1984 679739
הכותב מתייחס לאורך המאמר למפולת כלכלית שהצרחשה בישראל בשנות ה90, וכוונתו כנראה למשבר מניות הבנקים שהתרחש בשנות ה80 דווקא.
1984 679740
דווקא לא התייחסתי לבורסה הישראלית של שנות ה 80, אז היתה תופעה בוטה (והיום מאוד פלילית) של "הרצת" מניות קיקיוניות (התכוף 5, למי שזוכר) ו"ויסות" מניות הבנקים, שהם שני צדדים של אותו מטבע, שאינו בועה קלאסית.

בשנת 1993, לעומת זאת, היתה השתתפות מאוד ערה של הציבור במסחר במניות והתלהבות גדולה מאוד מיחידות ההשתתפות של חיפושי הנפט, כמו אבנר וישראמקו, בלי שום הסבר רציונלי, שנים רבות לפני גילוי מאגר תמר. זו היתה התנהגות בועתית קלאסית כאשר שמעת שיחות על מניות בתור לקופה בסופר ובמספרה.
באותה עת דחפו הבנקים הלוואות לרכישת קרנות הנאמנות שלהם (כל בנק לקרנות שלו) במימון מלא. כך קרה שהמוני לקוחות חסרי ניסיון בשוק ההון רכשו קרנות נאמנות "גמישות" (למעשה מנייתיות) במאות אלפי שקלים, ושמעתי גם על מקרים של מיליון או שניים, בכסף שאין להם, וכאשר צנחה הבורסה ב 1994 הפסידו הון ונשארו חייבים.
1984 679771
ב83 מיסוי הירושה או בשמו "מס עיזבון" בוטל. המטרה הייתה ברורה- להביא לארץ בעלי הון (כדוגמת - טד אריסון שיקנה את בנק הפועלים בשקל וחצי). למה לא מחזירים את מס הירושה לירושות מעל 10M ש"ח? 20M ש"ח ? משהו?
1984 679778
כי הליכוד בשלטון. זה נוגד את האידאולוגיה שלו, ואת האינטרס של המממנים האמריקאים שלו.

אבל גם כי נערי האוצר טוענים שהמס לא אפקטיבי: העשירים-באמת מוצאים תרגילים (כגון אחזקת רכוש בנאמנות, עסקאות מתנה+השאלה) והגבייה לא משתלמת.
1984 680020
הגבייה לא משתלמת? ניתן להניח הנחה זאת על כל דבר.למה לחפש נהגי מוניות שלא נותנים קבלה?למה לחפש עסקים קטנים? אם רוצים-גובים!

בויקפדיה יש התייחסות מפורטת לסוגיית מס-עיזבון - מס ירושה [ויקיפדיה]

מס עיזבון נקבע על ידי הכנסת באוגוסט 1949, רטרואקטיבית מאפריל 1949. החוק קבע פטור מהמס לתרומות למדינה, לרשויות מקומיות, לקרן הקיימת ולקרן היסוד. שיעור המס וגובה העיזבון הממוסה נקבעו בהתאם לקרבת היורשים לנפטר. מדרגת המס הגבוהה ביותר לצאצאי הנפטר נקבע ל-‏40%, בעוד מדרגת המס הגבוהה ביותר לקרוב רחוק נקבע על 70%

המס בוטל החל מ-‏1 באפריל 1981 ומשרדי מס עזבון נסגרו באוקטובר 1982. ביטול המס זכה לביקורת של האופוזיציה שכינה אותו שוחד בחירות. ועדת בן בסט טענה כי ביטול המס נבע מהאינפלציה הערה שהייתה באותה עת. במאמר ביקורת על הרעיון לחדש את מס העיזבון דחה יחזקאל פלומין, שהיה ממנסחי הצעת החוק לביטול המס, את קביעת הוועדה, וטען שהמס בוטל מתוך שיקולים אידאולוגים של הליכוד כפי שהובא במצע המפלגה טרם הבחירות הועלו גם סיבות היסטוריות נוספות לביטול המס, כגון לחץ הדתיים והעובדה שהמס הפך לא כלכלי: הוצאות הגביה שלו התקרבו לתקבולים ממנו.

כאמור לעיל, ועדת בן בסט המליצה לחדש את מס העיזבון בשנת 2000. המלצתה לא יושמה, בין השאר לאור הביקורת עליה. עד היום מתהדרת ישראל בתואר "מקלט מס" בכל הנוגע למס עיזבון. בבחירות לכנסת ה-‏20 העלתה כולנו בראשות משה כחלון את הדרישה להחלת מס עזבון על עזבונות של מעל 10 מליון שקלים.

מס ירושה נהוג בכלכלות מפותחות רבות ברחבי העולם. בין השאר נהוג מס ירושה בארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה.
1984 680026
מעניין לדעת מדוע אתה תומך במס ירושה. הסברת מדוע אין במס תועלת גדולה לאוצר המדינה, ומדוע יגרום נזק כלכלי. אני מרשה לעצמי להניח שהסיבה היא לא ששמעת שהייתה ועדה שהמליצה, ושיש את זה במדינות אחרות. אתה מלין על השיקולים האידאולוגיים שאתה מיחס למתנגדי המס, אבל לפי ויקיפדיה הנימוקים בעד מס ירושה הם אידאולוגיים טהורים (צדק, שיוויון, וכדומה).
1984 680027
אני תומך במס הירושה מסכום גבוה - נניח 50M ש"ח ומעלה.
אם היה בישראל התחייבות הנתינה [ויקיפדיה] מוסכמת הרי שאולי מס הירושה היה מתייתר.אבל לאור העובדה שהישראלים העשירים כקורח קמצנים ומעבירים את הונם המופלג לדור הבא שימשיך לעשוק את הדור הבא ומידי פעם לזרוק כמה גרושים(וגם זה בליווי יחצנ"י מעורר סלידה),הרי שאין מנוס למסות אותם ב50%.כך יאה וכך נאה.ואם לא מתאים להם שיסעו למות במדינות אחרות.
1984 680037
כלומר הסיבה היא קנאה וצרות עין. יפה.
1984 680052
לעניין - קנאה וצרות עין -

אחד שיש לו 3M (כמוני למשל) לא מקנא באחד שיש לו 1B .יש סבירות שאני אקנא דווקא בזה שיש לו 3.1M .הרעיון הזה שכל פעם שמישהו בא ומעיר הערות על חלב עשיר השומן שהטייקונים יונקים מהפרות וישר חוטף על הראש שהוא - קנאי,צר עין,שילך לעבוד,שיסתכל בצלחת שלו וכו' ושאר ברכות -מבחילה ומקוממת.

לעניין - אני מרשה לעצמי להניח שהסיבה היא לא ששמעת שהייתה ועדה שהמליצה

-ובכן אני מרשה לך.ואני מרשה לך להשתכנע שכן קראתי את פרק ו'- מס עיזבון ואני גם מרשה לך להאמין לי שאני "קצת" מבין במיסוי מקרקעין. ואם גם היית מעיין בפרק ה' של המלצות הוועדה היית מבין שאם היו מיישמים את המלצות הוועדה בנוגע למיסוי המקרקעין לא היינו עומדים כאן היום ומתווכחים למה הנדל"ן בישראל עולה ועולה ומנשל דור שלם מלאחוז בתקרה או לשלם 50% ממשכורתו לאדם שמחזיק מעל דירה יחידה .

כך למשל בדברי ההסבר לאחת ההמלצות

" כל יחיד תושב ישראל, בגיל 18 ומעלה, יהיה זכאי לנכות מהשבח החייב במס ממכירת דירת מגורים (לא כולל זכויות בנייה) סכום מצטבר של עד 500,000 שקלים במהלך חייו, והוא יהיה רשאי לחלק את הניכוי כרצונו לאורך תקופת החיים....

על פי שיטת המס המוצעת כל תושב ישראלי יהיה זכאי לפטור מתשלום מס שבח בגובה של 500,000 שקלים. גובה הפטור ממס נקבע כך שמשפחה שבתחילת דרכה מתגוררת בדירת מגורים אשר ערכה קרוב לערך הדירה הממוצעת (או פחות) לא תחויב במס שבח לכל משך חייה. אולם היא תחויב בתשלום מס שבח אם עליית ערך דירת המגורים גבוה במידה משמעותית מהעלייה הממוצעת במחירי דירות למגורים. סכום המס יהיה 25% מן ההפרש שבין עליית הערך של דירת המגורים, ביחס למדד המחירים לצרכן, לבין מיליון שקלים.

שיטה חדשנית זו למיסוי עליית ערך דירות מגורים מבטלת את שלל הפטורים הנהוג כיום, בלי לפגוע בעקרון שלפיו ניתן למכור דירת מגורים בסיסית ללא תשלום מס שבח. זוג שיקנה בתחילת דרכו, דירה ששוויה מיליון שקלים, צפוי לצבור במשך 50 שנה, על פי ניסיון העבר, שבח הנמוך מהניכוי המגיע לשניהם. (בשנים 1961 עד 1999, עלו מחירי דירות למגורים בשיעור ריאלי ממוצע של 2.9% לשנה.)...

שיטה זו תאפשר למרבית האוכלוסייה להחליף את דירת המגורים ללא תשלום מס שבח, אולם, תאפשר לגבות מס מבעלי אמצעים שנהנו מעלייה משמעותית בערך הדירות שברשותם "

אני זוכר מקרה אמיתי שבו עולה צרפתי‏1 שהגיע לארץ בשנת 2005 רכש נכס בשווי של M3 שח ומכר אותו ב2009 בM10 ש"ח! על M7 הוא לא שילם שקל מס ! מכח אותו פטור של 49ב1 (דירה יחידה) ובאותו זמן אדם מכר את דירתו העלובה בעפולה ב250K ש"ח מיסו אותו במס של 50K ש"ח רק בגלל שאישתו קיבלה במתנה מאחיה איזה פרור (1/8 ) של דירה בכרמיאל שקיבלה במתנה מאחיה ומשום כך נשרף הפטור. האבסורד הזה זעק לשמים וועדת בן בסט הבינה זאת שנים לפני נסיקת מחירי הנדלן לרקיע השביעי והגבילה את הפטור המצטבר ל500,000 שח. - כמובן שלא קיבלו את ההמלצה שכן היו אינטרסים מובהקים ל פרות הבשן לדעת את מי להניק ואת מי לא.

בעניין מס הירושה:

פער הנימוקים בעד החוק לבין המתנגדים לחוק היה כה בולט ובניגוד להבנות שכבר אז בתחילת שנות האלפיים הפנימו שאנחנו כבר לא איזו מדינה עלובה וצעירה שיש להתחנן לתושבי חוץ שיבואו להשקיע וניתן להם את הכל.

הסיבה הראשית לביטולו של מס עיזבון, בישראל בטלה לנוכח ירידת האינפלציה בשנים האחרונות לסביבה של שיעור חד-ספרתי. קשה להפריז בחשיבות של צמצום העברת אי-השוויון בהתחלקות העושר בחברה ושיפור שוויון ההזדמנויות בחברה הישראלית. מדינת ישראל איננה עוד מדינה צעירה, ושיקול זה יילך ויגבר עם השנים. מס עיזבון הוא אמצעי מדיניות חשוב להשגת יעד זה. הצדק שמלווה בהנהגת מס עיזבון גובר על העלות המנהלית הכרוכה באכיפתו. שכיחותו הרחבה במדינות המפותחות והשיעורים הגבוהים יחסית מעידים על כך יותר מכול

שלושה נימוקים עיקריים מועלים לטובת הטלת מס עיזבון (או ירושה)

1) הירושה מגדילה את ההכנסה ואת רווחתו הכלכלית של היורש, ולכן, בדומה לכל הכנסה אחרת, יש למסותה.
2) הרצון לצמצם את העברת אי-השוויון שיש מדור לדור, ובכך להגדיל את שוויון ההזדמנויות בחברה.
3) יצירת שוויון בין פרטים המוכרים את דירתם לפרטים הגרים בה עד מותם. אדם שמוכר דירה לאחר עליית ערכה חייב במס (בהתאם להמלצות הוועדה, זאת אם עליית הערך היא גבוהה מאוד), ואילו אדם שערך ביתו עלה אך נשאר לגור בו עד יומו האחרון אינו חייב במס.

דווקא הנימוק השלישי מסביר את ההיגיון שעומד מאחורי אי מיסוי ירושות נדלן. לפי סעיף 4 לחוק מיסוי מקרקעין - ירושה (בדומה לגירושין) אינה נחשבת כמכירה. משמעות הדבר הענקת פטור נצחי לכל דור ודור כאשר הם מחזיקים בנכס ולא מוכרים אותו לעולם.
 
ומהם הנימוקים לאי מיסוי הירושה ?

טיעון רגשי מס הירושה הוא למעשה מס המוטל על אבלים, ושעתם הקשה תהפוך קשה יותר אם יוטל עליהם מס.

טיעון ציוני ישראל מהווה מקלט מס עבור עשירים יהודיים מארצות אחרות הרוצים להעביר את הונם לילדיהם במלואו. ישראל נהנית מעולים חדשים אלה, ואימוצו של מס ירושה עלול להרתיע אותם מלבוא דוגמה לעלייה כזו היא עלייתו של המיליונר תד אריסון, שפטרה את משפחתו ממס ירושה. ניתן להכליל את הדברים ולומר שמס ירושה עלול לגרום להגירה של בעלי הון ממדינה אחת לאחרת, ולפגוע במדינה בה קיים מס הירושה.

נגד מס הירושה עולים גם טיעונים פרקטיים:

קל להתחמק ממנו. מס הירושה דוחף אנשים למציאת מקלטי מס שונים בארצות העולם, להפקדת נכסיהם בידי חבר נאמנים ולפתרונות דומים. בסופו של דבר, פתרונות אלה יכבידו על התנהלותו התקינה של השוק החופשי, ולא יוסיפו את התוספת המקווה לתקציב או לרווחת המדינה.

כשבוחנים את הטיעונים זה מול זה מתגלית במלוא הדרה חרפתה של המדינה .

מס אבלים? שיברכו "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב" ‏2,יבכו וישלמו את המס.

העשירים יברחו? שיברחו! ושילכו לעזאזל באותה הזדמנות.טד אריסון היה ציוני שהגיע לארץ? בוקרה פיל מישמיש [ויקיפדיה].ראינו איך נובל בעניין הגז איימו שיברחו ועדיין ממתינים כמו כלבלבים בכל מחיר.

קשה לגבות ? ולגייס את כל ההוצל"פ על גביית חוב של צד ג' (לא המדינה!) על סך 500 ש"ח -זה קל מאוד.
 
------------------
 ‏1 הצרפתים עולים לארץ בגלל הציוניות שפועמת בליבם מיום עמדו על דעתם או בגלל שיקולים אחרים? כשאני קורא את אישקש מתייפח לי אתמול על הצרפתים שעלו אתמול -אני מבין שהצרפתים קצת יותר חכמים מכל אנשי הקש.

2 וכן פסק השולחן ערוך (או"ח סי' רכג ס"ב): "מת אביו, מברך: דיין האמת; היה לו ממון שירשו, אם אין לו אחים מברך גם כן: שהחיינו; ואם יש לו אחים, במקום שהחיינו מברך: הטוב והמטיב. הגה: שאין מברכין הטוב והמטיב אא"כ יש לו שותפות באותה טובה (טור)".
1984 680044
שמעתי לעצתך המלומדת ונסעתי למות במדינה אחרת. יאלה ביי.
1984 680053
בהצלחה מכל הלב.

ואם אתה חוזר - אנא ממך לא בחתיכה אחת.אין לנו אפילו 5 מ"ר ‏1 בשבילך.חזור רק בצנצנת.

1 על רכישת חלקת אדמה למטרת קבר- אין מס רכישה. למה? מחיר חלקת קבר יכול להגיע אפילו ל150K. שישלמו מס רכישה כמו שמשלמים על כל חלקת אדמה שרוכשים.מה גם שחלקת קבר זה לנצח נצחים בעוד שפיסת אדמה יכולה להמכר כמה פעמים בשנות דור.

ואגב- אין בחוק מיסוי מקרקעין שום פטור או הקלה בעניין.
1984 680060
מה לא היה ברור ב"יאללה ביי"?
1984 680061
לא סיכמנו שאתה הולך למות?
1984 680103
א. כי זה לא מוסרי להטיל מס על אלמנות ויתומים
ב. כי זה מיסוי כפול (הנכסים שנצברו הם כבר ''אחרי מס'')
ג. כי היחידים שישלמו אותו באמת הם מושבניקים (משק חקלאי הוא הנכס היחידי שאי אפשר לשלוח לחו''ל, להחביא או להעביר לעו''ד בנאמנות)
1984 680128
א. אולי גם לא מוסרי לדרוש תשלום מאלמנות ויתומים שעושים קניות?
ב. זה לא מיסוי כפול כי כל הליך של מיסוי בא בעקבות שינוי או החלפת ידיים. הנכסים נצברו אצל המוריש לאחר מס. ברגע שהם עוברים ליורש, היורש צובר אותם והוא עדיין לא שילם מס על הרכוש הזה שהוא צובר.
1984 680135
1. תשלום במכולת אתה דורש מכל אחד, המס הנ"ל הוא ספציפי לאלמנות ויתומים.
2. מיסוי הוא לא על החלפת ידיים אלא על פעילות כלכלית. אין מיסוי על מתנות, אין מיסוי על תרומות, בשני המקרים כסף מחליף ידיים.
1984 680136
1. תשלום דורשים מכל אחד. מזה שקונה במגרש מכוניות, מזה שקונה חפצי מותרות, כמו מזה שקונה לחם לאכול או תרופה חיונית. אמצעי התשלום שונים בצורתם או בכמותם, אבל כולם אמצעי תשלום.
באותה המידה, המס הנ"ל ספציפי לאלמנות ויתומים כמו שהמחיר לתרופה X ספציפי לחולים נואשים. אם אתה מבין שעל כל מוצר גורר תשלום וכל רווח גורר מיסים, המס הספציפי הזה חל על אלמנות ויתומים, אבל הוא חלק ממערכת המס שנועדה למסות כל רווח וצבירת הון, כמו שהמחיר לתרופה לא נועד ספציפית לסחוט חולים נואשים, אלא הוא חלק ממערכת שבה משלמים על מוצרים כי אנשים בדרך כלל לא עובדים בחינם.

2. פעילות כלכלית כוללת החלפת ידיים. לתרומות יש פטור מיוחד. למתנות, תלוי באיזו מדינה ובאיזה תנאים. גם אם תאמר שבמקרים אלה הכסף מחליף ידיים, יכול להנתן פטור מיוחד מסיבות כאלה ואחרות.
1984 680140
1. בגלל זה יש פטור מהשתתפות עצמית בתרופות לחולים נואשים.
2. יכול גם להנתן פטור מיוחד בנסיבות של מות נותן המתנה.
1984 680165
1. אתה מדבר על תנאי ביטוח רפואי, במסגרת סל הבריאות. חולה נואש הנזקק לתרופה או טיפול שאינם בסל הבריאות, ישלם עליהם בכסף מלא.
וכך אתה רואה אנשים שאוספים כסף עבור טיפולים רפואיים וניתוחים מיוחדים שבלעדיהם החולה ימות, ובכל זאת הם נדרשים לשלם את מלוא המחיר.
2. יכול. ונדמה לי שכיום זה המצב. אבל אין הכרח שכך צריך להיות.
1984 680166
חוק רוזי
1984 680169
הצעת חוק. לא חוק קיים, ויהיה קשה מאוד לחוק כזה לעבור.
תאר לעצמך בכמה יגדל תקציב הבריאות כשהמדינה תהיה מחוייבת לכסות את כל הטיפולים הרפואיים היקרים ביותר לחולים נואשים/סופניים/מסוכנים.

וזה עוד לפני שמדברים על מימון טיפולים וניתוחים בחו"ל.
1984 680173
לא מדובר על לכסות אלא לא לגבות מע''מ.
על טיפול בחו''ל המדינה ממילא לא גובה מע''מ (יש דיון לגבי גביית מע''מ חלקי מתיירות רפואית)
1984 680280
סלח לי, אבל איכשהו פנית לכיוון אחר לגמרי.
ההשוואה שלי היתה בין אלמנה שנכנס לה כסף או רכוש ומשלמת מיסים כמו כל אדם פרטי שנכנס לו כסף או רכוש, לבין חולה הרוכש מזון ותרופות, ומשלם עליהם כמו כל אדם שרוכש מזון ותרופות.
איכשהו דילגת לחולה שרוצה פטור ממיסים על תרופות. אבל לא על זה דיברנו.
1984 680156
א. כי זה לא מוסרי להטיל מס על אלמנות ויתומים

ראה תגובה 680052 - כמו-כן מומלץ לאבלים לברך "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב"‏1

ב. כי זה מיסוי כפול (הנכסים שנצברו הם כבר "אחרי מס")

מיסוי כפול קיים בלאוו הכי בכל מיני אפיקים-

מע"מ ( מס ערך מוסף ) זהו מיסוי על מס הכנסה - כשאתה רוכש מכונית חדשה.אתה משלם מס קנייה על הרכב + מס ערך מוסף ואת מיסים אלו אתה משלם ממשכורתך שכבר שולמה עליה מס.

כשאתה רוכש דירה מקבלן - אתה משלם מס רכישה על מחיר הדירה ( מחיר הדירה = מחיר הדירה +מע"מ ) - הרי לך עוד כפל מס.

ג. כי היחידים שישלמו אותו באמת הם מושבניקים (משק חקלאי הוא הנכס היחידי שאי אפשר לשלוח לחו"ל, להחביא או להעביר לעו"ד בנאמנות)

וקרקע לא חקלאית אפשר לשלוח לחו"ל? נדל"ן -לא נייד מטבעו. על מה מדבר כבודו?

----------------------
1 שולחן ערוך (או"ח סי' רכג ס"ב): "מת אביו, מברך: דיין האמת; היה לו ממון שירשו, אם אין לו אחים מברך גם כן: שהחיינו; ואם יש לו אחים, במקום שהחיינו מברך: הטוב והמטיב. הגה: שאין מברכין הטוב והמטיב אא"כ יש לו שותפות באותה טובה (טור)".
1984 680162
העניין הוא לא אם הם אבלים או לא (אפשר לדחות את תשלום המס לאחר השבעה), אלא עצם הטלת המס על אלמנה ויתומים. לא כולם מתים מוות טבעי. תאר לך אדם שנהרג מתאונת דרכים בגיל 40, לא די בכך שאלמנתו הופכת להיות מפרנסת יחידה ליתומים התלויים בה, פתאום (לפי ההצעה שלך) היא גם צריכה לשלם מס על הדירה שהיא גרה בה (ושאולי המשכנתא עדיין רובצת עליה). זה פשוט לא מוסרי.
1984 680164
מס ירושה אמור להיות מוטל על סכומים גבוהים- כגון: שרי אריסון (יתומה). במקרה שלה זה מוסרי לגבות מס-ירושה על עזבונו של תד אריסון שהגיע לארץ בערוב ימיו כדי לחמוק ממס הירושה בארה"ב?
1984 680167
אם היה חוק ירושה בישראל, תד אריסון לא היה מגיע לארץ בערוב ימיו מלכתחילה.
ככל שהמוריש עשיר יותר, כך קל לו יותר לבצע תכנוני מס. ''מס עשירים'' מעולם לא צלח ולא יצלח.
1984 680171
אני מפנה אותך שוב לפרק ו בדוח וועדת בן-בסט. כדי להבין למה כן צריך את מס הירושה.

מן הראוי להפסיק לחשוב כל הזמן על הקומבינה של העשיר ולפיו לקבוע חוקים שכל תכליתם להיטיב עימו.המצב כיום ברב העולם הינו לסתום פרצות של התחמקות ממס.אפילו בשוויץ הבינו זאת.הגיע הזמן שגם בישראל.

מס עשירים יחזור לישראל.ועל זה נאמר - נחיה ונראה.
1984 680175
אז כמו הפטור ממס על תרופה מצילת חיים, תן פטור ממס ירושה למי שמת צעיר, או לאלמנה. זה ישאיר לך את כל המקרים של הורשה בין-דורית ממבוגרים. לרוב איננו חושבים על בן חמישים שהוריו נפטרו בגיל שמונים כ''יתום'', במה שנוגע למסכנות.
וממילא, הוצע שמס הירושה יחול רק על ירושות גדולות מעל רף מסוים.
1984 680178
מה הרף? הרי ברור לך שמי שיש לו 50 מליון ש"ח יכול לשלם ליועץ מס שימצא את הדרך החוקית שלא לשלם מס ירושה.
כרגיל, המעמד העליון ימצא את הדרך החוקית להתחמק, המעמד התחתון לא יגיע לסף המס, וכל נטל המס יפול על המעמד הבינוני.
1984 680179
משה כחלון: "להטיל מס של 25% על ירושות של יותר מ-‏10 מיליון שקל"
1984 680180
10 מליון ש"ח זה משק חקלאי בינוני. היחידים שישלמו את המס (כי אי אפשר להעביר את המשק לחו"ל) זה המושבניקים.
1984 680181
טוב,אז 15 מליון ש"ח.
1984 680182
אני לא מופתע שסוציאליסטית אדוקה כשלי יחימוביץ' תומכת במס אלמנות ויתומים, אני גם לא מופתע שהיא משקרת לגבי ה"גלובליות" של מס הירושה, כאשר חלק נכבד מהמדינות המתוקנות מעולם לא הנהיגו מס ירושה, או ביטלו אותה במהלך העשורים האחרונים, דוגמאות:
Switzerland has no national inheritance tax.
USA: If an asset is left to a spouse or a federally recognized charity, the tax usually does not apply.
Australia abolished the federal estate tax in 1979,
Austria abolished the Erbschaftssteuer in 2008.
Canada: abolished inheritance tax in 1972
Hong Kong: abolished estate duty in 2006
India: had an estate tax from 1953 to 1985
New Zealand abolished estate duty in 1992
Norway: abolished inheritance tax in 2014

מתוך Inheritance_tax [Wikipedia]
כלומר, המגמה העולמית היא הפוכה, כאשר יותר ויותר מדינות מבטלות את מס הירושה.
1984 680184
ברור,איך ראית את שלי יחימוביץ קפץ לך הפיוז הסובייטי. אבל על מנת שלא תטעה -אז להלן העובדות :

חברות OECD - ב60% יש מס ירושה/עיזבון
בכ-‏20 מדינות מפותחות החברות ב-OECD קיים מס עיזבון או מס ירושה וב-‏14 מדינות אין מס ירושה או עיזבון - ביניהן ישראל
ב-‏12 מדינות מפותחות בעלות תוצר לנפש גבוה מישראל -יש בהן מס עיזבון

מדינות האיחוד האירופי - ב66% מהמדינות יש מס ירושה/עיזבון
מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי - ב18 מדינות יש מס ירושה או מס עיזבון. ובתשע מדינות אין.

מדינות לא קומניסטיות ! שבהן יש מס ירושה/עיזבון :
יפן
קוריאה
צרפת
ארה"ב
בריטניה
אירלנד
גרמניה
פינלנד
דנמרק
איסלנד
הולנד
איטליה
לוקסמבורג

ובאילו מדינות כן ביטלו את מס הירושה משנת 2000 ?

מקאו
פורטוגל
סלובקיה
שבדיה
רוסיה - ?? קומוניזם נו ...
הונג-קונג
הונגריה
סינגפור
אוסטריה
ליכטנשטיין - תזכיר לי ?
ברונאיי - מי זאת ?
צ'כיה
נורבגיה

ונחזור למה שכתבת .."כלומר, המגמה העולמית היא הפוכה, כאשר יותר ויותר מדינות מבטלות את מס הירושה מגמה הא?

ואני שואל למה אתה כה דואג לעשירון העליון? יש לך עניין כלשהו לא למסות את ה"יתומים והאלמנות" של העשירון העליון?אם אתה קפיטליסט אז תהיה קפיטליסט אמיתי כמו בארה"ב-בריטניה-צרפת-יפן-דנמרק- ולא קומוניסט כמו ברוסיה.

----------------

ראה הערכת הכנסות המדינה ממס עיזבון 2015
1984 680250
קודם כל, זה לא סותר את העובדה ששלי יחימוביץ' שיקרה. היא טענה ש*בכל* המדינות המפותחות יש מס עזבון/ירושה, כאשר (וגם אתה מודה בזה) בחלק גדול מהן - אין. מעבר לכך - המגמה העולמית היא ביטול מס הירושה ולא החלתו, גם לפי דבריך - ציינת 13 מדינות שבהן בוטל מס הירושה (ו"שכחת" מדינות נוספות כמו קנדה שעשתה כך עוד לפני כן), אך לא ציינת אף מדינה שבה הוחל מס ירושה. זו מגמה ברורה.
שנית, תתעדכן, רוסיה כבר מזמן לא קומוניסטית.
שלישית - גם ברבות מהמדינות שבהן יש מס עזבון/ירושה, יש פטור ממנו כאשר היורשים הם קרובים מדרגה ראשונה.
רביעית - במדינות בהן יש מס עזבון, התפתחה תעשייה נרחבת של "פתרונות מיוסיים" - למשל ע"י חברות ביטוח חיים, שמאפשרות תכנון מס מתאים תמורת פרמיה שמנה, כך שבפועל מי שמרויח מהמס הזה אינה המדינה (בארה"ב למשל רק 0.2% מהצוואות ממוסות בפועל) אלא אותן חברות. החברות הללו מחזיקות כמובן לוביסטים שמטרתם שמירה על רמות מיסוי גבוהות (או במקרה של ישראל - החלתן), או כפי שכותבת ויקיפידה:
Many insurance companies...Brokerage and financial planning firms ... also use estate planning and estate tax avoidance as a marketing technique. Many law firms also specialize in estate planning, tax avoidance, and minimization of estate taxes.
Structured in this way, life insurance proceeds can be free of estate tax. However, if the parents have a very high net worth and the life insurance policy would be inadequate in size due to the limits in premiums, a charitable remainder trust (CRT) may be recommended, but should be critically reviewed. The client, however, may lose access to the asset placed in the CRT.
Proponents of the estate tax, and lobbyists for high commission financial products, argue the tax should be maintained to encourage this form of charity.

וכרגיל, כמו בכל מס, המעמד התחתון לא מגיע לסף המס, המעמד העליון מוצא דרכים חוקיות (בתשלום לגורמים פרטיים כמו עו"ד ויועצי מס) להתחמק ממנו, והיחידים שמשלמים את המחיר המלא הם המעמד הבינוני.
1984 680185
מה יש לך עם משקים חקלאים? (אתה אמור לקבל איזו ירושה במושב?) אז תגיד. נדבר עם כחלון שיפטור את המושבים מכח תרומתם למדינה ולחשבון הבנק.
1984 680251
לצערי אני לא אמור לקבל ירושה כזו.
אני גם לא בעד פטור למושבים (יש מספיק הקלות לגזר החקלאי), כרגיל מי שיהנו מהפטור הם ה''חקלאים'' ברשפון ובשפיים.
אני נגד מיסוי באופן כללי. המס הוא העוול הגדול ביותר שמדינה עושה לאזרחיה. מכיוון שהוא רע הכרחי - אני בעד הקטנת נטל המס, ובמיוחד פישוטו. ככל שחוקי המס מסובכים ונפתלים יותר, כך מי שמרויח הם המעמד העליון ונותני השירותים שלו (עורכי הדין ויועצי המס), ומי שמשלם אותו בפועל הוא המעמד הבינוני.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679792
בשנות השמונים היה לבועה מנוע פוליטי שגובל (או חצה) את הגבול הפלילי. אני זוכר את שר האוצר דאז ארידור אומר בטלוויזיה תוך נפנוף אצבע ממריצה (ומאיימת מה על מי שלא יפעל) שאם היה מותר לו הוא היה קונה מניות בנקים. הבנקים התנו מתן הלוואות ופתיחת חשבונות בקניה של מניותיהם שלהם. כמה ימים אחרי הופעת ארידור הבורסה קרסה.

גם כיום יש לי חשש שלאידאולוגיה יש תפקיד, והוא הטיית רוכשי דירות מתחום הקו הירוק היקר לשטחים הכבושים בהן מחיר הדיור ''מסובסד''. וודאי שמנסים לעשות דבר דומה בהטיית רוכשים לפריפריה אך לזו יש קושי להציע תנאי מחייה, תרבות ותעסוקה. על זה מפתות ההתנחלויות בהצע של חיזוק תדמית אידאולוגית וקירבה למרכזי תעסוקה בתוך מדינת ישראל (בה אכן מועסקים אחוזים גבוהים של מתנחלים) או עבודה בשרות ציבורי.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679793
לא נראה לך שלהאשים את המתנחלים ביוקר הדיור בתל אביב זה קצת, איך לומר, התחכמות יתר?

(מזכיר לי את הטיעונים שישראל, בעצם קיומה, אשמה בהתחממות הגלובאלית. אפשר לגחך, אבל הטיעונים האלה הועלו ברצינות מלאה על ידי אקדמאים מכובדים במדינות מערביות)
פוליטיקה ואידאולוגיה 679794
והרי כתבתי במפורש פוליטיקה ואידאולוגיה, קרי מדיניות והשקפת עולם של ממשלות.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679795
כמובן,איך גאוני הכלכלה לא חשבו על זה-תקטינו את ההצע בכלל ותגדילו את הביקוש במקומות המבוקשים גם כך- והמחירים ירדו!
אני אומר יש לך פה רעיון לפרס נובל (לא בטוח שבכלכלה ולא בטוח שנובל,אבל פרס כלשהו בטח),תפתח אותו קצת ואתה על הגל.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679796
שמעתי מישהו אחר שלפי אותו הגיון טען שהטרנספר למאות אלפי יהודים לתוך הקו הירוק יוזיל את מחירי הדיור כי יבנו במרכז דירות חדשות בכמויות.
אני תוהה למה לעצור כאן כשברור שאיסור מגורי יהודים מחוץ לגוש דן יוריד את מחירי הדיור לשפל חסר תקדים. והכי משתלם, כולם בדירה אחת גדולה.
מן קומונה ענקית עם חדר אוכל משותף ומפעל שכולם עובדים בו ואולי גם רפת ולול וגני ילדים.
אנחנו לא מנסים רעיונות חדשים וחבל.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679800
צריך להחריב את העולם הישן קודם,לא?
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679826
זה לא שההתנחלויות יוצרות את המחסור בדיור, זה שהאידאולוגיה ל"פיזור אוכלוסיה", אותה אידאולוגיה שדוחפת אנשים לפריפרייה (ותהא הפריפרייה התנחלות, נגב או אצבע הגליל) היא שמורידה את ההיצע.
קישור א'
קישור ב'
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679831
לצערי אני לא חושב שישראל מקיימת אידיאולוגיה לפזר אנשים לפריפריה אלא להיפך. שאל כל פריריאלי עם תעודות והיא יספר לך שפיתוח הפריפריה בישראל לוקה בחסר.
בשנותיה הראשונות של המדינה אכן היה עידוד להתיישבות חקלאית - בטחונית כדי שתל אביב בעתיד תוכל לחוש את בבועתה. לעידוד קוראים ציונות.
היום הבועה חושבת שהפריפריה קיימת בזכותה ושאם רק יתאפשר היא תתקיים בחיים עצמאיים ללא אביבים, נאות הכיכר ואור הנר.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679835
מה זה "פיתוח הפריפרייה"? למה אין "פיתוח" ה"כל מקום אחר"?
הפריפרייה פחות פופולארית. לא רק אצלנו. אז הממשלה מסיבות אידאולוגיות - לא משנה מה הן בדיוק - מעבירה כסף מהמרכז לפריפרייה (זה אומר שהממשלה סוללת כבישים ומעניקה תקציבים לערים ומועצות מקומיות).
במקומות אחרים בעולם האידאולוגיה היא "איך נגרום לאנשים לגור איפה שהם רוצים לגור". אצלנו זה לא ככה, יש "תפקיד לאומי", ומישהו צריך לגור בפריפרייה.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679838
כי אזרחים משלמי מיסים, כולל כאלה שממש גרים רחוק צריכים לקבל מהמדינה רמת שירותים מסויימת- בניגוד למי שבנה בניגוד לחוק.
למה המדינה צריכה אותם שם? מסיבות בטחוניות ציונות ויהדות. בטחוניות כי אחרת יפלשו לשטחים האנשים שפחות מקשיבים לספר החוקים.
זה מה שקורה בדרום, במרכז ובצפון.
לא צריך להסביר לי את האידיאולוגיה שגורמת לנאורים לתמוך בקיומה של הפזורה הבדואית והנזקים שהיא גורמת לערכי טבע שלא לדבר על נורמות אחרות.
האידיאולוגיה, כפי שכתבתי כאן -ולא פעם, דוגלת בכך שכל היהודים יצטופפו לגוש דן גדול צפוף ופקוק שישתרע בין גדרה לחדרה.
אולי כדי להשאיר את הנגב והגליל בידיים ערביות ואולי כדי להמעיט בחשיבות הרי יהודה והשומרון, ואולי כדי להכין את האוכלוסיה לפתרון סופי- זה לא משנה לי באמת.
מדובר באידיאולוגיה אנטי-ציונית.
ציונות היא יהודי עם טוריה, כאב גב ונכדים על התאנה ששתל.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679894
"למה המדינה צריכה אותם שם? מסיבות בטחוניות ציונות ויהדות"
זו הנקודה שלי. כל עוד האידאולוגיה היא לא "איך נתן לאנשים לגור איפה שהם רוצים לגור" אלא "איך נגרום לאנשים לגור איפה שאנחנו רוצים שיגורו" מצב הנדל"ן הקשה בגוש דן ישמר. אתה יכול להאמין שבזכות ההתנחלויות או עיירות הפיתוח או ישובים אחרים הצלנו את מדינת ישראל, אבל אתה חייב להבין שזה לא "בחינם" ויש לאידאולוגיה הזו עלות.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679896
העובדה שמחיר גבוה בגוש דן מועיל למצדדי ההתנחלות עדיין לא מצביע על יד מכוונת. אחרת תצטרך לקבל גם את הטענות ממשפחת שישראל אחראית הקשר הישראלי לספטמבר 11.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679898
נכון. אבל בשביל זה יש את תגובה 679826. פעם "פיזור האוכלוסייה" היה לעיירות הפיתוח (בהתאם לאידאולוגיה בשלטון דאז), היום להתנחלויות (בהתאם לאידאולוגיה בשלטון היום), מחר - מי ידע? ואז יקרה להתנחלויות בדיוק מה שקרה לעיירות הפיתוח.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679901
גם אתה מתנחל ‏1, תתרגל.
אנשי היישובים מעבר לקו הירוק מקבלים למיטב ידיעתי כמו או פחות מאנשי יישובים בסדרי גודל דומה בכל הארץ (מלבד סעיף הביטחון).
ההבדל העיקרי להוצאה פר ראש הוא כמות התושבים. ככל שהיישוב קטן יותר עלות השירותים עולה.
כדי להקדים תרופה למכה אני מצהיר כבר עכשיו שלא אסכים לעבור ולגור בקומונה.
א. אני מכיר מקרוב את הריחות ושאר ההיבטים שמסתתרים מאחורי המילה קומונה.
ב. הקומונות בישראל בקושי מחזיקות את עצמן מבחינה כלכלית.
ג. יהודים חיו מספיק שנים בגיטאות.
ד. ארץ ישראל כולה שלנו.

1. כמו כל יהודי שחי על אדמת ארץ ישראל, נחלת היהודים באשר הם. מילון יעזור.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679910
1 מיליון כזה? התנחלות [ויקיפדיה]. יש שם אפילו סעיף שלם "על מעמדם של המושגים "התנחלות" ו"מתנחלים"".
לא מבין מה אתה רוצה מקומונות. אני רוצה לגור בעיר - הממשלה שלי לא נותנת לי כי "צריך" לשלוח אנשים לפרפרייה.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679921
לא, מילון אחר. את זה שיסביר לך שאין הבדל בין התיישבות להתנחלות כשמדובר ביהודים בארץ ישראל.

איך לא הממשלה נותנת אם בעיר אתה מקבל שירותים טובים יותר מהפריפריה?
תתחיל לספור: מדרכות סלולות, בעיות ביוב, מבני חינוך, שירותי שיטור עירוניים, פינוי זבל כל בוקר, תאורת רחוב, שירותי גינון..אפילו קיבלתם מיסוי נדל"ן עדיף. יש לכם רשת תחבורה עדיפה תשתית תקשורת עדיפה, מרכזי בילוי (שתוכננו במיוחד), הנגשה לנכים, רפואה זמינה מסביב לשעון. איפה אתה חי ומתי הגעת לפריפריה לאחרונה?
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679906
נראה לי שאתה צודק. עוד הרבה לפני פריחת ההתנחלויות היתה בישראל נטיה לפזר את האוכלוסיה בנימוקים שונים (בין אם הם מוצדקים ובין אם לאו). התגובה שלי קצת התכתבה עם תגובה 679792, ואיתך הסליחה.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 680104
אין "מודל נכון". לונדון היא המטרופולין המובהק באנגליה, וכך גם פריז בצרפת, אבל בגרמניה אין מטרופולין יחיד מובהק, והתעשייה והמסחר מתחלקים באופן אחיד הרבה יותר בין 11 אזורים. זה לא מפחית את היעילות של הכלכלה הגרמנית במלוא הנימה (וש כאלו שיאמרו שההיפך הוא הנכון).
לך תצטופף לך ברבי הקומות בגוש דן, רק אל תבכיין ואל תדרוש שהממשלה "תטפל במחירי הדיור" או "תסבסד תחבורה ציבורית" על חשבון משלם המסים הישראלי.
פוליטיקה אידאולוגיה וגאוני כלכלה 679832
אני לא אוהב כתבות ביקורת שמתייחסות למושאיהן במונחים של ליצנים.

ההחלטה הזו הייתה בתוקף פחות משנתיים. באותה תקופה המחירים במרכז עלו, אבל גם המחירים בפריפריה עלו. לאחר ביטול ההחלטה המחירים במרכז המשיכול לעלות וכך גם המחירים בפריפריה.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679803
עד כמה יש דיור זול בשטחים (אריאל וכדומה)? ביבי לא מצליח לבנות שם יותר מדי.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679805
אתה רציני?! אתה שואל אותו על עובדות?
בבקשה,דיור זול באריאל
פוליטיקה ואידאולוגיה 679927
דופלקס של 4.5 חדרים בפחות ממיליון מאתיים? זה זול. דירת גן 4 חדרים במיליון מאתיים חמישים? כנ"ל.

__________________
וגם שם המחירים קפצו מאז 2007. אני מהמרת שב-‏2007 המחירים היו חצי אם לא שליש.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679939
זול יחסית להייכן?
פוליטיקה ואידאולוגיה 679969
לתלאביב-רמתגיים-חולון-בתים-ראשון-קרייתאונו-גבעתשמואל-בניברק-הרצליה-רעננה-כפרסבא-פתחתקווה-חדרה-נתניה-פרדסחנה-אשדוד ואוריהודה גם.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679972
האם את רומזת לאותו איזור מפורסם המכונה "מרכז"?! (כמו ההפך מפריפריה)
פוליטיקה ואידאולוגיה 679973
דופלקס 4.5 חדרים בחדרה
פוליטיקה ואידאולוגיה 679974
דירת גן 4 חדרים פרדס חנה
פוליטיקה ואידאולוגיה 680010
גם אריאל היא מרכז. אתה יודע, זה יתרונה. שאפשר לגור בה ולעבוד בתל אביב. או בכל מקום אחר במרכז. להבדיל מקריית שמונה או מצפה רמון, נניח.
פוליטיקה ואידאולוגיה 680011
(הלינקים שנתתי הם גם מערים שאת החשבת אותם כמרכז)
כן זה שהיא מרכז גאוגרפי אני יודע,זה אחד מהאבסורדים של למסור את המקום.

אז נשאלת שאלת מליון הדולר,למה לא קנית שם דירה במקום בר"ג?
ושאלת 2 מליון דולר,אם עוד חברה כמוך יבינו את הבוננזה הכלכלית בלגור שם,ואלפי אלפי אנשים יחליטו שהם רוצים גם,מה יקרה למחיר לדעתך?
ואחרי שהמחיר יעלה ,וכוולם יחליטו שהם לא רוצים לגור שם יותר מה יקרה למחיר?
פוליטיקה ואידאולוגיה 680012
תקרא את התשובות, יש שם את כל המגוון, חוץ מאברהם אבינו.
פוליטיקה ואידאולוגיה 680018
אין שם תשובה לאף שאלה ששאלתי,אם כבר יש שם תשובה ללמה כן לגור שם.והשאלות שלי היו-למה לא...? ואם כולם ירצו לקנות....? ואם כולם ירצו למכור..?
(ואם אתה מתייחס לחיות האדם הערבים והאלימות הברברית שלהם כאסון טבע,זאת גזענות פונדמנטליסטית)
פוליטיקה ואידאולוגיה 680025
לא קניתי דירה ברמת גן.

תגובה 660926
תגובה 663106
תגובה 654947
תגובה 647421
תגובה 639746
תגובה 640199
פוליטיקה ואידאולוגיה 680034
שכנעת אותי.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679808
יכול להיות שישנה שאיפה (מסוימת) להשאיר פער מחירים כדי שלא תחל זליגה. המספרים לא לפני אבל היו כמה סקרים שהראו על אחוזי הנכונות של מתנחלים, כנראה לא הגרעין הקשה, לעבור לתחומי המדינה אם יהיו תנאים הולמים.

כמובן, שבניגוד למתלהמים, מדובר על זה שתפיסת העולם ההתנחלותית מוסיפה תמיכה כזו או אחרת, במשתמע או בכוונה, לסיפור מחירי הדיור.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679827
אני מפקפק בקיומה של תפיסת עולם התנחלותית.
מדינת ישראל הוקמה כדי לאפשר ליהודים להתנחל בחלקים מארץ ישראל ההיסטורית.
כיום חלק מהציבור מתנגד להתיישבות שמעבר לקו חסר משמעות שנקבע במלחמה אחת מיני רבות עם הערבים בתואנה שהדבר מעכב את בוא השלום.
העמדה לגיטימית ואיש באמונתו יהיה אבל צריך לזכור שאם מסתכלים על המפות מ1900 ועד היום רואים שהיהודים כולל השמאל ואולי במיוחד השמאל (הציוני מפעם) התנחלו.
התנחלו באדמות תל אביב ונהריה עד אילת עזה וירושלים. גם האדמה שממנה אתה מקליד היא התנחלות.

הסמנטיקה משנה כי העולם הערבי לא מבדיל בין נצרים לתל אביב והעולם המערבי ובמיוחד הדוד המניאק לא מקבל את ירושלים כעיר הבירה.
גם אין תפיסה שכיחה שדוגלת בהתיישבות רק מעבר לקו הירוק.
יש תפיסה רווחת שארץ ישראל (בניכוי השטח שניתן לממלכה האשמית כפיצוי) שלנו ויש תפיסה שרק בחלקים ממנה כדאי להתיישב- שנובעים מאותה תפיסה בדיוק.

אגב נביעה, שמעתי השבוע מאחד מזקני עראבה את סיפורו של ריב בעלות עתיק על בריכת מים עם בני סכנין.
הבריכה העתיקה שוכנת בשדות שבין היישובים ולא פעם חבורות הצעירים שיצאו בימים הלוהטים לרחוץ חזרו להוטים פי כמה.
התגרות מלבד הפצועים והצולעים גררו אי נעימות עבור הנכבדים שנצטרכו להוכיח את מרותם וחוכמתם.
לאחר תגרה איומה החליטו נכבדי שני הכפרים להיפגש וגיבשו פשרה.

למחרת נשלחו נציגים מהכפרים שמדדו את הבריכה ומתחו חבל במרכזה כדי לתחום את גבול הרחצה שבין בני עראבה ובני סכנין, ואכן מאז נפסקו התגרות.
לסיום הוסיף כממתיק סוד שהסכנינאים נתפסו לא פעם מעבירים דליי מים מ"חצי הבריכה של עראבה" לחצי הברכה של סכנין.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679829
תתכבד מדינת ישראל ותספח את השטחים הכבושים, תאזרח או טטרנספר את תושביהם, ואז תגור (לא תתנחל) כאוות נפשך.
לחילופין, אפשר לסובב את לוח השנה ל-‏1900 ולהחליט שלמדינת ההתנחלות יש לוח שנה משלה, כמו בולביה.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679834
על שום מה התחפשת לרשע מההגדה (לכם ולא לו) -כאילו שלך אין חלק בהתיישבות הציונית.
מדינת היהודים הוקמה בארץ ישראל.
אם אתה רוצה להעביר מים מעבר לחבל של בני עראבה לצד שלך, זכותך.
רק אל תצפה ממני להאמין שאתה מרוויח או שמדובר במים אחרים.
אנחנו באותה בריכה בדיוק.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679840
מדינת ישראל הוקמה. אכן.
מעבר לה, שטחים שלא שייכים לה.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679842
הקו לא מוריד משייכות השטח לארץ ישראל.
מדינת היהודים היא התנחלות אחת גדולה בארץ ישראל ואתה חלק מההתנחלות גם אם תכנה את היהודי שמעבר לקו- מתנחל כדי להבדיל בינו לבינך.
התנחלת בארץ ישראל וגם המתיישב שמעבר לקו. ולא רק, אלא בדיוק מאותן סיבות ונסיבות.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679843
שייכות נקבעת בחרב והכרה. זאת דרכו של עולם משכבר הימים.
משינת ישראל קיימת. ישראלים הם אזרחיה ואינם זקוקים לאישור מאיש כדי לגור בתחומה.
לא כך מחוצה לה.
כל השאר, אטריות מחוממות.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679858
קצת סדר בסמטוחה.
שייכות כבר נקבעה בחרב והפעם הערבים הובסו.
מדוע אינך תומך בהכרת יהודה ושומרון כחלק מישראל?
פוליטיקה ואידאולוגיה 679883
1. נתנתי שני תנאים לשייכות. האחד לא התמלא, גם השני לא.
2. למה אתה שואל אותי? הפנה שאלה זו לאלו שבסמכותם וביכולם לעשות זאת, ואינם עושים זאת בגלל סעיף 1 לעיל.
פוליטיקה ואידאולוגיה 680102
עמוס קינן: "כשאתה במדינת ישראל ולא בארץ ישראל אתה בגלות בארצך. יכולה להיות פזורה יהודית בברונקס, יכולה להיות פזורה יהודית בירושלים...ובכל מקום". (מתחיל ב- 37:25)
פוליטיקה ואידאולוגיה 680106
מדוע אינך מתייחס לתגובה ונתלה באילנות לא רלוונטיים?
פוליטיקה ואידאולוגיה 679851
פוליטיקה ואידאולוגיה 679868
מכיר ומוקיר.
קרוליין פשוט נהדרת.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679861
הוא לא באותה בריכה יחד איתך. הוא אצל... איך אמרת? הדוד המניאק.
פוליטיקה ואידאולוגיה 679806
תפקיד הממשלה בהתפתחות מחירי הנדל"ן-

לדעתי הממשלות לקו בקוצר ראיה מסיבי ובאזלת יד, אבל לא בשיתוף פעולה בזדון.

קוצר הראיה הממשלתי התבטא קודם כל בהחלטה האומללה של ממשלת אולמרט אודות הקפאת הפשרות קרקע לבניה במרכז הארץ.
מתוךכתבה מעניינת ב ynet:
החלטת ממשלה 3973 מה-‏24 באוגוסט 2008, נקראת "צעדים ליישום יעדי האוכלוסייה כפי שנקבעו בתכנית מתאר ארצית 35"...למעשה, ההחלטה קובעת שאין להפשיר בשלוש השנים הקרובות שטחים חדשים לבניית דירות במרכז הארץ. ההחלטה נותרה בתוקף עד ה-‏13 ביולי 2010, קרוב לשנתיים שבהן יצרה הממשלה במו ידיה את המחסור בדירות שהוביל לזינוק במחירים.
מעניין שבמטרות של תמ"א 35 לא מדובר על בלימת פיתוח המרכז אלא על עצירת הפרבור והכוונת עיקר הפיתוח למרחבים העירוניים מחד, ומתן עדיפות לפיתוח ירושלים, הנגב (דגש על מטרופולין באר שבע) והגליל מאידך.

נראה לי קצת פתלתל לראות בהחלטת הממשלה הזו נסיון להטות רוכשי דירות אל מעבר לקו הירוק. זה לא בשמים, אבל קשה לראות בזה הוכחה.

אחרי שהתברר הברוך היו כל מיני נסיונות להגביר בניה ממשלתית, אבל לפיד הוא לא שרון, והגענו לחלק של אזלת היד: קבינט השרים לדיור הקים לפני שלוש שנים את המטה הלאומי לדיור, שהיה אמור "לפקח על יישומה של התכנית להקמת 150 אלף דירות במרכז הארץ ב-‏10 השנים הקרובות, שיושכרו לציבור במחיר קבוע לתקופות ארוכות."
אחרי שנתיים וחצי של פעילות אמר בדצמבר האחרון ראש המטה לדיור לאומי במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, כי הוא "אופטימי מאוד לקראת שנת 2016, מכיוון שאנשי המטה באוצר משקיעים מאמץ רב במיפוי הגורמים שמובילים לניפוח בועת הנדל"ן ומתכוונים גם לטפל בהם בצורה ממוקדת ויסודית." עוד ציין יצחקי כי עד שיגובשו הפתרונות, נוצרו מספר פתרונות ביניים כשבין היתר מדובר במקסום הכנסות המדינה מקרקעות, הגדלת הפיתוח של קרקעות לבנייה ועוד. לצחוק או לבכות?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים