שאלת תם 701046
כל כך הרבה מינים נכחדו על כדו"א, חלקם אחרי ששיגשגו במשך תקופה ארוכה פי כמה וכמה מבני האדם, כמה מההכחדות ההמוניות נגרמו ממחלות מדבקות?
שאלת תם 701048
אם אני זוכר נכון, בלי לגגל, מקומית אפילו אוכלוסיות אנושיות מסוימות 'נכחדו' כמעט בשלמות עקב מחלות מידבקות - בני האינקה והמאיה שהושמדו על ידי המתיישבים, מתו יותר ממחלות שהביאו הפולשים מאשר מקרבות חרבות למיניהם.
שאלת תם 701050
האמת היא שאין לנו יכולת לדעת כיוון שמחלות מדבקות בדרך כלל לא משאירות סימנים - מאובנים כוללים עצמות, לא וירוסים. אבל אפשר להניח כמעט בוודאות שהכחדה המונית לא נגרמה ממחלות מדבקות כיוון שהיכולת של מחלה אחת לפגוע במגוון גדול של אורגניזמים ובהם זוחלים, יונקים, עופות, דגים, חסרי חוליות למיניהם וכו' עם ביולוגיה שונה, סביבות שונות, וקטורי העברה אפשריים שונים וכן הלאה היא בלתי סבירה לחלוטין.
שאלת תם 701060
ומה אם הווירוס/פטריה/מה-שלא-יהיה העלים את הצמחיה לכמה אלפי שנים?
שאלת תם 701065
הווירוסים והפטריות של ימינו בדרך כלל תוקפים מין מסויים ולא את כלל הצמחיה. נדיר מאוד למצוא מחלה שתוקפת מגוון גדול של צמחים או בעלי חיים. רוב הפתוגנים הם ספציפיים.
רק לאחרונה הייתי באפלצ׳ים ושם יש פטריה שהורגת באופן יסודי את כל העצים מהמין המלוק, אבל רק אותו. התוצאה היא שכל היערות שם מלאים בעצים מתים שבולטים על הרקע של שאר היער הירוק.
שורה תחתונה, זה לא בלתי אפשרי, אבל מאוד לא סביר. לו הייתי צריך לדרג את הסיבות האפשריות להכחדת המין האנושי הייתי מדרג מחלה (של בני אדם או של צורת חיים שבני האדם תלויים בה) כנמוכה יותר מפלישת חייזרים, שינוי אקלים, מלחמת עולם או פגיעת עצם קוסמי.
שאלת תם 701069
יש מחלות קטלניות, המזל שלנו הוא שהן הורגות את הנשאים מהר מדי. תרחיש של וירוס מדבק מאוד, עם תקופת חולי ארוכה (כמה חודשים) לפני שהחולה מת, יכול בהחלט למחות חלק גדול מהאנושות. קשה לראות מצב שבו הוא מוחק את כולה, אבל זה עדיין סביר בהרבה מפלישת חייזרים, כמדומני.

וישנה כמובן האפשרות המשעשעת של וירוס מהונדס. המדען ה''גאון'' שמחליט לנצח מלחמה על-ידי וירוס שמדביק רק מי שנושא גן מסוים (כלומר, להרוג רק את ''האחרים''), ושוכח שוירוסים עוברים מוטציה בקלות יחסית.
שאלת תם 701071
יש מחלות קטלניות ואפילו מחלות קטלניות, מדבקות מאוד ועם זמן דגירה של שבוע - שבועיים, למשל דבר. אבל אפילו דבר, אבולה, גחלת, איידס או אבעבועות שחורות לא הורגות 100% מהחולים, אפילו ללא שום טיפול. תמיד יש אוכלוסיה ששורדת ומפתחת עמידות למחלה. עם טיפול תומך אחוזי השרידות עולים ועם טיפול ישיר בגורם המחלה (אנטיביוטיקה, תרופות אנטי-וירליות) או טיפול מונע (חיסונים) ההסתברות למגפה שיכולה להשמיד את המין האנושי נראית לי נמוכה ביותר.

בכל מקרה, השאלה של הסקר נראית לי לא ממש מוצלחת. הרבה יותר מעניינת השאלה מה יביא לקריסת הציביליזציה הנוכחית. כל הסיבות שהוזכרו יכולות להביא לקריסת הציביליזציה ויש מן הסתם עוד כמה סיבות (למשל, קריסת המערכות הפיננסיות בגלל באג דמוי 2000 או ירידת הילודה מסיבות תרבותיות או רפואיות לרמה שלא מאפשרת להחזיק כלכלית את אוכלוסיית הזקנים). התלות של הציביליזציה בטכנולוגיה ובאנשי מפתח היא כל כך גדולה שמספיק שאחוז לא גדול מהאוכלוסיה ימות או שאחוז משמעותי מהפקת האנרגיה יפגע וכבר לא יהיה ניתן לספק מים ומזון, לפנות אשפה ולטפל בביוב של חלק ניכר מהאוכלוסיה, מה שיביא למוות של חלק ניכר מהאוכלוסיה ישירות מרעב ומצמא ובעקיפין ממחלות ומאלימות שתפרוץ כתוצאה מקריסת השירותים החיוניים. קריסת הציביליזציה, תהיה ארוע מצער מאוד ותביא מן הסתם למותם של מיליארדים, אבל לא נראה לי שזה יכחיד את המין האנושי.
שאלת תם 701099
אני מסכים. הציביליזציה המודרנית מאוד פגיעה. כפסע היה בין המשבר הפיננסי של 2008 ובין חזרה לימי הביניים בעקבות קריסת המערכת הפיננסית הגלובלית. אילולי הבנק המרכזי האמריקאי היה מחלץ את AIG וכמה בנקים גדולים, היה סיכון גבוה למדי שתגובת השרשרת עלולה היתה לגרום לקריסה של מרבית הבנקים הבינלאומיים, דבר שהיה גורר כאוס פיננסי מוחלט.
שאלת תם 701104
לא שזה מדיד, אבל נראה שהמרחק בין 2008 וימי הביניים גדול הרבה יותר מ"פסע".
שאלת תם 701119
התנהגות שונה של מקבלי ההחלטות בארה"ב- אם היו מחליטים לאפשר ל AIG וסיטי להתמוטט- היתה מובילה להתמוטטות מיידית של שורה של בנקים ומוסדות פיננסיים בינלאומיים, שהיו גוררים אחריהם בגלל החשיפה ההדדית העצומה לנגזרים התמוטטות מיידית של שאר הבנקים וחברות הביטוח הבינלאומיות בעולם.
המערכת הפיננסית הבינלאומית היתה קורסת לחלוטין. רק בנקים מקומיים ממש היו יכולים להמשיך לתפקד, אבל חברות גדולות לא היו יכולות לקבל אשראי בכלל, כי לא היה ממי לקבל אותו. הסחר הבינלאומי היה עוצר כאילו נתקע בקיר.
אני לא יכול לדמיין את הכאוס שהיה נוצר. יתכן שהיה אובדן אמון בכסף בכלל.
הכוונה ב"חזרה לימי הביניים מבחינה פיננסית" היא שהדרך היחידה שהיית יכול לקבל אשראי היא מהגביר של העיירה.
שאלת תם 701133
למה? (נתחיל מהמשפט הראשון שלך).
שאלת תם 701135
AIG היתה חשופה באיזה טריליון דולר‏1 לעסקאות נגזרים. השוק העולמי של CDS הגיע ב 2007 לגודל של 60 טריליון. רוב הבנקים עשו עסקאות Back to back כשהם קונים CDS מבנק אחר, או מ AIG, ומוכרים אותו בצורה זו או אחרת ללקוחות שלהם.
אבל AIG היתה חשופה נטו. היא רק מכרה CDS במחשבה מפגרת שזה כמו שאר עסקי הביטוח.
כשהדיפולטים התחילו להתגבר AIG לא יכלה לעמוד בהתחייבויותיה וחולצה. אם לא היתה מחולצת ולא היתה משלמת לצדדים שמולה, גם הם לא היו יכולים לשלם לצדדים שמולם. זה רק היה מגביר את הדיפולטים ושוק של 60 טריליון דולר היה קורס. וזה רק ה CDS.

____________
1 עד היום לא ידוע כמה בדיוק. בגלל כללי חשבונאות מפוקפקים אלו היו עסקאות מחוץ למאזן. מחקר מצוטט אחד טוען שב 2007 רק החשיפה שלה ל CDS היתה 440 מיליארד.
שאלת תם 701136
איך טריליון אחד יכול להפיל (או איך וריליון בלבד הצליח להחזיק) שוק של 60 טריליון?
ומה זה דיפולטים?
חדלות פרעון 701140
חדלות פרעון 701141
אהה, פשיטת רגל -בהקשר של הלוואה. טוב, קשה היה לנחש שזו דוקא האופציה הדיפולטית.
שאלת תם 701142
דיפולט היא בעברית חדלות פרעון. כאשר לווה אינו יכול לעמוד בתנאים של התחייבויותיו.

CDS - Credit Default Swap הן מעין ביטוח כנגד חדלות פרעון של הלווה. המוכר של ה CDS ישלם לקונה אם הלווה יעשה דיפולט. המחיר של ה CDS הוא לפי הסיכון המוערך של הלווה. זו דרך של המלווה להעביר את הסיכון הלאה.

MBS -Mortgage Backed Securities הן נייר ערך שמגובה בחבילה של משכנתאות.

AIG מכרו CDS על MBS ‏1 שמבוססות על כך שרק חלק קטן מאוד מהלווים של המשכנתאות לא יעמדו בהתחייבויותיהם. הקונים של ה CDS חשבו שהם העבירו את הסיכון הלאה, ולכן השוק היה במכפלות על הסכום המקורי של ה CDS, כי כל אחד העביר את זה הלאה.

אם בנק גדול, לדוגמה דויטשה בנק, שקנה כמויות אדירות של MBS וחשב שהגן על עצמו באמצעות קניית CDS על החלק הגרוע שלהן, לא היה יכול לקבל את הכסף עבור ה CDS שקנה כאשר הלווים הגרועים לא עמדו בהתחייבויותיהם, דויטשה בנק בעצמו היה עלול להכנס לחדלות פרעון, כי ה MBS שלו שווים לתחת. זה לא שהוא קנה את ה MBS מההון העצמי שלו- הוא בעצמו גלגל את זה הלאה באמצעות סטרקצ'רים וכו'.
ואם דויטשה בנק חדל פרעון כל העסקאות הממונפות שהוא צד להן (כ 8 טריליון דולר) בסכנה. שלא לדבר שצריך לשלם את ה CDS על דויטשה בנק בעצמו.
ואז כל הבנקים שנמצאים בצד השני של העסקאות האלה בסכנה, וכך הלאה. תגובת שרשרת.
________
1 עוד גרוע מכך- על החלק הכי גרוע של החבילות.
שאלת תם 701143
א. תודה על ההסבר.
ב. כמה שמעמיקים בזה, כואב הלב עוד יותר מההבנה שהבכייה האמיתי לדורות של המשבר ההוא היא על כך שכל הפושעים הפיננסיים האלה - מן הסתם הגדולים בתולדות האנושות מבחינת כמות הכסף המעורבת - לא רק שלא יושבים בכלא, אלא תוגמלו ביד רחבה אחרי המשבר ושמרו על מקומות העבודה שלהם. בושה וחרפה.
שאלת תם 701148
בדיוק!
מיידוף קיבל תכל'ס מאסר עולם, והם פשעו לא פחות ממנו.
השחיתות בארה"ב היא מערכתית.
שאלת תם 701153
ומי הוביל את המערכת הזאת באותן שנים קריטיות והחמיץ הזדמנות פז לתיקון הסטורי - גם את זה אנחנו יודעים.
שאלת תם 701155
השחיתות הממוסדת קיימת באמריקה מאז ומעולם (הברונים השודדים) ומתעצמת לפחות מאז שנות השמונים.
היא הולכת יד ביד עם המגמה של התעצמות התאגידים על חשבון משקי הבית.
מאז סוף שנות השמונים ההכנסה הריאלית למשק בית של החמישון האמצעי דרכה במקום, בזמן שההכנסה הריאלית של 5% העליונים צמחה ב 50% (כמעט כולה התרחשה בזינוק גדול בתקופת נשיאותו של קלינטון)
האפיטום של השחיתות הממסדית מתגלם בהילארי קלינטון
אם יש מישהו שהיה יכול לשנות את המצב זה לא אובמה, אלא ברני סנדרס. חבל שאליזבת וורן כבר תהיה מבוגרת מכדי להתמודד על הנשיאות.
שאלת תם 701157
אני לתומי חשבתי שהיכולת לשנות משהו מגיעה עם הסמכות של ישיבתך בתפקיד מסוים, ולא מהפוטנציאל הוירטואלי של הדעות שלך.
שאלת תם 701169
נשיאי ארה"ב שבאו מתוך הממסד הפוליטי חבים את התפקיד שאליו נבחרו לתאגידים מיטיביהם. נכון, אובמה פחות. אבל אובמה הוא לא סנדרס. האג'נדה שלו לא כללה את העצמת משקי הבית על חשבון התאגידים. גם לא של טראמפ, אפילו שלא בא מתוך הממסד הפוליטי.
סנדרס ואליזבט וורן הם חריגים ביציאתם הפומבית נגד התאגידים. זה חלק מהאג'נדה שלהם. שאר 98 הסנטורים לא יעזו לצאת נגד התאגידים שמרפדים אותם.
שאלת תם 703229
ישש!!!
אליזבת וורן מגששת להתמודד לנשיאות ב 2020!

יש תקווה לעולם החפשי!
שאלת תם 703267
בזמנו הגבתי, בזמן בבחירות המקדימות של 2006, עם לשון תחובה בלחי שאליזבת וורן תהייה המועמדת הדמוקרטית.

אני עדיין חושב שהיא מועמדת מאד ראוייה אבל עומדת בפניה משוכה רצינית בגלל שהיא התעקשה להוכיח בבדיקת ד.נ.א. שיש לך שמץ דם אינדיאני, ולא רק מצד הרפובליקנים. אני מבין שזה מעורר תרעומת לא רק בקרב האמריקאים-הילדים (כך אומרים?) אלא גם בקרב האפרו-אמריקאים שרואים בזה ניכוס תרבותי וזיוף של זהות.
שאלת תם 709859
אחרי שהובילה בסקרים באיווה ניו המפשייר ונבאדה, אליזבת וורן הפכה להיות המועמדת המובילה לקחת את המועמדות הדמוקרטית גם בסקר ארצי
שאלת תם 709860
אז יש סיכוי שבפעם הראשונה בראש ארה"ב יעמוד נשיא ממוצא ילידי!
שאלת תם 709861
הדף הבא בעלילה זה שאנשי טראמפ יגלו שהגב' וורן היא בעצם טרנסקסואל.
שאלת תם 709863
סבא של סבתא שלה פעם עמד ליד אינדיאני.
בערך כמו שזיפ תפוזים עשוי מתפוזים.

אבל אני מת עליה. יש לה ביצים יותר מלכולם שם.
שאלת תם 709864
זה מה ששוקי שמאל אמר...
שאלת תם 709867
נדמה לי שבבדיקת DNA [שהיא עשתה די בטפשות] עלה שבערך לפחות לפני 5-6 דורות היה לה סבא/סבתא משבט דלוור.
שאלת תם 709892
במשפחה של סבתא שלי (שנולדה בצפת) יש מסורת שאנחנו צאצאים של האר"י הקדוש. אם אני אחפור קצת בבית הקברות הישן בצפת ואעשה בדיקת דנא משווה, אני אוכל לרוץ לראשות ישיבה?
שאלת תם 709900
נו, אז זה יותר קרוב לוורן מאשר המשפט התמוה שכתבת ''סבא של סבתא שלה פעם עמד ליד אינדיאני.''

מה שעושים עם הקירבה הזו זה משהו אחר, מתחום האתיקה ולא הגנטיקה.
שאלת תם 709876
נו, אנחנו הקדמנו אותם בדור, לנו כבר היה ראש ממשלה עם אמא ערבייה.
שאלת תם 701196
מעניין, תודה. אבל החלק שלא ברור לי הוא מדוע הכלכלה לא יכולה לתפקד, לפחות ברובה, ולו לתקופה של כמה חודשים, גם בלי אשראי בנקאי; לשלם משכורות ולקנות חומרי גלם מתוך היתרה בבנק, לצורך העניין, או באשראי מוגבל שצמוד ליכולת יצור. אולי אפילו בסיוע של הבטחה ממשלתית לתשלום אחר כך (שגם אם לא יהיה ודאי, יספיק כדי שיהיה כדאי לפעול יותר מאשר לא לפעול). והאם תפקוד כזה יכול להחזיק את הכלכלה מספיק כדי לתת זמן לממשלות וגופים בינלאומיים לאתחל מחדש את המערכת הפיננסית.
שאלת תם 701197
בנקים עובדים עם הון עצמי של 5-12% מהמאזן שלהם, תלוי מי סופר. ראה הלימות הון [ויקיפדיה]. זה אומר שבנק יכול לשלם ברגע נתון לכל היותר שמינית מההתחייבויות שלו.
מוסדות פיננסיים שאינם בנקים אפילו פחות. תגובת השרשרת היתה הורגת אותם.

>> לשלם משכורות ולקנות חומרי גלם מתוך היתרה בבנק
אין בנק. מת. היו נשארים רק בנקים קטנים אזוריים. וגם אם הממשלה היתה מחלצת בארץ את פועלים ולאומי, מול איזה בנק בחו"ל הם היו עובדים?
שאלת תם 701200
אבל ההתחייבויות של בנק הן ארוכות טווח, חלקן לעשרות שנים. שמינית מהן כדי לעבור את הסמסטר הקרוב נשמע יותר מסביר, לא?

מה זה בנק מת? החשבון שלי שם גם אם הבנק מעכב פעילויות אחרות. יש לי הרגשה אולי כמו שירדן מתאר, שיש כאן בעייה וירטואלית קצת ולאו דוקא מהותית. אולי מישהו מבחוץ צריך להתיר זמנית כמה חוזים, רבל זה יכול להיות בגבולות המשחק.
שאלת תם 701216
הבעיה בבנקים היא שברגע שיש אצל הלקוחות חשש ליציבות הבנק מתפתחת ''ריצה על הבנק'', הלקוחות מתחרים ביניהם מי יגיע ראשון אל הדלפק וישבור את תכניות החסכון שלו. במצב כזה ההתחייבויות ארוכות הטווח הופכות לקצרות מאד והתוצאה היא כדור שלג שמחזק את עצמו.

אם הבנק פושט רגל אז הכסף שיש לך בחשבון הוא כמו כל החובות האחרים של הבנק - אולי תזכה לראות חלק ממנו יום אחד, אבל בהיותך נושה קטן וחלש סיכוייך למקום גבוה בתור הם לא גדולים. זו אחת הסיבות לכך שבמדינות מתוקנות נהוג ביטוח פקדונות שאמור להגביל את הסיכון של המפקיד הקטן. כמובן, במצב כמו שאריק מתאר שבו המערכת הכלכלית העולמית קורסת ועמה מבטחי המשנה הגדולים, ספק אם ביטוח כזה יפעל.
שאלת תם 701221
תוכניות חיסכון לא עברו מהעולם לפני עשרים שנה? לי אין כאלה.

רוב רובו של הכסף שלי לא נמצא בחשבון העו"ש או באותן "תכניות חסכון" ארכאיות, הוא נמצא בקרנות נאמנות, תעודות סל ומניות. בתור שכזה, הבנק הוא בעיקר אוסף של פוינטרים עם שמי עליהם, לכספים שמוחזקים במקומות אחרים. מה בין החובות של הבנק למניות Apple שאני מחזיק בחשבון?
למיטב הבנתי מהפעם האחרונה שביררתי, זה נכון גם לקרנות נאמנות - כספי ששם לא באחריות הבנק והוא לא שלו לסחור בו או להלוות אותו כחוב.

זה קצת דומה לזה שאם סוכן הביטוח שלי יוצא מהביזנס, זה לא אמור לפגוע בפנסיה שלי.
מה אני מפספס?
שאלת תם 701223
אתה לא מפספס.
הבנק מחזיק את ניירות הערך שלך‏1 בנאמנות עבורך. אם הבנק מתמוטט הם נשארים שלך.
תכניות חסכון, פק"מ, עו"ש וגם מכשירים פחות ארכאיים כמו סטרקצ'רים- כל התחייבות של הבנק ללקוח- ימותו עם הבנק, למעט סכומים מבוטחים בביטוח פקדונות ממשלתי.
במקרה של ברוקר שאינו בנק גם ני"ע הולכים פייפן אם לא היו בחשבון המוגדר נפרד (segregated)
__________
1 מניות, אג"ח, קרנות נאמנות, תעודות סל
שאלת תם 701225
קח את דויטשה בנק.
נניח שהמאזן שלו היה 2 טריליון דולר, וההון העצמי 100 מיליארד דולר. מחוץ למאזן יש לו כל מיני עסקאות שמייצרות לו התחייבויות בעוד 2 טריליון דולר, ועל רובן נדמה לו שהוא מוגן באמצעות CDS שהוא קנה מ AIG במאה מיליארד דולר. אם ה CDS הלך פייפן דויטשה בנק לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו שהוא חשב שהוא מוגן עליהן, והלך על דויטשה בנק. זה עוד לפני שמתחילה ריצה של לקוחות על הבנק.
שאלת תם 701230
א. מאה מיליארד מתוך 4 טריליון (כולל חובות) זה 2.5%, רחוק מאד מה-‏12% (כשמינית) שדובר עליו קודם. כדי לא לבלבל את המאזינים (אני) כדאי לפחות לא לשנות את המספרים תוך תנועה.
ב. אני חוזר ושואל - אז "דויטשה בנק לא יוכל לעמוד בהתחייבויות שהוא חשב שהוא מוגן עליהן" -התחייבויות שחלקן לא למחר, אלא לעוד עשור. ראשית, אם זה לא למחר, שיחכה חצי שנה שהמשבר יעבור ואז הכל יהיה בסדר. שנית, גם מדינות רבות, מישראל הקטנה ועד ארה"ב הגדולה מצויות בחוב לאומי שדה-פקטו היום הן רחוקות שנות אור מליהיות מסוגלות להחזירו. אבל איזו הסכמה/הסדרה/שקר כלשהו בינלאומי מאפשר להן להישאר על כנן. במקרה של קטסטרופה פיננס גלובלית, אפשר להגיע להסדא כזה לטווח קצר גם לבנקים, לא?
שאלת תם 701232
מאה מיליארד מתוך 4 טריליון- זה מה שהיה אז. בזל 1 [ויקיפדיה] דרש 8% הלימות הון אז אולי ההון של דויטשה היה אז 160 מיליארד. אבל כל מיני עסקאות חוץ-מאזניות שיש לנו מושג מאוד כללי מה גודלן (טריליונים) לא נכללו במאזן.

ההתחייבויות הן כן למחר כי כשהתחילו הדיפולטס על משכנתאות הסאב פריים כל העסקאות שנעשו על בסיס שלא יהיו דיפולטס הגיעו לפרעון מוקדם. אני ממליץ על הסרט מכונת הכסף שמסביר חלק מהמנגנונים שעבדו שם.
שאלת תם 701170
יש טענה שמגפת ההשמנה היא אכן כשמה, ונגרמת מגורם חיצוני (חיידקי מעיים?) שמשפיע עלינו בצורה לא ברורה. מה דעתך על הצניחה התלולה של ספירת הזרע האנושי (ואולי גם של מינים נוספים)?

1. האם יתכן שהתופעה, כמו (אולי) ההשמנה, נובעת מגורם חיידקי/נגיפי?
2. אם המגמה תמשך, האם זה יכול להביא לצמצום הדרגתי של האנושות עד להכחדה תוך כמה אלפי שנים?
שאלת תם 701109
נניח, לצורך הדיון, שהיו היה, לפני הרבה שנים, וירוס מדבק שפגע אנושות ביכולת של מין (או אולי אף סוג) ששגשג על כדו"א כלשהוא להעמיד צאצאים פוריים והביא להכחדת המין חסר המזל בתוך תקופה קצרצרה של כמה אלפי שנים.
האם יש בידינו איזושהיא דרך לגלות את הסיבות להכחדה הנ"ל היום‏1?

__
1. או שפשוט נסתפק בנפנופי ידיים מהסוג של "Smilodon could have been too specialized at hunting large prey and may have been unable to adapt"?
שאלת תם 701110
זה תלוי בפרטים - למשל, אם זה וירוס שפוגע בממותות שאנחנו מוצאים אותן משומרות בשלמותן בסיביר זה סיפור אחד, ואם הוא פוגע באיזה מין של טרילוביטים לפני 600 מיליון שנה שנשארו מהם רק שרידי מאובנים זה סיפור לגמרי אחר. סביר שברוב המקרים לא נוכל לזהות את הסיבה.
שאלת תם 701163
(אחרי קצת מחשבה) - הממותות אמנם נכחדו רק עכשיו, אבל האם אתה בטוח שמישהו יוכל לזהות (למשל) וירוס שפוגע בחשק המיני‏1 שלהן בגופה הקפואה?

__
1. אוקי, זאת הרמה להנחתה של הרבה בדיחות מפגרות. אבל נניח שהוירוס פוגע בהפצת הפורמונים בזמן הביוץ ומוריד משמעותית את מספר ההריונות בעדר, ומכאן את ההסתברות להעמדת צאצאים פוריים בפרק זמן נתון.
שאלת תם 701164
אולי לא. גם באדם שמת היום לא בטוח שנוכל לזהות וירוס שאנחנו לא מכירים כלל. השאלה היא האם הווירוס משאיר עקבות באנטומיה - תאים מסוימים שהתנוונו, דלקת או צלקת סביב איזור מסוים וכו'.
שאלת תם 701165
אני לא מבין הרבה בנושא, אך למה שוירוס המשנה את מולקולת הפרומון למשהו שלא מדרבן את הזכרים להזדווג ישאיר עקבות באנטומיה?
ונניח שזה קרה גם לדובי הפנדה, ומזמן כבר כולם נגועים בנגיף. למה שאי פעם נגלה את זה?

___

רק להבהרה - אני לא טוען שזאת הסיבה להיכחדות הממותות או לתנאים הבלתי אפשריים בצורה מגוחכת שנדרשים כדי לעזור לפנדות להתרבות. אני רק מעלה את זה כניסוי מחשבה לבדיקת היתכנות של סיבות טרוויאליות (אך בלתי ניתנות לגילוי) להכחדה מהירה‏1 של מין באמצעות צמצום מתמשך של אחוז הצאצאים הפוריים באוכלוסיה.

___

1. או לפחות מהירה מכדי פיתרון אבולוציוני.
שאלת תם 701167
וירוס לא משנה מולקולה, הוא משנה תאים.
יש לא מעט מדענים שחוקרים את דובי הפנדה ומנסים להבין למה לכל הרוחות לא בא להם להזדווג. אני מניח שהם גם בודקים את רמות ההורמונים, כמות הזרע וכיוצא באלו אינדיקטורים של פוריות. יתכן שיש גורם חיצוני והם לא ימצאו אותו, אבל קשה להאמין שיש גורם חיצוני ואי אפשר למצוא אותו. גורם חיצוני אמור לפעול דרך המנגנונים של הגוף ולעורר תגובות בגוף, ואת המנגנונים האלה אפשר לבדוק.
שאלת תם 701195
חשיפה לפורנו?

(שיט, מישהו הזהיר למעלה מהרמה להנחתת בדיחות מפגרות.)
שאלת תם 701201
פורנו בשחור לבן, מיינד יו.
אולי הן הרגישו שחסר להן גיוון.
שאלת תם 701348
אמנם לא דובים ולא פנדה, אך מסתבר שהמלריה משנה את ריח הגוף של בני אדם ועכברים בצורה מאוד מעניינת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים