גנץ 703168
אחת התופעות המוזרות שמתגלות עתה עם תחילת מערכת הבחירות והצגת המפלגות החדשות היא תופעת בני גנץ, הרמטכל לשעבר, שרשם זה אתה את מפלגתו החדשה. אני חושב שהאיש הזה הוא הדוגמה המובהקת ביותר לרעיון שבמאמרי הישן דיון 365 לפיו הפוליטיקאים שמגיעים מהצבא חפים מכל אידיאולוגיה פוליטית, וכל רצונם לממש יכולת ביצוע שיש להם מבלי לתת את הדעת במיוחד באיזה כיוון‏1. האיש, לא רק שאינו מציג מצע או דרך שבה הוא מתכוון ללכת, אלא ממש שותק כנחקר במשטרה שבחר בזכות השתיקה. כל מה שהציבור יודע על דרכו הוא שהוא יודע להתפעל מכלניות פורחות‏2, ובכל זאת מעניק לו, לפי הסקרים, תמיכה מעל ומעבר לצפוי. התופעה הזאת חוזרת שוב ושוב בהיסטוריה של הקצרה שלנו. מפלגות כאלה פורחות אך גם קמלות במהרה כמו הכלניות של גנץ, למעט "יש עתיד" שבכל זאת הצליחה להחזיק מעמד, למרות שמעולם לא הציגה שום דרך ברורה, ולכן היא בעיני פלא על פלא.

1 אגב, אריאל שרון שהוצג במאמר כבולדוזר שאיש לא יוכל לנחש באיזה כיוון יפעל אם גם יינתן לו גם תפקיד מפעיל הבולדוזר, הוכיח מאוחר יותר, בתקופת ההתנתקות, בדיוק את אמיתות הרעיון.
2 את אמירותיו בתקופת ההתנתקות, כשהיה איש צבא בכיר, שההתנתקות תביא ליציבות "גם" בגזרות אחרות, ושהמתנחלים מפחידים אותו יותר מטילי החיזבאללה, אני בטוח שאיש כבר לא זוכר כולל אותם אלה שמעניקים לו את הכוח האלקטורלי.
גנץ 703169
''יש עתיד'' הצליחה להחזיק מעמד כי למזלה היא לא היתה מספיק זמן בקואליציה. פרק זמן מספיק ארוך של יאיר לפיד במשרד כלשהו וגם בוחריו התמימים או המטומטמים ביותר יראו את שיוויו האמיתי.
גנץ 703224
יש לפיד מצליחה להחזיק כי היא נותנת במה כלשהי לאלקטורט אמיתי - מימד הביניים הגבוה. (עשירונים 8 פלוס).
אם אתה בן מעמד ביניים גבוה, ואתה רוצה להצביע למפלגה סקטוריאלית כלשהי שתשפר את מצבך (הכלכלי), למי תצביע?
"יש עתיד" היא לא מפלגה ליברלית, אבל בנוף הסוציאליסטי והפופוליסטי הישראלי, היא הכי טוב שיש (למעמד הביניים הגבוה).
גנץ 703234
הפחות גרוע.
גנץ 703282
הכי טוב והי פחות גרוע זה אותו דבר, לא?
גנץ 703297
ממש לא.
גנץ 703313
תסביר בבקשה.
לדעתי אם אסדר בסדר עדיפות את כל האפשרויות מהעדיפה ביותר לעדיפה פחות, האפשרות במקום הראשון תהיה זהה לזו שהייתה במקום האחרון אילו הייתי מסדר אותן מהעדיפה פחות לעדיפה ביותר.
גנץ 703314
הכי טוב הוא טוב. הכי פחות גרוע אינו טוב. אם החיים היו לוגיים, היינו צריכים לעבור בהרבה יותר שערים.
גנץ 703317
או שלא.
גנץ 703230
ובזמן הקצר שהיא היתה בקואליציה, היא התמודדה בעוז בבעיה הכלכלית ארוכת הטווח העיקרית של המדינה - שיעור התעסוקה הנמוך‏0, והביאה את תעסוקת המגזר החרדי לשיא כל הזמנים - %56 (או 53%, תלוי איך מודדים), כתוצאה ישירה של מדיניות קיצוץ הקצבאות שלה וחיוב לימודי הליבה.
מאז יצאה מהקואליצה, נרשמת קריסה במגמת הגידול הזו למגמה שלילית, שהורידה את שיעור התעסוקה ל-‏47.8%, והגדילה את מספר האברכים בשיעור הלא יאומן של 21% בשלוש שנים‏1.

מהכתבה:
"נתונים אלה הם חלק מהתוצאות ההרסניות של הסכמים פוליטיים, שחתמה הממשלה הנוכחית. לאחר שבשנים 2012–2014 קיצצה המדינה, ביוזמת שר האוצר יאיר לפיד, בכ–50% את תמיכתה בתלמידי הישיבות והאברכים שלא שירתו בצה"ל וצימצמה כמעט לגמרי תקצוב תלמידים מחו"ל שלמדו במוסדות חרדיים בישראל — נתן בנימין נתניהו יד להחזרת הקצבאות לתלמידי ישיבות, לאברכים ולתלמידי חו"ל.
הסכמים קואליציוניים מרחיקי לכת פגעו במהלכים ארוכי טווח, שניסו להגדיל את שיעור השתתפות החרדים בשוק העבודה. נתונים אלה מדאיגים במיוחד כי הם נוגדים את היעד שקבעה הממשלה עצמה לשילוב גברים חרדים בשוק העבודה, ולפיהם שיעור התעסוקה שלהם עד 2020 אמור להגיע ל–63%. יעד זה נראה כעת רחוק ממימוש."

כל זאת, בנוסף ל5-7 מיליארדי השקלים בשנה שנוספו/הוחזרו לתמיכה בחרדים בממשלה הנוכחית יחסית לקודמת‏2.

אז אם במשרד האוצר עסקינן - אני לוקח בשתי ידיים שר אוצר שאלה סדרי העדיפויות שלו, על שר אוצר שנותן סטרואידים לבעייה הכלכלית המרכזית שלנו ודירדר אותה שנים אחורה, ואז טיפל קוסמטית בנטו שלנו, העלה את מחירי הדיור יותר מהממשלה הקודמת‏3, ולסיום חילק 22 מיליארד שקל לגמלאי המשטרה. לא שאין לו כוונות טובות, לכחלון, אבל הקואליציה והעומד בראשה לא נתנו לו חופש פעולה בדברים החשובים באמת.

0 את זה לא רק אני אומר, אלא נגידת בנק ישראל ושלל כלכלנים אחרים.
1 שני הנתונים הללו מהקישור שקודם להם.
2 עליהם למדתי מ"דה מרקר" - שעשה קמפיין אנטי-לפיד אגרסיבי כל כהונתו ונאלץ להודות בנתונים האלה רק כשהתחלפה הקואליציה ואז קונן מרות על כל המיליארדים האלה, בדיעבד.
3 בזה מאד "עזרה" לו הקרנית מהערת הרגל למעלה, שבחישוק הריבית חסר המעצורים שלה חיסלה כל סיכוי ממשי לירידת מחירים.
גנץ 703170
אני חייב להסכים איתך לגבי מרבית הגנקלים שנכנסים לפוליטיקה. המאפיין של חלק גדול מהם שהם עושים ״שופינג״ לפני שמצטרפים. אני מקווה שאמירתו שהמתנחלים מפחידים אותו יותר מטילי חיזבללה, לא הייתה מן השפה ולחוץ. באופן כללי השתיקה שלו היא מופע עצוב שמעיד על ״חכמת ההמונים״.
גנץ 703322
שמעתי כרגע בפרומו לתכנית שאיני צופה בה בדיחה שדי הצחיקה אותי:
הוא עדיין לא מדבר למרות שהוא כבר בן 59. ההורים מודאגים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים