הישג ענק לטראמפ 699336
אני חושב שידיעה כמו זו חולפת אצלנו ללא מתן תשומת הלב שלה הייתה ראויה. אם זה באמת נכון זה אדיר.
הישג ענק לטראמפ 699337
יש בידיעה הזו שני חלקים:

1. קוריאה הצפונית הודיעה שתשמיד את אתר הניסויים שלה.
2. לפי מקורות בדרום קוריאה, ארצות הברית תדרוש מצפון קוריאה פירוק של הפצצות הגרעיניות שלה.

(1) לא לגמרי מפתיע, בהתחשב בדיווחים בסיניים על כך שהאתר נפגע ברעידת אדמה ונגרם לו נזק חמור. (2) אינו חדשות מסעירות במיוחד.
הישג ענק לטראמפ 699343
על פירוק אתר הניסויים דווח כבר מזמן, ולא זה מה שמשך את תשומת לבי, וגם נכון שייתכן מאד שהנכונות המפתיעה של צפון קוריאה להתפרק מנשקה הגרעיני סיבתה גם בפגיעה הזאת, אבל חשובה השורה התחתונה. הידיעה החדשה נוגעת להשמדת כל מלאי הפצצות שברשות צפון קוריאה תוך חודשים ספורים, וזו בדיוק הידיעה שגרמה לי לכתוב את תגובתי זו. לא כתוב שם שארצות הברית דורשת זאת אלא כתוב שם שזה ההסכם שמתגבש ואיני מבין איזו תועלת צומחת לך מסילוף קטן של מה שכתוב בפרוש בידיעה. ואני חוזר על מה שאמרתי. זה הישג אדיר לטראמפ. לפחות מבחינת התוצאה איפה הוא ואיפה אובאמה.
הישג ענק לטראמפ 699344
אם אובמה היה חותר להסדר מדיני עם צפון קוריאה, אתה ושכמותך הייתם אומרים שהוא חלש ותמים וכשטראמפ עושה את זה כביכול זה מוכיח את גדולתו. מה שמוכח כאן הוא שלפעמים ניתן להגיע להסדר מדיני ושהוא האופציה הטובה יותר.
הישג ענק לטראמפ 699352
אני מציע לכל אחד, אם ברצונו לדעת מה "אני ושכמותי" היינו אומרים, בשום פנים ואופן לא להתייעץ אתך.
אין זה נכון שאני נגד הסכמים. יש הסכמים שאני בעדם ויש כאלה שאני נגדם. טראמפ, בבטלו את ההסכם עם איראן אמר שהוא מוכן להיכנס למו"מ על הסכם אחר, וגם נתניהו אמר פעם שהתחליף להסכם הזה הוא הסכם יותר טוב. אני נגד הסכם שמשחרר בעתיד כל רסן מאיראן ואפילו אם זה יהיה בעוד 40 או 50 שנה. אבל הסכם שבו איראן תתחייב לא לפעול להשגת דלק לפצצות גרעין תמיד, כשהצד שלנו מחליט מה משמעות הדרישה הזאת מבחינה טכנית, ולעולם לא תפעל לכיוון של פיתוח מנגנוני פצצה גרעינית כפי שעשתה בעבר (לפחות בעבר) והכחישה שעשתה, ויוטל מנגנון מאד הדוק על האופן שבו היא מקיימת את ההסכם, אהיה בעדו.
הישג ענק לטראמפ 699361
ההיגיון הימני הוא כזה:

הפרת הסכם הגרעין ופרישה ממנו - תביא הסכם טוב יותר

העברת השגרירות לירושלים - תביא שלום

קטיעת ידי בג"ץ - חיזוק הדמוקרטיה

הורדת אחוז החסימה - תייצר יציבות
הישג ענק לטראמפ 699363
התקבלת. נותר לך רק לשקול במה לבחור מבין ההצעות.
הישג ענק לטראמפ 699353
אגב אני הייתי מאד בעד הסכם ההתפרקות מנשק כימי שנחתם עם אסד (ועדין אני חושב שזה היה הסכם טוב, למרות מה שאירע מאז) ולא הסתרתי את דעתי שאותה תוכל לראות באייל בתגובותיי מהתקופה ההיא. וכידוע ההסכם הזה נחתם בתקופתו של האיש שאתה מכנה: "השוורצע".
הישג ענק לטראמפ 706179
ג'ו אן ליי המנהיג הסיני אמר פעם שעדיין מוקדם מדי לשפוט את המהפכה הצרפתית. על אחת כמה וכמה מוקדם מדי לשפוט את תוצאות פגישת הפסגה של טראמפ עם מנהיג צפ' קוריאה.
אבל מה לעשות, החיים קצרים והסקרנות למחר גדולה. באופן הרשמי טראמפ טוען שיש לו יחסים מצויינים עם קים ג'ונג און, הם עומדים להיפגש וההתפרקות של צפ' קוריאה מנשק גרעיני בדרך. קים ג'ונג און טוען שאין לו שום אמון בארה''ב והוא נפגש כעת עם פוטין ועם מנהיגי איראן על מנת לבסס את היחסים איתן. אם היה לקים חוש הומור אני מניח שהוא היה מודיע שקוריאה תתפרק מנשק גרעיני מיד לאחר שארה''ב תעשה זאת.
אני מניח כי לעת עתה יהיה קשה למצוא הפרכה להנחה שטראמפ הוא אדם לא אינטליגנטי במיוחד, שיש לו נטייה לחפות על כשלונותיו בשקרים בוטים במיוחד. יהיה קשה להוכיח זאת, אבל ההרגשה שלי היא שהנטייה הטבעית של טראמפ היא לבדלנות. בכל מקרה שנקרה בדרכו משהו שיתרום לבדלנות של ארה''ב הוא יאחז בו. כך בחומה המקסיקנית וכך במפגש הפסגה בסינגפור עם קים. טראמפ נתקל שם ביכולת לחסוך בהוצאות ארה''ב על תמרונים משותפים עם יפן ודר' קוריאה ומהר לוותר עליהם ולעזאזל עם כל השאר.
אולי גם את העברת השגרירות לירושליים ואת ההכרה בהחלת החוק הישראלי בגולן צריך לפרש במונחים אלו. טראמפ בודאי היה מודע שדברים כאלו עשויים להחמיץ לפחות במידת מה את היחסים עם בנות בריתה של ארה''ב באיחוד האירופי ובמדינות ערב ולכן מן הסתם הדברים משכו את ליבו.
האם מפגש הפסגה בסינגפור היה סתם קשקוש יחצ''ני שהיה ממילא חסר סיכוי מלכתחילה או שמא אולי היתה כאן החמצה טראגית לסחוט מצפ' קוריאה ויתורים משמעותיים, איני יודע.
נזק אחד בודאי נגרם והוא שארה''ב לא יכולה כעת להתלונן על פוטין שנפגש עם קים ועל איראן שמארחת אותו.
הישג ענק לטראמפ 706181
טראמפ הוא הכי רחוק מבדלנות שאפשר לקבל, ובוודאי מהווה קונטרסט רציני בנושא לקודמו הסופר בדלן. מעורבותו האינטנסיבית עם צ' קוריאה רק מוכיחה את הרצון שלו לייצר משהו שונה בדינמיקת ההסלמה הגרעינית בחצי האי. וכן - אלו לא תהליכים שמבשילים מעכשיו לעכשיו, בפרט לאור העובדה שרבים וטובים לפניו ניסו כל מיני שיטות בהצלחה חלקית או ללא הצלחה כלל. אבל אל תיתן לזה להפריע לך להביע את המסקנות שגיבשת מראש :)

ירושלים והגולן, גם אם גוררים ביקורת כלשהי, לא גורמים לפער בינו לבין אירופה. הוא ייצר מחדש הסכמי סחר כאיש עסקים שטובים יותר לארה"ב, ומייצרים יותר איזון, ולא סגר גבולות.
החומה מול מקסיקו באה לפתור נושא אחר (הגירה לא חוקית ולא מבוקרת שמשנה את אופיה של ארה"ב), ולא מבדלנות, כפי שמאשימים מתנגדיו, כי הוא לא עוצר הגירה חוקית. זו ממשיכה כרגיל.
הישג ענק לטראמפ 699347
ה"ידיעה" חולפת בשקט יחסי לא רק אצלנו אלא גם בעיתונות העולמית. אולי זה מפני שהיא לא מדויקת?

עפ"י UPI:

The United States asked North Korea to remove five nuclear weapons, that would be then flown to France for destruction, according to a South Korean press report.

ובהמשך: ...If North Korea agrees to denuclearize following the Trump-Kim summit
(ההדגשות שלי)

"ההסכם המתגבש" נראה יותר כמסקנה פזיזה או משאלת לב של מקור ראשון מאשר כידיעה אמיתית, אבל ללא ספק אם זה יתממש זאת תהיה אחת החדשות המשמחות ביותר של העת האחרונה. אני סמוך ובטוח שאפילו התקשורת השמאלנית ביותר לא תפסח על מתן המקום הראוי לידיעה הזאת.
הישג ענק לטראמפ 699350
הידיעה התפרסמה לא ב"מקור ראשון" אלא ב news1 (למען הדיוק אם כי זה לא ממש משנה). נראה לי ש"הסכם המתגבש" הוא תיאור נכון של מה שקורה. ארצות הברית לא הייתה טורחת לנהל מו"מ עם צרפת ולהיכנס לכל מיני פרטים למשל של מחיר ההשמדה, אילו לא היו לה סימנים של סיכוי להסכמה של צפון קוריאה. לכן, כבר היום הידיעה הזאת הייתה ראויה ליותר פרסום, למרות שכמובן ממש הסכם כזה אין עדיין.
הישג ענק לטראמפ 699355
ומהו התיאור הנכון של מה שקורה? שקוריאה הצפונית הסכימה להתפרק לגמרי מנשק גרעיני? כלומר כניעה מוחלטת בגלל איומי המלחמה של טרמפ? אם זהו באמת המצב, אני חושד שלא טרמפ עשה את זה אלא סין. ומה מקבלת צפון קוריאה? הסרת האמברגו? אנחנו עוד נראה שמי ירוויח מכל העניין זה זו תהיה סין-במידה וקוריאה הצפונית באמת תתפרק מנשק גרעיני. כמובן גם דרום קוריאה.
הישג ענק לטראמפ 699364
אם קוראה הצפונית תתפרק מנשק גרעיני, תרוויח רק סין? ומה עם יפן? ומה עם הסרת האיום על ארצות הברית גופה, כי לפי הפרסומים מצליחה קוראה הצפונית לפתח טיל גרעיני שיכול להגיע למקומות מסויימים בארצות הברית? ומה אתנו כשכבר ראינו שכור מתוצרתה שנועד להכנת נשק אטומי הוקם בסוריה? דווקא סין? אתה יכול להסביר באיזה אופן היא תרוויח? אני חושב שהפעם שברת את שיא התגובות התמוהות, אפילו שלך.
ואם אכן קוראה הצפונית תתפרק מנשק גרעיני איך זה מסתדר עם התיאוריה האיציקית לפיה אפשר לפרק מדינות מנשק אטומי רק אם אתה מתפרק בעצמך ממנו.
הישג ענק לטראמפ 699366
(אולי טראמפ הציע לקוריאצ שעל כל פצצה שהם מפרקים הוא מפרק פצצה).
הישג ענק לטראמפ 699367
אני מציע לך להירגע קצת ולחכות קצת. במקום לחשוב אתה מעדיף להשתלח. אז נכון שאתה מוקף אידיוטים אבל אסביר את התגובה התמוהה שלי. אתה חושב-כתבת את זה-שמה שהיה צריך לעשות זה להיות קשוח עם קוריאה הצפונית. ברגע שנשיא אמריקאי הפגין קשיחות-קוריאה נכנעה. הסיפור עדיין לא נגמר אז אל תתחיל עם חגיגות. ואולי ההבדל בין מה שהיה קודם לעכשיו הוא במעשי סין? אולי סין הבהירה לשליט קוריאה הצפונית שחייבים לסגור עסקה? מה ההבדל בין טרמפ וקודמיו? הם פחדו לעשות בווו? עכשיו טרמפ יבוא ויעשה בווו לחמינאי וזה ייכנע מיד. אני אולי כתבתי תשובה תמוהה אבל אתה כתבת תיאוריה מעמיקה; כל הכבוד.
הישג ענק לטראמפ 699368
מה הוא הדבר שלו אני צריך לחכות? שבסופו של דבר לא יהיה הסכם ולא יהיה פרוק הנשק הגרעיני של צ' קוריאה? זה ייתכן. כל המהלך יכול להתחרבן בסופו. אבל זה בכלל לא הדיון. הטענה שלך היא שאם יהיה הסכם לפרוק הנשק רק סין תרוויח. אמרתי שזו טענה מוזרה. איך זה שכל המדינות שמניתי, שמאויימות על ידי צ' קוריאה לא תרווחנה, ודווקא סין תרוויח, ושאלתי אותך למה כוונתך, כלומר באיזו צורה היא תרוויח. הרי היא בכלל בת ברית של צ' קוריאה וכלל אינה מאוימת על ידה. אתה לא עונה, ומשאיר את התמיהה, ובמקום זה אתה קורא לי לחכות ולראות. לראות מה?
הישג ענק לטראמפ 699376
א. אני נוטה להסכים שלא כדאי להסתמך על דיווחי התקשורת הישראלית באשר להסכם הקוריאני. אני.מניח שנדע יותר אם וכאשר ההסכם יתממש. יחד עם זאת, אני מניח שיש גרעין של אמת בידיעות על הסכם מתרקם. לא כדאי לעצום את העיניים רק בגלל חוסר העניין או חוסר המהימנות של התקשורת העברית.
ב. אם לגבי תוכן ההסכם ידיעתנו מפוקפקת, לגבי הסיבות להסכם אנו בחשיכה גמורה. מה קרה לפתע שקים ה-ווו מוכן להכנס למו"מ?. גם אני חושב שלסין אין סיבה להתלהב מתעשיית הטילים הבליסטיים ופצצות האטום של בן חסותם. אבל זה לא חדש ומעולם לא גרם להם לרסן אותו באופן ניתן להבחנה.
ג. להערכתי יש רק 2 אופציות לגבי זהות יוזם ההסכם והן דרום וצפון קוריאה. הניחוש שלי הולך על הדרום. גם ע"פ הידיעות המתפרסמות הם מוצגים כשושביני ההסכם. וזה דבר שנראה בלתי מובן במבט ראשון.
ד. עד כמה שידוע לי התומכים הקנאים היחידים של חזון "קוריאה המאוחדת" (שלא לומר ה"שלמה") הם הקוריאנים עצמם. ל-‏2 שכנותיה האחרות של צפ' קוריאה יש אינטרס מאוד חזק ויציב לא לאפשר מדינת חסות של ארה"ב על גבולותיהן.
ה. האם יתכן שהדר' קוריאנים השכילו להבין שחזון האיחוד מקומו על מדף הרעיונות המשיחיים שם ימתין להשתנות הנסיבות? האם הדר' קוריאנים הצליחו להגיע אל קים ולקנות אותו? אם נניח קים מקבל ערובות מן הדרום להמשך קיום המשטר שלו בנוסף לסיוע כלכלי מסיבי, הסרת הסנקציות והכסף שייחסך מהמשך הפיתוח הצבאי, זה עשוי להיות פיתוי מספיק אפילו להכנס להסכם עם ארה"ב שאת הערך והאמינות של הסכמים עמה חשף טראמפ רק באחרונה.
ו. בראיית ריאל-פוליטיק אני חושב שההסכם טוב לדרום יותר אפילו מאשר לצפון. אני מניח שזה בעייתי עבורם להסכים ולממן את המשך שלטון האימים והזוועות על אחיהם, בני-עמם. העניין הוא שכפי הנראה אם יבוא שינוי כלשהו לטובה בגורל נתיניו של קים הוא יצטרך כנראה לבוא מתוך המשטר של קים או מהתקוממות של נתיניו ולא מארה"ב או מדר' קוריאה.
הישג ענק לטראמפ 699382
רציתי להוסיף עוד שתי הערות:

1. כתבת: "אתה חושב-כתבת את זה-שמה שהיה צריך לעשות זה להיות קשוח עם קוריאה הצפונית". איני חושב שנתתי איזו עצה איך צריך לפעול כלפי קוריאה הצפונית. כל מה שכתבתי הוא שההסכם המתגבש לפרוק מלא של קוריאה הצפונית מנשקה הוא הישג ענק לטראמפ, ולא התייחסתי אפילו במילה לאופן שבו השיג זאת. כמו כן אמרתי שהתוצאה הזאת אם תתממש מראה שאפשר להשיג דבר כזה גם ללא פרוק עצמי של נשק גרעיני, כפי שטענת פעמים רבות. אתה מוזמן להראות לי "בוו" אחד בדבריי.
2. כתבת שאני סבור שאני מוקף אידיוטים, וזה הביא אותי לחזור ולהתבונן במה שאני כתבתי בתגובתי הקודמת, וכתוב שם: "אני חושב שהפעם שברת את שיא התגובות התמוהות, אפילו שלך". המשפט הזה הוא, אכן, לא רלוונטי, ולהבא אשתדל להימנע מכתיבת משפטים כאלה לא לך ולא לאחרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים