בתגובות לביטול 661489
ששמעתי היום ברדיו, מאלפת במיוחד הודעת הגינוי של יאיר לפיד. הוא גינה את בית הספר שלא נותן לתלמידיו לשמוע דעות שונות. זה מהאיש שלאחרונה מתקיף שוב ושוב את ארגון שוברים שתיקה המביא לידיעת הציבור פשעים שנעשו במבצע צוק איתן. יום אחד, כשיכתבו את תולדות הצביעות ו/או חוסר המודעות האנושית, יוקדש לכבודו גם פרק הומוריסטי.
בתגובות לביטול 661492
וכשיכתבו את מצעד האיוולת של השמאל הישראלי, ההשתלחות הגורפת שלו ביאיר לפיד תירשם כאחת משורה של טעויות טקטיות ואסטרטגיות שמשמרות את הימין בשלטון מכל משמר.
בתגובות לביטול 661493
באמת? אתה רואה את יאיר לפיד כמישהו שעשוי לעשות משהו לטובת השמאל הישראלי? האיש ימני מדינית וכלכלית.
בתגובות לביטול 661494
זאת הבעיה בין הגדרות תיאורטיות טהרניות לבין המציאות הפרקטית. ברמה הפרקטית ללכת איתו במקום להשמיץ אותו מעל כל במה אפשרית היתה האפשרות הפרגמטית היחידה לממשלה יותר מתונה מדינית ויותר שפויה כלכלית.

גם ברמה התיאורטית שיותר מעניינת אותך, אין ספק שהוא מתון הרבה יותר מהממשלה הזאת מבחינה מדינית, וכלכלית הוא הצליח לעמוד בפרץ המיליארדים של הקצבאות המיותרות, שהתרגשו עלינו מחדש לאחרונה, ואת המחיר עליהם כבר נשלם בתקציב הקרוב.
בנוסף, השמאל הישראלי, ודאי מפלגת העבודה בשנות התשעים והאלפיים, היה רחוק עצמו ממשנה כלכלית שמאלית ממילא. מי שהתחיל תהליך של יציאה לעבודה של שכבות שלפני כן לא עבדו, אני לא בטוח שבמבחן התוצאה הוא לא יותר 'שמאל כלכלי' מכאלה שבינתיים רק מקטרים מהאופוזיציה על כמה הכל גרוע, ומפלגתם היתה שותפה למדיניות כלכלית מאד לא סוציאלית בעשורים האחרונים.
בתגובות לביטול 661496
יאיר לפיד בשום מצב לא תרם למדיניות מתונה יותר מדינית או שפויה יותר כלכלית. הוא התנגד לכל הקלה לפלסטינים, תמך בתעמולת נתניהו וקידם בפועל את חבריו הטייקונים בעוד הוא ממשיך לשאת סיסמאות נבובות לטובת מעמד הביניים כביכול. זה מה שהוא באמת. אם השמאל היה שומע לעצתך ומנסה להיבנות ממנו, הוא רק היה כורה לעצמו בור.
בתגובות לביטול 661497
וואו, האישתון הזה ממש ממש כועס. אין לי שום כוונה להתווכח עם מאמר בטונים ושפה כאלו.
ובאשר למדיניות השפויה יותר כלכלית, אשאל שאלה פשוטה כדי להבהיר את העובדות - האם אתה סבור שכל השינויים בתקציב, בקצבאות ותקצוב מוסדות לימוד לא יצרניים שנעשו בחצי השנה האחרונה עדיפים על מדיניות האוצר של הממשלה הקודמת, או לא?
בתגובות לביטול 661499
בוודאי שלא אבל זה נזקף לזכות לפיד רק בעקיפין - בכך שבקואליציה איתו לא ישבו חרדים. לגבי הדברים שהוא מתפאר בהם, לא היו דברים מעולם. בנוסף, מדיניות אנטי-חרדית היא לא מדיניות כלכלית שמאלנית. מדיניות כזו דואגת לשכבות החלשות ומבצעת קיצוצים בקרב העשירים יותר. זו ממש לא השקפת העולם של לפיד.
בתגובות לביטול 661504
כשהוא נכנס לקואליציה הוא בחר להתעקש על קואליציה ללא חרדים (אבל עם סיעות ימניות יותר: "האחים"). בהמשך בממשלה הזו הסיעה שלו (וכן לבני) היו מובילי הקו הקיצוני ביחס לחרדים, כאשר הליכוד והבית היהודי משתדלים לקרוץ להם מדי פעם.

מעבר לכך, חברי סיעתו הובילו קו ברור של חיזוק המדינה וחיזוק המוסדות הממלכתיים.
בתגובות לביטול 661498
"סיסמאות נבובות"? אתה בטוח שאתה רוצה להעלות את הנושא הזה?
בתגובות לביטול 661502
גם אם דבריי עשויים להישמע כקלישאות אז:
א. תמיד עומד מאחריהם בסיס עובדתי להבדיל מהאמירות הכמו-ניו-איג'ייות של יאיר לפיד.
ב. עדיין לא הגעתי למצב של מי שמרדד ענין כבד מישקל לסוגיה יענו-פרקטית כמו בתגובה 650863 .
בתגובות לביטול 661533
אני: אידיאולוג.
אתה: תינוק שנשבה.
הוא: מדבר בסיסמאות נבובות.
בתגובות לביטול 664097
אני: משעינה דבריי על בסיס עובדתי בלבד.
אתה: בוחר את מילותיך בקפידה.
הוא: פוזל.
בתגובות לביטול 664119
שנה טובה ברקת.
בתגובות לביטול 664137
ומבורכת.
בתגובות לביטול 661503
אתה יודע, יאיר לפיד לא מסכים עם ארז על הכל-כולל-הכל-כולל-הכוסברה. זה הופך אותו לימני קיצוני, אם כי טיפה פחות מברוך מרזל.
איך ארז ירגיש עצמו בנוח, אם בשמאל יהיו יותר מ-‏5 אנשים, קל וחומר אם יהיו לו גם בני ברית?
בתגובות לביטול 661505
צייני בבקשה דבר אחד העשוי להגדיר את לפיד כשמאלני, ולא, התנגדות לחרדים אינה נחשבת.
בתגובות לביטול 661509
הוא לא שמאל‏1. הוא מרכז. וככזה - הוא בעל ברית פוטנציאלי. אתה יודע, מפלגות מרכז הן כמו טופו.

1 בוודאי ובוודאי בעיני מי שבעיניהם 'העבודה' אינה שמאל.
בתגובות לביטול 661510
(גם לחרדים עבר כטופו. ולא להאמין - אבל גם המפד''ל היתה פעם טופו. אני מעדיפה את יאיר לפיד כטופו).
בתגובות לביטול 661538
גיבוי עקבי למערכת המשפט.
בתגובות לביטול 661540
בתגובות לביטול 661541
לא הבנתי כיצד הקישור שהבאת סותר את הטענה ש''יש עתיד'' תומכת במערכת המשפט בניגוד לימין המנסה לערער את הלגיטימיות שלה.
השבט הלבן זה נקרא 661562
שבית משפט אינה שאלה של ימין שמאל (לפחות לא ברמה ראשונה). זה קודם כל שאלה של כנופית פורעי חוק ששולטת על כח גדול ושואפים (כמו כל ארגון פשע משפחתי) להגדיל את כוחם יותר ויותר.
הסייד אפקט של היותם כנופיה מושחתת זה שהם גם שמאלנים,אבל זאת תופעת לוואי בלתי נמנעת של כמעט כל סוגי השחיתות החמורה.
בתגובות לביטול 661554
גיבוי למערכת משפט איננה סממן ימני או שמאלני. להיפך, הימין השמרני למשל תומך במערכת משפט חזקה ששומרת על חירות וערכי קניין, אלו לב ליבה של התפיסה הליברלית שעל ברכיה גדל הימין.

אי גיבוי למערכת משפט הוא סממן לתפיסת עולם פרוטו-דיקטטורית, תהא זו ימנית או שמאלנית בתפיסותיה החברתיות והכלכליות.
בתגובות לביטול 661550
לטעמי ארז צודק בעיקרון בהתקפותיו על יאיר לפיד.
לי לפיד מצטייר כטירון פוליטי שהמאפיין העמוק והנרחב היחידי שלו הוא בהצלחתו לגרום נזק למחנה השמאל (הוא מצטייר בעיניי כנאחס פוליטי מסוגו של אהוד ברק ללא האינטלקט וללא הרקורד). אני מסכים איתך לחלוטין שתקופתו במשרד האוצר היתה מוצלחת ולראיה כמות הכסף שהוא צבר באוצר המדינה ומסר לנתניהו לפזרו על ראש החרדים (בעיני עובדה זו היא בעיקר אות ומופת לכישוריהם של אותם פקידי אוצר המושמצים כל כך בימינו).
אבל, כפי שכבר לא התאפקתי לרמוז, מה משמעותה של אותה הצלחה? יאיר לפיד פעל ככסיל מוחלט, בניגוד לעיקרי התורה שלו המתחייבים הן מאידאולוגית השו"ח שלו והן מזהות האלקטורט שלו (המעמד הבינוני). לפיד נקט מדיניות של מיסוי, הצטמצמות וגזירות דוקא על ראש מצביעיו, ולמען מה? כדי לצבור באוצר מספיק כסף שנתניהו יוכל לקנות בו את האלקטורט החרדי והמתנחלי שלו. במילים אחרות, לפיד בגד בעצמו ובבוחריו על מנת לממן את המדיניות של יריבו ויריב מחנה השמאל.
מסנגרים יוכלו לומר כי נכלוליותו ומיומנותו הפוליטית של נתניהו היא שגרמה. אני לא מקבל זאת.
אילו ניחן לפיד באינטלקט רב או יותר או אפילו במספיק יושרה, היה עליו להתעקש על מדיניות של הרחבה, קיצוץ מיסים וקיצוץ בתשלומי ההעברה של הממשלה. ישלמו המעמדות הנמוכים ותומכי הימין בכלל את מחיר תעלוליהם המדיניים. מדוע הסכים לפיד להפיל אותם על ראש מצביעיו? הרי מחוייבותו ארוכת הטווח של נתניהו לחרדים ולקצבאות הילדים שלהם היתה גלוייה וידועה כבר בזמן כהונת לפיד באוצר. דוקא דביקות בתורתו (של לפיד) והתעקשות לא להעניש את האלקטורט שלו בשל חטאי הזולת, היתה מוציאה את השועל נתניהו אל השטח הפתוח ומכריחה אותו לחשוף את קליפת הבצל הבאה שלו.
בסופו של דבר, לפיד עשה זאת, בפרשת ביטול המע"מ על דירות חדשות שאכן אילצה את נתניהו ה"אמיתי" להתגלות, אלא שאז היה זה מעט מדי ומאוחר מדי ולפיד הכתיר עצמו לנצח בכתר של מי שהעלה את מחיר הדירות דוקא למצביעו לגבהים נשגבים באמת.
לפיד בהיכנסו למשרד האוצר סיפר לנו שהוא "לומד את המשרד". אילו ניחן לפיד באינטלקט המזערי הנדרש למנהיג פוליטי מוצלח, הוא היה יודע שבפוליטיקה הישראלית המקפצצת, קצרת הנשימה והטווח, אין מקום ללמדנים מסוג זה, לא היה נופל בפח שטמן לו נתניהו ולכל הפחות ממנו מישהו אחר, מלומד ומנוסה ממנו למשרד האוצר.
שר האוצר החדש, כחלון, נחזה להיות פוליטיקאי מזן אחר לגמרי. בודאי מנוסה יותר וככל הנראה גם נבון הרבה יותר. אני מאחל לו ולנו שתבונתו תעמוד לו לא להפוך לעוד כלי שרת מגוחך ומבוזה של תעלולי נתניהו.
בתגובות לביטול 661559
לפחות לגבי מחירי הדיור, עד כה נסיקתם בתקופתו של כחלון מעוררת געגועים לעלייתם המתונה, או אפילו קפיאתם בחצי השנה האחרונה של לפיד. דוקא בתקופת כחלון קצב עליית המחירים האיץ, אם כבר.

אני שמח לפחות שלגבי הקו התחתון אנחנו מסכימים - שתקופתו במשרד האוצר היתה מוצלחת למדי. השאר הן פרשנויות וספקולציות שאפשר להפליג בהן כל הלילה כצ'יזבטים מסביב למדורה.

אגב, תזכיר לי איזה מיסוי נוראי הוא השים על מצביעיו?
בתגובות לביטול 661561
אני אמנם לא נמנה עם מצביעי לפיד, אבל רבים מחברי כן, והוא העלה לנו את המע״ם (ל-‏18%) ואת מס ההכנסה (ל-‏34%).
בתגובות לביטול 661603
אני אשמח לראות קישור להעלאת מס ההכנסה, לא זכור לי שום דבר כזה. ושינוי של אחוז במע''מ משפיע עליך מעט מאד.
בתגובות לביטול 661623
אתה צודק, ההעלאה של מס ההכנסה השולי באחוז קדמה בשלושה חודשים לכניסתו לתפקיד ובוצעה על ידי שטיינמיץ.
בתגובות לביטול 661686
או למשל חוק להשתתפות עובדי השירות הציבורי בהתמודדות עם הגירעון בתקציב המדינה http://www.psakdin.co.il/kAnnex/nws_nmgb_1.doc
( נכלל בתקציב 2013-14 ו"חסך" לממשלה מליארד וחצי ש"ח).
בתגובות לביטול 661587
לפיד הבטיח ביטול מע''מ על רכישת דירות - ביטול שבושש לבוא - ובזמן שהלקוחות הפוטנציאליים המתינו למימוש ההבטחה, הביקוש לדירות ירד, והמחירים קפאו באופן זמני. ממש גאון כלכלי, שר אוצר מוצלח כל כך מזמן לא היה פה. המהלך עצמו, אם היה מתממש, היה רק שופך עוד דלק (כסף) למדורת העלאת המחירים, אבל מה זה משנה.

אם נגידת בנק ישראל תחליט סוף סוף להעלות ריבית, ואם המשכנתאות יתייקרו כתוצאה מכך, ואם הממשלה תשרוד מספיק זמן כדי להנות מהשפעת עליית הריבית על מחירי הדיור - אז יתברר לך שכחלון ''הצליח'' להוריד את מחירי הדירות, והוא שר האוצר הכי הכי טוב בעולם.

ואגב, המהלך של כחלון הוא בכיוון הנכון, אלא שלטווח המיידי, השפעת ההמתנה על השוק הפוכה.
בתגובות לביטול 661604
זה מה שיפה בכלכלה, שעל מה שלא התרחש אפשר לנבא מה שבא לך או לפוזיציה שלך, ועל מה שכן מתרחש - גם.
בתגובות לביטול 661687
אני ממליץ להמנע במידת האפשר מחלוקת ציונים איש לרעהו בנוסח "פרשנויות וספקולציות ... צ'יזבטים".
ואפרופו צי'זבטים, על מה מדובר בתוכנית הכלכלית לשנים 2013-2014: "העלאת את מס ההכנסה ב-‏1.5% בכל מדרגות המס החל משנת 2014, המע"מ יעלה ב-‏1% ויעמוד על 18%, קצבאות הילדים יקוצצו, מס החברות יעלה ל-‏26%, יוטל מס בריאות על עקרות בית ויועלה המס על סיגריות ואלכוהול ... ייקור תעריפי החשמל הביתיים, ב-‏6.3 אחוז. התכנון המקורי היה העלאה של שמונה אחוז אבל בגלל הצניחה במחירי הדלקים בעולם וייסוף השקל ניתן "להסתפק" בפחות".
אני לא מתיימר להבין הרבה בכלכלה אבל מה הבין לפיד מתקציב זה? "זה קשה, ואנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקיחת אחריות: לעשות את מה שקשה, בידיעה ברורה שיכעסו עליך ... אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, הבור התקציבי היה גדל וגדל, החובות היו מתנפחים, השירותים החברתיים היו מתמוטטים. בכל פעם שאתם רואים בטלוויזיה ככרות אפופות עשן של מדינה שהתפוררה, תדעו שמאחוריהן עמדו פוליטיקאים בזבזניים שלא עמדו בלחצים. זה לא הולך לקרות במשמרת שלי. בדרך הזו, לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי ... בפעם הראשונה מזה שנים מעמד הביניים הישראלי אינו היחיד שמשלם את המחיר. הפעם הלכנו גם למקומות שבהם איש לא העז לגעת: למס החברות, למוצרי היוקרה, לחוק עידוד השקעות הון, לסקטורים ומגזרים שעד היום היו חסינים פוליטית ... נכון שמעמד הביניים נפגע בטווח הקצר, אבל הקיצוץ הזה הוא רק חלק מתוכנית כוללת שתקטין את יוקר המחיה, תוסיף מקומות עבודה, תוזיל את הדיור, את המים, תביא לשוויון בנטל ותשפר את חייו של האדם העובד ... אנחנו נצא מזה ביחד, וטוב יותר מאיך שנכנסנו".
נו טוב, יאיר לפיד אולי לא מבין בכלכלה, אבל דוקא הוא היה צריך להבין שמושג ה"יחד" הוא בעייתי במיוחד. בדבר אחד אין ספק: יחדיו נכנסו נתניהו ולפיד לתקציב 2013-14 אך דרכיהם נפרדו מיד כאשר רצה לפיד להשליך עצם גרומה למעמד הביניים בדמות מע"מ אפס. בין אם היה זה רעיון טוב או גרוע במיוחד, ברגע שהתחילו לחלק את הכסף שנגבה ממצביעיו של לפיד, ומשהו ממנו היה אמור להגרע מתקציב קניית החרדים של נתניהו, נפרדו דרכיהם.
ויורשה לי להעיר שוב, ע"פ עמדת מאמיני השו"ח (שבו אמור לפיד להאמין) הבעיה אינה באופן החלוקה של הכסף שבידי הממשלה אלא בכך שלממשלה יש יותר מדי כסף לחלק. ברגע שנתניהו נידב לו את תפקיד גובה המס שהיה צריך למלא את טימיון אוצר הממשלה, כבר אז היה אמור לפיד לחוש שמשהו כאן מסריח.
אם תרצה להזדקק גם לקריטריון האיוולת של ברברה טוכמן, גם ללפיד היתה קסנדרה מפתיעה משלו, הוא עצמו " "אל תקנו את התיאטרון הזה. הפוליטיקאים הישנים שלנו מגיעים תמיד לאותה תשובה פעם אחר פעם שנה אחר שנה – הם יעלו עוד מיסים ועוד מיסים למעמד הביניים הישראלי. הם תמיד עושים קולות כאילו הפעם הם מתכוונים ברצינות ואז ברגע האמת נגלה שמי שמשלם את החשבון הוא מעמד הביניים הישראלי. כי מעמד הביניים הישראלי תמיד סופג הכל. זו הסיבה שאנחנו מביאים לשולחן פוליטיקה חדשה. כי אי אפשר להמשיך כך" (מדברי לפיד לפני הבחירות)
בתגובות לביטול 661695
מקבל את ההערה לגבי הצ'יזבטים, הפרשנויות והספקולציות היו תאור סביר לדעתי. אף אחת מהן לא מילת גנאי, אגב.

זה יעזור אם תתן קישור כשאתה מביא נתונים, כי אחרת נאלץ להתווכח על העובדות, כמו למשל על זה שיאיר לפיד לא קיצץ את מס הכנסה כנראה כמו שאיזי כתב, או כמו שמתואר כאן.

בקישור שהבאתי אתה גם יכול לראות את תגובת משרד האוצר שמראה על הישגי התקציב ההוא, שלדעתי הם משמעותיים למדי, אבל חבל להיכנס לזה כאן, כי אין לי רצון כרגע לצלול לפלפולים אפולוגטיים או לסנגר. לטעמי, בייחוד ביחס לתקציב האחרון של 2015, התקציב הקודם היה ראוי עשרות מונים‏1.
ובדיוק הנקודה הנכונה שלך על זה שברגע שהתקציב ההוא החל להשפיע, לטובה לדעתי, על מעמד הביניים העובד והתורם, לפיד הועף מהממשלה, רק מחזקת את הטיעון שלי.

1 אם כבר מדברים על מיסוי מעמד הביניים, ההעלאות האחרונות של מס הרכישה יעלו הרבה עשרות אלפי שקלים לחלק מהם, ועוד היד נטויה.
בתגובות לביטול 661700
א. לצערי לא הותרת לי ברירה אלא להתוכח על העובדות. שאלת "תזכיר לי איזה מיסוי נוראי הוא השים על מצביעיו?" הבאתי לך ציטוטים של לפיד עצמו בהם נאמר על תקציב 2013-2014 "נכון שמעמד הביניים נפגע בטווח הקצר" (הציטוט מ-NRG : http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/467/515.html . לשם הויכוח, אם נסכים שבפועל לא היתה פגיעה "נוראית", ושר האוצר מודה (ומבקש להבין) פגיעה כזו, הדבר לא מעיד על אדם נבון במיוחד.
ב. אני מניח שהדגש בשאלתך הוא על המילה "נוראי". ובכן שום דבר לא נוראי כל כך. בסה"כ מדובר במיסים ומיסים לוקחים ממי שאפשר לקחת. דע עקא, האם לפיד לא אמור להיות מביא דברו של השו"ח הרואה במיסוי במקרה הטוב הכרח שלא יגונה?
ג. האם לפיד לאור הציטטה שהבאתי מפיו (מן הבחירות של ינואר 2013) לא היה אמור להבחין שבעצם מינו אותו למלא שוב את קופתה של ממשלת ישראל שהתמחתה במשך עשרות שנים במיסוי המעמד הבינוני ובשימוש בכסף הזה כדי לטפח ולגדל את כל יריביו ושונאיו של המעמד הזה?
ד. במה היה התקציב הזה מוצלח כל כך? במילוי כספותיה של ממשלת ישראל בכסף המשמש בתקציב 2015 (אותו אתה מגנה) כדי לשחד את מצביעי הימין והדתיים.
ה. אגב, בכתבת מעריב שצטטתי דובר על קיצוץ קצבאות הילדים, דבר הסותר את רוח התיאור שלי של פגיעה דוקא במעמד הביניים. דוקא בציטוט שלך מ-The Marker, מתברר שהמדובר בעיקרו של דבר בשלילת הקצבאות ממרוויחי משכורות שמעל 800 אלף שקל בשנה. משל למה הדבר דומה? כאילו באת למרוויחי משכורות שמעל 800 אלף שקל בשנה ואומר להם: ראו, אני יודע שאתם משלמים מס בריאות וככה, אבל יש לכם מספיק כסף ולכן מוטב שתשלמו בכל זאת את עלות השירותים הרפואיים שאתם צורכים.
בתגובות לביטול 661702
באשר לעובדות, התמקדתי במס הכנסה שטענת שהועלה באחוז וחצי, ונראה שלא כך הוא.
'נוראי' זה ענין יחסי, ולטעמי העלאת המיסים בתקופת לפיד היתה מהזעומות שידענו. מבחינתי, כמובן, הורדת קצבאות ילדים והורדת תמיכה במי שלא מלמד ליב''ה איננה העלאת מיסים, והיא אקט שחשיבותו הכלכלית ארוכת הטווח חשובה ביותר.

מול שטייניץ שהשאיר אותנו עם ארבעים מיליארד גרעון, וממשלת נתניהו חרדים שמתחילה בשבעה מיליארד כספי אתנן סקטוריאליים שלא היו בממשלה הקודמת, ובהעלאות מיסים משמעותיות פי כמה בתחום הדיור (שעד עכשיו בעיקר מקפיצות את מחירי הדיור לשיאים חדשים) - אני מתקשה מאד להכריז דוקא על לפיד, על כל חסרונותיו, ככושל במיוחד בין שרי האוצר שלנו. לטעמי, ונראה שעל זה כבר הסכמנו, הוא היה אפילו קצת מעל לממוצע. לא גאון, אבל רחוק מלהיות הכשלון שנוטים להדביק לו.
וכידוע, בארץ העיוורים גם בעל עין אחת הוא מלך.
בתגובות לביטול 661730
הזהר לך. אתה מאמץ מנהג של מכר משותף שלנו אשר בכל פעם שאינו רוצה להביט בתמונה הכוללת הוא דורש ל"התמקד בעובדה" כלשהי על פי בחירתו.
בתחילה חשבתי להניח לך את המילה האחרונה, אלא שעומד בפניך עובד המייצג עובדים רבים שבמשך שנתיים ניכו להם 1% משכרם. זה אולי לא מס הכנסה, אבל בעצם זה כן.
א. המדובר ב"חוק להשתתפות עובדי השירות הציבורי בהתמודדות עם הגירעון בתקציב המדינה", עמ' 148 בהצעת התקציב (http://www.pmo.gov.il/Secretary/GovDecisions/Documen...). אם מן הכתוב שם אתה מתקשה להבין שהמדובר במיסוי, אתה לא לבד.
ב. הרשה לי לספר לך עוד שהגזירה הזו חלה עליי אעפ"י שאיני עובד מדינה או עובד השירות הציבורי. אם תתמהה הכיצד, אתה יכול לנסות להבין מכאן https://shituf.gov.il/discussion/741 . מצד שני אתה יכול לחרוג ממנהגך ולהאמין לי בזאת הפעם שכן אני עיינתי בתזכיר ואלמלא ניכו את הניכוי משכרי לא הייתי מבין במה ובכמה מדובר. מדובר בסגנון הבירוקרטי האניגמטי האפייני למשטרים שעשו להם הרגל לגזול את נתיניהם.
ג. באשר להעלאת מס ההכנסה באחוז וחצי, דוקא כן העלה! ההעלאה נמצאת במסמך התקציב שהבאתי למעלה. אתה מוזמן לנסות למצוא את הסעיף המתאים (מצד שני אתה יכול גם כאן לחסוך מזמנך. אני ניסיתי ולא הצלחתי). בכל אופן ההעלאה היתה חלק מתקציב 2013-14 ונועדה לחול ב-‏2014, אלא שאז בוטלה משהתגלה שהגירעון נמוך ממה שחשבו (מחירי הנפט צנחו והגז החל לזרום). בכל אופן, כמאמר הילדים "העיקר הכוונה".
ד. חשוב לי להבהיר שבעיני אין משמעות לניסוח שלך שממנו משתמע שלפיד לא היה שר אוצר כושל. במה גדולתו? בכך שהצליח לסחוט מאיתנו עוד מס? לי לא משנה איך הוא תפקד כשר אוצר (שתפקידו מן הסתם הוא לגבות מאתנו יותר מס). בעיני הוא אדם שבגד בעקרונותיו והפך עצמו לכלי בשירותם של יריביו/יריבינו. כאשר העיף אותו רוה"מ נתניהו מן הממשלה, היה יכול בדין לצטט את הקיסר אוגוסטוס ולומר "אוהב אני את הבגידה, אך איני משבח את הבוגדים".
ה. מה אם כן קרה לו ללפיד? קרה לו משהו שאותו זן של עיתונאים שהפכו פוליטיקאים חשוף לו במיוחד: אשליות של גדולה. הוא נבחר כדי להוריד את מחירי הדיור למעמד הביניים ואז הציעו לו להציל את המדינה.
ו. מה היה אמור אדם נבון ממנו לעשות? פשוט להפוך את סדר הדברים: קודם כל להוריד את מחירי הדירות ואח"כ להציל את המדינה.
בתגובות לביטול 661739
ג. העיקר לא רק הכוונה אלא גם הביצוע. שר אוצר שגודל הגבייה למטמוני השלטון בראש מעייניו, כמו שאתה קצת מתאר, היה בקלות משאיר את הגזירה הזאת גם כשהיה יותר כסף, וכבר היו מקרים מעולם.

ה. לדעתי מה שקרה ללפיד זה שביבי השועל הותיק עשה לו, לטירון כיפה אדומה פוליטית, כשהצליח לתת לו את המשרד כפוי הטובה ביותר, מתוך ידיעה כמעט ברורה שהוא לא יכול להצליח שם בלי להרגיז הרבה בוחרים, ותמיד אפשר לזרוק אותו במקרה שיתברר שהוא עוד עלול, בכוונה או בטעות, כן להצליח שם.

למה לפיד הסכים? תמימות, שחצנות, אומץ מוגזם או שילוב של שלושתם. אני דוקא נותן לו ניקוד על שטבל את ידו בקלחת הרותחת הזאת, ולא במשרד קליל הרבה יותר כמו החוץ למשל.

אני לא חושב שיש פוליטיקאי בזירה היום שהיה יוצא נקי ממשרד האוצר, וכבר אמרתי כאן שהקיצוצים בקצבאות, בתמיכה למוסדות לא יצרניים ושאר ירקות, הם צעדים שחשיבותם ארוכת הטווח לא פחותה מזו של הדיור‏1. ואת זה לא רק אני אומר, גם בנק ישראל ושאר פרשנים כלכליים אמרו זאת בשנה האחרונה, חלקם רק לאחר סיום הכהונה של לפיד, ובכוונת מכוון לדעתי.
שר האוצר הנוכחי, שגם לי היו ציפיות ממנו, עד עתה בכמה חודשים ידו היתה קלה הרבה יותר על הדק המס. חוכמה גדולה באמת, בוא נפתור את המועקה הגדולה ביותר על מעמד הביניים על ידי זה שניקח מהם עוד כסף בצורת מיסים.

1 בעיקר כשלאף אחד לא באמת ברור איך לפתור את בעיית הדיור.
בתגובות לביטול 661741
ממה שראיתי, כחלון הגיע למשרד האוצר לא רק עם כוונה עמומה אלא עם תכנית סדורה להורדת מחירי הדיור. העלאה מכובדת של מס הרכישה על דירות להשקעה אמורה להרגיע את הביקושים מצד משקיעים, וטיפול ארוך טווח יותר בצד ההיצע בכך שדאג שהועדות הרלבנטיות יהיו תחת אחריותו לאורך כל השרשרת הביורוקרטית, כך שלא יתפתחו צווארי בקבוק שאינו יכול לטפל בהם.
עכשיו כל שנותר לראות אם יצליח. לאור הרקורד שלו והרצינות שבה ניגש למשימה אני מהמר שכן.
בינתיים, עם קשר או בלי, כמות השלטים למכירה שאני רואה בסביבת מגורי גדלה פלאים.
בתגובות לביטול 661742
בינתיים.
בתגובות לביטול 661753
הקטע הטוב הוא זה:
"חשוב לציין כי למרות הצעדים השונים בהם נקטה הממשלה והחלטות שקיבל שר האוצר משה כחלון מאז נכנס לתפקידו, נתוני הרבעון השני של השנה רק מעידים על המשך עליות המחירים ובשיעור חד יותר"

זאת כאשר כחלון הכריז על התכנית שלו ב 10 ביוני, והצעד הראשון שיש לו השפעה מיידית על ריסון הביקושים- הגדלת המיסוי על דירות להשקעה- נכנס לתוקף ב 24 ביוני ובאופן טבעי הגדיל מקומית את הביקושים ואת כמות העסקאות שנעשו בסמוך לפני כניסתו לתוקף.
איזה כשלון שכחלון לא הצליח להוריד את מחירי הדירות ברבע השני!
בתגובות לביטול 661765
אכן, רק שלפחות חודש לפני כן הופרחו בלוני ניסוי שסיפרו על הגדלת מס הרכישה באופן משמעותי. אבל אף אחד לא דיבר כאן על כשלון משמעותי, רק קצת פרופורציות.
בתגובות לביטול 670872
ועכשיו הסתיימה השנה, ומחירי הדירות המשיכו לעלות בעוז אצל כחלון, באחוזים גבוהים משמעותית מאשר ב-‏2014, אצל קודמו.
בתגובות לביטול 670886
מה אני מבין?
עדיף שאתמקד בתחום תבליני המרפא.
בתגובות לביטול 670888
אני צופה עליה במחירי הפלפל השחור.
בתגובות לביטול 674774
הופתעתי מאוד מהמספרים האחרונים שסיפרו על המשך עליות מחירי הדירות.
אני רואה את מלאי הדירות הלא מכורות הולך וגדל, כלומר שההיצע הולך וגובר על הביקוש, ובכל זאת המחירים ממשיכים לעלות.
אני הופך בזה והופך ונותרתי עם שתי אפשרויות:
או שאתה צדקת לחלוטין, וכל עוד הרבית נמוכה מספיק להיקף ההיצע אין השפעה על המחירים.
או שלנתוני המחירים יש פיגור של חדשים רבים, וכאשר, לדוגמה, מדווחים לנו על מחירי דצמבר אנחנו רואים בעצם את תמונת המחירים של אוגוסט או ספטמבר.

אם הראשון הוא הנכון ההשלכות הן שאנחנו נמצאים בבועת מחירים קלאסית, ולכשתפקע (כי בועות לעולם פוקעות ולא משחררות את האוויר לאט) האפקט יהיה חריף מאוד.
אם השני הוא הנכון נראה את המחירים נעצרים כבר בנתוני החודש הבא ובעוד חדשיים שלשה מתחילים לרדת בעקביות.
בתגובות לביטול 674788
מהיכן הנתונים על מלאי הדירות הלא מכורות? ובאילו אזורים? אני מנסה להבין את המסקנה שההיצע גובר על הביקוש.
בתגובות לביטול 674846
נתוני משרד השיכון.
ראה כאן (PDF) בעמוד 28 את ההיסטוריה. הנתון האחרון שם הוא בינואר 2014 22,540 דירות לא מכורות.
כאן בלוח 1 בעמוד 5 רואים את הגידול ב 2014 (רבעוני)
הנתון האחרון שראיתי הוא שבספטמבר 2015 מלאי הדירות הלא מכורות עמד על 27,300 , גידול קל נוסף לעומת 26,800 בחודש המקביל ב 2014
בתגובות לביטול 674847
תודה. מעניין שמהמסמך עולה שמלאי הדירות הלא מכורות עלה בחדות בין 2009 ל- 2011. למיטב זכרוני בשנים הללו מחירי הדיור אף הם עלו.
בתגובות לביטול 674914
כן, אבל ראוי להתייחס גם למספרים המוחלטים והיחסיים (מספר החדשים של עסקאות שמבטא המלאי הלא מכור) ולא רק למגמה. כשהמספרים נמוכים ההיצע קטן, גם אם המגמה שלו היא גידול.
ראה גם תגובה 647188
בתגובות לביטול 675056
והיום פורסם שמלאי הדירות הלא מכורות לסוף ינואר עלה לשיא 29,750, מרביתו באזור המרכז. טיק טוק, טיק טוק.
בתגובות לביטול 675058
היית ממליץ להכנס לשורט על חברות נדל"ן למגורים?

(בלי שזאת תהיה, כמובן, המלצה רשמית או משהו כזה)
בתגובות לביטול 675062
בסופו של דבר כן, אבל עם הרבה הסתייגויות בדרך.

הסתייגות ראשונה וחשובה ביותר היא שבועות תמיד מתנפחות יותר ממה שמתבונן מהצד יכול לתאר לעצמו.
במלותיהם של האמריקאים- The market can remain irrational more than you can remain solvent. אני, למשל, עשיתי שורט על מניות אמזון בבועת הדוט קום בסוף 1999 במחירים שנראו לי סטרטוספריים ולא הגיוניים בעליל, וצפיתי בתדהמה איך המניה עוד מכפילה את מחירה תוך שבועות בודדים.
הסתייגות שניה היא שאם אתה לא עושה שורט על מדד כלשהו אלא על מניות של חברות בודדות אתה צריך לבחור את מי שיינזק ממש מירידת ערך הנכסים. חברות קבלניות לא מעניינות אותך- מי שמעניינות אותך הן חברות ממונפות שבמאזניהן הרבה נכסי נדל"ן מול התחייבויות, ושנכסים אלה נרכשו או שוערכו לאחרונה, כלומר מופיעים בשווי השוק. חברות יזמיות לפעמים מצליחות למכור את כל הפרויקט עוד בטרם הונחו היסודות. אתה צריך כאלה שיתקעו עם מלאי דירות לא מכורות, וזה אומר לחפור בדוחו"ת.
הסתייגות שלישית היא שאתה צריך להכיר את היסטוריית המחירים והתמחור של מי שאתה עושה עליו שורט, שמא התסריט השלילי כבר כלול במחיר. עדיף חברה שיצאו עליה המלצות אנליסטים בעבר כדי שתוכל לראות איזה תסריט כלול בתמחור של האנליסטים.
הסתייגות רביעית היא ששוק המניות הישראלי מאוד לא משוכלל, ותמחור מחדש של מניה יכול לקחת הרבה יותר זמן משחשבת, ובסופו של דבר להיות חלקי בלבד מסיבות טכניות למיניהן.
בתגובות לביטול 675085
בקיצור, ככל שאתה מבין יותר בכלכלה, כך אתה משקיע פחות טוב בניירות ערך.
השקעה באינדקס 675086
ב-‏1976, בעקבות ספר של הכלכלן פול סמואלסון, ג'ון בוגל עזב את עבודתו כבנקאי השקעות ופתח את קרן ההשקעות וואנגארד שמבוססת על פילוסופיה פשוטה ומטופשת. בוגל למד שלאורך זמן, הביצועים של מומחי השקעות שבוחרים בצורה אקטיביות ניירות ערך גרועים מהביצועים של אינדקס משוקלל דוגמת S&P500. הקרן שלו השקיעה באינדקס, עם עלות ניהול נמוכה משמעותית. לצערו הוא הצליח לגייס רק כעשירית מההון התחילי הרצוי והקרן שלו דידשה לאורך שנים עד שהתחילה לתפוס תאוצה בשנות ה 90. בשנת 2006,בכינוס השנתי המפורסם של בעלי המניות של ברקשייר האטאוויי, וורן באפט הציע התערבות על סך מליון דולר, שהוא יצליח להביס, בהשקעה ארוכת טווח, כל מנהל תיקים מתוחכם. מישהו הסכים להיתערבות. ובאפט בחר בקרן האינדקס של וואנגארד. בשנה הראשונה, שנת המפולת, ביצועי המתחרה עלו על ביצועי האינדקס, כשהצליח לאבד רק 25%. היום, כשנה ומשהו לסיום ההתערבות, האינדקס צבר למעלה מ 60% (אאז"נ, 66%), בערך פי שלוש מהמתחרה. באפט בצוואה המליץ ליורשיו להשקיע כספם בקרן האינדקס של וואנגארד.
השקעה באינדקס 675088
אחלה סיפור, מקווה שהוא לא אגדה אורבנית.
בדיוק מהסיבה הזאת, אחת התעלומות הכלכליות הגדולות בעיני היא המוכנות של חברות ענק לשלם עשרות מיליוני דולרים למנהלי תיקים מדי שנה בשנה.
השקעה באינדקס 675091
לפני שמפריחים רמזים עבים, שווה להקיש בזריזות כמה מילות חיפוש שיעלו למשל כתבה בפורבס.
השקעה באינדקס 675093
תודה, בהחלט שווה.

אבל לא הפרחתי רמזים עבים, דווקא קיוויתי מאד שזה מבוסס.
בתגובות לביטול 675092
הייתי אומר אמירה חלשה יותר-
ישנם תנאי שוק בהם השקעה לפי קריטריונים כלכליים היא חסרת ערך, או אפילו בעלת ערך שלילי, בטווח הקצר והבינוני.

וכמו שאמר ג'ון מיינרד קיינס, שגם היה כלכלן וגם ידע להשקיע בהצלחה: בטווח הארוך כולנו נמות.
בתגובות לביטול 674812
זה בטח בגלל עליית מחירי הנפט. או בגלל הוזלתם. או בגלל שהם לא השתנו.

מחירי הדירות הם בעלי אינרציה גדולה בגלל האמונה הרווחת - שעולה גם מהדיונים באייל - שדירות הן השקעה בטוחה שאינה יכולה לרדת. כשהבועה הזאת תתפוצץ יהיה מעניין בערך כמו שהיה כשהטיטאניק, אף היא בעלת אינרציה לא מבוטלת, התנשקה עם הארטיק ההוא. הייתי בטח מרגיש מרוצה מהניתוח, אלא שאת החוכמה הזאת בדיוק אני אומר כבר כמה שנים, וכל אלה מסביבי שהשקיעו בדירה ממשיכים לצחוק כשהם רואים מה קרה לתיק ני''ע שלי.
בתגובות לביטול 674817
מה, לא היה מעניין? זה היה מספיק מעניין בשביל לקחת איזה אוסקר או שניים. ואם כבר באוסקר עסקינן, יש כרגע סרט מועמד לאוסקר שאומרים שהוא לא רע גם מבחינה בידורית וגם מבחינת ההסבר שהוא נותן לפקיעת הבועה הקודמת ב-‏2008, קוראים לו "מכונת הכסף".
בתגובות לביטול 674824
מועמד לאוסקר של איזו שנה?
בתגובות לביטול 674825
2016
בתגובות לביטול 674826
אז הוא כבר לא ממש מועמד, לא?
בתגובות לביטול 674827
להיפך - לו היה זוכה כבר לא היה מועמד. לגבי במאים, שחקנים ושחקניות (ושאר מעורבים), מקובל להכריז עליהם - למשל במודעות ופרומואים שמקדמים סרטים חדשים שלהם - כ''מועמדים (כך וכך פעמים) לאוסקרים'', גם שנים אחרי הטקס הרלבנטי. אני נהגתי בנוסח דומה לגבי הסרט הנ''ל.
בתגובות לביטול 674975
אבשלום קור הציע פעם שמועמד לשעבר יקרא ''הועמד''.
בתגובות לביטול 674977
נראה לי שהוא דיבר על candidate ואני על nominee, אבל אני לא בטוח כמה רחב ההבדל ביניהם, אם בכלל.
בתגובות לביטול 661743
טוב הגענו למקום בו אני יכול להסכים עם רוב דבריך, אבל אני בכל זאת רוצה להעיר עוד 2 הערות:
א. "הקיצוצים בקצבאות, בתמיכה למוסדות לא יצרניים ושאר ירקות, הם צעדים שחשיבותם ארוכת הטווח לא פחותה מזו של הדיו". אני משער שכל הצעדים הללו עפו מן החלון ברגע שהממשלה החדשה נכנסה לתמונה וכמו במעגל דיאטות הרסני, הקצבאות כעת הם יותר גדולות ממה שהיה לפני ה"דיאטה" של לפיד.
ב. "לא חושב שיש פוליטיקאי בזירה היום שהיה יוצא נקי ממשרד האוצר". אני לא בטוח בעניין זה, אבל בכל מקרה לאדם "נבון" במובן הפוליטי, היו כמה אופציות יותר טובות לקחת. אני סבור שהוא היה מטיב לעשות אילו ויתר על הכבוד המפוקפק שהוצע לו, בוחר נניח במשרת שר החינוך או הגנת הסביבה, מבצר את מעמדו כמנהיג הרעיוני והחברתי של מפלגתו וממנה לתפקיד שר האוצר איש מקצוע בעל ניסיון כלכלי שלא היה צריך לספר לנו סיפורים על שנת לימוד. בודאי שהתקשורת (ואולי אף אנו) היינו יורדים לחייו ומשתעשעים על חשבונו, אבל כמקובל במקומותינו השריפה הבאה היתה מגיעה חיש קל וכל הקרקס התקשורתי היה עובר לאייטם הבא. מישהו זוכר היום שדוד לוי ויתר על תפקיד שר האוצר והעדיף לכהן כשר השיכון? האם זה פגע בו לטווח רחוק?

ואפרופו מחלות כרוניות של עיתונאים/בדרנים שנהיים פוליטיקאים. חברו של לפיד, עופר שלח, השתפך השבוע בשירי קילוסין על מסמך כלשהו שהגיש הרמטכ"ל אייזנקוט לועדת חוץ וביטחון אני חושב. אם הבנתי נכון אייזנקוט בעצם חשף את ערוותו של צה"ל במבצע צוק איתן והציג משהו מעין מהפך בדפ"א או בתורת הלחימה שבהם צה"ל מציג לעצמו יעדים מפורשים ומשמעותיים שהשגתם תהיה בבחינת מבחן התוצאה הצה"לי. אני מקווה שלא הבנתי שלא כהלכה את העניין ולא בלבלתי את הקוראים בסבך בלתי מובן. בכל אופן לא תוכן המסמך הוא שמטריד אותי. חה"כ שלח השתפך ביום גנוסיא של קילוסין על אייזנקוט ועטר לראשו את עלי הדפנה של משיח שדה הקרב העתידי של ישראל. אין לי דבר רע להגיד על אייזנקוט ואף על שלח אין לי טענות מלבד הטענה הבאה. להווי ידוע שהניצחון בשדה הקרב הוא עניין חמקני מאד הנקבע על שולחנות קציני המטה, בשדות האימונים והתירגול, בפנקסים של רס"פי הלוגיסטיקה והכי חשוב בשגיונותיה של אלת המזל והניצחון בשדה הקרב עצמו. דומה שבעניין זה החולשות הכרוניות של מקצוע העיתונאות גוברים על נסיון מקצין הקרבי של שלח. הייתי מצפה ממנו להבין שיש מרחק של עולמות רבים בין נייר מטה יפה לבין הניצחון בשדה הקרב. שדה המערכה אינו תחרות הסיפור הקצר של עיתון הארץ ואת המחמאות יש לשמור עד לאחר מה שקרא גנרל מנוסה אחר "מבחן התוצאות". יש לי תחושה בלתי מנומקת שיש בכנסת שלנו פחות מדי מורים ויותר מדי עיתונאים.
בתגובות לביטול 661764
לא שמעתי/קראתי את שלח. למען ההגינות צריך רק לציין שגם כפוליטיקאי (ובוודאי שבעברו כעיתונאי) הוא יודע למתוח ביקורת על אנשי צבא. אם הוא מקלס, יכול להיות שהמסמך ראוי.
בתגובות לביטול 661825
סתם ניטפוק, אבל נראה לי שמשרד החוץ מהווה מלכודת דומה למשרד האוצר. גם משרד החוץ זה תיק בעייתי שתמיד ניתן להאשים את השר במצבה הדיפלומטי הגרוע של המדינה.
בתגובות לביטול 661841
לא נתקלתי בהאשמה כזאת, ומצבה הבינלאומי של ישראל מעניין את רוב האזרחים הרבה פחות ממצב חשבון הבנק שלהם. פעולותיו של שר האוצר נוגעות לכיס של כל אחד בצורה הרבה יותר ישירה ומובחנת משל שר החוץ, ועל כן הביקורות כלפי שרי אוצר הרבה יותר חריפות ואמוציונליות.
בתגובות לביטול 661867
אני נתקלתי. מאז בחירות 2009 כשליברמן כיהן כשר החוץ, שמתי לב להאשמות רבות שהוטחו כלפיו על כך שהוא גורם לבידודה של ישראל בהתנהגות הדוברמן שלו וכו'
שר האוצר אולי משפיע על הכיס של כל אחד בצורה ישירה ומובחנת, אבל הנושא המדיני תופס מקום מרכזי לא פחות (ואולי אף יותר) מאשר הנושא הכלכלי. כשאנשים דואגים שמא תהיה מלחמה, שמא יחרימו אותנו או שהדוד סם יפסיק לשמור עלינו או לשלוח לנו מתנות מאמריקה, את מי הם יאשימו?
בתגובות לביטול 661883
במדינה שרוב יחסי החוץ שלה, בעיקר מול מעצמת העל הידידותית בשאיפה, מוכתבים לחלוטין על ידי ראש הממשלה, החותם ששר החוץ משאיר, נכון למילניום הנוכחי, הוא קטן ביותר. אני חושב שאתה טועה בקשר לנושא המדיני, או לפחות בקשר לאמונה של הציבור ביכולת של שר החוץ להשפיע עליו לכאן או לכאן. אני ראיתי מאות אלפי אנשים יוצאים לרחובות על מחירי הקוטג' והדיור, לא ראיתי אפילו מאה יוצאים להפגין בגין מדיניות החוץ שלנו.
בתגובות לביטול 661889
זה לא קצת שאלת הביצה והתרנגולת? אם ממנים שרי חוץ דוגמת דוד לוי או ליברמן, אז משקל רוה"מ גדול. ומינו אותם בגלל אילוצים קואליציונים, לא בגלל שרוה"מ רצה להיות דומיננטי.
בתגובות לביטול 661893
בסופו של דבר, בלי לחקור לעומק סיבות ומניעים פתלתלים, הטיעון הוא שדה פקטו משקלם של שרי האוצר בקביעת מדיניות הממשלה, ומכאן גם חשיפתם לביקורת הציבור, גבוהים משל שרי החוץ. זאת תוצאה, והיא לא תלויה בסיבה שהביאה אליה, אם היא ביצה או תרנגולת.
נדמה לי 661903
דוד לוי? נראה לי שהיה אחד מהמוצלחים, בזמנו נפתחו משרדי קשר ושגרירויות יותר מבכל תקופה אחרת.
"במהלך כהונתו חודשו הקשרים עם רוב מדינות אפריקה ועם מדינות מזרח אירופה." (מויקיפדיה).
נדמה לי 661931
עם כמה הבדלים בולטים (בכ''ז, ללוי היה עבר משמעותי בפוליטיקה), הבעיה למשל עם לפיד איננה אם דבר מה חיובי כזה או אחר קרה בתקופת כהונתו הקצרה, אלא הדירדור לתפיסת האיכות של מי שהגיע לעמדות הכרעה והחלטה, שניגרמה מעצם מינויו של אדם בעל אפס נסיון וכישורים שכמותו למשרה שכזאת, ובמיוחד למשרה כה בכירה וחיונית. לוי, עכש''ז, בדומה לליברמן, לא בדיוק התעסק למשל ביחסים עם ארה''ב, עם כל הכבוד לאפריקה.
נדמה לי 661935
נו, נו, תיכף מישהו יכתוב בויקיפדיה שדוד לוי הביא להתמוטטות הגוש המזרח-אירופי ולהסכם השלום עם מצריים.
לגופו של עניין, יחסי החוץ של מדינה המוקפת ע"י אויבים ותלוייה בצורה מוחלטת בתמיכת מעצמה זרה, הם עניין קריטי עבורה ועניין מרכזי בעיסוקיו של רוה"מ. מטבע הדברים רוה"מ לא מעוניין בשר חוץ חזק שיתערב/יסבך/יקשה עליו בניהול עניין יחסי החוץ של ישראל. חולשתו של שר החוץ היא מוסד קבוע בפוליטיקה הישראלית עוד מימי משה שרת ואבא אבן.
נדמה לי 662220
רוש הממשלה?
בתגובות לביטול 661922
חשבתי שקוראים לו ראש הממשלה כי הוא המילה הקובעת במדיניות של כל משרד ממשלתי, לא רק משרד החוץ.

אבל שכנעת אותי עם הטיעון של ההפגנות.
בתגובות לביטול 661982
לפי מה אתה חושב שלפיד אמור להאמין בשו"ח?
בתגובות לביטול 662026
תודה, גם אני תהיתי. אם הייתי ממשמיציו בגרוש, הייתי שונן שבתור מפרסם של בנק הפועלים, שו''ח זה הדבר האחרון שמעניין אותו.
בתגובות לביטול 662502
יש לך לדעתי טעות בהגדרות הכלכליות; מדיניות של הרחבה איננה בהכרח מדיניות של קיצוצי מיסים וקיצוץ בתשלומי העברה. אינך היחיד כמובן שרואה כך את הדברים. יש כלכלנים שכך מציירים את הדברים. מדיניות של קיצוץ במיסים וקיצוץ בתשלומי ההעברה הייתה בהרבה מקרים מדיניות מצמצמת. מה הטעות של אותם הכלכלנים? הם מניחים שקיצוץ במיסים יזרים את הכסף המתפנה להרחבת הפעילות הכלכלית: השקעה בתעשיה וכו׳. ממש לא. הכסף בהרבה מקרים נודד להשקעות בחו״ל וכד׳. השקעה של נוחי דנקנר במגרשים בלאס וגאס או קרדיט סוויס, לא הרחיבו את הפעילות הכלכלית במשק הישראלי. קיצוצי המיסים הקטינו את הפעילות הכלכלית בזה שהקטינו את התקציב. אם הממשלה קיצצה בתשלומי ההעברה, היא גרמה לאפקט מצמצם; כוח הקניה של האנשים ירד. ברור שאפשר היה לקצץ בסעיפים שלא היו מצמצמים את הפעילות הכלכלית. הרושם שלי שיותר קל לקצץ בסעיפים מצמצמים פעילות כלכלית.
בתגובות לביטול 664098
השאלה שלך תמוהה. מדוע אתה מצפה מלפיד לחשוב בנוסח "אחרי שיהיה רע יהיה טוב"? אסטרטגיית "תמות נפשי עם פלישתים" שתיארת זרה ללפיד כמייצג טהור (אך לא טהרני) של "המרכז השפוי". היא מתאימה למפלגות שוליים קיצוניות, ולא למי שמתיימר לתפוס את קו האמצע של העם.

אתה גם מבלבל בין ימין לחרדים - למרות שתקף את ההתנחלויות פעם או פעמיים, לפיד מעולם לא התיימר לסגור להן את השיבר. הכוונה הזו יוחדה לחרדים בלבד (וגם עכשיו, בחודשים האחרונים, החל למתן את התבטאויותיו בכל הנוגע לדת).
בתגובות לביטול 661544
שוברים שתיקה מבקש להביא לידיעת הציבור צ'יזבטים, שעם חלקם (קראתי מדגמית) אין בכלל בעיה. ולגביי השאר, אין בדרך כלל לא מקום, לא תאריך, ולא יחידה. לא זו אף זו, הציז'בטים האלה, מופעים כקטעים בודדים, ולא כחלק מההקשר, מהעדות הכללית של החייל. אם שוברים שתיקה היו הגונים, הם היו מצטטים את החתיכות העסיסיות מבחינתם, אבל נותנים גם לינק לסיפור כולו. גם לא ברור כמה עדים יש להם, אם קראתי שלוש עדויות, אולי כולן בעצם של אותו אדם?

אני גם תוהה, מה מונע ממני ללכת ולספר סיפורים?
בתגובות לביטול 661545
על סמך ה"צ'יזבטים" האלה צה"ל כבר פתח בחקירות. התגובה האוטומטית לגבי עדויות כאלה שהן שקרים כי אנחנו העם המוסרי ביותר בעולם אבל מה לעשות, העובדות אומרות אחרת.
בתגובות לביטול 661548
אני לא יודע אם העדויות הן שקרים, אמת או חצי אמת, כנראה שיש מכל הסוגים. הצורה בה הן מובאות, כפכים קטנים מנותקים מהקשר, ללא סימנים מזהים שיאפשרו אפילו להתחיל לחקור, ללא נסיון לקבל תגובה מהצד האשם (כי לרוב, החייל המעיד הוא טלית, ורק חברו הוא האשם) מקשה עליי להאמין לקבל את העדויות כפשוטן ומקשה על צה"ל לחקור אותן.

וגם, רוב הזמן אין מה לחקור, החיילים מתארים התנהלות צבאית צפויה בשטח בנוי‏1, בזמן מלחמה. מלחמה זה חרא, זה מה יש.

1 ועל אחת כמה וכמה, כשזה שטח בנוי שפונה מאזרחים.
בתגובות לביטול 661551
אה. אז עכשיו זה פתאום ''אני לא יודע'', ''יש כל מיני סוגים'', ''הצורה שבה זה מובא'' ושאר הצטדקויות. שוברים שתיקה הוא ארגון בעל אינטגריטי שהוקם כתוצאה מכך שלא אהב מה שראה. נכון שכך קורה במלחמה (וגם במצב כיבוש) אבל מהצבא נדרש לחקור את המקרים האלו ולהעניש את מבצעיהם אחרת אנחנו לא טובים יותר משכנינו או מרפובליקות בננות.
יושרה אלק 661555
פנו אלי משוברים שתיקה לפני הרבה שנים. נתתי להם עדות על התנהגות לא נאותה של חיילים שמאלנים (ואני בינהם) כלפי מתנחלים במהלך אירוע של רצח זוועתי שבוצע ע"י פלסטינאים. החארות הקטנות (ואין שום נאותה יותר לתאר את אנשי הארגון השקרן הזה) לא התביישו להודיע לי שזה לא סוג העדויות שהם מחפשים ולבקש ממני לכתוב במקום זה על מקרים של עיכוב של ערבים במחסום או משהו בסגנון‏12.

___

1. ניסוח שלהם.
2. להסיר ספק - מדובר כאן בהשתלת עדות. אף פעם לא עמדתי במחסום.
יושרה אלק 661601
על מה הכעס? זה לא המנדט של הארגון הזה העוסק בעוולות שהכיבוש גורם לנו לעשות. דומה הדבר שתכעס על קק"ל על שאינה מוכרת אדמות לערבים.
יושרה אלק 661602
מנדט פסדר ולמה באנגלית?
יושרה אלק 661655
אתה בטוח שאתה מדבר על שוברים שתיקה? הארגון נוסד ב2004. מלבד זאת, כמו שכבר אמרו לך, מטרת הארגון היא איסוף עדויות וחשיפה של עוולות הנעשים לפלסטינים מצד החיילים. לעוולות שנעשים למתנחלים לא חסרים כלים אחרים כולל שלהם עצמם.
יושרה אלק 661694
חלק גדול מארגוני הקרן נוטים להצהיר על חזונות ומטרות ולקרוא לעצמם בשמות שלא בדיוק משתלבים עם המעשים בשטח. מצד שני לכולם יש מכנה משותף שקל לראות:
הפצת והעצמת אשמת היהודים.

חייל הייתי גם קצת מילואימניק ואפילו סרבן קצונה אחוז תימהון ואני לא מבין מדוע שחיילי מילואים יצטרכו להעיד תחת מסווה ובעילום שם אם בעלי המשכורות בארגונים האלה חופשיים כיונות דואר ממולכדות. אנחנו היהודים, עם כל הרעש נורא פלורליסטים ולמרות שהשמאלים הם מיעוט בצבא מעולם לא ראיתי שקופחו או הורחקו חברתית ואני מספר זאת כאחד שזוהה כשמאלני. בנוסף, למיטב זכרוני ארגון אחר של הקרן- בצלם, משלם לקבלני קולות ערביים עבור "עדויות מהשטח". מדובר בקבלנים שחייבים להביא סיפורים כדי לקבל שכר. סיפורים שאף אחד לא יכול לבדוק ברוב המקרים, כולל נתונים שהחמאס מסר.

שאלות:
להערכתך האם בארגונים יש מנהג שכיח (המניע קיים) שבו הפעילים מעוותים נתונים, מסתירים אמיתות ועובדות שאינן מתאימות?
מה לדעתך המטרה החשובה יותר של הארגונים. להפיץ את הידע או לדווח אמת?
יושרה אלק 661716
כל התגובה שלך מלאה שקרים, דיסאינפורמציה ושאלות מוטות. ארגוני זכויות האדם הם לא ''של הקרן'', האינפורמציה שהם מקבלים נבדקת היטב (וכך הם יכולים בקלות לחשוף אידיוטים כאורן חזן שניסו להתקיל אותם) חלקם מתועדים במצלמות וידאו. אבל אם יתברר שחלקם לא נכון, מהות הכיבוש ידועה לכל מי שמעורב בו ואינו טומן את ראשו בחול - מעצרים לא חוקיים, התעללויות בפלסטינים, הריגות לא מוצדקות, התעלמות מתלונות על התנכלות מתנחלים ועוד כהנה וכהנה מעשים יומיומיים המביאים לתובנה שחוזה מדינת היהודים לא היה תיאודור הרצל אלא ישעיהו ליבוביץ'. בתור מי שטען שלפלסטינים טוב כאן ורק השמאלנים מסיתים אותם אתה בהחלט מוכיח חוסר הבנה של המציאות.
יושרה אלק 661807
ארגוני זכויות אדם הם לא "של הקרן" לא "של סורוס" ולא של "האיחוד האירופאי" אך בלעדיהם אין להם קיום. בינתיים ארגון פרוקסי מקשר לפרוקסי והכסף עובד לרעתנו. גם על שתי"ל שאפשר לטעון שהוא ארגון עצמאי ולא קשור לקרן שרשומה בארה"ב.
כמו שטענתי ‏1 שוברים שתיקה ושאר הארגונים שעניינם הפצת אנטישמיות מקבלים כסף לפי השמצה ולא לפי תו אמינות.
מנכ"ל הקרן משקר לציבור ‏2 ביודעין:
"העבודה של ארגוני זכויות אדם היא להציב מראה מול החברה: 'תסתכלו במראה, זה מה שנעשה על ידינו, בשמנו. האם נוח לכם עם זה?"

איך האמירה הזאת מסתדרת עם העובדה שלכל "ארגוני זכויות האדם כל עוד אינו יהודי" שאינם "של קרן" אבל מקבלים ממנה תמיכה מפרסמים את דיבת ישראל באנגלית ובחו"ל. לא ביקורת פנים ישראלית בראש מעיינם אלא התורמים, הציבור הרחב והוועדות שמקבלות החלטות מימון הרחק מאור השמש והסיקור התקשורתי. מנכ"ל הקרן חושב שההצהרות ואוסף האידיוטים השימושיים שמאמין שהקרן משחילה רק את הימין ממשיכים להשפיע על הציבור כבעבר ומכאן הטעות. התקופה שהציבור קיבל את הלוקשים של הקרן בשתיקה הסתיימה בסביבות 2012-2010. כך שאם מדברים על הבנה של המציאות כדאי שתזרוק לו מילה.

1 הקלידותי מראש:
יושרה אלק 661826
סרטוני וידאו ניתן לערוך ולהציג בצורה מגמתית. לא הייתי מסתמך על זה.
יושרה אלק 661724
יוסי גורביץ טרח ובדק ומצא שהבסיס העובדתי של האשמות "אם תרצו" את ארגוני זכויות האדם רעוע ולרוב הם פשוט משקרים, אין טעם לחזור על השקרים הללו ללא בדיקה.

<http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=3949> קרא והשכל.
יושרה אלק 661738
יכול להיות שפספסתי, אבל איפו הזכירו בפתיל הזה את אם תרצו?
יושרה אלק 661762
לא הזכירו אבל רוחם הרעה שורה על כל הטיעונים הימניים שהולכים וגוברים באייל בעת האחרונה ואולי מעידים גם על המדינה בכלל. כך או אחרת, את הטיעונים האלה יש צורך להזים שוב ושוב.
יושרה אלק 661808
את הטיעונים שלי אתה מקבל בחינם.
הטיעונים של "הקרן" עלו עד כה מיליארד ש"ח והופצו ע"י אנשים שקיבלו שכר כדי להשמיעם.
ממליץ לך לעיין בדוחות של NGO MONITOR אולי תשכיל.
יושרה אלק 661873
השקרים הם של NGO Monitor .
גם אותם יוסי גורביץ הפריך.
  יושרה אלק • נמר טמילי
  יושרה אלק • מאיה
  יושרה אלק • נמר טמילי
  יושרה אלק • מאיה
  יושרה אלק • נמר טמילי
  יושרה אלק • ברקת
  יושרה אלק • מאיה
  יושרה אלק • נועה ו
  יושרה אלק • יוסי
  יושרה אלק • ארז לנדוור
  יושרה אלק • נמר טמילי
  יושרה אלק • נדב
  יושרה אלק • נמר טמילי
  יושרה אלק • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה • רודי וגנר
  שוברים שתיקה • נמר טמילי
  שוברים שתיקה • אביר הקרנפים
  שוברים שתיקה • נמר טמילי
  שוברים שתיקה • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אייל סתם
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אייל סתם
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • הפונז
  (: • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • יוסי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • יוסי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אישקש
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • נמר טמילי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • נמר טמילי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רון בן-יעקב
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רון בן-יעקב
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • צפריר כהן
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • צפריר כהן
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • צפריר כהן
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • צפריר כהן
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • אריק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • נמר טמילי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • מלאכי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • מלאכי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • נמר טמילי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • רחל
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • מלאכי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • צפריר כהן
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • מלאכי
  הנה מה שכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב" על הפברוק בערוץ 2 • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • ...
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • ...
  בתגובות לביטול • מלאכי
  מש''ל • ...
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אלמונימוס
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • יוסי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • איציק ש.
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • מאיה
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • קוף ירוק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • שוטה הכפר הגלובלי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • צפריר כהן
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • מאיה
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • נמר טמילי
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • אריק
  באלוהים אמא, אני שונא את העמותה • ירדן ניר-בוכבינדר
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  מתחם שיקול הדעת הסביר • אריק
  מתחם שיקול הדעת הסביר • הפונז
  מתחם שיקול הדעת הסביר • רחל
  מתחם שיקול הדעת הסביר • נמר טמילי
  מתחם שיקול הדעת הסביר • אריק
  מתחם שיקול הדעת הסביר • רחל
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אלמונימוס
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אלמונימוס
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • ברקת
  בתגובות לביטול • איציק ש.
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ברקת
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ברקת
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ברקת
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ברקת
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לסדר. הטוב. • הפונז
  בתגובות לסדר. הטוב. • ברקת
  בתגובות לסדר. הטוב. • צפריר כהן
  בתגובות לסדר. הטוב. • הפונז
  בתגובות לסדר. הטוב. • ירדן ניר-בוכבינדר
  בתגובות לסדר. הטוב. • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לסדר. הטוב. • מאיה
  בתגובות לסדר. הטוב. • ירדן ניר-בוכבינדר
  בתגובות לסדר. הטוב. • ירדן ניר-בוכבינדר
  בתגובות לסדר. הטוב. • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לסדר. הטוב. • ירדן ניר-בוכבינדר
  בתגובות לסדר. הטוב. • יובל נוב
  בתגובות לסדר. הטוב. • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • מאיה
  סרסורי דמים • אישקש
  סרסורי דמים • אביר הקרנפים
  סרסורי דמים • אישקש
  סרסורי דמים • צפריר כהן
  סרסורי דמים • אישקש
  בתגובות לביטול • האייל המקשר
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל המקשר
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • איציק ש.
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • איציק ש.
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • יוסי
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • יוסי
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אייל האלמוני
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  אחד נגד מאה • ראובן
  אחד נגד מאה • הפונז
  אחד נגד מאה • ראובן
  אחד נגד מאה • קוף ירוק
  לא. לא ולא. • האייל האלמוני
  אחד נגד מאה • רון בן-יעקב
  אחד נגד מאה • ראובן
  אחד נגד מאה • רון בן-יעקב
  אחד נגד מאה • ראובן
  אחד נגד מאה • רון בן-יעקב
  אחד נגד מאה • שוטה הכפר הגלובלי
  אחד נגד מאה • רון בן-יעקב
  אחד נגד מאה • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • האייל האלמוני
  איום הממוצע האיום • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • איציק ש.
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • הפונז
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אישקש
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • ירון
  בתגובות לביטול • רון בן-יעקב
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • ידידיה
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • קוף ירוק
  בתגובות לביטול • dd
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • צפריר כהן
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • שוקי שמאל
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • מלאכי
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • נמר טמילי
  בתגובות לביטול • אביר הקרנפים
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • מאיה
  בתגובות לביטול • ארז לנדוור
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • רחל
  בתגובות לביטול • אריק
  בתגובות לביטול • שוטה הכפר הגלובלי
  בתגובות לביטול • רודי וגנר
  בתגובות לביטול • אייל סתם
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רון בן-יעקב
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • שוקי שמאל
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רון בן-יעקב
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • שוטה הכפר הגלובלי
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רחל
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • שוקי שמאל
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • אישקש
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רון בן-יעקב
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • אישקש
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רון בן-יעקב
  ובנתים בעולם המופלא של השמאל -חושבים שזה יוצא דופן לקרוא באנגלית • אישקש
  ובנתים בעולם המופלא של השמאל -חושבים שזה יוצא דופן לקרוא באנגלית • רון בן-יעקב
  ובנתים בעולם המופלא של השמאל -חושבים שזה יוצא דופן לקרוא באנגלית • אישקש
  רורשאך עם תגובה קבועה • רון בן-יעקב
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • רחל
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • שוקי שמאל
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • שוטה הכפר הגלובלי
  צה''ל משתף פעולה עם ''שוברים שתיקה'' • נמר טמילי
  בתגובות לביטולכך נפסק עליו בשולחן ערוך: • דן סגל
  בתגובות לביטולכך נפסק עליו בשולחן ערוך: • אריק
  בתגובות לביטולכך נפסק עליו בשולחן ערוך: • צפריר כהן
  בתגובות לביטולכך נפסק עליו בשולחן ערוך: • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים