סליחה על הסטיה מהדיון. 65617
אני מצטער, אבל לא מצאתי מקום אחר כדי לשאול שאלה זאת.

האם מישהו יודע מהו הנוהל המדוייק לקריאה למילואים בזמני חירום (צו 8, כמו עכשיו) ?
מה זה בדיוק "צו 8" ואיך הוא נראה ?
בהתחלת האינטפדה הנוכחית נקראתי לשירות ע"י טלפון ממשרד הקישור אשר בישר לי על אותו "צו 8". כמובן שמיהרתי והגעתי אל בסיסי עוד באותו היום(כמו רבים אחרים מפלוגתי). לאחר מספר ימים של שירות מילואים ביקשתי לראות את הצו (סתם מתוך סקרנות) והן מפקדי והן משרד הקישור התחילו לגמגם ולתת לי תשובות מוזרות (הראו לי תפסים משונים שלדעתי לא היו אמורים לחייב אותי בדבר). בסוף הפסקתי לתחקר אותם ופשוט התנדבתי להשאר מרצוני החופשי(הם החתימו אותי על טופס התנדבות ביחד עם חברי לפלוגה).
אני שואל משום שלא קיים באף מקום ההסבר המדוייק של הנוהל קריאה בזמן חירום (אפילו באתר המילואים הצה"לי בו יש פירוט לא רע לגבי צוי קריאה רגילים).
האם טלפון ממשרד הקישור שאומר "יש צו 8" מחייב את האזרח לקפוץ כמו חייל ממושמע, או שבכל זאת זכותו לראות איזשהו תוקף חוקי לקריאתו למילואים ? מה החוק הצבאי והאזרחי בעניין זה ?

שוב סליחה (ביחוד כלפי דוב-אנשלוביץ) על חוסר הקשר למאמר ולדיון.
סליחה על הסטיה מהדיון. 65618
דיסקליימר: אני לא בדיוק הגורם המוסמך.

ובכל זאת, בצו 8 אתה מגוייס משום שהדרג המדיני הגדיר מצב חירום מסויים. לכן מותר לגייס אותך תוך התעלמות מהגבלות גיוס. למשל: אם עשית שירות מילואים לאחרונה - לא ניתן לזמן אותך לשירות מילואים נוסף, אלא בצו 8. צו 8 גם יכול לקבוע לך זימון למילואים בהתראה קצרה (שירות מילואים רגיל חייב בהתראה של חודש ימים לפחות לחייל).

העובדה שהחתימו אותך על טופס התנדבות מעידה שצו 8 לגביך לא היה ולא נברא.

נראה לי שאתה חייב להישמע לצו 8, גם אם קיבלת הודעה טלפונית עליו ממשרד הקישור. אם מדובר בהודעת שווא, עליך לקבול, ונקח"ל חייב להשיב לקבילתך.
תודה. 65619
כיצד אני יכול לבדוק את עובדת קיומו של צו 8 לגבי ולגבי חברי ?

האם האפשרות היחידה לתלונה במקרה שצה"ל התנהג שלא כשורה היא ע"י קבילה (אותה אני מבין כתלונה למוסד השייך לצבא) ואין אפשרות לתלונה כך שגוף אזרחי יבדוק את התנהגות הצבא ?
65620
אני מאמין שנקח"ל הוא גוף אמין למדי. אין לו סיבה אמיתית לטייח פאשלה של קצין/ת הקישור שלך.

בכל אופן - אזרח יכול לפנות גם לקצין פניות הציבור (שגם הוא גוף צבאי). הפניה חייבת להיות של אזרח שנפגע (למשל: בת זוגך שנפגעה מכך שגוייסת לשמ"פ).

וניתן גם בצינורות אזרחיים לחלוטין. אם מדובר בתביעה משפטית - הגוף הנתבע הוא משרד הביטחון. מן הסתם ניתן לדווח גם למשרד מבקר המדינה.

ושוב, אני מדגיש שאין לי שום הכשרה מיוחדת בנושא זה. אלה פשוט אמצעים שהצבא עצמו מפרסם ככתובות אפשריות לתלונות חיילים.
תודה. שאלה אחרונה ודי... 65680
איך אני יכול לבדוק האם קיים לגבי צו 8 (לא בשיטת ה"סמוך יש צו") ?
זה בסדר, אתה יכול להמשיך. 65947
לא קיבלתי צו 8 מימי, אך הדעת נותנת שלא ניתן לגייס אותך באמצעות צו שלא מראים לך.

כלומר: אם מודיעים לך טלפונית: יש עבורך צו 8, עליך להתייצב, סביר שכבר בנקודה זו אינך *חייב* להיענות. אבל נניח ששיתפת פעולה והגעת לנקודת ההתייצבות, חייבים להראות לך את הצו. אם לא מראים לך, לא קיבלת צו 8. פשוט וברור.
זה בסדר, אתה יכול להמשיך. 65978
עובדת קיומה של מערכת גיוס אוטומטית באמצעות הטלפון (כלומר בעזרת הודעה קולית) מחזקת את השערתי שחובה להענות לזימון המתקבל באמצעות הטלפון.
זה בסדר, אתה יכול להמשיך. 65988
היות שקל לזייף קריאה טלפונית ואנשים עלולים להיחשף למתיחות והטרדות קטנוניות, אני מאמין שאין חובה חוקית להיענות לזימון כזה.

עם זאת, אני מאמין שכמעט כל מי שיקבל צו טלפוני יתייחס אליו ברצינות הראויה.
תודה. שאלה אחרונה ודי... 65957
אותי גייסו לפני מספר ימים בצו 9 שזה עוד יותר מצו 8 (לא הרבה יותר, רק אחד יותר). התייצבתי מיידית בבסיס וניקיתי לכל המטה את עדשות המשקפיים.
דעו לכם, כל סימון על המפות הטקטיות שהיה במקום שבו היה צריך להיות וכל טיפת פונגציד שלא מחקה סימון חשוב, זה בזכותי.

קיויתי שאזכה לנקות גם את העדשות של יאסר ערפת לקראת הביקור של קולין פאוול אבל חבר לנשק בעל קשרים בצמרת היחידה זכה בכבוד.
חבל, עדשות מפוארות כשלו לא יצא לי לנקות מאז שנות השמונים ותמיד רציתי לעשות משהו למען השלום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים