מניעת פרסום 702588
עד כמה זה מעשי לנסות למנוע פרסום שמו ותמונתו של ההרוג? מה מנסה הצנזורה להשיג בכך?
מניעת פרסום 702595
לא יודע, לי הקטן זה די מעשי - באמצעי התקשורת המקובלים בהם אני משתמש, שניהם נותרו עלומים עבורי.
מניעת פרסום 702687
אבל אתה הקטן הוא לא מטרת הצינזור כאן. הצנזורה היתה אמורה למנוע מהאויב לדעת את שמו ומראהו של מ', מטעמים מבצעיים, והיות שהיא נכשלה בכך לחלוטין (אני גיליתי את שני הפרטים הנ"ל, ועוד כמה, תוך כמה דקות על גוגל), מוזר בעיניי שהצינזור עדיין בתוקף.

עולות בדעתי שתי פרשיות שיכולות לשמש אבן בוחן למקרה הנוכחי. הראשונה היא האיפול על תמונתו של עמנואל מורנו, למיטב ידיעתי גם כן מטעמים מבצעיים. כאן האיפול הצליח - עד היום, עכש"י, לא התפרסמה בפומבי תמונה שלו. הפרשה השנייה היא פרשת הנשיקה של חיים רמון עם הקצינה הצעירה ה'. בדומה לפרשה הנוכחית, גם כאן ניתן למצוא בקלות באינטרנט (לפחות פעם היה ניתן) את שמה המלא ותמונתה של ה', למרות צו איסור הפרסום. אבל כפי שיונתן אורן העמיד אותי על טעותי, במקרה הזה "צווי איסור הפרסום אינם כה מטומטמים. אם אפגוש את א' בנסיבות חברתיות או סתם אראה אותה ברחוב, לא אדע מי היא. נכון שאם אתעניין בה יותר (אגגל אותה, בקיצור) אוכל למצוא את הקשר שלה לפרשה. אבל אם לא, נוכל לנהל שיחה נורמאלית בלי שהיא תישא עליה את המטען של הפרשה. זה גם עניין בעל ערך."
מניעת פרסום 702692
ענין תמונתו של מורנו עלה במחשבתי כשהגבתי - ואכן על פי ארבעת הבייטים ששמורים בזכרוני בנושא, התמונה נשארה חסויה עד היום, וזה נראה לי כמו מידע תומך.
מאחר ולא ניסיתי לחקור במופלא ממני, לא הגעתי למידע שאתה הגעת אליו. גם בגלל שקצת לא נוח לי, הריחרוח הרכילותי הזה.
אז אתה אומר שהצינזור נכשל. ייתכן, אבל גם כאן, אם תרשה לי להפעיל את אפליקציית תסריטאי הג'יימס בונד שלי - אולי "האויב", בהגדרתו כסוכני המודיעין של החמאס/חיזבאללה ודומיהם שזה תפקידם אכן ימצא את תמונתו אם ירצה, אבל 95% מאוכלוסית עזה ולבנון לא יטרחו.
ואולי בתוך אותם 95% דוקא נמצאים שלושת סוחרי הדגים, שני חלפני הכספים וארבעת שחקני התיאטרון העזתיים/בירותיים שהנ"ל היה עמיתם העסקי במסווה לצורך משימות כאלה ואחרות בשניים כאלה ואחרות, והתנוססות תמונתו במיטב העיתונים דוקא תעלה בהם זכרונות שעדיף שלא היו עולים.
שיחדש 702633
אולי זה לא להסתיר השם אלא את המוצא האתני, וסימנו איוב קרא שנשלח להספיד לו.

האם רק אני ראיתי איזו שמץ ציניות בזה שבנט הספיד את הקצין שנפל?
שיחדש 702669
למה להסתיר את המוצא האתני?
ולמה ציני שבנט הספיד?
שיחדש 702672
חוק הלאום?
שיחדש 702676
תפרט יותר את הטיעון?

אולי מילת הגנאי שאתה רוצה היא לא "ציני" אלא "צבוע"?

אולי אחסוך שלב ואטען כבר את טיעון הנגד: יהודי יכול להיות תומך נלהב בחוק הלאום ועדיין להכיר תודה עמוקה ללא-יהודים שמסייעים ליהודים ולמדינתם. קצת כמו חסידי אומות העולם, למרות הבדלים רבים.
שיחדש 702679
אסיר תודה להם ומפלה אותם? אסירות תודה לא מייצרת דיבידנדים ולא מעוגנת בחוק. האפליה כן.
שיחדש 702683
מתוך ערך הויקי על חוק הלאום ( https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%...):

"שר החינוך, נפתלי בנט, מתומכיו הבולטים של החוק, הביע צער על הפגיעה של החוק בדרוזים ואמר שלא הייתה כוונה לפגוע בהם. בהמשך הבהיר בנט בפוסט בפייסבוק שהוא עדיין תומך בחוק הלאום ושהחוק חיוני "לנוכח כירסום מתמשך בפסיקות בג"ץ ביסוד הלאומי של מדינת ישראל." הוא הבהיר שהחוק איננו פוגע בזכויות הפרט ואמר שיפעל לחוקק "חוק מיוחד המכיר בחשיבות הברית עם העדה הדרוזית, הצ'רקסית וכל מיעוט שקושר גורלו למדינת ישראל" במטרה לאחות את הקרע עם הדרוזים."
שיחדש 702685
את האמירה של בנט אני זוכר. בפועל חוק הלאום עדיין מפלה את כלל הלא יהודים ומדיניות הפרד ומשול למי ששירת או לא שירת בצבא נוסח בנט היא אנטי דמוקרטית.
שיחדש 702734
מסכים, אבל למה זה אומר שההספד צבוע (או ציני)?
שיחדש 702747
האם מדיניות של איפה ואיפה היא לא צבועה וצינית? האם התייחסות לדרוזים כאל אזרחים ראויים לשיוויון רק כאשר הם בשר תותחים אינה מזעזעת? לא בישראל שכבר מזמן איבדה את הבושה וההיגיון הפשוט.
שיחדש 702714
רציתי להיות עדין. בכל מקרה, לטעמי לא צריך את המקרה הזה כדי לחשוב שבנט הוא ציני, או אם תרצה, צבוע.

לומר שאזרח ישראלי הוא בקטגוריה של חסיד אומות העולם בגלל שרותו בצבא זה גם עיוות של המושג. אזרח משרת בצבא מתוקף חובתו/זכותו האזרחית.

במחשבה נוספת, עצם העובדה שההספד של בנט מצריך סוג כזה של הסבר - החייל הדרוזי הוא חסיד אומות עולם - רק מחזק את מילת הגנאי שהיצעת.
שיחדש 702735
אני לא מבין אותך.
''חסיד אומות העולם'' הוא לא מה שבנט אמר, הוא היה דוגמה שלי, וגם אני סייגתי ואמרתי שזה לא אותו דבר.
אולי בכל זאת תפרט מה הצביעות שאתה מוצא בהספד של בנט.
שיחדש 702743
אני תיארתי אותו ציני, אתה אמרת צבוע.

בנט הוא לאומן יהודי שזה עתה תמך בחוק שמקעקע את היסוד של מדינה ליברלית אזרחית לטובת עליונות אתנית.
מכיוון שהפן הצבאי חשוב לו (גם בגלל הרקע האישי שלו וגם בגלל שזה מה שמחזיק את האידאולוגיה הלאומנית שלו) אז ללכת להספיד את קצין הסיירת הדרוזית שנפל לא בדיוק מריח רק מאמפטיה אישית או מחוייבות מיניסטריאלית. ההספד מוכתם מצד אחד , וחיזוק הצבאיות שהיא אינטרס שלו וסיעת, ומוכתם מצד שני כאילו אומר תשמעו דרוזים חביבים, כל עוד אתם נהרגים בשרות האידאולוגיה הלאומנית שלי אז חוק הלאום האנטי-דמוקרטי מיטשטש ונמוג.
שיחדש 702762
אוקיי. הנה ניתוח אחר: בנט מאמין בשייכות המדינה ליהודים, ומכאן חוק הלאום וכו' וכו'. הוא גם תומך נלהב במתן מקום מכובד במדינה ללא-יהודים ש"מתנהגים יפה" ובפרט משרתים בצה"ל. כשהוא נושא הספד נרגש לגיבור צה"ל לא-יהודי, הוא מבטא את החלק השני. לא ציני כלל וכלל.

לא יודע, הניתוח שלי נראה לי יותר פשוט ופחות מתפתל.
שיחדש 702763
אני מסכים בהחלט לניתוח שלך (שני המשפטים הראשונים), שלמעשה זה מה שכתבתי מקודם.

אני לא מסכים עם התאור - הספד נרגש, ולא עם המסקנה - לא ציני.

הרי שתי סעיפי התיזה שלך הם הם לב העניין, המתח שבין לאומנות - בנט מאמין מדינה ליהודים - לבין הפטרונות - מתן מקום מכובד לדרוזים - על רקע הועבדה שכולם, יהודים וגרוזים הם אזרחי מדינה, מוגדרת הדמוקרטית ליברלית, והמתח הזה הוא זה שיוצר את המצב הציני. לכן ההספד איננו נרגש כפי שכתבת אלא ניצול הסיטואציה לקידום הלאומנות ההוידית של בנט תוך הקטנה של אזרחים כמוהו לרמה של אני בעל הכוח נותן לכם כבוד בגלל שאתם מקריבים עצמכם עבורי.

אני חושב שזה הסבר פשוט וישיר בעוד שההסבר שנתנת מסתכל רק על חיצוניות הדברים, ואז זה נקרא כמו תירוץ שמטאטא את הלאומנות הבוטה מתחת לשטיח.
שיחדש 702765
אני לא חושב שבנט שותף לתפיסת המתח שאתה רואה. בוודאי הוא לא תומך של דמוקרטיה ליברלית. שני חלקי האמונה שלו משתלבים לדעתי בלי קושי גדול.
ניסוח ההספד שלו היה נרגש. יכול להיות שבסתר ליבו הוא לא התרגש והיה ציני, אבל אני לא בוחן כליות ולב.
שיחדש 702767
אני שופט את מה שעולה מהמעשים.
שיחדש 702773
אילו מעשים?
שיחדש 702776
למשל, של בנט.
שיחדש 702778
הבנתי שמדובר בבנט, אך באילו מעשים שלו?
שיחדש 702779
תגובה 702743
שיחדש 702781
לא הבנתי איך תמיכה בחוק הלאום כמוה כתמיכה בעליונות אתנית.
שיחדש 702783
רפובליקה ליברלית דמוקרטית איננה אלא כלל אזרחיה.
שיחדש 702789
מדינת לאום יכולה להיות רפובליקה ליברלית ודמוקרטית. לא חייב שהיא תהיה כלל אזרחיה ואם אתה טוען שכן, החובה להוכיח היא עליך. מה שכן, אני מסכים שישראל היא דמוקרטיה ליברלית פגומה (אין הפרדה של דת ממדינה וכו').
שיחדש 702790
לא. החובה מוטלת עליך להסביר איך יש אזרחים שאינם חלק מהפוליטיאה של מדינה דמוקרטית. אם טענת דבר שכזה הרי שארצה לראות איזה הסבר מניח את הדעת, אולי דוגמא או שתים. בנוסף - מהו הלאום של אזרחי מדינת ישראל?

יש לי תחושב שהתשובה מסתתרת בזה שכתבת שישראל היא דמוקטיה פגומה בגלל אי הפרדת דת ומדינה.
שיחדש 702792
מצטער, נטל ההוכחה מוטל על טוען הטענה. אתה טוען כי ישראל היא איננה דמוקרטיה ליברלית בגלל שאינה מדינת כל אזרחיה, תוכיח. גם טענת שבנט בעד עליונות אתנית, תוכיח (תמיכה בחוק הלאום לא מהווה תמיכה בעליונות אתנית שכן חוק הלאום לא עוסק בעליונות אתנית, גם אם הוא חוק דפוק). ישראל היא דמוקרטיה ליברלית פגומה בגלל מס' דברים, לא רק נושא הפרדת דת ממדינה.
שיחדש 702800
אתה ממציא טענות ואח''כ מתווכח עם עצמך.

קרא את נוסח חוק הלאום ותמצא לי בו מהי ישראליות.
שיחדש 702822
למה? אתה אמרת "רפובליקה ליברלית דמוקרטית איננה אלא כלל אזרחיה". אני סה"כ שאלתי איך תמיכה בחוק הלאום מהווה תמיכה בעליונות אתנית...

קראתי, מה ישראליות קשורה? מדובר בזכות להגדרה עצמית.

לא חייב לענות/לנהל דיון אם אתה לא רוצה.
שיחדש 702824
נראה שלתשובות העניניות והממוקדות שלי אתה משיב בהתנצחות מבלי להסביר את הטענות.

מהי מדינה דמוקרטית (קיצור לשאר ההגדרות)? האם היא נכפית על מי שבמקרה גר באזור ע"י כוחות שלטון או האם היא ביטוי של מי שגר מבחירה באזור? אי מניח שתסכים על האפשרות השניה. אם כך, מהי הגדרה שמתארת את אותם אינדיווידואלים שהמדינה היא ביטוי שלהם? אזרחים (ולא נתינים). איזה אזרחים? אזרחים ישראלים מן הסתם. מהו הלאום של אותם אזרחים ישראלים? את זה שאלתי אותך ולא ענית.
שיחדש 702840
חסוך ממני את הקביעה שלך שאתה ממוקד וענייני ואני עונה בהתנצחויות, זה לא מוביל אותנו לשום-מקום.

אני אענה על השאלה שלך, בתקווה שתענה לי כיצד תמיכה בחוק הלאום כמוה כתמיכה בעליונות אתנית. אחרת אין טעם להמשיך מבחינתי.

לשאלתך: לא כל אזרחי ישראל הם בעלי אותו לאום. כמו בהרבה מדינות מערביות.
שיחדש 702907
אבל זה לא נכון. כל הצרפתית הם בעלי לאום צרפתי. ישנם צרפתים יהודים, ישנם צרפתים מרוקאים, ישנם צרפתים אנגלים. וכמובן, ישנם צרפתים בלי מקף. אבל בעיני המדינה, הפוליטיקה, החוק והמשפט הם צרפתים.

לא כך המצב בישראל.

חוק הלאום נותן עוד סיבוב בבורג שאומר שכשאתה אומר ישראלי אתה אומר יהודי. מה שאומר שבישראל לא יכול להיות אזרח ללא תיוג אתני/דתי. חמור מזה, זה אומר שיש תיוג דתי/אתני אחד שהוא הוא הישראלי.
שיחדש 702890
מה יש להוכיח? דמוקרטיה היא בהגדרה מדינת כל אזרחיה.
שיחדש 702904
כן, אבל כשאנחנו מדברים על דמוקרטיה אנחנו מתכוונים לדמוקרטיה ליברלית.
שיחדש 702912
נכון, יתר הדמוקרטיות אינן דמוקרטיות. לא הבנתי למה עמית ״נכון אבל״ ; למה אבל?
שיחדש 702766
בנט לאומן, הוא חושב שארץ ישראל ומדינת ישראל שייכות לעם היהודי.
זה לא אומר שהוא לא מוכן ״לארח״ ולחלוק, כל עוד ברור לאורח שהוא אורח ואינו מערער על ״שייכותה״ של המדינה לעם היהודי.
שיחדש 702768
והנשיא מקרון דיבר לאחרונה על ההבדל בין לאומן לפטריוט. כמובן שבהקשר אחר ההבדל יכול להיות שונה אם בכלל,. נראה שבמקרה של בנט, כמו לזה שאליו מקרון כיוון את דבריו, האבחנה שלו תופסת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים