רמקולו של אוקהם 694807
לא ברור לי איך ניתן לפגוע באוזן על ידי גלי קול בלתי נשמעים. פגיעה רגילה בשמיעת תדרים מסוימים נגרמת בדרך כלל דוקא על ידי משהו שמשמיע את אותם תדרים בווליום מחריש אוזניים.
אם משדרים גלי קול שקולטני תדרים האלה דווקא לא רגישים אליו, למה שזה יהרוס אותם?
לא הרבה יותר פשוט, אם כבר רוצים, לפגוע בשמיעה של מישהו על ידי סיגר קובני (או ויסקי, או יין, או מרק ירקות) מורעל?
רמקולו של אוקהם 694810
החחרשה נשק טוב לשדה הקרב (אם ימצאו דרך להפעיל אותו באופן המוני). להבדיל מהרעלה שאי אפשר להפעיל מרחוק ולא על הרבה אנשים (השימוש בחומרים כימיים כנשק המוני אסור כרגע, שיתוק חושים עדיין לא).
רמקולו של אוקהם 694812
א. זה לא מסביר איך עושים אותה, אם בכלל.
ב. שגרירות דיפלומטית איננה שדה קרב. אין שום צורך לפגוע באנשיה מרחוק. זה רלבנטי בערך כמו לירות על השגרירות פגז מארבעה קילומטר.
רמקולו של אוקהם 694819
דווקא בתור נשק לא קונוונציונלי זה ניסוי כלים טוב.

גם יעיל כמו הנשק של פצצת הלם אלקטרונית (שעליה דיברו על כך שאולי צפון קוריאה הצליחה לפתח אותה).
במקרה של מלחמה עתידנית --- שיתוק למספר שעות של דרגים שלטוניים (על ידי החרשות של חלק מהם) יכניס בילבול למערכת השלטונית של האוייב.

כעת מעניין אם יבוא אימות לידיעה בדבר ההחרשות של אנשי סגל דיפלומטי.
רמקולו של אוקהם 694847
אם יש לך נשק סודי כזה, תעשה את הניסויים על אולוכסיות מוחלשות כלשהן (פושעים, מתנגדי משטר, אפריקאים), לא על דיפלומטים של מעצמה. בטח לא אותה מעצמה שנגדה אתה מפתח את הנשק.
רמקולו של אוקהם 694866
ניסוי איכותי צריך להעשות בתנאי אמת (כלומר נגד מי שהנשק יופעל).

יחד עם זאת, אני ספקן לגבי הידיעה וכל מה שאמרתי הוא היפוטתי (כלומר, תחת ההנחה שפותח אמצעי שיבוש על ידי החרשה).
רמקולו של אוקהם 694955
בטח מדובר ברוסים כי קובנים לא חזקים בהרס ובין המעצמות יש הרבה שיקולי דווקא ואגו.
אם האמריקאים אחראים לתקיפת ''נציגים רוסים'' במקום אחר יכול להיות שמדובר באיתות.
רמקולו של אוקהם 694813
גם תדירויות אחרות מזיזות את עצמות השמע.

או שאולי דווקא סיגר קובני מורעל גרם להתחרשות?

וכן, ברור לי שכל מה שאני כותב כאן הן ספקולציות חסרות תימוכין.
רמקולו של אוקהם 694868
כיוון שהפגיעה נחזית להיות במספר דיפלומטים משתי מדינות שונות, אפשר להניח שהיא תוצאה של פעילות מכוונת כלשהי, ולא איזו הרעלת מזון נדירה.
אבל במונחי עלות-תועלת אין שום הגיון בסוג כזה של פגיעה מכוונת בדיפלומטים זרים (מה, הם רוצים שעקב התחרשות אטית הדיפלומטים ידברו בקול רם ויהיה קל לצותת להם?).
על כן אני מסיק שזו כנראה תופעת לוואי לא מתוכננת של אמצעי ריגול חדשני כלשהו.
רמקולו של אוקהם 694954
הסימפטומים חורגים מעבר להתחרשות ומזכירים פגיעות מוח. פחד אלוהים.
רמקולו של אוקהם 694984
הודעה עדכנית ממשרד החוץ של ארצות הברית: מדובר על 21 נפגעים מסגל השגרירות. לפי ההודעה מדובר על התקפות (אבל הם לא מוסרים שום פרטים על איך הגיעו למסקנה שמדובר על התקפות). יש רשימה ארוכה יותר של סימפטומים: מחלקת המדינה מסרה כי 21 עובדי השגרירות האמריקנית בקובה נפגעו ודיווחו על תסמינים כגון איבוד שמיעה, סחרחורות, כאבי ראש, עייפות, בעיות קוגניטיביות וקשיי שינה. (מכאן).

אז לא ברור בדיוק כמה מקרי התחרשויות יש. אבל כאבי ראש, עייפות וקשיי שינה קל יותר לייצר. וקל יותר להשליך על תוקף חיצוני. הניחוש שלי: עוד מעט כל מיני תיירים בקובה יתחילו לדווח על הסימפטומים הללו (ובכך להצדיק את אזהרתה של ממשלת ארצות הברית מפני ההתקפות). יכול להיות שיש התקפות. יכול להיות שיש איזו תופעה טבעית שגרמה לבעיות שמיעה. ויכול להיות שזה סתם צירוף מקרים. אבל בכל מקרה, ממשל טראמפ השתמש בזה והגביר את זה.
רמקולו של אוקהם 694990
קראתי באחד התיאורים שיוחס לנפגעים מעין שובל של רעש מוזר שניתן היה לצאת ממנו. כאילו מישהו כיוון אלומה למיקום מסויים.
הגיעו למסקנה שמדובר בתקיפה מכיוון שהסימפטומים והאירוע יוצאי דופן וחשוב מכך- רק קבוצה מובחנת של אנשים סבלה מהם.

מעניין מה לדעתך האינטרס של ממשל טראמפ להגביר את האיבה, הרי טראמפ מנסה לבנות תדמית של גנרל מאצ'ו ומדובר בהפגנת חולשה כלפי פנים:
א. כוחותינו הותקפו ונפגעו
ב. אנחנו מתקפלים במקום להעניש את התוקף
רמקולו של אוקהם 694991
הטעות הבסיסית היא לדבר על טראמפ במונחים קונוונצינליים של אינטרס, תוכנית, מדיניות או כל מושג אחר שמשמעותו קבלת החלטות והתנהגות על בסיס של תהליך מחשבתי, התייעצות ושקילת נתונים, מטרות, אמצעים וכדומה.

טראמפ שולף את מה שנקודתית מנפח לו את האגו הבריוני, ובסיס תומכיו לר מתרשם מהעובדה שבסופו של דבר נמר הנייר מסכן את עצמו, אותם, וכולם.

זה דפוס איש מכירות שחוזר לאורך כל הקריירה העסקית שלו, לומר כל מה שיקדם ותו באותו רגע ולהמשיך לאלתר כדי למכור, צריך או לא, טוב או לא.
רמקולו של אוקהם 694992
קראתי גם על זה. התיאור של הרעש משתנה. תחשוב האם באחד משלושת הימים האחרונים יצא לך לשמוע רחש מוזר. אתה בטוח שלא שמעת רעש כזה?

התגובה של ממשל טראמפ כללה כבר תגובה תקיפה של גירוש שני דיפלומטים קובנים. הרבה יותר מזה הוא לא יכול לעשות, למעט הצהרות תקיפות. האינטרס שלו די ברור: להתנתק מקובה (הפוך לאובמה? לחץ מצד רפובליקנים שלא אוהבים אותם?)

ובינתיים יש משהי שלא מתרשמת מהאזהרות, הגיעה שם לביקור וכנראה שלא התחרשה.
רמקולו של אוקהם 708629
מסתבר שהרעש אכן היה. מישהו הצליח להקליט אותו. והוא זוהה בדיעבד כצרצור של צרצר מקומי. עוד על ההשערות לגבי מה שקרה שם (נשק מסתורי וסודי? פסיכוזת המונים?)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים