הערכה ראשונית שלי: טראמפ זוכה בנשיאות. 686090
אסביר כעת מניין ההערכה.

במשך 6 הבועות האחרונים בהם עקבתי מקרוב אחר הבחירות שמתי לב שיש פער בלתי מובן בין התוצאות ברוב המישאלים שהצביעו על זכיה של קלינטון לבין העובדה שבכל עצרות הבחירות של טראמם יש משתתפים רבים מאוד בעוד הילארי קלינטון עורכת אסיפות בחירות מעטות ודלות משתתפים.

יתכנו הסברים שונים לפער העצום הזה בין תוצאות המישאלים לבין חוסר ההתלהבות הפומבית בתמיכה בהילארי קלינטון.
בלי להתפס להערכות קונספירטיביות של הטיות זיוף מישאלים (שיכולות להיות נכונות אבל לא בטוחות) - ההערכות הכי סבירות בעיני (שאינן סותרות את ההערכות של הטיה וזיף) הן אילו:

1) תומכי הילארי חוששים להזדהות מכיוון שהם שכבות פרזיטיות שמקבלות הטבות מהדמוקרטים על חשבון המעמד העובד בארצות הברית. אילו יצביעו בהמוניהם לדמוקרטים מכיוון שפרנסתם תלויה לכאורה בהמשך שלטון הדמוקרטים (מצב דומה למצב החרדים בארצנו שכלכלתם תלויה בהמשך שלטון הליכוד).

2) הנחות העבודה של המישאלים (בעניין הבחירות) הן שחלוקת המצביעים בבחירות הנוכחיות תואמת לחלוקה _מסורתית_ מצביעים בבחירות בשנים האחרונות. אם חלוקת המצביעים בבחירות הנוכחיות תואמת את חלוקת הניבחרים _המסורתית_ יש להילארי קלינטון רוב ברור שמבטיח את הבחירה שלה ברוב המדינות (מלבד מדינות קליפורניה וניו-יורק שהן בכל מקרה מובטחות לדמוקרטים - מכיוון ששתי מדינות אילו אינן סובלות כרגע מהבעיות הכלכליות שמעיקות ארצות הברית ארצות הברית).

בכפיפות לשתי הערכות אילו - אם ההצבעה בבחירות תהיה בהיקף גדול מאוד (נאמר הגדלת אחוז הבוחרים מ- 58 מכלל הזכאים (בבחירות האחרונות) ליותר מ- 70 אחוז מהזכאים לבחור) יקוזזו ההטיות (1) ו- (2) על ידי מצביעים מהרוב השקט שלא משלים עם הטיות הללו (ושרצונו מתבטא בריבוי המשתתפים בעצרות של טראמפ).

הערכה שלי היא שטראמפ יזכה בפלורידה ובמישיגן שלפי הערכת הסוקרים נטו בבירור לטובת הדמוקרטים. לפלורידה יש 29 אלקטורים ולמישיגן יש (כמדומני) 20 אלקטורים. העברת 49 האלקטורים הללו מתמיכה בקלינטון לתמיכה בטראמפ תטה בצורה מסיבית את סיכויי הבחירה של טראמפ. בעניין מישיגן. קשה לי לעשות הערכה לגבי פילדלפיה למרות שגם היא עשויה לתמוך לבסוף בטראמפ (אם איני טועה פילדלפיה סובלת מזליגת מפעלי ייצור לקנדה שקרובה לפילדלפיה מבחינה גיאוגרפית, אבל איני בטוח לגבי היקף הנזק בכלכלי לתושבי פילדלפיה כי לא פורסם הרבה בעניין זה).

הערה 1:

לפני מספר שבועות המלצתי לקרוא את הספר של טוביה טננבאום "שקרים שכולם מספרים" (רשמי מסע במדינות הפנימיות של ארצות הברית). לפי ספר זה מצב מדינת מישיגן מבחינה כלכלית הוא מזעזע (דטרויט, שהיתה מרכז ייצור ענקי של ארצות הברית, נטושה היום ברובה, יש שם מלחמת כנופיות אלימות ורצח באיזורים הנטושים; כל זאת משום שתעשיות רבות שהיו בדטרויט ערקו למדינות מחוץ לארצות הברית. לכן יש לטראמפ סיכויים רבים לשנות במישיגן את התמיכה מתמיכה בדמוקרטים (קלינטון) לתמיכה ברפובליקאים (טראמפ) - אפילו אם יש במדינות אילו מיעוטים גדולים שניזונים מתקציבי תמיכה סוציאלית שהם מקבלים מהשלטון של הדמוקרטים. מעמד הביניים ומעמד הביניים הנמוך במישיגן יצביע לטראמפ שמבטיח להם עתיד כלכלי בריא יותר.

הערה 2:

בבחירות המוקדמות בפלורידה הצביעו יותר מ- 6.5 מיליון מצביעים לעומת 3.8 מיליון מצביעים בבחירות המוקדמות הקודמות. זו אינדיקציה לעליה גדולה מאוד באחוז המצביעים (הרבה יותר מאשר עליה מ- 58 אחוז ל- 70 אחוז). זו אינדיקציה חזקה לעליה דרמטית באחוז ההצבעה בבחירות הנוכחיות בשאר המדינות.

הערה 3:

אחוזי ההצבעה יתפרסמו כנראה במהלך הבחירות, אם בגלוי או (במקרה של איסור פרסום) דרך הדלפות באינטרנט.
קטע וידאו מתאריך 7 נובמבר על "המחלה" של הילארי 686092
בקטע וידאו זה הילארי קלינטון הולכת מממדרגות המטוס אל המכונית שלה כאשר היא "גוררת רגליים" וניתמכת מאחורי המותניים שלה. כלומר כמעט אינה מסוגלתת ללכת בכוחות עצמה. טענה זו וודאית.

מציג הווידאו טוען עוד שתי טענות לגבי מה שקורה בוידאו:

1. יש מתקן (מעין מדרון משופע) שעוזר להילארי קלינטון לעלות למכונית מכיוון שהיא לא מסוגלת להרים רגליים.
2. היא משתעלת בשיעול אופייני לחולי פרקינסון.

שתי טענות אילו אינן בהכרח נכונות (התמונות מטושטשות ומוסתרות חלקית).
כמו כן, אין הוכחה חד משמעית שמדובר בבעיה של פרקינסון. יכולה להיות בעיה רפואית מסיבה אחרת (נניח הפרעה בפעולת הלב שגורמת לחולשה גדולה).

בכל אופן מדובר באשה חולה בצורה שתגרום להפרעה לתיפקודה כנשיאה בשעת משבר: שהרי בשעת משבר הנשיאות היא משימה שדורשת מעמס פיזי קשה וממושך.
הערכה ראשונית שלי: טראמפ זוכה בנשיאות. 686093
לעניין דטרויט- ההתדרדרות שלה היא חדשות ישנות מאוד. כבר בשנת 2011 ירדה אוכלוסית העיר ב 25% משנת 2000, והגיעה לרמה הנמוכה ביותר במאה שנה. הערך Decline of Detroit [Wikipedia] נכתב לראשונה ב 2013, ובסוף אותה שנה העיריה פשטה רגל. בשנתיים האחרונות יש אפילו ניצני שיפור.
הערכה ראשונית שלי: טראמפ זוכה בנשיאות. 686095
לא משנה אם ההתדרדרות בפילדלפיה הן חדשות ישנות. אין עדות לשיפור (אלא אם כן אתה מסתמך על התיקשורת שהוכיחה עצמה לא אמינה). השנה היו בקליבלנד רציחות פשיעה רבות מתמיד, אם אני זוכר את נאומי טראמפ היו 3000 רציחות מאז ינואר 2016, מספר הרציחות מצד פושעים יותר משמעותי מהודעות מרגיעות בעתונות.

אני גם מסתמך על העדות בספר של טוביה טננבאום. אין שם תאריכים אבל הערכה גסה שלי היא שאת המסע שלו הוא ארך לא מוקדם מאשר לפני שנתיים מהיום. המצב שהוא מתאר הוא של המון בתים נטושים שגרים בהם פולשים חסרי אמצעים ושמסתובבות באיזור כנופיות חמושות של פושעים, שוטרים מסתובבים שם ברכב לא מזוהה (סימן לחשש שלהם). זה מצב חברתי ירוד מאוד.

מכל זאת עולה שקליבלנד (שהייתה בעבר "איזור קהילתי של אובמה") היא במצב גרוע, ללא פתרון, מצב של יאוש של התושבים מאפשרות של שיפור, הממשל יכול רק להציע סיוע סוציאלי של מתן כסף למזון (או אי גרוש הפולשים לבתים שלא שייכיפ להם). במצב כזה, אם נכון, הסיבה היחידה לאי הצבעה לטראמפ היא חשש שהמימשל יתנקם בתושבי האיזור הפגוע אם יצביעו בעד טראמפ (ובגלל אותו חשש הם יגידו אם ישאלו במישאל, על תמיכה שהם תומכים בממשל של המיפלגה הדמוקרטית).

מסיבה זו, אני טוען שהצבעה _נירחבת מאוד_ תקזז תמיכה במימשל קלינטון של אזרחים ניפחדים שחוששים מנקמנות המימשל הדמוקרטי). ההערכה שלי היא שאם שיעור ההצבעה בקליבלנד יהיה גדול ב- 20 אחוז מעל מה שהיה בבחירות הקודמות, טראמפ יזכה בקליבלנד כי אז יתרת המצביעים לא יהיו ברובם מתוך האוכלוסיה הניפחדת.
הערכה ראשונית שלי: טראמפ זוכה בנשיאות. 686112
ואיך עזרו לדטרויט 2-5 טריליון הדולר שנשפכו בעירק ולא הופנו לשכונות העוני שנוצרו שם והפכו ל"שדות ציד" למגייסי הצבא?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים