתי אז על בישול - למאכלים האקזוטיים מלאווח וג'חנון.
2 במופע שלו כיציקה יבשה עם גבינה תפלה, שנדמה לי שבזנו לה אפילו מתוך הסטנדרטים העגומים של האוכל בקיבוץ‏3.
3 אבל נכון, בגין, היתה לנו בריכה.
מה באמת הכי ישראלי? 653735
האמריקאים דווקא גן המציאו את ההמבורגר...
מה באמת הכי ישראלי? 653742
ליתר דיוק, האמריקאים המציאו את הקציצה הדקה שנוחה לטיגון מהיר, שהיא הייתה ואריציה על ''קציצת בשר בנוסח המבורגר'' שהייתה עבה הרבה יותר ומלאה בכל סוג אפשרי של רכיבי מזון כמו שרק קציצת ''בשר'' יכולה להיות. אותו המבורגר מקורו, אכן, בגרמניה (ואולי אפילו בהמבורג שבגרמניה). אם אני לא טועה, ההמבורגרים השמנים והעסיסיים שמגישים במסעדות מתחילים להתקרב (בצורתם) דווקא לאותה קציצת בשר בנוסח המבורג (ולא להמבורגר המקורי האמריקאי הדק).
מה באמת הכי ישראלי? 653755
ההמבורגר - קציצת הבקר המתוגנת שמוגשת בתוך לחמניה עגולה היא המצאה אמריקאית. היא אמנם מושפעת מהרבה דברים, והשפיעה על הרבה דברים, כמו כמעט כל מאכל שמוקר לנו, אבל ההמצאה עצמה היא אמריקאית ודי חדשה.
מה באמת הכי ישראלי? 653783
לא מדויק. הרעיון של להגיש המבורגר כמזון מהיר, בתוך לחמניה, אכן אמריקני (יש כמה טוענים לכתר), אבל - כפי שמעיד השם - המקור הוא ב'סטייק בנוסח המבורג' שהגיע לארה''ב מעיר הנמל הגרמנית.
מה באמת הכי ישראלי? 653793
הדמיון בין הסטייק שאכלו בהמבורג למה שאנחנו מכירים כהמבורגר הוא בערך כמו הדמיון בין השניצל הוינאי למה שאנחנו מכירים כשניצל.

מספיק להסתכל על התמונות:
סטייק בנוסח המבורג - Hamburg steak [Wikipedia]
המבורגר - Hamburger [Wikipedia]
או, מה שהיפנים עשו מזה - המבגו
מה באמת הכי ישראלי? 653917
טוב, בעיני גם השניצל הווינאי והשניצל ה'ישראלי' מאוד דומים - זה אותו מאכל רק עם סוג אחר של בשר (כמו ששווארמה עוף ושווארמה כבש שניהם שווארמה).
מה שכן, במקרה של ההמבורגר זה אפילו קרוב יותר, או כמו שנכתב בוויקיפדיה עצמה:
After being wedged between two pieces of bread, the steak evolved into the hamburger.
במלים אחרות: המבורגר הוא 'סטייק בנוסח המבורג' שהוכנס בין שתי פרוסות לחם.להתייחס אליהם כשני דברים שונים זה כמו לטעון ש'כריך עם חביתה' זה מנה אחרת מ'חביתה'.
מה באמת הכי ישראלי? 653920
שניצל וינאי הוא גם בדרך כלל לא כשר (ז"א יש חלב בבלילה והתיגון הוא בחמאה) יחד עם הבשר השונה זה יוצר משהו שהוא, לטעמי, די מובחן בטעמו מהישראלי.

קודם כל, כן, שים לב למילה "evolved" - חוץ מזה - הוסיפו עוד מרכיב די חשוב תכף תגיד לי שאין הבדל בין טוסט עם גבינה צהובה לגבינה צהובה.
מה באמת הכי ישראלי? 653943
זה דיון קצת עקר, כי שנינו בעצם מסכימים ש-א' (ההבדל בין שניצל וינאי לישראלי) דומה באופיו ל-ב' (ההבדל בין סטייק בנוסח המבורג להמבורגר אמריקני). השאלה היא רק הגדרת ההבדל, אני רואה אותו כווריאציה על אותו מאכל ואתה - כמאכל שונה בתכלית.
דווקא לגבי הטוסט זה מקרה אחר, כי בנוסף להוספת לחם יש פה גם חימום (בטוסטר) שזה שינוי משמעותי במתכון.
אם רוצים להשוות, אז אפשר למשל לומר שמבחינתך שניצל בפיתה, שניצל בבגט ושניצל בצלחת הם שלושה מאכלים שונים - האמנם?
מה באמת הכי ישראלי? 653973
המבחן, לדעתי, הוא מבחן המסעדה: האם כשאתה מזמין במסעדה שניצל וינאי ומקבל שניצל ישראלי אתה מרגיש שקיבלת את מה שרצית או לא?
מה באמת הכי ישראלי? 653953
"סטייק בנוסח המבורג" הוא שכבה עבה של בשר טחון.

ההמבורגר של רשתות המזון המהיר הוא קציצה שונה: הוא דק בהרבה, ולכן אפשר לטגן אותו מהר יותר. לחמניות מאפשרות למכור אותו לאכילה ביד, בלי צורך לספק צלחות.
מה באמת הכי ישראלי? 653747
כן, מה שצפריר (וויקיפדיה) אמרו.
מה באמת הכי ישראלי? 653733
יתכן שאבותינו ניגבו כאן הרבה לפני הפלישה הערבית הגדולה.
מה באמת הכי ישראלי? 653741
נכון שהחומוס מוזכר במגילת רות אבל זיכרו לא נישמר במהלך הדורות בקרב היהודים וההכרה המודרנית בו באה מהפלסטינים בתיווך התימנים.
מה באמת הכי ישראלי? 653743
ודרך אגב, סביר יותר שהישראלים המקראיים הם אבות הפלסטינים מאשר אבות יהודי העולם.
מה באמת הכי ישראלי? 653745
דווקא כשקוראים אותך, עם הביקורת השוללת לגמרי את הצד שלך והענקת כבוד הכרה והוקרה רק לאחר, יודעים שיהודי ישראל הם אכן צאצאי העם התנ''כי- זה שהמציא את הביקורת העצמית. בוודאי שיש כמה פלסטינים שבעורקיהם זורם בין השאר גם דם יהודי, אבל את המסורת היהודית אנחנו שימרנו, ואילו הם התבוללו ואיבדו את זהותם היחודית.
מה באמת הכי ישראלי? 653750
איזה עדות להמצאת ביקורת עצמית קיימת במקרא? הדת היהודית המודרנית אינה הדת היהוהיסטית המקראית, היא התפצלות מסוימת ממנה הכרוכה בתהליך רב דורי ובנסיבות היסטוריות מסוימות.
מה באמת הכי ישראלי? 653752
לא מדובר על דת דווקא אלא על מוסר, שמתבטא בתנ''ך בנביאים.
מה באמת הכי ישראלי? 653770
חטא העגל. קברות התאווה. כל ה''ויעשו הרע בעיני ה' ויתנם ביד (בחר את הצורר החביב עליך)''.
מה באמת הכי ישראלי? 653773
זוהי הטפה לעבודת יהווה בגירסתה הדוטרוימיניסטית. אין כאן שום ביקורת אישית במובן הפסיכולוגי המודרני של המושג.
מה באמת הכי ישראלי? 653748
המחקרים הגנטיים לא מסכימים איתך, אבל מילא.
מה באמת הכי ישראלי? 653771
זה שמי שלא אשכנזי ו/או תימני אינו נחשב אצלך יהודי, הוא תעודת עניות לך. לא לחומוס.
מה באמת הכי ישראלי? 653774
איך הגעת למסקנה הזאת? התגובות שלך הזויות לחלוטין.
מה באמת הכי ישראלי? 654257
החומוס הוא ישראלי מפני שמוצאו בארץ ישראל. לא מדברים כאן על מאכלים יהודים או ציוניים, אלא על מאכלים ישראלים - מה הבעיה להגדיר כך מאכלים שמוצאם מהאזור הזה? בישראל חיים גם פלסטינים, והתרבות שלנו היא במידה מסויימת מזרח תיכונית, למה שנתכחש לה?
מה באמת הכי ישראלי? 654270
התרבות שלנו היא לא מזרח תיכונית. אולי היא לבנטינית. הכוונה בסקר היתה למאכלים הנחשבים ל"המצאה" ישראלית ובמקרה של החומוס/פלאפל/שיפודים זה ממש לא נכון (גם לא לגבי מאכלים אחרים כפי שהראיתי אלא שהם גירסאות שקיימות רק בישראל או פופולרים במיוחד כאן).
מה באמת הכי ישראלי? 654275
אצטט מהדודה: "הַלֶבַנְט (בצרפתית: Levant) הוא מונח גאוגרפי ותרבותי המתייחס לחלק המזרחי של אגן הים התיכון, ובפרט לחלק המערבי של אזור הסהר הפורה. לפי ההגדרה המצמצמת[דרושה הבהרה], כולל האזור את סוריה, לבנון, ישראל, עבר הירדן, וכן חלקים ממסופוטמיה..."‏1

אני מבינה שאתה אחד ממחברי הסקר? איש לא יטען שהחומוס, פלאפל ושיפודים הן המצאות ישראליות. גם לא השניצל, למרות כל הוריאציות שנעשו כאן עליו. ודאי שלא הסושי. תפוז וסברס מקורם לא בארץ. ועדיין - הם כולם, ישראלים.
כותרת הסקר היא "מה המאכל הכי ישראלי?". לא "איזו המצאה קולינרית ישראלית היא הכי מוצלחת".

1 אני מקווה שאתה לא רוצה לשחק או באירופה או בספרד.
מה באמת הכי ישראלי? 654276
א. את צודקת.
ב. באשר לסושי, לדעתי עדיין לא הייתי מכניס אותו לקנון כי
(1) התפוצה שלו לא מספיק נרחבת. כמה סושיות יש מעבר לתל אביב וסביבתה הקרובה, ואולי קצת בירושלים?
(2) האיכות שלו לא מספיק גבוהה. אפילו בתל אביב וסביבתה, כדי למצוא סושי ראוי, צריך לשלם הרבה כסף ולבחור אחת מחמש עד עשר אופציות לכל היותר.
מה באמת הכי ישראלי? 654278
את דברי על הסושי אני לוקחת בחזרה. הסושי אכן אינו ישראלי. כלומר, הוא עוד לא חוצה מגזרים, עדות, פופולארי אצל כולם וגם אין בו תוספות מקומיות, ככל הידוע לי.
מה באמת הכי ישראלי? 654279
אוה - 'חוצה מגזרים' - זה המושג שהיה חסר לי בדיון על ההבדל בין תרבות מקומית לבין ערב רב של מנהגים מגזריים שעוד לא התגבשו לכזאת.
מה באמת הכי ישראלי? 654414
דווקא ככל שידוע לי ספייסי מיונז (כתוספת מקובלת) זה מייד אין איזרעל.
מה באמת הכי ישראלי? 654471
סושי עם עמבה נשמע טעים.
מה באמת הכי ישראלי? 654473
לא ממש, אפילו המיונז הוא מהרעיונות היותר גרועים שנתקלתי בהם של המטבח המקומי.
מה באמת הכי ישראלי? 654285
הלבנט הוא חלק מסוים מאוד של המזרח התיכון. חלק מהישראלים משתלבים בו יפה אבל מזרח תיכוניים ממש אנחנו לא (ולא שצריך לשאוף להגיע לכך).

לפי הסקר והתפיסה הכללית אפשר בהחלט לחשוב שכל המאכלים האלה יחודיים כמעט אך ורק לישראל (מלבד הסושי כמובן שהיה באופציה ההומוריסטית). זוהי הפרובנציאליות הישראלית כמו האמירה הישראלית ''אין דבר יותר טוב מחומוס'' כשמוצג לדובר מאכל שהוא לא מכיר או האמירה שהיתה כאן פעם ש''בארץ יש לנו את הפירות והירקות הכי טובים'' שלא היתה מוצדקת כלל וכלל.
מה באמת הכי ישראלי? 654286
מה הופך את הישראלים ללא מזרח תיכונים?

אני בספק אם יש בישראל אדם בוגר אחד שחושב שחומוס הוא מאכל יחודי לישראל. די ברור שבאייל אין כזה. אתה נלחם באיש קש.
מה באמת הכי ישראלי? 654294
החברה הישראלית היא שעטנז של תרבויות שונות - מערביות ומזרחיות ולא תרבות מקומית שנוצרה כאן. ככזאת, בדור זה, היא עדיין לא מזרח תיכונית.

אז למה ההתיחסות לחומוס כמאכל ישראלי למרות ששורשיו הערבים ידועים?
מה באמת הכי ישראלי? 654295
כמה זמן צריך לחלוף / מה צריך להתרחש עד שהיא תחשב למזרח תיכונית?

בדיוק כמו שאנחנו קוראים להמבורגר מאכל אמריקאי למרות ששורשיו הגרמניים ידועים, לסושי מאכל יפני למרות ששורשיו הסיניים ידועים, לאסקרגו מאכל צרפתי למרות ששורשיו האיטלקים ידועים, לדג וצ'יפס מאכל אנגלי למרות ששורשיו היהודים ידועים... שאלת השורשים היא חסרת חשיבות, חומוס הוא מאכל ישראלי פשוט מפני שהוא מאפיין את מה שהישראלים אוכלים.
מה באמת הכי ישראלי? 654302
השעטנז הוא מקשה אחת ומהות חדשה. השעטנז הזה בהרכבו היחודי אופייני לישראל. השעטנז המדויק הזה לא קיים בתרבויות אחרות.
מה באמת הכי ישראלי? 654296
ישראל נמצאת בחלק-המאוד-מסויים-הזה-של-המזרח-התיכון. אפילו בהגדרה המצומצמת ביותר שלו. תרצה או לא.
וזה מתאפיין בסט מאכלים מסויים, תרצה או לא, שגורים מאוד באזור. גם אם לא הביא אותם מאירופה חלק מסויים מהאוכלוסיה שהגיע מאירופה.
מה באמת הכי ישראלי? 654314
תרבות ישראלית זה רעיון שהוא תולדה של התנועה הציונית. מה הקשר בין המושג הזה לבין מאכלים מקומיים?
אווי זה מעולה 654315
''תרבות ישראלית זה רעיון שהוא תולדה של התנועה הציונית'',נשבע שצחקתי בקול
אווי זה מעולה 654320
עובדות היסטוריות מצחיקות אותך?

ההיסטוריה והתרבות היהודית או ההיסטוריה של האיזור זה לא אותה החיה כמו המושג ״תרבות ישראלית״.
אווי זה מעולה 654327
1.אתה מבין ש"ההיסטוריה והתרבות היהודית או ההיסטוריה של האיזור זה לא אותה החיה כמו המושג ״תרבות ישראלית״ ו 'תרבות ישראלית זה רעיון שהוא תולדה של התנועה הציונית"- זה לא אותו דבר?
2.'תרבות ישראלית זה רעיון שהוא תולדה של התנועה הציונית"-זה משפט כלכך מופרך מכלכך הרבה סיבות שכנראה לא הבנתי למה הכוונה.
אווי זה מעולה 654385
הכוונה היא שהתרבות הישראלית היא מלאכותית. היא לא צמחה באופן ספונטני כמו בעמים אחרים, אלא היא תוצאה של מאמץ ממסדי ליצור כאן כור היתוך. מוסיקאים ''גוייסו'' לדגל כדי להלחין יצירות ישראליות קלאסיות (צורת סונטה עם חלילי רועים), מורים ייקים לריקוד המציאו ריקודים ישראלים, וכו'
אווי זה מעולה 654390
1.כל התרבות הישראלית היא מלאכותית? כל מי שיצר פה מאז קום ועד היום כולם במצוות השלטון?
2.באיזה עם לא הייתה (ניסיון) התערבות של הממסד ביצירת תכנים תרבותיים?
3.מכיון שאין תקדים בהסטוריה האנושית של עם שחזר למולדתו אחרי גלות של אלפי שנים,למה בדיוק אתה יכול להשוות (שלא יהיה תפוחים לבננות)?
אווי זה מעולה 654405
וודאי שלא הכל, אבל חלקים נכבדים. התערבות זה דבר אחד, ניסיון ליצור תרבות יש מאין זה דבר אחר. אני לא משווה לשום מדינה אחרת, אני טוען טענה. חלקים גדולים מהתרבות כאן הם מלאכותיים, לא חשוב מה הסיבה לכך.
אווי זה מעולה 654415
האם אתה עומד מאחרי המשפט "התרבות הישראלית היא מלאכותית"?
מה באמת הכי ישראלי? 653767
מה עם אבותינו במצרים, בסוריה, בלבנון ובא"י? הם עז?
מה באמת הכי ישראלי? 653775
מה איתם? המטבח שלהם היה שונה באופן משמעותי מזה של שכניהם? מהם קיבלנו את המאכלים הפלסטינים?
מה באמת הכי ישראלי? 653780
מי זה "קיבלנו"?
* חיים לך כאן בארץ יהודים יוצאי סוריה ולבנון ומצרים, שאכלו חומוס (או פול) ועלי גפן כשאבותיך אכלו גפילטע וסבלו מכל רגע‏1. לא, סליחה. אבותיהם אכלו חומוס ועלי גפן כשאבותיך עוד אכלו וורמיצ'לי וקראו להם וורמיזלי"ש, עוד לפני המצאת הגפילטע.
* היה כאן מרחב גיאוגרפי ושלטוני אחד. בשליטה תורכית. החלוקה למדינות מלאכותית לגמרי, והיא תוצר של הקולוניאליסטים האירופאים. והמטבח הפלסטיני לא נבדל מהמטבח הסורי והמטבח הלבנוני.
אבל כמובן, את החומוס גנבנו מהפלסטינים.

ואת הבורשט? ואת האיטריות? ואת הסופגניה שממולאת בריבה? לא גנבנו?

1 אבותיך סבלו. סביר להניח שיוצאי סוריה ולבנון ומצרים נהנו.
מה באמת הכי ישראלי? 653813
כמו שכבר ציינתי, את החומוס והפלאפל הכירו המתיישבים הציונים משני מקורות: הצברים מהפלמ"ח שהתוודעו אליהם ישירות מהפלסטינים ודרך התימנים שבאופן נוח היה קל להציג מאכלים אלה כ"תימנים" למרות שלא החומוס ולא הפול גדלים בתימן. (אני זוכר פירסומות לחומוס ופלאפל "אינסטנט" כפי שזה נקרא אז של אוסם שבהם הוצג תימני עם פיאות ולבוש תימני במטרה לשדר "אסליות" ו"אותנטיות".) אין כאן שום קשר ליהודים שחיו באיזור, גם אם אכלו את אותם המאכלים.
מה באמת הכי ישראלי? 653816
אתה מתעלם מהעדר הגבולות שבתקופת התורכים והמנדט‏1, מהעליה מהמדינות הללו בשנות ה-‏50, ומהעובדה שהמתיישבים הציונים אמנם הכירו את המאכלים הללו, והפלאפל היה אוכל רחוב פופולארי, אבל החומוס לא נקלט כאוכל כלל-ישראלי עד הרבה לאחר קום המדינה, ובוודאי שאשכנזים לא הכינו אותו בבית. היום - כן.

1 בתקופת המנדט בעלי יכולת נסעו לסקי בלבנון.
מה באמת הכי ישראלי? 653819
אז מה? במשך שנים נחשבו החומוס והפלאפל כמאכלים שכביכול הובאו לארץ בידי עולי תימן. את שוכחת שלרוב המגע התרבותי בין הציונים לפלסטינים היה מינימלי ושגם יהודים מסוריה או מלבנון כמעט לא היו כאן בתקופת המנדט ושלא מהם למדנו להכיר את האוכל המקומי.
מה באמת הכי ישראלי? 653900
הפלאחים המצרים שממשלת תורכיה יישבה כאן הביאו אתם את האוכל שלהם. האם אפשר לומר שהפלסטינים ניכסו אותו?
מה באמת הכי ישראלי? 653942
לא. הם אימצו אותו. ישראל במשך שנים טענה ברחבי העולם שהחומוס והפלאפל הם מאכלים ישראלים (הרי קיבלנו אותם מעולי תימן...) תוך כדי התכחשות שזהו אימוץ של רכיבים מהמטבח הפלסטיני המקומי.
מה באמת הכי ישראלי? 653946
אתה יכול למצוא לי מקור ישראלי רשמי שטוען כי עולי תימן הביאו איתם את החומוס?
מה באמת הכי ישראלי? 653954
לא מכיר מקור רשמי אבל זכור לכל שחומוס ופלאפל תמיד הוגדרו כמאכלים ישראלים ''ממוצא'' תימני.
מה באמת הכי ישראלי? 653976
אולי המכירה יוחסה לתימנים. אני לא מכיר שום מקור רשמי שייחס להם את ממרח החומוס עצמו.
מה באמת הכי ישראלי? 653977
אולי כי באזור תל-אביב המקומות המפורסמים בחומוס ופלאפל היו שכונות תימניות, הכרם, שכונת התקווה, רמת עמידר ובזה השתמשו המפרסמים.

פתחתי את הספר ''איפה היינו ומה עשינו'' ולא מצאתי ערכים תחת חומוס או פלאפל אבל כן מצאתי ''מלחמות הפלאפל'' ויש שם תמונה של מוכר שנראה כמו הודי או תימני בטורבן ופירסומת עם חצי מנה ולידה שלושה תימנים עם פיאות מרקדים בצעד תימני.

עכשיו אני נזכר שגם ''אופנה ישראלית'' ותכשיטי זהב וכסף היו בהשראה תימנית.

גם קישון כשהוא רצה ללספר משהו אקזוטי נלעג היה משתמש בתימני כמו התימני שטס לאמריקה להביא לנשיא שק חול ישראלי. נדמה לי שגם המזנונאי במערכת העיתון עם המאכלים המפולפלים עם השמות הגרוניים היה תימני (למרות שהוא היה כביכול במעמד לועג להונגרי העדין, הוא גם היה במעמד נלעג).
מה באמת הכי ישראלי? 653979
נו, ודאי. אבל גם שם לא נטען שהתימנים הביאו את החומוס לארץ.
מה באמת הכי ישראלי? 654324
ובכן, הזכרון הרופף שלי טעה ומנהל המזנון במערכת העיתון של קישון לא היה תימני אלא ''עבדיה, יוצא בבל, שכנתנו העוינת בצפון...''. אלא שהוא כן הציע להונגרי הרעב ''יש לי חומוס ומחשי...'' ולקישון ''חומוס הזכיר לי איזו מלה לאטינית שלמדתי בבית הספר...''
מה באמת הכי ישראלי? 654133
והפלסטינים נותנים קרדיט למצרים? או טוענים שאלה מאכלים פלסטינים מדורי-דורות?
מה באמת הכי ישראלי? 654144
במקרה הזה המאכל היחיד שהפלסטינים למדו מהמצרים הוא הפלאפל ואולי גם הפול. גם אם הם לא מודים במקורו המצרי הרי שזה שונה מהמצב בו מטבח שלם מופץ ברחבי העולם כישראלי.
מה באמת הכי ישראלי? 653945
ניטפוק: האלבנים יישבו אותם כאן. ליתר דיוק, אבא ואח של סעיד הפורט שמרדו בתורכים.
מה באמת הכי ישראלי? 653737
מלבד השם ופירורי הלחם - אין יותר מידי קשר בין השניצל הוינאי וזה הישראלי.

פתיתים נחשבים להמצאה ישראלית, ביסלי ובמבה לא מיוצרים ביותר מידי מקומות בעולם, גבינה צפתית, כמו שנרמז משמה, באה מצפת (להבדיל מארטישוק ירושלימי, שלמרות שמו לא בא מירושלים)... וכמובן, האוכן היהודי הביא לעולם הרבה דברים מקוריים... באופן טבעי כל מטבח מושפע מהמטבחים הסובבים אותו ומהחומרים העומדים לרשותו - מדינות קטנות לא מייצרות מטבחים מקוריים במיוחד, ולרוב המטבחים שלהם יהיו דומים למטבחים של שכניהם. זה לא הוגן להשוות את המטבח הישראלי למטבח הסיני, ההודי, האמריקאי או הברזילאי. אבל, בכנות, כמה המטבח השוודי הוא מטבח מקורי? הקנדי? האוסטרלי? הניוזלנדי? הפיני? הפלשתינאי? הסקוטי? הבלגי?
מה באמת הכי ישראלי? 653749
דוקא למטבח האמריקאי (הארצות הבריתי, למען הסר ספק) זה די הוגן להשוות - שניהם חדשים יחסית והיו בנויים על מהגרים.
ובהשוואה הזאת המטבח הישראלי עומד בכבוד רב, אם כבר שאלת.
מה באמת הכי ישראלי? 653758
בניגוד למה שמספרים לנו כל מיני רומנטיקנים - כל המטבחים בנויים על מהגרים, ורובם די חדשים. תפוחי אדמה, מרכיב יסודי בכל מטבח אירופאי, לא היו מוכרים באירופה עד לא מזמן.

המטבח האמריקאי, להבדיל מהישראלי, הוא מטבח שבנוי על רכיבים מקומיים מכמה וכמה אקלימים ואוכלוסיה שגדולה מהישראלית בכמה סדרי גודל. אולי המטבח הישראלי עומד בכבוד רב מול האמריקאי מבחינת הטעם‏1, אבל מבחינת המקוריות‏2, ההשפעה על מטבחים אחרים והמגוון אין מה להשוות ביניהם (אלא אם כן אתה מחלק בגודל האוכלוסיה והזמן ששתי המדינות קיימות‏3, במקרה הזה אני מסכים, הישראלי עומד בכבוד רב מול רוב המטבחים שאני מכיר).

1 על טעם ועל ריח...
2 גם מבחינה כמותית - כמה דברים חדשים יצאו ממנו, וגם מבחינה חדשנית, כמה הם באמת היו חידושים.
3 שזה לא כל כך הגיוני, המטבח הישראלי לא נולד ב-‏1948, המטבח האמריקאי לא נולד ב-‏1776 והמטבח האתיופי לא נולד ב-‏2002.
מה באמת הכי ישראלי? 653823
3 למה לא הגיוני? מטבח, כמו מאפיינים תרבותיים אחרים של מדינה, מתפתח לאיטו ומתגבש לאורך הרבה שנים. זה שהתרבות האמריקאית קיימת לפחות פי ארבע יותר זמן מהתרבות הישראלית, זה בלי סק מאפשר לה לגבש הרבה יותר מאפיינים, ובמקרה של מטבח הרבה יותר מאכלים, צורות בישול וחומרים שמאפיינים אותה. וזה שהתרבות הישראלית הצליחה בזמן קצר למדי להעמיד תרבות אוכל עשירה, מגוונת ואיכותית, צריך להיזקף לזכותה.

וכמובן שבקשר למגוון, לכמות האוכלוסיה יש השפעה מכריעה. להשוות בין מדינה בגודל ניו-ג'רזי (כמה מאכלים חדשניים יצאו מניו-ג'רזי?) למדינה שמכילה בעצם המון אזורים ומטבחים שונים, מחייב קיזוז כלשהוא.
מה באמת הכי ישראלי? 653829
לא הגיוני משום שבכל מה שנוגע למטבח, לא נכון להגיד ש"שהתרבות האמריקאית קיימת לפחות פי ארבע יותר זמן מהתרבות הישראלית". המטבח הישראלי החל להתפתח הרבה (הרבה הרבה) שנים לפני שקמה המדינה הישראלית (או האמריקאית לצורך העניין).

לא הגיוני התייחס רק לגיל, ברור שכמות האוכלוסיה רלוונטית.

לניו ג'רסי יש את הרשימה שלה‏1, לא מרשימה במיוחד אבל גם לא סיבה לבושה.

מה באמת הכי ישראלי? 653833
מה במטבח הישראלי התחיל להתפתח הרבה לפני שקמה המדינה? יש לך דוגמה‏1?

1 דוגמה שלא מקבילה לדוגמה לפיה המטבח האמריקאי התחיל להתפתח בצרפת‏2, במקסיקו, באיטליה ובסין.
2 ראה ערך ניו-אורלינס.
מה באמת הכי ישראלי? 653836
מהרשימה למעלה: פלאפל, חומוס, שיפוד פרגית על האש, שניצל, סלט ירקות קצוץ דק, תפוזים, סברס, פרוסה/פיתה/מצה מרוחה ב"השחר", קפה נמס עלית, סושי (לא יודע מתי המציאו את הקרמבו). בלי זה היית נשאר עם: פתיתים, במבה, ביסלי ושניצל תירס - כמה ארוחות בישראל היום באמת מבוססות על פתיתים ושניצל תירס? כמובן שהמטבח האמריקאי כן התחיל להתפתח הרבה לפני שקמה ארצות הברית, ולפני שקולומבוס נולד. זה הרי בדיוק מה שכתבתי לפני שלוש תגובות‏1, ולכן הזמן (להבדיל מגודל האוכלוסיה, המשאבים, האקלים, האדמה, התרבות...) הוא לא פקטור מעניין.

1 "...המטבח האמריקאי לא נולד ב-‏1776 והמטבח האתיופי לא נולד ב-‏2002." תגובה 653758.
מה באמת הכי ישראלי? 653838
הזמן הוא כן פקטור מעניין, כי מטבח ישראלי נוצר לא כשהמרכיבים שלו נוצרו, אלא כשהתרבות הישראלית התחילה ליבא, לסננן, לבחור, לשמר ולפתח מרכיבים כאלו ואחרים ממקומות וזמנים כאלה ואחרים.

אין שום משמעות לומר ש"המטבח הישראלי נוצר במאה העשירית כי אז הומצא הפלאפל", כמו שאין משמעות לומר ש"הקולנוע הישראלי הומצא ב-‏1915 - שאז הומצא השימוש ב"קלוז אפ" אל ידי הקולנוען האמריקני ד. וו. גריפית, והקולנוע הישראלי בחר גם הוא להשתמש בו".

ואגב, שוקולד השחר נוצר ב1955, אחרי קום המדינה על פי ההיסטוריה המוכרת לי.
מה באמת הכי ישראלי? 653840
*על* ידי הקולנוען וגו'
מה באמת הכי ישראלי? 653842
"... כשהתרבות הישראלית התחילה ליבא, לסננן, לבחור, לשמר ולפתח מרכיבים כאלו ואחרים ממקומות וזמנים כאלה ואחרים." זהו, שזה לא קרה מעולם, אף אחד לא התחיל ליבא, לסנן, לבחור וכו', אנשים עשו את זה מאז ומעולם וממשיכים לעשות את זה גם היום.

נכון, אין שום משמעות לומר ש"המטבח הישראלי נוצר במאה העשירית כי אז הומצא הפלאפל", כמו שאין משמעות לומר ש"המטבח הישראלי נוצר במאי 1948 משום שאז הוכרזה על הקמת מדינת ישראל" או "המטבח הישראלי נוצר ב-‏1965 משום שאז הומצאה הבמבה". אין ממש גיל למטבח הישראלי (או לכל מטבח אחר). הרי זאת הנקודה, ולכן הגיל הוא לא פקטור מעניין. מה גילו של המטבח הרוסי (הרי רוסיה כישות קיימת רק משנות ה-‏90)? של המטבח האתיופי? הצרפתי? היפני? הסיני? האיטלקי?

שוקולד השחר הוא עוד ממרח בטעם שוקולד, המצאה איטלקית ומשהו שהיה קיים קצת לפני קומה של מדינת ישראל,
מה באמת הכי ישראלי? 653844
לא, הוא לא נוצר ב-‏1965, אבל הוא נוצר והתגבש בעשרות השנים אחרי קום המדינה‏1, ומומחי אוכל גדולים ממני בטח גם יאפיינו תקופות של השתנות ופריצה קדימה כמו שנות התשעים וכדומה. זאת המשמעות היחידה שניתן להעניק למשפט "מטבח ישראלי נוצר/התעצב בתקופה הזאת והזאת".
ולכן הגיל הוא כן פקטור מעניין. שום דבר שקרה לפני המאה העשרים לא שייך ולו כזית ל"מטבח הישראלי".

רוסיה קיימת כבר מאות שנים, תפתח ויקיפדיה.
המטבח היפני והסיני התעצבו מזה מאות רבות של שנים. שכן יפן איננה ארץ של מהגרים, והיא קיימת כתרבות כבר הרבה מאד זמן.
בניגוד לישראל המודרנית, שקיימת פחות ממאה שנה, ואפילו רעיונית לא היתה ממש קיימת עד שלהי המאה ה-‏19.
לו היית טוען שיש משהו שנקרא המטבח היהודי, שמאפיין את תרבות העם היהודי שקיים יותר זמן‏3, אולי היתה לך נקודה.
אבל המטבח הישראלי הוא המצאה של המאה העשרים, והתייחסות אליו לפניה היא חסרת משמעות.

שוקולד השחר הוא עוד ממרח בטעם שוקולד, קוקה קולה היא עוד משקה מוגז ממותק, פיצה זה עוד לחם עם גבינה צהובה וניגירי זה כמו דג מלוח ואורז.
אה, כן, ושושנות מים זה עוד מריחת צבע על בד, עושים את זה כבר אלפי שנים. בכלל כל הדיבור הזה על תרבות הוא מיותר לחלוטין.

1 ואם תנטפק ותאמר שהוא החל להתגבש בשנות השלושים והארבעים‏2, זה לא משנה עקרונית.
2 של המאה העשרים.
3 21... 22... 23...
מה באמת הכי ישראלי? 653847
המטבח הישראלי (כמו כל המטבחים) "מתגבש" כל הזמן. זה אופי של מטבחים (או בכלל, של תרבות). הוא אמנם התגבש בשנים שאחרי קום המדינה, אבל הוא התגבש גם בשנים שלפני קום המדינה. העובדה שאתה (או אף אחד אחר) לא מסוגל לשים תאריך, או שנה, או עשור, שהבא הוא "נוצר" היא בדיוק הנקודה. הוא לא "נוצר" במאה העשרים, הוא השתנה במאה העשרים (וממשיך להשתנות במאה העשרים ואחת, וימשיך להשתנות גם במאה ה-‏22).

"שום דבר שקרה לפני המאה העשרים לא שייך ולו כזית ל"מטבח הישראלי"." - ז"א שפלאפל לא שייך למטבח הישראלי? חומוס? צ'יפס? סלט? לחם? פיתה? אורז? עוף? בקר? אגוזים? תפוחים? תפוזים? זיתים? שום דבר מהם "לא שייך ולו כזית ל"מטבח הישראלי"". זאת הגדרה מאד מוזרה ל"מטבח הישראלי" ואני בספק אם יש ישראלי אחד שמסכים איתך.

אם בחרת את תאריך הולדת המטבח הישראלי כתאריך שבו היא השתחררה מהמנדט, למה אתה לא מכיל את אותו כלל על רוסיה (שהשתחררה מהשלטון הבולשביקי), יפן (שהתחררה מהשלטון האמריקאי) - או סין (שהשתחררה מהשלטון היפאני). כולן קיימות פחות ממאה שנה.

אתה טוען שההבדל (הקולינרי) בין שוקולד השחר לממרח נוטלה הוא כמו ההבדל בין ספרייט לקוקה קולה (ולא כמו ההבדל בין פפסי קולה לקוקה קולה)? נראה לי שזאת טענה מאד מוזרה, אני לא חושב שיש משהו יחודי באמת בשוקולד השחר.
מה באמת הכי ישראלי? 653858
אטומי הפחמן שמרכיבים את החומוס שמרכיב את הפלאפל קיימים כבר 13 מיליארד שנה. לשיטתך גם הם כנראה שייכים למטבח הישראלי, לשיטתי לא.

תרבות האוכל הישראלית - בדומה ל'תרבויות' ישראליות אחרות כמו תרבות הקולנוע הישראלי, תרבות המוסיקה הישראלית וכו'‏1 - מאופיינת בכך שהיא בחרה ממבחר גדול ועצום של אפשרויות תרבותיות קודמות (מאכלים מסוימים/שיטות בישול מסוימות/ז'אנרים קולנועיים מסוימים/ז'אנרים מוסיקליים מסוימים/סולמות מסוימים/כלי נגינה מסוימים) חלק קטן וספציפי, ובכך הפכה אותם למאפיינים אותה. לפני שהחל תהליך הבחירה, המיון, ההעדפה, שערבוב והחידוש על בסיס כל זה במדינת ישראל - אין שום משמעות לדיבור על תרבות אוכל ישראלית. לולא היתה קמה מדינת ישראל‏2, אזי למרות קיומם של החומוס, הפלאפל, מיץ התפוזים, אטומי המימן ואלקטרוניהם, לא היתה משמעות לדיבור על מטבח ישראלי.

באותה מידה שכתבי שייקספיר אין להם משמעות לפני שהוא צירף את המילים שכבר היו קיימות בהם ל'המלט' ושאר יצירותיו. וזה ששיקספיר השתמש ב'אקספוזיציה' בשביל לכתוב את המלט, לא אומר שיצירתו של שייקספיר התחילה ביוון העתיקה.

לפחות אל תשים מילים בפי - זה כבר ממש נלוז - אני כן מסוגל לשים טווח זמן קצר יחסית על היווצרות המטבח הישראלי - עשרים השנה הראשונות לקיום המדינה. במושגים היסטוריים (ספר את זה לסינים והיפנים שכבר אלפיים שנה מפתחים את תרבות האוכל שלהם) זה זמן קצר ומוגדר מאד.

1 כן, אני כבר מבין מתגובותיך שאתה לא מתקרב אפילו להבין על מה אני מדבר כאן. אני אמשיך עוד קצת בכל זאת.
2 ובפעם הרביעית, אולי בסוף זה ייקלט - מדינה של מהגרים ולא הגדרה מחודשת פרוצדורלית של קבוצת אוכלוסיה די מוגדרת שכבר ישבה כאן מאות שנים כמו ברוסיה או יפן.
מה באמת הכי ישראלי? 653861
לשיטתי, (אולי, כדאי שתנסה להבין עם מה אתה מתווכח) תרבות האוכל האנושית התחילה ברגע שהאדם הראשון התחיל לאכול. לא 13 מליארד שנה, כן 200 אלף שנה.

אני לא שם מילים בפיך, אני מעתיק ומדביק, מילה במילה, אות אחרי אות. אתה כתבת: "שום דבר שקרה לפני המאה העשרים לא שייך ולו כזית ל"מטבח הישראלי"." אתה עדיין עומד מאחורי הטענה הזאת?

גם אנחנו מפתחים את תרבות האוכל שלנו כבר אלפי שנה, אף אחד מאיתנו לא נולד בואקום, כולנו לוקחים את האוכל שאכלו אבותינו, את האוכל שאוכלים שכנינו ומשלבים ביניהם. מהבחינה הזאת אין שום הבדל בין סינים להודים, בין יהודים לצרפתים, בין יפנים לערבים או בין ישראלים לאמריקאים. אף אחד לא נולד מהים.
מה באמת הכי ישראלי? 653866
אבל אז לא היינו ישראלים, ולכן המטבח שלנו לא היה מטבח ישראלי אלא מטבח... מה-שהיינו-אז.
מה באמת הכי ישראלי? 653870
למיטב ידיעתי, שינוי שם לא משנה את המהות.
מה באמת הכי ישראלי? 653930
מהותו של האוכל או מהותו של הישראלי?
אם אתה מדבר על מהותו של האוכל, יש באמת מאכלים שצורת ההכנה וההגשה שלהם השתנתה - ולכן גם טעמם. כמו השניצל.

אם אתה מדבר על מהותו של הישראלי, הפולנים והתימנים דור שני או רביעי שחיים פה בארץ, שונים לגמרי מהעולים המקוריים שהגיעו מארצות מוצאם. כולם מושפעים במידה מסוימת אלה מאלה, ויוצרים יחד דבר חדש ושונה - הישראלי.
מה באמת הכי ישראלי? 653955
אנחנו מדברים על האוכל, אבל לצורך העניין, שניהם. היהודי תושב רחובות באפריל 1948 הפך להיות אזרח ישראלי ביוני 1948, שינוי הסטטוס הזה השפיע על הרבה דברים בחייו, אבל לא שינה את מהותו, הוא היה ונשאר אותו אדם, אהב את אותה אישה, הלך לאותה עבודה, שר את אותם שירים, קרא את אותם ספרים ו - מה שחשוב לצורך הדיון - אכל ובישל את אותו אוכל.

הרבה דברים משפיעים על חיינו וגורמים לשינויים מדור לדור, גלי הגירה (שציינת), מלחמות, מחלות, רעב, המצאות, גילויים - כל אלא שינו את האוכל שאוכלים בני האדם בכל מדינה בגלובוס, אבל הקשר בינם לגילה של המדינה בהם חיים בני האדם הוא לא קשר ישיר. כן, כשהכריזו על הודו ופקיסטאן גרמו לגלי הגירה אדירים ששינו את פני התת--יבשת והשפיעו, מן הסתם, גם האוכל בה (וברחבי העולם), אבל להגיד שלידתה של פקיסטן מסמלת את לידתו של האוכל הפקיסטני (ועל אחת כמה וכמה ההודי) - זה מגוחך. מדובר בעוד ארוע שהשפיע על התפתחותו של האוכל הפקיסטני. אין ספק שפתיחת השערים להגירה יהודית למדינת ישראל, ביחד עם היווצרותם של מאות אלפי פליטים יהודים בין שנות השלושים לשנות השישים מכל רחבי העולם השפיע השפעה אדירה על האוכל הישראלי, אבל להגיד שיש נקודת אפוק במאי 1948 שבה הוא התחיל ולפניה היה שממה, זה, לדעתי, לא סביר באותה מידה.
מה באמת הכי ישראלי? 653957
מבחינה עקרונית זה לא משנה אם יש נקודת אפוק ב-‏1948, או שיש אסימפטוטה שמתכנסת במהירות אבל ברציפות ל-‏0‏1 עשרים-שלושים שנה לפני כן.
שניהם אומרים שהמטבח הישראלי נוצר והחל להתגבש ברבע השני של המאה העשרים. מה שאומר שהיו לו די מעט שנים להתפתח.

1 0 של מהנדסים‏2, לא אפס של מתימטיקאים.
2 שלא לומר היסטוריונים או סוציולוגים.
מה באמת הכי ישראלי? 653960
זה מאד משנה. אני לגמרי לא מסכים שהיו לו מעט שנים להתפתח, הוא לא נולד מואקום והיו לו אלפי שנים להתפתח.
מה באמת הכי ישראלי? 653962
תקרא שוב את *כל* המשפט הראשון שלי ותגיד שוב אם זה משנה. (רמז - הוא לא מדבר על ההבדל בין 1948 לאלפיים לפני הספירה, הוא מדבר על ההבדל בין 1948 ל-‏1928).
מה באמת הכי ישראלי? 653985
אם נסכים שמה שאנחנו מכנים כיום "המטבח הישראלי" הוא תולדה של איחוד תרבויות הבישול והאוכל של יהדות התפוצות, הרי שיש לנו מטבח ישראלי בעל מאפיינים משלו.
תהליך הגיבוש התקיים במשך שנים, וקשה לשים את האצבע על נקודה מדויקת. אבל היות והמטבח משתייך להוויה הישראלית, קום המדינה הוא התאריך שבו נוצרה בפועל ההוויה הזו. אין דומה הווי החיים של ארץ ישראל המנדטורית, להווי החיים של שנות השישים, עם הסלט שיצרה תערובת המהגרים הזו שפתאום כולם ישראלים.
בלי קום המדינה, היה לך מטבח ישראלי? היה לך את סלט המהגרים והתרבויות הזה?
מה באמת הכי ישראלי? 653991
אולי, אבל איך זה קשור לעניינינו?

השאלה היא האם תאריך הקמת מדינה, כל מדינה, הוא פקטור מעניין בעומק הקולינרי שלה. האם כשאתה משווה בין המטבח של מיאנמר למטבח של איסלנד העובדה שמיאנמר הפכה להיות מיאנמר לפני פחות מ-‏50 שנה בזמן שאיסלנד היתה איסלנד מאות שנים משנה במשהו. לדעתי, ואני חושב שהבאתי מספיק טיעונים חזקים, חד משמעית לא. הפונז חולק עלי, אבל עוד לא הצלחתי להוציא ממנו מה בדיוק הוא טוען.
מה באמת הכי ישראלי? 654013
אם הקמת המדינה מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה הקמת המדינה מהווה אירוע מכונן. דוגמאות ממדינות כמו מיאנמר או רוסיה לא רלוונטיות, כי מהות התרבות המקומית לא השתנתה שם במשך מאות שנים. אני חוזר ומזכיר שהקמת מדינת ישראל על כל הנלווה (לפני ההקמה ולאחריה) יצרה כאן הרכב חברתי ותרבותי שונה לחלוטין ממה שהיה לפני כן. מהות התרבות המקומית השתנתה.
מה באמת הכי ישראלי? 654016
ואם מלחמה מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה המלחמה מהווה אירוע מכונן?
ואם כריית תעלה מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה כריית התעלה מהווה אירוע מכונן?
ואם המצאה חדשה מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה ההמצאה החדשה מהווה אירוע מכונן?
ואם גל הגירה מוביל לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה כל ההגירה מהווה אירוע מכונן?
ואם רווחה כלכלית מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה הרווחה הכלכלית מהווה אירוע מכונן?
אם אימוץ דת חדשה מובילה לגיבוש תרבות אוכל שלא היתה שם קודם, במקרה כזה אימוץ הדת מהווה אירוע מכונן?
....
מה באמת הכי ישראלי? 654018
וודאי. כל אירוע שמחולל שינוי הוא נקודת מפנה. על אחת כמה וכמה כשנקודת המפנה יצרה בית לשייך אליו את התרבות. לפני כן לא היה ישראל ולא היה ישראלי. ואם לא היה ישראלי, לא היה מטבח ישראלי. לכן האירוע המכונן יצר ישראלי שיכול לסדר לעצמו מטבח. פלא פלאים!
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • רודי וגנר
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אישקש
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אישקש
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אישקש
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • באבאבואי
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  למה אתה מתעקש? • oof
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  שאלה לפונז ולאביר הקרנפים • רודי וגנר
  שאלה לפונז ולאביר הקרנפים • הפונז
  שאלה לפונז ולאביר הקרנפים • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • רודי וגנר
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • באבאבואי
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • ברקת
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מוצרי חלב • רון בן-יעקב
  מוצרי חלב • הפונז
  מוצרי חלב • נועה ו
  תגיד ''גבינה'' • ירדן ניר-בוכבינדר
  מוצרי חלב • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • רון בן-יעקב
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • רון בן-יעקב
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • easy
  מה באמת הכי ישראלי? • יובל נוב
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • מוס מזדמן
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • דורון הגלילי
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  נסיון שלי • אישקש
  מה באמת הכי ישראלי? • dd
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • easy
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • ירון
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • שוקי שמאל
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הנקוד
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • easy
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • יובל נוב
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אריק
  מה באמת הכי ישראלי? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הנקוד
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הנקוד
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הנקוד
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  בלי מחווה אין שלווה • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלי מחווה אין שלווה • הפונז
  בלי מחווה אין שלווה • נדב
  בלי מחווה אין שלווה • יובל נוב
  בלי מחווה אין שלווה • אריק
  בלי מחווה אין שלווה • הפונז
  בלי מחווה אין שלווה • אא
  בלי מחווה אין שלווה • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלי מחווה אין שלווה • אריק
  בלי מחווה אין שלווה • האייל הנקוד
  בלי מחווה אין שלווה • הפונז
  בלי מחווה אין שלווה • ארז לנדוור
  בלי מחווה אין שלווה • אישקש
  בלי מחווה אין שלווה • אריק
  בלי מחווה אין שלווה • הפונז
  בלי מחווה אין שלווה • יובל נוב
  בלי מחווה אין שלווה • אריק
  בלי מחווה אין שלווה • רון בן-יעקב
  בלי מחווה אין שלווה • ארז לנדוור
  ריצ'ארד אנתוני • רון בן-יעקב
  בלי מחווה אין שלווה • ירדן ניר-בוכבינדר
  בלי מחווה אין שלווה • נדב
  בלי מחווה אין שלווה • יובל נוב
  בלי מחווה אין שלווה • אריק
  בלי מחווה אין שלווה • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  שירת ג'אז • רון בן-יעקב
  מה באמת הכי ישראלי? • מאיה
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  קשה לחזות, ובעיקר את העתיד. • הפונז
  קשה לחזות, ובעיקר את העתיד. • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • נדב
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • מוחמד אכלן
  מה באמת הכי ישראלי? • רודי וגנר
  מה באמת הכי ישראלי? • מוחמד אכלן
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • ברקת
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • ברקת
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • הפונז
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • אייל סתם
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • אייל סתם
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הפלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הפלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • אא''א[1]
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • אא''א[1]
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • אא''א[1]
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  חג נכבה שמח לכולם • אישקש
  חג נכבה שמח לכולם • אא''א[1]
  חג נכבה שמח לכולם • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הפלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • צפריר כהן
  מה באמת הכי ישראלי? • אישקש
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  מה באמת הכי ישראלי? • האייל הפלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • אביר הקרנפים
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • נועה ו
  גם אני רוצה • מלאכי
  אקסקלי מיי פויינט • אישקש
  גם אני רוצה • ארז לנדוור
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • האייל האלמוני
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • האייל האלמוני
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • האייל האלמוני
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • האייל האלמוני
  גם אני רוצה • אישקש
  גם אני רוצה • האייל האלמוני
  מה באמת הכי ישראלי? • מוחמד אכלן
  מה באמת הכי ישראלי? • נועה ו
  מה באמת הכי ישראלי? • רון בן-יעקב
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • רון בן-יעקב
  מה באמת הכי ישראלי? • רודי וגנר
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • תשע נשמות
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • יוסי
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור
  מה באמת הכי ישראלי? • יוסי
  מה באמת הכי ישראלי? • ארז לנדוור

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים