העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656167
אמילי עמרוסי מתייחסת למדרג הראויים לתמיכה ומספרת על שלושה מקרים בהם הפכה היא ליעדיהם של המוקיעים:

1. "יש עוני, ואני מכירה אותו מקרוב, כתבתי, אבל הדיווחים על כך שכל ילד שלישי הולך לישון רעב משרתים בעלי אינטרסים פוליטיים. מהר מאוד סומנתי על ידי הזאבים. "שפכו את דמי" אומרים? טיפה אחר טיפה. כתבו על המתנחלת העשירה, העיוורת למצוקות, שבטנה נפוחה מממון ... מארי אנטואנט של ההתנחלויות"

2. "הפעם השנייה היתה כאשר הבעתי בשידור הסתייגות מדראג־קווין המופיע בפני ילדי גן...ספגתי נאצות, איחולים למיתות משונות של ילדיי, איומים ... אני נאלצת להדוף את הדיבה שהודבקה לעורפי כאויבת החופש, כמי שמתכננת לכלוא הומואים ולסביות במחנות ריכוז."

3. "הפעם השלישית היתה לפני שבועיים. אחרי שמונה חודשים של שידור תוכנית הבוקר בחדשות ערוץ 10, נדחפתי לעזיבה על ידי מנהלי הערוץ ... (כן, היו מצעדים של שמאלנים עם לפידים ולהט"בים עם גרזנים לגרש אותי מכס תוכנית הבוקר) - להציב במקומי איש מרכז חילוני ... עיתונאי "הארץ" שלקח אותי כייעוד ויורד לחיי ברשת."
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656173
"... הפעם השנייה היתה כאשר הבעתי בשידור הסתייגות מדראג־קווין המופיע בפני ילדי גן. בדיעבד התברר שהוא דראג־קווין וגם מופיע בפני ילדי גן (לא שניהם בו בזמן)..." אולי זה רק אני, אבל נראה לי ש"להביע הסתייגות" בפומבי ממשלוח ידו של אדם בלי לברר את העובדות זה לא גאווה גדולה (בלשון המעטה) ולמעשה בלי קשר לשאר אמור להיות חטא גדול מספיק לסיים עבודה של עיתונאי. אני לא מכיר את פרטי המקרה, אבל קצת מגוחך להתלונן שמשהו מביע הסתייגות ממך (בתקוה, אחרי שהוא בדק את העובדות) כשזה הרקורד שלך.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656178
אם אי-בירור עובדות לתומן במקרה שולי יחיד אמור לסיים את עבודתו של עיתונאי, מספר העיתונאים שהיו נותרים בארץ הוא כנראה אפס. או בקיצור - קצת נסחפת.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656183
להפך - אם עיתונאים היו יודעים שאי בירור העובדות הוא עילה לסיום עבודה הם היו מבררים את העובדות. אבל, בהקשר של הדיון הזה, אני חושב שברגע שהבעת הסתייגות בפומבי מעבודתו של אדם מסויים בלי לברר את העובדות רק בגלל העמדה הפוליטית המשוערת של אותו אדם איבדת את זכותך לבקר אחרים שהביעו הסתייגות בפומבי מעבודתך עם לברר את העובדות רק בגלל העמדה הפוליטית הלא כל כך משוערת שלך. אני לא יודע אם המאמר הזה נכתב מתוך חוסר מודעת עצמית מוחלטת, או מצביעות, אבל גם זה וגם זה אמורים, לדעתי, לבטל אותו לחלוטין כטיעון תקף.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656221
היא לא הביעה הסתייגות ממשלח ידו. אאז"נ היא אמרה שלא היתה מתירה לו להופיע בדראג בפני ילדים. או בפני ילדיה? מי זוכר (היא פירטה באריכות בסטטוס שלה, כתגובה לסטטוס הארכני שלו). אין פה שום חטא - ומצד שני גם לא גאווה גדולה.

מה שמטריד בגל ההוקעות הנוכחי הוא לא השאלה אם יש לאפשר הופעות דראג לילדים (היא לא נקטה שום פעולה למניעתן, רק מלמלה משהו על דעתה). יש פה ניסיון ליישר לא את המציאות אלא את המחשבות. עד לאחרונה היית אמור לכבד זכויות של אחרים, או לחיות אתם בשלום או בקורקטיות, וזה הספיק ליצירת מציאות ליברלית. היום אתה אמור לא רק לכבד את (ערך או תופעה) X, לסבול את X במרחב הציבורי וכולי - אתה אמור גם לתמוך אקטיבית ו/או להאמין באופן מוחלט ב-X, ושכל אמירה אחרת שלך תעלה בקנה אחד עם התמיכה ב-X, ואם נפלט לך משהו לא מתאים, הגיהנום מתפרץ. לפעמים זה רק העובדה שלא קישרת בין המאבק על X לבין המאבק על Y שכן שניהם, כידוע, אותה מהפכה. זה ממש כמו קבוצות התמיכה לבירור ספקות אידיאולוגיים בסין של מאו.

וזה עוד בלי שיעור נכבד של המקרים האבודים (אנשים "פריבילגים" ר"ל, שגם אם יאמינו זה לעולם לא יהיה "זה" ותמיד יחשדו בהם שהם מדברים מהשפה ולחוץ, וגם אם זה כן "זה", מישהו ישלוף אמירה שלהם משנות השבעים ועכשיו הם באמת יהיו אבודים).

מה שכן טוב בתקופה הנוכחית הוא, שמול הגל הזה של התביעה לאחידות מחשבתית, אפשר להביע דעות שנחשבו פעם חשוכות ולהרגיש שונים וחתרנים. אני מקווה שהגלגל עוד יסוב לו, כי זה באמת בלתי נסבל ככה.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656225
אני חושב שעיתונאי אמור לבדוק את העובדות לפני שהוא מביע דעה. הבעת דעה בלי בדיקת עובדות, בטח דעה שנוגעת לגופו של אדם, היא חטא עיתונאי.

מי שניסה לסתום את פיו של אדם לא יכול להרשות לעצמו להיות מופתע שמנסים לסתום את פיו.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656228
היא אירחה אותו בתוכנית אירוח, כך שלצורך העניין היא יותר "מנחה תכנית בידור" מאשר "עיתונאית". הוא בא לקדם הצגה שלו לילדים, בה הוא מופיע לבוש כאשה. הם לא התווכחו על שום עובדה, אלא היא הביעה את דעתה בנושא של הופעת גבר בלבוש אשה מול קהל ילדים. אפשר למצוא הכל בחיפוש גוגל פשוט (אני לא מביאה קישור כי כמעט כל הקישורים מוטים לצד זה או אחר).

מה שכן, ייתכן שלדעתה הפרטית לא היה מקום כאן. אם את מראיינת אדם בראיון קד"מ בתוכנית אירוח, זה לא בדיוק מקום שקורא לצליבה מוסרית, זה אמור להיות נחמד ואטרקטיבי. אז גם אם זה לא משקף את דעתך, תסתמי את האף ותעשי את העבודה.
מצד שני, היא מראיינת אותו, ועל הדרך אומרת לו בפירוש שמעשיו נוגדים את אמונתה, אבל היא בכל זאת מראיינת אותו ומסייעת לו בעבודתו (לשם לא תיקח את ילדיה), האם זה לא סוג של סובלנות? באווירה החדשה - לא ולא.

אני באמת לא יודעת. ההתבכיינויות שלו (עשרים שנות קריירה כדראג קווין, הבנאדם ודאי ראה הכל, ספג עלבונות, והוא כל כך נעלב מהרמת גבה של מישהי?) מול ההתחסדות שלה (יש לה חברים גייז אבל היא לא תיקח ילדים להצגה וכולי וכולי). היא מבטאת הצבת גבול פרטית, לגיטימית מאוד, אבל אולי היא לא חייבת לומר זאת בשידור?

בכל מקרה, בד"כ השאלה היא לא מי צודק, או למי יש זכות לומר את דעתו, אלא הופכת לשאלה למי יש לגיטימציה בעיני התקשורת לעשות רעש ולמי לא.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656229
מה שכן, מצחיק אותי שאם ילדים אמורים לדמיין איש שמשחק כלב או בננה הם לא יכולים לדמיין איש שמשחק אישה. מה מפחיד בזה?
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656230
אני מנסה לטעון שברגע שהיא עשתה משהו כזה היא איבדה את זכותה להתבכיין כשעושים לה את אותו הדבר.

זכותה, לדעתי, להגיד בפומבי שמעשיו נוגדים את אמונתה (אם כי, רק אחרי שהיא יודעת את העובדות), אבל ברגע שהיא עושה את זה היא חייבת לקבל שיש אחרים שחושבים שמעשיה נוגדים את אמונתם ושזכותם להגיד את זה בפומבי לא נופלת מזכותה.

או, לחלופין, זכותה להתבכיין כשאומרים לה בפומבי שמעשיה נוגדים את אמונתם של אחרים, אבל, ברגע שהיא עושה את זה היא חייבת להבין שהיא מוותר על זכותה להגיד למישהו שמעשיו נוגדים את אמונתה.

מה שאין לה זכות, לדעתי, זה להחזיק את המקל בשני קצותיו. גם לשפוט אחרים בפומבי וגם להתבכיין כששופטים אותה. ועל אחת כמה וכמה כשהשיפוט נעשה בלי להכיר את העובדות. היא קבעה את חוקי המשחק, היא לא יכולה להתלונן כשאחרים משחקים באותם חוקים.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656232
"מה שאין לה זכות, לדעתי, זה להחזיק את המקל בשני קצותיו. גם לשפוט אחרים בפומבי וגם להתבכיין כששופטים אותה"

בוודאי שיש לה זכות! הצדקנים גם מחזיקים במקל משני קצותיו וגם כופין אותו על כל דכפין.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656236
כל דכפין רזה כמו מקל ואז מחזיקים אותו משני קצותיו.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656396
הדראג מחזיק אותו מקצה אחד בלבד.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656408
זה טבעו של שיח מסוג זה, תמיד הוא מדרדר ומתפרק מהמשמעות שלו, ''זכותו להגיד מה שהוא רוצה אבל זכותי להגיד מה אני חושב על זה, וזכותו לבקר אותי על כך, וכו'...''
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656245
נכון, אבל כל כך משעמם ובלתי בונה השיח הזה, שמתחיל מאמירה של מישהו על X, ואח"כ "הוא אמר כך וכך על X!" "הוא אמר כך וכך על ההוא שאמר כך וכך על X"! וכן הלאה.
יש לזה ערך כלשהו בגירוי להתעצבנות (למי שאוהב להתעצבן) ובצורך לבדיקה חוזרת של הערכים והקווים האדומים של כל אחד. אבל זה לא תורם דבר חדש לאף גוף ידע תרבותי או חברתי או מוסרי.
העושים את הלייק קרדום לחפור בו 656252
שיח בונה - לא נשמע לך כמו דרישה קצת מוגזמת ממי שחתום על מאמרים כאלה? אולי כדאי להתחיל מהבסיס כמו בדיקת עובדות או יושר אינטלקטואלי.
ממגיבי ישראלהיום 656255
"יקירה למה להתרגש מהומו שעוד לא החליט אם הו הומו או מאידיוט מאותגר עם חטטים על הפנים ובטח שלא מתומך חמאס במסווה של עיתונאי הרי זה נבלה בן תשפוכת של ערבים מה ציפית "

אם אלה דברי המגיבים שם במאמר שלה מה לך כי תלין?
ממגיבי ישראלהיום 656273
אי אפשר (טוב, אפשר, עובדה. אבל זה יהיה לא נכון) לתלות בכותב מאמר את האחריות למגיבים לו.
Goodbye Possums 656238
"עשרים שנות קריירה כדראג קווין..."

זה המקום לומר שלום לדיים עדנה אווראג' שנפרדה במסע הופעות אחרי למעלה מ-‏50 שנים של הופעות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים