פרס הטוב ופרס הרע 684301
שמעון פרס היה אדם שביצע דברים רבים במהלך חייו, מהם ראויים לשבח ומהם ראויים לביקורת נוקבת.

שמעון פרס ייזכר לטובה על התעשיות הבטחוניות, הכור הגרעיני, מבצע אנטבה, בלימת האינפלציה בשנות ה80 והסכם אוסלו.

שמעון פרס ייזכר לרעה על יוזמת מבצע סיני המיותר, שותפותו בנסיון להדחת אשכול ערב מלחמת ששת הימים, עידוד ההתנחלויות בראשית הקמתן, ההתחנפות לחרדים ולדתיים, העזרה לראש השב"כ לחמוק ממשפט בפרשת קו 300, התמיכה בדרום אפריקה בימי משטר האפרטהייד, הטבח בכפר קנא, הישיבה בממשלת שרון והלבנת ממשלת נתניהו כלפי חוץ.

בדבר אחד ניתן לשבח ולבקר אותו כאחד - היציאה מלבנון במהלך כהונתו הראשונה כראש הממשלה. היציאה עצמה הייתה דבר מבורך ונחוץ כמובן אבל השמירה על רצועת "ביטחון" הובילה לעוד עשור וחצי של שפיכות דמים מיותרת ובהמשך למלחמה מיותרת נוספת בלבנון.

יחד עם כל זאת, לצד בן-גוריון, שרת, אשכול ורבין הוא מהיחידים שהיו ראשי ממשלה טובים בישראל. וזה לא מעט בזמן ששלטונו של ראש הממשלה הגרוע ביותר בתולדות ישראל נראה נצחי.
פרס הטוב ופרס הרע 684354
אשכול מהיחידים שהיו ראשי ממשלה טובים בישראל? ההוא שבתקופתו החלו את "הכיבוש"?
פרס הטוב ופרס הרע 684427
בתקופתו של לוי אשכול היתה כלכלה יציבה (עד למיתון) והכנה טובה למלחמת ששת הימים. אשכול היה מתון ביחסו לערבים וחתר לפשרה מדינית לאחר המלחמה בערוצים שונים - ירדני ופלסטיני ותמך בהחלטת 242 של האו"ם. למרבה הצער, חולשתו הפוליטית בשנותיו האחרונות מנעה אימוץ יוזמה להקמת מדינה פלסטינית כפי שהציע המוסד ותרמה להתחרות בין דיין לאלון על תרומתם לנזקי ההתנחלויות אבל בסך הכל הכללי הוא היה בין ראשי הממשלה המוצלחים המעטים בישראל.
פרס הטוב ופרס הרע 685272
ארז, המיתון בראיה לאחור לא היה מחוייב המציאות. יזמו אותו כדי להוריד קצת את רמת החיים והצריכה ועוד מספר דברים כמו שכר למשל. נערי פטנקין החלו כבר אז לעבוד.
פרס הטוב ופרס הרע 684375
שרת?
שרת נחקק בזכרון האומה בעיקר כר"מ קצר מועד בין בן גוריון פרק א לבן גוריון פרק ב. הלא כן?
או אולי בעיניך כל מי שהיה מתון ויוני ראוי לתהילת נצח, ולא חשוב מה הוא השיג בפועל?
פרס הטוב ופרס הרע 684422
שרת היה בעל תפיסה מקורית ועצמאית בשאלות הבטחון של ישראל שהיוותה אלטרנטיבה לזו של בן-גוריון. גם בדרכו הפוליטית הוא הציג חלופה לבטחוניזם הבן-גוריוני אך למרבה הצער בתקופת כהונתו כראש הממשלה היא לא באה לידי ביטוי בגלל החתירה נגדו מצד שר הביטחון שלו פנחס לבון מצד אחד, ואנשי בן-גוריון מצד שני. ויחד עם זאת, הוא אכן ראוי לתהילת נצח ולו בזכות האלטרנטיבה המדינית-ביטחונית שהציג ועוד בשנות ה50.

ראוי גם לזכור שראש ממשלה שכיהן בתקופה קצרה ממנו, לצד היציאה המבורכת מלבנון שביצע, עשה נזק בלתי הפיך לתהליך המדיני שממנו לא התאוששנו עד היום.
פרס הטוב ופרס הרע 684426
יש כל כך הרבה דברים לומר על הפסקה האחרונה שלך.
במחשבה שנייה, אולי עדיף בכלל לא להיכנס לזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים