משפט אחד במאמר תפס את עיני. 69931
המשפט המדבר על התפלגות התלמידים השורדים לאחר השנה השנייה.

אם אכן המצב כך, הרי שאת מחפשת את הבעיה במקום הלא נכון. אם אכן זה המצב, הרי שאלו המצויים באחוזים נמוכים יותר באקדמיה, אכן "מותאמים" פחות אליה.

שימי לב שאין אני מדבר על "טובים" פחות, "מוכשרים" פחות, או "חכמים" פחות - אלא על אנשים שפשוט סיכוייהם כרגע להצליח באוניברסיטה הם נמוכים יותר. השאלה שצריכה להשאל היא למה?

למה?

כנראה עקב יסודות רעועים יותר. בן אדם שלמד X בתיכון יצליח באוניברסיטה יותר מבן אדם שלמד חצי X. אם נתעלם מחריגים לא רלבנטיים, כמובן.

את היסודות הרעועים יותר הללו את צריכה לחזק. למה למוטט את מגדלי האקדמיה או להשטיח אותם, אם ניתן לתת כלים טובים יותר לעם היושב בציון, בשלב מוקדם יותר של חייו?

נכון, האקדמיה פגיעה יותר ממערכת החינוך התיכונית. באותה מידה, קל יותר לחפש את המטבע תחת עמוד-הפנס.
צודק 69938
ועם זאת, כיוון שעדיין אין לנו שום מושג איך לטפל בשורש הבעיה (למרות נסיונות של שנים), אנחנו מנסים לטפל לפחות בהשלכות שלה.
סדר עדיפויות לאומי 69983
אבל הפתרון לטיפול בבעיית השורש של החינוך ידוע, שהרי מדינות אחרות טיפלו בו והצליחו. גרמניה ויפן לדוגמא:

א. לשנות את סדר העדיפויות הלאומי בהקצאת מקורות, ולהקצות הרבה יותר משאבים לחינוך. כך נוכל לשלם משכורות הרבה יותר גבוהות למורים ונמשוך אנשים בעלי כישורים גבוהים יותר להוראה.

ב. להרים מאוד את רמת המוסדות האקדמיים להכשרת מורים, לפחות. נושא זה קשור עם הרמה ההולכת ומדרדרת של האוניברסיטאות "היוקרתיות" בישראל. כל מי שמצוי היום במערכת האקדמית יודע שיש פער בין היומרה של אותם מוסדות לבין המציאות בפועל. קל להיטפל למכללות האיזוריות שלא לדבר על שלוחת אוניברסיטת לטביה (מכללת מודום), ולא לראות מה קורה עם רמת ההוראה ורמת הלימודים באוניברסיטת תל אביב לדוגמא. לאחרונה התפרסמו נתונים מענינים של מחקר על הרמה השערוריתיות של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.זאת מחלקה יוקרתית יחסית. מצבן של מחלקות אחרות גרוע בהרבה.

לפיכך, טיפול שורש חייב לכלול, בשלב ראשון, הכשרת מורים טובים יותר ושיפור תגמולם והא בהא תליא.
סדר עדיפויות לאומי 71722
היכן אני יכול להשיג את הנתונים המדוברים אודות הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב?
מהדורת האינטרנט של ''הארץ'' 71730
קראתי על כך ידיעה מורחבת בעיתון ''הארץ'' לפני חודשים אחדים. תוכל להגיע לידיעה זאת דרך ארכיון ''הארץ'' שבמהדורת האינטרנט של העיתון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים