מדינה פלסטינית לפי המכון למחקרי בטחון לאומי 688374
יש כאלו שרואים מוקדם וכאלו שרואים מאוחר יותר, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם. הבעיה היא המאסה הציבורית שאינה רואה בכלל. דרושה הנהגה שתנהיג אותה בכיוון הנכון. הנה תמיכה רעיונית מצד לא צפוי - עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי בטחון לאומי:

"... מומלץ לישראל לאמץ אסטרטגיה נמרצת מאד המבוססת על הבנות עם ארה"ב. ישראל צריכה להציע לממשל טרמפ יוזמה אקטיבית הכוללת צעדים מעשיים לשיפור המצב הנוכחי. על ישראל לדחות את הטענות כאילו ההתנחלויות הן המכשול לשלום ולהדגיש את ההבדל בין גושי ההתנחלויות ובין התנחלויות מבודדות. רק באלו יש להקפיא את הבניה.

מתוך פרספקטיבה רחבה, מומלץ לישראל להוכיח את מחויבותה לאפשר את קיומן של שתי מדינות בעתיד, באמצעות מעשים שישנו את מהלך הענינים הנוכחי. כדי ליישם זאת, יהיה נכון מצידה של ישראל ליזום צעדים המעודדים הקמת מוסדות פלסטיניים פעילים ומרחיבים את הממשל העצמי הפלסטיני. כן כדאי שישראל תכונן מערכת כלכלית פלסטינית ותפתח תשתית המאפשרת תנועה חופשית. כל אלו יהוו בסיס למדינה פלסטינית שתקום כאשר התנאים יאפשרו זאת.

כדי לבצע מדיניות זו, שתגובה ותונהג ע"י הממשל של טראמפ, חשוב לזכות בתמיכה של מדינות ערביות פרגמטיות..."
מדינה פלסטינית לפי המכון למחקרי בטחון לאומי 688377
לישראל אין שום אינטרס לסייע לפלשתינים להחלץ מהבוץ בו הם שקועים. ככל שהם יהיו שקועים יותר כך נזכה ליותר שקט. לפי התרשמותי גם טראמפ לא רוצה להתאמץ במיוחד לפתור את בעיותיהם. אין מדינות ערביות פרגמטיות, המדינות שידלין קורא להן פרגמטיות הן מדינות פנאטיות ולא דמוקרטיות שרוצות רק להגן עך עצמן ממהפכות מוסליות, לכן אין לנו מה לשתף פעולה איתן. מה שאומרים האירופאים על התנחלויות ממש לא מעניין (שיתעסקו בזבל של עצמם) מאות שנים האירופאים עוסקות בכיבושים ומלחמות ויש להן חוצפה להטיף לנו מוסר.

עד עכשיו ה''חרם'' של מדינות אירופה חסר משמעות ולא מזיק לנו יותר מהנזק שכרוך בחיזוק מעמדם העצמאי של הפלשתינים. שימשיכו האירופאים לברבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים